UMI Fair = godny przedstawiciel z promocyjnej półki

Jesień to pora roku, która raczej nie oddziałuje dobrze na ludzi. Ja też należę do tego grona. Poza przejściem z domu do pracy (i w drugą stronę) staram się nie wychylać nosa poza moje 4 ściany. A na dodatek, w tym roku, wyjątkowo się nie popisała. Gdzie znana z reklam PZU Złota Jesień?

W moim mieszkaniu nie mam kominka — pogromcy jesiennej chandry, który mógłby wprowadzić w przyjemny trans. Trzeba radzić sobie inaczej. Postanowiłem więc rozejrzeć się za nowym "chińczykiem” do zrecenzowania. Tym razem padło na brand UMI, którego jeszcze nigdy nie opisywałem. Dlaczego? Bo ich model FAIR był tani i 5-calowy.

Aktualnie, w sklepie CooliCool.com, trwa promocja na wszystkie modele tego producenta.

UMI Fair sprzedawany jest w zwykłym kartoniku - z przodu logo, z tyłu krótka specyfikacja. W środku znajdziemy podstawowy zestaw:


  • smartfon z naklejoną folią na ekran (od razu została zerwana)
  • ładowarka 1A
  • kabel micro-USB
  • bateria

Fair to klasyczna słuchawka, bez żadnych udziwnień co, w moim przekonaniu, jest plusem. Na przednim panelu znajdziemy oczywiście 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 720x1280, głośniczek, kamerkę 2 MP i dwa czujniki — zbliżenia i światła. Panel został zabezpieczony szkłem zaokrąglonym na krawędziach, które (marketingowo) otrzymało nazwę szkła 2,5D.

Na pleckach znajdziemy aparat 8MP i diodę LED umieszczone w centralnej części. Tuż pod spodem znajduje się czytnik linii papilarnych — zbędny bajer, ale działa. Głośniczek multimedialny został umieszczony z lewej strony.

Warto wspomnieć, że tylną klapkę pokryto, miłym w dotyku, gumowanym materiałem, który daje wrażenie, że telefon nie wyślizgnie nam się z dłoni. Jednak strasznie ten materiał się “palcuje”.

Na krawędziach UMI Fair standardowo rozmieszczono:


  • gniazdo mini-Jack - na górze
  • fizyczne klawisze głośności i wyłączenia ekranu - prawy bok
  • mikrofon i port micro-USB - dół

Warto wspomnieć, że ramka telefonu została wykonana ze stali nierdzewnej — naprawdę SZOK!

Wyświetlacz

Ostatnio pogoda ne dopisuje i zdjęcia z mojego Nikona nie odzwierciedlają rzeczywistości. UMI Fair zostało wyposażone w 5” wyświetlacz o rozdzielczości HD (1280x720), która, dla takiego rozmiaru, jest wystarczająca. Naprawdę więcej nie trzeba. Wyświetlacz posiada 294 pikseli na cal długości (ppi).

Kamerki

Cena tego modelu naprawdę jest atrakcyjna, bo tylko 110$. Producent musiał więc na czymś przyoszczędzić.

Ofiarą tych cięć stały się właśnie kamerki. Przedni aparat posiada 2-megapiksele i zdjęcia nie są pierwszego gatunku, choć producent, na swojej stronie, twierdzi coś innego. Główny 8 MP aparat, też nie powala, choć dla mnie jakość jest wystarczająca. Z resztą oceńcie sami (oryginały ).

Fingerprint scanner

Skaner linii papilarnych to miły akcent, który może poprawić bezpieczeństwo naszych danych przechowywanych w słuchawce. Bajer działa dobrze. Nie ma większych problemów, aby odblokować telefon.

Mamy możliwość zdefiniowania kilka odcisków palców, więc możemy nawet upoważnić inne osoby, aby miały dostęp do naszego urządzania. Minusem całego rozwiązania jest brak tłumaczeń dla ekranu konfiguracyjnego (dostępny jest tylko język angielski).

Bateria

Pod tylną klapką znajdziemy slot na 2 karty microSIM oraz czytnik kart SD do maksymalnej pojemność 64GB.

Producent w Fair umieścił baterię o pojemności 2000mAh, która powinna starczyć na ponad jeden dzień pracy.

W moim przypadku owy akumulator jest ewidentnie za mały, ponieważ każdego wieczoru jestem zmuszony podłączyć UMI do ładowarki. Tu mamy kolejny przykład oszczędności. Ciekawostką jest wynik testu baterii PC Marka, ponieważ wypadł on znakomicie. Program pokazuje, że baterii powinno wystarczyć na ponad 6 godzin prac, co nie odzwierciedla moich obserwacji.

System i wydajność

UMI Fair został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor MT6735 (1,0 GHz), układ graficzny Mali T-720 (MP2@450Mhz) i 1 GB pamięci RAM. Taki układ obecnie to minimum, w które powinien być telefon wyposażony. System działa sprawnie, choć sama instalacja aplikacji trwa bardzo długo.

Prawdopodobnie ma to związek z tylko 1 GB pamięci RAM i kiepską szybkością zamontowanej pamięci flash (kolejna oszczędność). Potwierdza to A1 SD bench — średnia prędkość zapisu to 3,6 MB/s, odczyt 40 MB/s.

Popularne Benchmarki kończą się z mało imponującymi wynikami. Obniżenie taktowania procesora do 1,0 GHz ma swoje konsekwencje:

Komunikacja/Łączność

Antonio Meucci, tworząc pierwszy telefon, nie spodziewał się, że dzisiaj osiągnie on miano przenośnego centrum dowodzenia, bez którego 80% ludności nie przeżyje dnia. Z Fair jeszcze nie jest tak źle i można nadal z niego dzwonić ;). Jakość rozmów jest na zadowalającym poziomie— nawet nie wiem, czy może być lepiej. Do działania sieci WiFi/LTE też nie można mieć zastrzeżeń. Zaś na GPS nie można zbytnio liczyć, ponieważ jego odwzorowanie drogi mija się z prawdą - taki urok układów MediaTek. Może z Helio X10 będzie troszkę lepiej.

ROOTJOY

Firma UMI dostarcza aktualizację OTA na swoje starsze modele, więc można liczyć, że dla Fair też coś wleci w nieodległej przyszłości. Dodatkowo producent oferuje program ROOTJOY, dzięki któremu możemy zarządzać słuchawką. Począwszy od robienia kopii zapasowej całego systemu, po wymianę Romów dostępnych na serwerach UMI.

Program posiada bardzo intuicyjny interfejs, składający się z 3 zakładek, w których użytkownik znajdzie wszystko co potrzebuje.

Szkoda, że aktualnie Fair nie posiada innych kompilacji softu, bo z miłą chęcią przetestowałbym podmianę oprogramowania przygotowaną przez UMI.

Podsumowanie

Fair to bardzo tania i przyzwoita słuchawka, którą aktualnie możemy wyrwać za około 100$ (w trwającej promocji na CooliCool.com ). Dodatkowo jeśli wpisze się w polu kupon "forum-5" to jest szansa na otrzymanie 5$ rabatu. Jak to zwykle z budżetowymi gadżetami bywa, nie ustrzegła się ona wad. Producent musiał zejść z jakości, aby uzyskać atrakcyjną cenę. Jednak nie jest tak źle.

Solidna obudowa czy zamontowany wyświetlacz dają radę. Także do zastosowanego układu MediaTek nie można mieć pretensji, bo w podstawowych czynnościach spisuje się na piątkę. Czar pryska, gdy zaczniemy instalować dodatkowe aplikacje na Fair. Wolna pamięć flash psuje cały urok sprawnego działania systemu. Mając na uwadze stosunek jakości do ceny, który w modelu Umi Fair wypada bardzo korzystnie, warto wziąć go pod uwagę rozważając zakup dobrej słuchawki, w cenie przyjaznej dla kieszeni.