VidOn Box

Od niedawna jestem posiadaczem VidOn Box - jest to multimedialny odtwarzacz wyprodukowany przez jednego z głównych sponsorów programu XBMC. Urządzenie zostało wyposażone w cztero-rdzeniowy procesor Allwinner A31s (Cortex-A7) z układem graficznym PowerVR SGX544MP2. Na pokładzie znajdziemy 1GB RAM i 8GB pamięć flash.

VidOn Box jest sprzedawany w czarnym pudełku z złotym logiem na górze, pod spodem zaś znajdują się informacje o parametrach, które wymieniłem wyżej. W zestawie prócz samego VidOn Boxa znajdziemy pilota zdalnego sterowania wraz z baterią CR2032, zasilacz sieciowy, skróconą instrukcję obsługi i kartę członkowską z abonamentem na rok czasu.

Wygląd

VidOn Box jest najładniejszym androidowym odtwarzaczem z jakim miałem styczność. Jego obudowa została wykonana w większości z aluminium (pokryte złotym kolorem), zaś plastikowe elementy są czarne, przez co urządzenia wygląda bardzo stylowo. Sam jego kształt jest także oryginalny - nie jest to po prostu prostopadłościan o zaokrąglonych narożnikach, a przekrój mocno spłaszczonej elipsoidy. Za stabilność boxa odpowiadają długie gumowe nóżki, które spełniają w stu procentach swoje zadanie. Z resztą wszystko widać na zdjęciach.

Przedni panel został wykonany z półprzezroczystego czarnego plastiku, za którym została umieszczona biała dioda informująca o stanie urządzenia i odbiornik IR.

Wszystkie porty znajdują się z tyłu: przycisk reset, SPDIF, dwa porty USB 2.0, wyjście HDMI, Ethernet i gniazda zasilania. Brakuje slotu na kartę microSD, więc jedyną opcją rozszerzenia pamięci jest dysk podłączany po USB.


Pilot

Dołączony do zestawu pilot nie wyróżnia się niczym szczególnym. Znajdziemy na nim jedenaście przycisków, które pozwalają na swobodną nawigację po systemie i aplikacjach.

Pilot został wykonany z plastiku powlekanego gumowym tworzywem. Zasilany jest baterią CR2032. Szkoda, że producent nie zainwestował w radiowego pilota z żyroskopem.

System

Na urządzeniu został preinstalowany Android w wersji 4.4.2. W systemie został podmieniony launcher na nowy (VidOn Media Center) - spersonalizowany pod multimedia, jego kolory są stonowane dzięki czemu podtrzymują stylowy charakter urządzenia.

Producent nie preinstalował praktycznie żadnych aplikacji - pomijając menażer plików. Ciekawym rozwiązaniem jest wystawienie linków do aplikacji w launcherze, które możemy pobrać jednym kliknięciem. W śród tych linków znalazł się Netflix, Pinterest, Hulu Plus, YouTube i najnowsza wersja VideOn XBMC (Gotham). Oczywiście w systemie znajdziemy aplikację Google Play. W VidOn Media Center został wbudowany media player, file manager w którym możemy przeglądać zasoby udostępnione w sieci poprzez protokoły Samba, NFS, FTP, czy DLNA.

Kreator konfiguracji

Naturalnie przy pierwszym uruchomieniu urządzenia pojawia się kreator konfiguracji, gdzie kolejno wybieramy podstawowe ustawienia naszego VidOn Boxa. W pierwszym kroku musimy wybrać podstawowy język, kolejno rozdzielczość ekranu, rodzaj połączenia się z Internetem, strefę czasową i rodzaj wyjścia audio. W przed ostatnim kroku musimy zalogować się na swoje konto utworzone na stronie VideOn.me i ostatecznie wpisać kod z Karty członkowskiej, po którym subskrypcja zostanie przypisana do naszego konta.

VidOn XBMC (Obsługa formatów A/V)

Firma VidOn postawiła na rozwój swojej wersji popularnego mulitedialnego odtwarzacza XBMC. Dla subskrybentów XBMC by VidOn oferuje kilka ciekawych funkcji między innymi możliwość odtwarzania obrazów ISO płyt DVD i Blu-ray z pełną nawigacją po menu zawartym na nośniku, czy funkcję passthrough AC3 / DTS 5.1 SPDIF i True HD / DTS-HD dla wyjścia HDMI.
[

Producent na swojej stronie wymienia mnogość formatów i kodeków, którą obsługuje odtwarzacz i to samo wychodzi z moich obserwacji - bezproblemowo sobie radzi z odtwarzaniem wideo w rozdzielczości 1080p z dużym bitratem 60 fps. Szkoda tylko że procesor nie ma wsparcia dla 4K, przez co filmy tej rozdzielczości są dekodowane programowo. Czasami przy starcie odtwarzania wideo XBCM potrafi się przytkać na sekundę lub dwie, ale później wszystko wraca do normy.

Pamięć

VidOn Box został wyposażony w 8 GB pamięć, w której dla użytkownika przeznaczono 4,93 GB (podzielone na dwie partycje: 0,99 GB i 3,94 GB). Partycjonowanie producentowi troszeczkę nie wyszło, ponieważ na pierwszej partycji tylko możemy instalować aplikację, a 1 GB w dzisiaj to już mało. Do urządzenia możemy podłączyć do 8 urządzeń - z wykorzystaniem huba USB z zewnętrznym źródłem zasilania. Jednocześnie każdy z tych nośników pamięci może mieć do 3 TB pojemności.

Performance / stabilność

Android 4.4.2 działa bardzo stabilnie, nie było momentu, w którym system zawiesiłby się lub działał niestabilnie. Allwinner A31s z układem graficznym PowerVR SGX544 MP2 w AnTuTu zdobywa 15296 punktów. W grach 2D i starszych 3D urządzenie sprawdza się znakomicie, więc swobodnie możemy zainstalować kilka znanych tytułów.

Karta członkowska

Dodana do zestawu karta członkowska, umożliwia skorzystanie z dodatkowych funkcjonalności zaszytych w systemie, a także zmienia VidOn XBMC w wersję Pro.
Więcej szczegółów odnośnie korzyści opłacania subskrypcji dowiesz się na stronie producenta. W zestawie z VidOn Boxem znajdziemy kartę z subskrypcją na rok, później jeśli będziemy chcieli ją przedłużyć musimy zapłacić 15$. Na ten moment producent nie oferuje zbyt wiele, ale z czasem ma się to zmienić.

Aplikacja Remote

VidOn stworzył aplikację, dzięki której możemy obsługiwać urządzenie z poziomu telefonu, jeśli mamy uruchomiony XBMC. W konfiguracji VidOn Boxa możemy odnaleźć opcję, gdzie automatycznie po uruchomieniu urządzenia włączane jest XBMC. Aby to zrobić musimy się udać do ustawień: Setting -> General i zaptaszkować opcję “Start VidOn XBMC upon booting”

A w XBMC uruchomić kotrolę programu za pomocą protokołu HTTP: System->Settings->Services->Webserver to enable "Allow control of XBMC via HTTP".

Podsumowanie

Czas na podsumowanie. VidOn Box to porządne urządzenie, posiadające fajny wygląd (na pewno w salonie nie będzie szpecić), stabilny system i duże wsparcie producenta. Odtwarzanie filmów na urządzeniu jest płynne.

+


  • stabilny system
  • wygląd
  • częste aktualizacje przez OTA
  • wsparcie dla DVD i Bluray Menu w XBMC

-


  • brak wsparcia dla sprzętowego dekodowania 4K
  • podział partycji

Vidon Box można zakupić bezpośrednio na stronie producenta za $69.99, włączając w to darmową wysyłkę i roczną subskrypcję.