WeTek Core — Android TV ze Słowenii

WeTek, od jakiegoś czasu, to jeden z czołowych sponsorów Kodi i projektu OpenELEC, który niedawno wydał swój kolejny produkt. Mam nadzieję, że będzie on tak samo dobry jak WeTek Play, który zaskarbił sobie bardzo dużą społeczność fanów, dzięki czemu zostało na niego zportowanych masa świetnych projektów (min. Enigma 2). Od jego wydania minął już ponad rok i producent z Słowenii ma nową propozycję dla swoich klientów, która zwie się WeTek Core. Urządzenie zostało oparte na procesorze Amlogic S812-H Quad Core, który zawiera licencję Dolby i DTS. Ponadto pod „maską” znajdziemy 2 GB RAM, 8 GB pamięci NAND, więc dzisiejsze minimum dla sprawnego działania ;)

Kartonowe pudełeczko, a w pudełku... pudełeczko?

Do mojego domu WeTek Core zwędrował tuż przed rozpoczęciem sezonu świątecznego, więc mogłem mu poświecić trochę czasu między gotowaniem zupy rybnej, a zajadaniem się barszczem z uszkami. W tekturowym dwupoziomowym pudełku, prócz egzemplarza, kupujący otrzyma kabel HDMI, żyroskopowy pilot zdalnego sterowania IR/RF z mikrofonem i zasilacz 12V/1A z trzema adapterami do różnych rodzajów gniazdek (UK, USA i EU).

Po przeglądnięciu zestawu przyszedł czas na dokładne obejrzenie WeTek Core. Jego obudowa, podobnie jak starszego brata, została wykonana z matowego, czarnego tworzywa sztucznego. Na górze umieszczono logo producenta wraz z przejrzystym przyciskiem zasilania, który, konkretnym podświetleniem, informuje o stanie urządzenia.

Wszelkie porty/sloty/wejścia rozmieszczono w klasyczny sposób, który przewija się w większość opisywanych ostatnio przeze mnie urządzeń. I tak od lewej mamy:


 • Analog A/V
 • Gigabit LAN
 • HDMI
 • SPDIF
 • wejście zasilania

Wnętrzności

SoC

Procesor zamontowany w WeTek Core to Amlogic S812-H zawierający, cztery rdzenie ARM Cortex-A9r4 i wbudowany układ graficzny GPU Mali-450 MP8. Taktowanie każdego z rdzeni waha się między 24 MHz i 1,99 GHz, w zależności od potrzeb systemu. Dodatkowo procesor posiada sprzętowe wsparcie do kodeka H.265 i licencję dla DTS i DolbyDigital.

Pamięć RAM

Dostępne 2 GB RAM czyni z boxa dobrego kandydata na centrum multimedialne w naszym salonie. Wykorzystane pamięci to cztery kości firmy NANYA.

Pamięć NAND

Z kolei do przechowywania danych została wykorzystana 8 gigabajtowa kość NAND H27UCG8T2ETR znanej firmy SKHyni. Z dostępnej pamięci użytkownik może wykorzystać na aplikację tylko 4,3 GB, co dla wymagających może być za mało. Całe szczęście jest slot na kartę SD.

System

Gdy podłączymy zasilanie do WeTek Core, ten od razu zacznie się bootować. Standardowo pełne uruchomienie trwa około 50 sekund. Już przy starcie można się zderzyć z prostym, wręcz ascetycznym interfejsem, który ma swój urok. W konfiguracji początkowej użytkownik ma do wyboru: język, połączenie z internetem i konto Google.

Launcher

W porównaniu ze starszym modelem, Core zachowuje stonowany charakter Laucnhera. Wszystko prezentuje się w ciemnoszarych barwach z białymi akcentami, choć nie obyło się bez optymalizacji, dzięki której jeszcze lepiej można nawigować, po systemie używając pilota. Dodatkowo użytkownik może sam ustawiać własne skróty, które są widoczne w pierwszej linii. Tuż nad dolną krawędzią ekranu znajdziemy ikonę ustawień i informacje o aktualnej pogodzie.

Małym niedopatrzeniem projektantów interfejsów jest słabo widoczne podświetlenie aplikacji, na którą aktualnie wskazujemy (widać to na załączonym filmie).


Aby utrzymać ascetyczny klimat, WeTek wykorzystał customizację aplikacji Ustawień urządzenia dostarczaną przez Amlogic, która wizualnie wypada bardzo dobrze. Oczywiście nadal mamy dostęp do klasycznych ustawień Androida 5.1.1, w który jest wyposażany box.

Android

Jak widać w załączonych zrzutach ekranu, na WeTek Core jest dostępny Android 5.1.1. System działa stabilnie, choć czasami potrafi delikatnie się z mulić. Tuż po wyjęciu z pudełka, system informował o dostępnej aktualizacji OTA. WeTek, w odróżnieniu od większości konkurencji dostępnej na rynku, oferuje częste uaktualnienia dla swoich produktów.

Dodatkowo WeTek Core posiada certyfikat Google (poziom 1), co sprawia, że jest kompatybilny z Netflixem HD (już dostępny w Polsce) i innymi aplikacjami, które korzystają z technologii strumieniowania z systemem zabezpieczeń DRM. Dlatego też konto administratora (root) nie jest domyślnie dostępne.

Aplikacje

Preinstalowanych w systemie aplikacji nie znajdziemy dużo. Poza Kodi do listy można jeszcze dopisać:


 • ES File Explorer File Manager
 • Aptoide
 • DLNA Media Center

Trochę mało. Reszta aplikacji, wedle uznania, musi doinstalować użytkownik. Jest to bardzo dobre rozwiązania, zwłaszcza przy tak małej ilości wolnego miejsca.

Performance Test

Ogólnie system posiada bardzo dobrą wydajność i stabilność, animacje są płynne, także przełączania między aplikacjami nie sprawiają boxowi większych problemów. Jednak żadna recenzja nie miałaby sensu bez rezultatów z programów testujących:


 • 3DMark: 8254 (ISU) | 5580 (ISE) | 7716 (IS)
 • Geekbench3: 468/1428pkt
 • Epic Citade: 45,7 fps
 • AnTuTu: 37015 pkt.
 • Vellamo: 1693 (Multicore) | 744 (Metal) | 2550 (Chrome)
 • Quadrant: 6983 pkt

Pilot zdalnego-sterowania

WeTek, w pierwszym swoim produkcie, postawił sobie poprzeczkę dość wysoko. Pilot w modelu Play, poza tym, że był bardzo ergonomiczny, dodatkowo posiadał opcję Flymouse (przesuwane kursory myszki dzięki ruchom dłoni). Dla niewtajemniczonych warto wspomnieć, że w żadnym innym zestawie takiego pilota nie znalazłem. Zawsze były dostępne za dodatkową opłatą. W WeTek Core producent poszedł o krok dalej. Oprócz opcji fly-mouse dodano mikrofon sprawdzający się przy korzystaniu z opcji Google Voice, która u mnie jakość kiepsko działa.

W sklepie Google Play producent udostępnił aplikację „WeControl ”, dzięki której możemy przeobrazić nasz tablet lub smartfon w prawdziwego pilota. Program został wyposażony także w funkcję klawiatury i touchpada, więc bezproblemowo będziemy mogli zarządzać boxem, siedząc na kanapie.

Testy Audi/Wideo

Urządzenia takie jak WeTek Core służą przede wszystkim do „rozwinięcia” funkcji naszego telewizora. Większość potencjalnych Kowalskich nie wymienia „centrum salonu” co dwa lata, bo po co… w końcu to nie jest tania zabawka. Jednak po takim czasie TV nie uzyskuje nowych funkcji, lecz je traci. Wysuwam taką opinię, patrząc na oprogramowanie w moim Samsungu UE40F6320, w którym, w przeciągu roku, przykładowo zniknęły funkcje społecznościowe i usługa rekomendacji. Nie jest to normalne, dlatego też Android Boxy są przeze mnie bardzo doceniane. Takie urządzenie, oprócz licznych możliwości swojego systemu, oferuje także obsługę całej masy kodeków, dzięki czemu oglądniemy każdy film, który otrzymamy od znajomego lub kupimy w sieci.
Podłączając urządzenie poprzez HDMI, zostanie ono ustawione na maksymalną, obsługiwaną rozdzielczość telewizora. Dodatkowo (w ustawieniach) można znaleźć opcję, która automatycznie będzie zmieniała rozdzielczość urządzenia na 24p (TV mode), dla wybranych przez nas programów.

Moje testy zawsze przeprowadzam za pomocą zgromadzonych przeze mnie sampli i najnowszej wersji Kodi. WeTek Core bardzo dobrze poradził sobie z odtwarzaniem kodeków H.264, H.265, MPEG2, MPEG4, VC1, VP8. Oczywiście sprawdzane były rozdzielczości po 1080p i 4K. Z niektórymi próbkami, o bardzo wysokim bitracie, WeTek Core miał problem, ale na to reguły nie znalazłem – odtwarzanie się nie powodziło lub zawieszał się Kodi.
Z dźwiękiem nie zaobserwowałem żadnych problemów. Zarówno pass-through HDMI i SPDIF działa bardzo dobrze dla Dolby Digital 5.1 i DTS 5.1.
Przy weryfikowaniu audio/wideo z reguły uruchamiam AnTuTu Video Tester 3.0, który, na podstawie swoich próbek, ocenia urządzenie. W porównaniu z wynikiem zdobytym przez Zidoo X6 Pro, rezultat osiągnięty przez WeTek Core był naprawdę dobry i wyniósł 1016. A wszystko to zasługa układu Amlogic, który nadal góruje nad Rockchipem.

Wnioski

WeTek Core jest dobrym urządzeniem, które na pewno na rynku, tak jak jego poprzednik, osiągnie duży sukces. Już teraz producent ma problemy z dostarczaniem zamówionych jednostek na czas, a magazyny są puste.

System działa stabilnie i mamy gwarancje producenta na sukcesywne dostarczanie aktualizacji OTA.

Plusy:


 • stabilny Android 5.1 z autorskim interfejsem
 • wsparcie dla CEC
 • Audio pass-through dla Dolby Digital 5.1 i DTS 5.1
 • DRM Widewine Google Level 1, 2 i 3, dzięki czemu obsługa Netflix HD
 • aktualizacje OTA
 • bardzo fajny pilot z opcją fly-mouse i wbudowanym mikrofonem

Minusy


 • w moim samplu wyszukiwanie głosowe przez pilota nie działa
 • słabo widoczny „focus” w liście aplikacji
 • problemy z kontentem o wysokim bitrate