Wintel W8 – co dwa systemy to nie jeden

Wintel W8 (znany także jako Kingnovel K8) to mały PC napędzany procesorem Intel Atom Z3735F, który posiada preinstalowany systemu Windows 8.1 Bing i Androida 4.4 Kitkat. Urządzenie powstało w stajni firmy Kingnovel, którą już miałem okazję przedstawić przy recenzji ich Android Boxa wyposażonego w wydajny procesor RK3288.

Specyfikacja tego miniaturowego komputera nie wyróżnia się niczym szczególnym z pośród produktów konkurencji - wyposażonych w ten sam układ Intela.


 • SoC: Intel Atom Z3735F “Bay Trail” quad core processor @ 1.33 GHz
 • Układ graficzny: Intel HD graphics
 • RAM: 2 GB DDR3
 • Pojemność dysku: 32 GB (16, 64 lub 128GB jako opcja) + slot microSD
 • Wyjście wideo : HDMI 1.4
 • Audio: HDMI, 3.5mm mini-jack
 • Łączność 10/100M Ethernet, 802.11 b/g/n Wi-Fi, and Bluetooth 4.0 (RTL8723BS lub AP6330)
 • USB: 2x USB 2.0 host, 1x micro USB OTG port
 • Wymiary: 98 x 98 x 22.4 mm
 • Waga: 190 gram

Mała sesja zdjęciowa

W pudełku prócz samego K8 znajdziemy dedykowany zasilacz (5V/3A) i kabel HDMI.

Na załączonych zdjęciach widać, że przycisk zasilania i odbiornik IR znajdują się na panelu przednim. Porty USB oraz gniazdo mikro SD zostały umieszczone na jednym z boków urządzenia, z tyłu znajduje się kolejno: gniazdo słuchawkowe mini Jack, port Ethernet, wyjście HDMI, port OTG-USB (w wersji micro) i gniazdo zasilania.

Ogólnie wygląd urządzenia jest przyjemny i minimalistyczny. Obudowa została wykonana z błyszczącego plastiku, na którym, o dziwo, nie zostawimy odcisków palców. Spód został pokryty gumowym materiałem, przez co box dobrze przylega do podłoża i nie przesuwa się.

Dual-BOOT

Podczas uruchamiania urządzenia mamy możliwość wybrania Androida lub Windows, w przeciągu 10 sekund musimy podjąć decyzje, albowiem po zakończeniu tego czasu uruchomi się nam ostatnio włączony system. W preinstalowanych systemach nie mamy możliwości bezpośrednio przełączania się między OSami - więc nie unikniemy ponownego rozruchu. Cały proces przedstawiłem na poniższym filmie.


Jeśli oglądaliście uważnie filmik, pewnie zauważyliście, że podczas wyboru systemu na inny komputer restartuje się, aż dwukrotnie. Ma to miejsce dlatego, że maszyna przełącza UEFI z 32-bitowego (Windows) na 64-bitowy (Android) i na odwrót. Warto pamiętać o tym, aby podczas tej operacji nie odłączać prądu, ponieważ możemy zrobić z urządzenia cegiełkę.

Rzut oka na Okno (Windows)

Windows 8.1 startuje w około 40 sekund - jak dla mnie ten czas jest zupełnie do przyjęcia. Po uruchomieniu pojawia się kafelkowe Menu Start znane z ósemki. Jak pisałem we wstępie jest to wersja Bing (nadal nie wiem czym ona się różni od standardowego systemu poza ustawioną wyszukiwarką).

Producent nie preinstalował żadnych dodatkowych aplikacji poza niezbędnymi sterownikami dla Intel Bay Trail, Wi-Fi i Bluetooth. System, podobnie jak w opisywanym przeze mnie Meego Pad T01, działa sprawnie i sprawdza się w codziennych, domowych czynnościach (surfowanie po necie, odpalenie jakiegoś filmu, itd.). Z tego co mi wiadomo można także na tym sprzęcie odpalić starsze gry (w nowe HITY nie pogramy), jednak możemy mieć problemy ze skalowaniem obrazu, bo układ Intel HD Graphics takiej prostej funkcjonalności nie obsługuje.

Mój W8 został wyposażony w pamięć o pojemności 32 GB, w związku z tym do użytku w “okienkach” mam około 15 GB (na partycji 18.6 GB). Jest to spowodowane oczywiście podwójnym systemem na urządzeniu i całą “magią”, dzięki której to wszystko działa.

Zabawa z Zielonym Cyborgiem (Android)

Podobnie jak z Windowsem, Android 4.4 stratuje +/- w 40 sekund, wliczając w to wymagane restarty. System z Mountain View został również praktycznie nie tknięty przez Kingnovel - pomijając preinstalowene Kodi 15 Alpha, Netflix i aplikacje społecznościowe takie jak Facebook Skype i Twitter. Reszta pozostaje zupełnie stockowa.

W mojej wersji systemu zabrakło najważniejszego, czyli Google Play bez którego (dla mnie) urządzenie z Androidem staje się mało wartościowe. Jednak okazało się, że z jakiś powodów na moim urządzeniu został zainstalowany stary Rom z końcówki marca, gdzie Gappsów zabrakło. W wersji kwietniowej zostały te braki poprawione i też taka wersja jest udostępniona do sprzedaży detalicznej.

Większość pamięci jest zarezerwowana dla Windows, dlatego w systemie Android mamy do użytku tylko 4.36 GB z dostępnych 32 GB. Android, tak samo jak Windows, na tej platformie działa “gładko” i stabilnie. Oczywiście czasami zdarzy się jakieś spowolnienie, ale na takie drobnostki możemy przymknąć oko.

Wintel W8 Benchmarki

Mojej recenzji nie mógłbym uznać za udanej, jakbym nie umieścił w niej kilku screenów z dostępnych benchmarków. Oczywiście w systemie spod znaku zielonego robota wykorzystałem moją ulubioną paczkę, czyli AnTuTu, 3DMark i PCMarka. 3DMarka udało mi się odpalić także na Windowsie. Poniżej możecie zobaczyć z jakimi wynikami się one zakończyły. Komputer podczas owych testów nie zgrzał się co można zaliczyć do plusów.

Wnioski

Wintel W8 (Kingnovel K8) to urządzenie w sam raz nadające się do salonu jako odtwarzacz multimedialny lub mały komputer do domu czy biura. Dzięki dwóm zainstalowanym systemom produkt ten staje się bardziej uniwersalny i jednocześnie może leczyć ułomności obu systemów. Nie od dziś wiadomo, że Windows sprawdza się, w niektórych zadaniach lepiej niż Android i na odwrót. Oba OSy działają sprawnie i stabilnie.

Plusy:


 • dwa stabilne systemy Android 4.4 i Windows 8.1 Bing (dual boot)
 • Google Play w nowszych wersjach systemu (warto na to zwrócić uwagę przy kupnie)
 • stosunkowo szybki procesor Intel Atom Z3735F

 • dobra wydajność poprzez sieć
 • cena
  • Minusy:


   • mało miejsca w wersji 32 GB
   • brak opcji natychmiastowego przełączenia się między systemami
   • słaba wydajność w grach 3D
    • Urządzenie można nabyć za pośrednictwem portalu Aliexpress za cenę około 130 dolarów, chociaż na ten moment w obu portalach jest na niego niezła promocja. Zaś jeśli komuś nie przypadł do gustu wygląd Wintel W8 (Kingnovel K8) to producent wychodzi na przeciw i już w jego ofercie pojawił się Kingnovel K8-II w oparciu o ten sam hardware, lecz w metalowej obudowie. Oficjalna premiera tej wersji urządzenia ma nastąpić za 2 dni (15 maj), a od dziś producent przyjmuje na nią zamówienia.