Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

XBian, czyli kolejne XBMC dla RPi + Dżojpad

W tytule pisząc kolejne XBMC miałem na myśli to, że tytułowy XBian nie jest jedyną taką dystrybucją dostępną dla Raspberry Pi na rynku - przecież jest jeszcze Raspbmc i OpenELEC.

To czym on się wyróżnia na tle konkurencji? - pewnie ktoś zapyta.

Otóż XBian jest oparty na Raspbianie, czyli głównym systemie operacyjnym dla maliny. Dzięki czemu jest zgodny z wszystkimi pakietami, które znajdują się w repozytoriach tego systemu. Szybkość uruchamiania jest na bardzo przyzwoitym poziomie (na pewno szybsze od Raspbmc). Zaś sam interfejs też działa sprawnie i elastycznie. Nie jest zamkniętym pudłem jak OpenELEC (mamy dostęp do konsoli przez ssh). Twórcy XBiana zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby ich system dostawał nowe funkcjonalności tak szybko jak to możliwe i zarazem działał dziarsko i stabilnie :)

Instalcja

Instalacja owego systemu jest równie łatwa jak jego obsługa. Mniej zaawansowany użytkownik może skorzystać z Installera, który został przygotowany zarówno pod Windows jak i OS X, czy Linuxa (supportuje tylko systemy 64-bit i X11) lub po prostu ściągnąć cały obraz i wpakować go bezpośrednio na kartę SD za pomocą dd lub jakiegoś Image Writera.

Do rzeczy!

Kluczem w tytule mojego wpisu jest słowo Dżojpad (pisownia specjalna). Bo jak sterować XBMC? Myszką, klawiaturą? No moim zdaniem to się mija z celem :) Ja do obsługi mojego Medialnego Centrum wybrałem pada od konsoli Xbox 360.
Aby kontroler zadziałał na malince potrzebujemy doinstalować sterownik, który nam to umożliwi. W Linuxie, czyli najlepszym systemie operacyjnym pod słońcem wykonujemy to używając jednego polecenia:apt-get install xboxdrvdla pewności mały restarcik.

Teraz podłączamy pada (ja używam PC Wireless Controller Gaming Receivera, więc czeka mnie jeszcze parowanie :) ) i za pomocą komendy:sudo xboxdrv --debug

możemy sprawdzić, czy wszystko działa jak należy - jeśli inputy trafiają z kontrolera na ekran to możemy przejść dalej.

W tym momencie musimy stworzyć mapę, dzięki której będziemy mogli przypisać danemu klawiszowi pada jakąś akcję (tak naprawdę możemy przypisać dowolny klawisz z klawiatury lub myszy) ######################################################## # # Podstawowa konfiguracja pliku Pada # MAN: http://pingus.seul.org/~grumbel/xboxdrv/xboxdrv.html #BTN_BACK ######################################################### # [xboxdrv] # Czyszczenie mapowania ui-clear=true extra-devices=false extra-events=false deadzone=4000 # DPad traktowany jest jako zwykle przyciski dpad-as-button=true # Triggery traktowane sa jako zwykle przyciski trigger-as-button=true [ui-buttonmap] # Klawisz A to Enter :) A=KEY_ENTER # Klawisz B - poprzednie taki = BACK B=KEY_BACKSPACE # Kontrolki OSD (PLAY/STOP idt.) X=KEY_M # Menu kontekstowe Y=KEY_C # Klawisze strzalek beda nam sluzyly jako standardowe kursory z klawiatury DU=KEY_UP DD=KEY_DOWN DL=KEY_LEFT DR=KEY_RIGHT # shutdown menu START=KEY_S # Klawisz Xboxa - poprzenie menu / Home screen / wyjscie z pelenego ekranu GUIDE=KEY_ESC # Pauza podczas odtwarzania BACK=KEY_SPACE # Klawisz LB/RB bedzie sterowal glosnoscia naszego XBMC LB=KEY_MINUS RB=KEY_EQUAL # Na klawisze TL/TR nie mam na razie pomyslu # LT= ??? # RT= ??? [ui-axismap] # Jeszcze raz przemapowane klawisze strzalek - lewy analog X1=KEY_LEFT:KEY_RIGHT Y1=KEY_UP:KEY_DOWN # Sterowanie kursorem - prawy analog X2=REL_X Y2=REL_Y # EOF #

Ową konfigurację zapisujemy w pliku np. mapowanie i zapisujemy w katalogu użytkownika. Teraz możemy przystąpić do testu zrobionego przez nas konfiga, robimy to korzystając z komendy:xboxdrv --config /home/xbian/mapowanie --debugoczywiście uruchomionej z prawami roota. Jeśli nic nie popsuliśmy po drodze, to XBMC powinno zacząć łapać inputy z kontrolera.

Aby mapowanie działało od samego startu naszej maliny możemy dodać skrypt uruchamiający do /etc/rc.local. Skrypt powinien wyglądać tak:#!/bin/bash xboxdrv --config /home/xbian/mapowanie --silent &zapisujemy go w naszym katalogu domowym jako np. mapowanie.sh.

Zaś w pliku /etc/rc.local musimy podać ścieżkę do niego czyli /home/xbian/mapowanie.sh - podajemy to przed exit 0 ;)

PS

Mam nadzieję że o niczym nie zapomniałem bo wpis choć krótki, to powstawał prawie dwa miesiące - Ach ta Zima ;/  

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
cyryllo   18 #1 11.02.2014 23:17

Czy ja dobrze widzę czy to konsola Linuksowa a nie znane putty? :) :D

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #2 11.02.2014 23:19

Tak to jest z tymi wpisami, leżakują aż dojrzeją :)

wojtekadams   19 #3 11.02.2014 23:19

@cyryllo
czepiasz się :)

Po ostatnich aktualizacjach Ubuntu mój laptop na baterii działa niecałe 30min - nie mam czasu jakoś tego zdebugować i dlatego padło na Windows - aaaa tylko winy się tłumaczy :D

GBM   22 #4 11.02.2014 23:21

putty.. blee ;d

A tak serio to spoko, zacny wpis - na pewno przyda się w przyszłości :-)

cyryllo   18 #5 11.02.2014 23:27

Ja wole sterować xbmc za pomocą apki na andka :) No niestety ale mam same przewodowe pady ;)
Jakoś do Xbiana nie mogłem się przekonać, za dużo razy się mi wysypywał :P i największym jego minusem jest brak restartu XBMC lub samej maliny w razie awarii co się zdarzało przy głupim odtwarzaniu filmu i wywalało do konsoli :P Raspbmc potrafi się sam zrestartować zarówno system jak i XBMC w razie awarii (głupi skrypt sprawdzający działanie usługi ;))

KyRol   19 #6 11.02.2014 23:41

Moim zdaniem obsługa pada sprawdza się ze starą domyślną skórą Project Mayhem, w wersji HD tej skóry obsługa jak dla mnie już taka super nie jest bez dodatkowych tweaków. Sam byłem zwolennikiem pada, z tymże od PS2, ale przeszło mi, w moim wypadku o wiele lepiej się sprawdza najtańszy, od lat bez problemu wspierany w GNU/Linuksach pilot Medion X10 (praktycznie niezależnie od dobranej skóry) o taki: http://xbmc.org.pl/forum/5-HTPC---Sprz%C4%99t/46-pilot-do-xbmc-jaki-polecacie#143

ximian   1 #7 11.02.2014 23:52

@wojtekadams
Jak sprawna jest twoja bateria?

cyryllo   18 #8 12.02.2014 00:00

@wojtekadams Ja się zastanawiam nad przejściem na Debiana używam go teraz na wirtualce i działa stabilnie czego nie można powiedzieć o Ubuntu nawet 12.04 ;)

laston   9 #9 12.02.2014 00:35

Pady, myszki, aplikacje na Androida... A nie lepiej po prostu pilotem do telewizora? Malina przecież obsługuje CEC

FaUst   13 #10 12.02.2014 09:11

@latson
Obsługuje, owszem bo sam korzystam. Ale niestety np. projektor już nie (zresztą też nie każdy TV). Więc suma sumarum ja sam korzystam naprzemiennie z pilota i zewnętrznej klawiatury radiowej.

wojtekadams   19 #11 12.02.2014 10:11

@ximian
Bateria sprawna na 100% to jest problem zarządzania energią w moim ubuntu

@cyryllo
Na wirtualce też mam Debiana i stare poczciwe Ubuntu 10.04 :)

@latson
poczytaj jeszcze troche o CEC

ximian   1 #12 12.02.2014 19:06

@wojtekadams
100% sprawna = nigdy nie używana?

Chyba w Gnome jest program do sprawdzania sprawności baterii. Może po prostu ci bateria siada i w tym problem (zawsze możesz zapytać się ext73, on ci tak stuninguje, że będzie chodzić dłużej niż winda)

wojtekadams   19 #13 12.02.2014 19:47

@ximian
chodzilo mi ze jest na pewno sprawna - okreslilem moja pewnosc w procentach ;)

do tuningu usiade sam jak bede mial chwile ;)