Zhiyun Smooth-Q — tania stabilizacja dla smartfona

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad kupnem gimbala. Nie po to, że jest mi potrzebny. Bo nie planuję założyć vloga i biegać z kamerą przy ryjku, ale z czystej ciekawości. Czasami zdarza mi się nakręcić jakieś wideo do recenzji. Mimo że stabilizacje w ręce posiadam, to jednak nie jest ona wystarczająca, aby wyglądało na PRO

Na rynku istnieje wiele modeli gimbali. A spośród nich wybrałem Zhiyun Smooth-Q, który od reszty wyróżnia się stosunkowo niską ceną, a jednocześnie ma stabilizację 3-osiową oraz kilka funkcji, które można zobaczyć u droższej konkurencji — DJI Osmo Mobile. I to wszystko za mniej niż jego połowę ceny, więc chyba warto.

Zhiyun Smooth-Q oczywiście zamówiłem na Gearbest.com, bo ceny u naszych januszy biznesu były delikatnie mówiąc zawyżone. Wyhaczyłem go za niecałe 120$ z przesyłką z polskiego magazynu. W zestawie z Smooth-Q otrzymamy kabel microUSB do ładowania akumulatora stabilizatora i twardy pokrowiec! Taki dodatek to zacna sprawa, która na pewno ułatwi transport.

Gimbala wykonany jest z bardzo dobrych jakościowo materiałów. Wszystko bardzo dobrze spasowane. Uchwyt na telefon mocno się na nim zaciska (jedną ręką go nie włożymy), więc wszystko tak jak powinno być. Jedyną wadą konstrukcyjną, jaką zauważyłem, to śliskość plastiku, z którego został wykonany uchwytu. Producent mógł powlec go fakturowaną gumą, aby chwyt był pewniejszy.

Smooth-Q ma stabilizację 3-osiową, która jest po prostu świetna. Silniki pracują cicho i z wystarczającą siłą, aby utrzymać stabilnie telefon. Dzięki regulowanemu ramieniu, bez problemu zamontujemy też większe smartfony. Mój Redmi Note 4X pasuje jak ulał.

Urządzenie zasilane jest ogromną baterią 26650 mAh, a akumulator ładujemy przez port microUSB umieszczony z boku uchwytu. Według producenta pojemność ta powinna wystarczyć na 12 godzin pracy. Trudno ją zweryfikować, ale przyznam, że do tej pory ładowałem go tylko dwa razy. Będąc w tematyce energii, warto wspomnieć, że Smooth-Q posiada także standardowy port USB, za pomocą którego naładujemy telefon. Tak, gimbal może posłużyć jako powerbank. Jednak ładowanie telefonu w trakcie pracy może delikatnie utrudnić jego operowanie. Kabel po prostu będzie przeszkadzał.

Zhiyun Smooth-Q wyposażony został w kilku przyciskowy panel kontrolny na przegubie:

  • dżojstik do zmiany nachylenia i obrotu gimbala (w zależności od trybu pracy)
  • przycisk mode — zmieniający tryb pracy
  • przycisk migawki i włączenia gimbala
  • W/T — przybliżenie/oddalenie ujęcia (działający tylko z dedykowaną aplikacją)

Warto jeszcze wspomnieć, że u podstawy uchwytu Smooth-Q ma standardowe gwint aparatowy (1,4”) do statywu lub monopodu.

Tryby pracy

Zhiyun Smooth-Q może działać w trzech różnych trybach pracy, gdzie niektóre z osi zostają zablokowane:

  • Pan Fallowing (tryb panoramiczny-śledzenia)
  • Locking (tryb blokady)
  • Fallowing (tryb śledzenia)

Między nimi możemy się przełączać za pomocą przycisku „Mode” lub w dedykowanej aplikacji ZY Play. Program dostępny jest na system iOS i Android.

Aplikacja

Aplikacja ZY Play na szczęście jest dostępna w języku angielskim. Aby sparować przez BT gimbal z telefonem, wystarczy wybrać go z listy i nacisnąć „Połącz". Urządzenia powinny się dogadać w dosłownie kilka sekund.

Główne okno programu to widok z aparatu telefonu. Interfejs jest prosty i łatwy do ogarnięcia. W tym momencie przyciski W/T, czy migawka powinny działać bez najmniejszego problemu. Mamy dostępnych kilka trybów dla zdjęć (zwykłe, automatyczna panorama 180 i 360 stopni) i wideo. W prawym górnym rogu znajdują się Ustawienia, w których między innymi możemy sterować takimi elementami, jak ISO, Balans bieli, a także zmieniać parametry stabilizatora, czy go skalibrować.

Aplikacja posiada także możliwość sterowaniem gimbalem na odległość — za pomocą wirtualnego pilota. Po jego włączeniu uzyskujemy dokładnie te same funkcje, które dostępne są na panelu kontrolnym.

Świetną opcją jest „śledzenie obiektu”, nie jest to przełom, ale działa dość dobrze. W aplikacji musimy wybrać ikonę „celownika” u dołu ekranu i przeciągnąć ramkę wokół docelowego obiektu — od tego momentu gimbal będzie podążał. Nie ma problemu z utrzymaniem tempa za obiektem, choć czasem algorytm zawodzi i śledzenie przenosi się na inny obiekt ;)

W praktyce i podsumowanie

Jeśli chodzi o filmowanie z Smooth-Q, to nie można mu nic zarzucić. Wideo jest bardzo dobrze ustabilizowane. Poniżej wrzuciłem dwa filmiki: jeden z jazdy na rowerze po bruku bez gimbala i drugi raz z nim. Różnica kolosalna!

Do plusów tego gadżetu można zaliczyć też cały dżojstik, który jest niesamowicie czuły, co pozwala na dopasowanie tempa nagrywanych ujęć. Ważne, aby przed każdym użyciem wyważyć gimbal z naszym smartfonem. Jeśli tego nie zrobimy , to silniki będą pracować zbyt intensywnie, co spowoduje ich przegrzanie i wyłączenie urządzenia.

Myślę, że Zhiyun Smooth-Q można zaliczyć do grona dobrych przedstawicieli tanich gimbali. Stabilizacja działa wyśmienicie, obsługa także nie należy do najgorszych. Nie wiem, jakby wyglądało porównanie z DJI Osmo Mobile, ale nawet mnie to nie interesuje — ze względu na jego cenę. Zhiyun Smooth-Q możemy wyrwać już za 117$ na Gearbest.com lub w złotówkach na Ceneo.pl.