Zidoo X6 Pro — dobry prezent na Nowy Rok

Nareszcie u mnie! Od oficjalnego ogłoszenia Zidoo X6 Pro minęło już trochę czasu, ale nigdy nie jest za późno na opisanie kolejnego gadżetu tej znakomitej firmy z Shenzhen. Wszystkie jej produkty są wspierane, poprzez częste aktualizację i prężnie rozwijającą się społeczność.

Zidoo X6 to androidowy box wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Cortex-A53 Rockchip 3368 (64-bit) i GPU PowerVR G6110, które razem charakteryzują się wysoką wydajnością i dobrze radzą sobie z odtwarzaniem kontentu w rozdzielczości 4K@60 fps.

W analizie zobaczymy, czy urządzenie spełni moje oczekiwania i będzie tak samo warte uwagi, jak jego starsi koledzy.

Zawartość opakowania

Urządzenie jest sprzedawane w białym kartonie, które zostało podzielone na dwa segmenty. W pierwszym znajdziemy Zidoo X6 zaś w drugim pozostałą część wyposażenia, na które się składa kabel HDMI, zasilacz 5V 2A, mała instrukcja obsługi i pilot na podczerwień bez baterii. Tak więc pudełko zawiera wszystko, czego potrzebujemy, aby zacząć zabawę.

Wygląd

Na uwagę zasługuje prosty i elegancji design X6. Zidoo stworzyło bardzo estetyczny i zarazem charakterystyczny wygląd dla swojego urządzenia. Obudowa to połączenie czarnego tworzywa sztucznego z aluminiową okleiną, które będzie dobrze łączyć się z innymi urządzeniami kina domowego.

Z przodu X6 posiada odbiornik pilota IR i dwukolorową diodę sygnalizującą stan urządzenia. Na lewym boku producent zdecydował się umieścić slot na kartę Micro SD i dwa porty USB, w tym jeden OTG. Z tyłu znajdziemy okrągłe gniazdo zasilania, Ethernet, wyjście analogowe CVBS, HDMI 2.0 i optyczne SPDIF.

Dodatkowo „pudełko” ma niewielkie rozmiary 10,8 x 10,8 x 2,1cm.

Pierwsze uruchomienie — system

X6 Pro nie posiada fizycznego przycisku zasilania, dlatego od razu po podłączeniu do prądu uruchamia się system Android, pokazując splash z logiem firmy Zidoo. Cały proces trwa bardzo krótko – około 20 sekund. Po tym czasie możemy już swobodnie korzystać z głównego okna Launchera.

Wszystkie boxy Zidoo zazwyczaj posiadają swój unikalny interfejs i Zidoo X6 Pro nie jest wyjątkiem. W nowym „ZIUI” zostały wykorzystane kafelki do rozmieszczenia aplikacji. Wszystko utrzymano w szarej kolorystyce, która nie męczy wzroku. Zresztą wszystko widać na poniższym filmiku.


Istnieje kilka preinstalowanych aplikacji: "OGYouTube" (zmodyfikowany klient YouTube, które umożliwia pobieranie filmów), Zidoo RC (pozwala używać smartfona jako pilota), eHomeMediaCenter (serwer i klient DLNA) i Happycast, dzięki której możemy wykorzystać telewizor z podłączonym X6 jako dodatkowy ekran. Jest też od razu dostępny Kodi 15.1, lecz z małymi modyfikacjami wprowadzanymi przez Zidoo.

Dodatkowo w systemie znajdziemy dwie aplikacje ClearMenager (do zwalniania pamięci w systemie) i USB Install (do instalowania aplikacji bezpośrednio z USB). Wystarczy podłączyć pamięć do boxa i wybrać żądane pliki apk.

System Android

Jeśli spojrzymy głębiej w ustawienia, to znajdziemy informację, że preinstalowany Android 5.1.1 jest jedną z najnowszych wersji zaś wersja jądra to 3.10.0. Sam system bardzo sprawnie działa. Podczas mojego użytkowania nie zauważyłem żadnych problemów ze spadkiem wydajności.

Aktualizacje OTA

Jedną z najważniejszych zalet produktów Zidoo są dostarczane, częste aktualizacje oprogramowania. To naprawdę ogromny plus! Możemy pobrać je bezpośrednio z „powietrza” lub wejść na forum producenta i ściągnąć archiwum z aktualizacją na pamięć USB.

Root

Standardowo X6 Pro posiada uprawienie administratora, lecz (na życzenie społeczności Zidoo) udostępnia alternatywny soft bez roota. Wszystko zależy od tego, jaką wersję wybierze użytkownik.

Testy wydajności, audio-wideo

Model X6 posiada ośmiordzeniowy procesor RK3368 ARM Cortex-A53. Każdy z rdzeni pracuje z prędkością od 312 MHz do 1,2 GHz. Za grafikę odpowiada GPU PowerVR G6110, która oferuje dobre wsparcie zarówno w grach 3D, jak i przy odtwarzaniu wideo o dużej rozdzielczości.

W Zidoo znajdziemy 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej, z czego na dane jest dostępne 12,4 GB, na jednej partycji.

Oczywiście, jeśli komuś byłoby mało, zawsze może rozszerzyć pamięć o dodatkową kartę SD (maksymalnie 32 GB) lub dysk USB 2,5”. Będąc przy zewnętrznym HDD, warto wspomnieć, że w oprogramowaniu, które jest preinstalowane fabrycznie (v.1.0.15), był problem z zamontowaniem dysków NTFS powyżej 16 GB. Testy pamięci RAM i wewnętrznej flash, za pomocą aplikacji A1 SD Bench ,wypadają doskonale, zwłaszcza w zakresie odczytu danych. To dobra wiadomość, ponieważ czas ładowania aplikacji powinien być bardzo szybki i tak właśnie jest.

Benchmarki

Na łamach mojego bloga można było już zapoznać się z przeglądem urządzenia RKM MK68 z takim samym układem, więc wyniki AnTuTu i jego pobratymców nie były dla mnie zaskoczeniem. Nie ma co dalej rozpisywać się na ten temat, tylko przejść do
oglądania wyników i porównania ich z boxem Rickomagic.

Złącza audio-wideo

HDMI

Model Zidoo X6 Pro obsługuje rozdzielczość do 4K@60, więc sprosta wszelkim, dzisiejszym wymaganiom pospolitego TV-maniaka. Lista rozdzielczości, dostępna w ustawieniach, jest wyczytywana z EDIDa.

Mój telewizor, Samsung UE40F6320, obsługuje maksymalną rozdzielczość 1080p60, z którą X6 znakomicie sobie radzi. Szkoda, że zabrało wsparcia do CECa, który coraz staje się coraz bardziej popularny i powszechnie używany.

CVBS

Omawiany przez mnie box został także wyposażony w analogowe wyjście AV do starszych telewizorów. Rozwiązanie to jest dobre, lecz jakość GUI, w tym trybie, pozostawia wiele do życzenia.

Test formatów wideo/audio

Nie omieszkałem poddać Zidoo X6 moim testom wideo, w których box wypadł bardzo dobrze. Nie było żadnych problemów z odtwarzaniem kontentu 1080 oraz 4K. Dodatkowo poradził sobie z płynnym dekodowaniem H.265, co jest dużym plusem. Testy przeprowadzałem na preinstalowanym Kodi i wbudowanym playerze. Jedynym problemem było wideo w rozdzielczości 4K@30 (H.264) – brak nieskazitelnej płynności i 4K@60 (H.264), gdzie zdarzały się zgubienia klatek.
Taką samą przeszkodę zauważyłem na RKM MK68, więc można przypuszczać, że jest to problem nie boxa, a procesora RK3368 odpowiedzialnego za dekodowanie.
W moich testach audio nie zauważyłem żadnego problemu z dźwiękiem DD/DTS. Zarówno przy konwersji do PCM, jak i Bitstream. Nie przetestowałem SPDIF Pass-Through, ponieważ nadal nie nazbierałem na nowy amplituner, a Mikołaj mi nie przyniósł.
Na koniec punktacja z AnTuTu Video Tester, który zakończył swoje badanie z wynikiem: 571 i znalazł tylko dwa niedociągnięcia w dekodowaniu.

Bluetooth

W Zidoo X6 PRO również został zintegrowany moduł Bluetooth 4.0 do bezprzewodowej komunikacji, z którym nie ma żadnych problemów. Udało mi się sparować myszkę Logitech V470, głośnik Creative Airwave i klawiaturę, której recenzja już niedługo!

Systemy sterowania

Standardowo, każdy androidowy box musi zostać wyposażony w pilot IR, ten w X6 jest taki sam, jak w poprzednim modelu X1 tego producenta. Jego wygląd pozostał bardzo klasyczny. Zawiera przyciski sterowania, głośności i skrótów, które użytkownik może sobie zdefiniować dzięki aplikacji Key Setting. Dodatkowo, w górnej części pilota, znajdują się klawisze umożliwiające skopiowanie przycisków z innego pilota, np. naszego telewizora.

Jak każdy box ze stajni Zidoo, posiada wsparcie do aplikacji zdalnego sterowania Zidoo RC, którą możemy pobrać na nasz smartfon, skanując kod QR. Aplikacja została wyposażona w szereg funkcji (pilot, myszka, pad, obsługa gestami), które ułatwią nam sterowanie boxem.

Dość ciekawą opcją jest możliwość uruchomienia dowolnej, zainstalowanej aplikacji na X9, dzięki czemu unikniemy nadmiernego klikania — błądząc po Launcherze. Warto wspomnieć, że RC został wyposażony dodatkowo w opcję wywołania „zrzutu ekranu”.

Opinia

Zidoo X6 Pro jest małym, dobrze wykonanym TV-Boxiem, który powinien zaspokoić potrzeby wielu użytkowników. Bezproblemowo gra typową zawartość audio/wideo w rozdzielczości 1080, a także radzi sobie kontentem z 4K. Posiada świetnie zaprojektowany GUI, który zapewnia szybki i intuicyjny dostęp do najważniejszych funkcji X6.

W porównaniu do konkurencji X6 to wysokiej klasy gadżet. Jednak jego najważniejszą zaletą jest wsparcie producenta, który zapewnia częste aktualizacje oprogramowania – rozwijając urządzenie o nowe funkcje i poprawiając jego stabilność.

Dla mnie X6 może swobodnie zastąpić funkcję mojego Smart-TV, który okres swojej świetności już dawno ma za sobą.

Zalety


  • stabilne oprogramowanie, nowy Android 5.1.1
  • znakomite odtwarzanie wideo, podrasowane Kodi
  • aktualizacje OTA!
  • dobre odtwarzanie wideo i wersja KODI

  • wsparcie Marka i aktualizacje przez OTA

  • szybka pamięć flash i mocny procesor
  • bardo dobry stosunek jakości do ceny

Wady


  • brak USB 3.0
  • brak wsparcia do CEC

Gdzie kupić?

Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie produkty Zidoo dostępne są teraz w sklepie Amazon, na całym świecie, więc nie ma już obaw, że ściągając owy produkt z Chin, zostaną nam naliczone jakieś dodatkowe opłaty. Ja skorzystałem z takiej opcji i udało mi się wyhaczyć X6 za 79 funtów brytyjski + koszt wysyłki ~4 funty. Po kilku dniach od zakupu cieszyłem się już nową zabawką ;) Obecnie na stronie landing-ori.zidoo.tv znajdują się wszystkie aktualne linki do sklepów Amazon. Dodatkowo, jeśli podacie ten zlepek znaków

RRCALXQZ

w polu kodu promocji, to czeka na Was mały bonusik!