Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zidoo X9 – Android Media Player i Video Recorder w jednym

Zidoo X9 jest dla mnie unikatowym produktem na rynku, nie tylko z powodu jego ceny (~160$), ale także kilku cech, które wyróżniają go spośród tych opisywanych przeze mnie wcześniej boxów opartych na Androidzie. Przede wszystkim odtwarzacz jest “napędzany” przez czterordzeniowy procesor MSO9180 (Cortex A9) firmy Mstar. Został wyposażony w port USB 3.0, wyświetlacz LED, a po za tym wszystkim posiada wejście HDMI, dzięki któremu możemy nagrywać treści z podłączonego urządzenia.

W kartoniku

Zidoo X9 jest zapakowany w spory karton, w którym znajdziemy omawianego boxa, pilot, zasilacz i kabel HDMI.

Wygląd

Design Zidoo X9 nie jest przesadzony, w skrócie to aluminiowy prostopadłościan z zaokrąglonymi narożnikami. Ale przejdźmy do szczegółów. Z przodu urządzenie zostało wyposażone w odbiornik IR i segmentowy wyświetlacz białego koloru, który odpowiedzialny jest za wyświetlanie aktualnej godziny lub innych, krótkich informacji np. jak boot-up. W moim przekonaniu ten wyświetlacz to fajny akcent.
Na lewej ścianie urządzenia zostały umieszczone trzy gniazda USB ( w tym jedno 3.0 ), slot na kartę SD i otwory wentylacyjne (warto zwrócić uwagę, że aluminiowa obudowa działa jak duży radiator - dzięki któremu nadmierne ciepło jest odprowadzane na zewnątrz).
Pozostałą część portów umieszczono z tyłu. W towarzystwie dwóch dużych anten WiFi (od lewej do prawej) mamy: włącznik zasilania, 10/100 Ethernet, SPDIF, przycisk reset, HDMI In, Composite Video, Wyjście HDMI i wejście zasilania.
Dla mnie Zidoo X9 ma atrakcyjny wygląd. Jego nieduże rozmiary ( ROZMIARY) i metalowa obudowa tworzą naprawdę ładny widok.

W środku

“Rozebranie” Zidoo X9 nie sprawiło mi żadnego problemu - wystarczyło tylko odkręcić śrubki od dołu i delikatnie pociągnąć dolną obudowę za gumowe nóżki. Następnie, aby dostać się do góry płyty musiałem odkręcić kolejne śrubki.
Jak wiadomo ze wstępu układ jest napędzany procesorem Mstar MSO9810D1R, który został ukryty pod pokaźnym radiatorem (nie zdecydowałem się na jego usunięcie, albowiem nie chciałem uszkodzić serca tego układu), wraz z czterema kośćmi NANYA aby otrzymać 2 GB pamięci ram. Na płycie także znajdziemy 8 GB pamięć flash firmy Samsung.

Pierwsze uruchomienie/Aplikacje/System

Po wyciągnięciu z pudełka i podłączeniu zasilania i kabla HDMI box od razu nadaje się do użytkowania. Czas rozruch trwa około 40 sekund, w tym czasu na wyświetlaczu pokazują się kolejno napisy “boot” -> “hello”. Po tym tylko czekać, aż na ekranie naszego telewizora pojawi się ZIUI - interfejs użytkownika stworzony przez Zidoo, który moim zdaniem jest ładny i funkcjonalny.
Wielu producentów tego typu urządzeń albo wprowadza minimalne zmiany w interfejsie, lub po prostu własny Launcher. Wracając do ZIUI rozpoczyna się od gładkiej animacji - spadających kafelków (kategorii aplikacji), które później układają się w jeden wiersz. Każdy kafelek jest innego koloru, a także oznaczony odpowiednią ikoną i etykietą, zapewniając łatwą identyfikacje kategorii. Szkoda, że zabrakło funkcji “auto-kategoryzacji” aplikacji, byłaby tu użyteczna.
Animacje poruszania się po menu są płynne i przyjemne dla oka - po prostu dopracowany interfejs. Co do personalizacji całego UI - tu nie mamy dużego wyboru. ZIUI kilka tematów do wyboru, które praktycznie zmieniają tylko tło.

Zainstalowane aplikacje

W Zidoo X9 zostało preinstalowanych kilka “przydatnych” aplikacji. Między innymi znalazły się AirDroid, Clear Manager, Movie Studio i oczywiście nie mogło zabraknąć kombajan Kodi (kiedyś XBMC).

System

System (Android 4.4.2) działa stabilnie, nie doświadczyłem żadnej wywałki lub spontanicznego restartu. Wszystkie testy przeprowadziłem na wersji oprogramowania 1.0.2.6 - jest to najnowszy soft dostępny poprzez aktualizację OTA.

Odtwarzanie plików multimedialnych

Testowanie Zidoo X9 rozpocząłem od Antutu Video Tester 2.2, albowiem moim zdaniem ta aplikacja działa dobrze i daje szybki pogląd z jakimi kodekami urządzenia radzi sobie, a z jakimi nie. Całość jak zawsze jest opatrzona ogólnym wynikiem.
Naturalnie “przeleciałem” także przez zawartość swojej paczki testowej. Video w rozdzielczości Full HD i o wysokim bitracie gra się płynnie, gorzej jest z rozdzielczością 4K, albowiem płynnie odgrywane są filmy do 50 fps na sekundę, inne - wyższe albo się czkają, albo usłyszymy tylko dźwięk. Konkrety w zestawieniu:
 • Kodek H.264 (kontener MP4) - 480p / 720p / 1080p / 1080p60 - wszystko grało OK
 • Kodek MPEG2 (kontener MPG) - 480p / 720p / 1080p - OK,
 • Kodek MPEG4 (kontener AVI) - 480p / 720p / 1080p - OK
 • Kodek VC1 (WMV) - 480p / 720p / 1080p - OK
 • Real Media RV8, RV9, RV10 (RMVB) - 720p - nie gra się, brak wsparcia
 • Kodek VP8 (WebM) 480p / 720p / 1080p - OK
 • Kodek H.265 (TS) - 360p / 720p / 1080p - ok
 • Kodek H.264 (MP4) - 4K 24fps/25fps/50fps - OK
 • Kodek H.264 (MP4) - 4K 60fps - tylko dźwięk
 • Kodek H.264 (MKV) - 4k - OK
 • Kodek VP9 (WebM) - 4K 25fps - brak dźwięku, wideo OK
 • Kodek H.265 (TS) - 4K 23,976fps - ok

Czasami z niewiadomych mi powodów box nie potrafił zagrać audio, w niektórych plikach zawierających AAC - jak dotąd nie znalazłem “klucza” na to zachowanie. No i najważniejsze, samo działanie Kodi (XBMC) nie jest stabilne, zdarza się, że aplikacja się wyłącza, lub zwiesza całe urządzenie - to jeszcze muszą poprawić.

Testy wysiłkowe - benchmarki

Zidoo X9 jest pierwszym produktem, który został oparty o czip Mstar MS09810, więc byłem ciekaw z jaką punktacją zakończy zestaw testów wydajnościowych przygotowanych przez AnTuTu, 3DMark, GeekBeench3 i Vellamo.
Wyniki przedstawione na powyższych zrzutach są bardzo dobre. Podczas testów obudowa Zidoo nagrzewa się dość mocno i temperatura jest odczuwalna.

W grach

Zidoo X9 dobrze sprawuje się jako konsola do gier, bez żadnego problemu zagramy na nim w gry 2D (między innymi Fruit Ninja, Plants vs Zombies 2, Angry Birds), jak i te bardziej wymagające 3D (Asphalt 8: Airborne, Beach Buggy Racing), choć tu układ Mstara czasami sobie nie radzi i możemy zauważyć przecinkę podczas trwającej rozgrywki.

Pamięć

Z wewnętrznej 8 GB pamięci udostępnione dla użytkownika zostało 5,46 GB - podzielone na dwie partycje 1,97 GB systemową i 3,49 GB na dane. Naturalnie możemy rozszerzyć pamięć dzięki karcie SD, lub podłączając zewnętrzny dysk.
A1 SD Bench przebadałem szybkość odczytu i zapisu wewnętrznej pamięci, jaki i podłączonego dysku. Wyniki były bardzo dobre:
 • wewnętrzna pamięć odczyt/zapis: 40,61/25,29 MB/s
 • karta SD odczyt/zapis: 24,01/20,31 MB/s
 • dysk USB odczyt/zapis: 37,91/30,40 MB/s
 • RAM (prędkość kopiowania): 991,69 MB/s

Przechwytywanie obrazu z HDMI

Plusem Zidoo X9 jest jego zdolność do przechwytywania wideo z portu HDMI. Ta funkcja została zaimplementowana bardzo dobrze.
Z menu mamy możliwość wybrania kilku opcji rozdzielczość, format, długość, a także możemy zaplanować przyszłe nagrania, poprzez ustawienie dokładnej daty.
Naturalnie możemy zmienić ścieżkę zapisu na zewnętrzny dysk - jeśli planujemy nagrywać dłuższy materiał. Przechwytywany materiał jak dla mnie jest dobrej jakości - czasami nie ma różnicy między nagraną kopią, a oryginalnym źródłem. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest to, że urządzenie radzi sobie z obchodzeniem zabezpieczeń HDCP, więc możemy swobodnie przechwytywać gameplaye z naszych konsol, lub treść płynącą z odbiorników STB - oczywiście wszystko na swój własny użytek.

Wnioski

Dla mnie to urządzenie ma potencjał. Zidoo bezproblemowo radzi sobie z odtwarzaniem większości formatów audio/wideo. Prócz tej podstawowej funkcjonalności, do której został stworzony posiada USB 3.0 i funkcję zgrywania kontentu z HDMI - co wyróżnia go spośród innych do tej pory opisywanych przeze mnie odtwarzaczy multimedialnych opartych na Androidzie. System i stworzone przez inżynierów Zidoo UI działa bardzo sprawnie i stabilnie. Ważne jest, że producent dostarcza regularne aktualizacje, dzięki temu wszelkie błędy i uwagi użytkowników są poprawiana na bieżąco.

Plusy:

 • wyjście HDMI z funkcją pvr
 • obsługa formaty 4k
 • b. dobry performance systemu
 • interfejs użytkownika
 • aktualizacje OTA
 • mocno żyjący blog, forum i stronę

Minusy:

 • problemy Kodi
 • obudowa się grzeje podczas obciążenia

Aktualizacja:

Odnośnie komentarzy i pytań o cenę i gdzie kupić. Dzisiaj wyśledziłem, że jest obniżka na geekbuying.com - można wyhaczyć X9 za 139.99 $ :) 

sprzęt porady inne

Komentarze

0 nowych
qbaz   12 #1 27.02.2015 08:13

Jaka cena?

Darthnorbe   13 #2 27.02.2015 08:24

Właśnie, jaka cena, potrzbuje coś takiego nabyć do mojego tv ale w gąszczu urządzeń z androidem ciężko coś wybrać :(

Edit: ebay i inne zagraniczne serwisy powyżej 500zł :(.

Najlepiej było by coś takiego zdobyć ale bez nagrywania, co mi jest w ogóle nie potrzebne.

Autor edytował komentarz.
  #3 27.02.2015 08:25

@qbaz: 100

  #5 27.02.2015 10:09
  #7 27.02.2015 10:45

@Kleryk_LDZ: 150$ x 3,7zł = ok. 550zł - więc Darthnorbe dobrze napisał.

A urządzonko... hmm - fajnie, że aluminiowe i chyba tylko tyle :)

wojtekadams   19 #8 27.02.2015 10:50

oj zapomniałem podlinkować do sklepu ;D

@Darthnorbe na GearBest masz za 160$

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_130785.html

Autor edytował komentarz.
pokrzywek10   6 #9 27.02.2015 10:58

Moim zdaniem lepiej jest dozbierać trochę pieniążków i można nabyć pełnowartościowe centrum rozrywki w pokoju w postaci PS4 czy Xboxa One. Po za tym większość tych funkcji, które posiada przedstawione przez Ciebie urządzenie można już znaleźć w nowszych telewizorach. Chyba, że ktoś ma dość leciwy tv, wtedy wybór Zidoo X9 może okazać się dobrym rozwiązaniem. Chociaż ponad 500zł...musiałbym się dwa razy zastanowić zanim bym to kupił ;)

  #10 27.02.2015 11:55

Słaby, bardzo słaby sprzęt. Na Aliexpress można znaleźć dużo mocniejsze i lepsze konstrukcje za mniej niż 300 zł. Nie wiem nad czym autor sie zachwyca? Widać że mało w życiu widział albo nie wie gdzie szukać.

  #11 27.02.2015 12:39

Poszukaj "dongle" i za 200zł znajdziesz to co potrzebujesz.

Darthnorbe   13 #12 27.02.2015 12:40

@pokrzywek10: Dokładnie, może nawet nie ps4 ale X360 lub ps3, też dadzą radę z odtwarzaniem filmów :)
Cena zdecydowanie za wysoka.

wojtekadams   19 #13 27.02.2015 12:43

@Darthnorbe: no mi jakoś na X360 nigdy nie udało się obejrzeć mkv'a ;)

Darthnorbe   13 #14 27.02.2015 12:47

@wojtekadams: Wiesz, może oficjalnym sposobem nie :D

wojtekadams   19 #15 27.02.2015 12:52

@Darthnorbe: no właśnie - czyli znów trzeba kombinować :) no ja konsoli używam tylko do grania.

Darthnorbe   13 #16 27.02.2015 12:55

@wojtekadams: No mi się wydaje że to kwestia czasu ( a może dla x360 to po ptokach) uniwersalne aplikacje mają być i z tego co wiem domyślny odtwarzacz w W10 ma odtwarzać mkv więc na xklokcu pewnie też.

wojtekadams   19 #17 27.02.2015 14:08

@Darthnorbe: tylko X klocek kosztuje prawie 2 tys :)

  #18 27.02.2015 15:03

Nie znalazłem słowa o sterowaniu. Na zdjęciu widać pilot, ale jak się obsługuje wspomniane gry i inne programy sterowane gestami?

  #19 27.02.2015 15:57

znajomy sciagnal mi z chin za 140$ z kosztami dostawy

Darthnorbe   13 #20 27.02.2015 16:38

@wojtekadams: Ten stary nie