Konwersja YouTube -> MP3 z poziomu przeglądarki

Tutorial na przykładzie przeglądarki Firefox i systemu Linux:

Potrzebne będą youtube-dl oraz ffmpeg. W przypadku Arch Linuksa wpisujemy:

sudo pacman -S youtube-dl ffmpeg

Instalujemy dodatek do Firefoxa umożliwiający uruchamianie zewnętrznych aplikacji (co ważne, jest zgodny z WebExtension): https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/external-application/

Następnie tworzymy skrypt o treści:

Infinality, czyli wyraźne czcionki w Linuksie

Wstęp

Standardowy wygląd czcionek w dystrybucjach Linuksa pozostawia wiele do życzenia - czcionki są rozmyte, miękkie. Windows - jeśli chodzi o fonty - jest gotowy do pracy out of the box. W Linuksie sprawa jest bardziej skomplikowana. Za rysowanie czcionek odpowiada biblioteka freetype, która w domyślnej konfiguracji jest kompilowana z wyłączonym wygładzaniem podpikselowym (subpixel hinting) - włączenie uniemożliwiają patenty ClearType od Microsoftu.

Nokia Lumia 820 - plusy i minusy ;-)

Dysklajmer: nie mam talentu pisarskiego.

Wstęp

Od pół roku jestem posiadaczem Nokii Lumii 820 (premiera telefonu: listopad 2012). Moim zdaniem jest to najlepszy smartfon pod słońcem, oto dlaczego:

Plusy:

  • Nokia Lumia 820 jest najładniejszym telefonem designem na świecie (zdjęcie powyżej)
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • rewelacyjny ekran AMOLED (czerń jest czarna, a kąty widzenia bardzo szerokie)

Koss Porta Pro — plusy i minusy

Jestem posiadaczem Kossów Porta Pro od ponad pięciu lat i używam ich raczej regularnie (do niedawna były to moje jedyne słuchawki). Kupiłem je wtedy za 120 zł. Teraz, po kilku latach ich cena jest taka sama. Ktoś może się zastanawiać czy 120 zł za słuchawki to dużo czy mało. Można kupić słuchawki za 20 zł, a można za 2 tysiące. Można też kupić Beatsy, których cena jest prawdopodobnie zupełnie nieadekwatna do jakości, no ale OK.

Jednak jeśli nie jesteśmy jakimiś audiofilami albo nie pracujemy w branży muzycznej, to Kossy będą idealne ( albo nawet za dobre : ).