Wygodne środowisko dla webmastera cz.1

Przez parę lat mojej przygody z programowaniem testowałem całą masę przeróżnych edytorów kodu, potrzebowałem czegoś co w największym stopniu da się nagiąć do mojego "widzimisię" i tak już od szeregu lat jako podstawowy edytor służy mi Notepad++. Z pozoru niczym się nie wyróżnia, nie posiada kompilatorów, wbudowanego serwera a jedynie klient FTP. Dlaczego więc tak mi się podoba?

1. Ustawienia->Konfigurator stylów:
Do wyboru mamy kilkanaście stylów, każdy ma osobne reguły dla każdego języka, ale najlepsze jest to, że możemy samodzielnie wszystko edytować! Wliczając w to listę słów kluczowych.

2. Szukaj->Szukaj:
Notepad++ posiada bardzo rozbudowany moduł wyszukiwania. Można podmieniać słowa, wyszukiwać według wyrażeń regularnych, kończąc na przeszukiwaniu zawartości plików znajdujących się w podanym katalogu!

3. Edycja podpowiadanych funkcji

Niemal wszystkie pliki konfiguracyjne Notepada++ są zapisywane w postaci plików .xml daje nam to dostęp do edycji menu kontekstowego, plików stylów i podpowiadanych słów. Dzięki temu możemy samodzielnie dodawać własne funkcję. Ten ostatni plik nazywa się langs.model i jest w głównym folderze instalacji.

4. Rozszerzenia

Notepad++ ma możliwość instalacji rozszerzeń. Listę można zobaczyć tu: Lista
albo bezpośrednio w programie. Trochę tego jest i każdy coś ciekawego znajdzie. Mi do gusty przypadły dwie pozycję:
-QuickText umożliwiający wklepanie wcześniej określonych fragmentów kodu (np. podstawowy szablon strony html).
-Source Cookifier dodaje boczny panel z listą: funkcji, zmiennych i czego tam chcemy ponieważ wszystko można skonfigurować.

Z ciekawych opcji jest jeszcze: porównywanie plików, różne konwersje tekstu(wstawianie / przed "), zwijanie kodu funkcji, śledzenie zmian w plikach, nagrywanie makra i sporo więcej...