5 miesięcy z Xperią Z3 Dual

Recenzje mają często to do siebie, że są pisane po stosunkowo krótkim okresie testów. Stąd też postanowiłem dziś podzielić się z Wami wrażeniami z użytkowania Xperii Z3 Dual w (prawie) pięć miesięcy od zakupu.

Wykonanie Xperii, akcesoriów

Xperia Z3 (podobnie, jak pozostałe modele z serii) wykonana jest z metalu i szkła. W odróżnieniu od poprzednich modeli Sony udało się zmniejszyć wagę urządzenia, co w połączeniu z nowym kształtem metalowej ramy sprawia, że Z3 świetnie leży w ręce. Po pięciu miesiącach odnieść się mogę także do jakości wykonania: jest bardzo dobrze. Pomimo tego, że nie obchodzę się z Z3 jak z jajkiem (żadnych pokrowców, często leży w samochodzie na półce lub w uchwycie) to na obudowie nie ma żadnych widocznych zarysowań. Część użytkowników może narzekać na fakt, że Z3 jest śliska i stosunkowo łatwo może wyślizgnąć się z ręki. Jak już jednak wspominałem w recenzji wystarczy do tego przywyknąć lub ostatecznie nakleić folię na szkło i problem zniknie. Osobiście i tak zwykle łapię smartfon za ramkę, a ta nie jest śliska, więc dla mnie problemu nie ma. Dzięki temu, że Sony zrezygnowało z folii na szkło jaka była jeszcze w Z1 biorąc smartfon do ręki od razu wiemy, że to produkt premium.

Jeśli chodzi o akcesoria to w zestawie był zwykły zestaw słuchawkowy i ładowarka z kablem USB. Jeśli chodzi o słuchawki to moje zdanie o nich nie zmieniło się: nie pasują one do urządzenia tej klasy. Jako, że korzystam z nich stosunkowo rzadko to wciąż odkładam zakup porządnego zestawu MDR-NC31EM.

Do Xperii dokupiłem także stację dokującą DK48. Jest to świetny dodatek do Xperii i polecam każdemu jej zakup.

Więcej informacji o akcesoriach znaleźć można w tym wpisie

Aparat, multimedia i ekran

Jeśli chodzi o aparat to jestem z niego bardzo zadowolony. Zdjęcia wychodzą bardzo dobre, ilość trybów, w jakich możemy robić zdjęcia jest bardzo duża i każdy powinien znaleźć coś ciekawego dla siebie. Zdjęcia w trybie automatycznym, wbrew temu co można spotkać na wielu portalach są bardzo dobre. Poniżej kilka przykładowych zdjęć:

Więcej o aplikacjach aparatu na filmie przygotowanym przez Sony:

Za sprawą głośników stereo i 5.2" ekranu IPS Xperia Z3 świetnie się spisuje w roli podręcznego odtwarzacza muzyki, filmów czy grania w gry. Zastosowany w Z3 ekran IPS jeśli skorzystamy z manualnych ustawień jest bardzo jasny a kolory ostre. Moja Z3 zwykle jest ustawiona na 30-40% jasności gdyż zapewnia to zwykle wystarczającą jasność. W samochodzie jednak przydaje się pełna jasność jeśli mamy słoneczny dzień.

Remote play - smartfon ekranem dla gier PS4!

Dzięki remote play (gra zdalna) możemy ogrywać swoje ulubione tytuły z PS4 bez włączania telewizora. Smartfon na ekranie wyświetla nam obraz przesyłany za pomocą WiFi. Konieczne jest podłączenie pada PS4 - Dualshock4. Trzeba przyznać, że działa to całkiem dobrze. W moim przypadku wątpliwa jest jednak przydatność gry zdalnej, gdyż nie mam problemu okupowania telewizora, a osobiście nie przepadam za graniem na małych ekranach. Nie mniej narzędzie działa bardzo dobrze. Smartfon możemy postawić sobie w stacji dokującej lub kupić specjalny uchwyt, do którego przymocujemy zarówno smartfon jak i pada.

System, nakładka - flat design mówię nie

Smartfon został wypuszczony z Androidem w wersji 4.4.4 KitKat z autorską nakładką Sony. System ten działa świetnie, nakładka wygląda bardzo dobrze a przy tym jest płynna nawet po wielu miesiącach pracy (co mogę potwierdzić, gdyż miałem wcześniej Z1 przez rok). Wiele osób wyczekiwało aktualizacji do Lolipop'a (Android 5). Kilka tygodni temu aktualizacja ta została wypuszczona przez Sony. Niestety, firma postanowiła iść śladem Google i upododbniła swoją nakładkę do stylu flat. Moim zdaniem wygląda to paskudnie i podjąłem decyzje, że na razie zostaję na perfekcyjnie działającym, dobrze wyglądającym KitKacie. Wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale skoro wszystko działa jak należy (i zapewne tak będzie jeszcze długo) to po co aktualizować. Wiem, że Androida można dopasować pod siebie... ale ja lubię to co Sony przygotowało w Kitkacie więc nie będę na siłę zmieniał. Mechanizm aktualizacji na szczęście nie jest zbyt natrętny więc w zasadzie nie da się odczuć, że wyszedł nowy soft.

Odnośnie baterii to jest ona moim zdaniem bardzo dobra: jeśli włączamy sieć LTE tylko gdy jej potrzebujemy to kilka dni bez ładowarki mamy pewne. W każdym razie pokazywane w menu zasilania informacje są wiarygodne. Oczywiście jeśli zaczniemy intensywnie korzystać z urządzenia to bateria leci szybciej...

Podsumowanie - warto kupić Z3?

Moim zdaniem warto. Z3, szczególnie w wersji Dual sim to świetnie wyposażony smartfon, który obok parametrów posiada także świetnie wykonaną obudowę. Przez pięć miesięcy od zakupu tylko się utwierdziłem w tym, że dokonałem dobrego wyboru. Wspomnieć warto też o wodoszczelności, dzięki której bez obaw możemy umyć Xperię pod kranem, robić podwodne zdjęcia jak i po prostu rozmawiać na deszczu.