ASUS FonePad 7- zestaw i pierwsze wrażenia.

Znając swoje "szczęście" nie wierzyłem, że uda mi się otrzymać sprzęt do przetestowania. A jednak dostałem szansę :) Do przetestowania dostałem wspomniany w tytule tablet będący też smartfonem oraz adapter WiDi Netgear Push2TV o którym przeczytacie w kolejnym wpisie.

Zanim przejdę do pierwszych konkretów jeszcze krótkie ogłoszenie:

Za około 10 dni planuję zbiorczy wpis z odpowiedziami na pytania, propozycje testów etc. zadane w komentarzach- jeśli więc coś Was interesuje pytajcie :) W miarę możliwości będę oczywiście też odpowiadał w komentarzach

Zestaw

Jak widzicie na zdjęciu zestaw nie zachwyca. W pudełku, obok sprzętu są tylko: ładowarka, krótki kabel USB, coś do wyciągania szufladki karty sim oraz krótki poradnik startowy w języku angielskim. Zabrakło polskiej instrukcji (czy też polskiego poradnika startowego) Pytaniem pozostaje czy jest to kwestia zestawu testowego czy to jednak standard. Wydaje mi się, że niestety standard- zestaw nie wygląda na okrojony na potrzeby testów....
Zagadkowy jest natomiast byt folii z nalepionymi funkcjami tabletu- była ona przylepiona do górnej części pudełka od środka- być może ma chronić niczym nie zabezpieczony ekran tabletu przed kartonem:D

Opakowanie zostało wykonane z "normalnej" jakości tektury i nie sprawia wrażenia tandetnego. Duży plus za to choć karton zwykle widzimy raz lub dwa na żywot sprzętu- miło jednak obcować z normalną jakością materiałów od początku- niby detale ale budują odbiór całości....
Zabrakło natomiast nawet prostych, pchełkowych słuchawek. Nie podoba mi się aż taki minimalizm, jaki serwują nam ostatnio producenci tabletów czy smartfonów...

Przed włączeniem- kilka słów o samym tablecie....

FonePad7, a jakże by inaczej, wykonany jest z plastiku. Na przedniej części widzimy 2 głośniki oraz ekran. Zabrakło tu nawet niewielkiego loga producenta, które jest tylko z tyłu. Przywodzi to na myśl tanie tablety "z Biedronki" i jakoś tak dziwnie wygląda. Samo wykonanie wydaje się być ok. Patrząc na boki urządzenia można łatwo znowu pokusić się o stwierdzenie, że to jakiś tani tablet "no name"- sloty karty SIM i microSD są niczym niezakryte- raczej nie radziłbym używać tego tabletu na deszczu czy w miejscu, gdzie groziłoby mu przykładowo zachlapanie :)

Tył jest z ciemno grafitowego plastiku + srebrne logo producenta. Na tylnej części mamy też obiektyw aparatu. Brak diody doświetlającej nie wróży dobrze ale nie będę uprzedzał niczego.
Tylna część niestety nie jest matowa- ciemny grafit łatwo i chętnie łapie wszelakie odciski palców.

W środku tabletu "siedzi" SoC firmy Intel- Atom Z2560 Dual-Core, 1.6 GHz oraz 1GB RAM. Android na 1GB RAM nie wróży super wydajności ale znów... nie uprzedzajmy faktów...

Dalsza część specyfikacji:

Łączność: moduł GSM 3G/WiFi/Bluetooth 3.0, microUSB OTG, GPS

Multimedia: 1Mpx (przedni) i 5 Mpx (tylny) aparat z nagrywaniem 1080p, AF. do tego 2 głośniki

Waga/wymiary: 328 g, 120 x 196.8 x 10.5 mm (SxWxG)

Jeszcze więcej informacji tradycyjne na stronie ASUSA

Dołączona ładowarka wykonana została z niezłej jakości plastiku i nie wygląda jak te "10zł".

Tablet przyjechał do mnie kompletnie wyładowany, jego pierwsze naładowanie do pełna zajęło trochę długo bo ok 4h (podłączony ok godziny 16 od godzinie 20 nadal nie zakończyło się ładowanie. Następnie sprawdziłem około 20 minut później i już ładowanie zakończyło się).

Pierwszy start

Z racji braku czasu wczoraj na włączenie sprzętu mogłem sobie pozwolić dopiero dziś (tj, piątek ok. 11).
Na początku widzimy logo ASUSA i Intela. Po chwili tablet był gotowy do działania- nie było żadnego ekranu konfiguracji nic. W systemie nie było żadnych danych osobistych więc prawdopodobnie tak to jest domyślnie. Rozpocząłem oczywiście od wprowadzenia konta Google aby tablet miał pełną funkcjonalność. Postanowiłem do celów testowych stworzyć nowe konto Google- rzecz w tym, że i tak mam już niezły bajzel w GooglePlay na liście aplikacji i nie chcę go jeszcze pogłębiać. Następnie dostałem informację o dostępności 60MB aktualizacji systemu (4.2.2 do 4.22), której dokonałem zaraz po tym jak pobrała się jedna z gier, jaką zamierzałem przetestować- Sports Car Chalange2.
Jeśli chodzi o liczbę wgranych aplikacji to producent ich nie pożałował- jest ich łącznie 55.
Obok typowych mamy tu choćby: Amazon Kindle, AOLink, AudioWizard, SuperNote. Więcej o aplikacjach już wkrótce.

Działanie

Póki co większych zamuleń nie odczułem. Tablet działa jak na razie całkiem nieźle.
Nie podoba mi się tylko fakt, że producent zmarnował dość dużo powierzchni ekranu na przyciski nawigacyjne- jeśli już muszą być ekranowe to nie powinny się obracać w raz z całym ekranem tylko pozostawać tam gdzie się gdy tablet trzymamy pionowo. Nigdy nie byłem i nie będę zwolennikiem marnowania powierzchni ekranu gdy na te przyciski jest miejsce pod ekranem.
Jeśli już o sam ekran chodzi to niestety ale odwzorowanie kolorów nie jest najlepsze- biel jest szara a sam ekran jest niezbyt jasny po przesunięciu paska jasności w prawo. Działanie dotyku bez zarzutu.

Dźwięk, multimedia

Jakość dźwięku po pierwszych testach stoi na niezłym poziomie. Głośność jest bardzo dobra. Mamy tu 2 głośniki po obu stronach ekranu więc oglądanie filmów powinno być przyjemnością.

Podsumowanie

Generalnie sprzęt zapowiada się moim zdaniem całkiem nieźle- mimo, że nie jest jakoś świetnie wykonany, nie ma diody aparatu, ekran jest bardzo średni to nie skreślę go tak szybko jakby się niektórym wydawało w tym momencie- patrzyłem na ceneo i producent nie życzy sobie za niego jakiejś astronomicznej kwoty (cena waha się między 880 a 920 zł) więc jakaś nisza dla niego być może jest. Z pewnością zakup takiego "budżetowego" Asusa będzie lepszym rozwiązaniem niż kupno chińskich no-name tabletów, które częściej leżą w serwisach niż są używane :)

Już wkrótce napiszę o.... czyli plany testowe

1) tablet jako nawigacja (wiem, raczej do tira się nadaje niż osobówki ale spróbuję :P )

2) wrażenia po testach różnych aplikacji (tych wgranych i tych z GP)

3) wrażenia z dłuższego obcowania z tabletem jako takim

4) być może uda mi się zebrać opnie znajomych o tym sprzęcie :)

5) Zebrane odpowiedzi na pytania/ propozycje testów (przede wszystkim jeśli chodzi o te, na które odpowiedź w komentarzu byłaby za długa lub jej sprawdzenie wymaga czasu)

(niekoniecznie w tej kolejności)