Akcesoria do Xperii Z1- co warto zakupić? oraz o słuchawkach z zestawu słów kilka

Jakie akcesoria trzeba koniecznie kupić do Xperii Z1? o jakich warto pomyśleć?
Na te pytania znajdziecie poniżej odpowiedzi.

Akcesorium obowiązkowe

1) Stacja do ładowania magnetycznego DK-31

Akcesorium to jest obowiązkowym dodatkiem, jaki powinien zakupić posiadacz Xperii Z1 z kilku powodów:

- wygodne ładowanie smartfona- po prostu kładziemy ją na tej podstawce aż usłyszymy, że złapała się portu ladowania (magnetyczne złącze pozwala na łatwe umieszczenie telefonu w ładowarce jedną ręką. Magnes przyciąga port ładowania telefonu do złącza, ułatwiając ich połączenie)- jako, że port jest mniej więcej w połowie boku z1 to łatwo jest włożyć z1 od razu do portu. Wygodne szczególnie nocą gdy ciężko jest trafić kablem do portu usb ale też pozwala uniknąć częstego otwierania osłon zapewniających wodoodporność.

- świetne miejsce na telefon nie tylko na czas ładowania- stacja zapewnia wygodny dostęp do funkcji telefonu a także jest świetną podstawką jeśli chcemy obejrzeć jakiś film czy pograć (szczególnie gdy sparujemy sobie pada o PS3 z Z1). Dzięki temu, że Xperia "stoi" w tym docku nie ominie nas żadne powiadomienie- umieszczona w głośniku dioda jest bowiem na widoku.

- całość prezentuje się po prostu świetnie. Xperia Z1 włożona do tej stacji wygląda na szafce czy biurku po prostu świetnie i przyciąga wzrok :D

Niestety jest też mała wada- stacja dokująca ładuje Z1 tylko po podłączeniu do gniazdka elektrycznego- możemy zapomnieć niestety o ładowaniu z portu USB czy to laptopa czy przykładowo konsoli- co jest trochę zaskakujące bo stacja kończy się złączem USB (tak, dobrze się domyślacie- musimy podłączyć dostarczona z Z1 ładowarkę sieciową do tej stacji). Mimo to jest to świetny dodatek do Z1. Cena- od około 120 zł. Osobiście jestem z niej bardzo zadowolony...

Akcesoria, których zakup warto rozważyć:

1) SmartTags NT3

Tagi SmartTag pozwalają na szybkie wywołanie określonej funkcji za jednym dotknięciem poprzez technologię NFC jak:

- uaktywnić wiele ustawień na urządzeniu

- uruchomić aplikację

- włączyć funkcję Wi-Fi na urządzeniu

- nawiązać połączenie ze stroną internetową

Może też pełnić rolę wiztytówki

Przykładowe użycie (w/g instrukcji obsługi):

przed snem możesz jednym stuknięciem tagu SmartTag uruchomić aplikację budzika, ustawić na telefonie tryb cichy i wyłączyć wszystkie niepotrzebne aplikacje, takie jak Wi-Fi®, Bluetooth® i GPS.

Jak widzicie jest to trochę taki bajer, bez którego można żyć. SmartTagi NT3 kosztują około 50 zł. Prezentacja by Sony:

2) Słuchawka SBH-52

Jeśli jeszcze nie mamy słuchawki bluetooth to ta wydaje się być ciekawą ofertą. Część funkcji jak RadioFM dubluje się z tym co mamy w Z1 ale jeśli ktoś dużo słucha to przyoszczędzi sobie w ten sposób baterię w Z1 (która nawiasem mówiąc jest bardzo wytrzymała).
-Słuchawka może być łatwo sparowana z Z1 za pomocą NFC
-Wbudowany ekranik OLED pozwala na odczytywanie wiadomości SMS czy wybieranie połączeń
- po podłączeniu do niej słuchawek możemy słuchać muzyki z naszego smartfona

Zdecydowanie wadą jest cena- około 300zł. Drogo trochę jak na słuchawkę

3) Obiektywy QX10 i QX100- coś dla miłośników fotografii
Obiektywami powinni się zainteresować posiadacze Z1, którzy chcą jeszcze lepszej jakości zdjęć czy filmów od tej oferowanej przez wbudowany aparat. Oba obiektywy (w zasadzie są to pełne aparaty pozbawione ekranu) mogą działać z każdym smartfonem z iOS czy androidem- ruch ten nie dziwi bo aparat w z1 jest tak dobry, że te obiektywy nie znalazłyby specjalnie zbytu gdyby były "Xperia only".
Galerię zdjęć modelu QX100 znajdziecie tu.

4) Wyświetlaczacz Miracast IM10

Pozwala wyświetlić kopię lustrzaną ekranu swojego smartfona na telewizorze bez podłączania kabla do smartfonu. Wspiera rozdzielczość HD 1080p. Niektóre nowe TV mają już wbudowaną tą funkcję. Sprzęt dostpeny póki co tylko w kilku krajach za około 70 Funtów. Drogo ale sprzęt ciekawy. Inna sprawa, że w zasadzie, w dobie DLNA raczej zbędny...

Część z Was szuka zapewne w tym wpisie jakiegoś power banku... cóż, z1 ma tak dobrą baterię, że uważam go za zbędny dodatek: przy stale aktywnym LTE co 2.5 dnia ładowanie. Jeśli wyłączymy transmisję danych w tle to i do 5 dni spokojnie dojedziemy bez ładowania (od środy wieczora, gdy naładowałem z1 ostatnio korzystałem łącznie: ze 3.5h netu po LTE, ze 3h rozmów, trochę smsów i na ten moment (9:00, 16 grudnia) mam jeszcze 40% baterii). Jeśliby się ktoś uparł to niech kliknie tutaj.

Obiecane kilka słów o dołączonych do Z1 słuchawkach

Jak już wspomniałem poprzednio z Z1 w zestawie są porządne słuchawki- to dokanałowy model MH1C kosztujący około 200 zł (ceneo). Po dwóch tygodniach obcowania z nimi mogę napisać, że grają naprawdę świetnie a ich jakość wykonania jest na wysokim poziomie- gumo-podobny materiał, z którego zrobiono kabel jest przyjemny w dotyku. Początkowo zastanawiało mnie (i jednocześnie irytowało) po co kabel jednej słuchawki jest dłuższy od kabla drugiej słuchawki (licząc od miejsca rozgałęziania się)- tu przydała się wyszukiwarka Google- kabel ten jest dłuższy po to aby móc zarzucić słuchawkę od tyłu. Ciekawy patent, który pierwszy raz dopiero teraz mam okazję poznać a ponoć jest już od lat stosowany. Chroni on słuchawki przed skutkami ewentualnego wypadnięcia (bardzo mało prawdopodobnego bo słuchawki leżą pewnie w uszach) ale też w sumie fajnie wygląda moim zdaniem: kliknij aby zobaczyć.

Korzystając z Z1 bardzo często zdarza mi się słuchać wbudowanego radia FM, które poza tym, że jest odtwarzane w stereo ma też RDS. Jakość dźwięku z radia jest również świetna.
Jedną z zalet MH1C jest wygłuszenie- spokojnie wygłusza krzyk z otoczenie- idealnie jak jesteśmy w jakimś zatłoczonym miejscu i przytłacza nas hałas- MH1C zapewnią ciszę o jakiej marzymy bez włączania muzyki.

Podsumowanie

Przedstawione powyżej akcesoria to oczywiście tylko wybrane z wielu dostępnych na rynku. Jak wspomniałem wyżej, każdy posiadacz Z1 powinien kupić opisany jako pierwszy dock a reszta akcesoriów to już wedle uznania, potrzeb i możliwości. Dostarczany wraz ze smartfonem zestaw słuchawkowy jest wysokiej jakości i o ile ktoś nie potrzebuje wyeliminować kabla to nie ma sensu myśleć nad zakupem innego zestawu.