Co powinien dokupić posiadacz PS3? Czyli przegląd najlepszych i najciekawszych peryferiów

W tym pierwszym kwietniowym wpisie przedstawię najlepsze i najciekawsze dodatki do konsoli PS3.

1. Kontrolery

1. Dualshock3- myślę, że tego kontrolera nie trzena nikomu opisywać. Zwykle w zestawie z konsolą jest tylko jeden pad. Jeśli zamierzamy grać w większym gronie niż samemu warto się wyposażyć w przynajmniej jeszcze jeden kontroler. Nawet jak gramy tylko w pojedynkę drugi pad może się przydać gdy podstawowy się rozładuje a niespecjalnie lubimy grać z wiszącym kablem

2. Playstation Move Motion Controller, czyli mówiąc "po ludzku" kontroler ruchu PS Move.
Wielu graczy uważa, że Move jest tylko "drogą, zbędną" zabawką, z którą do tego trzeba się "wygłupiać" przed tv. Powyższe stwierdzenie jest jednak nie prawdziwe. O ile kontroler ruchu konsoli Xbox36O faktycznie nie nadaje się do "poważnych" gier tak PS Move jak najbardziej się nadaje. Moim zdaniem nie tylko się "nadaje" ale jest też genialnym wynalazkiem, który zrewolucjonizował granie na konsoli choćby w FPSy. Każdy kto zagrał w Killzone3 z Move nigdy nie będzie chciał grać w FPS bez Move :). Ubolewam trochę, że Sony nie wymusza na twórcach gier takich jak Battlefield3 wsparcia dla PS Move- przez to te gry tracą dużo na jakości. Mam nadzieję, że w nadchodzącym nowym Killzone na PS4 obsługa Move będzie zachowana :). Osobiście uważam, że ten kontroler spisuje się najlepiej bez "dziecinnych" nakładek w postaci Move Sharp Shooter czy takiej. Kontroler ruchu PS Move to nie tylko FPSy ale także gry takie jak Heavy Rain czy polska gra Datura (w której sterowanie Move'm było trochę niedopracowane ale było dało się grać) i oczywiście całą masa gier stricte sportowych jak Sports Champions, Move Fitness, Dance Star, The Fight itd. Jedne z łatek dodała wsparcie PS Move do jednej z lepszych gier na PS3- Infamous2 i niezlażenego dodatku do tej gry "Festiwal krwi"- polecam zagrać w te gry z Move'm.
Aby rozpocząć zabawę z Move potrzebujemy obok opisanego powyżej kontrolera ruchu kamerki PS EYE. W sprzedaży są zestawy startowe: move + kamerka za ok 160zł. Praktycznie we wszystkie gry wspierające Move da się grać mając tylko jeden kontroler ruch jednakże gry stricte sportowe jak Sports Champions czy The Fight wręcz "proszą" o drugi kontroler- bardzo się on przydaje w części dyscyplin w Sports Champions a w The Fight teoretycznie możemy grać z padem + jednym Move ale gra wtedy traci swój urok- jakbyśmy się boksowali jedną ręką... Koszt drugiego kontrolera to tylko ok 160zł i uważam, że warto go kupić bo mając dwa możemy zagrać z kimś choćby w pingponga...

3. Navigation Controller, czyli kontroler nawigacyjny- dodatek do podstawowego kontrolera ruchu umożliwiający np ruch postaci w grze wymagającej obok PS Move dodatkowego kontrolera- czyli wszystkie gry poza dedykowanymi tylko do PSM. Kontroler ten jest moim zdaniem wywaleniem kasy "w błoto" bo jego funkcje spełnia także klasyczny kontroler Dualshock3, który jest bardzo lekki jak na pady więc nie widzę powodu by wydawać ok 40zł na "połowę pada".

4. gry muzyczne- każdy kto lubi takie gry może zakupić mikrofony, gitarę do PS3:
kliknij tutaj

2. Komunikacja/ audio

1. podstawowa słuchawka BT do chatu głosowego: polecam oryginalną ponieważ:


  • ma przycisk mute do mikrofonu
  • podstawkę
  • bdb jakość audio :)
  • szybkie parowanie z PS3

1a. do tego warto dokupić świetne słuchawki firmy Sony z efektem dźwieku przestrzennego, które opisywałem: http://www.dobreprogramy.pl/Sony-MDRDS-recenzja-sluchawek-dla-milosnikow-dobrego-audio,Blog,31433.html.
Obecnie posiadam taki "zestaw" i całość spisuje się idealnie.

2. zestaw słuchawkowy z mikrofonem firmy Sony: ok 496zł 496zł

oferują łatwe podłączenie pod PS3, dobre audio. Do 500zł lepszego nie dostaniecie.

3. Ładowanie kontrolerów

Ładowanie kontrolerów w PS3 uważam za mało wygodne a do tego trwa bardzo długo, szczególnie w przypadku kontrolerów ruchu PS Move.

1. Ładowarka do kontrolerów PS Move firmy Sony kosztuje ok 40-50zł obecnie i mogę ją polecić. Nabyłem ją w grudniu wraz z drugim Move i raz, że kontrolery mam teraz stale naładowane (stacja jest podłączona do gniazdka) a dwa całość prezentuje się bardzo dobrze- stacja wykonana jest z plastiku; jej górna część przypomina pierwsze PS3, dół jest matowy. Ładowarka ładuje kontrolery znacznie szybciej od USB w konsoli. Ważne jest to, że nie musimy trzymać włączonej PS3 tylko po to by ładować Move.

2. ładowarka do padów DS3, oryginalna
Jej wadą jest cena- ok 90-120zł więc trochę za drogo jak na "tylko ładowarkę", do tego dochodzi fakt, że najprawdopodobniej pod koniec roku będziemy mieć dostęne nowe PS4 z innymi padami a więc i nowe ładowarki będą potrzebne (w przeciwieństwie do Move, który zostaje).

Wielu z Was teraz myśli, czemu "on opisuje tylko oryginalne ładowarki skoro na rynku jest masa zamienników, często za grosze"- owszem ale praktycznie wszystkie mają tą samą wadę- do ładowania wykorzystują port USB w padach/ move i czytając opinie/ testy bardzo często trafia się na fakt, że te ładowarki potrafią albo wyrwać usb w padzie albo przy wyciąganiu z ładowarki jej elementy zostają w padzie- bez rozebrania go nie da się ich pozbyć. Dlatego lepiej zainwestować w oryginał niż ryzykować uszkodzenia wcale nie najtańszych kontrolerów.

3. W zestawie z konsolą dostajemy krótki kabelek (bo ok 1.5m) do pada, który praktycznie uniemożliwia ładowanie pada i jednoczesne komfortowe granie. Dlatego polecam kupno dłuższego kabla USB co zresztą już dawno uczyniłem bo w lecie 2012 roku- często jest tak, że kontroler nam pada jak jeszcze gramy i nie chcemy wkładać go do ładowarek bo wtedy nie mamy czym grać- mając długi kabel mamy problem z głowy- możemy grać i jednocześnie ładować pada bez obawy o gniazdo czy konieczność bycia w bez ruchu...
Sony sprzedaje kabel 2.8m "dedykowany" za ok 25 zł, który też kupiłem gdyż był w promo i chciałem czarny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by kupić jakikolwiek kabel byle miał te same wtyczki.

4. Inne dodatki warte zainteresowania

1. pilot do BD. Jeśli ktoś ogląda często filmy na BD to obsługa playera padem może być denerwująca- dla nich Sony wypuściło dedykowany pilot- ok. 85 zł Posiadacze tv Sony mogą pominąć tą kwestię- ich piloty powinny wspierać BD PS3.

2. Klawiatura do wprowadzania danych w przeglądarce- koszt ok od 70 do 150zł.

3. Kierownica PS Move- coś fajnego dla osób niezbyt często grających w gry wyścigowe i dla osób nie mających miejsca na kierownicę. Dodatek wymaga 1X PS Move (Move z kamerką oczywiście). Działa nie tylko w arcadowych racingach a takze w symulatorze GranTurismo. Gdyby nie premiera PS4 pod koniec roku sprawiłbym sobie ten gadżet

To by było na tyle z najciekawszych dodatków do PS3 :). Z racji, że ten wpis i tak jest dość długi nie wstawiałem zdjęcia każdego z dodatków ale w zamian dałem do prawie każdego link do ceneo (z którego też pochodzą podane przeze mnie ceny).

Zapraszam do komentowania :)