Czy warto jeszcze rozważyć zakup Xperii Z2?

Choć najwięcej uwagi poświęcamy zwykle najnowszym w danej chwili flagowcom, to nie da się ukryć tego, że na rynku wciąż największą popularnością cieszą się smartfony kosztujące poniżej połowy ceny nowych topowych modeli. Urządzenia z średniej półki, nawet te najnowsze często zmuszają nas do wielu różnorakich kompromisów, na które musimy przystać kupując taki sprzęt. Z tego też powodu coraz częściej spotkać się można z sugestią zakupu flagowca sprzed roku lub dwóch a nie najnowszego budżetowego modelu. Czy jednak jest to dobre wyjście? Na to pytanie odpowiem na przykładzie z całą pewnością jednej najlepszych opcji – tytułowej Z2 firmy Sony.

Zestaw, wykonanie

Xperia Z2 pakowana jest w charakterystyczne dla flagowców Sony nieduże, kartonowe pudełko dobrej jakości. W środku znajdziemy smartfon, ładowarkę, kabel USB, papiery oraz zestaw słuchawkowy – przy odrobinie szczęścia możemy mieć nawet jeden z najlepszych zestawów jakie dotychczas oferowano ze smartfonami nie tylko Sony, ale w ogóle. Zawartość opakowania jest skromna (brak choćby świetnej stacji dokującej pozwalającej na ładowanie baterii poprzez złącze magnetyczne), ale to standard obecnie i trudno oczekiwać by jakakolwiek firma wyszła przed szereg.

Specyfikacja

Układ Qualcomm Snapdragon 801(MSM8974AB), czterordzeniowy 2,3 GHz
RAM 3GB
ekran 5,2”, 16,7 mln kolorów Triluminos Display Full HD
system operacyjny Android 4.4 KitKat, aktualizacje do 5.1 i 6 dostępne
pamięć 16 GB +slot na microSD do 128 GB
złącza: micro USB, słuchawkowe typ 3,5 mm Jack, magnetyczne do ładowania
łączność: 2G/3G/LTE/WiFi/Bluetooth 4.0/GPS/NFC/MHL/DLNA
aparat główny 20,7 Mpix (geotagging, nagrywanie filmów Full HD jak i 4K, zoom x 8, zdjęcia seryjne, z flash
radio FM
Gra Zdalna PS4
odporność na kurz i zachlapani IP55, IP58, wodoszczelna obudowa
bateria 3200 mAh
czas rozmów/czuwania: 19 godzin / 880 godzin
wymiary(szer. x wys. x głęb.): 146,8 x 73,3 x 8,2 mm , 158 g
zestaw: smartfon, kabel USB, ładowarka, dokumentacja, słuchawki (zależnie od oferty MH410C lub świetnie MDR-NC31EM).

Choć firma Sony od momentu premiery Z2 (początek 2014 roku) zdążyła już wprowadzić już czterech następców to za sprawą przyjętej przez koncern strategii prezentowania kolejnych modeli co pół roku opisywana Z2 jest wciąż smartfonem nowoczesnym i oferuje większość funkcjonalności obecnej w nowszych. Pod względem wydajności większość użytkowników najpewniej nie zauważy żadnej różnicy, te jednak są widoczne szczególnie jeśli chodzi o czas maksymalną długość filmów 4K czy ergonomię obudowy (nowsza Z3 jest pod tym względem znacznie lepsza). Żaden z tych aspektów nie dyskwalifikuje jednak tej Xperii.

System i działanie

Sprzedawane na rynku urządzenia najczęściej oferowane są z systemem Android 4.4 KitKat nie mniej dostępna jest już aktualizacja nie tylko do 5.1 Lollipop, ale powinno być już dostępne uaktualnienie do najnowszego Marshmallow. Bez względu na to z jakiej wersji korzystamy na oprogramowanie Xperii w większości przypadków nie można narzekać. Oprogramowanie jest dopracowane, a zainstalowane aplikacje użyteczne. O ile w benchmarkach uzyskane przez Z2 wyniki będą odstawać od tego co potrafią nowsze urządzenia to w praktyce nie jest to w ogóle odczuwalne podczas korzystania z urządzenia do różnych celów.

Multimedia, ekran

Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki z użyciem Z2 może być przyjemne – ekran w stosunku do Z1 uległ znaczącej poprawie, trudno natomiast nie wspomnieć o tym, że prawdziwy przełom pod tym względem nadszedł dopiero pół roku później - gdy debiutowała Z3. Oferowane kolory, jasność są na akceptowalnym poziomie (znacząco lepiej niż w budżetowych lecz nowszych smartfonach, ale nie tak dobrze jak być powinno) a całości dopełnia dobrej jakości dźwięk i autorskie aplikacje Sony jak Walkman (muzyka) czy filmy. Do Z2 firma Sony dokładała jeden z najlepszych zestawów słuchawkowych, jaki trafił w historii tego typu urządzeń do kompletu otrzymywanego przy zakupie – szczegółowo słuchawki opisałem w tym miejscu. Kupując obecnie Z2 należy się jednak upewnić czy faktycznie MDR-NC31EM w komplecie się znajdują bowiem spotyka się obecnie zestawy ze znacznie gorszymi słuchawkami.

Również jeśli chodzi o gry Xperia Z2 powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników – obok pozycji ze sklepu Play smartfon oferuje natywną obsługę Gry Zdalnej PS4 (Remote Play PS4) – funkcji, dzięki której po sparowaniu pada od PS4 z Xperią możemy ogrywać tytuły z PS4 na naszej Xperii- obraz wysyłany jest na ekran naszego urządzenia. Mam okazję czasem skorzystać z tej funkcji na mojej Z3 i jest to bez wątpienia jedno z ciekawszych rozwiązań.
W Z2 firma Sony zastosowała niemal identyczny jak w poprzednim modelu (Z1) 21 MPx aparat główny, który tym razem został wzbogacony o możliwość rejestrowania filmów w jakości 4K. Do naszej dyspozycji pozostają także przeróżne tryby pracy kamery a kolejne czekają do pobrania ze sklepu Play (na przykład nieostre tło). Niepodważalną zaletą Z2 jest sprzętowy przycisk aparatu na prawym boku dzięki któremu wygodniej możemy robić zdjęcia czy filmiki. Przykładowe zdjęcia wykonane aparatem w Z2:

Podsumowanie

Choć Xperia Z2 to nie jest już najnowszy model w ofercie japońskiego koncernu, to pod wieloma względami może on dla przyszłego użytkownika okazać się o wiele bardziej atrakcyjną propozycją niż nawet dużo nowsze, ale lokowane niżej modele. Zastosowany w nim układ Snapdragon 801 jeszcze przez dłuższy czas zapewni w zupełności wystarczającą wydajność, a pozostałe podzespoły również mogą okazać się lepsze niż to, co często montowane jest w budżetowych smartfonach. Oczywiście nie wszystko jest w Z2 idealne – szczególnie jeśli chodzi o obudowę, która choć jest bardzo dobrze wykonana (a zastosowane materiały to klasa sama w sobie – szkło i metal) to wykazuje braki jeśli chodzi o ergonomię – ścięte krawędzie boczne utrudniają w pewnym stopniu pewny chwyt urządzenia, nie mniej jednak jest to kwestia gustu. Podkreślić też warto to, że nawet kilkuletni flagowiec znacznie szybciej otrzyma aktualizacje do nowszego oprogramowania od nawet dużo nowszego, ale lokowanego niżej urządzenia – wynika to bowiem z polityki firm, które najpierw aktualizują urządzenia z flagowych serii a dopiero potem te tańsze. Również pod względem multimediów Z2 to bez wątpienia dobry wybór: wysokiej klasy aparat umożliwia nagrywanie filmów w jakości 4K a i zdjęcia są po prostu dobre. Xperia Z2 w połączeniu z zestawem słuchawkowym MDR-NC31EM to również doskonały wybór dla osób poszukujących smartfona nie tylko dobrze wykonanego i ładnego, ale też oferującego doskonały dźwięk.

TL:DR? Plusy i minusy w punktach:


  • atrakcyjny stosunek ceny do możliwości
  • charakterystyczne dla flagowców Sony wykonanie
  • obsługa słuchawek MDR-NC31EM
  • dopracowane oprogramowanie: system, aplikacje preinstalowane
  • dobrej jakości zdjęcia i filmy, sprzętowy przycisk aparatu na boku
  • ekran cechujący się dobrymi kolorami, jasnością
  • slot na kartę microSD

Wady:


  • profil obudowy jest mniej wygodny niż w obecnie niewiele droższym modelu Z3
  • boczne krawędzie mogłyby być ładniejsze
  • ograniczenia w nagrywaniu 4K