Destiny- gra nowej generacji?

Przez ostatni tydzień grałem w betę nadchodzącej na konsole poprzedniej jak i obecnej generacji Destiny- gry, która przez wiele osób jak i samo studio ją tworzące jest uważana za coś "rewolucyjnego", za grę "nowej generacji". Nie byłbym sobą gdybym tego nie sprawdził. Co prawda beta była dostępna głównie dla tych, którzy złożyli preorder to jednak nie było większego problemu z uzyskaniem kodu realizowanego w PlayStation Store uprawniającego nas do pobrania bety bez złożonego preordera. Od piątku, 25. lipca mimo wcześniejszych informacji iż beta będzie dostępna tylko z kodem/dla tych z preorderem beta została udostępniona także wszystkim zainteresowanym na konsolach Sony i Microsoftu. Oficjalnie beta kończy się dziś, 27.07 jednakże deweloper informował, że to oni zdecydują kiedy się zakończy beta- można więc dodać spokojnie do tej daty kilka dni ;)

Czym jest Destiny?

To pierwszoosobowy shooter science-fiction stworzony przez studio Bungie (znane z serii Halo na Xbox) skupiony na misjach, które możemy rozgrywać ze znajomymi lub samemu. Wybieramy 1 z 3 klas postaci Titan, Warlock i Hunter, które w czasie gry rozwijamy odblokowując różne dodatki jak specjalne bronie. Akcja rozgrywa się w XXVIII wieku kiedy to po zakończeniu złotej ery ludzkości groziła zagłada a jedynym ratunkiem miał być ogromny statek obcych zawieszony nad ziemią. Pod nim zbudowano ostatnie miasto- bazę ludzkości. Niebezpieczeństwo "Darkness/Ciemność" powróciła jednak aby wytępić ostatecznie ludzkość...

Gracze do dyspozycji obok ziemi i księżyca w pełnej wersji gry będą mieć także możliwość grania na innych planetach jak i wrakach statków kosmicznych.

Destiny bazuje na nowym, autorskim silniku Bungie napisanym pod nowe konsole Siny i Microsoftu co sprawia, że będzie ona jedną z ładniejszych gier.

Ścieżka dźwiękowa skomponowali Marty O’Donnell i Mike Salvatori, audio w Halo, oraz Paul McCartney.

Fabuła- moja opinia

Nim zagrałem w betę nie widziałem w tej grze niczego specjalnego ani zachęcającego- ot kolejny FPS (kreowany trochę na MMO) w stercie innych.... po zagraniu stwierdzam jednak, że jeśli poprowadzą fabułę dalej tak dobrze jak w becie to gra na prawdę będzie ciekawa i nie będzie nudzić. Moim zdaniem będzie to też pierwsza gra multiplayer (bo choć możemy grać sami to w niektórych momentach przydaje się pomoc innego gracza;)), w którą grając nie będzie się czuło "straty czasu na bezproduktywne strzelanie"- a takie właśnie mam odczucia grając w multi większości gier. W końcu połączono zalety gry w trybie single player a więc świetnie opowiedziana historia z możliwością grania ze znajomymi w multi.

Mechanika gry- opinia po becie

Jeśli o mechanikę chodzi to nie ma tu nic rewolucyjnego- typowa strzelanka z widoku pierwszej osoby. Do wyboru mamy różne typowe bronie jak i możemy likwidować przeciwników z uderzając ich z bliskiej odległości- osobiście polubiłem właśnie tą drugą metodę nawet bardziej od zwyczajnego strzelania. Nie zawsze jednak możemy pokonać wroga w ten sposób- większych przeciwników, w tym tych z pancerzem najpierw musimy "uszkodzić" zwyczajną bronią lub granatem. Wraz z rozwojem postaci odblokowujemy różne specjalnie bronie - moce jak choćby fala uderzeniowa z podskoku. Pod tym względem gra przypomina bardzo serię InFamous wydawaną przez Sony na PS3 i PS4 co akurat dla mnie jest dużą zaletą bo gry z tej serii wręcz uwielbiam.

Gra jak już wspomniałem u góry polega na wykonywaniu kolejnych misji w różnych lokacjach- misje te mają fabularne wprowadzenie więc nie strzelamy bezmyślnie do wszystkiego co się rusza.

Oprawa graficzna- PS3 vs PS4

Jeśli chodzi o PS3 to gra wygląda bardzo dobrze jak na wiek tego sprzętu. Oczywiście nikt tu nie oczekuje cudu graficznego ale wygląda to bardzo dobrze i pewnością grafika nikogo nie odrzuci w wersji na PS3. Czołowa różnica między PS3 a PS4 polega na tym, że na tej pierwszej obraz jest mniej ostry a i to tyczy się przede wszystkim otwartych przestrzeni- w pomieszczeniach różnica jest jeszcze mniejsza. Oczywiście na PS4 wszystko ma więcej detali i jest wyraźniejsze ale generalnie wersja na PS3 wygląda po prostu dobrze.

Poniżej filmik na YT pokazujący różnice między platformami:

Przez kilka godzin z soboty na niedzielę Bungie udostępniło w becie mapę Księżyc. Nawet na PS3 oprawa robi tam wrażenie:

W tym miejscu nadmienię iż gra na nowej generacji (PS4, Xbox One) działa w FullHD 1080p (beta na Xbox One nie działa w 1080p), na poprzedniej w HD.

Audio- słychać, że tworzyli ją profesjonaliści

Marty O’Donnell, Mike Salvatori i Paul McCartney na prawdę się postarali. Ścieżka audio jest naprawdę świetna- jedna z niewielu gier, w której jeszcze zwiększałem głośność domyślną (na której zwykle gram) jak leciała muzyka. Na plus też to iż muzyka nie towarzyszy nam non stop tylko w określonych momentach jak choćby gdy toczymy jakieś bitwy.

Podsumowanie

Szansa zagrania w betę Destiny sprawiła, że mam zamiar ją zakupić. Jako, że zakup PS4 cały czas przesuwam gdyż czekam na więcej gier od Sony zakupię tą grę w wersji na PS3, która też wygląda dobrze a jak wiadomo będzie tańsza. Niestety gra nie będzie zawierała nawet polskich napisów, dlatego też nie zamierzam dać zarobić polskiemu dystrybutorowi tej gry i zakupię ją najpewniej w amerykańskim PlayStation Store gdzie będzie to na dodatek kosztowało mniej niż 200 zł.
Gra zapowiada się na bardzo dobry shooter ale ciężko póki co o niej mówić, że będzie "grą generacji" czy najlepszą grą na nowe konsole.

Graliście w Destiny? co sądzicie? piszcie w komentarzach :)