Galaxy Note 10.1 vs SmartPC (Windows8)

Od jakiegoś czasu przymierzam się do wymiany swojego 7" Galaxy Tab P1010 (WiFi only) na coś większego ponieważ 7" zrobiło mi się jakieś takie za małe:).
Od grudnia do marca byłem pewny, że wybiorę model note10.1. Jednak całkiem niedawno "odkryłem" na nowo tablety z Windows8, które okazało się, że nie są wiele droższe a jeden z nich oferuje to samo co note.

Wielu pewnie teraz zastanawia się co mają wspólnego te dwa urządzenia- przecież pierwszy ma androida a drugi pełnoprawny Windows 8. Tymi wspólnymi elementami są rysik i przygotowana "pod rysik" przez firmę Samsung i dostępna na obu urządzeniach aplikacja s-pen.

Note 10.1 jest tańszy od SmatPC (1700zł/2200zł- WiFi/3G) vs ok 2900 za SmartPC. Wielu teraz powie i co tu porównywać? otóż różnica w cenie wcale nie jest taka duża jeśli weźmiemy pod uwagę, że SmartPC ma w standardzie: normalne HDMI mini (koszt adaptera na normalne HDMI to kilka złotych tylko), pełne USB w tablecie + 2x w docku, klawiatura będąca stacją dokującą i umożliwiająca złożenie całości jak ultrabooka oraz pozwalająca na zrobienie zdjęć "obiektom" przed tabletem co może się przydać np na wykładach "z projektora". Jedyne czego brak to modem 3G (jeśli porównamy do Note10.1 3G) ale jako, że w smartPC mamy normalny Win każdy modem zadziała bez problemów.

Kupując Note10.1 chcąc mieć to samo musimy nabyć:
- adapter HDMI (ok 90- 100zł)
- adapter USB - (także ok 100zł)
- stacja dokująca z klawiaturą - ok 250zł (minus tej stacji: brak touchpada)
- jakiś pokrowiec/torba do przenoszenia całości (pokrowce firmowe 150-200zł); dobry zamiennik ok 100zł max
w sumie za dodatki min. ok 550zł (+ ewentualne koszty wysyłek) (ok 650-700 max za dodatki)

Porównanie cen

Wariant 1:
SmartPC z doliczonym 80zł za modem i Note3G z dodatkami:
2930 - 2700= 230 zł

Wariant 2:
SmartPC bez doliczonego 3G i Note WiFi z dodatkami:
ok. 2850- 2250= 600 zł

Jak widać powyżej wariant 1 to niewielka różnica w cenie. Wariant 2 pokazał dość dużą różnicę w cenie ale musimy pamiętać, że android nie daje nam tak dużych możliwości jakie mamy wybierając tablet convertable oparty o najnowszy Windows8. Kupując tablet z Windows nie musimy także pamiętać o upierdliwych adapterach USB. HDMI co prawda mamy "tylko mini" ale szansa, że np na uczelni czy gdzieś w pracy będzie adapter mini HDMI-HDMI jest znacznie wyższa niż na to, że będzie adapter z autorskim portem Samsunga zgodnym z Note (nie wszystkie adaptery Samsunga są zgodne z Note10). Nawet jak nie będzie to ewentualne dokupienie takiego adaptera gdzieś w sklepie komputerowym skończy się na kilku złotych a nie jak w przypadku note na 100 zł i można sobie na to pozwolić jeśli sytuacja tego będzie wymagać.

Kwestia modemu 3G.

Osobiście uważam, że modemy 3G w tabletach to strata gotówki skoro mamy tethering w smartfonie a dodatkowa ładowarka mobilna nieduży koszt.Szczególnie, że modem 3G w tabletach Sony, Samsunga itd wiąże się z zakupem modelu kosztującego 500 zł więcej a nieróżniącego się niczym więcej- taka dopłata to moim zdaniem przesada, szczególnie, że wbudowany modem nie potrzebuje choćby obudowy a jego koszt produkcji zapewne kończy się na kilku- kilkunastu $ max. Mając zamiar kupić note rozważałem model 3G tylko z jednego powodu: Samsung w Polsce olewa sobie modele WiFi wydaje do nich (jeśli w ogóle) updaty dużo później niż do modeli 3G i później niż to robią oddziały na zachodzie europy. W przypadku Windows ten problem można powiedzieć, że nie istnieje a 3G można mieć za grosze osobnym modemem lub tethering. SmartPC ma normalne USB wbudowane więc dodatkowy modem nie będzie wisiał na kablu jak w note.

Ekran

Windows 8- jednak ok?

Od początku nie szczególnie lubiłem następcę bardzo udanego Windows7 ale wynikało to głównie z tego, że jego nowości zupełnie nie nadają się na komputery pozbawione dotykowego ekranu a nawet trzeba sobie powiedzieć wprost: jego nowości mają sens tylko w przypadku tabletów z doczepianą klawiaturą- dotykowy ekran "w pionie" nie jest komfortowy na dłuższą metę i żaden pseudo marketingowiec mi tego nie wybije z głowy. Uważam nawet, że zaczęto wkładać ekrany dotykowe do laptopów tylko po to by uzasadnić nowy interfejs Windowsa, którym to MS usilnie próbuje podbić rynek... Jako, że zacząłem się mimo wszystko interesować tabletami z Windowsem (w końcu mamy normalny system na tablecie a nie zabawkę Androida) wybrałem się do jednego ze sklepów komputerowych by przetestować SmartPC- póki co w moim mieście jest on dość słabo osiągalny- był i jest nadal tylko w jednym sklepie dostępny do obejrzenia. Po przetestowaniu tabletu muszę przyznać, że sam OS spisuje się na takich sprzętach bardzo dobrze a dzięki temu, że to Windows mamy masę softu i nie trzeba korzystać z alternatyw jak na androidzie. Całość, mimo bazowania na atomie była płynna i nic nie przycinało a z racji niskiego poboru energii całość w/g testów dostępnych w sieci trzyma tyle co Note i inne androidy. Jedno jest pewne: Windows 8 na tablety: tak! na laptopy/PC: Nie!

Podsumowanie

Co zamierzam wybrać z tych dwóch już zapewne wiecie. Niektórzy zapewne jeszcze przed przeczytaniem wpisu to wiedzieli jeśli przeglądali moje ostatnie komentarze pod wpisami na blogach DP. Otóż w najbliższych miesiącach kupię Samsunga.... SmartPC głównie dlatego, że ma Windows8. Rozważam jeszcze możliwość wyboru Asusa TF810 ale tylko jeśli jego cena spadnie z obecnych 3700 do akceptowalnych okolić 3k... (Asus ma rysik a dodatkowo w stacji dokującej akumulator wydłużający pracę tabletu).
Nie żebym nie lubił androida, wręcz przeciwnie ale znudziło mi się oczekiwanie na oficjalne potwierdzenie ""będzie update czy nie?", jeśli tak to "kiedy?" itd. Android jako system sam w sobie ma dużo ograniczeń, z którymi da się żyć i które może nie przeszkadzają ale skoro można ich nie mieć za nie wiele więcej wydanych złotówek to ja nie widzę przeszkód by nie nie wydać ich więcej. Myślę tu choćby o normalnym pakiecie office od MS czy desktopowej przeglądarki, której to chyba najbardziej brak na androidzie...
Kolejną zaletą SmartPC jest dla mnie fakt, że dock posiada touchpad- klawiatura bez niego jest bezużyteczna moim zdaniem.