HTC Desire Z - moja opinia i przegląd najciekawszych funkcji

Jako, że zbliżał się koniec umowy w play od jakiegoś czasu rozglądałem się za dobrym telefonem na przynajmniej kolejne 2 lata. Większość modeli w "normalnych" cenach w abonamencie, który mnie interesował (maksymalnie all inkl. max 45[więcej nie potrzebuję]) nie spełniała moich oczekiwań albo co do parametrów albo ceny.
Minimum jakie sobie postawiłem to:
- aparat z AF + lampa błyskowa (brak tego ostatniego wykluczył większość telefonów)
-android minimum 2.2 z updatem do wyższych wersji (niższe wersje nie pozwalają na zrobienie hotspotu z netem 3G),
- jak największy ekran (telefon z ekranem mniej niż 3.2" to nie smartfon moim zdaniem), parametr ten też wykluczył dużą część modeli

Na "placu boju" pozostał właściwie tylko HTC i Samsung, reszta producentów odpadła z powodu za wysokiej ceny (właściwie były to ceny bardzo zbliżone a nawet wyższe jak na wolnym rynku). Za telefon chciałem dać ok 500-700 zł (w abo).
Wybór był pomiędzy HTC Desire Z i Galaxy Ace. Z był w promocji (669 zł), Ace parę tygodni temu zdrożał do 549zł, jak widać różnica w cenie to 120 zł.
Od zawsze chciałem mieć telefon HTC więc wybór był prosty: wziąłem HTC Desire Z.
Ale nie tylko moje upodobania miały tu "głos": za Z przemawiał większy ekran, nakładka Sense, o której trochę więcej poniżej oraz sprzętowa klawiatura qwerty - coś idealnego do serfowania po internecie czy sms'owania. Za Ace'em właściwie przemawiała tylko niższa cena...

Dane techniczne oraz prezentację możliwości znajdziecie tutaj.

Moja opinia o Desire Z i opis najciekawszych funkcji

Obudowa: w większości wykonana jest z plastiku pokrytego gumą więc telefon pewnie leży w dłoni, mimo nie najmniejszych gabarytów. Klapka tylna wykonana jest z metalu, podobnie jak ramka ekranu. Wykonanie uważam za bardzo dobre, widać tu za co płacimy nie małe pieniądze. Pominę tu opis rozmieszczenia przycisków ponieważ jest typowy.
Opiszę jedynie optyczny trackball, który wymaga napisania paru słów.
Trackball można nazwać mini touchpadem bo w istocie założenia tych urządzeń są podobne - ułatwić nawigację po interfejsie.
Trackball pomaga szczególnie gdy mamy duże zagęszczenie elementów na ekranie - pozwala szybko i precyzyjnie wybrać interesujący nas element (np łącze internetowe), ale przydaje się też w ciężkich warunkach, w których korzystanie z ekranu może nie być wygodne - można nim np poruszać się po pulpitach (ruch palcem po powierzchni w lewo/prawo) czy po menu (góra/dół). Wystarczy wcisnąć trackball aby wejść np do pod menu. Sam czasem z niego korzystam i jest to bardzo wygodny dodatek.

Ekran: ekran jest duży (3.7") ale telefon nie przeszkadza mi w kieszeni spodni (nie wyobrażam sobie noszenia telefonu gdzie indziej). Ekran jest pokryty Gorillą glass więc jest raczej odporny na uszkodzenia (nie zamierzam tego sprawdzać). Czytelność ekranu w jasnym słońcu trudno o tej porze roku sprawdzić ale moim zdaniem nie będzie źle. Ekran ten jest dobrej jakości, interfejs jest czytelny oraz nie ma "pixelozy". Osobiście uważam, że ekran tej wielkości jest optymalny pod względem komfortu korzystania z urządzenia jak i przemieszczania się z nim.
Ekran obsługuje wielo- dotyk, robi to bez żadnych problemów.

System operacyjny i interfejs (nakładka sense): swój model otrzymałem z nie brandowanym [play nie branduje telefonów HTC]Androidem 2.3.3 i nakładką sense 2.1- jest to najnowsza, aktualnie dostępna dla tego modelu wersja nakładki i Androida. Trwają prace w HTC nad aktualizacją do nowszej wersji, nie wiadomo póki co czy będzie to Android z serii 2.3.x czy może już 4.
Androida opisywał nie będę, ponieważ opisów jest bardzo dużo dostępnych a bez sensu pisać to samo po raz kolejny. Opiszę tylko nakładkę sense. Jest to nakładka od HTC, jest to jedna z lepszych (a najlepsza z jaką miałem kontakt) nakładek na Androida. Całość działa szybko i jest niesamowicie intuicyjne - wszystko jest tam gdzie być powinno.
Ale sense to nie tylko szybkość i intuicyjność: to także duża ilość autorskich gadżetów i aplikacji od HTC, które obok świetnego wyglądu świetnie też działają.
Domyślnie (bo interfejs jest konfigurowalny całkowicie) na głównym ekranie mamy widżet pogody z zegarem i datą. Pogoda jest też animowana po odblokowaniu na całym pulpcie: np śnieg spada z góry na dół i osiada na dole przez parę sekund, zachmurzenie jest "obrazowane" "przechodzącymi" chmurami z lewej na prawą. Całość działa płynnie i świetnie wygląda. Sprawdziłem też ile mb potrzeba do aktualizowania usług: po całym dniu zebrało mi ok 30mb z 1GB, którymi dysponuję w ramach abo.
Na jednym z pulpitów mamy też domyślnie friendsream czyli widżet do bycia na bieżąco z portalami FB, twitter etc. Ja nie używam bo na FB zaglądam rzadko i tylko na pc a twitter mnie nie interesuje.
Poza tymi dwoma widżetami jest cała masa innych, których opisanie zajęło by mi chyba pół dnia min: giełda, widżet lokalizacji, ostatnie wiadomości, galerii zdjęć i inne. Wszystkie gadżety czy skróty do aplikacji możemy dowolnie rozmieszczać na 6 ekranach.
Co oczywiste mamy dostęp do Android Marketu a także do witryny HTC HUB z, której pobierzemy więcej widżetów, motywów, dźwięków, tapet czy aplikacji. Obok Huba jest też HTC Likes, która gromadzi polecane programy czy widżety.

Multimedia:
aparat 5mpx robi dobre zdjęcia, kamera nagrywa w HD. Jakość ok. Lampa błyskowa pozwala robić zdjęcia czy filmy w ciemnych miejscach.
Galeria: galeria jak to galeria, nie ma tu zbytnio o czym pisać poza tym, że obsługuje DLNA: pozwala 2 kliknięciami "rzucić" np zdjęcie na ekran tv (o ile ten jest podłączony do sieci/ma kartę wifi) co pozwala na bez kablowe oglądanie zdjęć czy filmów. Sama galeria umożliwia też edycję zdjęć: przycinanie, efekty, obrót. Smartfon wyposażony jest też w geotaging zdjęć, który działa automatycznie o ile włączony mamy 3g lub wifi. Dokładność jest zależna od rozmieszczenia nadajników, jeśli włączymy wifi, wtedy jest praktycznie idealnie, na 3g pokazuje na podstawie lokacji nadajnika najbliższego więc nie jest to super dokładne ale można określić mniej więcej gdzie zrobiliśmy daną fotkę.
Odtwarzacz wspiera różne formaty plików, między innymi: AAC, AAC+, AMR-NB, MP3, WMA, WAV, AAC-LC, MIDI, OGG oraz MP4, 3GP.
HTC wgrało kilka piosenek co pozwoliło mi na przetestowanie głośności dźwięku - jest on całkiem głośny a jakość dobra nawet na najwyższej głośności.
Jest też radio, z czego jednak nie korzystam praktycznie bo w samochodzie mam radio a przemieszczam się głównie samochodem.

Inne funkcje warte odnotowania:

-HTC sense.com: witryna pozwalająca namierzyć nasz telefon (np gdy został ukradziony), włączyć dzwonek nawet gdy jest wyciszony w ustawieniach (przydatne gdy zapomnimy gdzie go położyliśmy a wyciszyliśmy telefon) oraz zdalnie wyczyścić dane z telefonu. Można też wyświetlić komunikat na ekranie o dowolnej treści (przydatne gdy zgubimy telefon, bo może trafimy na uczciwego człowieka). Wystarczy tylko się zarejestrować w HTCsense.com z poziomu pc czy smartfona. Konieczne jest podanie numeru telefonu a do działania lokalizatora włączone 3g (nie udało mi się ustalić lokalizacji telefonu bez aktywnego 3g).

-Locations, czyli nawigacja oparta o GPS (mapy pobieramy raz, ewentualnie aktualizujemy potem), nie wymaga połączenia internetowego do działania. Sama nawigacja jest płatna niestety, na start dostajemy 30 dniowy trial. Wgrano mapy większości państw europy, można też pobrać mapy państw z innych kontynentów. Ja wywaliłem wszystkie mapy oprócz PL.
Obok funkcji mapy i lokalizacji (darmowe na zawsze), dostępna jest też lista POI (darmowe) obejmująca chyba wszystkie typu usług: parkingi, gastronomia, bank, medyczne, stacje paliwowe, hotele, atrakcje itd. Najciekawszą moim zdaniem funkcją locations jest footprints: jeśli jesteśmy w jakimś miejscu to możemy sobie zapisać tą lokację w programie i jeśli kiedyś będziemy chcieli wrócić to wchodzimy w footprints i mamy swoje miejsca. Możemy też zobaczyć miejsca znajomych (z konta HTCsense.com).
Kilka razy korzystałem już z navi w locations po mieście i działa dobrze. Same mapy są dobre (przynajmniej w miastach). Licencja na nawigację na zawsze kosztuje podobno ok 50€ i gdybym jej bardzo potrzebował to bym ją kupił. Co ciekawe, możemy sparować nawigację Google Maps i korzystać z niej na darmowych mapach locations.

- Panel samochodowy: aplikacja ta startuje domyślnie po podłączeniu telefonu do ładowarki samochodowej lub uchwytu samochodowego z wejściem usb (samo powieszenie telefonu nie aktywuje programu), można ją też uruchomić z menu z aplikacjami jak każdą inną aplikację.
Czym jest ten program?
Jest to panel znany np z tradycyjnych nawigacji, bardzo ułatwia obsługę telefonu podczas jazdy samochodem: na ekranie wyświetla się 9 odnośników do funkcji potrzebnych podczas jazdy: telefonu, nawigacji, footprints. Wszystkie te odnośniki są duże i łatwo w nie trafić podcas jazdy np.

-biuro: czytniki pdf Adobe Reader i Quickoffice do dokumentów office.

Jest jeszcze wiele innych aplikacji, na których opisanie potrzebowałbym jeszcze raz tyle miejsca co powyżej dlatego opisałem tylko te najciekawsze moim zdaniem. Z racji tego, że wpis i tak jest długi zrezygnowałem z umieszczenia większej ilości zdjęć telefonu, których masę znajdziecie poprzez Google.

Czy warto kupić ten smartfon?

Tak warto, jego cena może nie należy do najniższych. Za to otrzymujemy tu kawał porządnego sprzętu, który w połączeniu z dobrą nakładką pozwala komfortowo korzystać z telefonu.
HTC wyposażyło od siebie smartfona w dużą ilość, przydatnych aplikacji i usług, które nie tylko są ale i działają bardzo dobrze. Samo wykonanie telefonu jest moim zdaniem o klasę wyżej niż u innych producentów: otrzymujemy tu połączenie "gumowatego" plastiku i metalu, co razem się świetnie komponuje i jest wygodne.
Jeśli ktoś kupuje telefon w play to powinien przemyśleć, nawet, przy abo ok 40zł zakup tego smartfona bo naprawdę warto (manewr z kupieniem czegoś za niewielką kwotę, sprzedanie i kupienie na wolnym rynku Z jest praktycznie nie opłacalny - w niskich abo praktycznie brak telefonów za 1zł/99zł, które dało by się dobrze sprzedać). Także na wolnym rynku cena tego telefonu jest dobra i jego zakup jest opłacalny.