Japońska Z4 debiutuje w Europie jako Z3+. Dobry pomysł?

Od wielu tygodni czytać można było plotki odnośnie następcy Xperii Z3. Całkiem niedawno Japończycy dostali następcę nazwanego Z4, czym wywołali lament dziennikarzy portali technologicznych twierdzących, że kolejny raz to samo tylko dlatego, że Sony nie zmienia czegoś co się sprawdza itd. Już po kilku godzinach stało się jednak jasne, że produkt, który w Japonii zadebiutował jako Z4 nie trafi na zachodnie rynki, lub trafi jako Z3 Neo lub Z3+. Dokładnie dziś, 26 Maja Sony w oficjalnym komunikacie wprowadza od czerwca na rynki zachodnie model Z3+.

Specyfikacja - rewolucji nie ma, ale też jest trochę nowości.

Po raz kolejny dostępny będzie zarówno wariant 1-sim i Dual sim. Specyfikacja jest identyczna, jak w dostępnym w Japonii Z4:

ekran 5.2" 1080p
Qualcomm Snapdragon 810 64-bit
3GB RAM
32GB pamięć wbudowana
20.7MP Exmor RS kamera tylna
5.1MP Exmor R aparat przedni 25mm szerokość
2930mAh bateria (mniej, niż Z3-3100mAh)
certyfikat wodoszczelności IP65/IP68
kolory: czarny, biały, miedziany i zieleń morska

Jak już wiadomo, nowe Xperie niestety są pozbawione złącza magnetycznego, które to znamy już od pierwszego modelu z serii Z. Zamiast złącza mamy niezasłonięty klapką wodoszczelny port USB na dole Z3+. Osobiście uważam, że był to kiepski pomysł - stacje dokujące wraz ze złączem magnetycznym były jedną z dużych zalet Xperii - nie tylko jeśli chodzi o wygodne ładowanie, lecz ze względu na wygodne miejsce na telefon na stoliku czy biurku.

Nie ma złącza magnetycznego, jest szybkie ładowanie

W raz z Z3+ zadebiutuje nowe akcesorium - UCH10 Quick Charger, które ma zapewnić 5.5h pracy urządzenia po jedynych 10 minutach ładowania. Z jakiś względów ładowarka nie będzie obsługiwana przez wersję Dual Sim. Nie wiem, czym Sony się kierowało, ale sensowne to nie jest. UCH-10 ma być dostępne w kolorze białym i czarnym.

Doby pomysł z tym Z3+?

Myślę, że tak. Oczywiście nie jest to produkt rewolucyjny, zmiany są niewielkie... ale też Sony nie kpi sobie z klientów i najnowszy smartfon nazwało Z3+ a nie Z4, czym by tylko zirytowało krytyków Sony;)

Osobiście swojej Z3 nie zmienię na nowszy model, gdyż nie ma ku temu żadnego powodu. Klientami docelowymi nowej Xperii nie są przecież posiadacze Z3, tylko osoby, które mają starsze urządzenia lub kupują nowy smarfon. Dla nich, Z3+ może być atrakcyjną ofertą, gdyż podobnie jak konkurenci SGS6/ nowy htc One (i reszta) wysły w podobnym okresie.

Źródło grafiki i treści: nieoficjalny blog Xperii

PS. Prawdopodobnie za kilka miesięcy Sony spełni oczekiwania osób wypatrujących zmian większych niż CPU. Kolejny raz już do sieci wyszły zdjęcia panelu przedniego Sony Lavander- prawdopodobnie możliwego następcy serii Xperia Zx:

źródło zdjęcia
Więcej informacji tutaj: 1 i 2. Moim zdaniem zapowiada się całkiem ciekawe urządzenie, szczególnie dla znudzonych obecnym designem Xperii.

Co sądzicie? piszcie w komentarzach;)