Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Miracast vs WiDi- Xperia Z1 i ASUS Fonepad + Netgear Push2TV

Zachęcony wpisem @juliuszk o zaletach WiDi oraz korzystając z tego, że mam zgodny z tą technologią sprzęt- tablet ASUSa postanowiłem porównać w praktyce działanie tych zbliżonych do siebie technologii.

Sprzęt i warunki testowe:

Technologię Miracast reprezentuje Sony Xperia Z1 a WiDi ASUS Fonepad. Oba urządzenia wysyłają obraz na telewizor poprzez adapter Netgear Push2TV.
Obie technologie testowane są w typowym mieszkaniu (ok. 55m2).

Test zasięgu, przeszkody (ściany)

Na tym polu zdecydowanie wygrywa WiDi- jedna ściana nie robi na tej technologii żadnego wrażenia- odtwarzanie puszczonego z Youtube'a filmu (trailer GTAV, jakość youtubowe HD) nie przerwało się po prejściu do kolejnych pomieszczeń. Dopiero 2 ściany oddzielające pomieszczenia wstrzymały transmisję sygnału. Generalnie mogę powiedzieć, że odtwarzanie działało z tabletu położonego w 85% powierzchni mieszkania. Miracast na tym polu radzi sobie gorzej- już jedna ściana przerwała przesył materiału na telewizor. Jeśli tylko nadajnik "widzi" urządzenie nadające sygnał odległość niestanowi problemu. Należy jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że Xperia Z1 została wykonana ze szkła i aluminium co mogło pogorszyć zasięg nadawania sygnału Miracast- w internecie można znaleźć opinie, jakoby sieci bezprzewodowe Xperii Z1 nie były najsilniejsze :) Fajnie by było więc gdyby ktoś wykonał podobny test na innym urządzeniu.

Jakość nadawanego sygnału (obraz i dźwięk)

Do jakości dźwięku z Miracast i WiDi nie można mieć żadnych zastrzeżeń- jest bardzo dobra. Wysyłany obraz również jest świetnej jakości (w końcu HD jest). czasem tylko następuje jego załamania wynikające np. przemieszczaniem się (jednak bardzo rzadko to występuje).
Entuzjastów zakupu tego tabletu głównie dla technologii WiDi muszę jednak zawieść- maksymalnie przesyła on sygnał w jakość HD720p podczas gdy Xperia Z1 z Miracast wysyła na TV obraz w jakości FULLHD1080p. Ustawienia WiDi w ASUSIE są bardzo skromne i nie ma wśród nich opcji wyboru rozdzielczości. Jak już zapewne się domyślacie tu wygrała Xperia Z1 z Miracast.

Opóźnienia

Miracast i WiDi idą niemalże "łeb w łeb"- opóźnienia są bardzo małe, sięgają okolicy jednej sekundy. Można odnieść wrażenie, że WiDi jest minimalnie szybsze, szczególnie przy przesyle filmów z YT ale różnica jest taka mała, że może być subiektywna. Przy przesyle trailerów wgranych na telefonie nie zauważyłem praktycznie w ogóle jakiegokolwiek opóźnienia (Miracast). Ciężko więc wyłonić na tym polu zdecydowanego zwycięzcę.

Dostępność WiDi i Miracast

urządzenie wspiera WiDi gdy ma obsługiwane 3 komponenty: procesor, grafikę i kartę WiFi.
Lista wspieranych podzespołów tutaj (niestety nieaktualizowana) więc warto skorzystać z proponowanego we wpisie narzędzia weryfikującego wspieranie WiDi przez nasze urządzenie. Generalnie WiDi wspierane jest przez jak na razie średnią liczbę urządzeń. Warto zauważyć, że popularny wśród tabletów z Windows 8 procesor Atom Z2760 nie wspiera tej funkcji. Robi to dopiero Atom z linii 2013/2014. Technologia WiDi wymaga jak już pewnie wiecie procesora tej firmy- jeśli z jakiś względów wolicie ofertę AMD czy procesory ARM od TI czy Qualcomma to możecie zapomnieć o WiDi.
Miracast jest zdecydowanie bardziej otwartym standardem, technicznie zbliżonym do WiDi za to działającym na wielu różnych urządzeniach z różnymi procesorami- dostępne jest natywnie na Windows 8.1, Android 4.2+ i BlackBerry10.2.Miracast moze być także obsługiwane na Windows7 i Windows 8 po dograniu aplikacji sterującej. Całość działa w oparciu o WiFi Direct i nie potrzebuje podzespołów konkretnej firmy. Moim zdaniem to przeważa za Miracast w tej części.

Podsumowanie

Jak widzicie, obie technologie są bardzo do siebie zbliżone. Faworyta tego porównania nie da się moim zdaniem obiektywnie wyłonić. Można pokusić się natomiast o nastęujące podsumowanie: jeśli najważniejsze jest dla kogoś to aby mógł przez ściany wysyłać sygnał raczej powinien inwestować w sprzęt wspierący WiDi. Jeśli jednak nie jest to ważnym elementem a nie jesteśmy przekonani do sprzętów z podzespołami Intela to Miracast również powinno "dać radę". Szkoda, że Intel postanowił sam rozwijać w gruncie rzeczy zbliżony standard zamiast ściślej nawiązać współpracę nad udoskonalaniem Miracast :) 

sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
juliuszk   5 #1 20.01.2014 09:35

@zomo_prl: To nie jest tak :) WiDi jest kompatybilne z Miracast, tak więc wszystkie urządzenia obsługujące ten standard będą działały. To co Intel rozwija to dodatkowe funkcje i optymalizuje jakość przesyłanego sygnału wytyczając dla WiDi ostrzejsze standardy. Tak więc jeśli masz WiDi to możesz oczekiwać większej funkcjonalności i lepszej jakości. Jesli jednak będziesz miał u siebie Miracast to tez będzie działało.

logo88   5 #2 20.01.2014 16:24

Wszystko fajnie, komputer łatwo sprawdzić czy jest przystosowany do WiDi, natomiast ciężko jest jeśli chodzi o TV, chcę kupić już taki do którego nie muszę stosować jakiegoś adaptera, ponoć takie są tylko które? Sprzedawcy w sklepach po usłyszeniu słowa "WiDi" przeważnie nie wiedzą co powiedzieć, a i w opisach TV ciężko wyszukać takiej informacji. Może ktoś ma sony w656a lub samsunga f5500 i wie czy obsługują one WiDi bez dodatkowych akcesoriów?

xomo_pl   24 #3 20.01.2014 16:41

@logo88 jeśli wspierana jest technologia WiFi direct to miracast/widi powinno działać.

W/g tego co znalazłem na amazon.de to ten sony wspiera miracast (więc i widi też)
http://www.amazon.de/Sony-KDL-32W656-LED-Backlight-Fernseher-Full-HD-Motionflow/...

Songokuu   15 #4 20.01.2014 17:34

No to w takim razie pytanie mam. Mamy sprzęt, który obsługuje Miracast a drugi WiDi to czy WiDi wtedy obniża loty do Miracast czy całość działa w standardzie WiDi?
Może nieco namieszałem ale chodzi mi o to czy jest sens posiadać WiDi tylko po jednej stronie połączenia?

xomo_pl   24 #5 20.01.2014 17:48

@Songokuu, adapter, który dostałem do testów wspiera obie te technologie więc-> podłączając sprzęt z WiDi adapter działa jako odbiornik sygnału WiDi a jak podłączymy miracast to zacznie działać jako mc odbiornik.
Oba te standardy są ze sobą zgodne i bardzo zbliżone. Jak już pisałem we wpisie po podłączeniu tabletu z WiDi można było zaobserwować, że jest obraz minimalnie szybciej wysyłany (aczkolwiek różnica jest bardzo mała i może być tylko subiektywną)...

xomo_pl   24 #6 20.01.2014 17:49

technicznie więc nie mam jak przeprowadzić takiego testu bo adapter sam się dopasowuje do tego co dostaje

juliuszk   5 #7 20.01.2014 18:21

@Logo88 - 80% telewizorów Toshiby ma wbudowane WiDi, podobnie z telewizorami LG . Jesli chodzi o innych producentów to ich WiFi jest zazwyczaj kompatybilne z Miracast, tak prawie wszystkie telewizory mające WiFi będa kompatybilne.

Songokuu   15 #8 20.01.2014 18:26

To podbijam to pytanie do @juliuszk, kto jak kto ale on musi wiedzieć :D

juliuszk   5 #9 20.01.2014 20:24

@Songokuu Obniża do Miracast. Opłacać się oplaca bo jak w przyszłości wymienisz sprzet to może się przydać

  #10 20.01.2014 20:57

Fajnie ale ani WiDi ani Miracast to nie jest technologia przyszłości. Tą technologią jest AirTame http://airtame.com/ NIe potrzeba do tego żadnych specjalnych sprzętów (typu dedykowany procesor). Sam się zastanawiam czy tego nie kupić w pracy. Zachęcam Was do zapoznania się z tą ofertą. Samo narzędzie jest open sourceowe i jakby nie patrzeć jest to dopiero start up. Ale jaki :) WiDi i Mirka nie dorastają mu do pięt. Nie ma więc sensu niepotrzebnie podniecać się obecną technologią, która jeszcze nie wystartowała a już przechodzi do lamusa.

laston   9 #11 20.01.2014 21:41

"Miracast i WiDi idą niemalże "łeb w łeb"- opóźnienia są bardzo małe, sięgają okolicy jednej sekundy."
Jedna sekunda opóźnienia to wcale nie jest mało :/ Gdy przesyłamy film to może i wszystko jedno ale gdybyśmy chcieli użyć TV jako drugiego monitora to reakcja kursora po jednej sekundzie doprowadziłaby chyba każdego do szaleństwa. Tak samo jak np. odpalilibyśmy XBMC i od każdego kliknięcia na pilocie interfejs reagowałby z jednosekundowym opóźnieniem.

  #12 21.01.2014 23:20

Przeglądając artykuł, pomyślałem sobie jak tablet z Androidem (i jeszcze bez wymaganych układów) obsługuje WiDi. Sprawdziłem i na stronie Asus jak i na stronie wsparcia Intela jest napisane, że Asus Fonepad posiada Miracast. (Źródła: https://www.asus.com/pl/Tablets_Mobile/ASUS_Fonepad_7_ME372CG ; https://communities.intel.com/thread/41197) Różnica działania funkcji bezprzewodowego ekranu urządzeń wynika więc z zastosowanych we wnętrzu układów (m.in. antena), a rozdzielczość od rozdzielczości natywnej urządzenia.

xomo_pl   24 #13 22.01.2014 19:29

@Paul0201, to jest sprzęt na platformie intela więc wspiera WiDi. MIiracast też bo to właściwie jak już było powiedziane to samo jest :)

laston   9 #14 22.01.2014 20:17

@zomo_prl
Paul0201 podał mocne argumenty. Procesor jest intela ale GPU już nie. Ani PowerVR nie ma na liście kompatybilnych urządzeń, ani Androida.

xomo_pl   24 #15 23.01.2014 17:38

gdzie masz jakieś info o grafice? z tego co ja znalazłem to siedzi tam zwykły SoC- czyli procesor i grafika w jednym

Jaro070   17 #16 23.01.2014 21:39

Czy na TV można rozciągnąć obraz żeby był na całym ekranie? Te czarne pasy po bokach wyglądają co najmniej dziwnie.

xomo_pl   24 #17 24.01.2014 12:05

@Jaro070 mogę w opcjach tv przestawić z "dopasuj do szerokości" np. na zoom ale w ten sosób tracimy fragment ekranu. Dopasować tak by cały ekran tabletu był na ekranie widoczny nie da się.

laston   9 #18 25.01.2014 16:42

Lista obsługiwanych układów:
http://supportkb.intel.com/wireless/wireless-display/templates/selfservice/intel...

Intel Atom Z2420 to właśnie SoC na który składa się CPU Saltwell @ 1.2 GHz + GPU PowerVR SGX 540

  #19 25.01.2014 23:54

Tak jak już zostało to napisane przez @laston, to, że układ jest Intel'a nie oznacza, że obsługuje wszystkie jego funkcje. Czy wszystkie najnowsze procesory Intela posiadają wszystkie jego dostępne funkcje? (np. porównując i3 i i7) Nie. Po prostu ASUS Fonepad choć ma procesor Intel nie obsługuje WiDi. (W ogóle procesory Intel Atom nie posiadają wsparcia WiDi)

xomo_pl   24 #20 26.01.2014 13:32

@Paul0201,Laston, sugerujesz, że Intel nie wie co wysyła do testów?

  #21 26.01.2014 21:37

@zomo_prl Wchodziłeś w te linki, które wkleiłem w wcześniejszym komentarzu? Sam Asus i Intel pisze, że Asus Fonepad posiada Miracast, nie WiDi. Może to być też po prostu niedoinformowanie ich pracowników. Wiesz przecież, że WiDi jest kompatybilne z Miracast. W samej specyfikacji Netgar Push2TV Wireless Display Adapter jest napisane:
Standards
Wi-Fi Certified
Wi-Fi Certified Miracast
Wi-Fi Direct
Intel WiDi 3.x

ajp.c0.pl   5 #22 27.01.2014 00:01

One komunikują się po WiFi ale to znaczy ze tworzą sieć ad - hoc pomiędzy tv/adapterem a smartfonie czy wystarczy ze są w jednej sieci WiFi? Po drugie skoro Fon pad ma WiDi to ma też Miracast bo jak pisał na blogu @juliuszk i tu padło, WiDi to ulepszony przez Intela Miracast więc test można by było sprawdzić za pomocą Asusa i adaptera. Czy żeby wysłać z Asusa sygnał używasz jakiejś aplikacji czy z ustawień androida?

xomo_pl   24 #23 27.01.2014 14:40

@ajp.c0.pl
Obraz wysyłany jest przez bezpośrednie połączenie między urządzeniami (smartfonem/tabletem a adapterem). Aby wysłać sygnał używam tego co znalazłem "out of the box" czyli odpowiedniej opcji n ustawień androida- tyczy się to obu testowanych urządzeń mobilnych.
Wiem, że miracast i WiFi są zgodne. W pierwszym moim wpisie o miracast w komentarzu @juliuszk napisał "Sprawdź jak WiDi działa z Fonepadem" więc założyłem, że ten tablet wspiera WiDi (udoskonalone miracast)

  #24 27.01.2014 23:58

@zomo_prl A to nie było tak, że Intel WiDi było pierwsze? Z resztą na początku Miracast i WiDi i tak nie były ze sobą kompatybilne, więc za bardzo (według mnie) nie można powiedzieć, że A to udoskonalone B.

Taki mały spam tu się stworzył :D W każdym razie wszystko jest już wyjaśnione

ajp.c0.pl   5 #25 28.01.2014 07:40

A dało by się to przez router używać? Bo jak nie to strasznie głupio. Chciałbym w domu na tv używać miracast (WiDi jeżeli będzie taka opcja) do tego żeby był wyświetlany obraz z dwóch telefonów i pc (oczywiście nie w tym samym czasie:) ). Ale w takim przypadku nie mógłbym na tv puścić nic z Internetu bo nie ma połączenia...

ajp.c0.pl   5 #26 28.01.2014 12:56

Już wiem że tak:)

xomo_pl   24 #27 28.01.2014 16:13

korzystanie z WiDi/miracast nie blokuje w żaden sposób reszty funkcjonalności sieciowej czy to tv czy urządzenia wysyłającego smartfon