Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O SONY VPT słów kilka - część I

Jak wiecie (albo i nie) jednym z moich hobby jest granie na konsoli PS3. W grach ważny jest dźwięk a, że pokój do gier mam nieduży, gram często wieczorami, zakup kina domowego jest bez sensu. Postanowiłem więc zakupić słuchawki do gier. Poszukując jak najlepszych natrafiłem na bezprzewodowe słuchawki 7.1 z technologią VPT, którą to dziś opiszę.

Czym jest VPT?

VPT - Virtual Phones Technology, technologia pozwalająca na stworzenie dźwięku przestrzennego 7:1 na słuchawkach. Dzięki niej nawet przy słuchaniu materiału 2- lub 5.1 kanałowego generowana jest wirtualna, 7.1 kanałowa scena dźwiękowa.
Dostępne są różne tryby dostosowane do typu audio: gier, filmów czy dialogów.*
Dzięki VPT możemy się cieszyć dźwiękiem przestrzennym na słuchawkach, co jest przydatne gdy nie możemy skorzystać z kina domowego czy też głośników w tv (np. podczas grania w nocy czy gdy po prostu nie chcemy komuś przeszkadzać) a chcemy mieć dźwięk przestrzenny.

reklama

Czy to działa?

Tak, działa. Oczywiście nie tak doskonale jak klasyczne kino domowe ale działa.
Szerzej o tym napiszę w kolejnej części gdyż obecnie nie jest wstanie wykonać szerszych testów słuchawek z tą technologią z powodu nie możności kupienia tychże (brak w całym kraju).

Nieco ponad miesiąc temu miałem okazję krótko przetestować słuchawki, które tę technologię posiadają, a mianowicie SONY MDR-DS6500 (kosztują od ok. 900 zł) i dźwięk 7.1 jest wyczuwalny. Jak tylko będą dostępne kupuję je na 100%.
W USA są dostępne słuchawki dedykowane PS3: Wireless Stereo Headset, posiadające tą technologię, która według wielu opinii działa. Słuchawki te powinny być dostępne wkrótce w Polsce (oficjalnie) gdyż 23.11 miały krajową premierę.

Próbkę** tej technologii znajdziecie na stronie Sony (witryna w języku angielskim), wystarczy kliknąć na przycisk play po prawej stronie witryny. Na powyższej stronie znajdziecie też więcej informacji, głownie technicznych na temat tej technologii.

* - zmiana sceny dźwiękowej dostępna na słuchawkach Sony MDR-DS6500, niedostępna na Wireless Stereo Headset for PS3 (jest tylko możliwość wyłączenia efektu surround).
** polecam włożyć jakieś słuchawki bo na głośnikach komputerowych może nie być czuć tego efektu. Na głośnikach w laptopie można odczuć efekt.

Test prezentuje po kolei każdy z wirtualnych głośników więc nie oddaje w pełni tego co otrzymamy ale pokazuje jak jest tworzony dźwięk.

Jak uda mi się w końcu kupić słuchawki MDR-DS6500 opiszę je w kolejnej części na blogu. 

sprzęt gry hobby

Komentarze