Pięć miesiący z "tableto-bookiem" SmartPC i Windows8- sensowne dwa w jednym

Nawet się nie obejrzałem a tu już ponad pięć miesięcy minęło od zakupu tabletu z Windows 8 i stacją dokującą- po połączeniu z tabletu robi się całkiem wygodny ultrabook i to właśnie o tym będzie głównie ten wpis.
Na początek chciałbym Was (jeśli jeszcze nie czytaliście) skierować do mojego podsumowania tego sprzętu z grudnia 2013 gdyż ten wpis jest rozszerzeniem tamtego i nie chciałbym się powtarzać :)

Świetny tablet a jaki jest jako ultrabook?

Najchętniej napisałbym to w dwóch słowach: jest dobrze ale w końcu ma to być wpis a nie tweet :D

Poprzednimi miesiącami SmartPC był przeze mnie wykorzystywany praktycznie w 99% jako tablet a stacja dokująca leżała sobie schowana w pudełku w szafie. Ostatnio jednak nadarzyło się trochę sposobności do poużywania XE500 jako ultrabooka a więc z doczepioną klawiaturą.
Po niecałych dwóch miesiącach częstego używania doczepionej klawiatury złego słowa o niej nie mogę napisać- klawisze są bardzo duże i łatwo w nie trafić- pisanie tekstów jest więc bardzo wygodne- z racji tego, że jest tu prawy alt pisanie tekstów z polskimi znakami jest tak wygodne jak na normalnym laptopie. Klawiatura oczywiście jest typu wyspowego a klawisze mają mały skok co bardzo lubię. Brak niestety części numerycznej ale przy 11.6" ekranie trudno się temu dziwić. Początkowo może irytować śliski materiał klawiszy ale jest to sprawa indywidualna a myślę też, że z czasem te klawisze będą coraz mniej śliskie...

Jeśli o gładzik (touchpad) chodzi to pokryty jest on lekko chropowatym materiałem więc używa się go bardzo wygodnie i nie ma efektu "latania" wskaźnika po ekranie jakie obserwowałem w niektórych laptopach. Nie podoba mi się natomiast głośność klawiszy touchpada- są krótko mówiąc za głośne.

Stacja dokująca (ogólnie) wykonana jest z dobrych materiałów- nic nie skrzypi ani póki co nie poobdzierało się choć wraz z klawiaturą przenosiłem różne rzeczy (tablet w osobnej przegrodzie zawsze). Na spodzie są gumki więc klawiatura pewnie trzyma się blatu.
Odrobinę zawiodłem się na połączeniu tablet-klawiatura- jest to autorskie złącze Samsunga. Niestety, nie spisuje się ono najlepiej- klawiatura potrafi odłączyć się od tabletu- po prostu przestaje działać i słychać sygnał odłączenia mimo, że tablet siedzi w mocowaniu. Czasem wystarczy lekko ruszyć tabletem i problem z głowy ale czasem trzeba wyjąć tablet i włożyć ponownie. Problem nie jest częsty bo pojawia się może maksymalnie 2 razy na dzień, nie mniej irytujący gdyż dzieje się niespodziewanie a gdy wyciszymy sobie dźwięk to nawet nie wiemy, że to się stało.
Pomijając powyższy defekt nie ma na co narzekać a sam tablet w roli ultrabooka spisuje się naprawdę dobrze.

Komfort korzystania

Pomimo tego, że po złożeniu ekranu z klawiaturą i zamknięciu całości, tak utworzony zestaw może wydawać się stosunkowo ciężki (i o wiele cięższy od typowych ultrabooków) to jest to wrażenie występujące tylko gdy mamy złożony zestaw "do transportu". Po rozłożeniu wrażenie to znika. Bardzo spodobało mi się to jak ten ultrabook jest lekki gdy leży na nogach- a tak właśnie ostatnimi miesiącami pracuję na komputerze najczęściej- na kolanach właśnie a nie przy biurku. Sprzęt może godzinami być na nogach i nie odczuwamy go tak jak to jest gdy położymy sobie typowego laptopa. Cała zasługa myślę w tym, że duża część ciężaru jest nie jak w typowym laptopie- pod klawiaturą więc na nogach ale za ekranem a sama klawiatura jest lekka. Mimo to całość jest stabilna i nie zauważyłem żeby miało kiedykolwiek dojść do przeważenia się sprzętu. Duży plus za to moim zdaniem. Piszący przy biurku docenią grubość klawiatury- jest bardzo cienka więc ręce nawet część ręki nie musi wisieć. Podsumowując pod tym względem jest na prawdę świetnie.

Czym byłby sprzęt bez systemu prawda? o Windows 8.1 w połączeniu z ultrabookiem i dotykowym ekranie.

Pracując na SmartPC jako ultrabooku zdarzało mi się czasem użyć ekranu dotykowego zamiast touchpada, generalnie jednak moje zdanie na ten temat jest takie same jak wcześniej- jeśli sprzęt nie ma możliwości przekształcić się w typowy tablet (czy to obracany ekran czy odpinany, nie istotne) jest to tylko właściwie całkowicie zbędny bajer, za który producenci chcą w cale nie mało pieniędzy. Dotyk w trybie ultrabooka przydaje się praktycznie tylko w części Windows "ubranej" w modern GUI- wiele rzeczy w tym środowisku póki co o wiele szybciej i prościej zrobić palcem niż touchpadem- ale to akurat żaden argument za tym, aby płacić za dotykowy ekran bo przecież interfejs modern był właśnie pod tablety szykowany przede wszystkim więc nic dziwnego, że tam się spisuje dobrze.
Skoro już wspomniałem o modern na ultrabooku to bardzo podobają mi się zmiany, które mają się pojawić w marcowym Update1 dla Windows 8.1- szerzej o tym pisał silvax. MS wreszcie wprowadzi kilka zmian w Modern, które sprawią, że ten interfejs także "pod" touchpadem będzie wreszcie wygodny. Mam też nadzieję, że w końcu może naprawią dziwny problem z udostępnianiem pulpitu Windows 8.1 w grupie domowej na laptopach z Windows7 o którym szerzej pisałem poprzednio...

W trybie ultrabooka świetnie spisują się także wbudowane na froncie tabletu głośniki- dźwięk idzie "wprost" na nas a nie gdzieś z boku czy dołu.

Dzięki temu, że tablet ma 11.6" ekran Samsung miał miejsce na to aby dać normalnej wielkości klawisze na stacji dokującej. Ta wielkość ekranu jest moim zdaniem optymalna jeśli chodzi o sprzęt, który ma być tabletem i ultrabookiem- mniejsze urządzenia zarówno jako tablety jak i ultrabooki są niewygodne a znowu większe są niewygodne jako tablet.

Podsumowanie

Po tych pięciu miesiącach z zakupu dalej jestem zadowolony i gdybym kupował teraz tablet to bym ponownie postawił na tego Samsunga. Mimo niedoskonałości złącza dokującego klawiaturę jest ona bardzo przydatna i ze zwykłego tabletu z Windows robi nam się na prawdę fajny utrabook. Windows 8.1 jest dobrym kompanem tego sprzętu a zapowiadane aktualizacje uczynią go jeszcze lepszym ;)