Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Recenzja Sony Smartwatch 2

W ofercie firmy Sony inteligentne zegarki są już od wielu lat. Pierwsze modele pojawiły się jeszcze za czasów spółki z Ericssonem. Po tym jak Sony wykupiło się ze spółki kontynuuje sprzedaż kolejnych inteligentnych zegarków. Pierwszym zegarkiem już tylko z logiem Sony był SW2. Obecnie ten smartwatch możemy kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Pytanie tylko czy warto? Jak bardzo różni się SW2 od nowszych modeli? Na te pytania odpowiem w dzisiejszej recenzji.

Zawartość zestawu

Sony Smartwatch 2 sprzedawany jest w wysokiej jakości pudełku plastikowym złożonym z kilku elementów - sposób pakowania przypomina tradycyjne zegarki z wysokiej półki cenowej. Zestaw niestety jest skromny: obok zegarka znajdziemy tylko kod na pobranie aplikacji Runtastic PRO oraz poradnik startowy i ważne informacje odnośnie użytkowania zegarka. W pudełku testowego modelu zabrakło kabla USB za pomocą którego ładujemy baterię zegarka. Taki zestaw to obecnie niestety standard.

Wygląd i wykonanie

Do testów przypadła mi wersja standardowa z gumowym paskiem koloru czarnego. Choć zegarek z pewnością przeszedł już ręce wielu recenzentów to nie widać tego po nim. Mimo, że gumowe paski zwykle nie mają dobrej opinii wśród użytkowników to do zastosowanej w SW2 nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Zapięcie zegarka jest wygodne i zapewnia pewne umocowanie tak zegarka na pasku, jak i całości na nadgarstku. Podczas testów nie odnotowałem często spotykanego problemu pocenia się ręki pod zegarkiem.

Sony SmartWatch 2 wykonany został z dobrej jakości plastiku. Patrząc po zdjęciach wydawać się może, że jest nieco zbyt gruby. W praktyce jednak w niczym to podczas testów nie przeszkadzało. Na lewym boku znajdziemy zakryty port microUSB, za pomocą którego ładujemy baterię, na prawym boku umieszczono charakterystyczny dla urządzeń Sony okrągły włącznik zegarka/podświetlenia ekranu. Przycisk ten lekko wystaje nad obrys obudowy dzięki czemu jest łatwo wyczuwalny. Gdy zegarek jest włączony na ekranie wyświetlana jest godzina (tarcze można dowolnie wybierać), pojedyncze wciśnięcie przycisku zasilania podświetla godzinę, podczas gdy podwójne odblokowuje menu zegarka z naszymi aplikacjami i powiadomieniami.

Sony SmartWatch2 moze się podobać i to pomimo (a może właśnie dlatego) tego, że producent zdecydował się na kwadratowy kształt obudowy.Srebrna ramka na krawędzi między bokami a częścią z ekranem dodaje uroku zegarkowi.

Zegarek w działaniu

Domyślnie na zegarku dostępne są moim zdaniem najważniejsze aplikacje jak choćby książka telefoniczna, kalkulator, budzik, stoper, minutnik i kilka innych. Część z nich działa nawet bez parowania smartfonu z zegarkiem, przez co może być on wykorzystywany także gdy zostawimy gdzieś smartfon. Niestety za sprawą braku mikrofonu i głośnika SW2 kiepsko spisuje się przy rozmowach - sama możliwość rozpoczynania rozmów jest wygodna (aplikacja książki tel wyświetla całą zawartość telefonu), ale to przynajmniej dla mnie stanowczo za mało. Oczywiście nadmienić w tym miejscu należy, że nowe zegarki oparte o Android Wear oferują taką samą funkcjonalność... Z dostępnych domyślnie aplikacji najbardziej przypodobał mi się budzik - z pomocą wibracji na nadgarstku wstawanie jest szybsze;), oraz dostęp do powiadomień ze smartfonu. Aplikacji do pobrania jest cała masa i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie sposób nie wspomnieć o interfejsie, który dla wielu osób będzie czymś w rodzaju powrotu do przeszłości. Istotnie interfejs systemu Android (bo na pełnym systemie od Google Sony oparło ten sprzęt) przypomina ten stosowany przez Sony w Xperiach sprzed kilku lat, pod ekranem mamy klasyczne przyciski home, wstecz itd. Osobiście jednak polubiłem ten właśnie interfejs - choć nie jest doskonały, to moim zdaniem Android Wear też nie jest pod tym względem dobrym wzorem. Na ekranie mamy oczywiście przesuwaną listę aplikacji i wysuwany panel z powiadomieniami - całość choć jest niewielka to moim zdaniem da się z tego wygodnie korzystać.

Ekran SW2 jest dobrej jakości - świeci bardzo jasno, barwy są dobrze odwzorowane. Na zablokowanym ekranie wyświetla się godzina przez cały czas (wyłączone podświetlenie), przyciskając raz power podświetlamy zegar, dwa razy odblokowujemy menu aplikacji.

W ciemności przydaje się aplikacja latarka - świecący na biało ekran całkiem dobrze doświetla otoczenie.

Bateria

Bateria to kolejne po pudełku i wykonaniu pozytywne zaskoczenie. Podczas testów osiągnąłem całkiem niezłe wyniki - bez parowania zegarka z telefonem (zegarek ma menu ustawień) działał on od czwartku 12:00 do poniedziałku około 10 rano gdy wyświetlił komunikat "pozostało 10% baterii". W tym czasie zegarek wyświetlał godzinę [głównie bez podświetlenia], często służył jako latarka (ekran świecący na biało) oraz budzik (budzenie za pomocą wibracji to genialna funkcja, z której korzystałem już testując SmartBand SWR30). Mając sparowany z telefonem SW2 spokojnie uzyskiwałem około dwóch dni pracy - tu jednak wszystko zależy od tego jak bardzo jesteśmy aktywni.

Podsumowanie

Kosztujący obecnie około 380 złotych (wersje standard lub ze srebrną bransoletą) to nadal atrakcyjna oferta. Jego funkcjonalność jest zbliżona do tej oferowanej przez inteligentne zegarki oparte o okrojoną platformę Android Wear (w obu przypadkach nie mamy możliwości prowadzenia rozmów przez zegarek) przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny i wygodnego interfejsu. Wbrew oczekiwaniom SW2 jest w dużym stopniu niezależnym sprzętem od smartfonu - bez parowania z telefonem mamy dostępne sporo narzędzi (z domyślnie wgranych np.: budzik, stoper, kalkulator, latarka, minutnik) a jego wygląd może się podobać.

TL:DR? Plusy i minusy w punktach

Plusy:

  • użyte materiały są wysokiej jakości
  • dobry czas pracy na baterii
  • wbudowana aplikacja alarmu za sprawą wbudowanej w zegarek wibracji spisuje się doskonale
  • sporo aplikacji działa nawet gdy zegarek nie jest sparowany ze smartfonem

Minusy:

  • brak mikrofonu i głośnika i związana z tym niemożność prowadzenia rozmów przez zegarek
  • aby dodać kolejne aplikacje konieczne jest skorzystanie ze smartfona

Za udostępnienie SW2 na potrzeby recenzji dziękuję Sony_Mobile_PL 

sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
lordjahu   22 #1 07.10.2015 09:26

Oj tak, trzeba pochwalić ten model. Funkcjonalność i opcje w tym modelu w zupełności wystarczą ... no i do 2 dni podziała :)

niewiemocochodzi   7 #2 07.10.2015 16:25

brzydki jest........

  #3 07.10.2015 16:38

@Autor
Jeden z minusów - "brak mikrofonu i głośnika i związana z tym niemożność prowadzenia rozmów przez zegarek" - aż nie chce mi się tego komentować, ale muszę...
Widok (i odsłuch) osobników gadających na mieście do powietrza to za mało, żeby spokojnie zwariować. Teraz zaczną gadać do nadgarstka i to dopiero będą jaja! Sama myśl o wygodzie i funkcjonalności takiego rozwiązania, powoduje u mnie 'bul' w krzyżu. Swiat jest wprawdzie coraz głupszy, ale jednocześnie - dzięki Bogu - coraz śmieszniejszy. Dzięki temu można śmiać się przez łzy...

Pudel89   11 #4 07.10.2015 19:54

@multymiljldel (niezalogowany):
Mój szef tak robi...
Gada do nadgarstka. Czy zwariował ?? Nie.... ma za dużo kasy i lubi zabawki które zostały na siłę wykreowane jako potrzebne :)

t-m-z   9 #5 08.10.2015 09:36

Mnie zastanawia kto poza psychofanami gadżetów nosi coś takiego na ręku...
Wygląda to parszywie, przydatne jest.. nie wiem do czego, bo jak chce skorzystać z funkcji telefonu to wyjmuję go z kieszeni którą mam 10 cm dalej niż rękę...

Zgadzam się z tym, że świat cierpi na masowe zidiocenie i choć to zabawne, to jednak trochę przerażające.

W końcu dzieci zamiast biegać za piłką, kopią w FIFIE, zamiast iść na spacer, wychodzą na sigwaye, na deskorolkach pojeżdżą pod warunkiem, że będą elektryczne a zamiast używać telefonu, będą gadać do zegarków bo to takie "kól i dżezi".

xomo_pl   24 #6 08.10.2015 10:19

@t-m-z: myślałem podobnie... dopóki nie spróbowałem korzystać ze smartbanda SWR30 (recenzja w lipcu) - przydaje się wbrew pozorom... choć wiele zależy od konkretnego zegarka/opaski bo nie każde oferują to co powinny

@multymiljldel (niezalogowany)
jeśli zegarek/smartband jest dobrze zrobiony to jest wygodne i wcale nie trzeba mówić prawie wkładając go do ust- warunek to dobry mikrofon i głośnik. Wiele osób wątpi w użyteczność tego, ale ma to sens choćby podczas jazdy samochodem czy jak mamy ręce zajęte zakupami etc.

t-m-z   9 #7 08.10.2015 15:59

@xomo_pl: Jedyna funkcja jaka mogłaby być przydatna to krokomierz czy jakieś cardio choć to i tak oferuje większość telefonów.

Podczas jazdy samochodem podejrzewam, że było by to pod paragraf, bo wciąż dłoń miałbyś oderwaną od kierownicy a sytuacja z zakupami czy temu podobnymi, wymagają zastanowienia się ile razy w sytuacji gdy mieliśmy ręce pełne toreb czy czegoś innego, dzwonił do nas telefon... ?
Wyobrażam sobie matke z dzieckiem na rękach mówiącą do zegarka...Sosnowiec v2

xomo_pl   24 #8 08.10.2015 17:06

@t-m-z: "bo wciąż dłoń miałbyś oderwaną od kierownicy"
właśnie nie - ręka spokojnie jest dalej na kierownicy (bo rozmowa przez smartband to nie jest jak gadka do zegarka tylko coś w rodzaju zestawu głośnomówiącego jakie ma miliony kierowców tylko na ręku a nie gdzieś powieszony) - jedyny warunek to dobry mikrofon i głośnik - a te w SWR30 (Smartband Talk) ten warunek spełniały.

Nie jednokrotnie podczas testów zdarzyło mi się, że tel sobie leżał gdzieś a ja rozmawiałem przez SWR30 - tak, wiem lenistwo a i można mieć tel obok siebie a nie gdzieś obok ale jednak to jest wygodnie - tylko trzeba dać szansę. Gorzej jest się przyzwyczaić w drugą stronę.

Gdyby nie to , że spodziewałem się na IFA we wrześniu premiery kolejnego generacji Smartbanda z ekranem to już bym go dawno miał, ale na dniach to się już zmieni - na nowy model się nie zanosi (czekałem tylko dlatego, że chciałem mieć najnowszy model ) a ten co jest sprzedawany jest w dobrej cenie.

macminik   18 #9 09.10.2015 07:00

@t-m-z: Krokomierze i owszem, są w telefonie ale... trzeba pamiętać aby nosić ze sobą telefon w każdej sytuacji. Jak latasz po różnych pomieszczeniach w biurze to noszenie telefonu ze sobą czasem bywa uciążliwe. Opaski i zegarki są zawsze.

Co do jazdy samochodem, nie wiem jak w opisywanym modelu ale generalnie nie trzeba odrywać ręki od kierownicy aby zegarek złapał to co mówisz, więc nie stwarza to tego typu zagrożeń (poza rozkojarzeniem kierowcy rozmową, ale wówczas trzeba by też zakazać chodzenia dziewczynom w mini, bo rozpraszają równie skutecznie albo i bardziej).

Darthnorbe   13 #10 09.10.2015 19:40

@multymiljldel (niezalogowany): Tak, pomyśl sobie co by było jakbyś w latach 70 tych wyszedł ze smartfonem, dla reszty był byś idiotą gadającym do kawałka plastiku. Dlatego nie ma co się przejmować malkontentami. Świat idzie do przodu i możecie się z tego śmiać a za te naście lat nikt na to nie zwróci uwagi.

  #11 10.10.2015 14:53

Czy ktoś wie, gdzie mogę dostać Smartwatcha z kolorową bransoletą taką jak tutaj? http://obrazkowo.com/obrazek/SvjwjXX/ Wszęgdzie są raczej w standardzie, tj. czarny albo biały.

synek03   9 #12 10.10.2015 19:07

IMO brzydki

xomo_pl   24 #13 10.10.2015 22:07

@Krosti (niezalogowany): Niestety Twój link się nie otwiera więc nie wiem o jaki kolor Ci chodzi. W sprzedaży inna niż czarna lub metalowa jest tylko wersja limitowana FIFA Sony Smartwatch2. Natomiast osobno można dokupić inną opaskę - niestety tanio niej jest, ale wybór jest spory - przejrzyj sobie wyniki wyszukiwania z ceneo:
http://www.ceneo.pl/Telefony_i_akcesoria;szukaj-sony+smartwatch+2

  #14 30.12.2015 21:55
  #15 04.06.2016 09:18

Co kto lubi!
Jeden woli córkę inny teściową@niewiemocochodzi