Recenzja Sony Smartwatch 2

W ofercie firmy Sony inteligentne zegarki są już od wielu lat. Pierwsze modele pojawiły się jeszcze za czasów spółki z Ericssonem. Po tym jak Sony wykupiło się ze spółki kontynuuje sprzedaż kolejnych inteligentnych zegarków. Pierwszym zegarkiem już tylko z logiem Sony był SW2. Obecnie ten smartwatch możemy kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Pytanie tylko czy warto? Jak bardzo różni się SW2 od nowszych modeli? Na te pytania odpowiem w dzisiejszej recenzji.

Zawartość zestawu

Sony Smartwatch 2 sprzedawany jest w wysokiej jakości pudełku plastikowym złożonym z kilku elementów - sposób pakowania przypomina tradycyjne zegarki z wysokiej półki cenowej. Zestaw niestety jest skromny: obok zegarka znajdziemy tylko kod na pobranie aplikacji Runtastic PRO oraz poradnik startowy i ważne informacje odnośnie użytkowania zegarka. W pudełku testowego modelu zabrakło kabla USB za pomocą którego ładujemy baterię zegarka. Taki zestaw to obecnie niestety standard.

Wygląd i wykonanie

Do testów przypadła mi wersja standardowa z gumowym paskiem koloru czarnego. Choć zegarek z pewnością przeszedł już ręce wielu recenzentów to nie widać tego po nim. Mimo, że gumowe paski zwykle nie mają dobrej opinii wśród użytkowników to do zastosowanej w SW2 nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Zapięcie zegarka jest wygodne i zapewnia pewne umocowanie tak zegarka na pasku, jak i całości na nadgarstku. Podczas testów nie odnotowałem często spotykanego problemu pocenia się ręki pod zegarkiem.

Sony SmartWatch 2 wykonany został z dobrej jakości plastiku. Patrząc po zdjęciach wydawać się może, że jest nieco zbyt gruby. W praktyce jednak w niczym to podczas testów nie przeszkadzało. Na lewym boku znajdziemy zakryty port microUSB, za pomocą którego ładujemy baterię, na prawym boku umieszczono charakterystyczny dla urządzeń Sony okrągły włącznik zegarka/podświetlenia ekranu. Przycisk ten lekko wystaje nad obrys obudowy dzięki czemu jest łatwo wyczuwalny. Gdy zegarek jest włączony na ekranie wyświetlana jest godzina (tarcze można dowolnie wybierać), pojedyncze wciśnięcie przycisku zasilania podświetla godzinę, podczas gdy podwójne odblokowuje menu zegarka z naszymi aplikacjami i powiadomieniami.

Sony SmartWatch2 moze się podobać i to pomimo (a może właśnie dlatego) tego, że producent zdecydował się na kwadratowy kształt obudowy.Srebrna ramka na krawędzi między bokami a częścią z ekranem dodaje uroku zegarkowi.

Zegarek w działaniu

Domyślnie na zegarku dostępne są moim zdaniem najważniejsze aplikacje jak choćby książka telefoniczna, kalkulator, budzik, stoper, minutnik i kilka innych. Część z nich działa nawet bez parowania smartfonu z zegarkiem, przez co może być on wykorzystywany także gdy zostawimy gdzieś smartfon. Niestety za sprawą braku mikrofonu i głośnika SW2 kiepsko spisuje się przy rozmowach - sama możliwość rozpoczynania rozmów jest wygodna (aplikacja książki tel wyświetla całą zawartość telefonu), ale to przynajmniej dla mnie stanowczo za mało. Oczywiście nadmienić w tym miejscu należy, że nowe zegarki oparte o Android Wear oferują taką samą funkcjonalność... Z dostępnych domyślnie aplikacji najbardziej przypodobał mi się budzik - z pomocą wibracji na nadgarstku wstawanie jest szybsze;), oraz dostęp do powiadomień ze smartfonu. Aplikacji do pobrania jest cała masa i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie sposób nie wspomnieć o interfejsie, który dla wielu osób będzie czymś w rodzaju powrotu do przeszłości. Istotnie interfejs systemu Android (bo na pełnym systemie od Google Sony oparło ten sprzęt) przypomina ten stosowany przez Sony w Xperiach sprzed kilku lat, pod ekranem mamy klasyczne przyciski home, wstecz itd. Osobiście jednak polubiłem ten właśnie interfejs - choć nie jest doskonały, to moim zdaniem Android Wear też nie jest pod tym względem dobrym wzorem. Na ekranie mamy oczywiście przesuwaną listę aplikacji i wysuwany panel z powiadomieniami - całość choć jest niewielka to moim zdaniem da się z tego wygodnie korzystać.

Ekran SW2 jest dobrej jakości - świeci bardzo jasno, barwy są dobrze odwzorowane. Na zablokowanym ekranie wyświetla się godzina przez cały czas (wyłączone podświetlenie), przyciskając raz power podświetlamy zegar, dwa razy odblokowujemy menu aplikacji.

W ciemności przydaje się aplikacja latarka - świecący na biało ekran całkiem dobrze doświetla otoczenie.

Bateria

Bateria to kolejne po pudełku i wykonaniu pozytywne zaskoczenie. Podczas testów osiągnąłem całkiem niezłe wyniki - bez parowania zegarka z telefonem (zegarek ma menu ustawień) działał on od czwartku 12:00 do poniedziałku około 10 rano gdy wyświetlił komunikat "pozostało 10% baterii". W tym czasie zegarek wyświetlał godzinę [głównie bez podświetlenia], często służył jako latarka (ekran świecący na biało) oraz budzik (budzenie za pomocą wibracji to genialna funkcja, z której korzystałem już testując SmartBand SWR30). Mając sparowany z telefonem SW2 spokojnie uzyskiwałem około dwóch dni pracy - tu jednak wszystko zależy od tego jak bardzo jesteśmy aktywni.

Podsumowanie

Kosztujący obecnie około 380 złotych (wersje standard lub ze srebrną bransoletą) to nadal atrakcyjna oferta. Jego funkcjonalność jest zbliżona do tej oferowanej przez inteligentne zegarki oparte o okrojoną platformę Android Wear (w obu przypadkach nie mamy możliwości prowadzenia rozmów przez zegarek) przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny i wygodnego interfejsu. Wbrew oczekiwaniom SW2 jest w dużym stopniu niezależnym sprzętem od smartfonu - bez parowania z telefonem mamy dostępne sporo narzędzi (z domyślnie wgranych np.: budzik, stoper, kalkulator, latarka, minutnik) a jego wygląd może się podobać.

TL:DR? Plusy i minusy w punktach

Plusy:


  • użyte materiały są wysokiej jakości
  • dobry czas pracy na baterii
  • wbudowana aplikacja alarmu za sprawą wbudowanej w zegarek wibracji spisuje się doskonale
  • sporo aplikacji działa nawet gdy zegarek nie jest sparowany ze smartfonem

Minusy:


  • brak mikrofonu i głośnika i związana z tym niemożność prowadzenia rozmów przez zegarek
  • aby dodać kolejne aplikacje konieczne jest skorzystanie ze smartfona

Za udostępnienie SW2 na potrzeby recenzji dziękuję Sony_Mobile_PL