Rzut oka na nowość BlackBerry- Z10

Odkąd tylko pojawiały się pierwsze informacje o nowym smartfonie BlackBerry wzbudzał on we mnie zainteresowanie- w końcu coś co nie ma Androida czy WindowsPhone i nadal jest smartfonem. Wczoraj nadarzyła się okazja aby zobaczyć "zetkę" na własne oczy (dla zainteresowanych: zetkę mają niektóre salony Play jeśliby ktoś szukał) i postanowiłem się podzielić z Wami spostrzeżeniami co do BB Z10.

1. Wykonanie, zestaw

Zestaw można rzec, że praktycznie standardowy- telefon, zwykłe słuchawki, ładowarka oraz przejściówka na gniazdko angielskie. Miałem okazję zobaczyć pudełko i muszę przyznać, że BB nie wpakował "zetki" do byle czego jak to robią pod pretekstem ekologii ostatnio producenci smartfonów z AndroidOS czy WP- pudełko wyglądało elegancko i było koloru czarnego.
Słuchawek jako takich nie testowałem (były oryginalnie zapakowane) więc nie wypowiem się jak grają, natomiast jedno mogę napisać: po ponad 2 latach obcowania z słuchawkami dokanałowymi nigdy nie wrócę do zwykłych pchełek, a takie właśnie dodał producent do Z10- takie słuchawki po prostu lubią wypadać z ucha przy choćby delikatnym pociągnięciu kablem.
Jeśli o wykonanie Z10 chodzi to powiem tak: nie jest źle choć XperiaZ czy hTC one to to nie jest. Wykonanie jest jednak całkiem dobre, na pewno o niebo lepsze niż to co oferuje Samsung w S4. Dużym plusem jest wymienna bateria i łatwy do niej dostęp poprzez tylną klapkę- i tak za pewne nigdy baterii nie wymienię ale wyciągalna bateria jest przydatna gdy np. zawiesi się nam smartfon- nie musimy wciskać różnych kombinacji klawiszy żeby "odwiesić" sprzęt tylko po prostu wyciągamy baterię. Biorąc zetkę do ręki czuć, że producent nie postawił na byle jakie materiały. Klawisze głośności (to obok power jedyne klawisze Z10!) są metalowe.
Wykonanie modelu Z10 jest więc w/g mnie całkowicie akceptowalne i nie ma na co narzekać.

2. System - BB10

Z10 działa na najnowszym systemie producenta- BB10. Jestem pod wrażeniem jak szybki jest system w Z10- osobiście odniosłem wrażenie, że całość działała znacznie szybciej i płynniej od topowych słuchawek z Androidem jak np. SGS4 czy XperiaZ. Być może przesadzam, w końcu te smartfony mają mocniejsze podzespoły ale z drugiej strony optymalizacja też jest ważna- a tu BB się postarało i to bardzo- przechodzenie między oknem a pulpitem było wręcz natychmiastowe- żaden smartfon z Androidem czy WP nie pokazał mi takiej płynności.
Stylistycznie też jest bardzo dobrze- system wygląda ładnie i niema tu czego zarzucić.

3. Obsługa jedyna w swoim rodzaju

Po nagłówku pewnie się już wszystkiego domyślacie ale nie uprzedzajmy. Z10 obsługuje się zgoła odmiennie niż wszystkie inne popularne systemy. BB jako pierwsze pokazało coś co ma sens i nie jest modyfikacja czegoś co ma apple czy Google. Z10 nie ma typowych klawiszy pod ekranem a dokładniej mówiąc pod ekranem nie ma żadnego klawisza. Jedyne klawisze jakie są to jak już wspomniałem wyżej power oraz klawisze głośności pomiędzy którymi producent upchnął klawisz do aktywacji głosowej kontroli (podobnie jak Speech Recognition w Windows brak póki co języka polskiego- jest tylko angielski, niemiecki i kilka innych).
Smartfonem operuje się poprzez gesty. Przykładowo chcąc coś zamknąć musimy przesunąć palcem po ekranie w górę- aplikacja czy okno jest wtedy przełączana w miniaturkę na pulpicie, którą następnie możemy zamknąć. Posiadacze tabletu BB będą się czuć jak w domu. Jak widać można zrobić wygodne przełączanie między oknami nawet na małym ekranie ale trzeba chcieć;)

poniżej oficjalny filmik pokazujący obsługę Z10

4. Aparat, multimedia i głośność

Aparat w Z10 zaskoczył mnie 3 aspektami:
1) jest bardzo szybki- dawno nie widziałem tak szybkiego aparatu w smartfonach
2) pierwszy smartfon BB z aparatem z prawdziwego zdarzenia, 8mpx, nagrywanie 1080p
3) klawisz ściszania w trybie aparatu zmienia się w przycisk aparatu- nie będę ukrywał, że sprzętowy klawisz aparatu na boku smartfona (już tak rzadko spotykany w modelach z Android) jest dla mnie ważny- wygodniej się robi nim fotki niż ekranowym, który wymaga nienaturalnego ułożenia dłoni (jak dla mnie) i jest to dla mnie jedno z kryteriów za jakimś smartfonem jak będę zmieniał. Własnych sampli nie mam niestety ale zdjęcia które zrobiłem w salonie Play'a były moim zdaniem całkiem dobre. Przykładowe zdjęcie znalezione przez Google: klik.
Multimedia- filmiki poprzez przeglądarkę obejrzałem 3- 2 na YouTube i 1 na jakiejś stronie- HD poszło bez problemów. Playera wbudowanego nie testowałem ale z tego co czytałem w recenzjach otwiera dużo różnych formatów więc nie trzeba go zaraz zastępować alternatywnym. Dźwięk wydobywający się z głośnika był dobrej jakości.
Galeria zdjęć oczywiście "lubi się" z gestami jak reszta aplikacji, wygląda nowocześnie i jest szybka.
Jeśli chodzi o głośność głośnika multimediów to jest bardzo średnio. Według mnie za cicho ale trzeba wziąć pod uwagę, że ostatnio to standard. Niejako na pocieszenie mamy HDMI więc możemy się łatwo podpiąć pod porządne głośniki (oczywiście, jack3.5mm też jest, podobnie USB).

5. Ekran, dotyk

Jeśli o dotyk chodzi to nie ma co tu pisać specjalnie- zero problemów, działa świetnie.
Ekran standardowo ma aktywny automatyczny regulator jasności- przyznam, że działa to znacznie lepiej niż w xperii Z, którą też opisywałem na blogu- tam, choć w sklepie było jasno ekran był ciemny cały czas. W salonie play ogólnie nie było specjalnie jasno więc i ekran był ciemny ale starczyło "naświetlić" telefon światłem i ekran stawał się jasny. Sprawdziłem jak działa na pełnej mocy po wyłączeniu automatu- jest bardzo jasno ;)
Ekran ma nietypową wielkość- 4.2". Czy to mało czy nie to oczywiście kwestia osobista. Normalnie bym powiedział, że za mało ale w przypadku Z10 wielkość ekranu nie przeszkadzała mi i w sumie mógłbym się przełamać i wybrać 4.2" choć nie powiem, marzy mi się takie 5.5-6" :D. Dużą zasługę w odbiorze wielkości ekranu ma świetna klawiatura ekranowa jaką zrobiło BlackBerry na tak małym stosunkowo ekranie (obecnie mam w smartfonie sprzętowe QWERTY i nie powiem, przywykłem przez ostatnie niecałe 1.5 roku do niej tak bardzo, że czarno widzę migrację na coś bez takiej klawiatury. Niestety, wszyscy producenci rzucili się w wir dotyku zapominając, że dobrze zrobione, sprzętowe QWERTY jest milion razy lepsze od dużej ekranowej klawiatury.) Filmik poświęcony klawiaturze:

6. Kupię?

Bardzo ciężkie pytanie sobie zadałem na koniec. Z jednej strony wszystko przemawia za wyborem BB Z10: świetny OS z ciekawym podejściem do sterowania, dobry aparat ze sprzętowym klawiszem, dostęp do aplikacji Androida bez wad tego systemu, dobre wykonanie. Ale jest też druga strona: obecnie mam 3.7" smartfon i zamieniać to tylko na 0.5" większy?
mała różnica moim zdaniem- skoro mam wyłożyć ok 2000 zł to (chyba) bym wolał coś większego, tak by widzieć różnicę pomiędzy tym co mam a nowym. Mimo to Z10 kusi... Póki co więc nie bardzo umiem na to pytanie odpowiedzieć. A jak Wy to widzicie? piszcie w komentarzach ;)

Na koniec jeszcze BlackBerry- strona modelu z dodatkowymi informacjami, parametrami itd..