Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Snote, rysik i modern apps- mobilne biuro w tablecie XE500

W ubiegłym tygodniu napisałem pierwsze wrażenia po zakupie nowego tabletu- 11.6" Samsung Ativ XE500. Dziś będzie o notatniku Snote i rysiku oraz aplikacjach w środowisku modern.

1. Snote

Z poprzedniego wpisu wiecie już, że wybrałem ten tablet dla aplikacji snote i dedykowanego rysika. Czy aplikacja spełnia swoje zadania? Na to pytanie właściwie mógłbym już odpowiedzieć pół roku temu- kiedy to miałem okazję zobaczyć ten tablet i stwierdziłem, że to jest to :). Teraz, codziennie użytkując Snote mogę ostatecznie odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Aplikacja Snote to prawdziwy kombajn do tworzenia notatek. Aplikacja jest znana użytkownikom smartfonów i tabletów serii note. Samsung wydał ją także dla tabletów z Windows 8- modelu XE500 oraz droższego XE700 (występuje on w kilku wariantach- z procesorami pentium oraz i5). Była to moim zdaniem najlepsza decyzja jaką podjęli- 10.1" to troszkę mało na notatnik a android, nawet z ulepszeniami Samsunga nie może się równać systemom Windows. Przejdźmy więc do możliwości aplikacji Snote, których jest cała masa, z których najważniejsze (dla mnie) to:

1.rozpoznawanie pisma odręcznego i przekształcanie go na pismo komputerowe

2.rozpoznawanie formuł, wzorów, funkcji matematycznych-konwersja z odręcznego pisma na komputerowe

3.rysownik- dzięki niemu rysowanie wykresów, figur itd jest teraz banalne- zamiast uważnie rysować np kółko robimy to "swobodnie" a aplikacja przekształca nam to na dokładną figurę

Oprócz tego do notatki możemy wkleić zdjęcie, obrazek z galerii i nagrany dźwięk i masę innych elementów. Jak widać możliwości jest cała masa. Jak Snote na Windows sprawdza się w praktyce?

bez większych zastrzeżeń. Notowanie jest bardzo wygodne. Funkcje typowe dla Snote sprawdzają się całkiem dobrze. Jeśli chodzi o rozpoznawanie pisma odręcznego to jest całkiem dobre, biorąc pod uwagę to, że radzi sobie z rozpoznawaniem mojego pisma, które nie jest najczytelniejsze. Rozpoznawanie oczywiście czasem "rozpoznaje" co innego niż napiszę ale i tak ogólnie jest dobrze. Warto zauważyć, że Samsung udostępnia nam rozpoznawanie słów w języku polskim. Rozpoznawanie formuł matematycznych działa dobrze choć jest wrażliwe na pismo i pisząc jakieś wzory (czy coś) trzeba bardziej uważać na pismo to nie jest upierdliwe i 17 z 20 równań i wzorów, które wpisałem zostały rozpoznane za pierwszym razem praktycznie bez błędów. Przy tej funkcji bardzo ciekawy jest przycisk "search/szukaj"- który znajduje nam rozwiązanie wpisanego przez nas np. równania. Za źródło służy wyszukiwarka Wolfram alpha. Niestety aplikacja nie pokazuje nam jak dojść do podanego przez nią wyniku przez co na ten moment jest to średnio przydatne :)
Rysownik (w oryginale shape math)- ta funkcja działa bardzo dobrze i bez problemowo- rysowanie okręgów, kwadratów, osi wykresów itp szybkie i bardzo wygodne.
Wspólną wadą tych 3 funkcji jest to, że nie można z nich naraz korzystać- chcę narysować coś to muszę* się przełączyć na funkcję rysownika, chcę aby formuła matematyczna została przekształcona na pismo komputerowe- znów trzeba wybrać odpowiednią opcję z paska górnego. Nie mniej przełączanie jest szybkie i nie jest to jakoś szczególnie utrudnienie.

* oczywiście można rysować mając nie wybraną żadną z opcji jednak wtedy rysujemy jakby odręcznie. Chcąc narysować coś ze wsparciem programu musimy już wybrać opcję shape match.

U góry wspomniałem o tym, że aplikacja spisuje się "bez większych zastrzeżeń". Co więc jest nie tak? W przeciągu tygodnia i 3 dni aplikacja raz zawiesiła cały tablet podczas przełączania z klawiatury ekranowej na rysik- przez co utraciłem fragment notatki (na szczęście mały) a od tamtej pory częściej klikam zapisz :). Poza tym brak problemów.

W aplikacji Snote możemy oczywiście korzystać także z dołączonej klawiatury w stacji dokującej i jednocześnie uzupełniać notatkę pisząc po ekranie rysikiem/palcem. Każdy, kto choć trochę tak popracował wie, jak na dłuższą metę jest to niewygodne, nie mniej do jakiś krótkich adnotacji ręcznych jak najbardziej się nada. Osobiście jak na razie najchętniej notuję ręcznie rysikiem+ używam funkcji 1-3 (opisane powyżej) oraz z użyciem klawiatury ekranowej. Póki co stację dokującą wziąłem poza dom tylko raz :)

2. Rysik Spen

Rysik jest nieodłącznym elementem opisanego przeze mnie powyżej notatnika Snote. Podobnie jak w urządzeniach serii note bazuje on na technologii firmy Wacom. Na rysiku jest jeden przycisk, który w trybie pulpitu pozwala po przytrzymaniu i dotknięciu ekranu uruchomić nam kontekstowe menu (możemy je też wyświetlić bez korzystania z tego przycisku- wystarczy tylko przytrzymać rysik/palec na ekranie chwilkę i menu się wyświetla).
Ekran ma funkcję wykrywania siły nacisku więc rysik nada się do czegoś więcej niż tylko notowanie. Jak już się domyślacie rysik działa w całym systemie, osobiście jednak radzę sobie z elementami interfejsu pulpitu bez większych utrudnień i najczęściej z niego korzystam przy notowaniu. Osobom mającym "grube palce" z pewnością pomoże w obsłudze pulpitu.
Nawiasem mówiąc, mimo, że pulpit i dotyk to nie jest najlepsze połączenie to jednak nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek komputera bez tego trybu- tryb pulpitu w wielu zastosowaniach jest niezastąpiony i taki będzie przez dłuższy czas jeszcze.

Wrócę jeszcze na moment do rysika. W całym systemie reakcja na dotyk palca po ekranie wyłącza się jak tylko zbliżymy rysik do ekranu (objawia się to kropką na ekranie pod rysikiem), w aplikacji Snote możemy jeszcze aktywować specjalnie funkcję spen only, dzięki której nawet mając odłożony rysik gdzieś i tak ekran nam nie zareaguje na dotyk (za wyjątkiem krawędzi- nadal można wszelakie paski boczne wysuwać palcem). Dzięki temu nic samo się nie wciśnie jak odsuniemy rysik ponad "poziom wykrywania".

3. Modern biuro- biuro w środowisku modern Windows 8

W Windows 8 zaskoczył mnie czytnik PDF- ma funkcję pozwalającą na nanoszenie ręcznych notatek na dokumentach PDF. Oprócz tego mamy też dostępne zakreślanie fragmentów czy nawet ich kopiowanie. Nie muszę chyba się rozpisywać jak świetnym jest to pomysłem? Zamiast drukować/kserować każdy dokument, materiały na studia i jeszcze to wszystko nosić szybki skan do PDF i wrzucam na tablet- wszystkie materiały w zasięgu ręki zawsze i wszędzie. O ile sam PDF to nic szczególnego tak możliwość pisania czy zakreślania po nich to już coś. W połączeniu z rysikiem Spen całość tworzy świetne połączenie. Jest to druga po Snote aplikacja środowiska Modern, która jest użyteczna moim zdaniem. Aplikacja, którą znajdziemy w każdym Windows 8. Pierwszy raz chyba od lat MS wypuścił jakąś przydatną aplikację od razu jako element Windows.

Jeśli już o sam Modern UI chodzi to do prostych zadań biurowych (praca na 2 dokumentach przykładowo) spokojnie się nadaje, jednakże wkurza narzucona wielkość okienek aplikacji oraz fakt, że nie sposób uruchamiać aplikacji trybu desktop w małym okienku- nie mówię, by na 1/3 ekranu odpalać Worda czy Excela ale już taki kalkulator czy inne małe programy powinny być dostępne bez ciągłego przełączania się. Nie, dołożenie kalkulatora dla trybu Modern (ma to nastąpić w 8.1) nie jest żadnym rozwiązaniem...

Ciekawych aplikacji biurowych dla środowiska Modern jest jeszcze cała masa i by je wszystkie opisać potrzebowałbym jeszcze 2x tyle miejsca co na ten wpis, który i tak jest długi. Jeśli ktoś nie ma aplikacji Snote (dostępnej tylko u Samsunga) to powinien zainteresować się OneNote dla ModernUI- dostępny za darmo w Windows Store. Jeśli natomiast komuś nie wystarczają proste możliwości edycji wbudowanego czytnika PDF powinien wypróbować a następnie kupić aplikację PDFTouch.

 

sprzęt oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Vidivarius   15 #1 17.10.2013 11:10

@zomo_prl
Dzięki za wpis. Wyjaśnił mi szereg wątpliwości. Na opisaną przez ciebie funkcjonalność "choruję" już od dawna i nie ukrywam, że zaczynam poważnie myśleć o zakupie tego cacka.
Powiedz mi tylko coś więcej na temat odręcznego notowania rysikiem.
a) Czy jak piszesz to pojawiający się tekst nie ma opóźnień w stosunku do ruchów ręki? Czyli czy pisany tekst pojawia się od razu na ekranie, tak jak by pisać długopisem po kartce?
b) Jakie są wrażenia w czasie pisania rysikiem o plastikowej końcówce po gładkim szklanym ekranie. Czy nie masz wrażenia zbytniego ślizgania się? Wiadomo, że pisząc po papierze występuje naturalne tarcie.
c) Jak rozumiem w Win8 jest ten sam mechanizm nauki naszego charakteru pisma jaki był w Win7. Czy Aplikacje Samsunga też z tego korzystają?
d) Jak rozumiem pisząc rysikiem możemy śmiało oprzeć dłoń o ekran tak jak to naturalnie robimy pisząc np w zeszycie
e) Nie orientujesz się czy na taki ekran można nakleić jakąś folię ochronną, która zmatowiła by powierzchnię ekranu redukując refleksy i dodając powierzchni nieco chropowatości? Czy w ogóle istnieją takie matowe folie?
f) Może chciało by ci się nakręcić jakiś pokazowy filmik pokazujący funkcje pisarskie?

xomo_pl   24 #2 17.10.2013 17:39

@Vidivarius
1. tekst jest od razu na ekranie- tak jakbyś pisał długopisem po kartce (mowa o pisaniu odręcznym bez żadnych dodatkowych future;ów włączonych). Jeśli chodzi o funkcje typu konwersję ręcznego na komputerowe, rozpoznawanie funkcji matematycznych i "rysownik" to z oczywistych powodów jest minimalne opóźnienie zauważalne- w końcu program musi przetworzyć nasze "bazgroły" na pismo komputerowe. Nie jest w żaden sposób uciążliwe.
2. rysik ma zakończenie jakby gumowe- wrażenie (opór) jest zbliżony to tego obserwowanego na kartce. Oczywiście to nie idealnie to samo odczucie ale zbliżone, Dodam w tym miejscu małą uwagę, o której zapomniałem wspomnieć we wpisie- pisząc ręcznie mamy szybki dostęp do gumki- gdy mamy np. rysik nad ekranem bezpośrednio możemy się przyciskiem na rysiku przełączać międdzy gumką/"piórkiem"- nie trzeba odrywać ręki od ekranu by przełączyć się na gumkę, zmazać coś i przełączać na piórko ponownie.
3. oferowane są zdaje się 2 mechanizmy- windowsowy i samsungowy- w snote można użyć obu- systemowy wybierając w snpte wprowadzanie z klawiatury i na niej właściwą opcję. Mamy też możliwość użycia samsungowego mechanizmu (opisałem go we wpisie). Nie mam do końca pewności czy są to osobne mechanizmy, nie mniej ten samsungowy lepiej reaguje na moje pismo od tego dostępnego z klawiatury (windowsowy).
4.jak najbardziej. trzymając rysik nad ekranem dostaje on priorytet nad dotykiem, do tego w snote masz jeszcze opcję spen only- dotyk na ekranie, za wyjątkiem pasków charms jest wtedy off.
5. nigdy mnie to szczególnie nie interesowało gdyż nie odczuwam potrzeby obklejania urządzeń foliami.
6. mam taki zamiar od jakiegoś czasu już. Nie wiem jednak kiedy coś takiego uda mi się przygotować.

mktos   11 #3 18.10.2013 11:11

Kurczę, im bardziej czytam o tym, że jest sobie porządny tablet z piórkiem, tym bardziej nie chce mi się kupować Surface RT...

xomo_pl   24 #4 18.10.2013 17:55

@mktos, WindowsRT to trup nim jeszcze sprzęty z nim pojawiły się w sklepach i nic tego nie zmieni...

  #5 19.10.2013 02:14

Bardzo chciałbym Cię prosić o poruszenie w następnych wpisach na temat tego tabletu kwestii baterii oraz tego czy pod względem funkcji typowo "tabletowych" Galaxy Note 10.1 nie byłby lepszym wyborem. Naprawdę fajnie, że opisujesz to urządzenie, bo, nie ukrywam, ma w sobie "to coś", co sprawia, że jestem gotowy je kupić :D

xomo_pl   24 #6 20.10.2013 00:00

@Anonim (niezalogowany) dzięki za sugestie co do tego co uwzględnić w kolejnym wpisie :)
Jako, że nie wiem kiedy on powstanie to postaram się teraz w tym komentarzu Ci odpowiedzieć.
1) bateria. jest bardzo dobrze- da radę ok 10h bez ładowania działać jako notes (niemal stale podświetlony ekran itp) pozostaje mięć tylko nadzieję, że tak pozostanie na długo...

2) nie, galaxy note 10.1 nie byłby lepszym wyborem. Przede wszystkim na Windows mamy normalną przeglądarkę a nie mobilną, możemy wgrać też taką samą jakiej używamy na zwykłym komputerze, ze wszystkimi nam potrzebnymi dodatkami, rozszerzeniami (przede wszystkim bez problemowe dogranie adblocka do przeglądarki (bez niego nie da się praktycznie używać neta IMO już). Ogólnie Windows to znacznie więcej możliwości, mniej ograniczeń niż na androidzie- choćby puszczenie filmu z tabletu na tv- note 10.1 kabelek za ~100PLN (Samsung MHL-HDMI) a w modelach z Windows 10-15PLN za mikroHDMI-HDMI. Jeśli już porównywać oba modele to odsyłam do mojego wpisu z marca, w którym właśnie to zrobiłem. Znajdziesz tam też "szczegółowe" wyjaśnienie czemu preferuję XE500 nad note10.1- http://www.dobreprogramy.pl/zomo_prl/Galaxy-Note-10.1-vs-SmartPC-Windows8,40290....

Osobiście uważam, że 10.1 to za mało na wygodne używanie i dopiero 11.6" jest wygodne :)

mktos   11 #7 20.10.2013 10:30

@zomo_prl: Ja z kolei uważam, że 11,6" to za dużo na wygodne używanie ;-)

xomo_pl   24 #8 20.10.2013 10:48

@mktos teoretycznie tak się wydaje ale kto raz spróbuje 11.6" nie chce już 10.1 więcej :)

  #9 20.10.2013 14:16

A jak z ekranem? Nie oczekuję specjalistycznych testów, ale opinii Użytkownika, czyli Ciebie. Czy kolory są realistyczne, jaka czerń, czy da się używać w słońcu? Jak jest z czytelnością stron WWW z mniejszymi czcionkami? Wiesz, rozdzielczość jest dosyć mała, jak na taki ekran. Czy są jakieś dodatkowe gesty związane z rysikiem - tak, jak ma to miejsce w Note? Czy można dodawać notatki za pomocą popup - okienka z notką nad aplikacją (modern rownież?)?
Dzięki za poprzednią odpowiedź, coraz bardziej zniechęcam się do GN 10.1 :)

  #10 20.10.2013 15:18

A jak z ekranem? Nie oczekuję specjalistycznych testów, ale opinii Użytkownika, czyli Ciebie. Czy kolory są realistyczne, jaka czerń, czy da się używać w słońcu? Jak jest z czytelnością stron WWW z mniejszymi czcionkami? Wiesz, rozdzielczość jest dosyć mała, jak na taki ekran. Czy są jakieś dodatkowe gesty związane z rysikiem - tak, jak ma to miejsce w Note? Czy można dodawać notatki za pomocą popup - okienka z notką nad aplikacją (modern rownież?)?
Dzięki za poprzednią odpowiedź, coraz bardziej zniechęcam się do GN 10.1 :)

xomo_pl   24 #11 20.10.2013 18:26

@Anonim (niezalogowany)#9

Ekran moim zdaniem jest bardzo dobry. W pełnym słońcu nie miałem okazji pracować (cóż, taka pora roku nie inna...) ale na ustawieniach maksymalnych jest bardzo jasny (patrząc w typowym oświetleniu i po ciemku) i osobiście staram się trzymać jasność w okolicach połowy i nawet jak automat regulujący jasność go rozjaśnia to ja ręcznie go ściemniam z menu bocznego. Automat ogólnie jest czuły i siedząc w ciemnym pokoju z włączonym tv jak jest jakaś bardzo jasna scena to i tablet się rozjaśnić potrafi :)
Z racji typu matrycy podejrzewam, że praca pod słońce nie będzie zbyt przyjemna- ekran jest trochę jak lustro. Mnie to nie przeszkadza bo nie mam w zwyczaju siedzieć z tabletem na słońcu :)
Kolory ekranu są moim zdaniem bardzo dobre, oczywiście nie jest to amoled (i na szczęście bo nie lubię tego) więc na ekran patrzy się bardzo fajnie bo kolory są jakie być powinny. Podobnie kąty widzenia- z kąta 90stopni nadal ekran jest czytelny (tablet bokiem do mnie) co mnie zaskoczyło...
Rozdzielczość jest ok- 1366x768 to optymalna wielkość jak na 11.6". Elementy pulpitu są klikalne palcem a przy tym nie zajmują za dużo "obszaru roboczego". Strony w IE są czytelne, bardzo łatwo do tego je sobie powiększyć korzystając z 2 palców.
Wariant XE700 ma matrycę FULLHD i cóż, tam dopiero jest wszystko małe...

rysik- są różne gesty rysika- np. wywoływanie menu kontekstowego, szybki dostęp do gumki w snote i inne. Ogólnie rysik bazuje na tym w modelu GalaxyNote10.1 2012. Podaj jakiś konkretny przykład gestu to powiem czy jest czy nie bo tak ciężko wymieniać je:D
"
Czy można dodawać notatki za pomocą popup - okienka z notką nad aplikacją (modern rownież?)?"

w trybie pulpitu jakoś się da- w jednej z recenzji tego sprzętu widziałem otwarty snote w pulpicie w formie okienka, niestety póki co sam nie doszedłem jak to zrobić bo snote nie ma w typowych aplikacjach tylko jest to modernAPP. Standardowo wszystkie apki modern (w tym snote) działają na pełnym ekranie, obok nich można sobie otworzyć inną apkę modern np. n np. reader pdfów czy IE itd.
Modern app mogą być tylko 2 naraz na ekranie. Nie jest to super rozwiązane ale i tak lepsze to niż samsungowy dualview w galaxy note10, który raz, że jest za mały na 2 aplikacje naraz a dwa działa to tylko z wybranymi appkami a nie jak Windows, gdzie 2 dowolne apki modern mogą być naraz widoczne.

Vidivarius   15 #12 22.10.2013 17:27

@zomo_prl\
Dzięki za odpowiedzi. Sporo wartościowych informacji.
Czy testowałeś sprzęt (tryb tabletu + rysik) w pracy z MS Office. Tam też jest możliwość ręcznego dodawania tekstu do Worda (bez rozpoznawania pisma, chyba że przez Windowsowy mechanizm), pracy z OneNote, czy np PowerPointem.
Czy masz może jakieś doświadczenia dotyczące ergonomii pracy w MS Office 2013 na ekranach dotykowych, jeśli tak to jakie?

xomo_pl   24 #13 22.10.2013 18:26

@Vidivarius na tablecie mam tylko starą wersję Word'a 07 póki co. Obsługa tej wersji na tablecie jest całkiem wygodna, nie mniej do tworzenia notatek wolę Snote a worda uprawie nie używam.
OneNote- nie instalowałem i nie zamierzam bo i tak notuję w snote a nie chcę robić sobie śmietnika...
PowerPointa nie instalowałem póki co bo i tak zapisuje wszystko co mogę jako pdf- W8 ma wygodny czytnik pdf...
Jeśli chodzi o MSO2013 to za sprawą licencji rocznej na Office365 mam okazję korzystać z tego pakietu na laptopie. Szczerze mówiąc po kilku dniach korzystania z niego wolę starą wersję bo wstążka zajmuje jeszcze więcej miejsca w pionie na ekranie (podobnie dolny pasek menu) a do tego jest płaska jak modernUI a przez to mniej czytelna- wszystko jest zlane ze sobą. Do tego brak mi mojego ulubionego koloru czarnego oraz przezroczystej belki górnej (Windows7 a styl pakietu jak dla W8)...
Zaletą jest natomiast od razu po instalacji dostępne zapisz jako pdf w menu- w 07 trzeba dograć rozszerzenie zapisz jako pdf/xps aby mieć tą opcję.

Wstążka w MSO13 jest identyczna niemal jak w Office WebApps więc co nie co mogę napisać. Z racji tego, że jest większa komfort obsługi jest wyższy niż w 2007 (ale i tam jest nieźle) jednakże zrobione jest to kosztem cennej powierzchni roboczej.

Vidivarius   15 #14 24.10.2013 10:15

@zomo_prl
Dzięki za odpowiedź. Pakiety Offica znam dość dobrze. Pracuje na nich codziennie. Tyle, że pracuję w standardowym środowisku dekstop. Zadając pytanie miałem nadzieję, że miałeś jakieś doświadczenia w pracy MS Office 2013 w trybie dotykowym. Chciałem po prostu wiedzieć jak te mechanizmy wyglądają okiem użytkownika a nie reklam MS.
Niemniej dzięki za odpowiedzi, zawsze to informacje z pierwszej ręki, okiem użytkownika. Dla mnie bardzo cenne.

xomo_pl   24 #15 26.10.2013 19:59

@vidivarius "Zadając pytanie miałem nadzieję, że miałeś jakieś doświadczenia w pracy MS Office 2013 w trybie dotykowym. Chciałem po prostu wiedzieć jak te mechanizmy wyglądają okiem użytkownika a nie reklam MS."

skoro 2007 jest całkiem nieźle to w 2013 na dotykowym będzie jeszcze wygodniej, nie mniej trzeba mieć na uwadze, że z racji wielkości wstążki nie zostaje wiele miejsca na sam dokument. W przyszłości wstążka powinna mieć możliwość przeniesienia na lewy lub prawy bok- byłoby wtedy więcej miejsca na wysokość -> więcej dokumentu w jednej chwili widoczne. Nie mniej sama możliwość posiadania office na tablecie to coś świetnego.