Sony Xperia Z3 – recenzja wersji Dual Sim

Niezbyt często zdarza się, aby topowe smartfony czołowych producentów dostępne były w wariancie dual sim. Jednym z nielicznych przedstawicieli tej rzadkiej grupy urządzeń jest Sony Xperia Z3. W tym miejscu wspomnieć muszę, że wariant dual sim dostępny jest tylko na wolnym rynku. Operatorzy z zasady nie chcą sprzedawać urządzeń z obsługą więcej niż jednej karty, dlatego też Sony przygotowało dla nich wersję z jednym slotem na kartę sim, której nie wprowadzono do wolnej sprzedaży. Skutkiem tego jest nadal utrzymująca się dość wysoka cena wariantu dual sim - należy się liczyć z wydatkiem ponad 2200 zł podczas gdy wersję z obsługą jednej karty można mieć za mniej niż 2000 zł (jeśli dobrze poszukamy to na Allegro bez problemu znajdziemy Z3 z obsługą jednej karty za nieco ponad 1600 złotych aczkolwiek są to wersje brandowane). Szybko spadające ceny smartfonów to zasługa sprzedawanych urządzeń kupowanych u operatorów. W przypadku wariantu dual sim niestety tego czynnika nie ma. Czy warto więc kupić Xperię Z3 w wariancie obsługującym dwie karty sim? na to pytanie odpowiem w dzisiejszej recenzji.

Specyfikacja

Specyfikacja wariantu dual sim poza oczywiście dodatkowym slotem na kartę nie odbiega od wersji 1-sim i prezentuje się następująco:

Ekran 5,2" Full HD (1920x1080 pikseli) IPS z obsługą trybu rękawiczek

Czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 801 2,5 GHz + Adreno 330

3 GB RAM i 16 GB wbudowanej pamięci

Aparat 20,7 MP z tyłu a przedni 2,2 MP

Odporność na wodę i pył (IP65 i IP68)

Bateria 3100 mAh

Wymiary: 152 gramy, 146 x 72 x 7,3 mm

Obsługa Remote Play PS4

Dual Sim (LTE wspierane)

więcej oczywiście na stronie Sony

Specyfikacja jest bardzo dobra. Sprzęt jest wydajny i pod tym względem nie można niczego Sony zarzucić. Wariant dual sim ma już wszystko, czego można oczekiwać od topowego smartfonu... no może za wyjątkiem portu podczerwieni, które to z jakiegoś powodu Sony uparcie nie wkłada do swoich smartfonów sprzedawanych na rynkach Europy i w USA. Port podczerwieni, czyli słynna IRDA przydaje się do sterowania wszelakimi domowymi urządzeniami - telewizorami, zestawami audio czy dekoderami. Jest to jednak tak mało istoty brak, że można przejść obojętnie wobec jego braku...

Osoby mające styczność z poprzednimi urządzeniami z serii Z od Sony zostaną pozytywnie zaskoczone ekranem - tym razem Sony zamontowało ekran o świetnych kątach widzenia, bardzo dobrych kolorach. Wszystko to dzięki temu, że postawiono na IPS nie TFT. Ekran jest też bardzo jasny - idealnie nadaje się więc Z3 jako nawigacja w mocno nasłonecznione dni. Standardowo wyłączone są moim zdaniem najciekawsze opcje ekranu Z3: wybudzanie podwójnym dotknięciem (double tapping) oraz obsługa trybu rękawiczek - smartfon może być obsługiwany dowolnymi rękawiczkami. Spisuje się to świetnie i polecam sobie włączyć te opcje.

Wykonanie

Jak już wspominałem w pierwszych wrażeniach zaraz po zakupie jest to bezpośrednia kontynuacja stylistyki zaprezentowanej w pierwszych modelach z tej serii. W Z3 dopracowano jednak obudowę do perfekcji. Smartfon został odchudzony w porównaniu do poprzednich modeli, pozbyto się folii na szkle. Najważniejsza zmiana to nowy kształt bocznych ramek, które teraz są bardziej obłe przez co Z3 leży o wiele lepiej w ręku od poprzednich modeli. Jest także lżejsza. Po prawie dwóch miesiącach od zakupu stwierdzam, że wykonanie Xperii Z3 jest praktycznie doskonałe. Jedyne obawy może budzić szkło na przednim i tylnym panelu - smartfon jest śliski przez to, ale wystarczy być ostrożnym i problemu nie ma ;)

Android - nadal 4.4.4

Sony wciąż zwleka z wydaniem 5.0 dla Xperii Z3. Mówi się, że nastąpi to w lutym zaczynając od opisywanej Z3. Brak nowego systemu mi nie przeszkadza. Wolę jak nowe oprogramowanie wychodzi z opóźnieniem, ale jest stabilne. Z3 zadebiutowała z KitKat'em , który tradycyjne dla Sony jest świetnie zoptymalizowany a autorska nakładka jest lekka i funkcjonalna. Nie zabrakło oczywiście aplikacji przygotowanych przez producenta jak i pakietu od Google. Patrząc na liczbę oprogramowania zaskakuje jak wydajny i szybki jest to sprzęt. Z ciekawych aplikacji wymienić można osobisty dziennik Lifelog, Walkman - odtwarzacz muzyki, Wiadomości Socialife - centrum wiadomości z wybranych dziedzin, Xperia Lounge - panel z materiałami dedykowanymi posiadaczom Xperii jak darmowe seriale, konkursy etc.

Bateria

Dwumiesięczne użytkowanie pozwala już na wydanie osądu na temat baterii. W każdym razie nie zawiodłem się. Z3 ma bardzo dobrą baterię 3100 mAh, która w połączeniu z bardzo dobrą optymalizacją sprawia, że smartfon potrafi długo działać na baterii. Poniżej kilka screenów ze statystyk użycia baterii z wbudowanego narzędzia - moim zdaniem mówią więcej niż słowa:

W praktyce przy typowym użytkowaniu (trochę internetu LTE, rozmów) średnio 4-5 dni nie muszę ładować. Oczywiście jeśli korzystam z kamerki jako wideo rejestratora w samochodzie czy też dużo zdjęć robię to ładować trzeba częściej ale i tak jest bardzo dobrze.

Multimedia

Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki to przyjemność: świetny ekran uzupełniają bardzo dobre głośniki stereo i autorskie aplikacje Sony jak Walkman czy Filmy. Przydatny jest także edytor wideo, który pozwala stworzyć ciekawe filmy z naszych zdjęć, dodać podkład audio. Preinstalowane są także aplikacje od Google jak Muzyka czy Filmy - osobiście nie mam z nich większego pożytku i najchętniej bym je odinstalował...
W aplikacji Xperia Lounge pobrać można darmowy sezon pierwszy serialu Blacklist. Dzięki Miracast pobrany odcinek możemy obejrzeć na swoim telewizorze.

Jeśli chodzi o dołączone do zestawu słuchawki MH-750 to zdania o nich nie zmieniłem - nie wyróżniają się niczym szczególnym: wykonanie jest takie sobie, jakość dźwięku także nie jest super. Zdecydowanie do urządzenia tej klasy dołączane być powinny słuchawki ze znacznie wyższej półki (jak choćby MDR-NC31EM). Jako, że Sony postanowiło nie oszczędzać na złączu w Z3 wystarczy dokupić coś lepszego.

Gry

Z3 radzi sobie doskonale ze wszystkimi grami stworzonymi na system Android. Dodatkowo wspierana jest także autorska technologia Sony - remote play, czyli gra zdalna. Po sparowaniu pada od PS4 z Xperią możemy ogrywać tytuły z PS4 na naszej Xperii- obraz wysyłany jest na ekran naszego urządzenia. Już kilka razy skorzystałem z tej funkcji i przyznać muszę, że jest to świetne narzędzie.

Jak to działa można zobaczyć tutaj. Wkrótce zamieszczę osobno recenzję remote play.

Aparat

Jak już wspominałem w pierwszych wrażeniach Z3 posiada zmodyfikowany moduł aparatu wprowadzony jeszcze w Z1. Tym razem zmiany objęty także zakres ISO, który to jest znacznie większy. Pojawiło się także znacznie więcej trybów - już domyślnie mamy 16 trybów a doinstalować możemy drugie tyle. Najciekawsze moim zdaniem tryby to nagrywanie w 4K, wiele aparatów czy też nieostre tło. Z racji takiej, nie innej pory roku nie mogę wykonać żadnych zdjęć w słońcu. Mając jednak w pamięci to jakie zdjęcia robiła Z1 można być o to spokojnym.
Zrobione Xperią Z3 filmy i zdjęcia możemy szybko przesłać za pomocą WiFi na nasz komputer.

Mógłbym w tym miejscu opisać każdy z dostępnych trybów, ale myślę, że wygodniej będzie obejrzeć filmiki przygotowane przez Sony:

Dual sim w użyciu

Możliwość skorzystania z dwóch kart sim w jednym urządzeniu to świetna sprawa. Można dzięki temu zrezygnować z drugiego telefonu czy też po prostu uniezależnić się od oferty jednego operatora. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie by jednej karty sim używać np. do transmisji danych a drugiej do rozmów.

W trybie gotowości aktywne są oczywiście obie karty - w sytuacji gdy na jedną z nich np. przyjdzie połączenie na drugiej aktywuje się automatycznie poczta głosowa. Warto więc mieć akywną u operatora opcję przekierowywania połączeń co pozwala przełączyć się na rozmowę z drugiej karty. Zasięg LTE dostępny jest z obu slotów. Obecnie na codzień nie wykorzystuję jeszcze obu slotów - do końca bieżącego roku mam w ramach swojej karty sim 2 GB internetu LTE co mi wystarcza. Patrząc jednak na obecne oferty play pod koniec tego roku zajdzie w tej kwestii zdecydowana zmiana gdyż najnowsze oferty są nieopłacalne...

Przeszkadzać może ubogość aplikacji kontakty - brakuje opcji przypisania stałego wybranych numerów do konkretnej karty sim. Patrząc jednak na to, że mówimy o urządzeniu z Androidem nie jest to problemem - wystarczy poszukać alternatywnej aplikacji. Opcje obsługi kart sim można zobaczyć na tym nagraniu z pulpitu mojej Z3 (wykonane wbudowanym w nakładkę narzędziem)

Aktywność dwóch kart sim (testowane na 2x play) nie wpływała znacząco na długość pracy Z3 na baterii co także jest dużym plusem wariantu dual sim.

Podsumowanie

Prawie dwa miesiące z Xperią Z3 dual pozwoliły mi dokładnie ją poznać. Bez wątpienia to świetnie wykonane i dopracowane w praktycznie każdym calu urządzenie. Wariant dual sim jest czymś rzadko spotykanym w tej klasie urządzeń i jest można powiedzieć perłą w koronie. Wiele osób musi korzystać z więcej niż jednego numeru lub nie chce być uzależnionym od oferty jednego operatora. Jeśli do tego dochodziła chęć posiadania urządzenia z najwyższej półki to konieczny był zakup drugiego urządzenia. Za sprawą Z3 dual można tego uniknąć. Świetnemu wykonaniu towarzyszy dopracowane oprogramowanie, właściwości multimedialne oraz bardzo dobry aparat. Z3 dual mogę polecić każdemu bez cienia wątpliwości.