Tablet Samsunga z Windows 8.1 po 10 miesiącach- dobra inwestycja?

Właśnie mija 10 miesięcy odkąd mam tablet z najnowszym Windows 8.1. Dziś odpowiem na pytanie czy jest to dobry wybór czy może lepiej było wziąć choćby iPada.
Dla przypomnienia posiadam tablet SmartPC XE500 Samsunga o specyfikacji:

Procesor Intel Atom Z2760

2GB RAM

64GB pamięć e.MMC

Windows8 32bit (po aktualizacji 8.1)

Łączność: WiFi i Bluetooth

Stacja dokująca z klawiaturą

reszta na stronie producenta.

Jak widać nie jest to nie wiadomo jak szybki i wydajny sprzęt. Nie takie jest jednak jego przeznaczenie- ma on być przede wszystkim energooszczędny- działać jak najdłużej na baterii ale przy tym oferować komfort konsumpcji treści jak i tworzenia jej. Cele te tablet z Windows spełnia moim zdaniem w 100%. Za sprawą pasywnego chłodzenia ostatnio spędzam z nim więcej niż z laptopem, który z racji wysokich temperatur otoczenia i mocnych podzespołów najcichszy nie jest.
Windows 8.1 jak i aplikacje biurowe działają na nim idealnie, za sprawą 11.6" ekranu o rozdzielczości 1366x768 tworzenie treści jest wygodne. Dodatkowo mam też klawiaturę w stacji dokującej przez co ten sprzęt zaliczany jest często do kategorii ultrabooków konwertowalnych. Bateria po 10 miesiącach nadal trzyma bezproblemowo 10 godzin przy ekranie ustawionym na ok 50% mocy (Samsung stosuje bardzo jasne ekrany więc nawet nie mam potrzeby podkręcać jasność jeszcze mocniej).

Windows i oprogramowanie- rozczarowanie aplikacją Snote

Windows 8.1 na tablecie spisuje się wyśmienicie- działa bardzo szybko i płynnie, aplikacje ładują się też szybko. Za sprawą trybu pulpitu mam dostęp do swoich ulubionych aplikacji z komputera i nie jestem skazany na mobilne protezy jak na androdzie czy modernApps, które nadal nie grzeszą funkcjonalnością niestety.

Pamiętacie jak zachwalałem (swoją drogą bardzo funkcjonalną) aplikację Snote? Wczoraj niestety zawiodłem się na niej- nagle bez powodu zawiesiła się przy uruchamianiu i jedyne co mogłem zrobić to ją zamknąć gestem. Zrobiłem więc restart systemu... po którym aplikacja odpaliła się ale zgubiła wszystkie moje notatki jakie w niej utworzyłem a także te wzorcowe! Całe szczęście miałem buckup więc straty jako takiej nie ma ale niesmak pozostał.
Przedwczoraj wykonywałem też eksport notatek- o dziwo pod Windows w Snote nie można eksportować do PDF a jedynie wyeksportować do formatu Snote (bezużyteczne) lub... jpeg.... notatki w jpeg... co za **** na to wpadł... dzięki temu nie ma szans, żeby choćby wyszukać konkretną frazę w notatce (Snote nie ma wyszukiwarki wewnątrz notatek).
Jedno jest pewne więc... w przyszłym roku Snote zastępuję OneNote od Microsoftu... a jeśli ktoś zechce z tej aplikacji dalej korzystać to niech robi często buckup.

Tablet Samsung'a- wykonanie, komfort pracy

Z Ativ'a jestem bardzo zadowolony- choć wykonali go z plastiku to nie jest to problem bo dzięki temu tablet zachował rozsądną wagę- aluminium jest cięższe jednak. Urządzenie trzyma się w ręku bardzo fajnie a sami przyznajcie, że DP na takim ekranie przegląda się super:

Komfort pisania czy to na klawiaturze ekranowej czy na stacji dokującej jest bez zastrzeżenia- ekranowa ma wystarczająco duże klawisze oraz reaguje bez zamuleń. Klawiatura w stacji jest wyspowa a klawisze mają niski skok. Doczepić się można tylko do touchpada, który nie jest idealny ale nie ma też tragedii.

W przypadku mojego modelu Samsung nie popisał się jeśli chodzi o logo producenta na tyle tabletu- ostatnie litery odpadły gdzieś po 3 miesiącach:

Nie do końca przemyślana jest też lokalizacja mikrofonu- górna krawędź boczna przez nie ma z niego większego pożytku- zapomnijcie o obsłudze tabletu mową- Rozpoznawanie mowy po prostu bardzo słabo działa i pomaga zastosowanie oddzielnego mikrofonu.

Podsumowując...

....uważam, że inwestycja w tablet z Windows 8.1 to dobry wybór. Dzięki temu mogę korzystać z tych samych narzędzi co na normalnych komputerach, mam dostęp do zaawansowanych narzędzi o których iPady czy urządzenia z Androidem mogą jedynie pomarzyć. Nie mówiąc już o tak banalnej sprawie jak praca z więcej niż jednym oknem. Osobiście uważam po tych 10 miesiącach, że to właśnie urządzenia z Windows nadają nową jakość tabletom i kończą nie jako z ich wizerunkiem urządzenia- zabawki. Produkt Samsunga nie jest idealny (patrz mikrofon czy napis na tyle) ale w końcu to pierwsza generacja tabletów z Windows więc nie ma na co narzekać. W zestawie mam też rysik, który przydaje się przy tworzeniu zaawansowanych notatek. Jeśli miałbym teraz kupować tablet to ponownie byłby to właśnie sprzęt Samsunga.