Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8 porażką Microsoftu?

Natrafiłem w dniu na dzisiejszym (to jest sobota 27.4.2013) na ciekawy artykuł o popularności najnowszych okienek po pół roku od ich premiery.

Zbyt dobrze nie jest, czy tego MS chce czy nie. O tym, że dobrze nie jest najdobitniej może świadczyć niechęć Microsoftu do dzielenia się ze światem informacjami o popularności W8.

Z czego to wynika?

Do końca tak naprawdę nie wiadomo- przyjmuje się jednak że winę ponosi przede wszystkim tak zwana rewolucja Microsoftu w interfejsie- tzw. kafle - ModernUI, wycięcie klasycznego start menu- czyli tzw. niechęć do nowego. To samo można było zaobserwować po premierze Visty- po wielu latach przywyknięcia do pewnych rzeczy (jak choćby wielu nie mogło pojąć, czemu Vista "żre RAM, cpu, mieli dyskiem itd") ludzie nie chcieli zmian, bali się ich. Przekonali się dopiero do "poprawionej" Visty-7, która co tu dużo mówić była jednym z bardziej udanych OS od MS na przestrzeni lat. MS miał więc duży "problem", żeby stworzyć powody do migracji/w wyboru nowego Windows- 7 była/jest tak udana na, że ciężko jest przekonać kogoś do migracji. Z jakiś, sobie tylko znanych powodów MS postanowił zachęcić ludzi do W8 przez min. kafle. Od początku byłem pewnien, że to nie może się udać, szczególnie na klasycznych komputerach pozbawionych dotyku, mających duże ekrany itd. MS myślał inaczej i dostał teraz "kubeł zimniej wody", który spowodował, że MS min. planuje ponoć przywrócić przycisk Start ale jakiś większych zmian w komforcie obsługi (i filozofii) ModernUI jakoś na razie nie widać.
Ja się nie dziwię słabemu zainteresowaniu świata Windowsem8- to po prostu jest nie dopracowane pod komputery nie mające dotyku.

Przejdźmy jednak do faktów.

a fakty są takie:
1. MS unika tematu sprzedaży Windows8 jak ognia- ostatni raz mówiła o tym w styczniu Tami Reller (marketing produktów Windows w Microsofcie): w/g tamtych info sprzedało się
60 milionów W8 z tymże liczba ta obejmowała także aktualizacje i sprzedaż dla partnerów OEM a nie realną liczbę licencji bęących w użyciu na rynku czy liczby użytkowanych kopii Windows8. Śmiało można założyć (po analizie popularności), że nawet jeśli się sprzedała duża część z tych 60mln to w użytku jest raczej mała część ze sprzedanych

2. Windows 7 potrzebował 3 miesięcy by uzyskać lepszy ((i to miał 2x większy niż teraz) wynik niż 8 po 6 miesiącach od premiery.

3. Windows7 (premiera jesień 2009) ma teraz ponad 53% rynku (i to realnie a nie "kupionych licencji") (źródło: StatCounter- dane są zbierane na monitorowanych przez SC witrynach) a Windows8 tylko 4,7% (pozycja 5). Pozycje 2,3,4 należą odpowiednio do Xp, OS X. Vista (nieco ponad 6% popularności)

4. Firmy oferujące sprzęt oferują go z Windows 8 bo muszą a do tego oferują downgrade - bo tego chce rynek- niektóre jak lenovo dołącza od razu płytkę DVD z W7

Co z tego wynika?

jak dla mnie jedno: Windows 8 jest porażką marketingową MS i wątpię by nawet planowany na jesień update do Blue coś tu pomógł. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją podobną jak za czasów Visty, z tym, że vista była na prawdę rewolucyjna a w Win8 ta rewolucja jest wątpliwa", firmy są podobnie jak do Visty mocno sceptycznie nastawione do nowych okienek i raczej pakiet Blue tego nie zmieni jeśli nie będzie w nim przynajmniej możliwości powrotu do znanego z dawnych Windows sposobu obsługi- user prywatny łyknie prawie wszystko ale firmy nie są tak naiwne- żaden myślący szef nie da na szkolenie pracowników żeby nauczyli się obsługi kafli skoro taką samą (a nawet większą ale to inna sprawa) efektywność mają na poprzednich Windows. Taka prawda czy tego chcą czy nie ;)

Windows8 jest świetny ale tylko na tabletach (i ultrabookach z odczepianym ekranem) ale na desktopie/laptopie? nie, dziękuję- Windows 7 wygodniejszy a w trybie pulpitu (z którego zwykle nawet na W8 i tak się korzysta a nie z modern) do tego ładniejszy....

 

windows oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
alucosoftware   7 #1 27.04.2013 23:38

Decyzja Microsoftu o podjęciu działań na rzecz zunifikowania wszystkich usług oraz "doświadczeń użytkowników" komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów i telefonów jest wyjątkowo dobrym wyborem, ba!, koniecznym. Gdyby mądre głowy z Redmond tego nie zrobiły, Android i pochodne wprowadziłyby MS w poważne kłopoty w ciągu kilku lat. Porównanie 8-ski do Visty jest trochę chybione (btw Vista jest bardzo dobrym systemem).

Warto spojrzeć na to zagadnienie z dystansu. Nie mam zamiaru umierać za MS, nie pałam miłością do żadnego z oferowanych systemów operacyjnych, a smartfony uważam za zbędne zabawki. Nie zmienia to jednak faktu, że gdybym był na miejscu kierownictwa MS, zrobiłbym dokładnie to samo. Produkty Microsoftu NIE kończą się na Windowsie dla użytkowników domowych, to cały konglomerat urządzeń i usług różnej maści. A użytkownicy, tacy czy inni w końcu się przyzwyczają... i zmienią zdanie jak tylko szum medialny opadnie :)

PS Czy system operacyjny może być "porażką", bo się komuś nie podoba lub ktoś go nie rozumie?

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #2 27.04.2013 23:44

@alucosoftware napisał:
"" Produkty Microsoftu NIE kończą się na Windowsie dla użytkowników domowych, to cały konglomerat urządzeń i usług różnej maści. A użytkownicy, tacy czy inni w końcu się przyzwyczają... i zmienią zdanie jak tylko szum medialny opadnie :)""

Pozwolę sobie coś dodać, jak zauważyłeś Userzy domowi to nie wszystko, niestety adopcja Win 8 w korporacjach, na której najbardziej zależy MS też leży kwiczy, po części za sprawą Win 7, wiele firm niedawno (lub obecnie) migruje na Win 7, nie będą tracić pieniędzy na nową migrację, kolejna sprawa, trywialna, Modern w Win Serwer 2012... NC :P

xomo_pl   24 #3 28.04.2013 01:36

@alucosoftware;
decyzja MS o zunifikowaniu usług i "doświadczeń" może i dobra ale wykonanie karygodne- czy tego MS chce czy nie 5" smartfon, 10" tablet (choć te 2 pierwsze można uznać za podobne), 15" laptop i pc z wielkim 20kilku calowym ekranem to nie to samo. Można mieć pewne założenia wspólne ale założenie, że z pc się tak samo korzysta jak z tabletu jest idiotyczne.

"Porównanie 8-ski do Visty jest trochę chybione (btw Vista jest bardzo dobrym systemem)."

w pewnym sensie masz rację- vista przynajmniej wnosiła coś sensownego dla użytkowników laptopów/stacjonarek w przeciwieństwie do 8..
Oczywiście, to co wymyślił MS jest świetne jak spojrzymy na to z perspektywy twórcy aplikacji (czyli Twojej:) ) - piszesz sobie raz appkę i możesz ja dać na przyszłego x720, pc, tablet, wkrótce pewnie też smartfony z WP- mniej roboty masz więc super ale spójrz z perspektywy usera na to, który musi się męczyć w interfejsie Modern tylko dlatego, że MS sobie tak ubzdurał.
Jak widać rynek, czy to konsumencki, czy firm myślą podobnie o nowych okienkach- i raczej nie są to pozytywne opinie.

@semtex
ja tam się nie dziwię, gdybym był szefem i miałbym marnować kasę najpierw na OS a potem jeszcze na szkolenia z obsługi kafli to po prostu byłoby mi żal na to bo nic Modern nie wnosi a tylko spowalnia pracę...
a jeśli chodzi o kafle na Win Server to... bez komentarza dla tego kretynizmu...

Cie

alucosoftware   7 #4 28.04.2013 02:14

@semtex
Windows 8 jest naturalną odpowiedzią na to co prezentuje Google i Apple - i tyle. Nic poza tym.

Żadnej firmie nie jest na rękę migracja na nowsze rozwiązania, ale czy ktoś na kimś takową wymusza? Spójrz na długość wsparcia technicznego oferowanego przez Microsoft. Gdyby MS nie wydał nowego systemu to dokładnie ta sama grupa osób, która krytykuje nowego Windowsa miałaby za złe tej firmie technologiczną stagnację.

@zomo_prl
@semtex
Produkty Microsoftu nie ograniczają się wyłącznie do zwykłego Windowsa lub jego serwerowej edycji. Nowy interfejs w Windows Server krytykują... zwykli, domowi, użytkownicy. Czy to na pewno właściwa grupa osób kształtuje "Opinie Społeczeństwa"? Osoby otwarte na nowe rozwiązania i udogodnienia (a jest ich multum) siedzą cicho, bo nie kręci ich ta cała nagonka (wolą pracować). Naprawdę, polecam zajrzeć do źródeł i spojrzeć na niektóre sprawy z trochę innej perspektywy. Kiedy chodzę do sklepu i korzystam z kasy samoobsługowej, maszyna pracuje na Windowsie. Gdy oglądam trójwymiarowy obraz płodu w brzuchu matki, "4-wymiarowa" maszyna USG pracuje na Windowsie. To, że ktoś napisze nawet 10 tyś. artykułów jaki to Windows 8 jest beznadziejny - bo ma brzydkie ikonki - nic nie zmieni.

http://www.getwindowsembedded8.com/

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #5 28.04.2013 10:09

@alucsoftware;

"Żadnej firmie nie jest na rękę migracja na nowsze rozwiązania, ale czy ktoś na kimś takową wymusza?"

tylko widzisz- różnica pomiędzy migracją z np. xp czy visty na 7 a migracją na W8 jest zasadnicza- bez szkoleń jak tego użyć w dużej części firm się nie obejdzie i stąd niechęć firm do nowych okienek MS.
Teraz MS nie wymusza migracji ale wsparcie za kilka lat dla W7 się skończy i firmy dbające o bezpieczeństwo nie będą mieć wyboru- będą musiały przejść na coś nowego mimo woli a MS raczej nie jest chętny na pozbycie się niepraktycznego póki co na lapkach/desktopach metro, oddania zwyczajnego menu start itd.

co do 2. części komentarza;
firmy nie muszą krytykować otwarcie nowego Windows8/servwer- wystarcza, że wybierają poprzednie wersje nawet okrężną drogą (kupując z braku wyboru najnowsze wersje i je downgrade'ują)- takie działanie jest lepsze niż jakieś tam głośne komentarze w wywiadach etc. MS dobrze wie dzięki temu, że ludzie nie do końca tego chcieli (a może inaczej- chętnie coś wypróbują ale oczekują wyboru- np. możliwości aktywacji efekstu szkłą, zwykłego start menu- co przeszkadzało Microsoftowi to dać? na pewno w ten sposób zwiększyliby przychylność klietntów do W8)....

Kasy obsługowe itd pracują na Windows owszem ale nie jest to Windows8 a zwykle xp, czasem W7 a jeszcze indziej edycje bez GUI (core)....

Skoro Tobie się podoba nowe GUI na wszystkich urządzeniach takie samo to fajnie- mnie na lapku totalnie nie podeszło, podobnie jak wielu innym i nie zamierzam tego ukrywać :)
Co innego na tablecie- tam W8 ze swoimi kaflami jest ok i sam zamierzam wkrótce nabyć tablet z W8 bo android przy Windowsie to zabawka :)

arekman5   9 #6 28.04.2013 10:21

@alucosoftware
Masz racje, lecz pozostaje pytanie: dlaczego Microsoft mając takie zaplecze kadrowe i finansowe stworzył taki a nie inny interfejs? Szczególnie że nawet w sieci pojawiały się realne do zaimplementowania pomysły użytkowników.

Semtex   19 #7 28.04.2013 10:29

Ja osobiście lubię kafle w mojej Lumi, nawet może to nieźle wyglądać w xBox, duży interfejs, czytelny, może to być przydatne i wygodne. Dotyk-> patrz opinia o Lumi, jak najbardziej OK, zwykły desktop (mysz klawa) absolutnie nie :P

BTW> Sam pomysł upraszczania, "prasowania" interfejsu, zabranie przezroczystości, wywalenie menu start godzi w moje poczucie estetyki, opisałem to w jednym wpisie blogowym.

Frankfurterium   10 #8 28.04.2013 10:44

@arekman5

MS to nie fundacja opensource'owa, która słuchałaby społeczności. Metro to nie pomysł, na który wpadł w przerwie jakiś manager, a projekt, który linijką i cyrklem wymierzyła za grube pieniądze grupa jajogłowych różnych specjalności. Wzięcie czegoś z internetu byłoby "niepoważne" i "nieprofesjonalne". Gdzieś na stronach MS-u wala się długaśny artykuł tłumaczący, dlaczego Modern jest najbardziej ergonomiczny, najbardziej efektywny w pracy i po prostu najlepszy, a człowiek zakocha się w nim od pierwszego wejrzenia.
Nawet jeśli coś nie wyszło, MS tak szybko nie spuści w klozecie projektu, na który wydał walizkę pieniędzy i dalej interfejs pomyślany na dotyk będzie promował na komputerach sterowanych myszką i konsolach sterowanych padami.

p.dulska   4 #9 28.04.2013 11:47

Jak wprowadzano XP (podobnież jeden z najlepszych systemów Microsoftu ) bicie piany na forach było w podobnym klimacie. Jak dopracują system tak jak wp8 na smartfony będzie ok ,

dav4   4 #10 28.04.2013 11:57

Do Visty jak i Windows7 ludzie potrzebowali przebudowywać lub wymienić swoje stare PC z czasów XPeka, dlatego Vista nie przyjęła się bo sprawnie śmigała dopiero przy 3GB ram. Aktualnie do codziennej pracy wystarcza C2D z Win7 i po co zmieniać system, skoro działa? :P

dzikiwiepsz   13 #11 28.04.2013 12:19

Używam windows 8 i jakoś dla mnie jest w codziennej pracy normalnym systemem, chyba nie jest porażką skoro wielu producentów programów tworzy je na wzór windows 8.

xomo_pl   24 #12 28.04.2013 12:20

@semtex; "Sam pomysł upraszczania, "prasowania" interfejsu, zabranie przezroczystości, wywalenie menu start godzi w moje poczucie estetyki."
zgadzam się w 100% :)

@Frankfurterium"
Gdzieś na stronach MS-u wala się długaśny artykuł tłumaczący, dlaczego Modern jest najbardziej ergonomiczny"
o Viście też mówili, że jest super, świetna itd, potem wyszła 7 to zbesztali vistę a niedawno, po premierze 8 to samo zrobili z 7 wychwalając "zalety" 8.
Tylko, że to nie MS decyduje co jest dobre a rynek, a ten im pokazał gdzie ma ten bubel w postaci modernUI na zwykłych komputerach dobitnie- aż tak, że milczą na temat popularności Win8 od stycznia...

"Metro to nie pomysł, na który wpadł w przerwie jakiś manager, a projekt, który linijką i cyrklem wymierzyła za grube pieniądze grupa jajogłowych różnych specjalności. "
drogie to na pewno było- MS lubi marnować duże pieniądze na beznadziejne projekty :)
Jak dla mnie to MS po prostu chciał być drugim apple i zrobić rewolucję w interfejsach za wszelką cenę a to się nie mogło udać....

chrome_9   5 #13 28.04.2013 12:26

Aktualnie używanych jest 117 milionów komputerów z Windows 8. Tyle podaje Statcounter na podstawie danych ze stron WWW. Nie jest to może imponująca liczba ale całkiem spora. Do tego trzeba dodać nowo kupowane komputery których sprzedaje się ok 1 miliona dziennie.

Jak wiadomo Windows 7 sprzedał się w ciągu pierwszego roku w 240 milionach egzemplarzy. Tak więc Windows 8 jak na razie ma dokładnie połowę tego wyniku po połowie roku.

Jeszcze może się okazać że Windows 8 sprzeda się lepiej niż Windows 7. Pamiętajmy że Microsoft planuje użyć nowego Windows 8 także na konsoli Xbox 720. A to potencjalny powód do zmiany systemu przez wielu graczy używających Windows. Tak by mieć dostęp do gier z Xbox 720 na PC

http://www.dobreprogramy.pl/XBOX--podsumowanie-przeciekow-aktualizacja,Blog,4085...

Autor edytował komentarz.
  #14 28.04.2013 12:27

Problem tkwi chyba w mentalności ludzi. Z reguły jest tak, że narzekają na brak rewolucji kiedy dostają produkt, który jest ewolucją poprzednika, źle jest też kiedy faktycznie produkt wprowadza ogromne zmiany. Złotym środkiem była chyba siódemka, ale umówmy się, że 8 też złym systemem nie jest. Przez to, że klienci rękami i nogami bronią się przed nowym (często gęsto opierając opinie na stereotypach) ósemka na pewno nie będzie takim sukcesem jak poprzednik, ale to było wiadomo już dawno. Tu akurat mówię o klientach indywidualnych. W firmach faktycznie nie ma sensu przesiadki na nowy system i wydawania kasy na szkolenia.

Co do użyteczności W8 na urządzeniach bez dotyku to kwestia gustu i przyzwyczajenia. Osobiście mam zainstalowany ten system na desktopie i laptopie, gdzie korzystam tylko z myszki/touchpada oraz klawiatury i pracuje mi się naprawdę wygodnie.

TomTar   7 #15 28.04.2013 13:05

Gorsza sprzedaż W8 wynika chyba z tego że MS nagle po kilkunastu latach diametralnie zmienił design swojego systemu. Zawsze były praktycznie kosmetyczne zmiany, a tu nagle gruntowna zmiana. A przyzwyczajenia ludzi bardzo trudno zmienić.

AndrzejG   10 #16 28.04.2013 13:12

Z SO jest jak z samochodem. Skoro działa poprawnie, to po co go zmieniać? Windows 8 będzie zyskiwał powoli, bo będzie działał tylko na nowych urządzeniach. Imponująca sprzedaż Windows 7 wynikała z zainteresowania czymś nowym. Ludzie czekali na następcę Windows XP.
7 dopiero okrzepł na rynku i oczekiwania na następcę nie było i jeszcze długo nie będzie. W tym czasie Windows 8 będzie powoli zdobywał zaufanie użytkowników na urządzeniach dotykowych w oczekiwaniu na kolejną "falę" zainteresowania aktualizacją.
Jestem właśnie takim użytkownikiem, który ledwo co 2 lata temu wydał 400 zł na nowy SO i nie ma zamiaru go zmieniać na obecnym urządzeniu, choć nowszy system wygląda kusząco. Jak będę zmieniał sprzęt (albo tablet), to pewnie zmienię i system. Tyle :)

xomo_pl   24 #17 28.04.2013 13:14

@chrome_9 zapewne MS między innymi po to planuje oprzeć x720 na Windows by móc mówić o "świetnej" sprzedaży nowego OSa i tym samym dalej tkwić w urojonych realiach w których klienci polubili kafle ;)

nowe komputery sprzedają się z W8 bo tylko ten system MS zostawił na rynku. Duża część osób chętnie kupiłaby od razu z Win7 a tak kupują z 8 a potem część przechodzi na 7 zostawiając W8 w odmętach dysku twardego czy na płytce gdzieś...

pciproblem   6 #18 28.04.2013 13:14

Przejdźmy jednak do faktów
1 MS powiedział ile sprzedał licencji nie rozumiem ma to robić co 5 min ?, a to że popularność 8 rośnie widać wystarczy spojrzeć na stima
2 win7 zdobył taką popularność bo podobno vista była taka zła i wszyscy na ten sys. czekali a to tak naprawdę ten sam sys. NT 6.0 vs NT 6.1 dzieci neo zepsuły opinię visty bo nie wiedziały że ram nie wykorzystany to ram zmarnowany
3 popularność 8 rośnie wystarczy spojrzeć na stima
4 wybacz ale nie wyobrażam sobie na tablecie albo lapku z funkcją dotyku robić jakiś downgrade do win7 bo ten sys. pomijając że jest po prostu gorszy od 8 (nie mieszać do tego metro) nie nadaje się do dotyku

a wracając do tematu jeśli dla kogoś 60M to porażka to pozdrawiam i życzę sukcesów w napisaniu własnego programu co sprzeda się w podobnej liczbie

Scorpions.B REDAKCJA  23 #19 28.04.2013 13:19

Microsoft zamierza przywrócić przycisk Start, ale będzie on powodował przejście do Modern UI. Sporo osób narzeka na nowy interfejs i zmiany w systemie, ale jakby Windows 8 miał klasyczny Start to sporo osób narzekałoby, że Windows 8 to większy SP do Windows 7, narzekali by na brak zmian. Większość przeciętnych użytkowników PC boi się zmian, boją się przejść z Windows XP na Windows 8 nie mówiąc już o zmianie na Windows 8. Sporo osób narzeka nawet nie próbując sprawdzić nowego systemu.
Kolejnym powodem słabej sprzedaży jest to, że Microsoft w końcu ma konkurencję jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące przeciętnego użytkownika. Sporo osób potrzebuje komputera tylko do Fb, więc często decyduje się na tablet. Ludzie rzadko zmieniają sam system, najczęściej odbywa się to wraz z zmianą urządzenia. Od czasu premiery Intel Core 2 Duo jest pewna stabilizacja w zroście wydajności, użytkownicy nie potrzebują mocniejszych maszyn, oprogramowanie dział szybko, niema sensu zmieniać komputera.

Jednak Microsoft wydając Windows 8 zapomniał o biznesie, czyli najważniejszym rynku zbytu, brak możliwości przywrócenia starego interfejsu(Menu Start i usunięciu Modern UI) może mocno zniechęcić firmy do przejścia na Windows 8. Chociaż ku temu jest ogromna okazja, ponieważ kończy się wsparcie do Windows XP, a Windows 8 działa odczuwalnie lepiej od Windows 7 czy Windows Vista.

Semtex   19 #20 28.04.2013 13:28

@Scorpions.B
Wiesz, o 7 też mówiono jako o "SP" dla Visty, jednak rynek zweryfikował sprawy, 7 było strzałem w 10 ;)
Kolejna sprawa, mityczna (mityczna bo jakoś nie zauważyłem ;) wydajność Win 8 mogłaby być powodem do migracji znacznie większej ilości Userów, pewnie porównywalna z sukcesem Win 7, jednak MS strzelił sobie w stopę, sam na własne życzenie, nie dał wyboru interfejsu, narzucił Modern, teraz ptaszki ćwierkają o Start Button, Boot to desktop, jednak, IMO, za późno o pół roku...

xomo_pl   24 #21 28.04.2013 13:29

@pcproblem;
4) kto tu mówi o downgradzie na tabletach? tu mowa o normalnych pc i lapkach, gdzie W7 jest wygodniejszy.... Jeśli chodzi o tryb pulpitu to bez większej różnicy- czy W7 czy W8 na dotyku jest...

dodanie przycisku start, który będzie otwierał dotychczasowe modern start menu nic nie zmienia więc równie dobrze mogliby sobie darować....

Autor edytował komentarz.
Aleks7   3 #22 28.04.2013 13:35

Czy autor wpisu miał okazję pracować na windows 8 jako głównym systemie przez dłuższy czas?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #23 28.04.2013 13:44

@semtex
Właśnie Windows 7 był w pewnym sensie SP. Jednak większość użytkowników była przekonana, że jest to system, który z swoim poprzednikiem niema nic wspólnego. Interfejs Windows 8(nie licząc Modern UI) jest niemal identyczny jak ten w Windows 8 i sporo osób byłoby przekonanych, że to ten sam system. Sporo osób narzekałoby na brak zmian. Chociaż może ten brak zmian przyczyniłby się do lepszej sprzedaży. W końcu zmiany między poszczególnymi wersjami OS X są bardzo niewielkie.
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby danie możliwości wyboru pomiędzy interfejsami, zwłaszcza w kwestii rozwiązań biznesowych. W końcu to biznes jest chyba największym rynkiem zbytu dla oprogramowania Microsoftu.

p2rek   4 #24 28.04.2013 13:49

Aleks7 -
Chyba nie miał, przynajmniej świadczy o tym poziom tekstu oraz podsumowanie. Ale to jest tylko blog i może pisać co chce. Całe szczęście tego typu wpisy nie mają szans na pojawienie się jako artykuł na stronie głównej Dobrych Programów.

xomo_pl   24 #25 28.04.2013 13:54

@Aleks7;
przez dłuższy nie bo nie zamierzam się użerać z czymś co się nie nadaje na normalny laptop w imię nie wiadomo czego- przetestowałem przez ponad 7 dni (licząc CPreview i filnal) i wróciłem do 7 która jest po prostu lepsza i ładniejsza od 8 na lapku :)

Osobiście uważam, że gdyby zachowano to co było w 7, czyli menu start, efekt szkła dodano wstążkę w folderach to by było ok- chętnie bym wtedy zmigrował...

Zmiany muszą być pożyteczne a nie "byle zmienić" a tak zrobiono w 8...

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #26 28.04.2013 14:00

@p2rek

Tylko nie można zapomnieć, że artykuły z negatywnym wydźwiękiem na temat samego Win 8 jak i jego sprzedaży pojawiają się na stronach głównych największych Polskich jak i zagranicznych serwisów, niestety takie są fakty, jak z wszystkim w świecie IT, są Ci co kochają jak i Ci, którzy nienawidzą.

BTW> Określenia "kochać i nienawidzić" w odniesieniu do narzędzi są bardzo nie na miejscu, zastosowałem je jako przenośnię ;)

chrome_9   5 #27 28.04.2013 14:02

Skorpions.B
" jakby Windows 8 miał klasyczny Start to sporo osób narzekałoby, że Windows 8 to większy SP do Windows 7"

Sam nigdy nie zrobiłem aktualizacji swojego komputera z Visty do Windows 7. Te systemy niczym się nie różniły poza jednym paskiem zadań. W dodatku pasek zadań w Viście był wygodniejszy niż ten z Windows 7. Płacić 400zł za zmianę Visty Home na Windows 7 Home to było szaleństwo.

Zmieniłem Vistę dopiero na Windows 8 za 129zł. I to wersję Vista Home na Windows 8 Pro (odpowiednik W7 Ultimate Box - zmiana języków, możliwość zmiany sprzętu). Jak ktoś nie skorzystał to jego wybór.

Autor edytował komentarz.
maciej924   5 #28 28.04.2013 14:02

Nie wiem, jak można 7 uznawać za lepszy system. Mogę się założyć, że nawet na tym samym sprzęcie win7 vs win8 zrobię wszystko szybciej niż na 7. A o konfiguracji z dyskiem SSD nie będę nawet wspominał po raz kolejny, bo to jest inna liga. Poza tym 8 nie jest brzydkie, dzisiaj moda stawia na minimalizm, Aero Glass było "ładne" w 2005 roku po wszystkich przeżyciach z xp.

gowain   21 #29 28.04.2013 14:12

Tendencyjny wpis... mam wrażenie, że autor nie korzystał wcale, albo bardzo mało korzystał z Win8 - mam od stycznia i metro nie zauważam - jest niewidoczne. Jeden klik i jesteś na pulpicie. To przecież normalny system, do tego odchudzony i bardziej stabilny. Ciągłe powtarzanie jaki to Win8 jest zły już jest nudne i passe - nie korzystacie, to nie korzystajcie, przecież nikt Was nie zmusza. Po co ciągle, co dwa, trzy tygodnie wpis o tym samym? Pracuję na Windowsach od wersji 3.11 - każdy następny wnosił jakieś zmiany, mniejsze lub większe, ale zazwyczaj były to kroki do przodu, nie do tyłu. Tak samo jest z Win8 - system jest już praktycznie niewidoczny, nie zwalnia komputera, nie używa jakiś ogromnych zasobów - służy jako warstwa do odpalania innych aplikacji i tyle. Mam wrażenie, że takie wpisy powstają tylko dla komentarzy... bo nic nowego w nich nie ma. Te same wpisy były zaraz po pojawieniu się Win8 na rynku, a nawet po wypuszczeniu wersji Consumer Preview. Dość już wpisów, które powtarzają jaki to zły system mam, skoro używam go na co dzień i chyba wiem lepiej niż użytkownicy Linuxa czy Win7 - nie sądzicie?

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #30 28.04.2013 14:17

@maciej924 dodam, że z tego co słyszę od znajomych, Ci co krytykują wygląd Win8, często zachwalają wygląd gmaila - a styl jest identyczny... hipokryzja

manieKMP   7 #31 28.04.2013 14:20

@p2rek, nie trafiłeś, jednak tego typu wpisy mają szansę na główną ;)

A co do tematu, czyż nie byłoby "zabawnym", gdyby okazało się, że całe to ujednolicanie interfejsów na wszystkich platformach jest/było podyktowane "chęcią" zwiększenia sprzedaży WP (czego po części nie da się wykluczyć...) ;)

Jak dla mnie ms -na razie- bawi się w dr. Frankensteina. Wydał Windows 8 "ni to chłopiec, ni dziewczynka", ale może kiedyś stanie się cud i dziecko otrzyma tyle "rozumu", by potrafiło określić swoją "płeć" względem tego, na jakim sprzęcie przyjdzie mu pracować. Na tradycyjnych komputerach, głównym interfejsem okna (z opcją uruchamiania aplikacji modern z pulpitu i w oknie oraz ze "znormalizowanym" menu pod pulpit -nie na cały ekran), na tabletach/konsolach odpalany modern, a na hybrydach zależne od trybu pracy takowego sprzętu.

xomo_pl   24 #32 28.04.2013 15:15

@chrome_9

Win 7 i Vista to nie jest to samo wbrew pozorom w postaci podobnego GUI. W7 względem visty został mocno zoptymalizowany, MS naprawił wiele "bolączek" Visty. Ja tam na viste nie narzekałem ale mój ówczesny pc był ze średniej półki ale wiem, że niektórzy byli uszczęśliwiani vistą na komputerach które nigdy jej nie powinny dostać bo były na to za słabe.

@maciej; "Nie wiem, jak można 7 uznawać za lepszy system. Mogę się założyć, że nawet na tym samym sprzęcie win7 vs win8 zrobię wszystko szybciej niż na 7"

bzdura :) na W7, z racji braku udziwnień od MS wszystko jest szybsze choć to raczej kwestia przyzwyczajenia się.
Jeśli chodzi przykładowo o start systemu to jak użyjemy tego samego trybu na Win7 co domyślny jest na 8 to czasy startu są podobne: W8 udaje, że startuje na świerzo a tak na prawdę jest to hibernacja, a ta działa podobnie na 7.

@gowain; W8 to jeden wielki krok do tyłu jeśli chodzi o wygodę obsługi: każdy poprzedni Win coś wnosił porzytecznego:
Vista- wyszukiwarka w start menu itd, W7- ulepszenie wprowadzonych w Viście funkcji
W8 co wprowadza? pełnorkranowe menu start, brak szybkiego wyszukiwania bez zasłaniania całego ekranu, wyszukiwarka zamiast jak dawniej szukać wszędzie teraz trzeba wybierać czy chcvę akcesoria czy aplikacje- kolejny klik, tryb modern bez czegoś w stylu paska zadań, traya stale widocznych, zamykanie okine modern przez potrząsanie zamiast prosty klik na x itd. To nie jest postęp dla posiadaczy komputera pc czy laptopa a co najwyżej dla tabletowców. Można tak wymieniać jescze długo...

p.dulska   4 #33 28.04.2013 15:25

@zomo_prl
"wyszukiwarka zamiast jak dawniej szukać wszędzie teraz trzeba wybierać czy chcvę akcesoria czy aplikacje- kolejny klik"
Prosty przykład jak pójdziesz do biblioteki to będziesz pozycji szukał w danym dziale czy biegał jak oszalały po całej po całej bibliotece?Zamykamy alt+F4

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #34 28.04.2013 15:30

@up
biblioteka to nie to samo...

przecież wyniki w W7 były ze wszystkich kategorii i było to czytelne na "małym menu start" (były odzielone od siebie odstępem i opisem kategorii: apps, control panel, docs itd ) a teraz trzeba nie potrzebnie klikać i jeszcze "wiedzieć gdzie to zdaje się być"...

chrome_9   5 #35 28.04.2013 15:35

@zomo_prl
"Win 7 i Vista to nie jest to samo wbrew pozorom w postaci podobnego GUI"

Może i nie to samo ale szkoda było na taka aktualizacje pieniędzy. W 2009r musiałbym zapłacić 400zl by zamienić Viste Home na Windows 7 Home i jedyne co by się zmieniło to jeden pasek zadań. Sporo kasy jak za tak małe zmiany. Tak wiec nie kupiłem.

W 2012r za 129zl zmieniłem Viste Home w Win8 pro (czyli odpowiednik BOX Ultimate). I to jest sensowna zmiana. Dostałem droższa wersje systemu o dwie generacje nowszego, synchronizacje pomiędzy komputerami, aplikacje metro typu Deezer, prawdopodobnie kompatybilnosc z Xbox 720. To nie jest jeden prosty pasek zadań za 400zl :)

Nie znam nikogo kto zrobił aktualizację z Visty do Windows 7 za nią płacąc. Zwyczajnie się to nie opłacało. Aktualizacja była diabelnie droga a zmiany dało się policzyć na palcach jednej ręki. Znasz choć jedną osobę która kupiła aktualizację z Visty do W7 za własne pieniądze?

Autor edytował komentarz.
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #36 28.04.2013 15:57

@zomo_prl

Wystarczy dłużej użytkować Windows 8 by sie przekonać że większość zarzutów jest całkowicie wyssanych z palcach. Ósemka nie jest idealna ale jest niezła, jest o wiele lepsza niż wielu opowiada.

Czytam większość twoich zarzutów i widze że większość z nich wynika z twojej nieznajomości W8. Przecież jak przechodzisz do tybu Desktop to aplikacje Metro/Modern są zamrażane . I łatwo je zamknąć ale to wymaga zmiany przyzwyczajeń.

http://img259.imageshack.us/img259/5612/zrzutekranu27.png

Try, its easy :)

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #37 28.04.2013 16:15

Niestety (dla autora), ale i ja uważam, że Twoja styczność ograniczyła się do kilku dni i tyle. Trochę to mało aby móc mówić o wadach i zaletach tego systemu.
Do tego w pierwszym zdaniu piszesz "Natrafiłem w dniu na dzisiejszym (to jest sobota 27.4.2013) na ciekawy artykuł o popularności najnowszych okienek po pół roku od ich premiery" - a więc odnosisz się do artykułu, którego my nie znamy, a więc nasza polemika jest tylko z Twoim artykułem i nic więcej.

G.Gn7Ex   6 #38 28.04.2013 16:15

Ja nigdy nie używałem śVisty ani Windows 7...
Ale niedawno przetestowałem u siebie Windows 8 triala... No i ogólnie wrażenia były zaskakująco dobre! Chodzą na nim nawet stare gry! Z tym UI to wystarczyło zainstalować program typu ClassicShell i też nieźle. Fakt, że poużywałem go przez niecały 1 dzień, ale zdołałem już go nieco obczaić. Wymagania sprzętowe niewiele większe od XP, gry, programy płynnie na nim chodziły. Jedyny problem to był ze stabilnością, przy jednej grze, gdzie raz wywaliło grę, a za drugim razem wywaliło cały system(BlueScreen), ale to może tylko dlatego, że nie zainstalowałem zestawu poprawek/uaktualnień który był do ściągnięcia...
Tak czy owak, Windows 8 będzie dobry, tylko go trochę jeszcze połatać.
No i wreszcie ta licencja która w Win 8 nie ma już tego idiotycznego zakazu przenoszenia na następny komputer!

Axles   18 #39 28.04.2013 17:00

To tylko cyferki, statystyki czyli na dobrą sprawę gów.. warte informacje, lecz wpis mimo to bardzo dobry.
Widać najlepiej w moim przypadku popularność ósemki po znajomych, rodzinie, a tym bardzo przypadł do gustu z czego zdecydowana większość to osoby antykomputerowe :)

lincoln2491   4 #40 28.04.2013 17:05

@chrome_9
"Aktualnie używanych jest 117 milionów komputerów z Windows 8. Tyle podaje Statcounter na podstawie danych ze stron WWW." to są statystyki używania, a nie sprzedaży, więc porównywanie z
"Jak wiadomo Windows 7 sprzedał się w ciągu pierwszego roku w 240 milionach egzemplarzy. " (o ile to są dane oficjalnie podane przez MS)
jest nie na miejscu, bo pierwsze zawierają też windy z MSDNAA i wersje pirackie.

Autor edytował komentarz.
chrome_9   5 #41 28.04.2013 17:21

@lincoln2491

Na wyniki sprzedaży po roku zaczekamy do listopada. Ja zakładam że będą takie same jak w przypadku Windows 7 czyli ok 240 milionów. Każdego dnia sprzedaje się 1 milion nowych komputerów. Tak więc wystarczy że 2/3 nowych komputerów będzie sprzedawane z Windows 8 by pobić wynik jaki ustanowił Windows 7. Do tego dolicz aktualizacje które są dużo tańsze niż 4 lata temu w przypadku Windows 7

Myślę ze W8 z łatwością pobije wynik W7

Autor edytował komentarz.
Fafrocel   9 #42 28.04.2013 17:26

@maciej924
"...Poza tym 8 nie jest brzydkie, dzisiaj moda stawia na minimalizm, Aero Glass było "ładne" w 2005 roku..."

Widocznie nie jestem "modny" bo ten paskudny gui + kafle skutecznie mnie zniechęcają do tego systemu.

p2rek   4 #43 28.04.2013 18:02

Jeżeli chodzi o wygląd to poruszenie tematu jest bez sensu (każdy ma swój gust). Dla mnie Windows 7 jest brzydki i muszę wyłączać całe to AERO i inne dodatki. Autor w komentarzu napisał też, że Windows 8 nic nowego nie wnosi jeżeli chodzi o użyteczność (potwierdza fakt, że nie korzystał z systemu i nie za dużo o nim chce wiedzieć.)
Kilka najważniejszych nowości których zdecydowanie brakuje poprzednim wersjom:
- rozbudowany manager zadań (bardzo istotne i w końcu coś zrobili w tym temacie)
- natywna obsługa obrazów płyt
- szybkość (żaden system nie był tak szybki)
i sporo innych zmian
Co do ekranu START zamiast menu. To właśnie to jest widoczne na pierwszy rzut oka i tak odrzuca ludzi jak autora tego bloga. Jeżeli już tak nie mogą znieść tej nowości to niech sobie przywrócą menu start. zblokują modernGUI i mają system w używaniu jak 7 tyle, że szybszy i bardziej zaawansowany.
Chociaż ekran START choć ma jeszcze dużo braków, to na pewno jest to krok w dobrą stronę.
Ciężko podsumowując mi stwierdzić, który system jest lepszy 7 czy 8. Ja idę w kierunku 8 chociażby ze względu na lepszą obsługę mojego sprzętu, szybkość działania i integrację z innymi urządzeniami. Ale porównanie 8 do mega ospałej, ciężkiej, wolnej VISTY to już lekka przesada.

xomo_pl   24 #44 28.04.2013 18:03

@chrome_9;
MS może sobie sprzedać te 240mln kopii tylko pytanie ile z tego będzie w użyciu?
Choćby Visty sprzedali dużo ale co z tego jak masa była na nie do visty i zwykle wgrywali pirackie Xp "byle nie Vista". Różnica jest taka, że jak się wgrało czystą vistę miało się choć 1GB RAM to był spoko system a z 8 jest taka, że tych dziadostw narzuconych przez MS się nie da wywalić póki co, można je jedynie omijać co niektóre.
Osobiście uważam, ża wartościowsze nie dane ile MS sprzedał a ile % komputerów (urządzeń) korzysta z W8 - bo to pokazuje ile mniej więcej jest sprzętów z W8 w użyciu. Natomiast dane MS obejmują też licencje "wypuszczone do kanałów sprzedaży" czyli też te co leżą w komputerach czekających na kupno, licencje będące u partnerów oem itd.

"Nie znam nikogo kto zrobił aktualizację z Visty do Windows 7 za nią płacąc. Zwyczajnie się to nie opłacało."
ja też nie bo po co? z xp na nowszy to w pełni zrozumiałe ale viście (szczególnie wgranej na czysto) nic nie można było zarzucić :P

@Pangrys
"
Przecież jak przechodzisz do tybu Desktop to aplikacje Metro/Modern są zamrażane"
to wiem ale....


" I łatwo je zamknąć ale to wymaga zmiany przyzwyczajeń."

I tu jest cały problem-> Chodzi o to, że to jest nie praktyczne, szczególnie, że od lat się zamykało programy klikając na x a teraz trzeba albo "potrząsać aplikacją" albo użyć np klawisza start by wrócić do menu start- tu brakuje tego co ma pulpit- paska z aplikacjami otwartymi - tak by mieć stale podgląd pod to co się tam dzieje (choćby komunikator jakiś). Lubię zmiany ale nie takie, które są zmianami dla samej zmiany.
Owszem, można do tego przywyknąć ale to nie znaczy, że to jest wygodne....


@p2rek;
wygląd jest sprawą osobistą to fakt. Dla mnie W8 jest w trybie desktop nie do "strawienia"- wszystko płaskie, bez głębi. cieni- wygląda jak "projekt" 10 latka w paint'cie... Wygląda gorzej nawet od Xp...

"- rozbudowany manager zadań (bardzo istotne i w końcu coś zrobili w tym temacie)
- natywna obsługa obrazów płyt
- szybkość (żaden system nie był tak szybki)

Żadna z tych funkcji nie jest warta męczarni z modern start, okropnym pulpitem itd.
task manager w edycji zaawansowanej (resource monitor)jest na pewno od czasów visty jak nie wcześniej, tyle, że był schowany w advanced tools. Jedyne co zrobili to przenieśli jego funkcje do prostego t.m.

szybkość- pod jakim względem? jeśli Ci chodzi o start systemu to tylko zwykły trick MS, żeby użyć hibernacji części elementów 8 zamiast typowego zamknij. W W7 jak włączysz hibernację jest podobnie szybko.

Autor edytował komentarz.
_qaz7   6 #45 28.04.2013 18:09

' (jak choćby wielu nie mogło pojąć, czemu Vista "żre RAM, cpu, mieli dyskiem itd") ' - no cóż, ja dalej tego nie rozumiem. Przełączenie z aero na pulpit klasyczny nie dawało żadnej większej responsywności - vista cały czas mieliła coś dyskiem, nawet przechodzenie pomiędzy folderami sprawiało jej trudność i widać było (dosyć ładne akurat) kółko oczekiwania na kursorze. Już nie mówię, że czysta instalacja na dysku prawie 10GB. Nikt nie odpowiedział na pytanie - co takiego użytkownikowi dało dodatkowe 8GB więcej niż XP? I chyba nikt nie odpowie - podobnie jak dzisiaj nikt nie potrafi odpowiedzieć, czemu po mc użytkowania Win7 zajmuje o połowę więcej niż tuż po instalacji.

Co do Win8, to łatwo dosyć odgadnąć zamiary MS, wystarczy zobaczyć - iPhony,iPady,iPody - ogromny sukces, dziesiątki czy nawet setki tysięcy gier na te platformy i nijak to się nie przekłada na dostępność oprogramowania na Maca (choć ciągnie za sobą konieczność posiadania ich przez developerów), podobnie z Androidem - ogromny sukces, setki tysięcy aplikacji, i nic z tego nie wynika dla desktopowego linuxa - ale o tego Google chyba nie miał interesu dbać.

MS chciał inaczej, żeby platformy mogły się napędzać nawzajem - gry z telefonu przy minimalnych zmianach uruchamiały się na Win8 i odwrotnie - z WP8 jako Metro.

Zamysł dobry, wykonanie fatalne. Od strony użytkowników, zmuszanie ich do korzystania z Modern UI jako ekranu start było oczywistym błędem, trzeba było zostawić wybór. Mi akurat Metro nie przeszkadza, bo przycisk start zawsze mnie odstręczał i go nie używałem, ale to kwestia gustu, a większość gust miała akurat inny i z tym MS powinien się liczyć, ale nie liczył - teraz kiedy już dostrzegł, że ludzi potrafią wykazać niezadowolenie portfelem, zostali zmuszeni do poluzowania. Metro powinno być zwyczajnie dodatkowym środowiskiem - które chcemy, bądź nie uruchamiać. Może gdyby jeszcze był wysyp fajnych gier i aplikacji dla metro, to można by było się upierać, że powinien być równorzędnym środowiskiem w Win8, ale tam w WindowsStore jest w sumie nędza, wiec tym bardziej forsowanie go na główne środowisko pracy jest nietrafione.

Z punktu widzenia developera jest też źle - Win8 Modern API i WP8 mimo sporej części wspólnej, nie jest przenośne - o ile np. gry Metro korzystające z D3D stosunkowo łatwo można przenosić pomiędzy W8 WP8, o tyle już np. na WP8 nie ma dumy MS - tj. D2D i DirectWrite. Gorzej jest jeszcze z aplikacjami. MS postawił na XAML jako warstwę prezentacji dla zwykłych aplikacji i ten XAML nie jest przenośny pomiędzy W8 i WP8. Do tego sposób implementacji WinRT dla C++ jest przeciętnie fajny, bo wszystko leży na ohydnym COM, który jest tak odpychający w swej implementacji, że nawet MS wiedział, że aby nie zniechęcić programistów, trzeba go ukryć i jedyne co się dało z tym obleśnym, 20+ letnim COM zrobić, to schować go za rozszerzenie C++/CX.

xomo_pl   24 #46 28.04.2013 18:18

@_quaz7

wreszcie jakiś racjonalny, przynajmniej w części o W8 koment :)

co do visty to:
system zabierał RAM i oddawał jak go jakiś program potrzebował (cel: szybsze uzyskanie przez program potrzebnej mu pamięci, większa responsywność całego systemu).
MS już wtedy mówił, że wyłączenie efektu szkła nic nie daje dla wydajności bo jego działaniem była obciążana grafika a nie procesor- stąd 0 różnic jak wyłączyłeś efekt szkła...
Vista miała masę różnych narzędzi wgranych więc stąd pewnie "taka duża" zajętość miejsca...
"
czemu po mc użytkowania Win7 zajmuje o połowę więcej niż tuż po instalacji."
u mnie nic takiego nie ma miejsca- może wgrywałeś aktualizacje, jakiś soft i coś się nie usunęło?

p2rek   4 #47 28.04.2013 18:31

@zomo_prl
rozumiem, że racjonalne komentarze to te przeciw W8 :)

a co do Twojej odpowiedzi:
"wygląd jest sprawą osobistą to fakt. Dla mnie W8 jest w trybie desktop nie do "strawienia"- wszystko płaskie, bez głębi. cieni- wygląda jak "projekt" 10 latka w paint'cie... Wygląda gorzej nawet od Xp..."
BRAWO za Twój poziom!! wygląd jest sprawą osobistą ale... i tak musiałeś dowalić :) i brawo dla tego 10-latka co w paincie sobie tak dobrze radzi :)

Semtex   19 #48 28.04.2013 18:53

@p2rek
Ale to naprawdę można w Paincie zrobić :D
Na zrzucie z linku możesz zobaczyć ramę okna w Windows 7, prawą, lewa jest jej lustrzanym odbiciem, wierz mi że top i dół nie są wcale bardziej skomplikowane: http://wstaw.org/m/2013/04/28/frame.png

BTW> Z Paintem to lekki żart w przypadku Win 7, Paint nie obsługuje kanału alfa, jednak dla Windows 8 gdzie ten kanał został usunięty można z powodzeniem robić ramy w Paint :D

chrome_9   5 #49 28.04.2013 18:59

zomo_prl

Po co ktoś miałby zmieniać Windows 8 na starszego Windows 7? To nielogiczne. Popatrz na to obiektywnie:

- Windows 8 jest szybszy niż Windows 7 i ma mniejsze wymagania
- ma pełną synchronizację kont użytkowników pomiędzy komputerami (konta Microsoft)
- ma nowszego DirectX 11.1 (i dodatkowo będzie obecny na nowej konsoli Xbox)
- lepiej obsługuje dyski SSD które powoli się popularyzują
- ma obsługę nowych procesorów Intel Core Haswell który nie ma Windows 7 (tryby oszczędności energii itp.)
- ma dodatkowe aplikacje metro typu Deezer, Nextgen Reader
- wygodniejszy ekran Start gdzie można poukładać skróty, zobaczyć powiadomienia z poczty itp.

Nowy system nie ma jednego przycisku Start. Ile czasu trzeba by nawet najmniej pojętna osoba nauczyła się obsługi? 10 minut? 15 minut. Nawet jak ktoś zupełnie się nie zna na komputerach to poprosi kogoś do pomocy i nauczy się obsługiwać nowy system bez menu start w kilka minut. Nie róbmy z ludzi idiotów. Ponad 100 milionów osób używa tego systemu na co dzień a więc sobie poradzili.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #50 28.04.2013 19:01

Nie ma sensu dalej dyskutować, autor wie lepiej, choć opisywanego systemu nie używał dłużej niż kilka dni. Brak słów. Argumenty typu "nie bo nie", albo "brzydsze niż xp" mówią same za siebie.

Autor edytował komentarz.
_qaz7   6 #51 28.04.2013 19:26

@zomo_prl

"Vista miała masę różnych narzędzi wgranych więc stąd pewnie "taka duża" zajętość miejsca... "
---jakie to narzędzia niby są w Viscie które mogłyby zajmować 8GB więcej niż na XP?

"system zabierał RAM i oddawał jak go jakiś program potrzebował (...)"
---system mógł sobie zabierać wolny RAM, nie mam nic przeciwko, problem w tym, że cały czas 'pracował' i w porównaniu do XP wydawało się, że nigdy nie jest w IDLE. Miałem nieszczęście korzystać 1.5 roku z visty w pracy - i wyglądało to tak, że wszystkie te technologie typu SuperFetch, indeksowanie, optymalizacja wolumenów,itp cały czas obciążały system by go optymalizować i w efekcie praca na nim była ślamazarna a sam system nigdy nie zoptymalizowany. Naprawdę, w XP na moim kompie w pracy czułem spory zapas mocy, zmieniając go na Vistę czułem, że tej mocy brakuje a nic nie ma w zamian.

"może wgrywałeś aktualizacje, jakiś soft i coś się nie usunęło?"
--- nie mam akurat dostępu do laptopa z W7, ale siedzę na moim kompie z W8, który instalowałem pod koniec stycznia i tak katalog "Windows" zajmuje 21.5GB (!), a przecież wiadomo, że tego katalogu nie wpada nic poza systemowymi rzeczami + z jakichś archaicznych powodów kompatybilności z Win95 wpadają tam macromedia flash i java, ale to tam jakaś śmieciowa zajętość.
Pewnie wszyscy szukali odpowiedzi np. czemu WinSxS się rozrasta do kuriozalnych wielkości (np. 30GB po roku na viście) i odpowiedzią jest, że są tam symboliczne linki do System32 i SysWOW64, których nie potrafi dobrze zliczać Explorator (przynajmniej w Viscie i W7, nie wiem jak w W8) i liczy je podwójnie, ale nawet przyjmując,że Explorator W8 też je błędnie zlicza, to te dwa katalogi zajmują u mnie łącznie 4GB, czyli zostaje 17.5GB w katalogu Windows. I teraz pytanie - co tam takiego doszło od czasów XP, który ważył u mnie za czasów XP.SP3 ~2GB ???

Autor edytował komentarz.
Over   9 #52 28.04.2013 19:30

@chrome_9
Może i W8 jest lepszy i szybszy ale nie koniecznie mi jest to potrzebne skoro na kompie który przykladowo ja mam mi w zupełności W7 styka a w 8 po prostu np mi nie Leży i po części zgodzę się z zomo_prl bo ma racje w niektórych sprawach.
Ludzie się dzielą na tych co u używają W8 i na tych co W8 używać nie będą :-)

maciej924   5 #53 28.04.2013 19:30

@zomo_prl: Nie używałeś to nie wiesz, otwórz w win7 menadżer dysków szybko czy inne ustawienia, proszę pokaż mi to. Pokaż mi jak działa win7 z SSD używałem chwilę i do szału doprowadza człowieka to, że wydało się niemałe pieniądze na super dysk, a z systemu nic się nie wyciągnie.

@Fafrocel: Od lat powiadają, że Polacy nie znają się na modzie ;p

@RaveStar: Piszę aplikacje do swojego użytku, mam win8 i wp8. Praktycznie dwukrotnie skompilować tylko trzeba, a nie przepisywać na nowo, gdybym używał np. androida.

xomo_pl   24 #54 28.04.2013 19:47

@maciej924 i jaki masz problem? menu start-> wpisuję compu* i już mam podpowiedź computer mangement i enter i mam cały panel do zarządzania dyskami.

Większość ludzi używa W7 z SSD i jakoś nie narzekają...

przemor25   14 #55 28.04.2013 19:57

"Do końca tak naprawdę nie wiadomo- przyjmuje się jednak że winę ponosi przede wszystkim tak zwana rewolucja Microsoftu w interfejsie- tzw. kafle - ModernUI, wycięcie klasycznego start menu- czyli tzw. niechęć do nowego."
Akurat wycięcie klasycznego menu start uważam za rewolucyjny (i rewelacyjny) pomysł. Start był do Windows 7 używany tylko jako wyszukiwarka plików/folderów/programów - co w Windows 8 zostało usprawnione, a w Windows 8.1 jeszcze bardziej usprawnione.

Co do Twoich zarzutów:
Ad. 1: Czy Microsoft musi codziennie publikować ile sprzedał kopii W8?
Ad. 2: Zauważ, że rynek w momencie premiery Windows 8 był już nasycony sukcesem swojej poprzedniczki więc Ósemka miała zwyczajnie trudniej, żeby poprawić rekord Siódemki (pytanie czy to było w ogóle możliwe?). Siódemka miała jeszcze o tyle łatwiej, że wyszła po zeszmaconej i zszarganej negatywnymi opiniami Viście.
Ad. 3: Kiedy premierę miał Windows 7 a kiedy Windows 8?
Ad. 4: Akurat jak dla mnie fajna opcja, użytkownik ma wybór w jakim systemie wolałby pracować, nikt nikomu nie każe wybierać jednego systemu.

Jeśli chodzi o podsumowanie to zawsze jak firmy przechodziły na nowy system, pracodawca organizował dla swoich pracowników szkolenia z obsługo nowego systemu, dotyczyło to też tak wychwalanego przez Ciebie Windows 7.

Co do zamykania aplikacji Modern ja stosuję prosty chwyt za górną krawędź ekranu i zdecydowane pociągnięcie okna w dół. I Aplikacja jest zamykana, a raczej zamrażana.

Autor edytował komentarz.
AndrzejG   10 #56 28.04.2013 19:59

@_qaz7
"czemu po mc użytkowania Win7 zajmuje o połowę więcej niż tuż po instalacji?"

Nie wiesz? Piszesz o takich rzeczach, że chyba powinieneś.

chrome_9   5 #57 28.04.2013 20:04

Over
"Ludzie się dzielą na tych co u używają W8 i na tych co W8 używać nie będą"

Jak ktoś chce to może używać nawet archaicznych wynalazków typu Windows XP, Nokia 3310 i kupić Trabanta. Pytanie tylko po co sobie utrudniać życie? Ale jak ktoś lubi to jego sprawa.

Ja za 129zł mam system który jest szybszy i ma większe możliwości niż Windows 7 Ultimate w wersji box. Jestem zadowolony że udało mi się przeczekać Windows 7 bo tam zapłaciłbym 400zł za wersję Home :)

Autor edytował komentarz.
_qaz7   6 #58 28.04.2013 20:07

@AndrzejG
"Nie wiesz? Piszesz o takich rzeczach, że chyba powinieneś."

---A jednak nie wiem - może ktoś inny akurat wie, dlatego pytam.

AndrzejG   10 #59 28.04.2013 20:25

@_qaz7

- Aktualizacje (windows tworzy kopie bezpieczeństwa, aby można było np. bezpiecznie odinstalować Service Pack czy konkretną poprawkę - można je bez problemu usunąć, jeżeli komputer działa bez zarzutów),
- tymczasowe pliki (zwłaszcza przeglądarek, google earth) - można kasować co jakiś czas, ustawiać czyszczenie cache przeglądarki po zamknięciu i ograniczyć jego rozmiar,
- punkty przywracania systemu (i różnych wersji plików),
- Instalowanie bibliotek niezbędnych aplikacjom (i ich aktualizacje),
- kosz (zmniejsz rozmiar, opróżniaj albo kasuj z pominięciem kosza),
- instalacje ekspresowe (np. paczka sterowników od grafiki potrafi zajmować masę miejsca a dodatkowo instalatory nie kasują plików tymczasowych, instalator antywirusa zainstaluje Ci dodatkową przeglądarkę i jakieś inne "bonusy"),
- miniatury obrazków i filmów,
- i tak dalej.

Autor edytował komentarz.
maciej924   5 #60 28.04.2013 20:30

@zomo_prl: Na Win8 robię to w 500ms jedną ręką, a nie jakieś szukanie. Ludzie nie narzekają na pracę SSD w Win7, bo nie wiedzą jak to działa w Win8 ...

  #61 28.04.2013 20:40

Dyskusja staje się jałowa, jak zawsze kiedy spierają się dwa obozy i każdy z nich idzie (powoli*) w kierunku fanatyzmu.
Zwłaszcza w tym konkretnym przypadku, kiedy rdzenie obu systemów są bardzo dobre i bardzo sobie bliskie. A, że Modern UI wprowadza rewolucję w GUI, podobnie jak w Ubuntu wyglądało przejście z panelowego Gnome2 do Unity, nie mogło obejść się bez kontrowersji. To było pewne, że utworzy się obóz osób, którym bardziej będzie odpowiadał stare, sprawdzone i dopracowane podejście, oraz obóz osób, którym przypadł do gustu nowy interfejs.
I nie chodzi tu tylko o konserwatyzm i nowoczesność, ponieważ gdyby się wsłuchać uważniej w różne głosy, to wyszłoby, że nowe podejścia w interfejsach nie są złe z powodu koncepcji, a z powodu jej realizacji.

Sam jestem osobą, która korzysta z Unity, oraz Windows 8 z doinstalowanym Start8 i zneutralizowanym Modern UI. Dodatkowo jako developer nie znoszę nowego interfejsu w Windows Server 2012, który dla moich zadań jest po prostu gorszy. Ale nie myślę o powrocie do Windows 7, pod warunkiem, że producenci sprzętu zrobią postępy ze sterownikami.

_qaz7   6 #62 28.04.2013 21:20

@AndrzejG

Spokojnie, bo widać, że mówimy o czymś innym. Ja nie pisałem, że moja partycja systemowa waży 21.5GB, tylko, że C:\Windows waży tyle, także śmietnik, cache przeglądarek, temp, punkty przywracania systemu, itp są poza tym katalogiem.

Autor edytował komentarz.
Over   9 #63 28.04.2013 21:25

@chrome_9
Większe możliwości mówisz np jakie?
bo po mojemu wiele się on nie różni od W7 po za tym KAŻDY mój klient narzeka na W8 i w 90% nie ma pozytywnych opinii pośród klientów z preinstalowanym windowsem 8 taka prawda..
Czysta kopia+ stery ok ale W8 + stery i syfy od producentów = niezadowolenie klienta..
Taka prawda nie ma sie co czarować...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #64 28.04.2013 22:01

@Over
Zgodzę się, że sporo osób narzeka, nawet na czysty system. Spowodowane jest to zmianami jakie przyniósł Windows 8, jak zawsze wśród przeciętnych użytkowników wywołują często negatywne emocje. Jak już wcześniej wspomniałem dla wielu przesiadka z Windows XP na Windows 7 jest już bolączką. Sporo osób myśli, że Windows 8 to tylko Modern UI. Windows 8 w trybie klasycznego Pulpitu to podrasowana Siódemka, posiada wiele usprawnień. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli pokaże się przeciętnemu użytkownikowi zmiany, które zaszły to będzie on zadowolony podczas korzystania z Windows 8.
Syf od producenta naprawdę potrafi zdenerwować, chociaż teraz, aż tak bardzo nie przeszkadza. Najgorszy był w czasach wchodzenia Windows Vista. Nie dość, że komputery ledwo co dźwigały ten system to jeszcze syf producenta dobijał szybkość działania. Obecnie pierwszą rzeczą jaką robię to wywalenie tych wszystkich śmieci.

  #65 28.04.2013 22:06

z tym uproszczaniem grafiki to tylko na telefonach się sprzyda.Moja ciocia kupiła Laptopa z windowsem 8 Kafelki,brak X.to mnie wkórzyło a coci internet nie działał.więc po 5 minutach wraz z kuzynami odkryliśmi przejście do zwykłego pulpitu.Potem nie wiedzieliśmi jak wejść w Mój komputer Mój kuzyn wszedł przez kosz:p .Ja osobiście kożystam z linuxa z mate(brak przezroczystości bardzo rozbudowane menu. Nigdy nie zainstaluje Windowsa 8 ciężko się kożysta.

gowain   21 #66 28.04.2013 22:52

@linux mint, gratulacje spostrzegawczości, żeby szukać 5minut dużego kafla, podpisanego pulpit... w dodatku to ciężko Ci się chyba też koRZysta ze słownika...

@Over jeżeli każdy Twój klient narzeka na Win8 z powodu preinstalowanego badziewia, to tak samo musiał narzekać w przypadku Win7 - więc nie rozumiem o co Ci chodzi...

Over   9 #67 28.04.2013 23:01

@Scorpions.B
No tak masz rację głównie chodzi o kolory i motywy w danych systemach bo w Xp było tak a w W7 jet inaczej i się mylę :)
Już pomijając syf od producenta który daje większość system,ów jest do bani okiem usera nie mającego pojęcia o technologii.
@gowain
Tak większość klientów narzeka że w8 muli i działa gorzej od 7 ale chodzi o to że tak jak ja instalowałem system na licencji z pod kompa to wszystko hulało i śmigało, a jak kupili lapka z badziewiami to teraz narzekają jeszcze bardziej bo 7 dawała jako tako rade a 8 wobec aktualizacji i badziewi a w8 w ogóle się poddaje i tylko muuuuuuliiiii i tyle no niestety wiele dogadania maja producenci sprzętu a nie sam M$ jak z tego wynika...

sgj   12 #68 28.04.2013 23:03

Żeby było śmieszniej większość notebooków z Win8 ma preinstalowane znacznie mniej smieci niż notebooki z Win7, ale co tam. Na coś wine trzeba zrzucić że złe...

Autor edytował komentarz.
maciej924   5 #69 28.04.2013 23:44

@RaveStar: Firmy nie zmieniają systemu co pół roku więc byłoby dziwne gdyby używali Win8. To, że dla ciebie C# jest martwe to nie znaczy, że nie istnieje. Poza tym czy ja pisałem o pisaniu w C# ?
Widziałem jeden (1) mulący laptop z Win8, miał on z 8 lat i rozwalony dysk, po zmianie dysku nie można było powiedzieć, że muli.

gowain   21 #70 29.04.2013 00:10

@Over nie wiem co Ty za sprzęt dostajesz, ale tak jak pisze sgj - w Win8 jest mniej badziewia, do tego sam system chodzi dużo żwawiej niż Win7. Mam wrażenie, że bardziej opisujesz swoje przekonania niż faktyczny stan rzeczy...

  #71 29.04.2013 00:18

Używam wielu różnych systemów, na bardzo różnym sprzęcie. Powiem krótko, Windows VISTA to był syf, Windows 8 to katastrofa. Wjndows 2008 R2 to niezły soft, Windows 2012 jest naprawdę super, choć UI to tragedia.

xomo_pl   24 #72 29.04.2013 01:00

@przemor25 | 28.04.2013 19:57
#57"
Akurat wycięcie klasycznego menu start uważam za rewolucyjny (i rewelacyjny) pomysł. Start był do Windows 7 używany tylko jako wyszukiwarka plików/folderów/programów - co w Windows 8 zostało usprawnione, a w Windows 8.1 jeszcze bardziej usprawnione. "

usprawnione? ciekawe gdzie- dawniej wysraczyło otworzyć start, wpisać choćby 3 pierwsze litery i wynik był a teraz nie dość,że zajmuje to cały ekran to jeszxze trzeba wybierać kategorię w których ma być wyszukiwane.... dzięki za "takie" ulepszenie.... ponoć w update "blue" ma zostać to "naprawione" by działało jak w 7 ale trzymajmy się tego co jest póki co....


"Ad. 1: Czy Microsoft musi codziennie publikować ile sprzedał kopii W8?"

nie musi ale dawniej robił to chętniej :D
"
Ad. 2: Zauważ, że rynek w momencie premiery Windows 8 był już nasycony sukcesem swojej poprzedniczki więc Ósemka miała zwyczajnie trudniej, żeby poprawić rekord Siódemki (pytanie czy to było w ogóle możliwe?). Siódemka miała jeszcze o tyle łatwiej, że wyszła po zeszmaconej i zszarganej negatywnymi opiniami Viście. "
miała trudniej ale nie tylko z powodu W7 ale głównie z powodu tego co MS wyciął z W8...
"
Ad. 3: Kiedy premierę miał Windows 7 a kiedy Windows 8? "
2009vs2012 to wiem ale W7 potrzebował 3 miesięcy by być ppularniejszy od 8 po 6 miesiącach...

Ad. 4: Akurat jak dla mnie fajna opcja, użytkownik ma wybór w jakim systemie wolałby pracować, nikt nikomu nie każe wybierać jednego systemu.
"
Jeśli chodzi o podsumowanie to zawsze jak firmy przechodziły na nowy system, pracodawca organizował dla swoich pracowników szkolenia z obsługo nowego systemu, dotyczyło to też tak wychwalanego przez Ciebie Windows 7."

przy 7 to niespecjalnie mieli z czego szkolić - podstawy obsługi były te same co u poprzedników, w W8 jest diametralnie zmienione i szkolenia są konieczne.

JanStefan   6 #73 29.04.2013 07:45

Osoby które piszą, że W8 jest diametralnie zmienione to chyba nigdy go nie miały zainstalowanego, albo sugerują się tylko i wyłącznie wyglądem. Zasada obsługi jest taka sama - różni się naprawdę tylko i wyłącznie detalami. Klawisze funkcjonalne dalej posiadają takie same funkcje i jest to podstawa. Jeżeli ktoś nie zna Windowsa, to zawsze powinien chodzić na szkolenia, ale jeżeli ktoś poznał chociażby windows 98 to powinien sobie poradzić z obsługą każdej wersji. Zresztą w firmach nie system jest najważniejszy a oprogramowanie. Szkolenie z obsługi systemu - zabawne, no chyba że pracował tylko na Linuksie itd itp

Należy też dodać że obecnie ludzie znacznie szybciej adoptują się do nowości technologicznych itd - zwłaszcza młodzi. Mi przejście na W8 z poprzedników większych problemów nie stworzył, jedyna wada to jego rozwarstwienie Metro UI i Explorer - osobne systemy miały by większy sens, z wyborem metro czy explorer. No i tym sposobem też strzelili sobie w stopę, bo po co mają robić programy pod Metro jak modą dalej pod explorer.

Pozdrawiam
JanStefan

Autor edytował komentarz.
chrome_9   5 #74 29.04.2013 09:08

Over
"Większe możliwości mówisz np jakie?"

Po zrobieniu akualizacji za 129 zł mam wersję Windows 8 Pro. Tak wiec mam wszystkie funkcje boxowej wersji znanej jako Windows 7 Ultimate Box. Mogę zmieniać języki, mogę dowolnie zmieniać komputer itp. dodatkowo mam następujące cechy (kopia tego co wyżej):

- Windows 8 jest szybszy niż Windows 7 i ma mniejsze wymagania
- ma pełną synchronizację kont użytkowników pomiędzy komputerami (konta Microsoft)
- ma nowszego DirectX 11.1 (i dodatkowo będzie obecny na nowej konsoli Xbox)
- lepiej obsługuje dyski SSD które powoli się popularyzują
- ma obsługę nowych procesorów Intel Core Haswell który nie ma Windows 7 (tryby oszczędności energii itp.)
- ma dodatkowe aplikacje metro typu Deezer, Nextgen Reader
- wygodniejszy ekran Start gdzie można poukładać skróty, zobaczyć powiadomienia z poczty itp.


Rachunek jest prosty. Za 129zł mam lepszy system niż Windows 7 Ultimate Box :)

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #75 29.04.2013 10:20

@chrome9;
" Mogę zmieniać języki, mogę dowolnie zmieniać komputer itp. dodatkowo mam następujące cechy (kopia tego co wyżej):"

mając vistę oem też mogłeś zmienić cały praktycznie komputer- system się aktywuje telefonicznie a czasem nawet online. Wiem bo zmieniłem cały praktycznie komputer (procesor, płyta główna, grafa, ram, zasilacz) i komputer został bez problemów aktywowany na kluczu Visty z "poprzedniej płyty głównej".
(jeśli się połączymy z konsultantem wystarczy choćby powiedzieć, że się płyta główna popsuła/spaliła i jest nowa;) ) także to słaby powód by dać 129zł za najbrzydszy do 10 lat Win...

jeśli chodzi o te "super metro appki" to na brak aplikacji nie narzekam w normalnym Windows :D

- ma nowszego DirectX 11.1 (i dodatkowo będzie obecny na nowej konsoli Xbox)
zależy czy ktoś gra- ja tam do grania wolę konsole - przynajmniej nie trzeba zmieniać systemu by pograć w najnowsze gry :)

"- ma obsługę nowych procesorów Intel Core Haswell który nie ma Windows 7 (tryby oszczędności energii itp.)"
argument ma sens tylko na laptopiach jak ktoś zamierza upgradeować na CH swój pc lub będzie mieć komputer z takim układem. Kogo obchodzi oszczędność prądu na stacjonarnym, który i tak zwykle działa z max wydajnością w planie zasilania.
Windows7 sam w sobie potrafi zarządzać mocą komputera (jak nie potrzebuje pełnej mocy cpu to nie bierze jej)

Autor edytował komentarz.
chrome_9   5 #76 29.04.2013 10:31

zomo_prl

Pod Windows Vista oraz Windows 7 w wersji OEM nie wolno ci zmieniać pyty głównej. Jeżeli zmienisz płytę tracisz licencję na Windows. Masz wtedy zwykłego pirata. By zmieniać sprzęt musisz mieć wersję box, by zmieniać dodatkowo język musisz mieć Ultimate Box Pod Windows 8 zmieniono zasady licencjonowania. Możesz dowolnie przenosić system na nowe komputery także w wersji OEM. Są one przypisywane do twojego adresu email a nie płyty głównej.

Najniższa cena aktualizacji do Windows 7 Ultimate Box to 1050zł. Ja za lepszy system o większych możliwościach zapłaciłem 129zł.

Myślę że jak ktoś kupił Windows 7 Box to pewnie pluje sobie w brodę że przepłacił. Najbardziej chyba żałują te osoby które miały Windows 7 Professional lub Ultimate które kosztowały w wersji box prawdziwą fortunę. A tu nagle okazało się że nowszy system daje 'box' i 'pro = ultimate' każdemu za 129zł :)

Autor edytował komentarz.
  #77 29.04.2013 10:38

[i]Pod Windows Vista oraz Windows 7 w wersji OEM nie wolno ci zmieniać pyty głównej. Jeżeli zmienisz płytę tracisz licencję na Windows. Masz wtedy zwykłego pirata. By zmieniać sprzęt musisz mieć wersję bo[/i]

Bzdura, prawo unijne i co za tym idzie nasze krajowe zezwala na przenoszenie OEMu między komputerami, poszukaj se wyroku niemieckiego Sądu Najwyższego. Myślisz, że dlaczego MS zmienił licencje OEM, z dobroci serca?
Nie siej FUDu.

n33trox   6 #78 29.04.2013 10:57

@up
Czy ja o czymś nie wiem? Jak to jest przypisywany do adresu email? Jak, gdzie, kiedy? Przecież nie ma konieczności używania konta MS.

xomo_pl   24 #79 29.04.2013 11:19

@chrome_9;
ja wiem co teoretycznie mówi licencja visty,7 oem ale aby stwierdzić, że ktoś ma system legalny potrzebne są max 3 rzeczy:
certyfikat coa naklejony na pc
faktura zakupu
oryg nośnik

w praktyce sam certyfikat jest potwierdzeniem oryginalności.

a po drugie: nawet sam MS założył, że komuś może się popsuć sprzęt- miło by było wtedy musieć znowu kupować Winddows? raczej nie więc MS pozwala na telefoniczną aktywację o zmianie sprzętu, czasem tylko automat nie przepuszcza i trzeba pogadać z konsultantem.
Dodam, że taki system jest z perspektywy MS i polskiego prawa jest "wykrywany" jako oryginał (bo tak w istocie jest - wszak zostało za niego zapłacone).

W związku z tym box jest zbędnym bajerem, na który MS postanowił łapać niechętnych migracji :D


@up' chrome_9 zapewne myślał o kupowanych online licencjach a te są wysyłane emailem ;)

Autor edytował komentarz.
Verard   3 #80 29.04.2013 11:44

@chrome_9

Ciekawe, ja kupiłem nowy komputer z Windows 8 OEM (~370zł nie 129) i w licencji na opakowaniu nie ma ani słowa o możliwości przeniesienia systemu na inny sprzęt. Mało tego, licencja ta wymaga naklejenia certyfikatu autentyczności na obudowę komputera.

Gdybym kupił tego samego Windowsa dla siebie osobno, rzeczywiście obowiązuje inna licencja (która zezwala na przenoszenie instalacji), o czym jest wspomniane na opakowaniu systemu.

Zatem muszę przestrzegać typowo OEMowych zasad, ponieważ kupiłem nowy komputer z preinstalowanym systemem.

Fafrocel   9 #81 29.04.2013 11:51

Na czym polega ta lepsza obsługa SSD przez win8 w porównaniu do win7?

  #82 29.04.2013 11:53

Porażką nie jest Windows 8, to Microsoft. Microsoft jest GORSZY od Fapple, bo przebił ich w nic nie robieniu, ja zbieram materiały i robię wpis na bloga, o tym

Ludzie nie potrzebują Windows 8, bo Windows 8 to ulepszona Vista i to postaram się przedstawić, nie ma żadnej rewolucji między Vistą, a 8'ką (może Metro)

Autor edytował komentarz.
Verard   3 #83 29.04.2013 11:57

"Windows 8 to ulepszona Vista i to postaram się przedstawić, nie ma żadnej rewolucji między Vistą, a 8'ką"

Chyba nie miałeś z żadnym z tych systemów do czynienia.

Autor edytował komentarz.
  #84 29.04.2013 12:03

@Verard
z Vistą nie, z pozostałymi tak.

Chillout   8 #85 29.04.2013 12:08

Do wielu rzeczy trzeba stopniowo przyzwyczajać ludzi.
Niestety Ms zapomniało o tym. Stworzyło coś nowego, bez jakiejkolwiek możliwości zmiany tego stanu rzeczy.
A wystarczyła by opcja po zainstalowaniu systemu wybór opcji: Klasyczny czy modern.
Dodatkowo możliwość włączenia/wyłączenia modern w opcjach.

Nie przemyślane ujednolicenie systemu na wszystkich urządzeniach.

Canonical pokazuje w tej chwili na czym polega ujednolicenie Ubuntu przez unity. Ale to robi małymi kroczkami.

Ubuntu->Na tą chwilę: Prostota w instalacji i konfiguracji systemu.
Ms-> Mnóstwo zbędnych wodotrysków. Ludzie się gubią, jak nie przy instalacji, to konfiguracji.

xomo_pl   24 #86 29.04.2013 12:31

@Fafrocel
na tym, że niektórym się wydaje, że jest szybciej xD

@fervi.doctor |
czekam z ciekawością :)

@ Chillout "
dawno nie interesowałem się ubuntu (wolę KDE od lat) ale zobaczyłem sobie z ciekawości jak to wygląda teraz i mimo dużego podobieństwa na różnych urządzeniach trzeba przyznać, że wyszło im to bardzo fajnie ;)

Chillout   8 #87 29.04.2013 12:45
maciej924   5 #88 29.04.2013 12:56

RaveStar: To piszesz w końcu na Androida czy XP, a może fundujesz jave na xp bo prościej zmienić?
Dla mnie i tak lepszym wyjściem jest pisanie w c++ i jedyne co się zmieni to interface nawet w przypadku przepisywania na win32.

pciproblem   6 #89 29.04.2013 13:09

@maciej924
win8 VS win XP ta sama maszyn
http://youtu.be/B6192ie9MbU

maciej924   5 #90 29.04.2013 13:45

pciproblem: Mi tego nie musisz mówić, wiem jak to działa :P Szybkie bootowanie jest jedną z większych zalet: http://www.youtube.com/watch?v=suaucQCD_mU

  #91 29.04.2013 13:57

@priproblem

Tylko tu jest problem, test nie jest wiarygodny, gdyż testuje (zazwyczaj) różne aplikacje, w różnych wersjach:
- Test Office odpada
- Test Readera jest chyba dobry
- Test IE odpada
- Test Photoshop dobry

Więc nawet jednoznacznie nie można określić co jest szybsze, na pewno na moim komputerze Windows XP, bo 8'ka tak zamula, że nerki wywraca

G.Gn7Ex   6 #92 29.04.2013 14:46

@Verard
I temu wg. mnie nie warto kupować komputer z preinstalowanym Windows 8 tylko lepiej oddzielnie komputer bez systemu i oddzielnie Windows 8. ;-]

Autor edytował komentarz.
chrome_9   5 #93 29.04.2013 14:57

zomo_prl

Windows Vista oraz Windows 7 w wersji OEM nie pozwalają na zmianę płyty w komputerze. Nie możesz iść do sklepu i poprosić o Intel Core Haswell bo ten procesor wymaga nowej podstawki. A więc i nowej płyty. A w związku z tym jeżeli nie masz wersji BOX to twoja wersja OEM traci ważność :)

Dopiero Windows 8 OEM pozwala na dowolne przenoszenie pomiędzy dowolnymi komputerami. To jest jedna z zalet nowego systemu. Nie jest przywiązany do sprzętu. Możesz zmienić płytę lub cały komputer i przenieść licencję na nowy sprzęt.

Wszędzie w sieci o tym pisało. Kto się załapał na Windows 8 Pro za 129 zł ten skorzystał. Reszta zapłaci drożej lub zostanie ze starym sprzętem. Proste. No chyba że ktoś pójdzie i kupi sobie kolejną licencję na Win7 Home za 300-400zł :)

Autor edytował komentarz.
  #94 29.04.2013 15:24

Ja tam jestem aspołeczny, Microsoft daje mi Windowsy za darmo (ofc. pełne wersje), a ja ich nie instaluje

W teorii jeśli system nam nie wytrzymuje 90 dni (tzn. tak zamula, że reinstalujemy), to możemy używać Triala

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #95 29.04.2013 16:08

@chrome_9 nie do końca - wymieniłem stopniowo wszystkie komponenty w swoich kompie, pomijając tylko kartę graficzną. Płyta, procesor, ram, dysk twardy, zasilacz - Windows 7 nadal się aktywował, bez żadnej interwencji telefonicznej.

xomo_pl   24 #96 29.04.2013 17:28

@maciej924 | 29.04.2013 13:45 Szybkie bootowanie jest jedną z większych zalet

Windows7 też startuje szybko jeśli zastosujemy ten sam tryb co MS domyślnie w W8- hibernację. Na ssd to już w o ogóle jest speed na W7 ;)

@chrome_9 (#98)
"
Windows Vista oraz Windows 7 w wersji OEM nie pozwalają na zmianę płyty w komputerze. Nie możesz iść do sklepu i poprosić o Intel Core Haswell bo ten procesor wymaga nowej podstawki. A więc i nowej płyty. A w związku z tym jeżeli nie masz wersji BOX to twoja wersja OEM traci ważność :)"

to niby jakim cudem wymieniłem cały pc po za obudową i hdd i wgrałem Vistę i aktywowałem TYM SAMYM kluczem? online...
Niektórym nie przepuszcza online to wtedy się dzwoni na infolinie i gada z konsultantem- aktywowałem w trn sposób visty i 7 kilku osób po modernizacjach całych pc i zawsze idzie więc wiem co mówię.
Ten sposób działa już od lat bez problemów- MS po prostu na to pozwala bo wie, że awarie sprzętu się zdarzają. Po kolejnych formatach vistę aktywowałem też online wielokrotnie bez problemu. Musiałbym chyba zwariować, żeby kupować wtedy kolejną kopię Visty ;) albo tylko z tego powodu kupować box'a...

CoroDaNem   8 #97 29.04.2013 18:28

@xm
Zgadzam się z tobą a propos sterowników

@zomo_prl
Powiedz nam szczerze... Nie podoba ci się Windows 8 czy Modern UI? Ile tak NAPRAWDĘ czasu (dni, tygodni, a może tylko 3 minuty w sklepie) korzystałeś z Windowsa 8?

sgj   12 #98 29.04.2013 19:05

@zomo_prl

"Windows7 też startuje szybko jeśli zastosujemy ten sam tryb co MS domyślnie w W8- hibernację. Na ssd to już w o ogóle jest speed na W7 ;) "

Nie zastosujemy tego samego trybu bo Win8 nie uzywa domyślnie hibernacji tylko zamykania hybrydowego, które nie jest tym samym co zwykła hibernacja.@RaveStar
" Poza tym za niedługo Qt będzie natywnie obsługiwać Andka, więc tym bardziej nie opłaca mi się poznawać czegoś, co jest Win-only (Qt akurat znam). C# i inne win-wynalazki są z mojego punktu widzenia martwe. "

Wyobraź sobie że win-wynalazek jakim jest c# jest uzywany również do pisania aplikacji na linuksa i Androida...

Autor edytował komentarz.
chrome_9   5 #99 29.04.2013 19:33

zomo_prl

Jeżeli masz wersje OEM Windows 7 lub Vista i zmieniłeś płytę to masz zwykłego pirata. Złamałeś licencje. Równie dobrze mógłbyś ściągnąć ta kopie z zatoki piratów, wyszłoby na to samo :)

W starszych systemach trzeba było mieć Box by modyfikować taki sprzęt jak płytę. Dopiero Win 8 OEM (nie istnieje wersja Box) pozwala na dowolne przenoszenie pomiędzy komputerami

Semtex   19 #100 29.04.2013 19:42

@chrome_9
Nie przesadzaj z tym "piractwem", sam MS aktywuje OEM'y po swapie mobo. Wiadome, że zgodnie z EULA system jest nielegalny, jednak wszystko się może zdarzyć i czasem lepiej nagiąć własną licencję niż stracić klienta lub (pośrednio) zmusić go do piractwa i crackowania Windows.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #101 29.04.2013 19:43

@chrome_9 nie masz pirata - nie siej fermentu, mam fakturkę na ten system, policja może pukać w każdej chwili, pokazuję fakturkę, pokazuję naklejkę - dziękuję, do widzenia. Po za tym system się sam aktywuje, bez dzwonienia. Nawet sam MS nie jest tak rygorystyczny jak Ty byś chciał. Komputer mam nadal ten sam, tylko ewoluuje .

maciej924   5 #102 29.04.2013 20:18

@zomo_prl: Testowałem Win7 na SSD i czas startu zimnego praktycznie jest niezmienny. Przy Win8 zarówno przy starcie zimnym jak i hibernowanym różnice procentowe są duże. Np. hibernowany z BIOS na HDD 13s na SSD 7s. Przy Win7 różnice były 5s przy 30s zimnym.

  #103 29.04.2013 20:27

@sgj
.Net czy Mono? Bo to różnica (Mono nie jest w pełni kompatybilne)

chrome_9   5 #104 29.04.2013 20:54

semtex
"Wiadome, że zgodnie z EULA system jest nielegalny"

To jest kluczowe. W przypadku Visty/W7 licencja była jaka była. Microsoft miał dwie licencje. Tanią OEM dla ludzi którzy kupowali komputer i nie zmieniali w nim płyty. Typowy kowalski. Oraz droższą wersja Box dla ludzi którzy robili modyfikacje sprzętu, zmieniali płytę itp. Takie były zasady. Każdy o tym wiedział (a jak nie wiedział to i tak prawnie nie ma to znaczenia bo zaakceptował EULA)

W Widnows 8 jedną ze zmian jest rezygnacja z wersji Box. Teraz każdą licencję można przenosić. To spora zmiana bo zlikwidowano drogie wersje Box które często kosztowały o kilkaset złotych więcej i pozwolono na modyfikację sprzętu w wersjach OEM

Semtex   19 #105 29.04.2013 21:34

@chrome_9
Nie wyciągaj moich słów z kontekstu, bo w tm wypadku sam MS jest piratem ;) I to podwójnym, "wrednie" aktywuje pirackie kopie Windows...

Co do ceny to też nie jest tanio http://www.skapiec.pl/site/cat/3006/comp/5324708
Średnio 500zł, specjalnie dałem link do tej wersji bo to nie jest upgrade.

Over   9 #106 29.04.2013 21:44

oooo zaczoł się temat o licencjach i piraceniu no no ciekawe ciekawie się czyta nie które komenty :)
ale nie będę swojego tempa myślenia tutaj przedstawiał bo nie chcę się kłócić :)

  #107 29.04.2013 22:06

@chrome_9
"semtex
"Wiadome, że zgodnie z EULA system jest nielegalny"

To jest kluczowe. W przypadku Visty/W7 licencja była jaka była. Microsoft miał dwie licencje. Tanią OEM dla ludzi którzy kupowali komputer i nie zmieniali w nim płyty. Typowy kowalski. Oraz droższą wersja Box dla ludzi którzy robili modyfikacje sprzętu, zmieniali płytę itp. Takie były zasady. Każdy o tym wiedział (a jak nie wiedział to i tak prawnie nie ma to znaczenia bo zaakceptował EULA) "

Tylko, że licencja by była prawnie obowiązująca nie może łamać prawa, a EULA starego OEMa je łamie. Dlatego różnica między BOX a OEM sprowadza się do różnicy w cenie, ewentualnie do dodatkowego telefonu. Masz dwa dowody oryginalności fakturę/płytę/nalepkę w świetle prawa europejskiego system jest oryginalny.

Nie siej FUDu.

gowain   21 #108 29.04.2013 22:26

@chrome_9 EULA nie ma nic wspólnego z prawem. Prawo jakie obowiązuje w Polsce stoi wyżej niż jakaś EULA z MS. Kupiłem, mam papiery, jest legalnie. Koniec kropka.

  #109 29.04.2013 23:07
xomo_pl   24 #110 29.04.2013 23:25

@chrome_9
zgadzam się z tym co pisze gowain
system był* dalej legalny- raz, że MS go dalej aktywował (mój akurat poszedł przez onliine ale inne kompy co trafiały do mnie po pełnej modernizacji w 2/3 przypadków musiałem dzwonić i bez problemu poszło po rozmowie z konsultantem). MS zezwala na aktywację w momencie awarii sprzętu oem na tym samym kluczu- dobrze wiedzą, że i tak większość by nie kupiła drugi raz więc aktywują.
a po drugie masz dalej fakturę zakupu, oryginalny certyfikat więc system jest legalny a zgodnie z naszym prawem i nawet tym co MS mówi potwierdzeniem legalności jest/był certyfikat z kluczem, faktura i ew. nośnik....

* od ponad 2 lat mam już lapka z W7 a tamten pc został sprzedany :)

chrome_9   5 #111 30.04.2013 00:43

gowain
"Kupiłem, mam papiery, jest legalnie"

Kupiłeś licencję na korzystanie z Window (nie kupiłeś Windows). Miałeś dwie licencje do wyboru. Albo wersję droższą powiązaną z płytką DVD którą możesz instalować na dowolnym sprzęcie. Albo wersję OEM którą wolno zainstalować na jednym sprzęcie i nie wolno przenieść na inny sprzęt lub tego sprzętu modyfikować (zmiana sprzętu wygeneruje nowy klucz który nie będzie taki sam jak na naklejce). Takie są zasady. Po to były kiedyś dwie różne licencje w różnych cenach

Przeczytaj sobie licencję OEM lub dowolny artykuł który porównywał zmiany w licencji pomiędzy W7 a W8. Ewentualnie poczytaj sobie czym się różniła wersja BOX od OEM w przypadku starych wersji Windows

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #112 30.04.2013 00:52

@chrome_9 Ty kompletnie nie rozumiesz, MS może sobie pisać w licencjach co tylko mu się podoba, prawo polskie stoi wyżej i nikt mi nic nie zrobi jeżeli mam dowód zakupu. Ja wiem, czym się różni OEM od BOX i nie musisz mi tego tłumaczyć, ale to rozróżnienie nie ma racji bytu na naszym rynku. Faktura + sticker = legalny Windows. Nie trudź się, choćbyś nie wiem jak próbował się gimnastykować z tym tematem taka jest prawda.

xomo_pl   24 #113 30.04.2013 00:54

@gowain, dokładnie :)
już pisałem to wielokrotnie a chrome_9 dalej swoje...

chrome_9   5 #114 30.04.2013 01:07

gowain

Jak masz boxa to za oryginalność odpowiada posiadanie płytki. Jak masz OEM to naklejka. Jak automat wygeneruje ci nowy klucz to jak udowodnisz że twoja naklejka z innym numerem ma jakieś znaczenie? Pytam z ciekawości.

Myślisz że z jakiego powodu wersja BOX byłą droższa. Podpowiem że nie chodziło o opakowanie. Po to ludzie którzy bawili się w testy i wymianę sprzętu kupowali boxa a nie oem.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #115 30.04.2013 01:20

podczas aktywacji telefonicznej system jest aktywowany tym kodem, który jest na nalepce przecież. MS jakby "czyści" tylko info o modelu płyty głównej i potem można sobie online aktywować normalnie przy kolejnych formatach

box był po to by MS zarabiał na 1) leniwych- nie chcących dzwonić 2) nie znających tego triku...

założywszy taki scenariusz: Janowi N pada płyta główna, w serwisie słyszy, musi pan jeszcze kupić 2 raz Windows- myślisz, że kupi? prędzej wgra pirata czy tego chcesz czy nie- dlatego więc MS pozwala na aktywacje po "awarii" sprzętu.

chrome_9   5 #116 30.04.2013 01:25

zomo_prl

Ale nie piszę że ci automat nie wygeneruje klucza. Wygeneruje. Będzie on inny niż na naklejce. Jak przyjdzie ci kontrola do firmy to zapytają o powód zmiany sprzętu. Jeżeli masz dowód z serwisu że np. miałeś wymianę niesprawnej płyty to wszystko jest w porządku

Na Google znajdziesz tysiące linków o licencji oem z płytą w przypadku starszych wersji. To nie pojawiło się nagle. Było co najmniej od czasów XP albo i wcześniej.

sgj   12 #117 30.04.2013 01:38

@chrome_9
"Ale nie piszę że ci automat nie wygeneruje klucza. Wygeneruje. Będzie on inny niż na naklejce."

Ani automat ani infolinia nigdy nie generuje nowego klucza produktu.

chrome_9   5 #118 30.04.2013 01:46

Pierwsze lepsze trafienie z Google (akurat na temat Visty ale w W7 było tak samo)+:

"Według informacji pochodzących ze strony Microsoftu wynika, iż wersja OEM jest przywiązana do płyty głównej. A więc w prostym przykładzie: jeżeli na naszym komputerze wymienimy dysk twardy, bądź myszkę lub inną część (poza płytą główną), to przy ponownej instalacji produktu firmy Microsoft nie utracimy licencji na dany program. Natomiast w wypadku wymiany płyty głównej (poza obrębem gwarancji) ponowna instalacja zakupionego przez nas oprogramowania będzie niezgodna z warunkami gwarancji"

http://www.centrumxp.pl/WindowsVista/1315,Licencjonowanie-produktow-Microsoft.aspx

Oczywiście to już przeszłość. W Windows 8 każda wersja jest traktowana jak dawny Box.Nie ma już podziału na Box i OEM

Autor edytował komentarz.
pciproblem   6 #119 30.04.2013 02:33

@fervi.doctor
"Tylko tu jest problem, test nie jest wiarygodny"
gdzie widzisz niewiarygodność w instalacji 500mb win XP VS 2 giga win8 na tej samem maszynie wygrywa win8
to samo w przypadku startu i zamykania

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #120 30.04.2013 08:51

Kurcze dziś dostałem tablet z Windowsem i moje zdanie na temat Windowsa 8 zmieniło się diametralnie. Wydaje mi się Windows jest lepszy niż Android.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #121 30.04.2013 08:55

@Shaki81
Szkoda, że nie wiedziałem, ze poszukujesz takiego tabletu, bo mam jeden na sprzedanie ;P

przemor25   14 #122 30.04.2013 09:30

@zomo_prl

"usprawnione? ciekawe gdzie- dawniej wysraczyło otworzyć start, wpisać choćby 3 pierwsze litery i wynik był a teraz nie dość,że zajmuje to cały ekran to jeszxze trzeba wybierać kategorię w których ma być wyszukiwane.... dzięki za "takie" ulepszenie.... ponoć w update "blue" ma zostać to "naprawione" by działało jak w 7 ale trzymajmy się tego co jest póki co...."

Właśnie, cholercia, zawsze narzekałem, że jak szukałem jakiegoś pliczku w W7 to ten podział na kategorie przy tak małej powierzchni na pokazanie wyników jaki był w starym Menu Start mnie dobijał :) Prawie zawsze trzeba było przechodzić do konkretnej kategorii. A teraz Windows 8 - pokazuje nie dość że na całym ekranie to jeszcze na wstępie można określić czego szukamy: programu czy pliku. Więc jak dla mnie to jest usprawnienie ale rozumiem, że inni mogą mieć inne zdanie od mojego :)

"miała trudniej ale nie tylko z powodu W7 ale głównie z powodu tego co MS wyciął z W8..."

MS nie wyciął aż tak dużo, żeby konsument przy zmianie systemu poczuł się ograniczany. Sam uważałem jeszcze przed premierą nowych Okienek, że Windows 8 będzie miał trudniej od swojego poprzednika i moje zdanie się sprawdziło. Windows 7 wystarczająco nasycił rynek.

"przy 7 to niespecjalnie mieli z czego szkolić - podstawy obsługi były te same co u poprzedników, w W8 jest diametralnie zmienione i szkolenia są konieczne."

Praktyka była jednak inna. Wiadomo, że Ci co potrafią obsługiwać system nie potrzebują nowych szkoleń ale różne panie Krysie czy Jadzie same proszą o takie szkolenia przy zmianie systemu w firmie (np. uczelnie, szkoły). Na szczęście takie zmiany nie są czynione co pół roku :)

tfl   8 #123 30.04.2013 09:57

Oglaszam swieto lasu. Nie do konca zgadzam sie z Gowainem.

Polskie prawo stoi ponad umowami cywilnymi, ale tylko w przypadku, gdy umowa cywilna jest sprzeczna z kodeksem cywilnym. Dodatkowo kodeks cywilny zapewnia swobode umow (art 353 KC), wiec to jak sie dogadamy z kontrahentem (na co sie zgodzimy) to juz tylko nasza sprawa. W przypadku sprzedazy programow komputerowych mozna by probowac podciagnac wszystko pod ustawe o prawach autorskich. Jest to jednak zludne, poniewaz de facto kupujac windows nabywamy egzemplarz utworu (z art. 6 ustawy wynika, ze przedmiotem prawa autorskiego jest utwor (opublikowany), to taki ktorego egzemplarze zostaly upubliczone, ergo egzemplarz != utwor) i zawieramy umowe cywilna z MS na korzystanie z ich systemu.

Z drugiej jednak strony zgadzam sie, ze licencja powinna obowiazywac na sprzet, mimo jego rozbudowy. Zwlaszcza, ze sprzet sie niszczy, psuje i starzeje, w przeciwienstwie do oprogramowania, ktore tylko sie starzeje :)

xomo_pl   24 #124 30.04.2013 10:25

@chrome_9;
piszę to chyba już po raz piąty ale co tam: wiem co stoi w licencji ale sam MS zakłada przypadek awarii sprzętu i wtedy po prostu kasują na swoich serwerach info o tym jaka była płyta główna i możemy aktywować już na nowej bez problemu. Czasem to idzie z automatu przez online a czasem trzeba zadzwonić i pogadać z konsultantem- konsultantem MS- oni chyba wiedzą co mogą co?

to jest naturalna praktyka- jeśli by tego nie było i klient, który kupił komputer z oem Windows i padła mu płyta główna, w serwisie usłyszałby musi pan kupić nowy klucz bo tak licencja stanowi-> pręzej wgra pirata a niżeli zapłaci po raz drugi kasę za to samo. Stąd zapewne MS na to pozwala, żeby klientów nie zrażać.
Już nie raz były w sieci info co jest potrzebne by móc stwierdzić, że dysponujemy orygnałem Windows- jest to certyfikat z kodem nalepiony na pc, faktura i ewentualnie nośnik- nikt nie "bada" licencji czy ona była kupiona na ten czy na inny pc,- masz fakturę, nalepkę COA - jest wszystko legalne. Szczególnie, że sam MS na to pozwala.

@Shaki 81;
bo W8 na tabletach jest świetny- w końcu interfejs tworzony pod dotyk głównie a tylko "po drodze" wpadł na resztę sprzętu...
Tablety z W8 mi się tak spodobały, że sam niedługo kupuję sobie taki, głównie dlatego, że tablety z W8 mają normalny HDMI, USB a niej androidowe z autorskimi wtyczkami i adapterami po 100zł.


@przemor25;
jak sam stwierdziłeś- co kto lubi ;)
mi nie podeszła ta klikanina konieczna, żeby móc coś wyszukać, do tego samo szukanie nie jest od razu dostępne po wciśnięciu przycisku start tylko trzeba albo wybrać z paska bocznego albo po otwarciu start wcisnąć ctrl+f - w W7 klikam start i szukam od razu. Ja wiem, że to tylko przyzwyczjenia kwestia ale jakoś ciężko się przyzwyczaić do czegoś co jest mniej wygodne.
Ponoć po updacie 'blue' ma być szukanie w formie paska bocznego bez zakrywania całego ekranu ale poczekajmy na fakty ;)

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #125 30.04.2013 10:40

@Shaki81 "Kurcze dziś dostałem tablet z Windowsem i moje zdanie na temat Windowsa 8 zmieniło się diametralnie. Wydaje mi się Windows jest lepszy niż Android."

Najlepsze w tablecie z Win8 jest to..., że na okienkach i tak można uruchomić androida więc można mieć 2w1.

gowain   21 #126 30.04.2013 11:35

@sgj tylko po co, jak sporo gier z Androida jest w sklepie MS, a programy, które są w systemie spod znaku Google, to często protezy pełnych aplikacji z Windowsa?

Autor edytował komentarz.
  #127 30.04.2013 14:22

@pciproblem
Już wyjaśniam

Oprogramowanie ewoluuje, dlatego tutaj jest test Windows 8 vs XP, jak działa

Niemniej jednak powinno się testować aplikacje w tych samych wersjach, by określić co jest szybsze, bo w oczach oprogramowania różnica między Firefox 2 a 20 jest potężnie duża. Dlatego ten test w większości przypadków jest niewiarygodny, bo nie powinno się testować różnych wersji oprogramowania, a te same, Office 2010 nie będzie tak samo działał jak Office 2003, może działać lepiej lub gorzej. Ale jeśli testujemy konkretną wersję Office'a, to można się dowiedzieć faktycznie jaki Windows jest szybszy.

To trochę tak jakbyś porównywał Notatnik do Worda i twierdził, że Windows 8 jest szybszy, bo notatnik się szybciej uruchomił.

AndrzejG   10 #128 30.04.2013 16:12

@_qaz7
Do puchnięcia tego katalogu przyczyniają się głównie poprawki (backupy), informacje instalatora (C:\Windows\Installer) - tam się chowają, żeby zainstalowane programy można było potem odinstalować przez panel sterowania. Poza tym pliki tymczasowe, czasami zrzuty pamięci potrafią zabrać masę miejsca jak się przytrafi BSoD,dodatkowe biblioteki instalowane przez różne programy też miejsca nie oszczędzają. Poza tym są jeszcze dane Prefetch, templatki jak jest ich dużo...

To tak z grubsza.

sgj   12 #129 30.04.2013 20:52

@gowain
"@sgj tylko po co, jak sporo gier z Androida jest w sklepie MS, a programy, które są w systemie spod znaku Google, to często protezy pełnych aplikacji z Windowsa?"

Po to że sporo aplikacji z androida nie ma na Windows a jak są to jakies kulawe protezy na modern.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #130 30.04.2013 21:46

@sgj czekam na listę takich aplikacji, bo ekran wszystko przyjmie.

przemor25   14 #131 02.05.2013 00:57

@zomo_prl
Wolałbym, żeby pole wyszukiwania nie wróciło na powrót do małego okienka, a najlepiej, żeby użytkownikowi pozostawiono wybór :) Pożyjemy, zobaczymy co wprowadzi Blue :)

@AndrzejG
Często zwykłe narzędzie do czyszczenia śmieci wbudowane w system potrafi sporo usunąć :)

xomo_pl   24 #132 02.05.2013 12:59

@przemor25;
ponoć ma być tak, że po wybraniu z bocznego panela opcji search nie będzie zasłaniany cały ekran planszą Modern tylko po boku będzie sama ta część planszy związana z szukaniem:
to szare to pulpit: http://winsupersite.com/site-files/winsupersite.com/files/uploads/2013/04/blue-s...

postęp jest ale to dalej niepraktyczne- zaletą szukania z W7/Visty było to, że nie trzeba było nawet użyć myszki ani razu tylko wciskało się start key i można było domyślnie już szukać - pole search było aktywne. Mam nadzieję, że chociaż to wprowadzą a nie zostanie tylko w sferze zamkniętych beta testów.

W sumie gdyby tak tylko "doposażyć" ekran start W8 w stale widoczny albo u góry albo na dole pasek szukaj, coś w stylu traya stale widocznego to byłoby już lepiej ;)

AndrzejG   10 #133 02.05.2013 15:29

@zomo_prl

"postęp jest ale to dalej niepraktyczne- zaletą szukania z W7/Visty było to, że nie trzeba było nawet użyć myszki ani razu tylko wciskało się start key i można było domyślnie już szukać - pole search było aktywne"


O ile dobrze pamiętam to w Win8 od początku działa tak samo - start key i zaczynasz pisać a na ekranie natychmiast pojawiają się skategoryzowane wyniki: aplikacje, internet, ustawienia, pliki... Tyle, że na ekranie modern start. Różnica taka, że kursor zaczyna być widoczny dopiero po napisaniu pierwszej litery, ale też bez klikania się obchodzi. Tak przynajmniej u mnie na komputerze stacjonarnym to działało.

/edit
No dokładnie tak jest, a jak jesteś w trybie Modern, to nawet nie trzeba dotykać winKey, wystarczy zacząć pisać.

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/search-apps-files-settings
http://winsupersite.com/windows-8/windows-8-tip-find-anything-search

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #134 03.05.2013 15:29

@zomo_prl
No cóż mamy trochę inne zdania na temat wyszukiwania w Windows 7/8. Ja nadal twierdzę, że praktyczniejsze jest to w Windows 8 ze względu na większe pole obszaru oraz wyraźniejszy sposób pokazywania wyników. I nie trzeba używać myszki podczas wyszukiwania w W8. Ale każdy używa tego, co mu bardziej pasuje :)

@AndrzejG
Dokładnie :)

chrome_9   5 #135 07.05.2013 09:02

Microsoft poinformował oficjalnie o sprzedaży 100 milionów licencji w ciągu 6 pierwszych miesięcy. Dla porównania Windows 7 osiągnął barierę 100 milionów licencji 27 kwietnia a więc o kilka dni szybciej niż Windows 8. Oczywiście poza legalnie sprzedanymi licencjami jest spory szary rynek wersji torrentowych

Liczba kont Microsoft przekroczyła 700 milionów aktywnych użytkowników.

http://blogs.windows.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2013/05/06/windows-8-...

pciproblem   6 #136 07.05.2013 11:35

@zomo_prl
"Przejdźmy jednak do faktów.
a fakty są takie:
1. MS unika tematu sprzedaży Windows8 jak ognia"

http://www.theverge.com/2013/5/7/4306292/windows-8-100-million-license-sales

xomo_pl   24 #137 07.05.2013 16:05

@pciproblem; trochę minęło od czasu powstania tego wpisu do tego wywiadu xD

@chrome_9 liczba kont MS jest bez znaczenia- wiele osób ma po kilka kont zwanych "kontami MS" od niedawna.


"sprzedało" im się trochę tych licencji to prawda ale najważniejsze pytanie jest nie ile się sprzedało a ile jest w danej chwili aktywnych (mając usługę Windows Update nie jest chyba większym problemem zliczenie aktywnych kopii Windows.) bo suma sprzedanych obejmuje licencje wypchnięte do partnerów oem i te znajdujące się w komputerach będących na stanie w hurtowniach/sklepach itd.

przemor25   14 #138 08.05.2013 08:46

@zomo_prl
Chyba doszły słuchy w Microsofcie o Twoim wpisie i jak na zawołanie po kilku dniach masz odpowiedź w postaci liczby sprzedanych licencji :D

"liczba kont MS jest bez znaczenia- wiele osób ma po kilka kont zwanych "kontami MS" od niedawna."
Wiele osób również nie zakłada nowych kont tylko tworzy kolejne aliasy. A aliasy raczej nie są wliczane do nowych kont Microsoftu.

xomo_pl   24 #139 08.05.2013 09:20

@przemor25- też pomyślałem wczoraj, że odpowiadają jak na zawołani. Widać blogDP ma swoją moc (żart) :)


"Wiele osób również nie zakłada nowych kont tylko tworzy kolejne aliasy"

patrząc na to, że jeszcze do niedawna Skydrive oferował wszystkim na start 25GB jestem pewny, że masa ludzi potworzyła wtedy po przynajmniej 2 konta jak nie więcej :)
Teraz co prawda tylko 7GB jest na konto za darmo więc jak ktoś potrzebuje więcej za freeko to nowe konto i ma kolejne 7GB.

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #140 10.05.2013 01:42

@zomo_prl
Niby racja :) Wiele osób mogło w taki sposób zwielokrotnić liczbę posiadanych kont Microsoftu. Ale jestem też ciekaw statystyk ile posiadaczy skorzystało już z płatnego powiększenia powierzchni dyskowej SkyDrive'a. Mi to jeszcze nie grozi, bo w chmurę ładuję tylko te najważniejsze rzeczy, bo gdybym chciał nawet swoją kolekcję zdjęć zachować na SkyDrive'ie to już dawno temu przekroczyłbym te 25 GB.

Tak mi się wydaje, że Microsoft nie zlicza tych zdublowanych kont tylko te, które zostały użyte do logowania do Windows 8 za pomocą konta Microsoft. Jeśli już, to userzy korzystają z kont połączonych (dawne połączone identyfikatory Windows Live), co w przypadku poczty Outlookowej sprawdza się wyśmienicie :)

art6767   2 #141 26.05.2013 11:26

MS chce połączyć maszynki mobilne z komputerami stacjonarnymi a jak przysłowie mówi jak coś jest do wszystkiego to znaczy że do niczego. MS za jednym zamachem chce wejść na rynek wszystkich urządzeń u mnie komputer nie służy jako urządzenie multimedialne i kafelki są jak najbardziej zbędne....

  #142 10.01.2014 16:08

Windows8 to wyjątkowe dziadostwo! Zamiast wygodnie korzystać jak w WN7, człowiek ciągle się wkurza, bo musi szukać wszystkiego! Niech szlag trafi Microsoft, nich ich konkurencja skutecznie zniszczy!!!

  #143 10.04.2014 09:51

WIN8 jest porażką która ma błędy takie jak w 7 ale one są rozszerzone w ciul. W WIN7 było podobnie ale tam wystarczył jakiś patch,. A tu jak chcesz pograc w coś starego to musiałbys mieć słabszy system.Nawet GTAIV ma błędy szczególnie graficzne lata kamera i znikają tekstury. A PCSX2? Żadna konfiguracja nie pomaga, Windows Media Player sam zmienia info o muzyce. Sam mam WIN8 i muszę to udżwignąć niedługo będę zmieniał na XP :D. A tryb zgodności to nie pasuje do WIN8. Więc jak uzywasz kompa do gier i innych, to lepiej nie instaluj WIN8. A zwłaszcza do laptopów marek : ASUS, SONY, LENOVO,TOSHIBA. więc niech MS upadnie przez to gówno!

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.