Xperia Z4 — nowy flagowiec Sony dopiero jesienią? Znamy już specyfikację

Ostatnimi laty Sony przyzwyczaiło swoich fanów do wypuszczania nowego topowego modelu co około 6 miesięcy - zwykle pierwszy model prezentowano na styczniowych targach CES a do sprzedaży wchodziły gdzieś pod koniec marca. Kolejny model pojawiał się podczas odbywających się w Berlinie targów IFA (początek września) a na rynek wchodził w październiku. O tym, czy to dobre podejście zapisano już wiele stron na forach i portalach. Sony zdawało się być nieugięte. Stąd też brak nowego modelu podczas CES 2015 zaskoczył wiele osób. Mówiło się jednak, że premiera następcy świetnego modelu Z3 to kwestia dwóch, może trzech miesięcy. Według najnowszych plotek premiera nastąpi jednak dopiero jesienią (najpewniej na IFA). Ważniejsza jednak od daty premiery jest specyfikacja nowego flagowca Sony. Nie, to żeby posiadacze obecnych modeli Z mieli na co narzekać (bo nie ma na co) ale tak po prostu.

Specyfikacja

Na podstawie benchmarka GFXBench poznaliśmy specyfikację Xperii Z4.

Moim zdaniem nie ma tu rewolucji, a co najwyżej ewolucja tego co już jest w Z3. Ulepszono przednią kamerę, zastosowano Snapdragon 810 i prawdopodobnie 32GB pamięć wbudowaną w miejsce 16GB. O 0.1" zmniejszono także względem Z3 ekran co moim zdaniem nie ma żadnego sensu. Całkowicie jednak popieram poprzestanie na rozdzielczości FHD - więcej do niczego nie jest potrzebne i jest przerostem formy nad treścią. Otwartą kwestią jest slot na kartę microSD, który wyróżniał poprzednie modele Sony od konkurentów, gdzie jedyną opcją rozszerzenia pamięci było kupno modelu z wbudowaną większą pojemnością. Patrząc na rendery najnowszej Xperii można jednak założyć, że slot pozostanie.

Wykonanie i wygląd

Xperia Z4 kontynuuje dobre tradycje modeli z tej serii. Ponownie wykonana będzie z metalu i szkła. Zdjęcia, które wyciekły wskazują także, że kształt obudowy nie przeszedł żadnej większej rewolucji względem modelu Z3. Moim zdaniem to dobra decyzja, gdyż pod tym względem Xperia Z3 jest idealna.

Nowością względem poprzednich modeli będzie nieosłonięty port USB znajdujący się teraz na dolnej krawędzi. Port ten podobnie jak w pokazanym niedawno modelu Aqua będzie wodoszczelny. Zabraknie niestety na boku portu ładowania magnetycznego zgodnego ze stacjami DK. Wielka szkoda moim zdaniem, ponieważ złącze to jest bardzo wygodnym sposobem ładowania Zetek, a stacja dokująca to świetne miejsce na telefon. Możliwe jednak, że Sony przygotowało nowe stacje dokujące umożliwiające bezstykowe ładowanie smartfonu.

Podsumowanie

Xperia Z4 z pewnością nie będzie rewolucją względem Z3. Użytkownicy Z3, podobnie zresztą jak i Z2 w zasadzie nadal będą mogli się cieszyć urządzeniem o zbliżonych do topowych nowości parametrach. Postęp w urządzeniach mobilnych, jaki obserwowaliśmy jeszcze kilka temu to już przeszłość. Teraz w zasadzie wszystkie firmy jedynie lekko zmieniają specyfikację i sprzedają je jako nowe modele. Dlatego też kto zakupił Z3, Z2 (a w zasadzie to i nawet Z1 b przecież działa ona na Snapdragonie 800) może spokojnie kolejny rok cieszyć się swoim urządzeniem. Jeśli o mnie chodzi, to nie zamierzam wymieniać swojej Z3 na nowszy model, gdyż nie ma to już sensu- obecny smartfon oferuje mi świetny ekran, doskonałą obudowę a pogoń za mocą odczuwalną jedynie na wynikach benchmarków to nie moja pasja;)

Źródło grafik: Onleaks