rzut oka na Asus Vivo tab smart

Czytający moje ostatnie wpisy wiedzą, że planuję wkrótce kupić nowy tablet. Choć model już wybrałem jakiś czas temu nie przeszkadza mi to w poszukiwaniach i oglądaniach ewentualnych alternatyw. Ostatnio miałem okazję zobaczyć jak działa w praktyce tablet firmy Asus, który niedawno doczekał się sporej obniżki z ok 2200 na 1699zł- model Vivo tab smart.

Co na "pokładzie"

Windows 8
Dwurdzeniowy procesor Intel Atom™ Z2760 1.8Ghz
Panel IPS 10,1” 1366x768
Waga 580 g i 9,7 mm grubości
NFC – Tap i Explore: prosta interakcja z innymi urządzeniami obsługującymi NFC ·
Kamera 8MP z funkcją auto-focus.

Do tego modelu producent nie przewidział stacji dokującej (nawet takiej bez klawiatury), oferuje jedynie pokrowiecTranSleeve z osobną klawiaturą i funkcją podstawki. Rozwiązanie bez sensu no ale w końcu coś musiało być wycięte w stosunku do "pełnego" Vivo tab'a kosztującego niemal 4000 zł.

Wykonanie

Miałem okazję zobaczyć wersję całą czarną. Tył pokryty jest czymś w rodzaju gumo-podobnym i dzięki temu tablet wygląda świetnie ale i bardzo pewnie leży w ręku.
Przód to plastik dobrej jakości. Całość moim zdaniem została dobrze wykonana, tablet leży pewniej niż SMART PC Samsunga (choć trzeba mieć na uwadze też, że Smart pc jest o ponad cal większy to jednak gumo-podobny tył dużo daje w przypadku Vivo taba. Samsung konsekwentnie i z uporem użył "klasycznego dla siebie "plastiku w swoim tablecie.)

Ekran, kwestia rysika

Jak już pewnie wiecie jednym z kryteriów wyboru przeze mnie tabletu jest obsługa rysika i porządna aplikacja do notowania zrobiona pod kątem rysika. Ale o tym za moment...
Ekran ma w/g mnie dobre odwzorowanie kolorów i kątów. Reaguje bdb na dotyk.

Ten model teoretycznie nie ma wsparcia dla rysika, nie ma go oczywiście w zestawie ale to nie znaczy, że nie możemy użyć jakiegoś dokupionego osobno rysika. Teoretycznie. Do testów użyłem uniwersalnego rysika Wacoma podobnego do tego oferowanego przez Samsunga w note/smart pc. Reagował dobrze ale jest inny problem: ekran czy to w Smart PC czy galaxy note 10 przy używaniu rysika nie ugina się natomiast ten w asusie przy korzystaniu z rysika ewidentnie jakby się "zapadał"- obawiałbym się czy ekran nie pęknie po dłuższym okresie. Oczywiście zarówno smart pc czy Galaxy note 10 zostały zrobione "pod" rysik a ten Asus nie więc nie jest to wadą samego sprzętu ale może być wadą dla kogoś kto zechce korzystać z rysika.

Czy kupię?

Nie, nie kupię z dwóch powodów:
- ekran o czym wspomniałem wyżej
- brak porządnej aplikacji w stylu samsung S note- to co oferuje aplikacja super note by Asus to jakiś żart.
- brak stacji dokującej pozwalającej na komfortowe korzystanie "w trybie ultrabooka" na kolanach czy zrobienie zdjęcia czegoś przed nami np. projektora na nudnym wykładzie...- podstawka tego nie umożliwia...

jeśli powyższe wady są dla kogoś nie ważne to...

kupiłbym bo to kawał dobrego sprzętu, za ok 1600 zł mamy pełnoprawny Windows, USB, mini HDMI, dobre wykonanie.