xp-AntiSpy poskromi kolekcjonerskie zapędy Windows 10

Strona główna Aktualności

O autorze

xp-AntiSpy to bardzo popularne narzędzie do łatwej zmiany ukrytych domyślnych ustawień systemów Windows XP, Vista, 7 i 8 które ewidentnie zagrażają prywatności użytkownika. Dzisiaj w erze Windows 10, które koło pojęcia „prywatność” nawet nie stało, zapotrzebowanie na tego typu narzędzia jest spora. Co prawda nasz znakomity bloger WielkiPiec sugeruje, by nie używać do zabezpieczenia się zewnętrznych programów-czyścicieli, ale nie ukrywajmy, nie każdy użytkownik PC będzie doktorem informatyki. I właśnie dla tych szeregowych użytkowników pomocą może być wydana po kilku latach nowa wersja xp-AntiSpy, która zajmuje się ustawieniami najnowszego systemu Microsoftu.

Gdyby nie wydanie Windows 10, prawdopodobnie xp-AntiSpy dokonałby swojego żywota. Mimo że program był opensource'owy, nikt się nie podjął jego rozwoju, zaś sam autor był przekonany, że zrobił co mógł w kwestii uszczelnienia „okienek” przed wyciekami danych. Jednak gdy zapoznał się z tym, co robi „dziesiątka”, gromadząc istotne dane o aktywności użytkownika bez pytania go o zgodę i bez możliwości wyłączenia tego w ustawieniach systemowych, uznał, że musi wykorzystać swoje umiejętności i popularność swojego programu, by ograniczyć kolekcjonerskie zapędy Microsoftu.

Najnowsza wersja programu gromadzi w jednym miejscu wszystkie znalezione w Sieci przełączniki związane z prywatnością w Windows 10 – pozwala m.in. na wyłączenie Wi-Fi Sense, biometrii, udostępniania Windows Update przez P2P, identyfikatorów reklamowych, geolokalizacji, analizy uruchomionych programów itp. To wciąż beta, oznaczona jako 3.98-3, wersja finalna powinna być dostępna do końca tego roku, jednak już dziś można powiedzieć, że wszystko działa poprawnie.

Pewną niedogodnością dla niektórych użytkowników może być to, że beta dostępna jest jedynie po niemiecku. Angielska lokalizacja pojawić się ma wraz z wersją finalną, jednak narzędzie działa już dziś na tyle dobrze, że zdecydowaliśmy się udostępnić wersję testową w naszej bazie oprogramowania – znajdziecie ją w panelu Wszystkie wersje, oznaczoną jako „wersja rozwojowa”. Przypominamy, że przed wprowadzeniem zmian zrobić kopię zapasową aktualnych ustawień. Program pyta o to przy starcie, należy odpowiedzieć na pytanie „Ja”.

© dobreprogramy