Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows Insider to najlepsze co mógł zrobić Microsoft, ale użytkownicy nie zrozumieli jego idei

Pod sterami Satya Nadelli Microsoft przeszedł długą drogę zmian i innowacji. Poza szerokim otwarciem się na platformy iOS i Androida zmieniono podejście przy tworzeniu sztandarowego produktu - Windows.

Windows Insider, czyli co?

Stworzenie programu Windows Insider miało jeden główny cel - pokazanie społeczności "Hej pomóż nam współtworzyć Windows 10, słuchamy Twojego głosu".
Nie wiem na ile da decyzja miała za zadanie ocieplenie wizerunku, a na ile rzeczywiście wsłuchanie się w głos społeczności, ale patrząc po kolejnych kompilacjach mam wrażenie, że Microsoftowi udało się tylko to drugie.

Wydanie bardzo wczesnych wersji rozwojowych dla niemal nieograniczonego grona odbiorców to niemal mieszanka wybuchowa. Niestety użytkownicy nie zrozumieli do końca istoty tego programu i na forach wylała się fala krytyki na nową wersję okienek.
A to, że pierwsze buildy nie zawierały praktycznie żadnych nowości, a to że wersje są niestabilne i się wysypują, że Spartan to beznadziejna przeglądarka bo nie posiada połowy funkcji z Chrome'a. O ile w klasycznym Windows 10 częste buildy i poprawki uciszyły część malkontentów, to w przypadku Windows 10 Mobile, gdzie nie da się tak szybko reagować na błędy i łatać systemu, komentarze są o wiele bardziej nacechowane emocjonalnie.

Nowa wersja Windows 10 Mobile to syf, nie instalować tego badziewia na telefonach!

Windows 10? Powrócił tylko menu start! I gdzie ta zapowiadana rewolucja?

Czytając te inne komentarze, również na stronach Dobrychprogramów zastanawiam się, czy MS dobrze postąpił oddając swój rozwojowy produkt w tak szerokie ręce.

Nie dotykaj bo zepsujesz

Może komunikaty, by nie instalować tych produktów na maszynach produkcyjnych nie były zbyt wyraźnie prezentowane, może trzeba było otworzyć program tylko dla bardziej zaawansowanych użytkowników i przy rejestracji wypełnić jakiś test z wiedzy i umiejętności, a może po prostu użytkownicy potraktowali program Insider jako okazję do łatwego zdobycia nowej wersji okienek jako swojego głównego OSa.
Microsoft chyba sam do końca nie spodziewał się takiego odzewu na swoją akcję. Choć z drugiej strony dostęp do wersji rozwojowych był zbyt ułatwiony. Za pomocą niewielkiego programu można było odblokować instalację Windows 10 z poziomu Windows Update i to bez żadnej rejestracji w programie Insider.

Windows Feedback

Windows Insider to program, który dał dużego kopa w rozwoju Windows 10. Odzew użytkowników był bardzo duży, a feedback skierowanych do MS przy pomocy specjalnych aplikacji jest bardzo merytoryczny. Szkoda tylko, że to tylko margines, bo 90% komentarzy zamiast przez aplikację Windows Feedback jest przelewane w niemal każde miejsce Internetu... 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
GBM   22 #1 13.04.2015 12:36

Szkoda, że jeszcze dłuższego tytułu nie dałeś :D

ziemowy   7 #2 13.04.2015 13:27

@GBM: bywają dłuższe :P

MaXDemage   19 #3 13.04.2015 13:40

@GBM: Pijesz do kogoś? ;>

GBM   22 #4 13.04.2015 13:40

@MaXDemage: Uderz w stół, a... ? ;>

AntyHaker   22 #5 13.04.2015 17:50

@GBM: Tytuł ma oddawać treść, a nie być "hakiem na czytelników" jak co niektóre na portalu ^^


Co do wpisu - zgadzam się w 100%. Ogólnie ludzie mają problem z czytaniem wszelkiej maści komunikatów czy regulaminów, stąd te lamenty w sieci ... A w ogóle szczytem wszystkiego jest tekst "Microsoft zepsuł mi telefon, bo teraz się nie uruchamia" ...

Autor edytował komentarz.
Kuragari91   12 #6 13.04.2015 18:34

@AntyHaker: A no niestety. Ludzie nie potrafią odróżnić, czym jest hejt, lament, od konstruktywnej krytyki. Do tego dochodzą osoby, o zerowej wiedzy na jakikolwiek temat, ale i tak muszą się wypowiadać w roli ekspertów.

Co do samego projektu Windows Insider, to obawiam się tylko, że może więcej zaszkodzić niż pomóc. Oczywiście dodać rzeczy, które już od dawna powinny być(np.Perski kalendarz), ale ze swoją ideą przeć dalej. Zobaczmy jak W8 dał możliwości w Surface Pro 3. Możemy mieć tablet, laptop i stacjonarkę w jednym. Niestety niektórzy mają klapki na oczach i widzą tylko desktopy.

patryk9200   8 #8 13.04.2015 18:55

@gowain: "Kwiat" polskiej inteligencji :-P
Cóż czasami stwierdzam, że selekcja naturalna jest mało efektywna. W tym wypadku nie zadziałała. A szkoda.

msnet   22 #9 13.04.2015 19:49

Choć do Windows Insider może przystąpić każdy, to nie każdy do niego przystąpić powinien. W przypadku każdego programu w tak wczesnej wersji należy się liczyć z wieloma problemami, a szczególnie jeśli to jest system operacyjny. A gdy już się ktoś zdecyduje w tym uczestniczyć, to do wylewania swoich żali służy Windows Feedback, gdzie można, a wręcz należy pisać o wszystkim, co nam się nie podoba, lub co powoduje takie czy inne problemy.

Tymczasem robię podejście numer 2 do Windows 10 na Lumii 1520 :)

AntyHaker   22 #10 13.04.2015 23:21

@Kuragari91: No ale w Win10 dalej będziesz mógł mieć to wszystko w jednym, z tym że wygodniej :D Mi tam bardzo podoba się Windows Insider i chwała za to Microsoftowi xP Powinni tylko przed przystąpieniem do niego zmuszać do wypełnienia formularza i od razu odsiałoby to kilku mniej ogarniętych...

@gowain Dzonasek? On/Ona zawsze w formie, gdy trzeba strać na straży pokoju przeciwko złemu Microsoftowi :D

@msnet Powodzenia, bo naprawdę warto ^^

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #11 13.04.2015 23:24

@msnet: Właśnie - przystąpiłbym - gdyby komputer nie służył mi do pracy :P Nie mam czasu na ewentualne problem, a szkoda :)

msnet   22 #12 13.04.2015 23:58

@AntyHaker: Po zrobieniu resetowania do ustawie fabrycznych (inaczej nie działała mi transmisja danych w roamingu, a jako abonent Play tego potrzebuję) hub Zdjęcia nie pokazuje zdjęć. Widze zdjęcia w Lumia Storyteller i Eksploatorze, ale nie w apce Zdjęcia ani w żadnej innej, która z hubu zdjęć korzysta (nie mogę z poziomu żadnej aplikacji z wyjątkiem tych dwóch wymienionych otworzyć żadnego zdjęcia)...

ziemowy   7 #13 14.04.2015 05:15

@msnet: Przy aktualizacji do 10, pojawił się Update do 8.1 U2?

msnet   22 #14 14.04.2015 12:09

@ziemowy: Tak, ale po przywróceniu z 10 do 8.1.1 (do nowszej wersji, niż miałem wcześniej). Po zadziałaniu Insiderem pojawiła mi się aktualizacja U2, a dopiero po jej zainstalowaniu pojawił się W10.

@AntyHaker: Problem ze zdjęciami rozwiązał się sam - dzisiaj rano problemu już nie było :) Pozostała jeszcze jedna rzecz - irytujące dźwięki w dialerze, na które nie znalazłem sposobu (poza wyciszeniem dźwięków multimediów i aplikacji.

Autor edytował komentarz.
_qaz7   6 #15 14.04.2015 16:00

"Hej pomóż nam współtworzyć Windows 10, słuchamy Twojego głosu"

Przed Insiderem by i jest nadal Uservoice dla windy i wp:

https://windows.uservoice.com/
https://windowsphone.uservoice.com/

i gwarantuję, że MS nie chce nikogo słuchać - apele o zmianę ikon w 10, bo ta amatorszczyzna jest nie do przyjęcia; o wycofanie się z hamburger menu; o przywrócenie paska adresu przeglądarki na dół, który wpakowali w Spartanie na górę; o pozostawienie rozwijanych opcji na dole pod kciukiem, a w koncu, żeby nie zżynać UI z androida, bo wiele osób kupiło WP właśnie uciekając od androida.

Zgadywać mogę, że z Insiderem jest/będzie podobnie - będą reagować na znalezione błędy ale nie na sugestie zmian.

Ogólnie, to co robi MS, jest żałosne - wydają nowy, "przełomowy" system, a wszystkie zmiany zamykają się na męczeniu się z przepisywaniem na nowo swoich własnych aplikacji Metro, które po roku pisania są dalej w fazie alpha, mimo, że na win8.1 robiły to samo i działały, oraz na poprawianiu w nieskonczoność Menu Start, który jest przecież zwykłym, nieskomplikowanym okienkiem.

Ponoć do OEM-ów RTM ma trafić w czerwcu, pozostały im niecałe 3mc, patrząc na to co oferują obecne buildy, to można się spodziewać, że oni już nic tam nie dorzucą, będą tylko gorączkowo łatać błędy.

Nowy prezes MS zrobi to samo, co MS robiło od 10-15 lat, wydadzą na development nowego systemu 10-20 balonów a potem 1mld na marketing. Oni się nie zmienili, są dalej firmą z mentalnością z lat 90.

Autor edytował komentarz.
pionner   10 #16 14.04.2015 16:14

Przed przystąpieniem do Insidera powinien być test na wiedzę o systemie. Pytania typu "Do czego służy regedit?". Jeśli nie przejdziesz, nadal możesz pobrać system i zostajesz Insiderem, ale twoje odpowiedzi lecą do innej puli. Dzięki temu MS miałby oddzielone lamenty o brzydkich ikonach od feedbacków ludzi którzy widzą w systemie coś poza paskami i menu start.

Swoją drogą jak ktoś już wcześniej napisał, gdyby do plików .theme, czy czego oni do tych kompozycji używają dodali możliwość dopakowania grafiki, do tego dodali kanał alpha, to skończyłyby się narzekania "ale ten system brzydki", bo każdy mógłby sobie np. z Windows Store ściągnąć taką skórkę, która by mu się podobała.

charper   9 #17 14.04.2015 18:05

autorze czytając komentarze zdaj sobie sprawę ze tu nie udzielają się żadni informatycy a sfrustrowane dzieci w wieku gimnazjalnym którzy hejtuja każdą wersję windows wyższą niż 5.1 a niektórzy nawet używają linuxa z nadzieją że zdobędą u kogos respekt. ja sam jestem zapisany do insidera ale nie dostałem jeszcze żadnej aktualizacji. nawet jeśli dostanę a nie będzie coś działać to ja to rozumiem bo to pre-alpha i na stronie MS JEST WYJAŚNIONE JAK KROWIE NA ROWIE na co się zgadzasz rejestrując się tam a poza tym jest narzędzie do rollbacku więc tak jak mówię. Dzieci płaczą a zaradni myślą i wiedzą swoje. Co ciekawe ci sami ludzie jak przechodzili na linuksa nie widzieli nic złego w rozwiazywaniu problemów z wdrażaniem linuksa, szukaniem odpowiedników oprogramowania, instalowaniu działających sterowników urządzeń i usuwaniu innych dolegliwości. to tak jakby prawicowiec wszedł poczytać lewicowy portal i pomyślał "ale pier..." :)

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   22 #18 14.04.2015 22:17

@_qaz7: Nie pajacuj.
1. Ikony cały czas modyfikują > chociażby ostatnia ikona kosza.
2. Hamburgera chcą połączyć z pivotami i panoramą.
3. Pasek adresu w Spartanie ma być docelowo na dole, pisali już o tym.
4. Patrz pkt 2.

Podsumowując, dużo szumu, ale merytorycznej wypowiedzi zero - polecam najpierw rozeznać się w temacie, a dopiero później snuć wizję nadchodzącego świata...

przemor25   14 #19 18.04.2015 21:05

@pionner: Dobry pomysł z tym oddzieleniem ziaren od plwa (chyba tak to się odmienia). Potem Ci prawdziwi Insiderzy mogliby zaglądać przez specjalną stronę w celach czysto rozrywkowych ;)