Windows Insider to najlepsze co mógł zrobić Microsoft, ale użytkownicy nie zrozumieli jego idei

Pod sterami Satya Nadelli Microsoft przeszedł długą drogę zmian i innowacji. Poza szerokim otwarciem się na platformy iOS i Androida zmieniono podejście przy tworzeniu sztandarowego produktu - Windows.

Windows Insider, czyli co?

Stworzenie programu Windows Insider miało jeden główny cel - pokazanie społeczności "Hej pomóż nam współtworzyć Windows 10, słuchamy Twojego głosu".
Nie wiem na ile da decyzja miała za zadanie ocieplenie wizerunku, a na ile rzeczywiście wsłuchanie się w głos społeczności, ale patrząc po kolejnych kompilacjach mam wrażenie, że Microsoftowi udało się tylko to drugie.

Wydanie bardzo wczesnych wersji rozwojowych dla niemal nieograniczonego grona odbiorców to niemal mieszanka wybuchowa. Niestety użytkownicy nie zrozumieli do końca istoty tego programu i na forach wylała się fala krytyki na nową wersję okienek.
A to, że pierwsze buildy nie zawierały praktycznie żadnych nowości, a to że wersje są niestabilne i się wysypują, że Spartan to beznadziejna przeglądarka bo nie posiada połowy funkcji z Chrome'a. O ile w klasycznym Windows 10 częste buildy i poprawki uciszyły część malkontentów, to w przypadku Windows 10 Mobile, gdzie nie da się tak szybko reagować na błędy i łatać systemu, komentarze są o wiele bardziej nacechowane emocjonalnie.

Nowa wersja Windows 10 Mobile to syf, nie instalować tego badziewia na telefonach!
Windows 10? Powrócił tylko menu start! I gdzie ta zapowiadana rewolucja?

Czytając te inne komentarze, również na stronach Dobrychprogramów zastanawiam się, czy MS dobrze postąpił oddając swój rozwojowy produkt w tak szerokie ręce.

Nie dotykaj bo zepsujesz

Może komunikaty, by nie instalować tych produktów na maszynach produkcyjnych nie były zbyt wyraźnie prezentowane, może trzeba było otworzyć program tylko dla bardziej zaawansowanych użytkowników i przy rejestracji wypełnić jakiś test z wiedzy i umiejętności, a może po prostu użytkownicy potraktowali program Insider jako okazję do łatwego zdobycia nowej wersji okienek jako swojego głównego OSa.
Microsoft chyba sam do końca nie spodziewał się takiego odzewu na swoją akcję. Choć z drugiej strony dostęp do wersji rozwojowych był zbyt ułatwiony. Za pomocą niewielkiego programu można było odblokować instalację Windows 10 z poziomu Windows Update i to bez żadnej rejestracji w programie Insider.

Windows Feedback

Windows Insider to program, który dał dużego kopa w rozwoju Windows 10. Odzew użytkowników był bardzo duży, a feedback skierowanych do MS przy pomocy specjalnych aplikacji jest bardzo merytoryczny. Szkoda tylko, że to tylko margines, bo 90% komentarzy zamiast przez aplikację Windows Feedback jest przelewane w niemal każde miejsce Internetu...