ASUS FonePad 7 - moja opinia

Dzięki akcji z Intelem i redakcji, która mnie wybrała na dwa tygodnie w moje ręce wpadł tablet ASUS FonePad 7. Ucieszyłem się, że właśnie taki sprzęt otrzymałem do testów, ponieważ mogłem go porównać z dwoma urządzeniami z Androidem, z których korzystam, na co dzień, z Samsunga Galaxy S4 (którego recenzję obiecałem ehh...) oraz Tabletu Samsung Galaxy Note 10.1" N8000.

Zawartość zestawu

W pudełku znajdziemy:


 • Sam tablet,
 • kabel USB - miscroUSB, z przejściówką na gniazdko,
 • podstawkę,
 • "spinacz",
 • krótką dokumentację.

Specyfikacja

Otrzymany tablet to dokładnie ASUS Fonepad 7 K00E ME372CG. Poniżej najważniejsze cechy:


 • Przekątna ekranu 7'', rozdzielczość 1280 x 800, proporcje 16:10,
 • Procesor to Intel Atom Z2560 (2x1.6),
 • Pamięć wewnętrzna 8, 16 lub 32GB, w moim przypadku 16GB i ok 11GB do dyspozycji użytkownika,
 • Dwie kamery 1.2 i 5mpx,
 • 3G dzięki czemu możemy korzystać z połączeń telefonicznych czy internetu mobilnego,
 • oczywiście Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), Bluetooth V3.0, obsługa microSD do 64GB, GPS i inne.

Prawdę mówiąc zabrakło mi tych informacji na pudełku, nie ma ich tam w ogóle...

Wykonanie

Tablet występuję w dwóch kolorach tylnej obudowy. Trafił mi się model z białymi pleckami, osobiście nie jestem fanem tego koloru w żadnym miejscu, ale to oczywiście to kwestia gustu.

Sam tablet prezentuje się bardzo dobrze, wszystko świetnie wygląda. Na przednim panelu widzimy dwa głośniki z technologią audio ASUS SonicMaster. U góry dostępne mamy gniazdo minijack, po prawej stronie klawisze on/off oraz głośności oraz port microSD. Po lewej znajdziemy tylko tackę na microSIM. Do wyciągnięcia tacki na kartę SIM będzie nam potrzebny np. rozłożony spinacz, lub taki sprzęt jak dołączony do tabletu. Na dole dostępne mamy złącze micro USB. Plecki to kamerka, logo ASUSa oraz Intela wraz z oznaczeniami.

Oprogramowanie

System to oczywiście Android. Tablet dostarczony jest z Androidem 4.2, po zainstalowaniu najnowszych aktualizacji otrzymujemy wersję 4.3.

Opisywanie aplikacji z Google Play nie ma sensu, ponieważ są one dostępne na wszystkich urządzeniach z systemem Android.

Podczas testów zainstalowałem takie gry jak: Clash of Clans, Bad Piggies, DEAD TRIGGER 2 i wiele innych. Byłem miło zaskoczony, żadna z nich nie sprawiała problemów i wszystko działało poprawnie pomimo zarzucenia całego tabletu kilkunastoma aplikacjami.

System oferuje otwieranie kilku aplikacji w oknie, takich jak: kalkulator, słownik, odtwarzacz wideo itp., są to małe pływające okna, którym możemy zmieniać wielkość i przesuwać je na dowolny obszar. O wiele bardziej podoba mi się podział ekranu, który funkcjonuje w moim SGS5, mogę tam wygodnie podzielić ekran na pół i korzystać z jakiejś aplikacji jednocześnie oglądając YouTuba. Choć prawda jest taka, że rzadko korzystam z tej możliwość...

Fonepad, jako telefon

Dzięki obsłudze siedzi 3G tablet możemy wykorzystać, jako telefon. Jak się to sprawdza? Po włożeniu karty microSIM, zalogowaniu się na swoje konto Gmail gdzie posiadam wszystkie swoje kontakty i synchronizacji mogłem wykonać pierwsze połączenie. Jest to dla mnie pomyłka... Nie da się wygodnie rozmawiać przez tak duże urządzenie. Sam posiadam niemały telefon z ekranem 5", ale 7" to stanowczo za dużo. Rozmowa z wykorzystaniem słuchawek to, co innego, ale nie zawsze mam je ze sobą. Moim zdaniem, jeśli posiadamy tak duże urządzenie może ono służyć w sytuacjach awaryjnych, kiedy nasz telefon się rozładował, zepsuł itp. Osobiście nie umiałbym korzystać z tego urządzenia jak ze smartfonu.

Sama obecność 3G jest dla mnie wielkim plusem, dzięki temu możemy skorzystać z internetu mobilnego, chociażby darmowego Areo2 i cieszyć się z dostępu do internetu chociażby podczas podróży.

Fonepad, jako tablet

Jak duży ekran powinien posiadać tablet? Mój prywatny tablet, Galaxy Note N8000 posiada 10.1" a smartfon 5", wydaje mi się to bardzo dobrą parą. Jest oczywiście różnica pomiędzy 5" a 7" podczas czytania wiadomości, oglądania wideo itp., ale moje 5 cali mam zawsze przy sobie w kieszeni gdzie testowany Fonepad się nie mieści. Na większe wyprawy wrzucam mój tablet do plecaka. Podczas podróży mogę spokojnie na 10 calach obejrzeć film, 7 to moim zdaniem za mało.

Jestem skłonny przesiąść się na większy telefon jak np. Samsung Note III z ekranem 5,7" ale 7" na co dzień to za dużo.

W moim przypadku urządzenie z ekranem o tym rozmiarze nie ma sensu, ale jak jest z innymi? Podczas testów tablet miały w ręce m.in. moja siostra i moja koleżanka. Obydwóm marzy się tablet a jedna jest bliska kupienia. Obydwie stwierdziły po zabawie moimi tabletami, że mój Samsung jest za duży, za ciężki i nieporęczny. Zdecydowanie wolałyby 7". Co do nieporęczności muszę się zgodzić, testowany ASUS jest lekki i wygodnie trzyma się go w jednej ręce podczas czytania itp. W przypadku mojego Samsunga jedna ręka szybko się męczy i musimy ratować się jakimś podparciem lub drugą ręką ;)

Więc tak jak zawsze, urządzenie musimy dopasować do własnych potrzeb.

Koleżance tak się spodobał, że już wyszukiwała go na Allegro ;) Choć teraz podesłałem Jej pierwsze wrażenia użytkownika patryk9200 na temat Dell Venue 7, który kosztuje w mediaexpert tylko 499zł. Po chwili szperania w necie widzę promocję także w x-komie, na allegro najtańsze pozycje także za 499zł. Ładny czerwony, ale bez 3G, oczywiście kobieta zmienną jest, więc zaczęła się na nowo zastanawiać ;)

Problemy

Podczas zabawy spotkałem się z dwoma problemami. Pierwszy to jednorazowe uruchomienie się ponownie tabletu podczas kopiowania plików z komputera. Po chwili dany plik skopiowałem bez problemów, wydaje mi się, że był to jednorazowy problem.

Drugą sprawą było odtwarzanie pliku mkv w którym niestety nie grał dźwięk... Ten sam plik na moim komputerze odtwarza się bez problemu, tak samo na moim tablecie. Próbowałem w programie, który używam na co dzień, czyli MX Player a także wbudowanym w menadżer plików ES Eksplorator niestety bez efektów.

Podsumowanie

Testowany sprzęt mogę z czystym sercem polecić innym osobom pod warunkiem, że są przekonane, co do wielkości 7" ekranu. Jednak nie uważam, że z tego urządzenia da się wygodnie korzystać jak ze smartfonu.

Dzięki jeszcze raz za możliwość testów i pozdrawiam ;)

ziggurad