Odpowiedzi: 10 pytań do firmy Neptis (Yanosik)

Jakiś czas temu zaproponowałem Wam zadawanie pytań firmie Neptis. Poprzedni wpis znajdziecie tutaj, zaś odpowiedzi poniżej.

Pytanie 1

@zomo_prl

czy nie uważają Państwo, że aplikacje pokroju janosika przyczyniają się do łamania przepisów ruchu drogowego a w konsekwencji do zwiększenia wypadków na drogach?

Wręcz przeciwnie. Dzięki Yanosikowi kierowcy w prosty sposób mogą informować się wzajemnie o sytuacji na drodze, a będąc świadomymi co czeka ich na trasie - kontrola, fotoradar czy wypadek - zwracają większą uwagę na prędkość z jaką się poruszają, co zmniejsza ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze. Z założenia fotoradary stacjonarne czy kontrole prędkości lokalizowane są w miejscach, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Informowanie o nich przez Yanosika spełnia więc rolę zapobiegawczą - jedzie się bezpieczniej i nie otrzymuje mandatów. Kierowca odbiera komunikat o danym zdarzeniu z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu może szybciej zareagować, co zmniejsza również ryzyko kolizji spowodowanych nagłym hamowaniem przy fotoradarach.

Pytanie 2

@zomo_prl

dlaczego Yanosik wymaga tak dużych uprawnień: przykładowo w WindowsPhone:
identyfikacja telefonu;
identyfikacja właściciela;
usługi lokalizacyjne;
biblioteki zdjęć, muzyki i filmów;
mikrofon;
usługi dotyczące danych;
telefon;
czujnik ruchu i kierunku;
składnik przeglądarki internetowej;
aparat;

po co tej aplikacje dostęp do multimediów użytkownika przykładowo?

Dla przykładu:


  • identyfikacja telefonu - pobieranie unikalnego id telefonu,
  • identyfikacja właściciela - pobranie unikalnego identyfikatora, odróżniających użytkowników (nie zawiera żadnych danych osobowych),
  • usługi lokalizacyjne - wykorzystywanie bieżącej lokalizacji,
  • biblioteki zdjęć, muzyki i filmów - wykorzystywane m.in w dodawaniu restauracji,
  • mikrofon - zgłaszanie uwag dźwiękowych,
  • usługi dotyczące danych - pobieranie informacji z serwera,
  • telefon - wykonywanie połączeń m.in do autostopowicza,
  • czujnik ruchu i kierunku - m.in wykrywanie kierunku,
  • składnik przeglądarki internetowej - wyświetlanie stron internetowych m.in reklamy, informacji o POI,
  • aparat - wykonywanie zdjęcia przy dodawaniu restauracji.

Więcej informacji można znaleźć w FAQu.

Pytanie 3

@akonewska

Przez jaki czas informacja o zgłoszonej kontroli na drodze jest przekazywana dalej kolejnym użytkownikom? Czy jest zgłaszane na przykład zakończenie kontroli czy jest wyznaczony limit czasowy po którym informacja o kontroli zostaje zapomina w danym miejscu.

Każde zgłoszenie utrzymuje się w systemie przez określony czas. Odwołując i potwierdzając zdarzenia użytkownicy przyczyniają się dodatkowo do aktualizowania danych w systemie. W dużym skrócie niepotwierdzony POI utrzymuje się w systemie przez godzinę. Odwoływanie i potwierdzanie powoduje odpowiednio skrócenie lub wydłużenie czasu jego wyświetlania.

Pytanie 4

@akonewska

Janosik nie jest programem nawigacyjnym a czy jest przewidziana jakaś współpraca z producentami nawigacji w celu uzupełnienia ich o moduł komunikacyjny Janosika? Lub inaczej sformułowane pytania: czy Janosik może działać w tle przy uruchomionej nawigacji na systemie android tak żeby w razie potrzeby łatwo móc skorzystać z jego funkcji np. zgłosić kontrole?

Yanosik to połączenie komunikatora dla kierowcy i nawigacji omijającej korki. Aktualnie nie planujemy podjęcia takiej współpracy. Co do pracy w tle, to aplikacja oferuje taką opcję.

Pytanie 5

@BionicM

Można się domyślać, że służby mundurowe spod znaku suszarki mają niezbyt przychylne zdanie na temat korzystania z Waszej aplikacji. Czy, jako firma, spotkaliście się z działaniami prawnymi, bądź innymi formami ataków, których zadaniem było zniechęcenie Was, bądź uniemożliwienie dalszego rozwoju Yanosika?

Nie, nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, ale spotkaliśmy się z opinią policji, że Yanosik podobnie jak i kontrole prędkości mają charakter prewencyjny. Koniec końców w obu przypadkach chodzi o to, żeby kierowca zdjął nogę z gazu.

Pytanie 6

@Over

Dlaczego nie ma wersji Yanosika którą można pobrać na smartfona (coś podobnego jak automapa) a dane pakietowe są używane wtedy kiedy zgłasza sie jakieś zagrożenie lub jakiś patrol?
Nie zawsze w smartfonach pozostaje tyle baterii aby non stop mieć włączonego smarta + transmisja danych w takich warunkach smartfon rozładuje się we 2-3 godzinki, lepszym rozwiązaniem była by mozliwość samej nawigacji (nawet tej bez ostrzeżeń) ale w trybie Offline czy planujecie w przyszłości wydania takowej wersji?

Do prawidłowego działania aplikacja wymaga połączenia internetowego. Dzięki temu umożliwia wzajemne informowanie się o aktualnej sytuacji na drodze, jak również wyznaczanie trasy uwzględniającej dane o natężeniu ruchu. Nie planujemy wprowadzania wersji offline.

Pytanie 7

@vonski (niezalogowany)

Czy planowana jest wersja "premium" bez reklam?

Yanosik jest aplikacją bezpłatną - na ten moment nie planujemy wprowadzania wersji premium bez reklam.

Pytanie 8

@tomeeek64

Co było inspiracją do aplikacji Yanosik Autostop?

Postanowiliśmy rozszerzyć potencjał aplikacji, tak aby służyła pomocą nie tylko kierowcom, ale również innym użytkownikom dróg - autostopowiczom. Yanosik może pochwalić się największą społecznością kierowców w Polsce, którzy chętnie sobie nawzajem pomagają, a teraz mają również możliwość pomagania niezmotoryzowanym, poprzez zabieranie autostopowiczów.

Pytanie 9

@tomeeek64

Czy zamierzacie wprowadzić aplikację webową tego typu?

Nie wykluczamy wprowadzenia takiej opcji w przyszłości.

Pytanie 10

@tomeeek64

Czy Yanosik otrzyma możliwość nawigacji offline?

Nie planujemy wprowadzania nawigacji offline.

Pytanie 11

@tomeeek64

Skąd pomysł na nazwę Yanosik?

Tak jak i legendarny Janosik obrał sobie za cel pomaganie innym, tak i współczesny Yanosik pomaga - kierowcom w codziennych zmaganiach z rzeczywistością drogową.

Pytanie 12

@tomeeek64

Czy nie uważacie, iż dane dostarczane przez użytkowników dot. np. fotoradarów mogą nie być wiarygodne?

Jest to projekt społecznościowy, więc istnieje takie ryzyko, niemniej jest to problem marginalny. Dane są weryfikowane, a do weryfikacji przyczyniają się również sami użytkownicy odwołując i potwierdzając zdarzenia. Istnieje również system wiarygodności użytkowników - oceniana jest ona w skali od 1 do 5 gwiazdek.

Pytanie 13

@tomeeek64

Czy jest możliwość korzystania z Yanosika w urządzeniach bez modułu GPS?

Nie ma takiej możliwości.

Pytanie 14

@tomeeek64

Planujecie wydać wersję Yanosika na PC? W dzisiejszych czasach coraz więcej jest tabletów z Windows 8.

Na tą chwilę nie planujemy wprowadzania aplikacji na kolejne systemy. Aktualnie rozwijamy ją na tych, na których jest już dostępna.

Pytanie 15

@djDziadek

Czy myślicie nad rozwinięciem interfejsu graficznego, czy jednak pozostaniecie przy prostocie oferowanej obecnie?

Nie wykluczamy zmian w przyszłości, ale wychodzimy z założenia, że im prostszy interfejs tym lepiej - mniejsze ryzyko rozproszenia kierowcy.

Pytanie 16

@avatarhosman (niezalogowany)

Czy planujecie rozwój aplikacji na całą Europę?

Dostrzegamy potencjał rynków zagranicznych, nie wykluczamy więc tego w przyszłości.

Pytanie 17

@d2f

Od przeszło 2 miesięcy niedostępna jest bardzo przydatna opcja zbierania statystyk oraz przejechanych kilometrów dla Yanosika połączona z pobieraniem plików KMZ. Czy firma planuje wznowienie tej funkcjonalności? A jeśli tak to kiedy? Czy prace techniczne nie są pretekstem do wyłączenia funkcjonalności na stałe?

Prace techniczne absolutnie nie są pretekstem do wyłączenia tych funkcji. Zostaną one ponownie włączone, ale niestety na ten moment nie możemy określić terminu. Gdy to nastąpi na pewno powiadomimy naszych Użytkowników.

Pytanie 18

@ADAM_M2 (niezalogowany)

Czy doczekamy się wreszcie głośniejszych komunikatów? Na wielu typach smartfonów są zdecydowanie za ciche.

Przyjrzymy się bliżej temu problemowi i postaramy się go wyeliminować.

Pytanie 19

@Manyek

zauważyłem, iż mapa w Yanosiku nie jest aż tak dokładna i nie pokrywa się w 100% ze stanem faktycznym dróg. Czy planujecie rozwój mapy o bardziej szczegółowe jej dane?

Aplikacja działa w oparciu o mapę UMP-pcPL, która jest projektem społecznościowym. Oczywiście sami również ją uzupełniamy, więc jest ona stale rozwijana.

Pytanie 20

@Manyek

podczas wytyczania trasy Yanosik opiera się na danych online. Jakimi kategoriami Yanosik wybiera trasę, gdy tych danych (online) brak?

W przypadku, gdy brakuje danych online aplikacja wyznacza trasę tak jak standardowa nawigacja.

Pytanie 21

@Manyek

czy jest możliwość, aby Yanosik po wyznaczeniu trasy, pobrał od razu całą trasę z mapami? Sytuacja przydaje się wtedy, gdy akurat choćby na chwilę utracimy sygnał GSM i po utracie sygnału nawigacja jest "ślepa".

Nie ma takiej możliwości. Nawigacja w Yanosiku jest nawigacją online, dzięki temu może wyznaczać trasę w oparciu o dane o natężeniu ruchu.

Pytanie 22

@Manyek

czy jest planowane zgłaszanie zdarzeń głosowo?

Taka opcja istnieje już w aplikacji na system Android. Aby podać zgłoszenie głosowo należy przytrzymać przycisk Zgłoś na mapie, a następnie podać typ zgłoszenia np. wypadek.

Upominki

Dzięki uprzejmości firmy Neptis wszyscy zarejestrowani użytkownicy którzy zadali pytania otrzymają upominki w postaci smyczy, długopisu oraz naklejki. Użytkownicy którzy zadali najwięcej pytań: @tomeeek64 i @Manyek otrzymają dodatkowo kubek. @djDziadek w podziękowaniu za możliwość podpięcia się pod serię "10 pytań do..." także otrzyma kubek.

W najbliższych godzinach wyślę do wszystkich prywatne wiadomości z prośbą o podanie adresu w celu wysłania upominków. Po zebraniu wszystkich adresów przekażę je do firmy Neptis, później pozostaje czekać :)

Pozdrawiam

ziggurad