Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Odpowiedzi: 10 pytań do firmy Neptis (Yanosik)

Jakiś czas temu zaproponowałem Wam zadawanie pytań firmie Neptis. Poprzedni wpis znajdziecie tutaj, zaś odpowiedzi poniżej.

Pytanie 1

@zomo_prl
czy nie uważają Państwo, że aplikacje pokroju janosika przyczyniają się do łamania przepisów ruchu drogowego a w konsekwencji do zwiększenia wypadków na drogach?

Wręcz przeciwnie. Dzięki Yanosikowi kierowcy w prosty sposób mogą informować się wzajemnie o sytuacji na drodze, a będąc świadomymi co czeka ich na trasie - kontrola, fotoradar czy wypadek - zwracają większą uwagę na prędkość z jaką się poruszają, co zmniejsza ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze. Z założenia fotoradary stacjonarne czy kontrole prędkości lokalizowane są w miejscach, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Informowanie o nich przez Yanosika spełnia więc rolę zapobiegawczą - jedzie się bezpieczniej i nie otrzymuje mandatów. Kierowca odbiera komunikat o danym zdarzeniu z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu może szybciej zareagować, co zmniejsza również ryzyko kolizji spowodowanych nagłym hamowaniem przy fotoradarach.

Pytanie 2

@zomo_prl
dlaczego Yanosik wymaga tak dużych uprawnień: przykładowo w WindowsPhone:
identyfikacja telefonu;
identyfikacja właściciela;
usługi lokalizacyjne;
biblioteki zdjęć, muzyki i filmów;
mikrofon;
usługi dotyczące danych;
telefon;
czujnik ruchu i kierunku;
składnik przeglądarki internetowej;
aparat;

po co tej aplikacje dostęp do multimediów użytkownika przykładowo?

Dla przykładu:

  • identyfikacja telefonu - pobieranie unikalnego id telefonu,
  • identyfikacja właściciela - pobranie unikalnego identyfikatora, odróżniających użytkowników (nie zawiera żadnych danych osobowych),
  • usługi lokalizacyjne - wykorzystywanie bieżącej lokalizacji,
  • biblioteki zdjęć, muzyki i filmów - wykorzystywane m.in w dodawaniu restauracji,
  • mikrofon - zgłaszanie uwag dźwiękowych,
  • usługi dotyczące danych - pobieranie informacji z serwera,
  • telefon - wykonywanie połączeń m.in do autostopowicza,
  • czujnik ruchu i kierunku - m.in wykrywanie kierunku,
  • składnik przeglądarki internetowej - wyświetlanie stron internetowych m.in reklamy, informacji o POI,
  • aparat - wykonywanie zdjęcia przy dodawaniu restauracji.
Więcej informacji można znaleźć w FAQu.

Pytanie 3

@akonewska
Przez jaki czas informacja o zgłoszonej kontroli na drodze jest przekazywana dalej kolejnym użytkownikom? Czy jest zgłaszane na przykład zakończenie kontroli czy jest wyznaczony limit czasowy po którym informacja o kontroli zostaje zapomina w danym miejscu.

Każde zgłoszenie utrzymuje się w systemie przez określony czas. Odwołując i potwierdzając zdarzenia użytkownicy przyczyniają się dodatkowo do aktualizowania danych w systemie. W dużym skrócie niepotwierdzony POI utrzymuje się w systemie przez godzinę. Odwoływanie i potwierdzanie powoduje odpowiednio skrócenie lub wydłużenie czasu jego wyświetlania.

Pytanie 4

@akonewska
Janosik nie jest programem nawigacyjnym a czy jest przewidziana jakaś współpraca z producentami nawigacji w celu uzupełnienia ich o moduł komunikacyjny Janosika? Lub inaczej sformułowane pytania: czy Janosik może działać w tle przy uruchomionej nawigacji na systemie android tak żeby w razie potrzeby łatwo móc skorzystać z jego funkcji np. zgłosić kontrole?

Yanosik to połączenie komunikatora dla kierowcy i nawigacji omijającej korki. Aktualnie nie planujemy podjęcia takiej współpracy. Co do pracy w tle, to aplikacja oferuje taką opcję.

Pytanie 5

@BionicM
Można się domyślać, że służby mundurowe spod znaku suszarki mają niezbyt przychylne zdanie na temat korzystania z Waszej aplikacji. Czy, jako firma, spotkaliście się z działaniami prawnymi, bądź innymi formami ataków, których zadaniem było zniechęcenie Was, bądź uniemożliwienie dalszego rozwoju Yanosika?

Nie, nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, ale spotkaliśmy się z opinią policji, że Yanosik podobnie jak i kontrole prędkości mają charakter prewencyjny. Koniec końców w obu przypadkach chodzi o to, żeby kierowca zdjął nogę z gazu.

Pytanie 6

@Over
Dlaczego nie ma wersji Yanosika którą można pobrać na smartfona (coś podobnego jak automapa) a dane pakietowe są używane wtedy kiedy zgłasza sie jakieś zagrożenie lub jakiś patrol?
Nie zawsze w smartfonach pozostaje tyle baterii aby non stop mieć włączonego smarta + transmisja danych w takich warunkach smartfon rozładuje się we 2-3 godzinki, lepszym rozwiązaniem była by mozliwość samej nawigacji (nawet tej bez ostrzeżeń) ale w trybie Offline czy planujecie w przyszłości wydania takowej wersji?

Do prawidłowego działania aplikacja wymaga połączenia internetowego. Dzięki temu umożliwia wzajemne informowanie się o aktualnej sytuacji na drodze, jak również wyznaczanie trasy uwzględniającej dane o natężeniu ruchu. Nie planujemy wprowadzania wersji offline.

Pytanie 7

@vonski (niezalogowany)
Czy planowana jest wersja "premium" bez reklam?

Yanosik jest aplikacją bezpłatną - na ten moment nie planujemy wprowadzania wersji premium bez reklam.

Pytanie 8

@tomeeek64
Co było inspiracją do aplikacji Yanosik Autostop?

Postanowiliśmy rozszerzyć potencjał aplikacji, tak aby służyła pomocą nie tylko kierowcom, ale również innym użytkownikom dróg - autostopowiczom. Yanosik może pochwalić się największą społecznością kierowców w Polsce, którzy chętnie sobie nawzajem pomagają, a teraz mają również możliwość pomagania niezmotoryzowanym, poprzez zabieranie autostopowiczów.

Pytanie 9

@tomeeek64
Czy zamierzacie wprowadzić aplikację webową tego typu?

Nie wykluczamy wprowadzenia takiej opcji w przyszłości.

Pytanie 10

@tomeeek64
Czy Yanosik otrzyma możliwość nawigacji offline?

Nie planujemy wprowadzania nawigacji offline.

Pytanie 11

@tomeeek64
Skąd pomysł na nazwę Yanosik?

Tak jak i legendarny Janosik obrał sobie za cel pomaganie innym, tak i współczesny Yanosik pomaga - kierowcom w codziennych zmaganiach z rzeczywistością drogową.

Pytanie 12

@tomeeek64
Czy nie uważacie, iż dane dostarczane przez użytkowników dot. np. fotoradarów mogą nie być wiarygodne?

Jest to projekt społecznościowy, więc istnieje takie ryzyko, niemniej jest to problem marginalny. Dane są weryfikowane, a do weryfikacji przyczyniają się również sami użytkownicy odwołując i potwierdzając zdarzenia. Istnieje również system wiarygodności użytkowników - oceniana jest ona w skali od 1 do 5 gwiazdek.

Pytanie 13

@tomeeek64
Czy jest możliwość korzystania z Yanosika w urządzeniach bez modułu GPS?

Nie ma takiej możliwości.

Pytanie 14

@tomeeek64
Planujecie wydać wersję Yanosika na PC? W dzisiejszych czasach coraz więcej jest tabletów z Windows 8.

Na tą chwilę nie planujemy wprowadzania aplikacji na kolejne systemy. Aktualnie rozwijamy ją na tych, na których jest już dostępna.

Pytanie 15

@djDziadek
Czy myślicie nad rozwinięciem interfejsu graficznego, czy jednak pozostaniecie przy prostocie oferowanej obecnie?

Nie wykluczamy zmian w przyszłości, ale wychodzimy z założenia, że im prostszy interfejs tym lepiej - mniejsze ryzyko rozproszenia kierowcy.

Pytanie 16

@avatarhosman (niezalogowany)
Czy planujecie rozwój aplikacji na całą Europę?

Dostrzegamy potencjał rynków zagranicznych, nie wykluczamy więc tego w przyszłości.

Pytanie 17

@d2f
Od przeszło 2 miesięcy niedostępna jest bardzo przydatna opcja zbierania statystyk oraz przejechanych kilometrów dla Yanosika połączona z pobieraniem plików KMZ. Czy firma planuje wznowienie tej funkcjonalności? A jeśli tak to kiedy? Czy prace techniczne nie są pretekstem do wyłączenia funkcjonalności na stałe?

Prace techniczne absolutnie nie są pretekstem do wyłączenia tych funkcji. Zostaną one ponownie włączone, ale niestety na ten moment nie możemy określić terminu. Gdy to nastąpi na pewno powiadomimy naszych Użytkowników.

Pytanie 18

@ADAM_M2 (niezalogowany)
Czy doczekamy się wreszcie głośniejszych komunikatów? Na wielu typach smartfonów są zdecydowanie za ciche.

Przyjrzymy się bliżej temu problemowi i postaramy się go wyeliminować.

Pytanie 19

@Manyek
zauważyłem, iż mapa w Yanosiku nie jest aż tak dokładna i nie pokrywa się w 100% ze stanem faktycznym dróg. Czy planujecie rozwój mapy o bardziej szczegółowe jej dane?

Aplikacja działa w oparciu o mapę UMP-pcPL, która jest projektem społecznościowym. Oczywiście sami również ją uzupełniamy, więc jest ona stale rozwijana.

Pytanie 20

@Manyek
podczas wytyczania trasy Yanosik opiera się na danych online. Jakimi kategoriami Yanosik wybiera trasę, gdy tych danych (online) brak?

W przypadku, gdy brakuje danych online aplikacja wyznacza trasę tak jak standardowa nawigacja.

Pytanie 21

@Manyek
czy jest możliwość, aby Yanosik po wyznaczeniu trasy, pobrał od razu całą trasę z mapami? Sytuacja przydaje się wtedy, gdy akurat choćby na chwilę utracimy sygnał GSM i po utracie sygnału nawigacja jest "ślepa".

Nie ma takiej możliwości. Nawigacja w Yanosiku jest nawigacją online, dzięki temu może wyznaczać trasę w oparciu o dane o natężeniu ruchu.

Pytanie 22

@Manyek
czy jest planowane zgłaszanie zdarzeń głosowo?

Taka opcja istnieje już w aplikacji na system Android. Aby podać zgłoszenie głosowo należy przytrzymać przycisk Zgłoś na mapie, a następnie podać typ zgłoszenia np. wypadek.

Upominki

Dzięki uprzejmości firmy Neptis wszyscy zarejestrowani użytkownicy którzy zadali pytania otrzymają upominki w postaci smyczy, długopisu oraz naklejki. Użytkownicy którzy zadali najwięcej pytań: @tomeeek64 i @Manyek otrzymają dodatkowo kubek. @djDziadek w podziękowaniu za możliwość podpięcia się pod serię "10 pytań do..." także otrzyma kubek.

W najbliższych godzinach wyślę do wszystkich prywatne wiadomości z prośbą o podanie adresu w celu wysłania upominków. Po zebraniu wszystkich adresów przekażę je do firmy Neptis, później pozostaje czekać :)

Pozdrawiam

ziggurad 

urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 10.05.2014 15:27

Dziekuje za możliwość wzięcia udziału jak i dziękuje za wyróżnienie :)

Manyek   9 #2 10.05.2014 17:57

Również dziękuję ;-) Odpowiedzi w pełni zaspokoiły moja ciekawość co do planów Yanosika, jak również jego funkcjonalności. Pozdrawiam ;-)

czarnylas   14 #3 10.05.2014 21:06

A ja mam Presidenta Johnsona II od 7 lat i jeszcze mnie nie zawiódł, działa cały czas i brak problemów z baterią czy pakietami danych. System sam się aktualizuje, nie trzeba instalować aktualizacji :)

fiesta   15 #4 11.05.2014 11:32

@czarnylas
A ja mam żonkę co siedzi obok mnie i rozdziera wiecznie pajkę:
"Ściągnij nogę z gazu"
I co w związku z tym ?
Nic, czyli dokładnie tyle samo ile wnosi twój komentarz do dyskusji o Yanosiku ....

  #5 12.05.2014 09:50

eh, nie zdążyłem zadać pytania i nie dostanę upominku... a yanosika używam od 2 lat :(

ziggurad   13 #6 19.05.2014 22:28

Wasze adresy zostały przekazane do firmy :)

pawloo7   1 #7 24.03.2015 13:26

W Yanosiku czasami wyskakuje mi okienko że np. Kowalski2 podziękował Ci za zgłoszenie.
Jak się dziękuje innym użytkownikom za zgłoszenie? Potwierdzeniem danego zgłoszenia?

  #8 30.05.2015 23:23

@pawloo7: tak

  #9 21.09.2015 08:20

witam erni z tej strony mam pytanie czy jezeli mam zainstalowanego janosika na 3 tel. z tym samym nikem i adresem e mail to dlaczego nie sumuja mi sie kilometry tylko np. na jednym mam 400 km na drugim 2000 km a trzecim 600 km co zrobic aby sie sumowało

  #10 04.03.2016 21:44

Czy jest mozliwość zapisania więcej niż 5 tras z Yanosika ?

  #11 18.04.2016 15:02

Jak dla mnie Yanosik najlepsza aplikacja pomagajaca na drodze. Podziekowania dla założycieli.

  #12 27.04.2016 21:42

programowi brakuje wymienonych marek samochodów uprzywilijowanych są opel kija itp ... ale są inne ... to by było poprawić w programie a tak jest super pozdrawiam

  #13 02.05.2016 21:23

Witam zmieniłam samochód i nie wiem jak uaktualnić to w janosiku , proszę o pomoc czy można to wykonać samodzielnie.

  #14 03.05.2016 22:26

Witam. Mam pytanko. Dlaczego od kilku dni przestaly sie sumowac moje przejechane kilometry

  #15 23.07.2016 15:50

Kiedy yanosik bedzie skręcał w Lewo ??

  #16 09.09.2016 08:25

@Anonim (niezalogowany): w plewo :)

  #17 20.09.2016 19:36

Czy jest możliwość sprawdzenia swojej prędkości na danym odcinku? Taka historia przebytej drogi?

  #18 27.09.2016 20:00

Czemu nagle ujęto mi połowę gwiazdki z 5 na 4.5

  #19 16.11.2016 03:17

Czy potrzebujemy dzisiaj pilną pożyczkę, jeśli tak, proszę skontaktować się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej (legitfirm@gmail.com)

  #20 28.01.2017 19:45

Pytanko odnosi sie zmiany telefonu. Co mam zrobic bo w najbliższym czasie zmieniam Tel z windowsa na androida. I chce wszystkie moje osiągi i zdobyte swoje stopnie i cala reszte miec na nowym telefonie. Prosze o pomoc

  #21 28.01.2017 19:49

Pytanko odnosi sie zmiany telefonu. Co mam zrobic bo w najbliższym czasie zmieniam Tel z windowsa na androida. I chce wszystkie moje osiągi i zdobyte swoje stopnie i cala reszte miec na nowym telefonie. Prosze o pomoc

  #22 17.02.2017 09:06

@Twasnik (niezalogowany): Tracisz wiarygodność w statystykach.

  #23 04.03.2017 19:12

Chetnie korzystam z Yanosika. Niestety w I-Phone 5 i teraz 6s pokazuje trase "do tylu" czali te ktora wlasnie przejechalem. Restart czy nowa instalacja Yanosika nic nie pomogla. Jak mozna temu zaradzic ?

  #24 02.04.2017 22:56

Czy podczas pracy w tle na iPhone jest możliwość ustawienia wyskakujacych powiadomień na ekranie ?? Nie tylko dźwiękowych

  #25 10.06.2017 09:16

Czy ktokolwiek wie jak sprawdzić termin transmisji danych? Tzn.od kiedy do kiedy

  #26 11.07.2017 11:09

teraz jest nowy Yanosik , wydaje sie byc ulepszony - ogladam go wlasnie na http://dobryton.pl i podpytam o transmisje danych, bo goscie sa zorientowani.

  #27 18.07.2017 07:39

W jaki sposób poinformować Y. o błędzie w nawjgacji? Np. Kieruje w lewo mimo znaku zakazu np. Z Chałubińskiego w Koszykową w Wwie.

  #28 07.08.2017 22:10

@Anonim (niezalogowany): Jak prawica polityczna wymrze.