Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

YouTube na Raspberry Pi bez X-ów - krótkie "howto"

Jako, że Raspberry Pi jest podłączony na bieżąco do mojego tv, zacząłem się zastanawiać, czy mógłbym zrobić z niego jakiś większy użytek (w sensie multimedialny), niż tylko server vpn i prosty ftp.

Zacząłem kopać w zasobach internetu i natknąłem się na ciekawy tutorial, jak odtwarzać materiały video z youtube'a. Z początku było trochę różnych problemów, ale ogarnąłem je szybko, popijając zimne piwko (któreś z kolei). Podkreślam, że nie wymyśliłem tego sposobu, tylko odnalazłem w internecie, a tutaj robię w zasadzie przekład na język polski, bo być może ktoś (nie zakładam tego), kto posiada Raspberry Pi angielskiego nie zna i ma zbyt małą wiedzę techniczną, aby to wszystko poinstalować. W tym celu stworzyłem paczkę ze skryptem, która w zasadzie zrobi wszystko za użytkownika (poinstaluje pythony, downloadery i tak dalej). Lokalizację podam w którymś z punktów opisu. A zatem krótki opis:

1. Łączymy kabelkiem hdmi tv/monitor do RPi i ethernetem do routera :)

2. Uruchamiamy urządzenie.

3. Logujemy się na konto w raspbianie (domyślne - pi, hasło: raspberry) (tu też zakładam, że macie poinstalowane obrazy z raspbianem)

4. W konsoli przechodzimy do jakiegoś katalogu, niech to będzie /opt, zatem wydajemy poleceniecd /opt

5. Następnie ściągamy plik z mojego serwera poleceniemsudo wget download.emsystems.pl/youtuberasbpi.tar.gzLink bezpośredni:youtuberasbpi.tar.gz

6. Rozpakowujemy:sudo tar xzf youtuberasbpi.tar.gz

7. Przechodzimy do katalogu youtuberasbpicd youtuberasbpi

8. Wydajemy poleceniesudo sh install.sh

9. Po wszystkim na końcu zobaczymy : Now type yt and watch youtube videos !

10. Więc wpiszmy to, co nam każe, czyli yt

Zobaczymy coś takiego mniej więcej:

Link do screena

Cały mechanizm opiera się na youtube-dl i omxplayerze. Strumień pobierany przez dl jest przekierowywany do omxplayera, a ten korzystając ze sprzętowego dekodowania wyświetla nam pięknie obraz h264 w Full HD (jeśli materiał takiej jakości jest dostępny) bezpośrednio na ekranie telewizora/monitora (zależy, co jest podpięte) i to bez uruchamiania X-ów !!!

Na koniec napiszę tylko, że aby nie mieć problemów z odtwarzaniem video tym sposobem, należy posiadać szybki internet, zwiększyć przydział pamięci dla grafiki w raspi-config na co najmniej 16MB i nabyć trochę cierpliwości, by naumieć się posługiwać tym niejako topornym interfejsem (który mnie akurat nie przeszkadza). No to miłego oglądania ! Jak zwykle pytania i odpowiedzi w komentarzach. 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
Jim1961   7 #1 07.12.2013 19:20

Wpis leci na listę: to-play-with :)

  #2 07.12.2013 23:58

A nie lepiej XBMC sobie tam postawić? I Youtube będzie i inne serwisy, a i TVN Player, TVP VOD ...

  #3 08.12.2013 12:40

Wygląda trochę jak telegazeta :)

zoolek   3 #4 09.12.2013 08:19

@Anonim: lepiej, ale frajda jest większa, gdy czasem zrobi się coś trudniejszego.. ;)

lukasz169   4 #5 09.12.2013 16:12

A do tego interfejs XBMC bardzo obciąża procesor, więc jeśli używamy Rpi do czegoś więcej niż XBMC to generowane obciążenie jest nie do zaakceptowania

PS Znacie może jakieś playery z graficznym interfejsem, które nie obciążałyby jakoś znacznie procesora Rpi?

  #6 30.06.2014 22:43

Skorzystałem z tego sposobu, kiedy odpalam filmik na środku ekranu pokazuje się "Playing https://www.youtube.com/blalablablablabbalablablablabl..................." i wisi, nic się nie wyświetla.. co może być przyczyną?

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.