30. urodziny obchodzi Projekt GNU

30. urodziny obchodzi Projekt GNU

27.09.2013 16:32

Nie tylko Google świętuje. Dziś mija także 30 lat od opublikowania na grupach net.unix-wizards i net.usoft pierwszego ogłoszenia opisującego założenia Projektu GNU przez Richarda Stallmana. Jego oryginalna treść została zachowana na stronie GNU.org, znajduje się tam również tłumaczenie na język polski.

Obraz

W amerykańskie Święto Dziękczynienia RMS postanowił podzielić się ze światem pomysłem na stworzenie kompatybilnego z Uniksem systemu operacyjnego. Stallman zapowiedział, że napisze oprogramowanie i będzie je… no właśnie. Wiele osób zinterpretowało jego wypowiedź jako zapowiedź rozdawania systemu za darmo, choć w intencji autora projektu leżało nieodpłatne dawanie pozwolenia na korzystanie z projektu. Chciał on, aby użytkownicy mieli możliwość analizowania kodu źródłowego oprogramowania, którego używają, oraz dowolność w modyfikowaniu go i wolność dzielenia się modyfikacjami z innymi użytkownikami. Te założenia zostały zebrane w manifeście i opublikowane w marcu 1984 roku. W październiku 1985 założył Free Software Foundation, w 1989 roku zakończył prace nad GNU General Public License (GPL), którą objęte zostało oprogramowanie.

Tworzenie systemu Stallman rozpoczął dopiero po zakończeniu pracy na MIT, aby uniwersytet nie mieszał się do jego projektu — 5 stycznia 1984 roku. W procesie tym wykorzystał sporo już istniejącego, wolnego oprogramowania, jak jądro Mach, TeX czy X Window System, ale wiele komponentów trzeba było napisać od podstaw, w czym pomogli liczni wolontariusze, członkowie organizacji non-profit, osoby ze środowiska akademickiego lub deweloperzy opłacani przez różne firmy. Pod koniec lat osiemdziesiątych także Free Software Foundation, której GNU jest pierwszym projektem, zatrudniała programistów.

Porty bazowych elementów systemu GNU, jak GNU Compiler Collection (GCC), GNU C library (glibc), GNU Core Utilities (coreutils), GNU Debugger (GDB), GNU Binary Utilities (binutils), bash czy środowisko GNOME (choć w przypadku tego ostatniego „G” w nazwie już nie nawiązuje do GNU) trafiły do wielu innych systemów: dystrybucji Linuksa, odmian BSD, Solarisa czy OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)