r   e   k   l   a   m   a

Adobe Photoshop Lightroom CC 2015.5.1 (6.5.1)

Strona główna Windows Grafika Katalogowanie i obróbka zdjęć
Pobierz program Asystent pobierania włączony

Adobe Photoshop Lightroom jest programem adresowanym do profesjonalnych fotografów, pozwalającym na łatwe importowanie zdjęć z kamer cyfrowych, edycję, selekcjonowanie i szybkie tworzenie przejrzystych zestawień katalogów zawierających setki, a nawet tysiące zdjęć.

Galeria programu

Interfejs jest w pełni konfigurowalny i pozwala na dużą swobodę w zmianach ustawień, dzięki czemu praca ze zdjęciami może stać się jeszcze wydajniejsza i łatwiejsza. Dzięki Adobe Lightroom fotograf jest w stanie porównywać fotografie korzystając ze zbliżeń, co często jest przydatne w porównywaniu detali, a w profesjonalnej fotografii jest wręcz codziennością. Prócz tego aplikacja pozwoli na "dostrojenie" zdjęć z zachowaniem wysokiej jakości bez utraty jakże ważnych szczegółów.

Adobe Lightroom jest zoptymalizowaną aplikacją bez wygórowanych wymagań, co pozwoli na jej wykorzystanie w systemach przenośnych, coraz częściej towarzyszących profesjonalnym fotografom w podróżach.

Nowości i zmiany w wersji Lightroom 6

Na liście nowych możliwości programu Lightroom 6 znalazło się składanie zdjęć HDR i panoram bez przechodzenia do Photoshopa. Funkcja ta pozwala na uzyskanie obrazów o wyrównanym oświetleniu i wyglądających naturalnie bardzo szybko i bez zbędnych czynności, a efektami można dalej manipulować w Lightroomie. Program jest w stanie także rozpoznawać twarze na zdjęciach, daje ogromne możliwości edycji i pozwala przeglądać bibliotekę zdjęć na smartfonie.

Kolejną nowością jest możliwość znajdowania twarzy osób na zdjęciach i ich łatwa identyfikacja. Ciekawostką jest to, że Lightroom nie wymaga wcześniejszej analizy zdjęć i mozolnego dodawania metadanych do każdego pliku – można po prostu zaznaczyć osobę na zdjęciu i program postara się odnaleźć jej twarz na innych fotografiach w bibliotece, gdy będziemy je przeglądać.

Ciekawie wyglądają nowe możliwości nakładania masek dla efektów. Maski radialne i gradientowe można teraz łączyć z maskami namalowanymi ręcznie. W ten sposób można dodawać lub odejmować fragmenty z elips bądź łagodnych przejść, co daje bardziej precyzyjne sterowanie efektami, a przede wszystkim oszczędza cenny czas każdego fotografa.

Sporo zmieniło się także w aplikacjach mobilnych, które towarzyszą desktopowemu Lightroomowi. W Lightroomie na urządzeniach z jabłkiem pojawiły się nowe narzędzia do kadrowania, a także możliwość przenoszenia zdjęć z Lightrooma do Adobe Voice i Slate, gdzie można zrobić film animowany lub wykorzystać zdjęcia w opowieści. Wersja dla Androida zaś została przystosowana do pracy na Androidzie 5, gdzie poradzi sobie z obsługą cyfrowych negatywów, a także większych ekranów i dostępu do zewnętrznej karty pamięci.

Uwaga!

  • Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez 30 dni.
  • Program pobierany jest przy użyciu narzędzia Creative Cloud po uprzednim zalogowaniu na konto Adobe ID.
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a

Publikacje powiązane

Aktualizacja Lightrooma i Camera Raw przynosi obsługę nowych aparatów

0
OPROGRAMOWANIE 18.11.2015 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Najnowsza aktualizacja programów Adobe Lightroom i wtyczki Camera Raw dla Photoshopa przynosi przede wszystkim profile dla nowych aparatów i obiektywów. Programy Adobe poradzą sobie ze zdjęciami zrobionymi Canonem EOS M10, PowerShot G5 X, PowerShot G9 X, Fujifilm X-T1 IR, Leica SL (Typ 601) i Sony RX1R II (DSC-RX1RM2). Ponadto na liście profili obiektywów znajdziemy obie kamerki z iPhonea 6s i 6s Plus. Pełną listę sprzętu można znaleźć na blogu Adobe. Ponadto w nowych wersjach programów poprawione zostały znane błędy. Lightroom CC 2015.3 i 6.3 naprawia wiele uciążliwych błędów starszej…

Adobe przeprasza za popsutego Lightrooma

2
OPROGRAMOWANIE 12.10.2015 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Użytkownicy Lightrooma nie mieli ostatnio łatwych dni. Do abonentów Crative Cloud dotarł produkt niestabilny i wyraźnie niedokończony. Na blogu firmy Tom Hogarty osobiście przeprasza za ten błąd. Poprawiona wersja Lightrooma, pozbawiona uporczywych błędów, które nie pozwalały między innymi na eksport zdjęć, została już wysłana do abonentów. Hogarty twierdzi, że natura błędu nie była jasna dla programistów i dlatego zdecydowali się przekazać produkt w ręce klientów. Aktualizacja, która go naprawia, została wydana 10 października. Jeśli ktoś jeszcze nie pobrał jej z Creative Cloud,…

Recenzje użytkowników

kombajn do wywoływania rawów, algorytmy przetwarzania z Photoshopa, photoshopowy format DNG, proste wywoływanie zdjęć, masowe konwersje plików ...
brak na linuksa, drogi, mało funkcji edycyjnych, zasobożerny, minimalne opcje edycji wideo

Głównym plusem Lightrooma dla mnie jest tworzenie własnych albumów zdjęć, dzięki któremu mamy możliwość szybkiej edycji danych fotografii lub też ich przeglądania, drukowania itp. Program sam w sobie jest zasobożerny, a gdy zaimportuje się do niego kolekcję kilkudziesięciu tysięcy zdjęć to jest jeszcze mniej ciekawie.

Niewątpliwym plusem jest bezstratny format DNG stworzony przez Adobe i dość popularny. Dzięki temu formatowi zdjęcia raw w moim przypadku zajmują połowę swojego rozmiaru, a dodatkowo każda zmiana edycyjna zdjęcia jest zapisywana w zintegrowanym pliku xml właśnie w 'kontenerze' DNG w postaci historii i zawsze można wrócić do dowolnego kroku edycji pliku z przeszłości (np. jakby po dwóch latach nasza wiedza fotograficzna zwiększyła się można wrócić do zdjęcia i wykadrować je poprawnie ;) Wielkim plusem są też algorytmy edycyjne, znane i doceniane przez fotografów na całym świecie, chociażby algorytm odszumiania i wyostrzania. Plusów jest dużo więcej, ale te z mojego punktu widzenia zasługują na wyróżnienie.

Minusy są jak w każdym programie, mimo zaawansowania tego narzędzia cena jest zbyt wysoka. Drugim wielkim minusem to brak wersji na dystrybucje linuksowe. Dalej, obróbka surowych cyfrowych negatywów jest bardzo rozbudowana, za to z plikami wideo jest biednie, bardzo biednie. Edycja samych zdjęć też nie jest za bogata bo zaliczyć tutaj można kadrowanie, prostowanie, redukcja czerwonych oczu i kilka innych, brakuje zaś ważnych opcji z photoshopowego CameraRaw. Do plusów a zarazem minusów można zaliczyć dużą liczbę pluginów lecz niestety w większości dodatkowo płatnych i to nie mało bo kilkadziesiąt euro.

12.12.2012 11:10 | Recenzja do wersji 4.2
Przemyślany interfejs, wygodne zarządzanie kolekcją fot, dużo opcji oznaczania zdjęć (oceny, etykiety, tagi), filtry widoku, funkcje retuszu, szablony
Brak geotagowania, brak funkcji rozpoznawania twarzy, brak możliwośći tworzenia zdjęć HDR, brak możliwości zmiany daty wykonania zdjęcia w tagach
ocena użytkownika

Adobe Lightroom to niezbędnik fotografa, który chce utrzymać swoją kolekcję zdjęć w ładzie. Program składa się z 5 modułów:
- Biblioteka - pomaga zapanować nad ogromnymi zbiorami fotografii poprzez dodawanie słów kluczowych do zdjęć, ocen, czy etykiet. Zdjęci można również grupować według informacji o zdjęciu zawartych w tagach i przeglądać je według nich (np. czułość ISO, zastosowany aparat, zastosowany obiektyw, itp)
- Edycja - pozwala na szybki retusz zdjęcia (usuwanie prześwietleń, korekta kolorów, usuwanie ziarnistości, zmiana barw poszczególnych elementów, usuwanie niedoskonałości cery, kadrowanie)
- Prezentacja - tworzenie prezentacji ze zdjęciami
- Druk - mnóstwo opcji związanych z drukowaniem zdjęć
- Web - możliwość stworzenia internetowego albumu zdjęć przy pomocy kilku kliknięć.

Pierwsze kroki:
Przy pierwszym kontakcie z programem użytkownik, nie wiedząc "co, gdzie i jak", może się zrazić do Lightrooma. Warto zatem przygodę z tym programem zacząć od poczytania instrukcji obsługi lub poszukania w internecie jakiś samouczków. Wiele przydatnych opcji jest ukrytych i warto zajrzeć do opcji, by móc zacząć z nich korzystać.

Zalety:
Prócz wymienionych przeze mnie zalet w polu "Plusy" ogromną zaletą dla fotografa jest funkcja automatycznej korekty soczewki obiektywu. Dzięki dużemu zbiorowi szablonów cały proces odbywa się przy pomocy trzech kliknięć myszki.
Dodatkowo jest to jedyny program do katalogowania zdjęć w pełni integrujący się z Photoshopem.


Wady:
- brak rozpoznawania twarzy i automatyczne tagowanie zdjęć za pomocą imion byłoby mile widziane
- brak geotagowania - fajnie byłoby dodać do zdjęcia informację o tym, gdzie było ono zrobione i móc przeglądać zdjęcia według miejsc
- brak tworzenia zdjęć HDR (chociaż można znaleźć w internecie plugin, który to umożliwia)
- brak możliwości zmiany czasu wykonania zdjęcia - czasami jest tak, że w naszym zbiorze zdjęć lądują zdjęcia wykonane przez naszych znajomych. Niestety bywa, że ludzie nie ustawiają daty w aparacie, w efekcie czego do naszej kolekcji przenika chaos.

Pomimo powyższych wad uważam, że jest to jeden z najlepszych programów do zarządzania fotografiami.

28.09.2011 15:37 | Recenzja do wersji 3.4.1
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
kazuja666   1 #184 08.05.2016 21:01

Bardzo Przydatny

Autor edytował komentarz w dniu: 08.05.2016 21:01
  #183 25.03.2016 10:30

To nie jest do końca odpowiednie miejsce, ale nie ma jak inaczej, więc chciałbym poinformować że Google Nik Collection - zestaw wtyczek do Lightroom i Photoshop - rozdawana jest za darmo. Dobrze by było żeby redakcja puściła ten temacik na czołówce serwisu.

Magnum 44   14 #182 02.03.2016 23:30

@aggfoto: Jak nie straszny Ci angielski, to polecam poradniki na YT :)

  #181 07.01.2016 18:09

@aggfoto: Najlepiej przeczytać tą książkę: bit.ly/22NfSGB od A do Z. Poznasz funkcje i narzędzia, a wtedy będziesz mogła je kreatywnie wykorzystać tak jak opisałem to na moim blogu: http://jkawecki.pl/etykieta/lightroom/

  #180 13.10.2015 13:02

Wciąż błąd przy importowaniu zdjęć z otwartą funkcją "develop preset", nie wszystkie parametry presetu są dodawane przy imporcie.

shango   3 #179 12.10.2015 20:41

@dhor: Linux jest niszowym systemem operacyjnym, że producentowi nie opłaca się pisać na Linux oddzielnej wersji.

aggfoto   1 #178 23.09.2015 14:17

@Aphotography: mam pytanko, dostałam od męża ten Lightroom 6 i niestety nie mogę sobie z nim poradzić, jesteś wstanie polecić mi jakaś lekturę bym mogła się rozwinąć??

  #177 02.07.2015 22:03

@rzr (niezalogowany): Trafiłeś w samo sedno :-) A ja poproszę o to samo dla Nikona D7100 :-)

  #176 19.06.2015 18:08

Zamiast kontrolować mgłę skontrolowaliby Adobe Standard Profile dla Nikona D810 :-)

Aphotography   1 #175 16.06.2015 19:35

Lightroom 6 to chyba jedyny sensowny program do edycji fotografii ślubnej (http://www.aphotography.pl/zdjecia-slubne/) w tej cenie. Nic innego sama nie jestem w stanie zaproponować. Testowałam już prawie wszystko, Corele, Gimpa, Elementsy... i zdecydowanie LR6 jest no.1 . Brak jedynie wersji PL, ale szybko można się nauczyć )

  #174 06.05.2015 19:47

@msnet: Dokładnie też tak mam :)

Magnum 44   14 #173 28.03.2015 15:14

@dhor: Lightroom całkiem znośnie działa pod Wine. Jednak trzeba mieć mocny komputer, bo jest jednak narzut.

dhor   8 #172 16.12.2014 11:41

Nadal brak wersji dla Linuksa - pewnie nawet jej nie biorą pod uwagę. Z jednej strony, dzięki temu skorzysta Corel z Aftershot Pro 2 oraz wolne programy typu Darktable lub Rawtherapee. Z drugiej strony, jest wersja dla OS X, zatem brak wersji dla Linuksa to wyjątkowy upór i 'niechciejstwo' twórców programu.

msnet   17 #171 07.12.2014 23:22

Niby jest wiele narzędzi do obróbki i zarządzania zdjęciami (w tym do wywoływania RAWów), może nawet lepszych niż Lightroom, ale po kilku latach jego używania nie zamieniłbym go na nic innego.

  #170 08.11.2014 14:24

@Wilenford (niezalogowany):
Jeśli ktoś kogoś obraził - zgłoś to Adminom!

  #169 05.11.2014 08:24

Zamiast pisać własną ocenę programu niektórzy w swoim mniemaniu "eksperci " ;) głównie pouczają i obrażają innych. Jaki sens ?

  #168 18.09.2013 10:52

@Axles: ..."Gdy wetnie ci pliki XMP, które zawierają dane postprocesu dla danego rawa, a które to LR tworzy do 'zwykłych' rawów w osobnym pliku to docenisz format DNG bo on zapisuje XMP 'w sobie"...

A dlaczego ma mi wciąć xmp niby? A gdyby nawet, to powinno mi wciąć też rawa, nieprawdaż? A po drugie, jest takie coś jak "backup", cenne pliki, jak również pliki nad którymi pracujemy w celach komercyjnych raczej powinny być w jakiś sposób zabezpieczone, no ale każdy ma taki "workflow" ile wiosen przeżył na tym świecie... Przy okazji, zapis postprocesu do jednego pliku jest dla mnie jedną z cech DNG która mnie do niego - mówiąc delikatnie - zniechęca.

Właściwie to DP był przez ładnych kilka godzin jedynym portalem w Europie (i chyba na świecie) który wrzucił info o wersji 5.2 :) Szacun! Nawet Adobe jakoś tej 5.2 nie nagłośniło, chyba trzymają głowę w chmurze :) i jakoś dziwnie nie chcąc szerzej komunikować o poprawieniu fatalnych błędów premierowej wersji 5.0. Wszystkich zniechęconych do Lr warto poinformować, że program wreszcie ożył, pedzel korekcji miejscowej nie zawiesza aplikacji, a Spot Healing Brush przestał mieć czkawkę i dostał dodatkowy suwak wtapiania. Kadrowanie działa i nie wywala plików ładowanych z katakogów utworzonych z poprzednich wersji Lr. Działa i odszumianie i wyostrzanie dla zmniejszanych plików wyjściowych, no i samo wczytywanie plików Raw jest o niebo szybsze. To takie chyba najważniejsze i najbardziej widoczne zmiany, szczegóły na ich stronie, choć nie o wszystkim napisali...

  #167 05.07.2013 22:26

Axles

Korekcja perspektywy - poszukaj w Develop/Lens Corrections
Obrót o zadany kąt - Develop, wybierasz kadrowanie, tool - masz Angle tu z ręki możesz wpisać dowolny kąt z zaktesu +/- 45 stopni.
Dodatkowo jak klikniesz w ikonkę linijki możesz na zdjęci narysować linię odniesienia

  #166 25.06.2013 19:11

super sprawa, parę dni temu w komputroniku kupiłem najnowszą wersję boxową i naprawdę program warto polecić, masa przydatnych narzędzi, dość prosty w obsłudze po dość krótkim czasie, naprawdę fajna jakość produktu i ergonomia użytkowania.

Axles   15 #165 19.06.2013 08:44

DNG jest bezstratny i zawiera w sobie surowe dane z matrycy konkretnego rawa tyle, że wrzucone do innego kontenera. Gdy wetnie ci pliki XMP, które zawierają dane postprocesu dla danego rawa, a które to LR tworzy do 'zwykłych' rawów w osobnym pliku to docenisz format DNG bo on zapisuje XMP 'w sobie'.
Gdyby było mało i ktoś miał dylemat czy używać DNG czy nie to należy pamiętać, że w DNG można zaszyć DODATKOWO oryginalny plik RAW z aparatu, tyle że plik zwiększy swoje rozmiary, ale jak to ktoś pisał nie ważne jest zajmowane miejsce.

Autor edytował komentarz.
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.