r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Adobe Photoshop Lightroom CC 2015.7

Strona główna Mac Grafika Katalogowanie i obróbka zdjęć
Pobierz program wersja stabilna (Mac)

Adobe Photoshop Lightroom CC służy do porządkowania, poprawiania i udostępniania zdjęć. W Lightroomie znajdziemy wszystkie narzędzia, które mogą być potrzebne fotografom, a dodatkowo bibliotekę można przeglądać na urządzeniach mobilnych dzięki aplikacjom o tej samej nazwie. Program ma także możliwość poprawiania niedoskonałości wynikających z konstrukcji aparatów i obiektywów na podstawie charakterystyki konkretnego sprzętu.

Galeria programu

Adobe Lightroom pozwala importować zdjęcia z dysku lub aparatów i układać je w wybrany sposób, także z możliwością dodania do nich słów kluczowych i własnych metadanych, co pozwala zachować porządek w kolekcji. Program pozwala także na pracę z kilkoma bibliotekami, które można przechowywać na różnych dyskach sieciowych i zewnętrznych. Lightroom ma możliwość czytania plików RAW i cyfrowych negatywów (DNG) niemal wszystkich aparatów fotograficznych, nawet tych najnowszych. Na życzenie można skorzystać z rozpoznawania twarzy na zdjęciach i prezentować zdjęcia na mapie jeśli w metadanych znajdują się współrzędne GPS.

Proces edycji zdjęć w Lightroomie jest szybki, łatwy i ułożony bardzo logicznie. Najczęściej wykorzystywane narzędzia znajdziemy na górze palety, mniej popularne na dole. Poza podstawowymi suwakami znajdziemy tu także możliwość barwienia świateł i cieni osobno, maskowania fragmentów zdjęcia pędzlem lub gradientem, precyzyjne kadrowanie i podstawowy retusz przez naprawianie lub klonowanie. Zadanie ułatwia możliwość wizualizacji niedoskonałości, który wydobędzie wszystkie drobinki kurzu.

Przy pracy z konkretnymi aparatami i obiektywami Lightroom może automatycznie dobrać profil sprzętu i na jego podstawie zredukować zniekształcenia geometrii, usunąć szum, poprawić barwy zdjęć oraz usunąć winiety. Ponadto ma możliwość usunięcia aberracji chromatycznych (kolorowej poświaty wokół oświetlonych obiektów) na podstawie pobranego próbnikiem koloru. Geometrię można poprawić na bazie profilu aparatu, a także korzystając z metody Upright, która automatycznie wykryje pionowe i poziome linie oraz stwierdzi, które powinny być równoległe.

Ponadto podczas pracy w Lightroomie można także złożyć z kilku zdjęć panoramę, obraz o szerokim zakresie tonalnym (HDR) lub wysłać kilka zdjęć do edycji z Photoshopie, co niestety czasami jest niezbędne.

Eksport zdjęć obsługuje kilka popularnych formatów, można przy tym wybrać docelowy rozmiar, stopień kompresji, jakość i metadane, które zostaną zapisane w pliku, a także położenie. Ponadto Lightroom ma możliwość wysyłania zdjęć bezpośrednio do popularnych usług, jak Flickr, tworzenia pokazów slajdów, albumów sieciowych i papierowych oraz przygotowywania zdjęć do druku.

Ciekawostką jest możliwość pracy na dwóch ekranach. W ustawieniach programu można wybrać, czy na drugim ekranie będzie widoczna galeria, podgląd jednego zdjęcia bądź porównanie z oryginałem.

Do instalacji wersji próbnej Lightrooma niezbędny jest klient Creative Cloud. Program można testować przez 30 dni bez żadnych ograniczeń funkcjonalnych.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Pokaż zdjęcia na telewizorze. Adobe Lightroom działa na Apple TV

7
OPROGRAMOWANIE 26.07.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Adobe Lightroom to już nie tylko program do wywoływania zdjęć przed retuszem w Photoshopie. Dzięki aplikacjom mobilnym jest to narzędzie dla każdego, a najnowszy członek rodziny pozwoli cieszyć się zdjęciami w salonie… o ile stoi tam Apple TV czwartej generacji. Adobe udostępnił właśnie aplikację Lightroom dla Apple TV. Można z niej skorzystać z subskrypcją Creative Cloud i uzyskać dostęp do zdjęć synchronizowanych z Lightroomem na komputerze i urządzeniach mobilnych. Na telewizorze przystawka pokaże oczywiście najnowszą wersję zdjęcia ze wszystkimi poprawkami wprowadzonymi w Lightroomie…

Zakrzywienia muszą odejść! Lightroom jeszcze lepiej poprawia geometrię zdjęć

11
OPROGRAMOWANIE 09.06.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

W ostatniej aktualizacji wtyczki Lightrooma i Camera Raw dla Photoshopa Adobe wprowadza nie tylko obsługę nowych modeli aparatów. Warto zwrócić uwagę na poprawione narzędzie Upright, służące do poprawiania horyzontu oraz prostowania linii równoległych i prostopadłych na zdjęciach. Jeśli fotografujecie architekturę albo przedmioty, które muszą mieć kąty proste, polecam przetestowanie tego rozwiązania. Upright pojawił się w Lightroomie 5 i o ile świetnie się sprawdza na zdjęciach z wyraźnie widocznymi liniami, gdy przychodzi do bardziej skomplikowanych kompozycji, zaczynają się problemy.…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy!
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.