Android okazał się znacznie stabilniejszym środowiskiem uruchomieniowym od iOS-a

Android okazał się znacznie stabilniejszym środowiskiem uruchomieniowym od iOS‑a

Android okazał się znacznie stabilniejszym środowiskiem uruchomieniowym od iOS-a
28.03.2014 14:34

Zwykle Android nie wypada najlepiej w technicznych porównaniach ziOS-em – system Apple'a uważany jest za stabilniejszy,bezpieczniejszy i wydajniejszy na porównywalnym sprzęcie.Oprogramowanie telefonów i tabletów z systemem Google'a uważanejest często za niedopracowane, i choć trudno powiedzieć, w jakimstopniu odpowiadają za to producenci sprzętu z ich przeróbkamiAndroida, a w jakim deweloperzy samego systemu, to dla typowegoklienta nie ma to znaczenia – to urządzenia z Jabłkiem rozpoznajeon jako sprzęt klasy premium, co oczywiście przekłada się nadecyzje zakupowe.

Tym większe zainteresowanie budzi raport firmy Crittercism pt.Mobile Experience Benchmark,powstały w wyniku badań nad danymi zebranymi od ponad miliardaużytkowników, generujących ponad trzy miliardy zdarzeń dziennie.Poświęcony jest on przede wszystkim stabilności i wydajności aplikacji dla urządzeń mobilnych, zmuszonych do działania wśrodowisku o wielkim stopniu złożoności. Jak oceniają autorzyraportu, obecnie na globalnym rynku mamy do czynienia z ponad 2,5tysiącami modeli urządzeń, działających pod kontrolą 106 wersjisystemów operacyjnych, w sieciach 691 operatorów komórkowych.Liczba kombinacji przekracza 100 milionów – a trzeba do tegopamiętać, że większość aplikacji uwikłana jest w zależnościz licznymi usługami internetowymi.

Rośnie zależność aplikacji mobilnych od usług działających w chmurze
Rośnie zależność aplikacji mobilnych od usług działających w chmurze

Z badań wynika, że w tychzłożonych warunkach najstabilniejszym środowiskiem uruchomieniowymdla aplikacji jest dziś najnowszy Android 4.4, na którym awaryjnośćaplikacji (rozumiana jako odsetek uruchomień aplikacji, którezakończyły się awarią) wynosi 0,7%. To spory postęp od czasówAndroida 2.3, dla którego awaryjność aplikacji wynosi 1,7%.Tymczasem aplikacje uruchamiane na iOS-ie 6 ulegały awarii w 2,5%wypadków. Najnowsza wersja iOS-a zdołała ograniczyć to do 1.6% -poziomu porównywalnego ze starym Androidem.

Dalej już zaskoczeń nie ma.Według raportu Crittercism, najbardziej problematyczną kategoriąaplikacji dla wszystkich urządzeń są gry – ulegają awariiśrednio w 4,4% uruchomień. Na drugim biegunie mamy aplikacjee-commerce, które zawodzą tylko w 0,4% uruchomień. Spośródurządzeń, najgorszy okazał się iPad 2, na którym aplikacjeulegały awariom w 2,6% wypadków, najlepszy zaś Samsung Galaxy S4,którego awaryjność nie przekroczyła poziomu 0,9%. Analitycyzauważają, że aplikacje (zarówno dla Androida jak i iOS-a) wciążsą optymalizowane przede wszystkim pod smartfony, co skutkujewiększą awaryjnością aplikacji na tabletach.

Facebook jest największym zagrożeniem dla stabilności aplikacji mobilnych
Facebook jest największym zagrożeniem dla stabilności aplikacji mobilnych

Zadbanie o niezawodnośćaplikacji przekłada się bezpośrednio na przychody producentówoprogramowania. Dla producenta o przychodach na poziomie miliardadolarów rocznie, utrzymanie dostępności na poziomie zaledwie 97%(tj. 21 godzin niedziałania miesięcznie) oznacza straty w wysokości30 mln dolarów rocznie. Podniesienie dostępności aplikacji dopoziomu 99% (tj 7 godzin niedziałania miesięcznie) pozwalaograniczyć straty o ponad 20 mln dolarów rocznie. Zdaniem badaczyCritttercism, deweloperzy powinni zrobić wszystko, by utrzymaćawaryjność na poziomie poniżej 1%, większy odsetek prowadzibowiem do frustracji wśród użytkowników i może skończyć sięich utratą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)