Andromium zamieni telefon w PC

Andromium zamieni telefon w PC

Andromium zamieni telefon w PC
Redakcja
16.12.2014 11:15, aktualizacja: 16.12.2014 12:53

Dzisiejsze smartfony mają moc. Takimi słowami rozpoczyna się opis projektu Andromium, który ma na celu wprowadzenie na rynek specjalnej stacji dokującej, jaka zamieni telefon w komputer desktopowy. Właśnie ruszyła zbiórka na Kickstarterze, a my zadajemy sobie pytanie: czy tym razem się uda? Nieco podobnym projektem było Ubuntu Edge, tym razem jednak pomysł wydaje się znacznie bardziej uniwersalny.

Zaprezentowana stacja ma być tania jak i łatwo dostępna, a dzięki takiemu rozwiązaniu komputer stanie się w pełni przenośny. Rynkiem docelowym będą przede wszystkim kraje rozwijające się, gdzie komputery są drogie, a takie urządzenie pozwoliłoby zamienić w nie już dostępne telefony. Czy natomiast wydajność procesorów stosowanych w obecnie dostępnych smartfonach jest wystarczająca? Tak, jak zaznaczają autorzy projektu, obecne układy Snapdragon oferują wydajność wyższą, niż superkomputery dostępne w 1996 roku… to dobitnie pokazuje, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniła się moc obliczeniowa tworzonej przez człowieka elektroniki.

[vimeo=http://vimeo.com/113366035]Stacja zaproponowana przez twórców tej akcji zawiera trzy pełnowymiarowe porty USB, a także wbudowany zasilacz, urządzenie na niej umieszczone jest więc w razie potrzeby ładowane, a po wyjęciu gotowe do pracy mobilnej. O potędze tego rozwiązania ma jednak świadczyć nie sprzęt, a oprogramowanie. Całość będzie pracowała pod kontrolą systemu Andromium OS, który został stworzony przez byłego pracownika Google specjalnie na potrzeby stacji. Wystarczy, że na telefonie z systemem Android zainstalujemy odpowiednią aplikację, a pozwoli ona na integrację i przejęcie kontroli nad urządzeniem. System ten ma łączyć najlepsze elementy interfejsów Windows 7 oraz OS X. Twórcy nie chcą wykorzystywać typowego Androida i próbować używać go do komputera biurkowego, ale zaproponować odpowiednią „nakładkę”, która okaże się znacznie lepszym rozwiązaniem – wszystko to z zachowaniem współdzielenia plików między oboma systemami.

Oprogramowanie pozwoli nam na uruchamianie gier, pakietu biurowego, a także zajmie się konfiguracją połączenia z TV lub monitorem. W połowie przyszłego roku ma zostać zaprezentowane SDK, które pozwoli deweloperom na tworzenie własnych aplikacji i umieszczanie ich w sklepie Andromium. Projekt jest skierowany przede wszystkim dla użytkowników, którzy wykorzystują komputer raczej do prostych i typowych działań: przeglądania Internetu, tworzenia prostych dokumentów biurowych, oglądania filmów i słuchania muzyki, a także czytania. Pomimo obiecanej wysokiej wydajności, nie jest to rozwiązanie dla osób, które wykorzystują swój sprzęt do poważniejszych zadań jak np. wirtualizacja, kodowanie czy zaawansowane obliczenia matematyczne. Powinno jednak świetnie zastąpić np. Chromebooki i niewielkie laptopy, o ile oczywiście będziemy w posiadaniu zewnętrznej klawiatury, myszki, a także wyświetlacza.

Pewnym ograniczeniem jest wsparcie dla urządzeń – stacja nie pozwoli na obsłużenie każdego smartfonu. Obecnie wspierane są popularne modele Samsunga Galaxy S i Note (za wyjątkiem najnowszego Galaxy S5, który jest dla niej nieco za duży), ale twórcy zapowiedzieli już inny model stacji, która będzie w stanie obsłużyć Nexusy 4, 5 i 6, a także HTC One M7 i M8. Wiele zależy od sponsorów akcji i ilości zgromadzonych funduszy.

Czy projekt ten ma szanse na sukces? Tak, twórcy chcą zabrać zaledwie 100 tysięcy dolarów, to niewiele w porównaniu do 32 milionów zbieranych na Ubuntu Edge. Poza tym, Andromium jest znacznie bardziej uniwersalne: nie musimy wybierać całej platformy, nie musimy zmieniać już posiadanego smartfona na coś zupełnie innego, znacznie droższego. Wystarczy stacja, oraz urządzenia peryferyjne. Komputer stanie się telefonem, a telefon komputerem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)