Apple, Samsung i amerykańskie sieci komórkowe zabezpieczą smartfony przed kradzieżą

Apple, Samsung i amerykańskie sieci komórkowe zabezpieczą smartfony przed kradzieżą

Apple, Samsung i amerykańskie sieci komórkowe zabezpieczą smartfony przed kradzieżą
Tomek Kondrat
16.04.2014 21:59, aktualizacja: 17.04.2014 00:17

Telefony komórkowe i kradzieże od dość dawna chodzą ze sobą w parze. Małe, lekkie i często drogie urządzenia są idealnym celem dla wielu przestępców, którzy sprzedają kradzione urządzenia. Nieszczęśliwym właścicielom pozostaje zgłosić sprawę policji lub użyć narzędzi namierzających urządzenia, na przykład od Google. Wiodący producenci sprzętu i amerykańscy operatorzy komórkowi postanowili jednak zrobić coś z kradzieżami i wypracowali swój własny system, pomagający pokrzywdzonym blokować urządzenia.

Umowa pomiędzy Apple, Samsungiem, Huawei i kilkoma innymi producentami oraz amerykańskimi sieciami komórkowymi: m.in. AT&T, T-Mobile, Verizon i Sprint została podpisana we wtorek, a jej zapisy wejdą w życie w 2015 roku.

Narzędzia, na które zgodzili się wspomniani producenci, umożliwią zdalne wyczyszczenie danych osobistych jak kontakty, zdjęcia czy e-maile. Ponadto telefon zostanie zablokowany hasłem lub PIN-em, bez których niemożliwym będzie przeglądanie zawartości telefonu. Ciekawym rozwiązaniem będzie również blokada usuwania wszystkich danych przez recovery lub z poziomu ustawień. Zabezpieczenia te uczynią skradziony telefon niemalże bezużytecznym i wymagać będą od złodziei sporej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Nie jest wiadome w jaki sposób sygnał będzie wysyłany i odbierany przez urządzenie.

Obraz

Z badań prowadzonych w amerykańskim San Francisco wynika, że ponad 50 procent kradzieży dotyczy właśnie smartfonów. USA, jak i Europa, borykają się z poważnym problemem złodziei. Jak wynika z raportu sporządzonego przez senatora Marka Leno, w Kalifornii i całych Stanach Zjednoczonych liczba skradzionych urządzeń wzrosła o 12% w 2012 roku. Każdej minuty właściciela zmienia tam aż 113 smartfonów.

Nowe telefony w 2015 roku mają zostać wyposażone w specjalną modyfikację oprogramowania, która umożliwi ustalenie zabezpieczeń i aktywowanie ich w razie konieczności. Nie jest wiadome, czy zabezpieczenia trafią także do Europy, gdzie problem kradzieży telefonów i tabletów również istnieje. Oddanie w ręce użytkowników narzędzi do ochrony ich własności może zniechęcić przestępców do kradzieży.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)