r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Cała prawda o kernelach eXt73: sprawdzamy, co może dać płatna optymalizacja (K)ubuntu

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Fani Linuksa niejednokrotnie twierdzą, że system ten pozwala na wyciśnięcie z maszyny znacznie więcej, niż jest to możliwe z Windows. Czy jednak faktycznie popularne desktopowe dystrybucje, takie jak Ubuntu, wyciskają więcej? Wspominamy o systemie Canonicala celowo, gdyż jest on nie tylko najpopularniejszym spośród desktopowych Linuksów, ale też jak pokazuje wiele testów, jednym z najlepiej zoptymalizowanych pod kątem pracy i zabawy na PC. Tomasz Miś, znany na naszych łamach jako ext73, jest jednak przekonany, że można znacznie lepiej. Optymalizowane przez niego jądra i sterowniki graficzne mają przynieść znaczny wzrost wydajności całego systemu, a specjalny instalator NeteXt'73 pozwolić niewtajemniczonym w konsolę użytkownikom na łatwe ich zainstalowanie. Czemu zatem wszyscy nie korzystamy z jąder od exta 73? Cóż, nie są one za darmo, a śmiałe twierdzenia autora przysporzyły mu jawnych wrogów, twierdzących, że to musi być jakiś przekręt. W tej sytuacji zdecydowaliśmy się sami bliżej zbadać sytuację.

Jądra eXt73: o co chodzi?

Tomasz Miś do budowy swoich kerneli wykorzystuje czyste źródła („vanilla”) od Linusa Torvaldsa, wprowadzając do nich optymalizacje związane m.in. z pracą planistów (schedulerów) i zarządzaniem procesami. Kompilacje przygotowywane są na 64-bitowe architektury Intela i AMD – i rozpowszechniane jako binarne paczki dla ubuntupodobnych systemów. Roczna subskrypcja, dająca dostęp do wydawanych w tym czasie kerneli, kosztuje 50 zł. Wbrew temu, co niektórzy twierdzą, działanie takie nie jest niezgodne z licencją GNU GPL v2, na jakiej rozpowszechniany jest kod jądra Linuksa. Autor dostarcza za darmo kod źródłowy, a opłatę pobiera za dzieło budowy kodu wynikowego. Założenia licencji nie zmuszają go do ujawniania tego, co konkretnie robi z kompilatorem, jakich ustawień i flag używa podczas kompilacji.

Binarnym kernelom towarzyszą optymalizacje na poziomie systemu, związane głównie z systemem zarządzania energią, modyfikacje ustawień BIOS-u komputera i zmiany w programie rozruchowym GRUB. By udostępnić swoją pracę jak najszerszemu gronu użytkowników, autor przygotował prosty w obsłudze instalator, który pozwala wyklikać cały proces instalacji zoptymalizowanych jąder i towarzyszących im sterowników grafiki, a także zarządzać uruchomionymi usługami, skryptami i ustawieniami. Za darmo możemy za jego pomocą pobrać kernele dla Atomów Intela i procesorów zgodnych z architekturą K8 AMD, odpłatnie zaś mamy kernele dla architektur AMD takich jak Athlon II, Phenom II, Brazos, Bulldozer, Piledriver i Steamroller, oraz architektur Intela Sandy Bridge, Ivy Bridge i Haswell. Nad instalatorem nie będziemy się specjalnie rozwodzić – to nie jest szczyt sztuki projektowania interfejsów użytkownika, ale działa solidnie i robi co powinien.

r   e   k   l   a   m   a

Konfiguracja platformy testowej

Zdecydowaliśmy się przeprowadzić testy na jednej z najsłabszych pod względem mocy obliczeniowej kofiguracji sprzętowych, jakie można dziś złożyć z nowych części – a która zarazem jest najlepsza pod względem stosunku możliwości do ceny i świetnie się sprawdza w budowie komputerków „salonowych”, HTPC. Oto konfiguracja:

Procesor: APU Athlon 5350
Płyta główna: ASRock AM1H-ITX
RAM: 1x Hyper-X 4 GB (single channel), 1600 MHz (to maksymalne parametry dla czipsetu AM1)
Dysk: A-DATA SSD 120 GB, SATA-III.

Na tej maszynce zainstalowaliśmy jako system operacyjny Kubuntu 14.04 LTS, z domyślnym systemem plików ext4. Czemu Kubuntu, a nie Ubuntu? Cóż, najwyraźniej lubimy KDE. Innych podtekstów tu nie ma. Następnie zainstalowaliśmy nowy kernel 3.17 (generic), z oficjalnego repozytorium kernel-ppa oraz oficjalne sterowniki AMD fglrx z poziomu panelu sterowania systemu (kanał fglrx-updates). Domyślnym kernelem w tej wersji dystrybucji jest 3.13, ale chcieliśmy mieć też bezpośrednie porównanie z jądrem 3.17 (brazos) instalowanym przez NeteXta.

Taki system, można powiedzieć dość generyczny, posłużył jako podstawa do oceny możliwości kerneli ext73. Po przeprowadzeniu kompletu testów, zainstalowany został kernel Brazos, wraz z rekomendowanymi ustawieniami, a testy powtórzone – zarówno ze starszą wersją sterowników graficznych AMD, jak i najnowszą, 14.12, która niedawno zadebiutowała na Linuksie.

Narzędzia testowe

Aby oszczędzić sobie pracy i ułatwić porównania, sięgnęliśmy po pakiet phoronix-test-suite (5.4.0), wybierając z niego najbardziej adekwatne do zastosowań desktopowych benchmarki. W systemowej przeglądarce – Firefoksie – przeprowadziliśmy też testy wydajności aplikacji webowych za pomocą nowych benchmarków Apple'a. Przetestowaliśmy też kilka gier i odtworzyliśmy wideo 1080p i 4K.

Sprawy mniej ciekawe, lecz fundamentalne

Zaczęliśmy od testów mniej spektakularnych – pamięci, sieci, dysku, systemu plików i wydajności systemu.

RAMspeed to znane narzędzie mierzące wydajność RAM i cache dla uniksopodobnych systemów. Nie spodziewaliśmy się aż takiej różnicy. System z kernelem ext73 okazał się w niektórych operacjach niemal dwukrotnie szybszy, niż ten działający pod domyślnym kernelem od Canonicala. Dla uśrednionego testu na liczbach stałoprzecinkowych uzyskał niemal 4325 MB/s, podczas gdy „stockowe” jądro dało zaledwie 2405 MB/s.

W bezpośrednim dostępie do dysku różnic już takich nie było. Benchmark Flexible IO Tester (fio) symuluje różne obciążenia robocze dla pamięci masowych. W operacji losowego odczytu (bloki 4 KB) kernel ext73 uzyskał nieco ponad 16 MB/s, podczas gdy stockowy kernel 13,5 MB/s. Przy losowym zapisie oba kernele szły łeb w łeb – ok. 88 MB/s do 87 MB/s.

Wydajność systemu plików zmierzyliśmy za pomocą FS-Marka, przeznaczonego do symulowania obciążeń typowych dla synchronicznego zapisu. Można tu modyfikować liczbę plików, głębię katalogów itp. Wybraliśmy 1000 plików o wielkości 1 MB każdy. Ponownie kernel ext73 pokazał pazury, osiągając wynik na poziomie 220 plików/s podczas gdy stockowy kernel uzyskał tylko 160 plików/s. Jeszcze bardziej przewaga ext73 była widoczna w PostMarku, symulatorze obciążeń roboczych charakterystycznych dla serwera poczty, w którym pliki są zakładane, kasowane i odczytywane. Tu osiągnął wynik 1546 transakcji na sekundę, podczas gdy na stockowym kernelu tylko 760 transakcji na sekundę.

W typowym i wymagającym obciążeniu roboczym, jakim jest rozpakowanie jądra Linuksa, kernel ext73 okazał się minimalnie szybszy, kończąc pracę w niecałe 24 sekundy, podczas gdy stockowy potrzebował na to ponad 25 sekund.

Żadnego za to efektu optymalizacje nie przyniosły w kwestii wydajności sieci. Transfer pliku 10 GB przez wewnętrzny interfejs loopback zajął w obu wypadkach niecałe 30 sekund.

O jądrze, co poważnej pracy się nie bało

Użytkowników niekoniecznie musi interesować wydajność systemu plików czy pamięci – najważniejsza jest wydajność uruchamianych aplikacji. Generalnie można powiedzieć, że cudów nie ma – optymalizacja kernela nie zrobi z naszego Athlona 5350 czegoś na kształt Core i3. Postęp jednak jest, choć jego wielkość bardzo zależy od rodzaju aplikacji.

Na pewno jądra ext73 nie przyspieszą znacząco pracy programisty. Testowe kompilacje Linuksa, Firefoksa czy Apache pokazały minimalny postęp. Przykładowo kompilacja Linuksa 3.18 zajęła niecałe 494 sekundy, podczas gdy na stockowym kernelu trwało to niespełna 499 sekund. Różnic nie widać też dla ray-tracerów (C-Ray), gdzie kernel ext73 był o sekundę szybszy od stockowego, czy transkodowanie mediów (LAME WAV do MP3), gdzie dla obu jąder wyniki były takie same, niespełna 36 sekund.

Swoje możliwości jądra ext73 pokazują szczególnie przy obciążeniach typowych dla serwerów WWW. Zarówno w teście Apache jak i NGINX, różnice są bardzo duże – na zoptymalizowanym jądrze NGINX serwował niemal 8660 statycznych stron na sekundę, podczas gdy na stockowym kernelu już tylko 4664.

Aplikacjom przeglądarkowym niewiele można pomóc, dla nich to browser jest wąskim gardłem, nie system. Nie dziwią więc wyniki w JetStreamie (55756 do 55305) i Speedometrze (9,1 do 8,64) – różnice znikome, choć na korzyść ext73.

Czas na szybszą roz(g)rywkę

Czy można grać na takim maleńkim Athlonie 5350, z jego słabym zintegrowanym Radeonem R3? Finalnie przyjrzeliśmy się kwestii wydajności grafiki, zarówno w testach syntetycznych jak i kilku prostych grach 3D.

Wyniki są dość ciekawe. W syntetycznych benchmarkach GPU zasługę wzrostu wydajności można przypisać przede wszystkim nowym sterownikom od AMD. Widać to zarówno w Furmarku jak i Tessmarku - przy stockowym sterowniku 13.35 zmiana jądra nie przyniosła różnic, za to zastosowanie sterownika 14.12 pozwoliło uzyskać te kilka punktów więcej.

Z drugiej jednak strony test QGears, dość dobrze demonstrujący wydajność podsystemu OpenGL, pokazuje, że to właśnie nowe jądro pozwala zwiększyć wydajność – i to ponad dwukrotnie! Analogiczną zależność widać w benchmarkach dla grafiki 2D w Javie i X11:

To samo można powiedzieć o wynikach w sprawdzonych przez nas grach OpenArena, SuperTuxCart i Xonotic – te kilkanaście procent więcej, jakie można uzyskać dzięki kernelom ext73 oznaczać może różnicę między klatkowaniem a płynną grą. Warto jednak sprawdzić współpracę kernela z daną wersją sterowników – nie zawsze najnowsze będzie zarazem najszybsze.

Finalnie wspomnijmy o wideo. Odczuwalne różnice widać jednak przy odtwarzaniu wideo H.264, gdzie odtwarzanie klipu 1080p H.264 (klasyczny gruby królik z Blendera) z jądrem ext73 przyniosło obciążenie procesora średnio na poziomie 12%, podczas gdy na jądrze stockowym wynosiło ono średnio 35%. Jeszcze lepiej było przy odtwarzaniu klipu 4k (testowa sekwencja Mobile od Elemental Technologies). Z ext73 udało się go płynnie odtworzyć (w VLC) przy obciążeniu procesora na poziomie 77%, na stockowym kernelu okazało się to niemożliwe – wideo klatkowało, cały system zamierał.

Płacić za jądra?

Nie mamy wątpliwości co do tego, że Kubuntu z jądrem ext73 odczuwalnie przyspieszyło. Czy to przyspieszenie jest warte 50 złotych? Wszystko zależy od potrzeb i zastosowań. W wypadku testowanego komputerka z Athlonem 5350 nowe jądro pozwoliło na przyspieszenie gier i zwiększenie płynności wideo do poziomu wcześniej nieosiągalnego. Można myśleć o wykorzystaniu go do odtwarzania filmów 4K. Wiele wskazuje na to, że zoptymalizowane jądra mogą przysłużyć się użytkownikom laptopów, wydłużając czas pracy na baterii. Sprawdzimy to (i nie tylko to) podczas testów Thinkpada W510 z procesorem Core i5 oraz GPU Nvidii.

Nasz werdykt jest pozytywny dla jąder ext73. Bez względu na to, jakie to zaklęcia Tomasz Miś wznosił nad kompilatorem, zbudowane przez niego kernele są pod wieloma względami wydajniejsze niż kernele stockowe, dostarczane z Ubuntu – a co za tym idzie, wydajniejsze niż większość innych dystrybucji. Nie tylko przynoszą wzrost wydajności dla wielu typów obciążeń roboczych, ale też odczuwalnie poprawiają responsywność interfejsu użytkownika, sprawiając, że nawet na relatywnie słabym sprzęcie nabiera on płynności działania.

To jeszcze nie koniec

W drugiej części tego materiału (w której przetestujemy ext73 na Intelu), postaramy się wypróbować rosyjskie jądra nrj i nrjQL, przygotowane dla ROSA Linuksa i OpenMandrivy. Uzyskane wyniki powinny pozwolić lepiej zrozumieć to, co dzieje się w zoptymalizowanym Ubuntu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
e X t 7 3   9 #1 15.12.2014 18:21

Takie małe sprostowanie za NeteXt'73 jest odpowiedzialny Kolega NetBit73 [Marcin Mach] i jemu nalezą się na tym forum WIELKIE słowa podzięki za włożony trud pracy i świetne dzieło ;). Co do kerneli oprócz linii Premum = odpłatny dostęp udostępniam oczywiście darmowe kernele w wersje K8 oraz atom ... tak czy siak miło jest czytać takie słowa :D

Autor edytował komentarz.
moh3r   10 #2 15.12.2014 18:23

Tyle czasu zajęło Wam uruchomienie gotowego zestawu benchmarków? Powinniście sami spróbować zbudować jądro, testując jak poszczególne optymalizacje wpływają na wydajność i responsywność. Przyznam szczerze, że jestem bardzo zawiedziony powierzchownością tego testu.

PS @e X t 7 3 - dobra robota, niestety redakcja się nie popisała i nadal nie wiem jak bardzo do wyników Twojego kernela można zbliżyć się stosując podstawowe techniki optymalizacji.

Autor edytował komentarz.
dthlfwp   7 #3 15.12.2014 18:24

To dlaczego Ubuntu nie jest dostarczane z tak ustawionym kernelem? Ne pewno nie bez powodu.

e X t 7 3   9 #4 15.12.2014 18:25

Jak Ja uwielbiam hejt ! :D

dthlfwp   7 #5 15.12.2014 18:27

@e X t 7 3: ja wcale nie hejtuję. Po prostu dziwię się, że skoro niby takie wspaniałe te kernele, to dlaczego nie są dostarczane z Ubuntu.

mikolaj_s   13 #6 15.12.2014 18:29

Czyli Intellij IDEA nie zacznie mi szybciej chodzić? :)

  #7 15.12.2014 18:30

@dthlfwp: często jest to niemożliwe w jednej kompilacji dogodzić każdemu, dlatego u nas jest każda maszyna przygotowywana osobno.

mikolaj_s   13 #8 15.12.2014 18:33

@dthlfwp: To proste. One są dostarczane do laptopów o różnej architekturze, a tu pobierasz jądro dla konkretnego typu procesora. Swoją drogą był kiedyś fajny projekt, który miał kompilować automatycznie kernele na sprzęcie użytkownika automatycznie ustawiając flagi według sprzętu.

e X t 7 3   9 #9 15.12.2014 18:33

@dthlfwp: bo to wymaga znacznie większej liczy godzin pracy niż przygotowanie kolejnej linii generic - tu trzeba przy każdym wydaniu, ponownie przeanalizować kilka tysięcy zależności, bo czasem 1 nowy element "źle" zgrany z pozostałymi "rozwali" cały trud pracy. Ponadto nie da się budować 1 kernela dla wszystkich - aby spełniał postulaty jakie stawiam przed kernelami Premium, wymaga 3 do 4 x dłuższego i bardziej zasobożernego procesu kompilacji, etc... po prostu to są KOSZTY ;)

Autor edytował komentarz.
~shevchenko1987   6 #10 15.12.2014 18:34

Mi się wydaję, że dużą przewagę zyskują jego kernele dlatego, że na pewno włącza eksperymentalne funkcje, które są domyślnie wyłączone dla danej linii i zostaną włączone w przyszłości, gdy będą już przetestowane oraz stabilne dla maszyn produkcyjnych. Nie dziwi więc wzrost wydajności.

WLBZ   7 #11 15.12.2014 18:35

Co jeśli sam skompiluje kernel i po jego wgraniu system nie wystartuje?? Kernel skompilowany lecz boję się go instalować, bo sporo czasu spędziłem na konfiguracji systemu pod siebie.

e X t 7 3   9 #12 15.12.2014 18:35

@~shevchenko1987: Tu drogi kolego to Canonical włącza więcej ode mnie ;)

~shevchenko1987   6 #13 15.12.2014 18:39

@e X t 7 3: Samym kompilatorem nie uzyskałbyś takich wyników.

e X t 7 3   9 #14 15.12.2014 18:40

@~shevchenko1987: wiesz co Ja pisze i na co zwracam uwagę = to zespół czynników w którym kompilacja to 50 % ;)

Severus   4 #15 15.12.2014 18:41

kryptoreklama...

Latający Turban   10 #16 15.12.2014 18:45

@mikolaj_s: Ten projekt nie nazywał się czasem gentoo i kompilacja na nim nie trwała według legend 3 dni ?

  #17 15.12.2014 18:46

Wygląda na to, że jądra eXt73 są lepsze niż przeciętne jądra ;)

dragonn   10 #18 15.12.2014 18:46

@WLBZ: Nic, możesz mieć w systemie więcej kerneli niż jeden i wybierać sobie w grub który chcesz odpalić.

e X t 7 3   9 #19 15.12.2014 18:49

@Severus: o wyniku testów DP nie wiedziałem nic ... bo Kolega eimi nic nie chciał zdradzić ... więc daruj sobie proszę ;)

Grellenort   5 #20 15.12.2014 18:50

No dobra, słaby sprzęt przetestowany, ciekawe jak się sprawuje na zestawach z wyższej półki. No to teraz czekamy na Intel + nVidia. Skoro kernel optymalizowany jest pod dany sprzęt, to wyniki powinny się sporo różnić.

  #21 15.12.2014 18:50

Chyba muszę się przesiąść na Mint lub Ubuntu i wypróbować, do tego na Arch nie działa już pakiet i-nex-git, metasploit. A na tych z deb działają te dwa pakiety. To takie pytanie czy pan e X t 7 3 tworzy kernele również do takich dystrybucji Slackware, Arch, Debian, Gentoo? Coś jak ten pan, który to kompiluje własne kernele do różnych dystrybucji. https://extonlinux.wordpress.com/

  #22 15.12.2014 18:51

Po co ten hejt czy zazdrość.
Kto nie chce - nie musi.

A ja mam pytanie od siebie. Ta subskrypcja dotyczy kompilacji tylko dla maszyny o danej specyfikacji, czy dla użytkownika, nawet na kilka maszyn.. Mam na myśli tu sytuacje, gdy ktoś ma np. po kilka komputerów i laptopów.

autumnlover   9 #23 15.12.2014 18:53

Nie bardzo rozumiem jak można "zoptymalizować" kernel dla wszystkich równocześnie, trąci to naciąganiem, ale oczywiście sam sposób dystrybucji jest zgodny z GPL, dopóki autor optymalizacji nie zacznie się zachowywać jak autor narzędziowej dystrybucji Parted Magic który w swoim czasie próbował zastraszać w komentarzach udostępniających PM trolując na ś.p. TPB

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #24 15.12.2014 18:58

@autumnlover: były testowane kernel Brazos i Brazos-pro ... jak piałem nie da się zoptymalizować dla wszystkich - to było pod nowe AMD, a będą testowane kernele i7 i i7-pro pod Intele icore.

  #25 15.12.2014 18:58

@e X t 7 3: Prawdziwy Linuksowiec kompiluje samodzielnie kernel. Taka prawda. Panie eXt73 a w programuje pan w jakichś językach programowania? Mam nadzieję że pana kernele nie zawierają backdoora NSA, tylko niech pan nie kiwa głową przy pisaniu odpowiedzi jak ten pan. https://www.youtube.com/watch?v=7gRsgkdfYJ8

imeehow   5 #26 15.12.2014 19:03

Cytując klasyka: "...przebój fajnie, kasa, kasa za....dala do kieszeni" https://www.youtube.com/watch?v=lsCL6S3751w&list=PLB8B896A103C5A978&index=8 ps: jestem zadowolonym subskrybentem płatnego Brazosa.

jeikobu614   5 #27 15.12.2014 19:05

@e X t 7 3: Optymalizujesz sterowniki dla AMD i Nvidii, a sterowniki Intela też się da?

ekloszard   6 #28 15.12.2014 19:06

Nie mogę pozbyć się wrażenia, że przy zakładanym 3 letnim cyklu używania komputera, lepiej te 150 zł wsadzić w mocniejszego procka i zainstalować coś archopodobnego. Też będzie szybciej i aktualizacje będą prostsze.
Jedyne co zrywa kask razem z głową to benchmarki Apache i Nginx, ale to nie jest zadanie dla desktopu.

  #29 15.12.2014 19:07

@ eXt73:

Który z Twoich kerneli jest najlepszy dla Core2Quad Q9550 (<= SSE 4.1)? Czy te same co dla Pentium (<= SSE 3)?

Swoją drogą, świetna robota. Nie przejmuj się "negatywami". Jak potrafią lepiej, to niech się pochwalą.

Ukłony,

  #30 15.12.2014 19:12

Możecie jeszcze zrobić testy kerneli:
http://repo.herecura.be
http://repo-ck.com/
Czy jest szansa, że po zainstalowaniu najnowszych sterowników własnościowych Catalyst lub Catalyst-Beta temperatura procesora AMD trochę spadnie, ponieważ na otwartych xf86-video-ati, środowisko graficzne ma spore zużycie procesora. I przez to strasznie się nagrzewa przy otwartej przeglądarce i konsoli temperatury potrafią sięgnąć 92C. Mógłbym sprawdzić i zainstalować te Catalyst, ale tworzą się problemy z xorgiem 1.16 i trzeba go blokować.

e X t 7 3   9 #31 15.12.2014 19:12

@jeikobu614: nie tych od intela nie ruszam ... nvidie rzadko - oni już je dopieszczają ;) choć można by jeszcze je dopieścić ... ale nie ma na to na razie czasu - skupiam się na catalystach bo ich modowanie to czysta przyjemność w przeciwieństwie do Nvidii ;) ... Intela nie ruszam - kiedyś to robiłem i udawało mi się podbici ich wydajność o ok 10-30 % ;) ale bym już chyba nie spał :P

e X t 7 3   9 #32 15.12.2014 19:12

@Demokrator: hehe cóż mogę rzec taka prawda :D

Fikoblin   5 #33 15.12.2014 19:12

Artykuł sponsorowany? :)

e X t 7 3   9 #34 15.12.2014 19:14

@Fikoblin: wiesz chciałbym aby mnie było stać na taki luksus ... a nie czekać z duszą na ramieniu jakież tam będą wyniki ;)

Autor edytował komentarz.
  #35 15.12.2014 19:16

@WLBZ: To przecież masz dwa kernele wybierasz jeden w grubie drugi testujesz. Gdy kompilujesz kernel, zawsze mieć jeden starszy zapasowy który jest sprawdzony i działa.

Szeryfuniu   11 #36 15.12.2014 19:17

Miałem okazje spróbować zarządzania energią Netext i powiem szczerze, że laptop stał się chłodny wreszcie.
Sterowniki grafiki, niestety nie mogłem sprawdzić, gdyż moja karta już jest nie wspierana.
Generalnie słowa uznania się należą, choćby za trud włożony w tą pracę nad kernelami.
Jestem na TAK!

e X t 7 3   9 #37 15.12.2014 19:17

@ekloszard: ale nawet na najmocniejszym procku na kernelu stockowym nie uzyskasz takiej responsywności, gwarantuje ;)

jeikobu614   5 #38 15.12.2014 19:18

@e X t 7 3: Szkoda :( 10-30% to bardzo dużo. A dało by rade stworzyć poradnik o optymalizacji jądra lub sterowników bez ujawniania Twoich tajemnic?

e X t 7 3   9 #39 15.12.2014 19:20

@jeikobu614: hmm po części tak - jest tylko 1 ale nie ma na to czasu. Na teraz obok standardowej pracy + kernele i pozostałe optymalizacje, myślę o takim krótkim arcie na naszej stronie nt. dodatkowych optymalizacji systemu: usługi, xorg.conf dla Nvidii, ustawienie KDE, etc. może w święta mi się uda.

  #40 15.12.2014 19:22

@eXt73 Gratulacje, fajnie jest widzieć efekty pracy.

@all Wyobraźcie sobie, że za dodatkowe 50PLN macie system odpalający wam wideo 4K lub z 2x szybszym podsystemem OpenGL (Steam i te sprawy). To tak dużo? Ludzie dają czasem po paręset PLN na optymalizacje Windows o kilkanaście procent. Przy czym warto pamiętać, że system Windows kosztuje co najmniej 300PLN. Zamiast tych 300PLN możecie dać 50PLN i działa (kto wie, czy nie lepiej niż w Windows).

  #41 15.12.2014 19:22

Prócz tego że kernel to kombajn bo ma działać każdemu a ty stosujesz mtune na konkretny march i wdrażasz swój "genialny" zegar 500 hz? Przykro mi, ale nawet ściągnięcie źródeł i po prostu kompilacja bez patrzenia da podobne wyniki do twoich, najgorsze że każesz sobie za to płacić, ba, masz czelność wmawiać ludziom że twoje "cudowne" optymalizacje na poziomie kompilatora dają(mój ulubiony fragment za 3..2..1..) głęboką optymalizacje i wysoką responsywność! Brawo że budujesz to wszystko na niestabilnym GCC, ha, nawet wiesz więcej niż opiekuni tegoż kompilatora, ale to nie znaczy że możesz w biały dzień opowiadać takie bzdury. Jesteś tylko egocentrycznym naciągaczem który myśli że jak przejrzy wiki gentoo (po którym również jeździłeś) to jest wielkim ekspertem, dziękuje, skończyłem.

jeikobu614   5 #42 15.12.2014 19:25

@e X t 7 3: Było by miło gdyby coś takiego się ukazało :) Btw Intel Atom na Twoim kernelu działa super

  #43 15.12.2014 19:26

@e X t 7 3: Kernele dla Debiana dalej w fazie planów, czy już może coś się dzieje w praktycznym wymiarze? :)

Łukash   9 #44 15.12.2014 19:28

@e X t 7 3: @NetBit73 gratulacje, dobra robota.

Autor edytował komentarz.
jeikobu614   5 #45 15.12.2014 19:29

@eimi Możesz w następnej części porównać również kernele Liquorix Kernel i Zen Kernel

mgnienie   5 #46 15.12.2014 19:33

Teraz trzeba zawołać największego niedowiarka odnośnie kerneli p. Tomka i niech w końcu otworzą mu się oczy na fakty.
No i pasowałoby trochę sie pokajać... ;-) Wołam @Odyniec_Stary !

  #47 15.12.2014 19:33

@Łukash: Dzięki, ja tak zawsze z tyłu, na uboczu;)

  #48 15.12.2014 19:36

Dobrego w porównaniu zabrakło Windows?

Luki_2   8 #49 15.12.2014 19:37

No i wyszło na to, co pisałem. Choć daleko tym optymalizacjom do tego, co marketingiem pisze wszędzie @e X t 7 3, to jednak jakieś i to nie byle jakie - optymalizacje są :)

  #50 15.12.2014 19:42

Standardowy kernel jest mało wydajny bo musi chodzić na wszystkim - nie można uruchomiać optymalizacji np. SSE4 do czegoś co może chodzić na Pentium III.
Najciekawszy byłby test kerneli eXt73 i jądra zbudowanego z flagami "-march=native -O2". Wtedy wyniki mogłyby być podobne ;)

klonek_wp   6 #51 15.12.2014 19:45

@e X t 7 3: nie bądź śmieszny z tymi 50zł.... za tyle nie chciało by mi się na maila odpisać. przemyśl model biznesowy szczególnie wobec firm.... ;) życie jest zbyt krótkie żeby pracować ku chwale......

pcmasterrace   8 #52 15.12.2014 19:47

@Severus: "kryptoreklama..."

Czyli testy czegokolwiek to też kryptoreklama? Może nic nie testujmy? Nie ośmieszaj się.

  #53 15.12.2014 19:53

@e X t 7 3 Planujecie dodać kernel do procesorów AMD APU ?

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #54 15.12.2014 19:53

@klonek_wp: Powinien pojsc po rozum do glowy jak ten forumowicz :)

"Jestem informatykiem i kocham MS za Windows. Co ja bym bez nich robił, chyba chleb ze smalcem jadł. NICH ŻYJE WINDOWS".

  #55 15.12.2014 20:01

Ale z ciekawości... Dlaczego nie ma testów stock kernel + fglrx? Trochę nie ma porównania w późniejszych testach ;) Do czego mam niby tam porównać kernel od ext73 + flgrx?

testo   5 #56 15.12.2014 20:02

niestety nie mam 64bit procka ale na pewno kiedyś przetestuje te kernele.

Magnum 44   16 #57 15.12.2014 20:04

A może tak dla porównania jeszcze test bezpłatnych kerneli?

mgr.inz.Player   4 #58 15.12.2014 20:10

Brakuje testu z udziałem "Wiedźmin 2" i innych "z pierwszej ligi", które to pojawiły się na Steam (na Linuksie).

Oprócz ilości klatek na sekundę, utrzymania stałej ich ilości w bardziej wymagających od sprzętu momentach oraz stabilności samej gry, przydałyby się też testy z "szybkości" wczytywania się głównego menu gry (czas który minął od kliku myszą na ikonce aż do momentu pojawienia się opcji "nowa gra"), "szybkość" wczytywania się poziomu (czas jaki minął od wybrania opcji "kontynuuj" aż do momentu, w którym możemy poruszać się postacią i wszystkie tekstury są załadowane).

Autor edytował komentarz.
jamjam   4 #59 15.12.2014 20:10

Dobry wieczór :)
Mam Ubuntu Gnome i z każdą aktualizacją system staje się bardziej mulący. Mam wrażenie, że Ubuntu 7.*, 8,* szybciej startowało i lepiej śmigało (na wcześniejszym starszym laptopie). Na DP wypowiada się wielu nienormalnych użytkowników komputerów - normalny to taki jak ja :) Poczta, RSS, przeglądarka i trochę zwykłego oprogramowania.
Do czego zmierzam?
Koszt przyspieszenia mojego muła to 50 zł na rok. W ciągu 4 dni wypalam papierosy za 60 zł. Żaden wydatek! Na zawodowcach wspomniany raczej nie zarobi. Jak zarobić na takich jak ja? Nie wiem, nie mój interes. Tacy jak ja wydają lekką ręką dużo więcej pieniędzy na pierdoły.
Tak sobie myślę....

  #60 15.12.2014 20:12

@Demokrator: Instalować na serwer kernel który jest skompilowany z eksperymentalnymi funkcjami, i bóg raczy wiedzieć jakimi flagami nie jest dobrym pomysłem.
W końcu nie wiesz, czy autor nie używa np. flagi "-O3" (maksymalna optymalizacja) gdzie dodaje się optymalizacje które mogą wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa.

Co do samych optymalizacji - wystarczy przejrzeć dokumentację GCC/jądra systemu, a także fora np. z Gentoo, aby zrobić coś normalnie działającego i dostosowanego idealnie pod używaną maszynę.
Oczywiście przygotowanie gotowych kerneli nie jest czymś złym - w końcu nie każdy ma czas na kombinowanie z flagami/konfiguracją ;)

dhor   8 #61 15.12.2014 20:16

Ładne osiągi, z pewnością pokazuje to ile można wycisnąć z nieco słabszych zestawów, a nieraz dać im drugą młodość. Przypuszczam, że przy zestawach bardziej wydajnych różnice będą mniejsze.

Tak czy siak za te kernele należą się brawa i inne ukłony.

kumpel33333   2 #62 15.12.2014 20:19

Nie polecam się w to bawić na Ubuntu. Unity już samo w sobie jest bardzo niestabilne, a takie zmiany jąder mogą bardzo pogorszyć sprawę. Pamiętam w pierwszych wersjach unity jak samo zainstalowanie sterowników do karty graficznej niszczyło system ;)

  #63 15.12.2014 20:20

Podobno linux chodzi rewelacyjnie co tu jeszcze można przyspieszyć? Zapytaj każdego fanatyka nielota to ci to samo powie.

oprych   12 #64 15.12.2014 20:25

Szczerze mówiąc jestem zaskoczony, nie spodziewałem się aż takiej różnicy. A może po prostu do tych kerneli zniechęciła mnie "delikatna" reklama @e X t 7 3, która pojawia się przy niemal każdy wpisie o linuxie. Chociaż z drugiej strony, reklama dźwignią handlu.

pocolog   11 #65 15.12.2014 20:35

W tym teście brał udział tylko kernel czy całe ustawienia kubuntu bo zgłupiałem czy to optymalizator systemu czy reklama kerneli. Jeśli np ubuntu ma skopany fstab i bóg wie co jeszcze to operacje dyskowe mogą być szybsze przez to niektóre wyniki zakłamane.
Pomijam kwestie testowania grafiki bo nie wyczytałem jakie wersje sterowników zostały użyte.

Autor edytował komentarz.
Latający Turban   10 #66 15.12.2014 20:36

Fajnie jakbyście zrobili jeszcze test atomów i tych bezpłatnych kerneli

hiropter   7 #67 15.12.2014 20:37

@Latający Turban: Jakie 3 dni? No może jak stawiałeś system od podstaw, to mogło to zająć parę dni, ale później już pełna kultura pracy.

Latający Turban   10 #68 15.12.2014 20:40

@hiropter: Oj panie widzę, że jak ktoś nie wstawi :D na końcu zdania, to ciężko wyłapać emocje. Tak się śmieję, bo jak siedziałem sobie w gimnazjum i czytałem ichnie fora, to też się śmiałem, że instalacja systemu w init 1 z flagami, to wyjdzie ze 3 dni. Teraz jest pewnie lepiej.

Pan Łukasz   6 #69 15.12.2014 20:40

Gratuluję @e X t 7 3 świetnych wyników jego zmodyfikowanego Linuxa!

e X t 7 3   9 #70 15.12.2014 20:45

@Maniek132 (niezalogowany): ale właśnie kernele Brazos i Brazos-pro [tetsowane] są m.in. dla AMD APU - vide opisy dla jakich architektur:

http://www.netext73.pl/2014/02/kernele-brazos.html

http://www.netext73.pl/2014/02/kernele-brazos-pro.html

hiropter   7 #71 15.12.2014 20:45

@Latający Turban: Nie odbierze mojego komentarza, źle... tak jakoś się napisało. Co do kompilacji, to faktycznie na początku z Gentoo jest ciężko, a przynajmniej było, bo teraz poszli na skróty i robienie systemu z bootstrapu jest tylko dla hardcorowców. W sumie ich dobrze rozumiem, bo o ile w początkowych wydaniach (tak do 2006) wszystko było OK, to później zrobienie udanego bootstrapu graniczyło często z cudem... i to wszystko bez jakiś agresywnych flag dla GCC.

e X t 7 3   9 #72 15.12.2014 20:45

@Pan Łukasz: Dziękuje Ja [i NetBit73 także] Tobie i innym forumowiczom za przyjemne słowa ;)

e X t 7 3   9 #73 15.12.2014 20:48

@Demokrator: aktywnych = darmowe rozwiązania. Niestety Premium jest "znacznie" mniej ... czego oczywiście żałuje ;) Co do instalacji jest ich obecnie ... 6237 ;)

hiropter   7 #74 15.12.2014 20:51

@ciekawe-ciekawe (niezalogowany): Bo, np. Apache na Windows jest tak ślamazarne, że nadaje się tylko do testowania lokalnych stron.

Latający Turban   10 #75 15.12.2014 20:52

@e X t 7 3: Fajnie jakbyście z kolegą spróbowali przenieść swoje rozwiązania na inne systemy, ale czasu pewnie mało a na ubuntu największa szansa na użytkowników.

hiropter   7 #76 15.12.2014 20:53

@Demokrator: "(...)Odważne testy jąder, nie zgadniecie jakie są wyniki!(...) - ha ha ha... to jakaś zorganizowana akcja przeciw rakowi prostaty?

jmmzon   8 #77 15.12.2014 20:59

Cóż, gratuluję wyników, nie spodziewałem się tego. W sumie sam teraz używam darmowego kernela od Ext73 i wszystko działa ok. Drażni mnie tylko styl pisania kolegi, choć nie potrafię wskazać dokładnej przyczyny. W każdym razie, gratuluję!
EDIT: Chociaż w sumie to wiem co mnie denerwuje: za dużo ..., za dużo emotikon, za dużo marketingowego bełkotu (jestem na to mocno uczulony)

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   7 #78 15.12.2014 21:00

długo czekałem na wyniki testu i jestem pozytywnie zaskoczony, szkoda że to działa tylko na (sru)buntu. Wrażenie robi wzrost wydajności dla serwera www i może kiedyś spróbuję instalacji samego jądra pod centosem.

pisarzksiazkowicz   7 #79 15.12.2014 21:02

Dobra, może jestem niepoważny ale zdanie "Nasz werdykt jest pozytywny dla jąder ext73" brzmi conajmniej dziwnie. :D

hiropter   7 #80 15.12.2014 21:06

Co do samych "z optymalizowanych" kerneli, to szczerze nie wiem czy zabuliłbym te 50 zł na rok. Pliki konfiguracyjne do sterowników można zrobić sobie samemu i często lepiej niż to robi auto konfigurator podczas startu xorga. Co do samej konfiguracji kernela, to wiemy już, że autor bierze czyste wydanie i coś z nim robi. Na pewno zmienia planner dla procesora i operacji dyskowych, pewnie też patchuje kernel jakimiś dodatkami optymalizującymi. Możliwe, że zmiana też domyślne flagi kompilatora, na Bóg wie co. Jeżeli robi też wydania pod poszczególne platformy, to może wyłączać też część modułów, które są niepotrzebne dla zwykłego użytkownika, np. obsługa IPX, czy egzotycznych systemów plików, a które ładowane są do domyślnego kernela.

Songokuu   14 #81 15.12.2014 21:08

@e X t 7 3: gratuluję.

A bez hejtu nie ma zabawy :P

command-dos   17 #82 15.12.2014 21:11

widzę, że co niektórym zatkao kakao... sam nie spodziewałem się tak pozytywnych wyników tych jajec, ale komuś zaufać trzeba - jak nie @eimiemu, to komu? ;)

Pablo_Wawa   9 #83 15.12.2014 21:11

Wielkie brawa z ten test kerneli, fajnie że ten temat został poruszony na DP. Nie ukrywam, że ten temat mnie bardzo zainteresował... :)

gregory003   6 #84 15.12.2014 21:12

@eimi, wy te testy przeprowadzaliście w porównaniu do vanilla z kernel.org? No to ten "test" nie jest niczym innym jak tylko kryptoreklamą. Przecież "czyste" krenele niemal słyną z braku optymalizacji. Chyba żadna większa dystrybucja z nich nie korzysta.

"Domyślnym kernelem w tej wersji dystrybucji jest 3.13, ale chcieliśmy mieć też bezpośrednie porównanie z jądrem 3.17 (brazos) instalowanym przez NeteXta."
To czemu nie wzięliście wersji 3.13 kernela od ext73 i nie porównaliście z domyślnym kernelem Ubuntu, który również zawiera pewne optymalizacje, w przeciwieństwie do "vanilla"? Chyba Miś udostępnia starsze wersje swoich kerneli?

Sukces ext73 ma polegać na pokonaniu niemal kompletnie niezoptymalizowanego, referencyjnego kernela, z którego prawie nikt nie korzysta? Jaja sobie z czytelników robicie, czy chcecie napędzić Misiowi klientów za "sponsoring"?

Autor edytował komentarz.
aa.bb   6 #85 15.12.2014 21:15

@Demokrator: podaj jakiś screen z opisami, ciekawy jestem ile można z tego "wyciągnąć pod siebie"

DaveImmortals   1 #86 15.12.2014 21:16

Jeżeli komuś nie pasują rzeczy, które robi dla nas Ext, to niech ich nie używa i siedzi cicho. Znaleźli się drudzy Kaczyńscy co by tylko na wszystko narzekali.

Tak wgl Ext, to czym się różnią k8 od płatnych (AMD)? Jaki procent różnicy?

pocolog   11 #87 15.12.2014 21:16

@hiropter: Wywalenie modułów nic nie zmienia, a testy gdzie osiągnął lepsze wyniki opierały się na operacjach dyskowych i nowszych sterownikach od grafiki.
Gdyby porównać sam kernel do kernela i to w wydaniu stabilnym to tabelki nie byłyby tak spektakularne. Brakuje mi tutaj testów pod pełnymi obciążeniami przez dłuższy okres np w jakiejś bardzo wymagającej grze (linuksiarze też grają;) ) czy to wszystko nie zaczęło by się sypać? No i oczywista sprawa to platforma testowa która nie jest typowym zastosowaniem i przy cokolwiek wydajniejszym sprzęcie wyniki były by zupełnie inne.

john.doe   4 #88 15.12.2014 21:16

Z mojej strony szacunek dla e X t 7 3 :)

ddariush   5 #89 15.12.2014 21:20

"Fani Linuksa niejednokrotnie twierdzą, że system ten pozwala na wyciśnięcie z maszyny znacznie więcej, niż jest to możliwe z Windows."

Niestety, póki co, jedyne co Linux na dłuższą metę lepiej od Windozy wyciska, to laptopowe akumulatory.

Autor edytował komentarz.
corrtez   11 #90 15.12.2014 21:22

Koniec konców to kazdy powinien sobie sam odpowiedziec czy warto czy nie. Jesli ktos nie chce sie sam bawic w ustawianie systemu pod swój sprzet to taka usluga moze byc calkiem uzyteczna szczególnie dla poczatkujacego uzytkownika Linuxa.

  #91 15.12.2014 21:23

@e X t 7 3: Ja zawsze wiedziałem, że z Linuksa można jednak wyciągnąć więcej używając specjalnych kerneli i różnych optymalizacji. Gratuluje dobrych wyników, być może skorzystam w przyszłości, lecz narazie nie gram na Linuksie(na laptopie ciężko) i standardowy Debianowy kernel starczy do mojej pracy i rozrywki. Gratuluje.

Idealny dowód, że jednak z Linuksa da radę wyciągnąć więcej używając paru sztuczek. Ciekawe gdzie się podziała całą ta rzesza hejterów mówiąca, że z Linuksa nic się więcej nie wyciągnie? Pod tym względem Linux zawsze był, jest i będzie daleko za innymi systemami(zwłaszcza Windows) - otwarty kernel i można go dostosować tak, że będzie leciał z prędkością światła na konkretnej maszynie. Linux + odpowiedni kernel to idealny duet na serwer, przy którym taki Windows się schowa. Nic dziwnego, że wielkie strony(np. Facebook czy Google) śmigają właśnie na Linuksach, ewentualnie *BSD. Ciekawe właśnie czy z kernelem *BSD da się zrobić takie sztuczki? Niby też jest otwarty i można go modyfikować.

Siprah   1 #92 15.12.2014 21:30

Trzeba być prawdziwą zadufaną w sobie egoistyczną pijawą, żeby wykorzystywać lata pracy tysięcy developerów by później wykorzystać ją i sprzedawać dostęp do niej (Tak, do niej!) w formie subskrypcji. Tylko licencja Linuksa zmusza eXt73 do opublikowania tych "niesamowitych poprawek", bo inaczej pewnie nigdy nie ujrzelibyśmy kodu źródłowego. Zamiast tego pierdzieli coś o głębokich optymalizacjach podczas kompilacji. No normalnie płaczę ze śmiechu jak to czytam, polski Stallman się znalazł xD To cud, że koleś mądrzejszy od setek developerów z całego świata nie pracuje jeszcze w Google/Intelu/[Wybierz dowolną ogromną korporację]. A co śmieszniejsze, ta "głęboką optymalizacja i wysoka responsywność" to jedynie ustawione flagi i kompilacja na niestabilnym gcc, no brawo. Cholerny Janusz Biznesu trzepie hajs na nieobeznanych w temacie użytkownikach, chociaż każdy jest w stanie stworzyć taki sam kernel samodzielnie.

Autor edytował komentarz.
  #93 15.12.2014 21:33

@kumpel33333

To najlepiej by spróbować na Puppy linuksie... Tam optymalizacja z git'razowym X11 będzie bardziej optymalniejsza niż przy Ubuntu...

  #94 15.12.2014 21:33

AMD 1x1,5 GHz, 1,5 GB ram single 400MHz, Radeon 9000 instalacja zakończona niepowodzeniem. Dlaczego? Bo dysk twardy na przejściówce ATA/SATA. DMA domyślnie włączone w systemie, a partycje swap rozpie***** przy pierwszym uruchomieniu. Zróbcie coś, żeby ten cały szmelc Vista ready z allegro znikł.

NeteXt'73 good shit. K10 też mogliby za darmo dać. Jak ktoś korzysta z Linux pewno warto zapłacić.

Użytkownikom Intela pewnie mina zrzednie jak się dowiedzą, że ich producent na RAMie tak przycina ;) Mogliby chociaż przepustowości na swojej stronie nie podawać ;)

moh3r   10 #95 15.12.2014 21:33

@Siprah: No właśnie nie każdy jest w stanie (lub ma na to ochotę). Płacisz za wygodę, kwestia kalkulacji czy bardziej opłaca się grzebanie czy kupno gotowca.

sgj   10 #96 15.12.2014 21:35

@WLBZ:

Wtedy startujesz ze starego.

sr57be45   5 #97 15.12.2014 21:38

@e X t 7 3:
LAME WAV do MP3, kompresja.

Takich testów szukałem kilka razy na twojej stronie, ale ich chyba nigdy nie zamieściłeś... . Czy z kompresją do x264 byłoby podobnie różnice dopiero po przecinku ?

Autor edytował komentarz.
Siprah   1 #98 15.12.2014 21:39

@moh3r: Jeśli opublikuję taki sam kernel zbudowany przeze mnie to będziesz szczęśliwy?

lucck   1 #99 15.12.2014 21:41

Te testy są zupełnie nie adekwatne należy porównać kernel dokładnie w tej samej wersji z tymi samymi sterownikami catalyst a nie porównywać wersję 3.13 z 3.17 taki test ma specjalnie sensu. Poza tym należało by porównać kernel skompilowany konkretnie dla tej architektury z kernelem ext z podobnymi flagami np dostępnymi na stronie LFS i dopiero na tej podstawię można by wydać werdykt czy to coś faktycznie jest warte czy nie..... Zresztą zobaczczcie sobie na stronę http://osworld.pl/netext73-kernele-v30-0-oparte-na-jadrze-linux-3-15-i-z-krotszy.../ gdzie jest opisanych trochę komentarzy ludzi którzy w tym siedzą na temat tego wspaniałego i cudownego rozwiązania.

Autor edytował komentarz.
que_pasa   9 #100 15.12.2014 21:42

Czekamy na dalszą część, na razie zacytuję moh3r po prosstu: "nie wiem jak bardzo do wyników Twojego kernela można zbliżyć się stosując podstawowe techniki optymalizacji". Ext73, jak tam udostępnianie źródeł? Miesiąc temu biłeś się w pierś, że będzie lepiej :P

moh3r   10 #101 15.12.2014 21:45

@lucck: Porównywane były kernele w wersji 3.17, czytaj dokładnie. Co do reszty się zgadzam, @eimi się nie popisał, poszedł po linii najmiejszego oporu.

trux   9 #102 15.12.2014 21:45

Brawo dla e X t 7 3@ za fajny pomysł na biznes. Wielokrotnie próbowałem skompilować jajko, rezultaty bywały różne.

pocolog   11 #103 15.12.2014 21:48

@Siprah: Jasne na tej zasadzie nie powinna istnieć żadna firma usługowa bo wszystko każdy może zrobić sobie sam. Remont silnika w aucie i chiptuning też sobie robisz po godzinach, dom ocieplasz, dach wymieniasz etc.

lucck   1 #104 15.12.2014 21:48

@moh3r: A tak faktycznie to mi umknęło, to na początek należało by porównać wersję skompilowaną pod daną architekturę z zalecanymi ustawieniami i flagami np z gentoo czy LFS i porównać na tej samej maszynie osobiście skompilowany kernel z typowymi optymalizacjami z ww projektów i na tej podstawie można by wnioskować ile tak naprawdę jest w tym pracy kolegi a ile marketingu.

pocolog   11 #105 15.12.2014 21:49

@moh3r: Czy kernel 3.17 jest dostępny w wydaniu stabilnym ubuntu? Pytam bo się nie orientuje, a nie wyobrażam sobie testowania komercyjnego produktu z testowy wydaniem ;)

addos   6 #106 15.12.2014 21:49

@Siprah: Bez przesady... bierze pieniądze za coś czego ktoś nie potrafi zrobić. Jeżeli instalujesz komuś np. Windowsa to też powiesz, że to pijawka bo to tylko klikanie w przyciski DALEJ, DALEJ .... ? Bo chyba to sprowadza się do tego samego. Podobnie konfiguracja np. urządzeń Cisco. Też teoretycznie przychodzisz i wpisujesz parę poleceń i na tym koniec. Albo przychodzi gość od pralki, odkręci jedną śrubkę, wyjmie jedną część i wstawi drugą w to miejsce i kasuje za 5 minut roboty 100 zł. To już jest OK?

PS. Żeby nie było... nie znam ext73, nie kupiłem i nie kupię nic od niego bo nie widzę potrzeby ale kolega sprzedaje swoją wiedzę w postaci tak a nie inaczej skonfigurowanego kernela.

moh3r   10 #107 15.12.2014 21:53

@pocolog: Nie jest, najnowszy dostępny jest 3.16.

e X t 7 3   9 #108 15.12.2014 21:55

@Siprah: hehe lubię czytać tak zaawansowane intelektualnie komentarze ... tak widać ze interlokutor jest miSZZCCZEEM ;)

LastNPC7   8 #109 15.12.2014 21:56

Wstęp nijak ma się do testów. Czekamy na porównanie z Windowsem.

pocolog   11 #110 15.12.2014 21:57

Mam nadzieję, że @emi się zrehabilituje drugą częścią bo nie pachnie mi to zdobyciem nowych czytelników. Lepiej się do czegoś nie zabierać niż zrobić to w ten sposób.

Konradzinski   7 #111 15.12.2014 21:57

@e X t 7 3: No dobrze - to teraz powiedz co powycinales z oryginalnego Kerela :).

A swoja droga - dobra robota.

pocolog   11 #112 15.12.2014 21:59

@e X t 7 3: Tak czy siak, okazje do wypicia lampki szampana masz ;)

e X t 7 3   9 #113 15.12.2014 22:01

@lucck: to co pisali tam komentujący często atakowali dla samego ataku ... jeśli ktoś nie przyjmuje argumentacji to nic się nie da uczynić więcej ... zawsze trzeba pamiętać, że Ktoś może zrobić coś lepiej ... niektórzy tej prostej prawdy zdają się nie zuważać ;)

Siprah   1 #114 15.12.2014 22:01

@e X t 7 3: Nawet nie stać Cię na konstruktywną dyskusję, tylko coś bredzisz o hejtowaniu i rzucasz idiotycznymi komentarzami. Nie jesteś wart tego by z Tobą dyskutować na poziomie.

e X t 7 3   9 #115 15.12.2014 22:02

@Konradzinski: niedużo - to co uznałem z zabędny balast ;) ... długo by pisać ... tak czy siak dziękuje ;)

e X t 7 3   9 #116 15.12.2014 22:03

@pocolog: hmm może w środku tygodnia bardziej Prosecco ;)

pocolog   11 #117 15.12.2014 22:06

@e X t 7 3: Czy nie brakuje Ci tu w komentarzach czyjejś obecności? :D

lucck   1 #118 15.12.2014 22:06

Tak ja pisał @addos nie każdy musi mieć opanowane kompilowanie i instalowanie kerneli. Ja co prawda mógłbym to robić, ale nadmiar obowiązków na to mi nie pozwala. Nawet gdyby faktycznie były to standardowe optymalizacje gcc -mtune=native -flto -O3 -fomit-frame-pointer + odpowiednia konfiguracja .config które przyspieszają całość w stosunku do stockowego kernela znacząco to nie widzę nic złego żeby pan Tomasz pobierał za to opłaty bo nie jest to wygórowana stawka.. Sam nawet może i zakupił bym takie rozwiązanie, gdyż nie mam czasu na kompilowanie własnych kerneli. Problem jednak polega na tym że tak na prawdę nie wiemy co Pan Tomasz robi z tym kernelem, a jego słowa to głównie marketingowe hasła. Dostajemy jedynie binarnego bloba + kody źródłowe z opóźnieniem z deklaracją Pana Tomasza że na tej podstawie powstają jego binarki. Jednak jaką mamy pewność poza deklaracją autora, że nie są dodawane jakieś "specjalne gratisy"? W sumie to może też kwestia zaufania do autora, ale jeśli by Pan Tomasz trochę bardziej technicznie to opisał to może by przekonał trochę bardziej zaawansowanych użytkowników. Chociaż z drugiej strony tez rozumiem że produkt jest bardziej adresowany do standardowych użytkowników, którzy mogą trochę usprawnić swój komputer

Autor edytował komentarz.
mati75   6 #119 15.12.2014 22:12

Serio? Jaranie się zrobionym configiem do jądra i paroma patchami. Przecież to przeciętny użytkownik Gentoo robi. W przyszłym tygodniu na swoim blogu przedstawie jak sobie z Intel Atom poradzić.

  #120 15.12.2014 22:12

Niestabilne GCC, -march=native i 500Hz, male localmodconfig.
Kolego, naucz się, że taką optymalizację robimy za darmo i po przyjaceislku, a nie trzepiemy ludzi na kasę.
Z góry dziękuję.

pocolog   11 #121 15.12.2014 22:17

@mati75: Bardzo się cieszę i czekam. Może podpatrzę coś nowego :)

  #122 15.12.2014 22:17

Niech mają łaki trochę fejmu... Mnie tam się ten program bardzo podoba :P Dajcie więcej takich tematów. Jest masa świetnych programów których nie znam, a które życie ułatwiają i to bardzo.

lucck   1 #123 15.12.2014 22:18

@mati75: Pod warunkiem, że jesteś studentem i dysponujesz nadmiarem wolnego czasu. Zakładając nawet lekko, że tak jak np w Archu, kernel aktualizowany jest lekko 12 razy w miesiacu to dzieląc ilośc aktualizacji przez kwotę za subskrybcję to wcale nie są to wielkie pieniądzę. Tylko ja chciałbym wiedzieć co tak naprawdę dostaję...

e X t 7 3   9 #124 15.12.2014 22:18

@lucck: tak nie zadziała to tak jak zakładasz ;)

mati75   6 #125 15.12.2014 22:24

@lucck uwiesz mi, że są tacy co poświęcają swój czas po pracy i grzebią w systemie

  #126 15.12.2014 22:25

@mati75: Intel to Intel czyli kupa i to śmierdząca. Jedyne co możesz z tym zrobić to posmarować smalcem i mieć nadzieję, że pies wpier**** Żaden patch, jądro czy super-sterownik nie naprawi Atoma. Trochę pomaga upgrade biosu jak już cię ku*wi*a zacznie po półtora roku brać :)

Jusko   12 #127 15.12.2014 22:25

@Siprah #98:

- "Trzeba być prawdziwą zadufaną w sobie egoistyczną pijawą, żeby wykorzystywać lata pracy tysięcy developerów by później wykorzystać ją i sprzedawać dostęp do niej (Tak, do niej!) w formie subskrypcji. "

Licencja GPL tego nie zabrania. W przypadku tworów BSD masz gorzej, bo możesz sobie wziąć, zamknąć i koniec. GPL jest natomiast licencją wirusową z tego plusami i minusami. RHEL czy SLED też korzystają z kernela Linuksa, a Red Hat jest najlepiej zarabiającą firmą na otwartym oprogramowaniu. Dlaczego nie bojkotujesz akurat ich? :-)

- "To cud, że koleś mądrzejszy od setek developerów z całego świata nie pracuje jeszcze w Google/Intelu/[Wybierz dowolną ogromną korporację]."

Google samo Cię nie znajdzie, póki sam nie postarasz się i wpadniesz na pomysł pracy u nich. Dlaczego autorzy wielu społecznościowych distr nie pracują dla Google czy Intela? To nie tyczy się tylko @eXt73, tylko jak widzisz sporej części użytkowników. Poza tym nie stworzysz kernela generic tak samo wydajnego jak pod konkretny sprzęt, to oczywiste i nawet Google niewiele na to może.

- "Cholerny Janusz Biznesu trzepie hajs na nieobeznanych w temacie użytkownikach, chociaż każdy jest w stanie stworzyć taki sam kernel samodzielnie."

To kompiluj - kto komu broni? Proponuję też, żebyś sam z części składał swoje urządzenia elektroniczne, prąd tworzył z generatorów na pedałowanie albo złożonego samodzielnie kolektora słonecznego, ubrania szył samodzielnie, piekł tak samo chleb, warzywa hodował samemu itd. Robisz to, czy po prostu korzystasz z gotowych towarów ze sklepu, dostępnych za pieniądze? Krótko: kto komu broni kompilować samodzielnie? ;-) Ano nikt nikomu nie broni. Nie chcesz kompilować? No to możesz kupić. Generalnie cały świat tak działa.

Autor edytował komentarz.
lucck   1 #128 15.12.2014 22:26

@e X t 7 3: Tak tylko żeby się o tym przekonać należało by wykonać test porównawczy kernela skompilowanego z optymalizacjami dla danej architektury zalecanymi na podstawie dostępnej literatury z Pańskim kernelem i na tej podstawie można by coś wnioskować, czy Pana rozwiązanie jest naprawdę rozwiązaniem autorskim które wnosi znaczne przyśpieszenie oraz jakie jest ono w praktyce, czy jedynie wynika z optymalizacji na daną architekture... A nie porównywać generyczny kernel z pańskim rozwiązaniem, bo taki test nie wiele mówi, poza oczywistymi oczywistościami, że kod skompilowany z optymalizacjami na daną architekturę jest szybszy od kodu skompilowanego generycznie.

Autor edytował komentarz.
jmmzon   8 #129 15.12.2014 22:29

Hm !, dopiero teraz... zauważyłem, że... nie ma /proc/config.gz. Trochę się zawiodłem... ;(

_qaz7   6 #130 15.12.2014 22:32

@e X t 7 3 chyba doszedł do wniosków do jakich dochodzi się wylatując się spod skrzydeł rodziców - z czegoś trzeba żyć i o ile korzystanie z darmowego kodu, oprogramowania i zachwalanie idei open source przychodzi łatwo - kiedy jesteśmy biorcą, o tyle już dokładanie cegiełki do tej idei własną pracą przychodzi znacznie ciężej. Oczywiście nie można e X t 7 3 odmówić prawa zarabiania na tym co robi, jednak zwolennicy OS powinni pogonić mu kota, jeśli choć raz wspomni tu o pięknej idei dzielenia się ze społecznością swoim trudem

Autor edytował komentarz.
moh3r   10 #131 15.12.2014 22:32

@Siprah: Nic to nie zmieni w poziomie mojej "szczęśliwości".

Jusko   12 #132 15.12.2014 22:33

@pocolog #119: Czyżbyś też poszukiwał komentarzy Odyńca pewnego? ;-) Spoko, jakąś wymówkę w celu uszczypliwego komentarza zawsze znajdzie, np. nie było go dziś przy komputerze i art zdążył spaść na kolejną stronę, zatem przegapił test ;-)

pocolog   11 #133 15.12.2014 22:33

@jmmzon: .config powinien być w udostępnionych przez @e X t 7 3 źródłach bo to część kodu ale czy on będzie odpowiadał temu z którego kompilował to musisz uwierzyć na słowo ;)

sr57be45   5 #134 15.12.2014 22:34

Patrząc globalnie na całe oprogramowanie OS gdyby każdy podchodził do tego co robi tak jak ext73 dziś byłaby tylko czarna konsola w świecie Linuksa i nic więcej... . ;)

eimi REDAKCJA  16 #135 15.12.2014 22:36

3.17-ext73-brazos został porównany z 3.17 wziętym z oficjalnego ppa canonicala (czyli generic, a nie vanilla, to nie to samo). Pierwsze testy robione były z oryginalnym 3.13, ale potem cofnąłem się i zrobiłem je ponownie z wspomnianym 3.17 (oraz sterownikami z fglrx-update). Różnic między nimi w tych testach wydajności systemu plików i RAM nie było, dlatego ochrzciłem je mianem "stock". Dla kilku testów ponownie załadowałem oryginalne 3.13, różnice były na pomijalnym poziomie. Samo jądro generic 3.17 nie da odczuwalnego przyspieszenia względem generic 3.13.

Oczywiście, możecie żądać większej liczby porównań - i nie widzę z tym problemu. Bazowa specyfikacja na Ubuntu została przetestowana, jest do czego mierzyć. Jak wspominałem, wezmę te rosyjskie kernele z ROSĄ na tej samej maszynie. Na szczęście nie muszę nikomu jej oddawać - ten komputerek to moja prywatna własność, a nie coś wypożyczonego do testów, więc będzie stanowiła dobrą podstawę do porównań.

Niemniej zalecałbym mniej złości. Produkt jest jaki jest, większość ludzi, włącznie ze mną, nie zrobi lepszej kompilacji jajka. Ja ostatni raz kompilowałem jądra (nie licząc zautomatyzowanych działań) w erze 2.6. Wiem, że wśród naszych Czytelników są prawdziwi linuksowi eksperci, ale pamiętajcie - na jednego mistrza z Gentoo, który cały OS sobie skompilował ze źródełek z idealnie dobranymi flagami przypada pewnie 1000 Zwykłych Użytkowników z Ubuntu czy czymś w tym stylu, którzy jak opanują ręczną reinstalację gruba, to jest to dla nich już wielki sukces.

I nic w tym złego: jeśli Linux ma odnieść jakiś sukces, to musi właśnie być lepszy dla tego tysiąca, a nie tylko dla jednego mistrza. Te kernele ext73 są właśnie dla tego tysiąca - Tomasz owoc swojej wiedzy eksperckiej oferuje im za 50 zł, czyli równowartość biletu do kina (z dziewczyną z boku). Drogo? Źle? Jeśli tak, to zróbcie własne, w pełni darmowe i otwarte rozwiązanie, konkurujcie. Z przedstawionych tu testów wynika, że kernele te na pewno nie są żadnym placebo, zmiany są i mierzalne i odczuwalne.

Na koniec zauważę, źe sam Linus Torvalds, twórca Linuksa, jest po stronie Open Source, a już niekoniecznie Free Software. Z jego perspektywy nie ma nic niewłaściwego w zarabianiu na Open Source, o ile przestrzegamy warunków licencji. GNU GPLv2 nigdzie nie mówi o wyjawianiu parametrów kompilacji otwartego kodu.

@moh3r: pewnie, gdybym mógł się zająć tylko pisaniem tego artykułu przez miesiąc i prowadzeniem dogłębnych badań nad optymalizacją kerneli, to wówczas może (podkreślam może) bym zdołał zadowolić Twoje oczekiwania. Niestety nie dysponowałem taką ilością czasu. Przykro - ale co robić. Opublikować dogłębne testy i analizy za pół roku? Dopiero wtedy byliby wszyscy niezadowoleni.

Autor edytował komentarz.
aa.bb   6 #136 15.12.2014 22:42

@Demokrator: do personalizacji unity

  #137 15.12.2014 22:45

@eimi: Kiedyś kompilowałem pod Gentoo/Funtoo/Slackware, ale tak szybko wychodzą te numerki jądra Linux teraz, że mi się nie chce ustawiać w make menuconfig konfigurować, kompilować, dlatego używam gotowców. eXt73 good job.

  #138 15.12.2014 22:47

@e X t 7 3 a to co nie ma darmowej wersji (tylko płatnę dla APU) ??

sr57be45   5 #140 15.12.2014 22:55

@eimi: Zmiana na LXDE / Fluxbox poprawiłaby klika setnych w obu kernelach ?

byron_wolf   9 #141 15.12.2014 23:00

Świetny temat, oby takich więcej

Jusko   12 #142 15.12.2014 23:02

@sr57be45 #145: Jasne, przecież źródła muszą publikować. Ale nie wiem czy wiesz, że to i z użyciem czego kernele RHEL są kompilowane - jawne już nie jest. Zatem kernela RHEL w CentOS już nie znajdziesz - to tylko skompilowany kod dystrybucji z wyciętymi znakami towarowymi.

Na marginesie distra pokroju CentOS są fajne tak długo, jak nie potrzebujesz do nich konkretnego wsparcia z terminem "na wczoraj" ;-) Mowa oczywiście o segmencie biznesowym - chyba, że są w firmie admini z ceryfikatami RHEL i ogarną każdy problem od ręki :-)

Autor edytował komentarz.
  #143 15.12.2014 23:07

Pozwolicie że zapytam PO CO? Co to wnosi? Ktoś z wypocin waszych i wielkiego władcy Jąder e X t 7 3 skorzysta? Jak bardzo są później niestabilne te systemy? Ktoś prowadzi takie statystyki? Założę się że nie :)

Jakoś tłumaczenie że Canonical tego nie robi bo to czasochłonne w ogóle do mnie nie przemawia. Mam wrażenie po przeczytaniu waszych komentarzy że to jakiś nowy rodzaj wiejskiego tuningu :P

  #144 15.12.2014 23:11

A jakaś wersja live np. pod atoma itp ?

Jusko   12 #145 15.12.2014 23:11

@sr57be45 #146: Nie, to poprawiłoby wrażenia z użytkowania w zakresie Twojego pulpitu.

krzyszp   7 #146 15.12.2014 23:15

@gregory003: Czytanie ze zrozumieniem się kłania - porównanie jest dla jądra instalowanego z dystrybucją, a nie vanilla z kernel.org...

A domyślnych dla dystrybucji używa 99.999% userów danej dystrybucji...

netsatan   3 #147 15.12.2014 23:15

Kilka pytań do autora:

Core i3 - 330-M, który z Twoich kerneli płatnych wybrać?

Czy udostępniane przez Ciebie sterowniki do nV różnią się czymś od stocków wrzucanych na stronie producenta? Jeśli tak, w jaki sposób, skoro oryginały są zamknięte?

AntyHaker   17 #148 15.12.2014 23:18

Osobiście korzystam z darmowych wersji i różnicy nie widzę żadnej :<

bystryy   9 #149 15.12.2014 23:25

Jakiś komentarz jutro napiszę, bo dziś "padam na pysk" ;)

pocolog   11 #150 15.12.2014 23:28

@bystryy: Skup się bo dyskusja wygasa ;)

eimi REDAKCJA  16 #151 15.12.2014 23:31

Zwrócę się do Was z prośbą tym razem - zasugerujcie możliwe do zrealizowania testy stabilności jądra. U mnie pod ext73 maszyna pracowała kilka dni, realizując bardzo różne obciążenia robocze, usypiana i budzona. Nie było żadnego "zwisu". Może jednak są bardziej ryzykowne testy, prowokujące takie awarie? Ciekawe sugestie zostaną wypróbowane na Core i5 w Thinkpadzie.

Sinngel   4 #152 15.12.2014 23:36

@dthlfwp: Dlaczego nie są dstarczane do klientów tuningowane samochody,tylko fabryczna masówka?

wefhy   8 #153 15.12.2014 23:36

Muszę przyznać, że po części zgadzam się z opiniami użytkowników @lucck, @gregory003 i @pocolog i mam pewne wątpliwości co do przeprowadzenia tego testu - Dlaczego dla porównania użyto kernela generic, który jak każdy wie rzadko do czegoś się nadaje? I jaki choćby najmniejszy sens ma testowanie płatnego 50zł za rok kernela na najtańszej maszynie? Nikt o zdrowych zmysłach składając komputer za jak najniższą cenę nie dokupi jajka za 50zł, tylko raczej zamiast tego zainwestuje w lepszy procesor/kartę/cooler. Jeśli test zostanie powtórzony na topowej maszynie z jajkiem skompilowanym z zaleceniami dla danej architektury(co nie wymaga wcale dużej ilości pracy) to wtedy możemy mówić o rzetelności i jeśli wyniki testów wyjdą podobne - trzeba pogratulować twórcy włożonej pracy. Nie neguję w ten sposób sensu kupowania takiego rozwiązania, ale zastanawia mnie sposób i słuszność przeprowadzenia testu.

Autor edytował komentarz.
pocolog   11 #154 15.12.2014 23:36

@eimi: przede wszystkim popraw opis bo z tego co zrozumiałem to nie są testy jądrer @e X t 7 3 (jakkolwiek to brzmi), ale kompleksowego rozwiązania obejmującego poprawę konfiguracji systemu, wymiany sterowników graficznych na grubie kończąc.

TomaszK-Poz   8 #155 15.12.2014 23:37

@Demokrator: 250000 mało jak na etat w IT ? Czy ty nie przesadzasz ? Może miałeś na myśli fotel prezesa

  #156 15.12.2014 23:41

@eimi: sprawdź wszystkie możliwe sterowniki graficzne :D na którymś musi się dać grać dłużej niż 15 minut ;)

pocolog   11 #157 15.12.2014 23:42

@wefhy: Tu się trochę nie zgodzę, @e X t 7 3 reklamuje się że daje kernele lepsze od fabrycznych ubuntu, a nie że zrobi je lepiej niż ktokolwiek i trzeba przyznać że nie mija się z prawdą bo kernel dedykowany maszynie musi być wydajniejszy od tego ogólnego użytku.
Na całej dyskusji i temacie myślę że zyskają użytkownicy - chociażby świadomość, a może i nabiorą odwagi do eksperymentowania we własnym zakresie bo przecież nikt kompilacją kernela komputera sobie nie spali, a przeprowadzając kilka podstawowych zmian w konfigu można zyskać jajko pod swój procesor, to zawsze coś na początek :)

eimi REDAKCJA  16 #158 15.12.2014 23:46

@wefhy: ponieważ kernel generic jest tym, co dostaje Zwykły Użytkownik Ubuntu.
A co do drugiej części wywodu, to się z Tobą nie zgodzę. Na desktopie mam core i7, sporo RAM, szybki dysk SSD. Jak bozia da, kupię sobie jakąś maxwellową kartę graficzną w styczniu. Jest to dla mnie tak szybka maszyna, że niespecjalnie mi się chce ją optymalizować.

Natomiast w odniesieniu do tego słabiutkiego Athlona 5350, systemu, który z mobo i pamięcią wart jest jakieś 600 zł, każde kilka FPS w graniu stanowi o różnicy - nadaje się/nie nadaje się. Ja w ten socket nie włożę lepszego procesora póki co, nie podkręcę go też jakoś bardziej. AM1 to bardzo budżetowa platforma. I właśnie tu optymalizacje software'owe mają wartość.

Trebron   7 #159 15.12.2014 23:49

Optymalizacja niezła, system w pewnych zastosowaniach dostał niezłego kopa. Z punktu widzenia software - super. Problem taki, że przedstawiona maszyna strasznie trąci myszką - tylko 4GB RAM i APU od AMD, to już na początku brzmi boleśnie. Konfiguracja dobra do grania w Heroes III, a nie pod multimedia. Wolałbym raczej zobaczyć coś z i3 czy słabsze i5, bo to jest w tej chwili średnia półka. Wątpię, by wiele osób mających taki tani sprzęt zainwestowało w Linuxa, szczególnie, że dla zdecydowanej większości Linux = za darmo. Za w każdym bądź razie pracę szacun!

pocolog   11 #160 15.12.2014 23:53

@Demokrator: Odpal kalkulator następnym razem 6237*50 to 311850/12 to 25987,5. Oczywiście podając te kwoty celowo dolewa oliwy do ognia aby poniektórych podkręcić:D Przypadkiem zapomniał dodać że do tej ilości wlicza rozwiązania darmowe które oferuje ;)

  #161 15.12.2014 23:57

@BAZZINGA (niezalogowany): Trolluj na forum ogryzka, oraz sprawdź czy (prawie)twój system nadal nie przechowuje hasła roota jako zwykły plik tekstowy, buahaha.

kajzer121   8 #162 16.12.2014 00:11

Piszesz Roczna subskrypcja, dająca dostęp do wydawanych w tym czasie kerneli, kosztuje 50 zł.
Pytanie zasadnicze jeżeli ja zapłacę te 50 złotych przerobię ten kernel na swoją modlę i sprzedam.. To mogę ??
Co stanowi licencja?? No i pytanie zasadnicze czy spełnia t warunki open.? Moim zdaniem łamie tę zasadę. A według twórców Linuxa w zamyśle miał być tylko open...
Mozna jedynie zarabiać na programach pisanych pod ten OS.. (LinuX)

pocolog   11 #163 16.12.2014 00:17

@kajzer121: Licencja mówi o udostępnieniu źródeł (dlatego open), a nie o rozdawaniu programu za darmo. Ze źródłami możesz zrobić co chcesz, np przerobić i sprzedawać ich kompilacje jako swoją przeróbkę, ale nadal musisz udostępnić źródła (dlatego to licencja wirusowa;)
Nie jesteś przygotowany. Pała, siadaj! ;)

Dragonk   8 #164 16.12.2014 00:17

@pisarzksiazkowicz: Głodnemu chleb na myśli.

kajzer121   8 #165 16.12.2014 00:24

@pocolog: Ja bym chciał jednak widzieć licencje .. do rozpowszechniania tego kernela .. Tu można bardzo szybko wpaść w konflikt z polskim prawem przy modyfikowaniu tego..
Pozdrawiam

Yansi   10 #166 16.12.2014 00:26

@eXt73: Czy NeteXt'73 będzie działał na Mint 17 KDE i CPU IC2Q 6600?

Autor edytował komentarz.
pocolog   11 #167 16.12.2014 00:27

@kajzer121: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Dla ułatwienia polskie nieoficjalne! tłumaczenie http://gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html

Autor edytował komentarz.
kajzer121   8 #168 16.12.2014 00:30

@pocolog: Serdeczne Dzięki za lina..
Jutro spokojnie to przejrzę
P

Sinngel   4 #169 16.12.2014 00:50

@e X t 7 3: Mam pytanie-prośbę natury prywatnej.Jestem już w zasadzie po przeczytaniu tego artykułu zdecydowany na kupienie u Ciebie kerneli premium,ale od jądra powyżej 3,8 mam problem z kamerką Microsoftu Lifecam HD-3000,która ma wbudowany mkrofon.Jak wspomniałem na kernelu 3.8 było super,potem na nowszych kernelach jak była podłączona kamerka przez USB,to start systemu drastycznie się wydłużył.Problem polega chyba na części dźwiękowej,ponieważ inna kamerka bez mikrofonu działa perfekt.Szukałem w internecie i nie wiem jak to rzwiązać.Na Ubuntu 13.04 i 13.10 byłem tak zachwycony jej działaniem,że kupiłem drugą do drugiego komputera i teraz wypadałoby poszukać innej kamerki.

grapeli23   5 #170 16.12.2014 00:51

Kernel optymalizuje się na wielu płaszczyznach. Można go od dawna nawet profilować pod konkretny sprzęt. Profiluje się choćby w celu zwiększenia wydajności IO. Robią to nawet ci od googla.
http://gcc.gnu.org/ml/gcc-patches/2011-05/msg00929.html
Konfigurowanie i dostosowywanie kernela pod własne potrzeby i wymagania to świetna sprawa. Tylko też trzeba pamiętać, że udział (narzut) "wydajnościowy" kernela na ogólną wydajność części aplikacji uruchamianych przez użytkownika jest często znikomy.

Najgorsze co może się przytrafić to wpadnięcie w pułapkę pernamentnej optymalizacji wszystkiego.

  #171 16.12.2014 00:52

Netext'73 to nie tylko jądro i grafika. Jest kilka pomocnych skryptów/kreatorów, które mocno ułatwiają życie na Ubuntu. AMD APU E-300 (1,3 GHz) & Radeon HD6310 stał się w końcu użyteczny no i też znikły problemy z obsługą komponentów laptopa, które na generic niedomagały. 50÷12=4.17 to wcale nie jest tak dużo za ten cały zestaw narzędzi.

  #172 16.12.2014 00:58

Panie Tomaszu a może w przyszłości analogicznie do optymalizacji KDE takiż poradnik dla Unity?

0michal0   4 #173 16.12.2014 01:13

@Demokrator: Mam podobnie - od trzech tygodni siedzę na Ubuntu 14.04.1 i jestem bardzo zadowolony z tego jak się pracuje z Unity, dodatkowo żeby przetestować nieco bardziej stabilność systemu pracuję na sporej ilości aplikacji zainstalowanych z PPA. Póki co całkiem wygodnie mi się operuje, nawet Photoshopa CC odpaliłem i wszystko działa, ale chyba będę potrzebował kerneli od @e X t 7 3 coby był on faktycznie używalny do codziennej pracy w gestii wydajności ;) Chociaż pewnie jak Plasma 5 / KDE Frameworks będą stabilne i dojrzałe to pewnie znowu przerzucę się na to środowisko aby przetestować co i jak. Generalnie od czasu ostatniego LTS (mam na myśli 12.04, kiedy to Unity raczej mnie do siebie nie zachęciło stabilnością pracy) sporo się zmieniło in plus w Ubuntu i środowisku graficznym Unity, mam podobne odczucia odnośnie takich drobiazgów, które wpływają na odbiór całości, podoba mi się poza tym estetyka systemu.

  #175 16.12.2014 04:07

Jądro nie zrobi z procesora i3... Bo się długo program włącza... Oczywiście Intel wg autora testu jedyny. Jedna kość ram... Do i3 pewnie dual będzie i punktów 2x więcej. Przynajmniej ten wynik jest wiarygodny. Na Windows most i ram to to samo :-D później wychodzi ze Intel lepszy. Czekam na 16gb/s przy 2x533 :-D

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #176 16.12.2014 07:16

@e X t 7 3: Gratulacje, wyszedles z twarza i utarles nosa niektorym g**niarzom :)
Nie przejmuj sie zazdrosnymi komentarzami, blogerzy biora nie takie pieniadze od korporacji i robia ludziom wode z mozgu.
Bonne continuation !

Autor edytował komentarz.
Marcineez   5 #177 16.12.2014 07:50

Od kiedy dowiedziałem się że autor tych kerneli jest donosicielem, jakoś zmienił mi się pogląd na jego pracę.

kpt.Tux   4 #178 16.12.2014 08:23

@Latający Turban: Na HP Vectra skompilowanie Gentoo ze stage1, plus KDE plus OpenOffice, plus Mplayer, plus Kadu i inne potrzebne programy, zajmowało 5 dni.

http://www.pcliquidations.com/-imageview/1447-1385/hp-vectra-vl400-dt.html

  #179 16.12.2014 08:25

@Yansi: Z tego co widzę, bazuje on na 14.04 zatem dodajesz repozytorium:
deb http://ppa.launchpad.net/netext/netext73/ubuntu trusty main
i instalujesz: https://launchpad.net/~netext/+archive/ubuntu/netext73

e X t 7 3   9 #180 16.12.2014 08:33

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: jak widzisz [niektóre komentarze powyżej] niektórym nic nie pomoże ;)

e X t 7 3   9 #181 16.12.2014 08:34

@Marcineez: nie co autor ma na myśli ale mnie rozbawił z rana :D

e X t 7 3   9 #182 16.12.2014 08:35

@Sinngel: Witam podaj dokładnie jaka to maszyna [do której podłączona jest kamerka] ?

e X t 7 3   9 #183 16.12.2014 08:36

@Yansi: Jeżeli to wersja 64 bit, to jak najbardziej.

bystryy   9 #184 16.12.2014 08:38

No dobra, już jestem ;)

1) Po pierwsze, cieszę się, że udowodniono oczywistość - kernel kompilowany bezpośrednio pod sprzęt zawsze będzie lepszy od domyślnego. Kompiluję u siebie od ponad 10 lat, tyle że mój kernel u kogoś innego działać nie będzie, bo nie jest uniwersalny.

2) Ile warte są kernele Ext73, wiedziałbym dopiero gdybym je porównał z moimi :)

3) Wiele można uzyskać na szybkości stosując dziwne tricki, np. używając systemu plików bez journalingu (tylko czy to jest bezpieczne? - pytanie retoryczne))

4) Kilka porad (darmowych!) dla przyspieszenia już szybkiego Linuksa:

a) przejrzeć skrypty startowe i zakomentować/zahaszować niektóre funkcje -np. mechanizm quota na komputerze używanym przez jedna osobę jest całkowicie zbędny

b) wyciąć wszystkie sterowniki od sprzętu, którego się nie posiada - np. nie masz karty AMD, tylko Nvidię, nie kompiluj tego w kernelu; posiadasz chipset intelowski, nie kompiluj tych od Via, SiS, AMD itp.

c) nie wciskaj w kernela obsługi systemów plików, których i tak nie będziesz używać - po co Tobie w pececie obsługa systemów plików typu AmigaOS? ;)

d) dla elementów sprzętowych, które pozostają niezmienne, nie buduj modułów, tylko wkompiluj je na sztywno.

e) używaj governora odpowiedniego do zastosowań (low latency desktop)

f) unikaj zasobożernych programów i środowisk graficznych

g) unikaj dystrybucji, które są mulące "by default" (np. Ubuntu ;) )

h) gdzie się tylko da, wyłączaj animacje, ustawiaj menuDelay na 0 :)

i) w menadżerze plików wyłącz pokazywanie elementów, których i tak nie używasz

Autor edytował komentarz.
bystryy   9 #185 16.12.2014 08:39

To takie oczywiste oczywistości, o których oczywiście większość i tak zapomina ;)

5) Dobry test to taki, gdzie robi się kilka rzeczy równocześnie, np. kompilacja kernela + równoczesne kopiowanie kilku ogromnych plików + równoczesne rozpakowywanie dużego archiwum + równoczesne pakowanie wielu małych plików + zapuszczenie filmu Full HD na maszynie wirtualnej + zasysanie kilku torrentów + odpalenie bazy danych z dużą ilością zapytań na sekundę, hej! :)

bystryy   9 #186 16.12.2014 08:40

PS
Gdzie jest Odyniec? :)

e X t 7 3   9 #187 16.12.2014 08:43

@netsatan: tu najlepszy byłby kernel i7. Co do Nvidii - obecnie udostępnione sterowniki [przedwczoraj] nie są zmodowane [być może w kolejnych wersjach trochę przyśpieszę moduł kernela = otwarta część sterownika] - poza jednym elementem - do wszystkich wersji, tj. 340.65, 343.36 oraz 346.22 daje najnowsze nvidia-settings z wersji 346.22.

Yansi   10 #188 16.12.2014 08:45

@e X t 7 3: Tak, system w wersji x64. Mam jeszcze jedno pytanie, który to kernel dokładnie pasuje do Intel Core 2 Quad Q6600, czy to ten dla architektury AMD K8?

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #189 16.12.2014 08:47

@AntyHaker: z jakiej wersji K8 ? Cóż tu będą różnice w stosunku do generica, ale nie ma mowy - w szczególności w zakresie responsywności, energooszczędności, zasoborzerności i wydajności w pewnych zakresach działania, jak linia Premium. Po prostu K8 jest "bolesnym" kompromisem ;)

e X t 7 3   9 #190 16.12.2014 08:48

@Yansi: tak wersja K8 - to jest optimum dla maszyn z poziomu właśnie c2d, czy starszych Athlonów.

  #191 16.12.2014 08:49

Hmm, gdzie jest ten zabawny człowiek z dzikiem w avatarze. Myślałem, że będzie stał na straży prawilności, napisze, że artykuł sponsorowany, że kernele to ściema i coś tam jeszcze z tych bredni. Zawiodłem się...

e X t 7 3   9 #192 16.12.2014 08:50

@maniek132 (niezalogowany): Oczywiście,że są - dwie linie K8 i atom.

  #193 16.12.2014 08:58

Gratuluje wyników. Sam chciałem kiedyś zakupić kernele od tych dwóch Panów.. ale 3-krotnie zostałem olany (dwa razy nie odpisano mi na email a raz nie odpowiedziano mi na komentarz..), także osobiście nie mogę wyrazić opinii co do produktu.. ale do ich stosunku do klientów.. hm.. W każdym bądź razie.. niech im na zdrowie wyjdzie..

e X t 7 3   9 #194 16.12.2014 08:59

@wefhy: nie ma sensu budowania kernela dla "dedykowanej" maszyny uwierz ;) Jest sens budowania dla danej architektury ... i tu absolutnie nie opieram się na fladze native jak niektórzy sugerują - z mojego doświadczenia mogę stwierdzić to raczej błędna koncepcja stosuje się ją tylko wtedy gdy konieczne, a nie aby było najlepiej ;). Tak przy okazji to co znajduje się w sieci w tutorialach np. poradnik Gentoo - muszę przyznać troszkę "trąci myszką" i wzbudza u mnie uśmiech ... te porady były słuszne, ale może z 5 ... 10 lat temu ;) Teraz, aby osiągać odpowiednie rezultaty całkowicie inaczej trzeba podjeść do tematu ;) ... ponadto wiele elementów i ich interakcji nigdzie nie jest opisane, albo ich opisy wręcz wprowadzają w błąd.

Autor edytował komentarz.
KaRnaSX   3 #195 16.12.2014 09:01

Na starszym lapku używam Kubuntu (stabilniejsze sterowniki grafiki), ale na stacjonarce jednak zostaję przy Windows. Dopóki nie naprawią w kio-mtp współpracy z Windows Phone oraz nie wyjdzie stabilna plasma 5.2. Na starszym lapku używam kernela eXt73 i jest ok, jednak system jakby dłużej się ładuje.

przemo_li   11 #196 16.12.2014 09:01

@eimi
Tekst aż się prosi o kontynuację w postaci testu jakiegoś dysku LAN/NASka.
Tak i serwer www i szybszy dysk to ogromne zalety.

PS A dało by się dodać test ściągania torrentów? Oczywiście niech będzie to iso np. ArchLinuksa :D

e X t 7 3   9 #197 16.12.2014 09:06

@KaRnaSX: a jaka to maszyna i czy wcześniej system [na generic] uruchamiał w pełni = od początku startu systemu splash [Plymouth], czy nie ?

przemo_li   11 #198 16.12.2014 09:11

@e X t 7 3
Rozważacie optymalizacje Mesy?

Fglrx'a już dawno u siebie nie miałem. W lapku i7 + 5730M.
Także kernel+Mesa lub kernel pod Mesa to było by coś ciekawego.

PS Kernele tylko stabilne? Czy też macie coś na kształt kernel-git (lub kernel-next git)? Może jakiś mały wpis na blogu, szczególnie że dużo osób nie załapało tak naprawdę różnic między różnymi kernelami dla różnych architektur, etc.

  #199 16.12.2014 09:31

Nie wiem o czym jest artykuł, ale ubuntu nie jest najpopularniejszym distro.

eimi REDAKCJA  16 #200 16.12.2014 09:49

@Trebron: tyle że widzisz, ten mój komputerek z Athlonem w porywach zużywa 25 W (a zwykle połowę z tego), jest pasywnie chłodzony (ani jednego wiatraka, nawet w zasilaczu) i wciąż świetnie sobie radzi z odtwarzaniem mediów. A przy tym kosztowało 600 zł :)

@e X t 7 3: widzisz, są zainteresowani zoptymalizowanymi kernelami do NAS-ów. Ja do mojego Synology bardzo chętnie bym. Tyle że tam bywają naprawdę nietypowe procesory... od MIPS przez PowerPC na ARM kończąc.

Bucic   9 #201 16.12.2014 09:55

Dzięki za przypomnienie o darmowych kernelach dla Intel Atom! Ciągle wpada mi w ręce jakiś netbook.

Luke_l   4 #202 16.12.2014 10:06

Szkoda, że te kernele są tylko do ubuntu. Chętnie porównałbym je z jajkami z Minta i Fedory.

nintyfan   10 #203 16.12.2014 10:10

Kernele Ext'a można instalować na OpenSuSE czy tylko Ubuntu?

  #204 16.12.2014 10:19

RMS zaraz się przekręci na zawał...

  #205 16.12.2014 10:21

@bystryy: haha, tez na niego czekam :)

e X t 7 3   9 #206 16.12.2014 10:25

@eimi: no właśnie i trzeba to mieć na czym testować ;). Co do samych kerneli - tu nastawiam się przede wszystkim na responsywność, kolejno wydajność i oszczędność ... a co do serwerów, moje kernele k8, i7 i i7-pro pracują już na serwerach pod Debianem, gdzie m.in. wykorzystuje sie kontenery Dockera i ich Administrator jest bardzo zadowolony z kerneli - to za jego namową zrobiłem wsparcie dla Dockera ;)

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #207 16.12.2014 10:26

@przemo_li: Co do Mesy - jak pisałem optymalizowałem, z nawet niezłymi rezultatami ... ale nie teraz nie ma na to czasu. W przyszłości ? Być może ;) ... co do kerneli to wpis odnośnie czego ?

__Tux__   12 #208 16.12.2014 10:27

A ja już myślałem, że coś mnie ominęło i doczekaliśmy się nowej wersji systemu plików ext (ext4 -> ext73).

saitoh   6 #209 16.12.2014 10:27

Te testy, co już wielu zauważyło, w żaden sposób nie mierzą rzeczywistego (autorskiego) wkładu Exta. Standardowa optymalizacja pod daną architekturę i lekkie odmulenie dodatkowymi narzędziami.
Z tekstu wynika, że nie był testowany kernel, a kernel + sterowniki + skrypty + kilka innych zmodyfikowanych parametrów systemu, więc ten test jest co najmniej śmieszny bo jego wyniki wynikają ze standardowych optymalizacji jądra i systemu, a nie jakiejś wyimaginowanej pracy Exta.

Poza tym Ext nazywa siebie prawnikiem, a z premedytacją łamie warunki licencji GPL nie publikując kodu źródłowego.
Wykręcanie się brakiem czasu jest żałosne. Jakoś ma czas na pisanie tysięcy bzdurnych komentarzy.
Dla mnie to zwykły złodziej, kradnący kod i przypisujący sobie zasługi deweloperów kernela.

  #210 16.12.2014 10:29

Czy ktos moze mnie oswiecic i powiedziec co to jest PPA?

pocolog   11 #211 16.12.2014 10:29

@e X t 7 3: #202 Znowu zaczynasz ten swój ogólnikowy bełkot którym przysporzyłeś sobie tylu nieprzychylnych ludzi. Jeśli chcesz hejtować to rób to jak dorosły rozsądny człowiek a nie jak dzieciak z youtuba. Podaj jakieś przykłady linki na czym się opierałeś, które konkretnie porady wprowadzają w błąd etc. Masz tyle szczęścia że @emi starał się w jakiś sposób rzetelny sposób przetestować te jajka, bo inaczej nadal uchodził byś tu za oszołoma i bajkopisarza ;) Tak że liczę na poprawe ;)

pocolog   11 #212 16.12.2014 10:32

@saitoh: +1 o tym już pisałem ale w takiej żywej dyskusji komentarze giną ;)

e X t 7 3   9 #213 16.12.2014 10:34

@bystryy: jak by to ująć większość z tych porad do niczego nie prowadzi ;) Ja mam KDE ustawione na maksimum efektów, maksymalne obciążenie procesora, etc a jakoś działa idealnie płynnie nawet na Atomie [tu kernel atom oczywiście]. Tu nie tędy droga ;). Zgodzę się co do pewnych usług tu można uzyskać sporo na słabym sprzęcie - niedługo to opisze.

hiropter   7 #214 16.12.2014 10:49

@pocolog: Jak wywalanie modułów nic nie zamienia. Mniejsze jajo, mniej zależności. Przynajmniej tak było jak jeszcze siedziałem na Gentoo i faktycznie coś dłubałem. Reszta "optymalizacji", to zwykła zmiana plannera (czy to dla procesora, czy dla operacji dyskowych). Dziwni mnie natomiast odczyt z pamięci operacyjnej? Skąd ten wzrost? Czy optymalizacja pod konkretny procesor daje aż tak duży skok?

Co do reszty, to faktycznie różnice w typowych zastosowaniach desktop'owych są marne i dopiero kernel pokazuje pazur w typowych zastosowaniach serwerowych. Co do grafiki, to bardziej jej wydajność zależy od aktualnie używanej wersji samego sterownika niż od optymalizacji w jądrze.

e X t 7 3   9 #215 16.12.2014 10:52

@pocolog: heh tu sporo by pisać ... może kiedyś znajdę czas.

dr.boczek   7 #216 16.12.2014 10:53

@Odyniec_Stary - wypowiedz się bo tak jak wszyscy czekali na wyniki testów tak samo wszyscy czekają na Twój komentarz :)

e X t 7 3   9 #217 16.12.2014 10:56

@saitoh: heh lubie takie wyimaginowane wypowiedzi - jak pisze to zespół czynników mających współgrać razem - tak to buduje ... co do kodu wprost, publicznie poświadczasz Pan NIEPRAWDĘ ! Kod jest udostępniany - wystarczy czytać ze zrozumieniem.

Autor edytował komentarz.
Sinngel   4 #218 16.12.2014 10:57

@e X t 7 3: Core i7 4770K.płyta Asus Maximus VI Hero,RAM 2 x 2 GB OCZ Reaper 1333 MHZ(chodzi teraz na 2000M Hz.Grafika Gigabyte 560 TI,SSD OCZ Vertex IV 120 GB.

mm3x   1 #219 16.12.2014 10:58

A ja jestem ciekawy jak taki uniwersalny podrasowany kernel zachowuje się podczas normalnej pracy, przeglądaniu neta, uruchamianiu jednocześnie kilku programów, w grach pod wine, itp. Nie mam doświadczenia ze zmienianiem kernela w linuxie, ale jako użytkownik leciwych tel na androidzie zmiany kernela z "fabrycznego" na "optymalizowany" poza ogromnym wzrostem wydajności zawsze powodują jakieś mniejsze lub większe problemy, zwiechy systemu czy aplikacji czy dużo większy drenaż baterii. A jak to się ma tutaj? Jeśli faktycznie dla każdej konfiguracji pc wychodzą same plusy, to wielkie gratulacje.

  #220 16.12.2014 10:59

No, brzmi optymistycznie. Sprawdzę może dziś na zabytku - Atom N460 z 2 GB RAM. Jak TO poprawi, to znaczy że warto...

przemo_li   11 #221 16.12.2014 11:08

@e X t 7 3:
Rozpiska która linia jest do czego, jakieś info co zostało przetestowane, a co będzie, etc. eimi mógłby wtedy podlinkować Twój tekst do kolejnego testu. Było by potencjalnie mniej tekstów w stylu "Nie bardzo rozumiem jak można "zoptymalizować" kernel dla wszystkich równocześnie, trąci to naciąganiem,"

PS Więc Mesa nie jest "oficjalnie" wspomagana? Szkoda. A co z przystosowywaniem kernela pod Mese? Tj. słynne problemy z obciążaniem rdzeni i wygaszaniem wydajności na rdzeniach gdy ten jest obciążony Mesa? -- chodzi mi o np. Serious Sam 3. Intel to ciągle 50% rynku z ich iGPU.

dibo1984   3 #222 16.12.2014 11:41

@e X t 7 3: Pytanko. Mam ultrabooka Dell Latitude E7440. Intel i7 4600U, HD 4400, dysk SSD Crucial CT512M55. Najbardziej interesuje mnie część SSD. Czy jest jakieś ryzyko używania twoich kerneli z dyskami SSD które mogłoby wpływać na ich żywotność? Dodam również że jedna partycja to LUKS

e X t 7 3   9 #223 16.12.2014 11:48

@przemo_li: no masz racje co do opisu ... co do Mesy - właśnie tu Intel daje ciała. To już jednak już bardziej złożona praca, tu bowiem należałoby się zając tymi sterownikami "poważnie" - zapewne konieczność przewertowania całego kodu. Niby intel to zaczyna ostatnio robić i wdrażać poprawki, np. słynna kwestia Civilization: Beyond Earth tu poprawki prbzesłane od Intela i AMD i będzie wersja działająca również na tych układach], ale i tak jego otwarte sterowniki nie przystają np. do takowych AMD, czy nawet ostatnio nawet nouveau dla Nvidii.

e X t 7 3   9 #224 16.12.2014 11:49

@Sinngel: no Panie pod Linuksem to potwór - tu i7-pro by sobie "porządził" ;)

bystryy   9 #225 16.12.2014 11:56

@dibo1984: "Najbardziej interesuje mnie część SSD. Czy jest jakieś ryzyko używania twoich kerneli z dyskami SSD które mogłoby wpływać na ich żywotność?"

Linux nie rzeźbi tak dyskiem jak Windows (usługi typu indeksowanie nie są domyślnie aktywne), warto natomiast dopisać do /etc/fstab przy partycjach na SSD parametr "noatime".

e X t 7 3   9 #226 16.12.2014 11:57

@dibo1984: w tym tkwi szkopuł ze dziki mojemu APM + kernel etc. żywotność dysku ... wydłuży się nawet kilkanaście razy ;) Pod moimi rozwiązaniami działają np. na raz dwa schedulery dla I/O - najlepsze dla danego rodzaju dysku + odpowiednie sterowanie ich zasobami przez APM - vide screen ;)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/2936246/screeny/apm-4.1.png

  #227 16.12.2014 11:57

@Exton (niezalogowany): W Archu masz zoptymalizowanych (śmiem twierdzić, że niektóre jeszcze bardziej od kerneli ext73) kerneli od groma, w tym linux-ck dostępny na niemal każdy rodzaj procesora (np. w moim przypadku to piledriver, a nie K8, czy brazos, które musiałbym używać w przypadku kerneli ext73). Oprócz tego masz jeszcze kilka w binarkach, listę (mam nadzieję, że zrobiłem ją w miarę pełną, znajdziesz tu: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,77.0.html) oraz jeszcze więcej w AUR do kompilacji, przy czym niemal każdy PKGBUILD daje Ci możliwość dodatkowej optymalizacji kernela i dostosowania go do własnych potrzeb).
Przy okazji i-nex-git już działa - przeinstaluj.

dibo1984   3 #228 16.12.2014 12:06

@bystryy: Tak, mam noatime. Trochę się tu pobawiłem i chcę się upewnić czy kernele eXt73 mi czegoś nie namieszają

dibo1984   3 #229 16.12.2014 12:07

@e X t 7 3: Czy twoje kernele modyfikują / nadpisują fstab? Mam go trochę zmodyfikowane (między innymi montowanie LUKS podczas bootowania) i nie chciałbym aby tu się coś zepsuło

mati75   6 #230 16.12.2014 12:10

@O.C.B. (niezalogowany) w domu wszyscy zdrowi?

hiropter   7 #231 16.12.2014 12:12

Hehe... Czytam, czytam i nadziwić się nie mogę, że ta cała optymalizacja, to po prostu ustawianie odpowiedniego plannera dla dysku i procesora. Można gadać o cudownych flagach kompilatora GCC, ale dla kogoś kto kompilował coś pod Gentoo są to po prostu mrzonki. Z tego co zauważyłem obecne kernele nie są chyba nawet patchowane, bo kiedyś przynajmniej dodawano do nich BFQ, a teraz to goły kernel z podrasowanymi opcjami. Jak ktoś chce za to płacić, to jego sprawa...

hiropter   7 #232 16.12.2014 12:13

@Demokrator: Wywalenie parametru noatime skutkuje nie aktualizowaniem czasu dostępu, wiec na serwerze odpada.

hiropter   7 #233 16.12.2014 12:18

@Demokrator: To tylko ogólna uwaga. Na desktopie robi się wiele rzeczy, których na serwerze by się nie zrobiło. Więc to nie żaden prztyczek, a info dla ludzi mniej obeznany. Przyznam, że ta cała dyskusja zachęca mnie do postawiania od zera Gentoo i jedyne co mnie powstrzymuje to długaśny proces stawiania całego systemu - łącznie z modyfikacją kernela pod siebie.

PS: W sumie to bardziej powstrzymuje mnie myśl, że z synalem nie dokończymy trylogii LEGO Batman ;)

dr.boczek   7 #234 16.12.2014 12:20

@hiropter: dlatego ja mimo wszystko podchodzę do tego z dystansem. Na Manjaro nie mam problemów z wydajnością jakie miewałem na kubuntu/mint i poczekam aż @e X t 7 3 zacznie wydawać kernele dla innych dystrybucji. Bo być może to co robi netext73 to próba naprawienia czegoś co cannonical spieprzył.

Autor edytował komentarz.
  #235 16.12.2014 12:24

Unable to initialize AMD ADL Library.

This program depends on the proprietary Catalyst drivers.
Please check the driver installation.

Miałem fglrx-update, zainstalowałem te zoptymalizowane. Do O.C. karty używam AMDOverdriveCtrl -b. O.C. karty jest możliwe na otwartym/zoptymalizowanym sterowniku?

skoro już jest do wyboru LZO i LZ4 proponuję dodać do libparted obsługę systemów plików Sony ;)

KaRnaSX   3 #236 16.12.2014 12:28

@e X t 7 3: Namieszałem trochę, tu raczej nie chodzi o kernel tylko APM, mam w tym lapku Turion X2 RM-74, 4GB DDR2 667MHz, grafika Radeon HD4570 512MB i dysk SSD Samsung EVO 840 120GB. Wygląda to mniej więcej tak, że bez tego APMa splash trwa tylko moment, a z jednak z 5-10 sekund stoi na splash. Może to związane z planistą SSD. Jaka najlepsza opcja dla mojego dysku?

qbaz   11 #237 16.12.2014 12:29

Nie bardzo rozumiem o co to całe "HALO"???
Oczywiste jest że nawet najmniej zoptymalizowany system będzie działał lepiej od tego nie zoptymalizowanego!!!
Wiadomo, że Canonical nie jest w stanie sprawdzić wszystkich konfiguracji sprzętowych, bo jest to po prostu fizycznie niewykonalne.
@e X t 7 3 robi to na relatywnie niewielkiej ilości konfiguracji, więc z natury rzeczy jest w stanie to bardziej kontrolować.

Zupełnie inną sprawą jest postawa e X t 7 3 na DP z której zrobił sobie platformę do darmowej reklamy (płatnego przecież produktu), a dodatkowo który ma się za nieomylnego cudotwórcę i nie przyjmuje do siebie żadnej krytyki, bo przecież takowa, to nic innego jak tylko hejt. Drogi Panie Tomaszu, trochę pokory by się przydało!
Mam to szczęście, że współpracuję z normalnymi ludźmi, którzy mają sporo do powiedzenia w tej materii, więc mam "organoleptyczne" od dawna wyrobioną opinię na ww. temat.
Pozdrawiam

Autor edytował komentarz.
bystryy   9 #238 16.12.2014 12:31

@dr.boczek: "być może to co robi netext73 to próba naprawienia czegoś co cannonical spieprzył."

Dokładnie, ogólny wniosek jest taki, że Ubuntu kernelami nie zachwyca i wypada nieciekawie przy "porządnych" dystrybucjach.

hiropter   7 #239 16.12.2014 12:32

@dr.boczek: Jeżeli chodzi o Ubuntu, to jedyne jakie dobrze wspominam, i które używałem dość długo, to była wersja 8.04 LTS. Co do Canonical, to w sumie nie za dobrze wspominam kolejne twory, na których przyszło mi pracować. Z Gentoo jedynym problemem są właśnie kompilacje, które co jakiś czas trzeba robić, a jeśli odkłada się je za bardzo w czasie, to mnożą się i mnożą. A z tego "mnożenia" często tworzą się babole...

e X t 7 3   9 #240 16.12.2014 12:34

@dibo1984: nie nie modują nic w fstab

  #241 16.12.2014 12:37

@KaRnaSX: mi też szwankowały te ustawienia zoptymalizowane najpierw na RAID, później po update tylko na ssd (pendrive). Teraz mam włączone optymalizacje i nic się nie dzieje na "noop" ale swoje odczekać trzeba było ;) sprawdź na deadline... standardowo będzie

pocolog   11 #242 16.12.2014 12:47

@bystryy: w fstab mam przy dysku ssd flagę właśnie ssd która o ile dobrze pamiętam wymusza co najmniej trim, ale szczerze powiem że nie pamiętam czy jeszcze jakieś modyfikacje wprowadza do montowania dysku. W każdym razie nie zaszkodzi ;)

sr57be45   5 #243 16.12.2014 12:47

@mm3x:
" W wypadku testowanego komputerka z Athlonem 5350 nowe jądro pozwoliło na przyspieszenie gier i zwiększenie płynności wideo do poziomu wcześniej nieosiągalnego. "

W grach może być poprawa bo optymalizuje wszystko co się da, "zastosowania serwerowe www" ale w realnej wydajności tylko samego procesora różnica jest po przecinku - "niezauważalna" .

O ile bardziej oszczędza baterię sprawdzą kolejne testy na laptopach.

e X t 7 3   9 #244 16.12.2014 12:50

@bystryy: Tu Canonical nic nie sp... ;) to inna filozofia pochodzenia do tego samego tematu ... znam konfiguracje i źródła z innych dystrybucji np. Arch/Manjaro, Fedora/RedHat, SuSE, Debian/SteamOS - nota bene te dwa ostatnie zamierzamy wspierać, Mageia ... i powiem tak to co zrobiłem z [K]Ubuntu zrobiłbym także z nimi - ale nie ma na to czasu ;). Przyjmuje że niedługo mainstream`owy i biznesowy model przetrwają co najwyżej 3 dystrybucje, albo ich forki: Debian/[K]Ubuntu/Mint/SteamOS, Fedora/Red Hat i SuSE. Dużo do powiedzenia ma też tandem Arch/Manjaro, ale Oni raczej będą zapewniać realizację niszowych i hobbystycznych rozwiązań. Tu każdy trochę inną drogą idzie jeśli chodzi o kernele. Przykładowo są linie zbudowane [np. w ramach Aracha/Manjaro, czy Magei] w oparciu o BFS/BFQ/LOI, etc. ... ale i takie kernele mi "nie straszne" ;). Zam możliwości tych schedulerów [i np. z Paolo Valente zdarza się podyskutować ;)] i sposób kompilacji takich kerneli ... będą wydajne, nawet responsywne ... ale nie daj im dać 100 % obciążenia na każdy wątek/rdzeń procesora ... straty wydajności będą dość "drastyczne" :P. Tu BFQ jest coraz lepszy - do niedawna część moich kerneli, ale ze względu na narzuty tego schedulera na tę chwilę zrezygnowałem, ale obserwuje rozwój i nie wykluczam powrotu do niego. Tu z Paolo dyskutowaliśmy o tym i testowałem różne rozwiązania, co skutkowało nawet wdrażanymi do w/w poprawkami - jest coraz lepiej, ale na teraz [wybacz Paolo] wolę CFQ ;)

Autor edytował komentarz.
bystryy   9 #245 16.12.2014 12:53

@e X t 7 3: Przydałoby się z Conem Kolivasem podyskutować ;)

bystryy   9 #246 16.12.2014 13:01

@Demokrator: Do wszystkiego, co robi Phoronix, podchodzę z dystansem, podobnie jak do "statystyk" Distrowatch :)

saitoh   6 #247 16.12.2014 13:02

@Demokrator: Ta "azjatyckiego pochodzenia niewiasta" nie musi trollować na każdej technologicznej stronie i wciskać swoich kernelików po 50 zł. Ktoś jej solidnie płaci za pracę.
Poważni (i kompetentni) ludzie pracują dla Linux Foundation, Intela, Googla, Samsunga, Red Hata, Canonicala, Facebooka itd.
Myślisz, że wszyscy oni to idioci?

Pomyśl czasem trochę i sam wyciągnij wnioski.

saitoh   6 #248 16.12.2014 13:04

@e X t 7 3: Takie lanie wody zostaw sobie na forum ubuntu.
Chyba tylko tam łykają taki bełkot.

pocolog   11 #249 16.12.2014 13:06

@eimi: Na drugą część proponuje testy bardziej życiowe, bo te pod serwer niewiele wnoszą dla grupy odbiorczej tych jajek. Taki średnio rozwinięty admin raczej nie używa kernela generetic od ubuntu tylko potrafi podstawowe opcje zmienić sam. Więc ja bym bardziej widział testy kopiowania kilku dużych plików np 3x iso dvd jakiejś dystrybucji, do tego kopiowanie kilku filmów dvd kilka setek mp3, kompresja jakiegoś pokaźnego zbioru różnej wielkości i rodzaju plików, uruchamianie i praca z popularnymi programani typu wczytanie jakiegos gigantycznego zdjęcia do gimpa + otwarcie sesji firefox z kilkudziesięcioma kartami w tym flash, konwersja kilku filmów na inne formaty, czas przeszukiwania "find / -name przykład.mp3". Czyli takie proste zastosowania dnia codziennego na podstawie których kowalski który nie potrafi zainstalować swojego kernela może porównać ile zyska na kupieniu kernela od @e X t 7 3.
No i proszę cię o rzetelność, weź starszy kernel od ext73 odpowiadający wydaniu LTS a nie testowy, użyj tej samej wersji sterowników od grafiki, jeśli instalator ext73 zmienia ustawienia systemu to niech jajko domyślne też działa na tych ustawieniach etc ;)

Autor edytował komentarz.
hiropter   7 #250 16.12.2014 13:23

@pocolog: Zgodzę się do metod testowych, ale by być szczerym, to żaden test nigdy nie będzie w 100% wiarygodny i zawsze będzie można go podważyć. Bo auto rozwiązania śmiało może zarzucić, że warunki testowe nie były takie same, bo raz w Azji padał deszcz, a teraz świeci słońce. Przykład z tyłka, ale niestety tak właśnie jest. Wyniki zawsze będą się od siebie różnić i tylko uśrednione wyniki, powiedzmy pod 1000 iteracjach będą w miarę wiarygodne.

Póki takich testów nie ma, to jedyne co można zrobić to gdybać co @e X t 7 3 faktycznie zrobił ze swoimi krenelami i czy warte jest to tych 50 zł. Inna sprawa czy 50 zł to tak dużo, jeżeli co jakiś czas trzeba przygotować parę wersji kernela i dostosować parę plików konfiguracyjnych.

sr57be45   5 #251 16.12.2014 13:27

@pocolog: 1% szybciej przy tym procesorze, eimi zamieścił tylko jeden test "MP3" który może rozpoznać zwykły użytkownik... właśnie brak kompresji video... bo też byłby 1% ? .

@eimi:
Czy na 5x szybszym procesorze byłoby aż 5% lepiej ?

Autor edytował komentarz.
pocolog   11 #252 16.12.2014 13:28

@hiropter: plik konfiguracyjny przygotowujesz raz a później robisz make --oldconfig i tylko przeglądasz co nowego wprowadzili w nowej wersji kernela, ale tak po prawdzie to umówmy się, komu potrzebna jest aktualizacja kernela co chwile? Rozumiem bezpieczeństwo czy jakieś istotne ulepszenia na serwerze ale w domu kernel wystarczy zaktualizować jeśli jakiś sprzęt pod nim działa lepiej albo odkryty zostanie jakiś wielki bug i to wszystko.

pocolog   11 #253 16.12.2014 13:28

@sr57be45: Na 5x szybszym procesorze różnice byłyby niezauważalne, a ten jeden procent można uznać że jest błędem statystycznym bo w tym czasie jego komputer mógł zrobić coś w tle co wpłynęło na wynik;)

Autor edytował komentarz.
sr57be45   5 #254 16.12.2014 13:33

@pocolog: no tak z wyższej wydajności "stała wartość optymalizacji" teoretycznie da mniejszy procentowo zysk. Zbyt liniowo pomyślałem.

Autor edytował komentarz.
McDracullo   16 #255 16.12.2014 13:36

A co z kernelami dla ARMów? Są co raz popularniejsze i z chęcią zobaczył bym testy na takie urządzenia.

Jusko   12 #256 16.12.2014 13:37

@_qaz7 #140: Open Source nie oznacza za darmo. Ba - nawet Stallman nie zabrania sprzedaży kodu OpenSource, jest za, bo nie walczy z komercyjnością, lecz z zamkniętym kodem.

Warto o tym pamiętać - Open Source można sprzedawać i w zasadzie trzeba, bo rachunków z powietrza nie opłacisz (upraszczając). Idea darmowego oprogramowania i Open Source jest szczytna, ale nie zarabia pieniędzy (darmowe dla użytkownika nie znaczy, że autor nie potrzebuje pieniędzy na rozwój i siebie). Chyba, że działasz metodą np. Mozilli - tworzysz soft darmowy dla użytkownika, ale Mozilla i tak musi szukać dla siebie pieniędzy u sponsorów.

Idea ideą, ale świat światem.

eimi REDAKCJA  16 #257 16.12.2014 13:46

@pocolog: Twoje propozycje są właśnie nierzetelne. Dlaczego domyślne jajko ma działać na ustawieniach przygotowanych pod ext73? Skąd wiesz, że mu te ustawienia właśnie nie zaszkodzą?

Generalnie spostrzeżenia są takie, że tam gdzie mamy do czynienia z wymagającą obliczeniowo, wielowątkową operacją, różnice są znikome.

Sprawdzę jeszcze enkoder wideo (x264) na tym sprzęcie, ale nie spodziewałbym się jakichś zmian.

Autor edytował komentarz.
pocolog   11 #258 16.12.2014 14:04

@eimi: jak to? przecież w artykule i komentarzach Ext73 czytamy że to optymalizacja kernela i sposób jego kompilacji pływa na szybkość systemu , a nie poprawa domyślnych ustawień systemu ubuntu - stąd te wieczne dyskusje w komentarzach. nikt nie przeczy że można zyskać kilka procent robiąc dedykowany jajko, albo że można ustawiać ubuntu tak aby działało szybciej. ale bajki że kompilacja kernela może w spektakularny sposob poprawić pracę z komputerem są kłamstwem ;p

Autor edytował komentarz.
hiropter   7 #259 16.12.2014 14:07

@pocolog: Jeżeli już, to rzadziej aktualizacji dokonuje się na serwerze - w sensie przeskoku na nowe wersje lub w momencie odkrycia jakiegoś buga. To wersje desktopowe mogą być częściej aktualizowane do nowych wersji.

Co do oldconfig, to tym bym się tak nie podniecał. Często użycie oldconfig potrafi zamaskować nowe opcje, szczególnie jeżeli robimy większy przeskok między wersjami. Miałem tak parę razy na Gentoo i chyba raz zdarzyło mi się to przy korzystaniu z Debiana.

dr.boczek   7 #260 16.12.2014 14:32

Tez się zastanawiam na czym polega ta niby optymalizacja procesu kompilacji jądra. Owszem nie raz zmieniałem kompilator ale nie przypominam sobie żeby to jakoś wielce wpływało na wydajnośc, co najwyżej na rozmiar jądra które i tak jest kompresowane.

  #261 16.12.2014 14:35

Brakuje mi testu jakiejs produkcji AAA, na przyklad Metro Last Light.

przemo_li   11 #262 16.12.2014 14:48

@e X t 7 3:
Wsparcie do Dockera w postaci? Gotowych obrazów?

przemo_li   11 #263 16.12.2014 14:51

@nope31 (niezalogowany):
Na tym sprzęcie?

Ostro pogrywasz.

Ale skoro chcesz widzieć różnice na poziomie 0.7 vs 0.9 FPS... ;)

lucas__   13 #264 16.12.2014 14:53

No panowie weszliście do linuksowego mainstreamu http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTg2NDM

lucas__   13 #265 16.12.2014 14:55

@Demokrator: Wielkie umysły myślą podobnie ;)

hINDUss   10 #266 16.12.2014 14:56

@eimi: a może warto by jeszcze sprawdzić kompresję np 7zipem? obciąża to zarówno CPU jak i RAM, przy CPU kernel raczej nic nie poradzi, ale z RAM-em mogą być różnice
nie zaszkodziło by także przedstawić w postaci RAW rezultaty wszystkich testów, test suite chyba coś takiego generuje...

moh3r   10 #267 16.12.2014 15:01

@lucas__: Niestety, na razie myślą, że to patch-set a nie magia kompilacji :)

bystryy   9 #268 16.12.2014 15:04

Prawie 300 komentów, zapowiada się jeden z najdłuższych wątków w historii DP ;)

StarterX4   10 #269 16.12.2014 15:09

@eimi: Jeśli mógłbyś, proszę jeszcze o porównanie tych kerneli od ext73 z kernelami Con'a Kovalis'a (linux-ck).

Marcineez   5 #270 16.12.2014 15:09

@e X t 7 3: "Przyznam, że już taką sprawę współpracująca kancelaria wygrała [w sumie to wygraliśmy ;)] i student [oskarżony, a następnie skazany] został relegowany z uczelni, zapłacił grzywnę i nie małą nawiązkę + dodatkowo wytoczymy mu sprawę cywilną = zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Myślę, że sprawa zakończy się dla niego ogólnymi kosztami na poziomie ok 25 - 30 tyś. zł - mam nadzieje, że to go nauczy szacunku ;)"

A jak to inaczej nazwać? Jak dla mnie to donosicielstwo i ograniczanie wolności słowa.

  #271 16.12.2014 15:10

@011010101110101101101 (niezalogowany): Dobre ;)

moh3r   10 #272 16.12.2014 15:12

@Marcineez: Czego dotyczyła sprawa?

tomms   7 #274 16.12.2014 15:30

Wyniki w OpenArena wydają mi się zaniżone, z tego co widzę tam jest 32-35 fps w rozdzielczości 1280x960. Ja u siebie mam starutkiego Athlona i Radeona 5450 z chłodzeniem pasywnym i w OpenArena wyciągam 70-100 fps przy rozdzielczości 1440x900 na sterownikach otwartoźródłowych. Jak ktoś ma tego procka pod windowsem to może powiedzieć ile wyciąga w Couter-Striku GO i przy jakiej rozdzielczości?

Jusko   12 #275 16.12.2014 15:37

@Marcineez #294: Donosicielstwo a normalna reakcja na pomówienia, to dwie różne sprawy. Donosicielstwo byłoby, gdyby ktoś celowo i z zemsty doniósł na policję o tym, że sąsiad pędzi hurtowo bimber w piwnicy. Pomówienia to już celowe działanie negatywne na dobre imię danej osoby. Przepaść różnicy. Jak Ci coś zrobią i ukradną to nie idź na policję - przecież nie będziesz "donosił" o tym, że ktoś wyciął Ci właśnie numer i "kablował" na tę osobę...

Wolność słowa nie oznacza, że możesz komuś "na legala" rąbać opinię ile wlezie, w dodatku celowo ją podkopując... :-/ Sorry - internet to dzicz, ale to nikogo nie usprawiedliwia.

Autor edytował komentarz.
StarterX4   10 #276 16.12.2014 15:45

@Marcineez: Rozumiem że Ext73 wygrał w sądzie ze studentem który go obraził?

Sorry @e X t 7 3, ale chyba coś z tobą nie jest ok. Bo w końcu, kto normalny poszukuje kogoś kto obraził cię przez internet?
Rozumiem że niektórych coś może bardzo uraźić, ale nie przesadzaj, zignoruj to po prostu, jak to było na twojej stronie/blogu to po prostu to usuń i zapomnij.
Żyj jak człowiek XXI wieku, a nie jak XX w. za czasów komuny, kiedy to innym wybijano zęby i znęcano się za "złe słowo".
Pobiłeś dziecko za to że nazwało cię głupim (porównując), myślisz że każdy człowiek ze zdrowym rozsądkiem by tak postąpił? myślę że nie.
Ten student prędzej się zabije lub ucieknie za granicę, aniżeli ci zapłaci te kilka tyś.

Autor edytował komentarz.
  #277 16.12.2014 15:49

@eXt73
Czy zamierzasz brać się za kernel dopracowny do chromebooka acer 13?
Maszyna po zmianie dysku (złącze M.2) wydaje się interesująca do tego celu tylko nie wiem na ile będzie Ci się chciało grzebać przy ARM i K1 nvidii.
Z góry dziękuję za informację.

Marcineez   5 #278 16.12.2014 15:59

@Jusko: To nie jest normalna reakcja na pomówienia. Normalną reakcją byłby ban dla tego użytkownika. Jako pomówienia można podpiąć cokolwiek, również prawdę, więc jak najbardziej jest to ograniczanie wolności słowa.

StarterX4   10 #279 16.12.2014 16:03

@tomms: CS:GO od jakiegoś czasu jest już na Linuksa, możesz bez problemu sprawdzić.
Mam Athlona LE-1600 2.21Ghz, u mnie FPS'y idą niestety po 3-7 ze względu na starą i słabą integre NVIDIA GeForce 6150SE.

  #280 16.12.2014 16:07

@eimi: "[...]ale też jak pokazuje wiele testów, jednym z najlepiej zoptymalizowanych pod kątem pracy i zabawy na PC[...]"

Procesory AMD pod Linuksem nadal używają przestarzałych sterownikow CPUFreq? Zgaduję więc, ze standardowo w Ubuntu używany jest governor on demand z domyślnym (fatalnym na desktopach) up threshold równym 95?

[...]z jądrem ext73 przyniosło obciążenie procesora średnio na poziomie 12%, podczas gdy na jądrze stockowym wynosiło ono średnio 35%[...]

W związku z powyższym, z jaką częstotliwością pracował zegar procesora w jednym i drugim przypadku? Jaki governor był w użyciu?

  #281 16.12.2014 16:09

@pb (niezalogowany): Niestety Arch to taka specyficzna dystrybucja, że tam nie da się tak prosto skompilować kernel jak w Gentoo, czy Slackware. Tylko trzeba się jeszcze babrać w PKGBUILD.
Przykład na Slackware, pb@ jak możesz napisz jak skompilować drugi kernel waniliowy pobrany z kernel.org, ja nie wiem jak to na Arch wykonać, a te gotowe kernele to tyle co i nic.

wget http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v3.0/linux-3.0.tar.bz2
mv linux-3.0.tar.bz2 /usr/src/
cd /usr/src/
tar xfj linux-3.0.tar.bz2
rm -rf linux
ln -s /usr/src/linux-3.0 /usr/src/linux
cd /usr/src/linux
zcat /proc/config.gz > .config
make oldnoconfig
#use what you need
make menuconfig
#use 'make -j(number of cores+1) all' for multicore processor
make all
make modules_install
make install
cd /etc/rc.d
cp rc.modules rc.modules-3.0
rm rc.modules
ln -s /etc/rc.d/rc.modules-3.0 /etc/rc.d/rc.modules
mv /boot/vmlinuz /boot/vmlinuz-3.0
ln -s /boot/vmlinuz-3.0 /boot/vmlinuz
mv /boot/System.map /boot/System.map-3.0
ln -s /boot/System.map-3.0 /boot/System.map
cp /usr/src/linux/.config /boot/config-3.0
rm /boot/config
ln -s /boot/config-3.0 /boot/config
#add new option and reconfigure old if needed
nano /etc/lilo.conf
lilo
uname -r

  #282 16.12.2014 16:48

e X t 7 3 stał się sławny! Jest na phoroniksie :O

Marcineez   5 #283 16.12.2014 17:06

@Demokrator: Sądzę, że wolność słowa jest cenionym dobrem w środowisku OpenSource i ludzie powinni wiedzieć z kim mają do czynienia. A to czy studenciak faktycznie czymś zawinił jest tutaj sprawą drugorzędną.

e @e X t 7 3Ciekawe czy ja też już mogę spodziewać się wezwania do sądu?

dr.boczek   7 #284 16.12.2014 17:43

@StarterX4: podobnie będzie :)

  #285 16.12.2014 17:59

@Anonim (niezalogowany): http://www.phoronix.com/scan.php?page=home
Gdzie tu jest?

eimi REDAKCJA  16 #286 16.12.2014 18:30

@StarterX4: dobrze, ale z tego co widzę, są tylko na Archa w AUR utrzymywane - znasz jakieś ppa dla Ubuntu?
@hINDUss: nie spodziewałem się takiego zainteresowania, będą kolejne testy. Jajko wciąż mam, podobnie jak i maszynkę. Ale poczekajcie chwilę, teraz na tapecie jest chromebook z Tegrą K1 - kolejne wieści o ext73 na przyszły tydzień.

W każdym razie dziękuję wszystkim za uwagi, bardzo się przydadzą w pracy nad kolejną częścią.

Grubo, że wylądowaliśmy na phoroniksie w każdym razie :)

pocolog   11 #287 16.12.2014 18:32

@eimi: Narobiłeś szumu ;) Misiek przejdzie na emeryturę po tej akcji :D

pocolog   11 #288 16.12.2014 18:35

@hiropter: #281 przyznam że nie wiem jak dokładnie wygląda sprawa na komercyjnych serwerach. Co do oldconfig to poczytam o tym więcej przy następnej kompilacji bo mi dałeś do myślenia ;) Co do aktualizacji kerneli na desktopie to nadal jestem zdania że to sztuka dla sztuki i wyścig numerków a nie rzeczywista potrzeba ;)

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   17 #289 16.12.2014 18:50

@e X t 7 3: v32.4_3.17.4_testowy ^^ Co do reszty, nie musisz mi tego pisać - widzę przecież, że różnicy większej nie ma.

nano1000   3 #290 16.12.2014 19:00

@eimi: porządnie przeprowadzony test chociaż czyta się trochę jak artykuł sponsorowany albo napisany przez dobrego kolegę, ale trzeba przyznać że karnel jest wart swojej ceny

  #291 16.12.2014 19:08

Łomujborze, on na tym zarabia, to zło!
A tak naprawdę to dla mnie takie 50 zł to 2 godziny pracy, mimo wszystko nie kupiłem płatnego kernela. Używam darmowego bo nie mam "najnowszego procesora".

smieszek07   3 #292 16.12.2014 19:32

@hiropter: jedno pytanie, jakiej używałeś dokumentacji do kompilacja jajka?

dr.boczek   7 #293 16.12.2014 19:42

Athlon 5400+ (2x2,8Ghz), 2GB ram, GF 8500GT - kernel 3.16.7 z BFQ
durian.blender.org/download 1080p - 45% CPU - 1000/1800 MHz
http://hwcdn.net/j9t9v3v5/cds/Mobile_H264.mp4 - ok 96% - 2400/2800 MHz - chodzi płynnie

Autor edytował komentarz.
  #294 16.12.2014 20:23

magiczna 'optymalizacja na poziomie kompilatora':
https://github.com/graysky2/kernel_gcc_patch

testowane na i7-3770T (30TB+ home serwer):

przed: kernel 3.16.1-031601-generic:
real 0m19.076s
user 0m19.012s
sys 0m0.000s

po: kernel 3.18.0 (make localmodconfig) + kernel_gcc_patch z gita (native):
real 0m18.124s
user 0m18.137s
sys 0m0.000s

odniesienie do e350m1:
real 1m6.630s
user 1m6.548s
sys 0m0.028s

odniesienie do kimsufi N2800 1,8 (kebab)
real 1m38.478s
user 1m38.452s
sys 0m0.008s

silly test:
$ time echo "scale=5000; a(1)*4" | bc -l

resuming: only fools pay for nothing ;) however good job ext73, you made that path.

dr.boczek   7 #295 16.12.2014 20:41

@tom.oo7 (niezalogowany): czekałem aż ktoś to udostępni, sam z tego korzystam :)

  #296 16.12.2014 20:54

@e X t 7 3: "Tak przy okazji to co znajduje się w sieci w tutorialach np. poradnik Gentoo - muszę przyznać troszkę "trąci myszką" i wzbudza u mnie uśmiech ... te porady były słuszne, ale może z 5 ... 10 lat temu ;)"

To jest świadomie tak napisane. Ludzie ustawiają zbyt agresywne flagi a później im się system sypie i zgłaszają kupę błędów, których realnie nie ma.

JurijPietrowicz   4 #297 16.12.2014 21:10

@eimi: Dołączam się do prośby użytkownika jeikobu614 o przetestowanie jądra Liquorix (najlepiej skompilowanego pod maszynę).

  #298 16.12.2014 21:13

Dodam swoje trzy grosze.
1) Sporo można rzeczywiście osiagnąć przez bardziej agresywne ustawienie CFLAGS w jądrze, ale to jest dość ryzykowne i można łatwo zrobić niestabilne jądro.... ale jeżeli ktoś nie przesadzi, to droga otwarta do własnego eksperymentowania. Powiem tylko tyle, że domyślne ustawienia są bardzo słabe i eksperymentując można tu bardzo wiele zyskać.. tylko trzeba chcieć.

2) Bardzo dobre efekty daje użycie PGO. LTO również, ale samo PGO zauważalnie lepszy efekt... tylko od razu mówię, że takie jądro podczas kompilacji często zajmuje ponad 10GB na dysku... więc aby nie było zaskoczenia :)

3) Samo zastąpienie domyślnych funkcji libc w jądrze daje bardzo dobry speed-up (memcpy, memmove i memset - one w jądrze nie grzeszą wydajnością...).

4) Bardzo ważnym elementem przyśpieszenia systemu jest już dostrojenie z poziomu userlandu, więc to nie tylko sama kompilacja jajka...

Sumując, to spokojnie można osiągnąć ponad 30 proc. (lub znacznie większe) przyśpieszenie lub większe vs typowe jądro.

Pozdro

hiropter   7 #299 16.12.2014 21:19

@smieszek07: Dokumentacji do kompilacji jaka? Teraz to dałeś mi do myślenia. Ogólnie to chyba, żadnej - oprócz tego co jest w oficjalnym manualu Gentoo i tego co znalazł dla mnie wujek Google. Ogólnie zawsze starałem się włączać tylko te moduły, które faktycznie potrzebuję. Druga sprawa, to zawsze starałem się robić jak najmniejsze jajka i jak najbardziej modularne - w razie awarii modułu, zawsze można go ponownie załadować. Podstawa, to oczywiście znajomość sprzętu pod który robi się jajko. Dobrze jest także poczytać o plannerach i samemu zdecydować, który nam najbardziej pasuje.

pocolog   11 #300 16.12.2014 21:19

@danice (niezalogowany): Dokładnie tak, te poradniki są jak postawić działający system, a nie jak zoptymalizować go do granic. Każdy we własnym zakresie musi poszerzać swoją wiedzę bo ciężko w jednym materiale zmieścić taki rozległy temat. Szczególnie że te poradniki są dla zaczynających przygodę!
edit.
Ty nie sprzedajesz swoich usług a zdajesz się wiedzieć o czym mówisz zdecydowanie bardziej od naszego ext73;)

Autor edytował komentarz.
smieszek07   3 #301 16.12.2014 21:37

@hiropter: W tym roku dopiero się zacząłem za to brać , ale nie rozumiem kilku sekcji i szukam jakieś lektury do tego .
Chcę zrobić minimalistycznego kernela , ale mam problem z tym właśnie brak mi wiedzy w tym .
Co do znajomości sprzętu to go poznałem trochę , więc od zera nie zaczynam .

hiropter   7 #302 16.12.2014 21:37

@pocolog: Ogólnie jak masz serwer, to nie wymieniasz jajka na jak nowsze, tylko bierzesz te najbardziej sprawdzone - zobacz choćby jaka użyte w RedHat/CentOS... i poprawiasz je w przypadku znalezienia błędów. Do tego by serwer był non stop na chodzie korzystasz z kexec, który umożliwia załadowanie nowego jajka bez restartu systemu - to jest coś co przydało by się w Windowsie. Dlatego dla mnie siła Linuksa, to właśnie zastosowania serwerowe, a nie desktop gdzie ciągle jest coś nie tak.

Co do "make oldconfig", to radzę sprawdzić. Sam się zdziwiłem, jak któregoś razu nie odpaliłem "make oldconfig", tylko ruszyłem z nową konfiguracją, a tu bum opcje, których wcześniej nie widziałem...

Co do aktualizacji jajek na desktopie, to lepiej częściej niż rzadziej, chyba, że wszystko Ci działa - tyczy się głównie nieoficjalnych sterowników do grafiki.

hiropter   7 #303 16.12.2014 21:41

@smieszek07: Kilku sekcji? Wiesz kernel ma dość prosty podział: sprzęt, sieć, systemy plików i zabezpieczenia (szyfrowanie). W sumie sam staram się odpalić na Hyper-V jakieś dobre distro i sobie samemu pokombinować. Korci mnie by wrócić do Gentoo, ale to wyzwanie na kilka dobrych wieczorów - nawet więcej niż kilka.

e X t 7 3   9 #304 16.12.2014 21:43

@eimi: Dokładnie jak pisze Kolega eimi - każde środowisko ma swoje założenia. Canonical dla swoich generic`ów buduje swoje, Ja dla swoich kerneli przygotowuje: APM + odpowiednie wpisy w grub, microcode. Dodawanie tego do generica może skończyć się "różnie" = w tym kernel panic na genericu ;). Ja w APM celowo przygotowuje tylko pod moje kernele i nie dbam tu o ustawienia genric`a - bo nie dla niego jest to przeznaczone.

Co do operacji - tam gdzie kernel może tam "pomoże", ale oczywiście są sytuacje w których nie będzie już w stanie "wydusić" z maszyny wyższej wydajności ... tu się zaczyna - a w zasadzi dla mnie to podstawa i najistotniejsza kwestia zachowanie responsywności systemu pod 100 % obciążeniem. Generic raczej polegnie, moje kernele nie powinny.

pocolog   11 #305 16.12.2014 21:45

@hiropter: Moc kexec znam, ale to rozwiązanie serwerowe jak wspomniałeś. Za rade odnośnie oldconfig dziękuję na pewno skorzystam.
@smieszek07: Ja, ponieważ też daleko mi do poziomu obeznania który bym chciał zawsze brałem na warsztat config domyślny i odchudzałem go, doczytywałem poszczególne opcje, sprawdzałem w google za co odpowiadają i czym grożą i zmieniałem na wartości mi odpowiadające, testując czy nie za wiele poprzestawiałem/zepsułem ;) (warto często robić backup configu :D) i tym sposobem robiłem swój build. Są hardcorowcy polecający wykonanie make --allnoconfig i rzeźbienie, ale nie polecam. Przynajmniej moje nerwy puściły szybciutko po takiej próbie ;)

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #306 16.12.2014 21:48

@Marcineez: Czym innym jest wolność słowa, a czym innym zniesławianie, pomawianie i publiczne znieważanie. O ile Ktoś krytykuje konstruktywnie to słucham z uwag ... a nuż zauważy coś czego Ja nie dostrzegam. Jeśli natomiast atakuje po chamsku, bez zastanowienia, celowo, to daje do zrozumienia że popełnia błąd, kolejno wskazuje jak takie zachowanie jest penalizowane ... a potem po prostu występuje z oskarżeniem prywatnym i zlecam to Koleżance Adwokat [ostra jest - nie zna słowa ugoda i prawie zawsze wygrywa :D] - sam nie występuje w swoich sprawach.

pocolog   11 #307 16.12.2014 21:48

@hiropter: Postawienie Gentoo ze stage3 to góra kilka godzin (zależy od maszyny) ;)

e X t 7 3   9 #308 16.12.2014 21:50

@danice (niezalogowany): Podoba mi się Kolegi tok myślenia ;)

e X t 7 3   9 #309 16.12.2014 21:51

@danice (niezalogowany): wiem, ale te ustawienia już "trącą myszką" ... choć fakt ludzie nie widząc do czego dana flaga służy "ładują" je gdzie popadnie.

hiropter   7 #310 16.12.2014 21:55

@pocolog: Ze stage3 może i tak, ale ja zawsze robiłem to ze stage1. Nie wiem jakoś budowa od podstaw zawsze mi lepiej pasowała. Niestety ten model nie jest już domyślnie wspierany z uwagi na liczne błędy, które powstawały już na poziomie bootstrapu.

Marcineez   5 #311 16.12.2014 22:42

@e X t 7 3: I gdyby nie to gorąco bym ci kibicował, a teraz jedynie szczerzę gardzę.

  #312 16.12.2014 22:52

@pocolog: "Postawienie Gentoo ze stage3 to góra kilka godzin (zależy od maszyny) ;)"

Skąd.. postawienie Gentoo ze stage3 to kilkanaście minut.. yup.. 'naście' a nie 'dziesiąt'.. oczywiście bez X-ów :)

pocolog   11 #313 16.12.2014 22:56

@danice (niezalogowany): Zgadzam się że czysty system to kilka minut. W końcu kto zabroni pisać odpowiedź do urzędu w vimie i przeglądać dobreprogramy na linksie (widziałem osobiście useragent linksa jakiegoś osobnika ;) )

  #314 16.12.2014 22:59

@danice (niezalogowany): W sumie Gentoo to tera nie ma deweloperów, większość z nich przeniosła się na Arch. Tak jak kiedyś ze Slackware na Gentoo, do tego Gentoo podzieliło się na Funtoo, gdzie jego twórca rozwija emerge, portage po swojemu.

  #315 16.12.2014 23:01

To jeszcze poproszę takie porównanie z kernelem, który ma jakąkolwiek większą optymalizację, niż generic ;)

  #316 16.12.2014 23:20

Dodam jeszcze dwie rzeczy w temacie:

1) Bardzo dobre efekty daje użycie ICC zamiast gcc, ale to już wymaga trochę większej ingerencji w jądro.
2) Do rozwiązań, gdzie krytyczne znaczenie ma latencja wszystko powyższe nie ma większego znaczenia.. więc można używać __typowego__ jądra. W takich rozwiązaniach przenosi się sterownik do przestrzeni użytkownika i izoluje się kilka cpus od jądra, więc nawet podrasowany planista nie będzie miał znaczenia. Krytyczne procesy są odcięte od jądra i jego wpływ to ok. 500 ns (mmap kerneluserspace). W takich przypadkach znaczenie ma to, aby jądro nie przeszkadzało zbyt mocno, czyli np. nie zawalało zbytnio L3 (jest wspólne dla wszystkich rdzeni).

i poza tematem:

btw. szybkość gentoo to trochę mit. Oczywiście są przypadki, gdzie kompilacja będzie dawała znacznie lepsze efekty.. ale należy pamiętać, że nad takim ubuntu czy opensuse pracują ludzie, którzy rzeczywiście starają się, aby całość była bardzo szybka. Dobrym przykładem jest firefox, gdzie w gentoo zaleca się użycie prekompilowanych pakietów od mozilli... tylko dlatego, że kompilacja przez ebuild daje gorsze efekty. Normalny użytkownik nie jest psychicznie przygotowany na szok zasobożerności procesu kompilacji z PGO/LTO... więc najczęściej szkoda czasu :)

btw2. dla dobrze zoptymalizowanego kodu CFLAGS nie mają aż takiego znaczenia :) Taki kod najczęściej jest napisany w asmie (openssl, gpg), więc kompilator co najwyżej może pracować nad owrapowaniem takiego asma.. a to nie jest krytyczny kod.

btw3. LTO potrafi całkiem sporo przyśpieszyć... stripując binarkę z większości rozwiązań, które mają zapewniać bezpieczeństwo, więc tu polecam uważać. Dlatego jeżeli ludzie z OpenBSD chwalą się, że podarowali światu explicit_bzero (http://goo.gl/eBrZXL) to tylko można parsknąć śmiechem :) Kompilator z LTO i tak potraktuje to jako martwy kod i wywali z binarki. Jeżeli kogoś interesuje ten temat, to polecam: http://goo.gl/eLCxQC.

pozdr

Jusko   12 #317 16.12.2014 23:32

@Marcineez #338: Wiesz, różne są zapatrywania na to. Jedni są oddani HWDP, a inni gdyby jeszcze raz mieli 20 lat, to wybraliby się chętnie do służb mundurowych i niebieskiego koloru (ja akurat jestem w tych drugich). Stąd rozumiem Twoją opinię i ją szanuję, choć prywatnie nie do końca rozumiem (wykręcić numer osobiście a przez internet jest dla mnie tożsame, gdyż internet nie daje żadnej taryfy ulgowej, po drugiej stronie siedzi żywy człowiek i odległość kabla nic nie zmienia).

Autor edytował komentarz.
  #318 17.12.2014 00:54

@pocolog: Tyle że Ci hardkorowcy programują w C, niekiedy jądro Linux, więc raczej znają znaczenie poszczególnych flag w systemie.

  #319 17.12.2014 03:58

Nie wiem jak obecnie z linuksem (bo oprócz niedawnych bojów z jajkiem do Proxmox, z dekadę temu kompilowałem jajka pingwina), ale we FreeBSD włączanie optymalizacji kernela nie jest zalecane, a wręcz na czas budowy jajka takowe powinno się wyłączyć. Jedynie na czym można zaoszczędzić czas to włączenie kilku procesów budowy jaja. Myślę, że podobna zasada obowiązuje w świecie pingwinów (acz mogę się mylić).

To, co można zrobić, to wgrać jakieś nieoficjalne łatki, albo włączyć moduły dla specyficznej jednostki itd Jak ktoś mniej więcej wie o co kaman, to sam sobie to zrobi.

Inną kwestią jest odpłatność. Pomijając butny styl wypowiedzi eXt73, to wcale nie neguję tego, że na tym zarabia. Świadczy po prostu usługę.

Jedyne co bym mu radził, to dwie sprawy:
-mniej zadzierania nosa i wychwalania linuksa jako perpetum mobile
-po takiej reklamie obniżka cen - coś w stylu promocji na np. pierwszy rok. Dzięki temu mógłby uzyskać większą bazę odbiorców.

PS. Mikrotik oparty jest o linuksa a zdaje się, że ani razu nie wydali źródeł :) I żyją i mają się dobrze I mają wszystkich w ...

smieszek07   3 #320 17.12.2014 08:43

@hiropter: Z kilku podstawowych wiedziałem , ale nie które są mi mało znane , zacząłem od domyślnej i stopniowo odchudziłem sekcji ale jedynie trochę . Chciałbym więcej z tego wycisnąć ale wiedzy mi brak.

smieszek07   3 #321 17.12.2014 08:46

@pocolog: Właśnie tak robiłem , i część konfiguracji mam pod sprzęt , ale są pewne sekcje jak już wspominałem których nie rozumiem działania , bo wiedzy brak . Trochę mam jajko odchudzone , ale nie testowałem wydajności bo nie wiem czym .

pocolog   11 #322 17.12.2014 09:04

@smieszek07: tylko google i wyszukiwanie materiałów na konkretne tematy może ci pomóc. Ja nie znam żadnego kompletnego materiału obejmującego optymalizację całego jajka. Już samo przestawienie schedulerów (czyli to co robi ext73) co zostało tu wspomniane, będzie miało spory wpływ na prace.

smieszek07   3 #323 17.12.2014 09:45

@pocolog: a ty jakiego używasz bfq ,cfq , noop czy deadline?

  #324 17.12.2014 10:26

@jaskiniowy (niezalogowany): "ale we FreeBSD włączanie optymalizacji kernela nie jest zalecane, a wręcz na czas budowy jajka takowe powinno się wyłączyć."

Zobacz moje "btw3.". Kompilator podczas optymalizacji potrafi doskonale wyczyścić binarkę z istotnych zabezpieczeń. W linuksie były już przypadki, kiedy gcc generował niebezpieczny kod, który później można było wykorzystać do przejęcia kontroli nad systemem. Problem w tym, że taki kod był napisany w linuksie __poprawnie__ - a błąd był generowany przez kompilator. Dochodziło nawet do sprzeczek odnośnie tego, kto ma poprawić taki kod, czy deweloperzy linuksa czy deweloperzy gcc.

Moim zdaniem CFLAGS dla jąder ustawione są w nieoptymalny sposób świadomie. Po prostu jest zbyt duże ryzyko, że kompilator wygeneruje kod, który będzie stanowił zbyt duże ryzyko. Można więc znacznie przyśpieszyć jądro przez takie optymalizacje, ale trzeba mieć również świadomość tego, jakie mogą być konsekwencie takich usprawnień...

pocolog   11 #325 17.12.2014 10:50

@smieszek07: Nie wiem, dawno nie kompilowałem jajka i nie odczuwam potrzeby żeby go jakoś specjalnie tuningować. Przy moim procku i dysku ssd pewnie różnice byłyby znikome a na pewno nieodczuwalne w codziennej pracy czy zabawie ;)

dr.boczek   7 #326 17.12.2014 11:22

@smieszek07: http://algo.ing.unimo.it/people/paolo/disk_sched/results.php
nie wiem na ile można wierzyć tym wynikom ale skoro ja widzę ogromną rożnicę między mint/kubuntu a manjaro to znaczy, że jest coś na rzeczy, w manjaro bfq jest domyślnym schedulerem

cat /sys/block/sda/queue/scheduler

Autor edytował komentarz.
smieszek07   3 #327 17.12.2014 12:07

@dr.boczek: właśnie się waham nad bfq

dr.boczek   7 #328 17.12.2014 12:14

@smieszek07: myśle ze nie ma nad czym się zastanawiać. Korzystam kilka miesięcy i wszystko w porządku chociaz cfq tez jest dobre.

e X t 7 3   9 #329 17.12.2014 14:00

@danice (niezalogowany): Gwarantuje, że odpowiednio stosowane flagi nie czynią kernelom "krzywdy" - kilka maszyn jest ciągle obciążonych maksymalnie i "rock stable".

e X t 7 3   9 #330 17.12.2014 14:02

@tom.oo7 (niezalogowany): jedna cegiełka nie czyni domu ;) zobacz na ten link ;)

http://www.dobreprogramy.pl/Drugie-urodziny-klienta-Steam-na-Linuksie-od-niemal-...

moje kernele są od 2 do 6 razy [na poziomie systemu] bardziej responsywne w stosunku do odpowiadającego mu genric`a [linia kernela - tu 3.17.x]

a tu przykład pod 100 % obciążeniem maszyny:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/72313101/screeny/htop-101.jpeg

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #331 17.12.2014 15:29

@Demokrator: ciekawy ale Kolega Kano nie doczytał, np. APM ;). Poza tym jakim cudem takie wyniki jak by te zmiany nic nie wnosiły ? ;)

moh3r   10 #332 17.12.2014 16:11

@e X t 7 3: Ale nad swoim angielskim mógłbyś jeszcze popracować, "what miracle" jest szczególnie zabawne :)

Jedno jest pewne, na żadnej maszynie nie użyłbym binarnego kernela niewiadomego pochodzenia.

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   7 #333 17.12.2014 16:25

@Demokrator: ja już dawno mu mówiłem żeby się serwerami zajął - byle nie na srubuntu.

moh3r   10 #334 17.12.2014 16:28

@dr.boczek: Jaki rozsądny administrator zastosuje jego jądro? Nie chodzi o wydajność.

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   7 #335 17.12.2014 16:59

@moh3r: No wiesz, gdyby kernel zachowywał się tak jak na teście to każdy vps mógłby być oparty na netext73. Na poważne rozwiązania bez źródeł liczyć nie może.

dr.boczek   7 #336 17.12.2014 17:01

@Demokrator: oczywiście ze uwielbiam CentOS ale lubię tez fedore i debiana.

  #337 17.12.2014 17:53

@Magnum 44: Też bym z chęcią zobaczył czy jest różnica bo trudno to wyczuć;)

dr.boczek   7 #338 17.12.2014 17:54

nie ma "ale" jeśli taki VPS jest wydajny mimo niskich zasobów, tutaj nie ma nad czym oszczędzać bo patrząc na testy to mamy 2x więcej. Jest inny problem ale może opiszę to na blogu za jakiś czas... na razie nie mogę się zebrać.

Teraz już zastanwaiem się dlaczego na jakimś nowszym APU filmy 4K nie chcą działać bez cudownych optymalizacji a u mnie na starym złomie działają bez problemów.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #339 17.12.2014 18:00

@dr.boczek: przecież źródła masz ... chyba niektórym nie dogodzi :P

e X t 7 3   9 #340 17.12.2014 18:01

@moh3r: tak trzeba popracować, ale jak muszę odpowiadać na setki dziwnej treści postów, maili etc. pracować, budować kernele to czasu na szlifowanie jest mało ;)

e X t 7 3   9 #341 17.12.2014 18:04

@Demokrator: lubię takie komentarze ... to tak jak bym Ja robił audyt, zbadał 2 z 10 kroków danego procesu i stwierdzi co oni za pierdoły wypisują ;) ... szczerze tymi tekstami w/w Developer już wyrobił sobie u mnie "markę" ;) ... sam NeteXt'73 jest tylko narzędziem wprowadzającym zmiany ...ubawiłem się muszę przyznać ;)

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #342 17.12.2014 18:06

@Demokrator: co ma piernik do wiatraka ;) APM to moja "nazwa własna" nie część starego systemu zarządzania anergia ... ja na ACPI bazuje i to bardzo mocno - sporo mocniej niż generic ;)

e X t 7 3   9 #343 17.12.2014 18:09

@moh3r: a jaki admin stosuje zamknięte rozwiązania MS ? ;) - dla przypomnienia Ja środła udostępniam ... a skąd wiesz. co jest w binariach daje Canonical ? ... możesz odtworzyć ich proces budowy, ale w 100 % raczej binarka nie będzie identyczna, np. minimalne zmiany w binutils, inna wersja gcc, etc, i już masz co innego.

e X t 7 3   9 #344 17.12.2014 18:10

@Demokrator: nie rozumiem ?

  #345 17.12.2014 18:26

@e X t 7 3: Bardzo fajny test, ale zastanawiam się nad jednym. Nie brakuje tutaj kogoś?

e X t 7 3   9 #346 17.12.2014 18:27

@Demokrator: aha ;)

  #347 17.12.2014 19:09

@e X t 7 3: przyjacielu, wiesz moze dlaczego na moim leciwym HP 8510p z Kubuntu 14.10 i kernelem v32.4 nie dziala wifi?

Poza tym, wielkie dzieki za twoja robote.

e X t 7 3   9 #348 17.12.2014 19:11

@komentator (niezalogowany): hehe mowa o pewnym _stary Panu ? ;)

dr.boczek   7 #349 17.12.2014 19:14

@e X t 7 3: Spłoszył się biedak, jak na dzika przystało :)

  #350 17.12.2014 19:33

@e X t 7 3: A czy istnieje jakiś sposób żeby kupić ten kernel premium? Przeglądnąłem całą stronę netext73.pl, wysłałem też emaila z pytaniem do eXt73 i dalej nie wiem jak to zrobić. Wystarczy dodać jakąś instrukcje na stronie, lub przycisk "Kup Teraz" i od razu sprzedaż skoczy do góry, bo myślę że nie jestem jedynym który chciał zapłacić ale poddał się po kilku próbach.

smieszek07   3 #351 17.12.2014 19:46

@dr.boczek: Właśnie go wgrałem albo mi się zdaje , albo zużycie pamięci mniejsze , muszę to potestować .
Tak z ciekawości jaki masz tryb acpi cons, perf , ondem czy powersave , próbowałeś kompilacji z odpowiednimi flagami gcc ? .

dr.boczek   7 #352 17.12.2014 20:12

governor mam na "ondemand" oczywiście, natomiast nic poza tym nie zmieniałem, nie bawiłem się w oszczędzanie baterii jeśl bateria w netbooku za 900zł wytrzymuje 4-5 godzin (chiński zamiennik). żadnych flag nie zmieniałem ostatnio przy kompilacji. W tej chwili korzystam z http://repo-ck.com od jakiegoś czasu, różnicy wielkiej nie widzę, powyrzucałem tylko wszystko co niepotrzebne w jądrze i przekompilowałem dla K8 i atom

moh3r   10 #353 17.12.2014 21:24

@e X t 7 3: Fakt, mało projektów umożliwia w prosty sposób reprodukcję binarki z udostępnionych źródeł. Kluczem jest jednak zaufanie, ja Canonicalowi ufam bardziej niż Tobie :) Cała "otoczka" Twojej działalności jest mało przejrzysta.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #354 17.12.2014 21:46

@moh3r: myślisz ze firmowałbym to swoim nazwiskiem - dla mnie jako audytora brak zaufania to klucz "do trumny". Dlatego przyjąłem, że jedynym możliwym sposobem jest tu pełna odpowiedzialność personalna ... i tak też czynie.

moh3r   10 #355 17.12.2014 22:12

@e X t 7 3: Niestety, Twoje intencje mogą być czyste, ale nadal mnie to nie przekonuje. Dla mnie to za mało, zaufanie buduje się latami, wysokiej jakości produktami i/lub pokazuje metody i źródła, umożliwiając weryfikację.

Jak już pisałem, otoczka niedomówień i tajemnicy nie sprzyja Twojemu produktowi, szczególnie, że bazujesz na owocu cudzej pracy.

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #356 17.12.2014 22:27

@moh3r: każdy bazuje na czyjejś pracy ... to naturalne to po prostu ewolucja, ulepszanie tak działa świat. Od czasu do czasu mamy do czynienia z rewolucją albo mutacją ;)

moh3r   10 #357 17.12.2014 22:36

@e X t 7 3: Nie zrozumiałeś, nie chodzi o bazowanie na cudzej pracy, bo to w środowisku opensource jest naturalne, ale o otoczkę "tajemnicy i niedomówień". Brak otwartości w opensource nie wzbudza zaufania, cała siła tego ruchu polega na możliwości weryfikacji.

  #358 17.12.2014 23:32

jak to czytam to nasuwa mi się jeden wniosek - pic na wodę, fotomontaż. Nie wiem kto to kupi - ale powodzenia.

Odyniec_Stary   10 #359 18.12.2014 00:39

Niech te "testy" przeprowadzi ktoś niezależny, czyli na pewno nie portal Dobre Programy, który toleruje jego fanbojskie wyskoki i linki do płatnych kerneli. A teraz zrobił mu jeszcze darmową reklamę. Brawo!
Na tych wykresach widzę mniej wiecej to samo, co sam wklejał, tylko zmieniły się kolorki.

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #360 18.12.2014 01:23

@dr.boczek: "Spłoszył się biedak, jak na dzika przystało :)"

Wyobraź sobie, że przeoczyłem ten artykuł, na który z resztą wcale nie czekałem (domyślając się wyników i sposobu jego przeprowadzenia).

Jedyne co spowodował, to jeszcze więcej wątpliwości i połechtał głównego fanboja.

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   7 #361 18.12.2014 07:50

@Odyniec_Stary: no w końcu!

e X t 7 3   9 #362 18.12.2014 08:30

@Odyniec_Stary: hehe mentalność Kale.. znaczy się odyńca nadal działa: jak Kal.. znaczy Odyniec ma testy złe = jest obiektywnie, jest dobrze = nie jest obiektywnie ! hehe żenada panie żenada ;)

Odyniec_Stary   10 #363 18.12.2014 08:41

@e X t 7 3: Ty reprezentujesz mentalność dziecka. Trudna sprawa.

dr.boczek   7 #364 18.12.2014 09:01

Temu, który napisze 400 komentarz daje lajka :p

marivs   2 #365 18.12.2014 09:19

Jak wygląda statystyka instalacji/pobrań skryptu od czasu ukazania się artykułu na DP i phoronix?
Jest progres?

Autor edytował komentarz.
e X t 7 3   9 #366 18.12.2014 09:21

@Odyniec_Stary: widzę już dokonałeś samokrytyki ... fakt ktoś kto nie potrafi się przyznać do błędu, jest jak dziecko i to rozkapryszone, o słabej samoocenie i z wieloma kompleksami .. tak to twoja ocena charakterologiczna. Mam nadzieje że z tego wyrośniesz ;)

spart   3 #367 18.12.2014 09:23

Używam kerneli ext73 na core2duo, najpierw na Mincie a teraz przesiadłem się na Ubuntu i nie miałem zwiechy a laptop chodzi praktycznie cały czas, dobra robota
W teście brakuje mi porównania do kilku kerneli i najważniejsze porównania samego kernela bez dodatkowych wpisów optymalizacyjnych z Netext bo trudno wtedy o równe szanse dla kernela od Canonical

Autor edytował komentarz.
  #368 18.12.2014 09:34

http://www.netext73.pl/2014/02/czyszczenie-pamieci.html#more + http://www.linuxatemyram.com/
Tyle w temacie. Autor udaje specjalistę którym nie jest. Proszę popatrzeć również w kody źródłowe beznadziejnie napisanych skryptów w bashu na githubie autora. Wykonywanie większości z tych poleceń jest niebezpieczne albo bezcelowe.

e X t 7 3   9 #369 18.12.2014 09:38

@spart: ale moje kernele muszą pracować w takim środowisku: kernel + APM + wpisy grub [właściwe dla danej architektury] + microcode/linux-firmware ... buduje je pod to środowisko i tak maja pracować. Inaczej nie zadziałają jak zakładam ! Tak jak pisałem APM buduje jedynie pod kątem swoich kerneli [to nierozłączny tandem] - nie dbam tu o generic`a i często wymuszam pewne rozwiązania, które pod generic`iem mogą [ale nie muszą] skończyć się kernel-panic`iem, niestabilnością czy "dziwnymi" zawieszeniami środowiska graficznego - po prostu te kernele mogą pewnych funkcjonalności nieobsługiwać lub jeśli to robią to mogą zawierać błędy, których w moich kernela już nie będzie - główonie tyczy się to platformy Intela, choć z AMD także bywało różnie np. Radeon DPM. Przykładowo tylko pod moimi kernelami włączysz zswap z kompresją lz4 - pod genric`iem nie ma szans.

Autor edytował komentarz.
Odyniec_Stary   10 #370 18.12.2014 10:18

@e X t 7 3: Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że wypisałeś większość swoich przywar. Chyba że to taka samokrytyka miała być?