ClearType wróć! Użytkownicy chcą powrotu ostrych fontów w Windowsie

ClearType wróć! Użytkownicy chcą powrotu ostrych fontów w Windowsie

ClearType wróć! Użytkownicy chcą powrotu ostrych fontów w Windowsie
Redakcja
27.11.2014 10:53, aktualizacja: 27.11.2014 14:00

Wiele osób narzeka na zastosowany w Windows 8 mechanizm wygładzania fontów ekranowych, przynajmniej jeżeli mowa o tym, co możemy zobaczyć w trybie Modern UI. Widać to doskonale poprzez system zgłoszeń i propozycji na stronach Microsoftu: głosujący domagają się przywrócenia ClearType do Internet Explorera, pakietu Office 2013 i wszystkich aplikacji Modern. Nieczytelny, rozmazany tekst to pewien wyznacznik systemu z kafelkami zamiast tradycyjnego menu start.

Dlaczego pomiędzy Windows 8/8.1 a starszymi edycjami widać taką różnicę i skąd biorą się narzekania użytkowników? W Windows XP zadebiutował (choć nie był domyślnie włączony) ClearType – mechanizm wygładzania stworzony przez Microsoft, który działa na subpikselach, mając za zadanie odpowiednie wyostrzenie i wygładzenie tekstu na ekranach typu LCD. W kolejnych generacjach systemu został on dopracowany, w szczególności w Windows 7, w którym wprowadzono DirectWrite. W przypadku Windows 8 mamy do czynienia z nieco innym rozwiązaniem. Co prawda desktopowe aplikacje nadal korzystają z wygładzania przy pomocy ClearType, ale te działające w trybie Modern jak i różne elementy tego interfejsu to już wygładzanie w trybie skali szarości. Nie wygląda to aż tak źle, dopóki nie skonfrontujemy ze sobą obu tych rozwiązań.

Obraz

Niestety sam Microsoft do tego doprowadził wprowadzając nowy sposób wygładzania w różnego rodzaju komunikatach wyświetlanych w trybie desktopowym. Kiedy je zobaczymy, uświadomimy sobie z jakim misz-maszem mamy do czynienia. Ten mechanizm został wprowadzony przez Microsoft znacznie wcześniej, niż można byłoby przypuszczać – mogliśmy zobaczyć go już na telefonach z systemem Windows Phone 7, a także niektórych desktopowych aplikacjach, w których tekst sprawiał wrażenie dziwnie rozmytego, jak np. nierozwijane już Zune. Nowe rozwiązanie zostało przyjęte z myślą o wyświetlaczach wysokiej rozdzielczości i dużego zagęszczenia pikseli, ale niestety dla korporacji, te nie upowszechniają się zbyt szybko – typowy budżetowy laptop z ekranem 15,6” i rozdzielczością HD (1366 x 768 pikseli) oferuje jedynie 100 ppi, co jest wartością o wiele mniejszą, niż w przypadku wielu smartfonów i tabletów.

Jak natomiast widać, wielu osobom wprowadzenie tego rozwiązania zdecydowanie się nie spodobało. Co prawda w Internecie znajdziemy przypadki osób pytających o możliwość uruchomienia tego trybu w obrębie całego systemu, ale są to przypadki jednostkowe, narzekań jest znacznie więcej. Trudno powiedzieć, czy Microsoft w tym wypadku posłucha swoich użytkowników. ClearType wciąż wygląda dobrze, a dodatkowo można dopasować go do własnych potrzeb za pomocą ustawień dostępnych w systemie Windows. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zupełna zmiana wygładzania i upodobnienie tekstu do tego, jaki możemy zobaczyć w np. OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)