Co dalej z Google TV?

Co dalej z Google TV?

Wojciech Cybulski
01.05.2011 17:21, aktualizacja: 02.05.2011 14:16

O tym, że Google TV nie odniósł zakładanego sukcesu, wie każdy. Przedsięwzięcie okazało się deficytowe nie tylko dla Google, lecz również dla firm wspierających ten ambitny projekt. Internetowy gigant nie zamierza się jednak poddawać i już wkrótce zaatakuje rynek nową odsłoną Google TV - czy tym razem projekt odniesie sukces?

Na początek fakty. Zgodnie z założeniami platforma Google TV miała napędzić zyski producentów telewizorów i dedykowanych urządzeń towarzyszących, tak jak Android zapewnia rynek zbytu dla kolejnych generacji smartfonów. Tymczasem firmy, które wsparły Google TV nie mają powodów do radości. Z ujawnionych danych wynika, że taki Logitech Revue sprzedawał się bardzo słabo i w ostatnim kwartale zasilił konto Logitecha kwotą 5 milionów dolarów - 72% mniej, niż szacowano. Drugi ważny partner wspierający Google TV - firma SONY - także nie chwali się krociowymi zyskami ze sprzedaży telewizorów zintegrowanych z platformą telewizyjną Google.

Wobec takiego stanu rzeczy Google zdecydował, że jego nowa platforma musi zostać gruntownie przebudowana. Szczegóły zostaną zaprezentowane prawdopodobnie podczas zaplanowanej na 10-11 maja konferencji Google I/O. Jednak już teraz wiemy, że zmian w Google TV będzie bardzo dużo i otrzymamy całkowicie nowy produkt. Modyfikacje zostaną wprowadzone już na poziomie sprzętu - kolejna generacja telewizorów i urządzeń towarzyszących zgodnych z Google TV wyposażona będzie w szybsze chipsety oferujące o wiele wyższą moc obliczeniową. Dzięki temu każda operacja będzie wykonywana szybciej i ma być wzbogacona o udoskonalony interfejs użytkownika. Wyższa wydajność pozwoli także na uruchamianie na telewizorze aplikacji z Androida. Google TV otrzyma prawdopodobnie własny Android Market, w którym będzie można pobrać płatne i darmowe aplikacje. Co więcej, istnieje sporo przesłanek świadczących o tym, że Google chce połączyć swoją platformę telewizyjną i tablety/smartfony z Androidem w jeden ekosystem lub zapewnić tym produktom pewien stopień integracji. Ile z tych informacji okaże się prawdziwe, przekonamy się już wkrótce.

Przyszłość Google TV wciąż nie jest jasna. By odnieść sukces, internetowy gigant musi zaoferować użytkownikom produkt, który zostawi daleko w tyle tradycyjne platformy cyfrowe oraz internetowe wypożyczalnie filmów takie jak Netflix. Czy strategom i inżynierom Google uda się w końcu podbić rynek TV? Czas pokaże.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)