r   e   k   l   a   m   a

CorelDRAW Graphics Suite X8 18.0

Strona główna Windows Grafika Pakiety graficzne
Pobierz program wersja stabilna (32/64-bit)

Najnowsza wersja rewelacyjnego pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite. Pakiet zawiera absolutnie wszystko co jest potrzebne do profesjonalnego tworzenia i edycji grafiki, składu niewielkich dokumentów, a także tworzenia animacji.

Galeria programu

Trzon pakietu stanowią CorelDRAW - do edycji grafiki wektorowej oraz Photo-Paint - do edycji grafiki rastrowej. W skład pakietu wchodzą ponadto: Corel CAPTURE - do zrzutów ekranowych i Corel CONNECT - przeglądarka, pozwalająca na oglądanie zdjęć z lokalnego dysku lub sieci w trybie pełnoekranowym. Program został wyposażony w nowy organizer, który pozwala na lepsze zarządzanie grafikami, projektami, czcionkami i zdjęciami. Wprowadzono też możliwość blokowania paska narzędziowemu - dzięki temu na stałe będzie znajdował się w określonym przez nas miejscu.

Na potrzeby zaawansowanej typografii do Corel Draw Graphics Suite trafiły narzędzia OpenType, które umożliwiają kontekstową i stylistyczną podmianę znaków, stosowanie ligatur czy ornamentów, przy zachowaniu przenośności. Podobne możliwości wprowadzone zostały w narzędziach do obsługi języków z Azji i Bliskiego Wschodu. Ciekawie zapowiada się również narzędzie Color Harmonies, które pozwoli stworzyć jednym kliknięciem paletę kolorów dopełniających dla już wybranych, oraz modyfikować całą paletę kolorystyczną projektu z zachowaniem różnic między odcieniami. Do palet narzędzi dołączyła ponadto paleta stylów obiektów, z poziomu której łatwo można zmieniać kontury, wypełnienia, styl tekstu, kolory i inne atrybuty obiektów należących projektu. Ulubione style można zapisywać i zbierać w katalogi do wykorzystania w innych projektach. Jeśli zaś chodzi o samo modyfikowanie kształtów, cztery nowe narzędzia pozwolą wydobyć ze zwykłych figur geometrycznych coś niezwykłego dzięki możliwości wyciągania spirali, ręcznego rozmazywania oraz przyciągania i odpychania krawędzi od pędzla.

Firma Corel w tej wersji pakietu wprowadziła także zupełnie nowe narzędzia do projektowania stron internetowych w ramach aplikacji Corel Website Creator. W kwestii projektowania na potrzeby wydruku również trochę się zmieniło — ramki PowerClip pozwolą zarezerwować miejsce w projekcie dla tekstu lub grafik, możliwe jest również podejrzenie jak będzie układał się tekst w projekcie oraz łatwe numerowanie stron. W kolekcji wypełnień znalazły się nowe bitmapy, oraz ciekawe wypełnienia wektorowe z przezroczystym tłem.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a

Publikacje powiązane

Pierwsze chwile z nowym pakietem CorelDRAW Graphics Suite X8

93
OPROGRAMOWANIE 21.03.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Firma Corel obchodziła w środę „osiemnastkę”, czyli święto z okazji wydania 18 wersji pakietu CorelDRAW, oznaczoną X8. Tradycyjnie już mogliśmy zobaczyć nowości w programie prezentowane przez Aleksego Pawliczuka, wykładającego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, najlepiej jednak sprawdzić je własnoręcznie. Rozpoczęcie pracy z pakietem CorelDRAW Graphics Suite ma być łatwiejsze dla początkujących użytkowników dzięki nowemu przewodnikowi. Został on przygotowany z myślą o użytkownikach programów firmy Adobe, których okoliczności lub ciekawość pchnęły w kierunku nowego rozwiązania. Można…

Pokaż swój talent w międzynarodowym konkursie Corela

9
OPROGRAMOWANIE 13.03.2015 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Firma Corel znów daje projektantom możliwość pochwalenia się talentem i pomysłowością. Wystartowała kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Projektów Graficznych. Do 31 maja należy złożyć swoją pracę, wykonaną w programach CorelDRAW X7 lub Corel PHOTO-PAINT X7. Chętni pochwalić się swoimi pomysłami powinni wybrać odpowiednią dla siebie kategorię tematyczną, odzwierciedlającą zastosowanie projektu. W tym roku zgłoszenia zostały podzielone na grupy: Reklama/grafika specjalistyczna — ulotki, broszury, logo, znaki, banery, nagrody, prace grawerskie i inne projekty związane z reklamą,…

Recenzje użytkowników

obsługa procesorów wielordzeniowych, nowy silnik do zarządzania kolorów, kilka nowych funkcji i efektów, odświeżony interfejs
problemy ze stabilnością, brak kompatybilności w obsłudze konturów

Trudno określić, czy pakiet CorelDRAW w wersji 15 (X5 wg nowej numeracji produktów przyjętej przez Corela) jest czymś nowym, czy też odświeżoną wersją poprzednich wydań. Interfejs, został nieco odświeżony pod względem estetycznym (naturalna kolej rzeczy), jednak pod względem funkcjonalnym niewiele różni się on od poprzednich wydań - ma to swoje zalety, gdyż użytkownicy starszych wersji nie będą mieli problemów z opanowaniem obsługi X5.

Odstraszać może nowy silnik do zarządzania kolorami. Mnogość opcji w oknie dotyczącym ustawień kolorów naprawdę powala, w porównaniu z tym, co było w X4 i poprzednich. O ile dla domowego użytkownika opcje te nie będą miały raczej znaczenia (poza wyborem trybu do grafiki internetowej i do wydruku), o tyle profesjonaliści będą mogli w miarę optymalnie skonfigurować odwzorowanie kolorów wg potrzeb.

Corel X5 to także obsługa procesorów wielordzeniowych i współpraca z Windowsem 7. Niestety, nie wpłynęło to na stabilność programu: dotyczy to zwłaszcza programu CorelDRAW, który jest przecież podstawą pakietu. Program potrafi zamknąć się przy operowaniu na prostym rysunku. Programiści próbowali zmienić coś z konturami obiektów - w ustawieniach konturów nie widać wielkich zmian, jednak po otwarciu pliku zapisanego w wersji 14 lub starszej, parametry konturów ulegają zniszczeniu – zamiast rysunku możemy zobaczyć czarną plamę, bo grubość linii nagle zmieniła się na maksymalną. Podobnie rzecz się ma przy zapisywaniu pliku stworzonego w wersji X5 do wersji starszej: wówczas niektóre linie są usuwane!

Co do programu PhotoPaint, to nie zauważyłem istotnych zmian, poza kilkoma nowymi funkcjami i efektami. Pliki zapisane w X5 są bez problemu odczytywane w starszych wydaniach.

Czy nowa wersja X5 jest warta zakupu? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli potrzebujemy Corela do użytku domowego i szkolnego, o wiele korzystniej wyjdzie zakup X4 EDU (dostępny również w pakietach z innymi produktami Corela, za 1/4 ceny wersji do użytku komercyjnego). Wersja komercyjna X4 jest zbliżona cenowo do X5 - w tym wypadku wybrałbym najnowszą wersję. Ciągle jednak na rynku jest dostępna pełna wersja X3 - za mniej niż połowę obecnej ceny X5. Osobiście, wstrzymałbym się z zakupem X5 i spokojnie zainwestował w X3 - tak naprawdę, nie dostrzeżemy zbyt wielkiej różnicy w funkcjonalności, za to w portfelu - i owszem.

27.08.2010 11:34 | Recenzja do wersji X5 PL
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Jany   10 #128 24.05.2016 11:38

Da się jakoś wyłączyć wymuszenie rejestracji?

WODZU   13 #127 11.04.2016 21:11

@cephei: Nie, ale gdybym nie miał obrazu partycji systemowej sprzed instalacji triala X7, pewnie musiałbym ratować się w opisany przez Ciebie sposób :)

cephei   10 #126 11.04.2016 18:11

@WODZU: a próbowałeś odinstalować Corela wersję pełną, wyczyścić rejestr Ccleanerem(akurat ten robi to "delikatnie") i zainstalować jeszcze raz Corela pełnego?

WODZU   13 #125 11.04.2016 11:53

@cephei: Też nie używam żadnych sprzątaczy rejestru, bo nie ufam im. Po prostu odtworzę partycję systemową z kopii zapasowej i zobaczę czy wszystko wróci do normy.

cephei   10 #124 11.04.2016 11:49

@WODZU: a czyściłeś rejestr po tym? może jeśli tak program usunął jakieś wpisy. ja z reguły nie używam obecnie żadnych tego typu programów, bo zawsze potem z jakims programem jest kłopot.

WODZU   13 #123 11.04.2016 11:24

@cephei: U mnie wygląda to tak, jakby niektóre pliki pełnej wersji X6 zostały nadpisane przez trial X7 i po odinstalowaniu X7 usunięte lub odwołania do nich w rejestrze nieprzywrócone. Przestały np. działa niektóre skrypty, bo namieszane zostało coś z VB.

cephei   10 #122 11.04.2016 08:00

@WODZU: Tak...bez problemów.

WODZU   13 #121 10.04.2016 12:18

@cephei: Po odinstalowaniu triala poprzednia pełna wersja działała poprawnie?

cephei   10 #120 09.04.2016 23:35

@WODZU: Dziwi mnie dlaczego nie jest u Ciebie stabilny, bo sprawdzałem wersję x8 i gitara. Wersję x7 już uzywałem normalnie. Piszą, ze nowa wersja ma wysokie wymagania sprzętowe, a ja uruchomiłem na sprzęcie sprzed 8 lat i działa normalnie :) Kiedyś miałem pewien problem z tym wyświetlaniem ikon z podglądem...były takie domyslne z logo Corel i nijak nie udało mi sie tego przywrócić, ale to była wina bałaganu w systemie. ja sprawdzałem wersje X8 trial podczas gdy miałem zainstalowaną wczesniejszą i także bez problemu.

WODZU   13 #119 05.04.2016 19:53

@cephei: Bałagan powstał po deinstalacji triala X7. Trial ponadpisywał w rejestrze klucze X6 odpowiadające np. za bezpośrednią edycję bitmapy osadzonej w DRAW, przez co nie otwierał się PHOTO-PAINT. To udało mi się naprawić ręcznie. Niestety wyświetlanie podglądu plików CDR w eksploratorze Windows szlag trafił wraz z deinstalacją X7. Na szczęście wcześniej zrobiłem kopię zapasową systemu. Już to sprawdzałem i X6 problemy ze stabilnością ma nawet po instalacji na czystym systemie.

cephei   10 #118 05.04.2016 19:44

@WODZU: To dziwne, bo własnie sprawdzalem sporo plików pdf i nie wywalił się na ani jednym. Coś nie tak w systemie. Poza tym jak sam pisałeś jakiś bałagan masz skoro takie problemy przy instalacji triala.

  #117 02.03.2016 21:18

Czy słyszał ktoś o planowanej dacie premiery x8 na ten rok?

WODZU   13 #116 26.01.2016 10:59

Przetestowałem wersję próbną i poza kosmetycznymi zmianami nie widać nowości. Testy przeprowadziłem z nadzieją, że poprawie uległa stabilność CorelDRAW i z zamiarem zakupu. Niestety, niewiele się w tej kwestii nie zmieniło. Program wywala się podczas importu nawet prostych PDFów, otwierania pików z kolorami PANTONE, a raz nawet zdarzyło mu się to podczas wklejania skopiowanego wcześniej do schowka prostokąta (sic!). Pozostaję zatem przy wersji X6, która po wyłączeniu wielozadaniowości (jak widać u Corela ten temat kuleje) sprawia o wiele mniej problemów. Jeśli ktoś posiada starsze wersje i silne nerwy, może rozważyć aktualizację ze względu na obsługę większej ilości RAM, jednak przesiadka np. z X6 nie ma najmniejszego sensu.

UWAGA! W żadnym wypadku nie instalujcie wersji demo na systemie, w którym macie wcześniejszą wersję. Po odinstalowaniu demo pozostaje taki burdel, że bez dłubania w rejestrze nie odzyska się pełnej funkcjonalności wcześniejszej wersji.

Autor edytował komentarz.
darek719   31 #115 03.11.2015 23:02

dobry i przejrzysty program dla początkujących, prosta obsługa.

  #114 04.08.2015 23:14
yankes90   2 #113 19.02.2015 15:55

Ja się pytam gdzie tutaj język polski?? tą flagę wyrzućcie do kosza obok nazwy programu, bo tylko wprowadza w błąd

cephei   10 #112 21.01.2015 17:49

@Anonim (niezalogowany): Dlaczego porównujesz PS do Corela? Chyba, ze chodzi ci o CorelPhotoPaint

Autor edytował komentarz.
cephei   10 #111 21.01.2015 17:48

@Magda999: Coś masz skopane w systemie? Mi działa git.

cephei   10 #110 21.01.2015 17:47

@Anonim (niezalogowany): Taaa...szczególnie wersja 12. najgorszy chłam jaki Corel wypuścił.

cephei   10 #109 21.01.2015 17:47

@pzdr. (niezalogowany): Tez takie mam wrażenie. Nieparzyste sa jakby lepiej zrobione.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.