CorelDRAW Graphics Suite X7 17.3.0.722

Pobierz program wersja stabilna (32/64-bit)

Najnowsza wersja rewelacyjnego pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite. Pakiet zawiera absolutnie wszystko co jest potrzebne do profesjonalnego tworzenia i edycji grafiki, składu niewielkich dokumentów, a także tworzenia animacji.

Galeria programu

Trzon pakietu stanowią CorelDRAW - do edycji grafiki wektorowej oraz Photo-Paint - do edycji grafiki rastrowej. W skład pakietu wchodzą ponadto: Corel CAPTURE - do zrzutów ekranowych i Corel CONNECT - przeglądarka, pozwalająca na oglądanie zdjęć z lokalnego dysku lub sieci w trybie pełnoekranowym. Program został wyposażony w nowy organizer, który pozwala na lepsze zarządzanie grafikami, projektami, czcionkami i zdjęciami. Wprowadzono też możliwość blokowania paska narzędziowemu - dzięki temu na stałe będzie znajdował się w określonym przez nas miejscu.

Na potrzeby zaawansowanej typografii do Corel Draw Graphics Suite trafiły narzędzia OpenType, które umożliwiają kontekstową i stylistyczną podmianę znaków, stosowanie ligatur czy ornamentów, przy zachowaniu przenośności. Podobne możliwości wprowadzone zostały w narzędziach do obsługi języków z Azji i Bliskiego Wschodu. Ciekawie zapowiada się również narzędzie Color Harmonies, które pozwoli stworzyć jednym kliknięciem paletę kolorów dopełniających dla już wybranych, oraz modyfikować całą paletę kolorystyczną projektu z zachowaniem różnic między odcieniami. Do palet narzędzi dołączyła ponadto paleta stylów obiektów, z poziomu której łatwo można zmieniać kontury, wypełnienia, styl tekstu, kolory i inne atrybuty obiektów należących projektu. Ulubione style można zapisywać i zbierać w katalogi do wykorzystania w innych projektach. Jeśli zaś chodzi o samo modyfikowanie kształtów, cztery nowe narzędzia pozwolą wydobyć ze zwykłych figur geometrycznych coś niezwykłego dzięki możliwości wyciągania spirali, ręcznego rozmazywania oraz przyciągania i odpychania krawędzi od pędzla.

Firma Corel w tej wersji pakietu wprowadziła także zupełnie nowe narzędzia do projektowania stron internetowych w ramach aplikacji Corel Website Creator. W kwestii projektowania na potrzeby wydruku również trochę się zmieniło — ramki PowerClip pozwolą zarezerwować miejsce w projekcie dla tekstu lub grafik, możliwe jest również podejrzenie jak będzie układał się tekst w projekcie oraz łatwe numerowanie stron. W kolekcji wypełnień znalazły się nowe bitmapy, oraz ciekawe wypełnienia wektorowe z przezroczystym tłem.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Pokaż swój talent w międzynarodowym konkursie Corela

9
OPROGRAMOWANIE 13.03.2015 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Firma Corel znów daje projektantom możliwość pochwalenia się talentem i pomysłowością. Wystartowała kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Projektów Graficznych. Do 31 maja należy złożyć swoją pracę, wykonaną w programach CorelDRAW X7 lub Corel PHOTO-PAINT X7. Chętni pochwalić się swoimi pomysłami powinni wybrać odpowiednią dla siebie kategorię tematyczną, odzwierciedlającą zastosowanie projektu. W tym roku zgłoszenia zostały podzielone na grupy: Reklama/grafika specjalistyczna — ulotki, broszury, logo, znaki, banery, nagrody, prace grawerskie i inne projekty związane z reklamą,…

Coś dla małych firm: CorelDRAW Graphics Suite X7 na trzy stanowiska

61
OPROGRAMOWANIE 30.10.2014 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Firma Corel wprowadziła na nasz rynek znany pakiet oprogramowania graficznego CorelDRAW Graphics Suite X7 w wersji Small Business Edition, czyli przeznaczony dla małych firm. Oferta jest atrakcyjna dla przedsiębiorstw z kilkoma stanowiskami graficznymi, gdyż zakupienie jednego pakietu pozwala na korzystanie z trzech pełnych licencji CorelDRAW Graphics Suite X7. CorelDRAW Graphics Suite X7 wszedł na polski rynek wiosną i zasłynął dzięki ogromnym możliwościom konfiguracji interfejsu, w tym specjalny układ dla osób przesiadających się z oprogramowania firmy Adobe. Programy z pakietu zostały…

Recenzje użytkowników

obsługa procesorów wielordzeniowych, nowy silnik do zarządzania kolorów, kilka nowych funkcji i efektów, odświeżony interfejs
problemy ze stabilnością, brak kompatybilności w obsłudze konturów

Trudno określić, czy pakiet CorelDRAW w wersji 15 (X5 wg nowej numeracji produktów przyjętej przez Corela) jest czymś nowym, czy też odświeżoną wersją poprzednich wydań. Interfejs, został nieco odświeżony pod względem estetycznym (naturalna kolej rzeczy), jednak pod względem funkcjonalnym niewiele różni się on od poprzednich wydań - ma to swoje zalety, gdyż użytkownicy starszych wersji nie będą mieli problemów z opanowaniem obsługi X5.

Odstraszać może nowy silnik do zarządzania kolorami. Mnogość opcji w oknie dotyczącym ustawień kolorów naprawdę powala, w porównaniu z tym, co było w X4 i poprzednich. O ile dla domowego użytkownika opcje te nie będą miały raczej znaczenia (poza wyborem trybu do grafiki internetowej i do wydruku), o tyle profesjonaliści będą mogli w miarę optymalnie skonfigurować odwzorowanie kolorów wg potrzeb.

Corel X5 to także obsługa procesorów wielordzeniowych i współpraca z Windowsem 7. Niestety, nie wpłynęło to na stabilność programu: dotyczy to zwłaszcza programu CorelDRAW, który jest przecież podstawą pakietu. Program potrafi zamknąć się przy operowaniu na prostym rysunku. Programiści próbowali zmienić coś z konturami obiektów - w ustawieniach konturów nie widać wielkich zmian, jednak po otwarciu pliku zapisanego w wersji 14 lub starszej, parametry konturów ulegają zniszczeniu – zamiast rysunku możemy zobaczyć czarną plamę, bo grubość linii nagle zmieniła się na maksymalną. Podobnie rzecz się ma przy zapisywaniu pliku stworzonego w wersji X5 do wersji starszej: wówczas niektóre linie są usuwane!

Co do programu PhotoPaint, to nie zauważyłem istotnych zmian, poza kilkoma nowymi funkcjami i efektami. Pliki zapisane w X5 są bez problemu odczytywane w starszych wydaniach.

Czy nowa wersja X5 jest warta zakupu? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli potrzebujemy Corela do użytku domowego i szkolnego, o wiele korzystniej wyjdzie zakup X4 EDU (dostępny również w pakietach z innymi produktami Corela, za 1/4 ceny wersji do użytku komercyjnego). Wersja komercyjna X4 jest zbliżona cenowo do X5 - w tym wypadku wybrałbym najnowszą wersję. Ciągle jednak na rynku jest dostępna pełna wersja X3 - za mniej niż połowę obecnej ceny X5. Osobiście, wstrzymałbym się z zakupem X5 i spokojnie zainwestował w X3 - tak naprawdę, nie dostrzeżemy zbyt wielkiej różnicy w funkcjonalności, za to w portfelu - i owszem.

27.08.2010 11:34 | Recenzja do wersji X5 PL

Komentarze

yankes90   2 #113 19.02.2015 15:55

Ja się pytam gdzie tutaj język polski?? tą flagę wyrzućcie do kosza obok nazwy programu, bo tylko wprowadza w błąd

cephei   9 #112 21.01.2015 17:49

@Anonim (niezalogowany): Dlaczego porównujesz PS do Corela? Chyba, ze chodzi ci o CorelPhotoPaint

cephei   9 #111 21.01.2015 17:48

@Magda999: Coś masz skopane w systemie? Mi działa git.

cephei   9 #110 21.01.2015 17:47

@Anonim (niezalogowany): Taaa...szczególnie wersja 12. najgorszy chłam jaki Corel wypuścił.

cephei   9 #109 21.01.2015 17:47

@pzdr. (niezalogowany): Tez takie mam wrażenie. Nieparzyste sa jakby lepiej zrobione.

  #108 21.01.2015 17:45

@Anonim (niezalogowany): Ja kiedyś miałem windows xp i działał Corel Draw X5

  #107 21.01.2015 08:20

Wg mojego odczucia nieparzyste Corele to poprawione wersje parzystych np. 11 to poprawiona 10 , X3 to ulepszona 12 itd.

Co do samego oprogramowania: jest tanie (cały pakiet do grafiki wektorowej, grafiki rastrowej, składu i animacji w cenie samego Photoshopa) bardzo produktywne, dzięki efektywnemu i bajecznie prostemu w użyciu interfejsowi. Genialny program do pracy z ploterem tnącym. NIESTETY! Liczba bolączek jest długa a najpoważniejsze to: problemy z kompatybilnością z poprzednimi wersjami programu i innymi formatami grafiki wektorowej (nawet te stworzone w tym samym Corelu). Do tego dochodzą wadliwe algorytmy związane z grafiką rastrową, importowaniem i eksportowaniem. Kto więcej pracował (w tym drukował i eksportował) temu nieraz rozłaziły się rzeczy, które "nie miały prawa się rozejść".

Osobiście, gdy nie muszę niczego wycinać wolę "goły" PS ze stajni Adobe, gdyż dostaję niezawodne algorytmy i wysoką kompatybilność których nie dostanę ani w corelu ani w darmowych Gimpach czy inkscape itd.

  #106 06.11.2014 11:28

@Jagrys (niezalogowany): A ja mam odwrotnie, bardziej stabilne były wersje parzyste :)

  #105 06.11.2014 11:27

@Anonim (niezalogowany): corele x są od win 7, ostatni na xp to corel12

Magda999   1 #104 23.10.2014 21:31

Mam powyższą wersję testową CorelDraw x7 czy ta wersja uniemożliwia cofanie poszczególnych kroków w pracy? Mi to kompletnie nie działa. Mogę usunąć obiekt, ale cofnąć nie. Menadżer zadań również nie działa. Wie ktoś coś na ten temat?

  #103 05.09.2014 00:09

@Anonim (niezalogowany): W win 8 nic się nie wywala, mam cały pakiet Adobe oficjalnie zakupiony 8000 zl i dziala jak cacko.
Natomiast co do Corela to... w win xp w ogóle nie mogę go zainstalować dochodzi 3/4 i wywala błąd krytyczny - może ktoś się z czymś takim spotkał. Na innym dysku bez problemu się instaluje. Musi coś być uszkodzonego lub brakującego w Windowsie xp , ale co? próbowałem kilkakrotnie czyścić system różnymi programami do usuwania śmieci i ten sam efekt nie da się zainstalować ani x4 ani x6, ściągnąłem jakąś wersję testową x5 w wersji niemieckiej i o dziwo zainstalowała się. Natomiast moje dalej nic.

  #102 31.08.2014 16:53

Mnie się Adobe Photoshop z Cs5 ciągle wywala w pracy, X3 wykrzacza się rzadziej od niego :)

  #101 13.07.2014 20:57

Używam zarówno Corela jak i PSa od wielu lat. Co do stabilności Corela to tak się dziwnie składa, że nieparzyste wersje są bardziej stabilne (z 7 na 9, z 10 cofka na 9, później długo 11, 13 i teraz pracuję na x5). Co do nowości, to dla mnie rewolucji nie ma. Zapewne w X8 zostanie dodane też kilka narzędzi i wtedy zdecyduję się na przeskok na X9. Tak z praktyki.
Dla pracy na wektorach nie ma lepszego programu. In plus przemawia również większa tolerancja dla produktów importowanych z Adobe. Niestety w drugą stronę blokada nadal trwa.

  #100 09.04.2014 08:52

@Kamilio2406 (niezalogowany): np Inkscape

cephei   9 #99 30.03.2014 14:22

@Krzysztof C.: To racja, że w sumie Illustrator jest bardziej dopracowany. Uzywam jednak Corela z przyzwyczajenia i tak zostało. Nie lubię właśnie Illustratora ze względu na to chmurzenie i wyciąganie kasy.

Krzysztof C.   3 #98 29.03.2014 14:02

@cephei: Żeby też była jasność. Ja wcale nie mam nic do Corela. W ogóle od niego zaczynałem dawno temu swoją przygodę, była to chyba wersja 9. Z biegiem czasu i z rozwojem osobistym spróbowałem kiedyś produktów Adobe no i tak już zostało. One też mają jakieś tam wady, mają wpadki i nierozwiązane problemy. Adobe to też marketingowy bełkot kreatywnego "chmurzenia" kasy od użytkowników, w którym to procederze nie uczestniczę ;) Jednak mnogość kłopotów technicznych z Corelem sprawiła, że musiałem go porzucić. Nie mogłem sobie pozwolić na tak duże techniczne niedociągnięcia. Dla mnie po prostu Adobe jest lepsze, sprawniejsze, bardziej przemyślane i uniwersalne. Ale jeżeli ktoś lubi pracować w Corelu to przecież uzyska dokładnie takie same wyniki jak ktoś kto pracuje na Adobe.

cephei   9 #97 29.03.2014 13:44

@Krzysztof C.: Masz całkowitą słuszność. Tez mam te same problemy i to nawet z X6. Nic się nie zmienia. Zobaczymy co nowego będzie w X7. Corela używam, bo lubię i jest dla mnie bardziej intuicyjny niż Illustrator. Do tworzenia ilustracji wystarczy. W sumie to nawet Inkscape styknie. Illustrator wkurza mnie z wielu powodów komercyjnych i bojkotuje ten program.

Krzysztof C.   3 #96 28.03.2014 21:46

@jas_fasola: Jesteś pierwszą osobą jaką poznałem, która nie doświadcza problemów. Dawno porzuciłem Corela na rzecz programów Adobe, ale mam wersję X5, która służy mi do otwierania plików klientów i eksportowaniu ich do EPS-a albo AI, żeby właśnie można było dalej pracować w Illustratorze. Wszak jest tylko jeden warunek tego, żebym użył Corela do tych celów... Musi on się najpierw uruchomić, bo na 10 prób, 8 kończy się błędem typu "program nieoczekiwanie przestał działać", mimo że nawet się nie otwarł. No a jak już się otworzy to sporo jest gimnastyki, żeby otworzył się jakiś złożony plik. Uprzedzam przytyki do sprzętu, przerasta on stokrotnie potrzeby tego programu.

WODZU   11 #95 28.03.2014 21:24

@jas_fasola: Kup zatem (choć lepiej nie) X6, zainstaluj go z wszystkimi poprawkami i zobaczysz co się dzieje. Szczególnie polecam otwieranie plików z obiektami w kolorach PANTONE, korzystanie z funkcji Trace, manipulację dużymi bitmapami wewnątrz PowerClipów. Najbardziej irytujące jest to, że problemy pojawiają się przypadkowo. Czasem program działa stabilnie cały dzień, a czasem wywala się co kilkadziesiąt minut.

jas_fasola   5 #94 28.03.2014 21:14

@WODZU: Nie wiem gdzie masz niestabilność związaną z Corelem bo ja również pracuję na Corelu od wersji 3 i nigdy, przenigdy mi się Corel nie wywalał ze swojej winy. Raz czy dwa miałem taki przypadek ale to była nowo wchodzącego systemu operacyjnego i brak kompatybilności. Obecnie mam X4 PL zainstalowaną na Win 8 i nie mam najmniejszych problemów z pracą.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.