r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Czemu Vista chodzi wolno?

Strona główna Aktualności

W ramach codziennej, porannej lektury blogów natknąłem się dzisiaj na post Adama Halla, który pracuje w centrali Microsoft jako Account Technology Strategist - współpracuje z wybraną grupą dużych klientów Microsoft pomagając im w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez technologie Microsoft. Dlaczego to istotne? Bo pokazuje, że gość nie jest w ciemię bity i nie marudzi bez potrzeby.

No więc Adam opisał swoje doświadczenia z zakupem notebooka dla rodziców - prostego modelu, który miał służyć do przeglądania stron, obsługi poczty, wysyłania zdjęć i obsługi drukarki. Nic wyszukanego, typowe wykorzystanie komputera przez niezaawansowanych użytkowników, do czego starczy całkiem podstawowa maszyna i do czego nie trzeba kupować Quad-Core'a z czwórką RAMu.

Jego obserwacja przypomniała mi o własnych doświadczeniach ze swoimi notebookami lub kiedy to rodzina bądź znajomi proszą o podobną pomoc, dodając by po zakupie "uruchomić go i ustawić co trzeba". Adam zauważył, że pierwsze uruchomienie nowego notebooka trwa często dłużej, niż całkowity format i instalacja czystego systemu z płyty, a po pierwszym takim uruchomieniu maszyna jest często dosłownie zmasakrowana ilością aplikacji, dodatków, wtyczek i śmieci preinstalowanych przez integratora OEM lub sprzedawcę. Po co?

Adam zauważył, że kupiony w sklepie notebook po pierwszym, trwającym wieki uruchomieniu wyposażony był w SQL Server 2005 Express (nie dało się ustalić, która aplikacja faktycznie go potrzebuje), całą gamę oprogramowania z pakietu Google (Picasa, Desktop, toolbary...), Adobe Readera 8 (litości, toż to już staroć), triala Office 2007 i Live OneCare. Brzmi znajomo?

Zetknąłem się z notebookami, gdzie lista preinstalowanego oprogramowania jest znacznie, znacznie dłuższa. Producenci instalują wersje testowe koszmarnie rozbudowanego oprogramowania antywirusowego, którego pełne usunięcie z systemu wymaga konsultacji z MVP, tony dodatków obsługujących klawisze do regulacji głośności, jasności ekranu i przycisków specjalnych (jakby sam system nie był w stanie tego obsłużyć), programy asystujące w wyszukiwaniu sieci bezprzewodowych (znów - przecież system robi to całkiem nieźle), programy asystujące w tworzeniu puntów przywracania systemu, programy dbające o kondycję i wydajność systemu zajmujące 30 MB RAMu, dodatki do obsługi wbudowanej kamery, czytnika linii papilarnych, tabliczki dotykowej, monitory wykorzystania baterii (kolejne 30 MB RAMu), programy do aktualizacji całego tego badziewia, oprogramowanie Windows Live, przeglądarkę wyposażoną w tyle toolbarów że wygląda jak choinka przed gwiazdką...

Wszystko to nie na archaicznych Windowsach XP, które faktycznie miałyby dziś kłopot z pełną obsługą nowoczesnego sprzętu, komponentów i usług dostępnych w sieci, ale na Viście, która nawet w 64-bitowej wersji po czystej instalacji na nowym notebooku obsługuje zazwyczaj 95% jego funkcjonalności bez pytania o cokolwiek.

Jaki jest tego efekt? Moja obserwacja, także na przykładzie własnej siostry, jest prosta - użytkownik dostaje w ręce tak obficie wyposażonego notebooka i po kilku dniach komentuje z przekąsem, że Vista to jakieś nieporozumienie, wszystko chodzi tragicznie wolno i często coś nie działa jak powinno. Na komputerze z zazwyczaj wielordzeniowym już procesorem i przynajmniej jednym gigabajtem RAMu. "Tragicznie wolno".

Nic dziwnego, że większa część z takich nieświadomych użytkowników obarczy winą za swoje rozczarowanie producenta systemu, bo to przecież wredna imperialistyczna korporacja żerująca na braku realnego wyboru biednych ludzi. Okazuje się jednak, że ten sam sprzęt po reinstalacji Visty z nośnika Microsoftu i uzupełnieniu jej o faktycznie niezbędne sterowniki dostaje skrzydeł. Problem w tym, że często przy zakupie nie dostajemy płyty instalacyjnej z Vistą, a w najlepszym przypadku wynalazki w stylu "Nośnik Product Recovery", który bez skrupułów oprócz samej Visty znów uszczęśliwi nas na siłę przestarzałym Adobe Readerem 8 i jego chłopakami z ferajny. Dotyczy to praktycznie wszystkich producentów notebooków bez większych wyjątków, różna jest jedynie skala preinstalacyjnych dodatków. Podobne zjawisko zaobserwować można też w przypadku markowych stacji roboczych (paradoksalnie, zaniedbanie tego aspektu przez tzw. garażowych składaczy wychodzi ich klientom na dobre).

Rozumiem, że nie każdy czuje się tzw. power userem i wstępne wyposażenie kupowanego przez niego komputera w tzw. niezbędnik typu czytnik PDF może mieć sens - choć osobiście jestem zdania że tego typu przyjemności należy jednak pozostawić użytkownikom. Problem bowiem, że owy niezbędnik urósł w fabrykach producentów sprzętu do rozmiarów niepotrzebnika, a to co wchodzi w jego skład jest często przestarzałe i skutecznie spowalnia, zapycha i destabilizuje nawet najmocniejsze maszyny.

I po co to wszystko? Nawet największy tuman po otrzymaniu od kolegi PDFa ze zdjęciami nagiej Angeliny Jolie w 10 minut wykombinuje, jak go otworzyć. Równie szybko znajdzie też, jak bez dodatków rozjaśnić matrycę i wyeksponować to czy owo. Idę przy tym o zakład, że nawet przez myśl nie przejdzie mu, by za ewentualne niedogodności obwiniać Sony, Asusa, HP, Samsunga, Acera czy innych producentów sprzętu, którzy bez dwóch zdań swoją nadgorliwością strzelają sobie w stopę. Jeśli już, obwini przecież i tak, jak wszyscy - Microsoft...

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #1 06.01.2009 14:26

Ale Kolega odkrył Amerykę !!! :)

Z tego co wiem tylko firma Dell, przy zakupie ich sprzętu daje "goły" system ze sterownikami oraz możliwość dokupienia płytek Recovery.

Pozostałe Firmy tj: HP, LENOVO, ACER, TOSHIBA, inne dają obraz dyską wraz z masą śmieci.

Jest to praktyka stosowana od lat i zastanawiam się skąd to fenomenalne odkrycie?

  #2 06.01.2009 14:31

dokładnie, to samo miałem jak miałem Toshibe. Tyle niepotrzebnego syfu, że godzine to trzeba było wyrzucać!!! A tak niestety było za każdym razem przy reinstalacji, bo dysk był recovery. Poza tym wqurzało mnie to, że kiedy chciałem sobie dysk podzielić na dwie partycje, to i tak po reinstalacji recovery, otrzymywałem zawsze jedną. Do bani cale to recovery!!!

  #3 06.01.2009 14:32

Święta racja, moje pierwsze zetkniecie z laptopem Toshiba (tegorocznym) zajęło około 3h - instalacja i jedno wielkie czyszczenie....

  #4 06.01.2009 14:34

Pan Tomek ma jak zawsze dużo racji, jednak zgodnie z obserwowaną polityką vortalu - dba o MS.
Oczywiście, że producenci mają swoją winę - też nie rozumiem po co dodają wszystkie "niezbędne" programy. Ale to nie oznacza, że Vista będzie bez nich śmigać. Prawda jest taka, że sam system potrzebuje sporych zasobów. Na niektórych komputerach różnica będzie pomiędzy "tragicznie" a "wciąż za wolno".

A odnośnie PDFa - oczywiście, że laik wykombinuje jak otworzyć zdjęcia Angeliny :] Nie ma to jak motywacja :] Gorzej, jeśli ma otworzyć dokument do opracowania w domu...

  #5 06.01.2009 14:34

Po co to? Ano po to, aby zarobić :)
Przeciez oni za darmo tychże aplikacji nie preinstalują, producenci oprogramowania też maczają w tym palce ;)

  #6 06.01.2009 14:35

Tak, to prawda... Gdy kupowałem swojego FSC w Vobisie i widziałem ile "dóbr" posiada to w domku przy pierwszym włączeniu mojego egzemplarza przeprowadziłem czystą instalację. I mając wtedy 1GB RAM nie narzekałem na nic, obecnie przy 3GB nie zamieniłbym Visty na XP (ma problemy z moim sprzętem na dłuższą metę).

I w tym momencie chciałem pochwalić Fujitsu-Siemens, do laptopa dostałem 3 płyty:
Vista Home Basic (instalująca się bez pytania o klucz z nalepki, na kluczu seryjnym producenta, nie pyta o aktywację, "psułem" już > 5 razy) + od producenta tylko logo i dekoder do oglądania DVD,
Drivers & Utility Disc jednym kliknięciem instalujący wszystkie sterowniki i tylko sterowniki,
Nero 7 SE.

Niestety, wiem, że nie wszyscy producenci dorzucają do swoich laptopów taki uczciwy zestaw.

  #7 06.01.2009 14:38

Nie zgodzę się z tezą, że największy tuman znajdzie sposób na otworzenie PDFa. Postaw się w pozycji typowego zjadacza chleba, Twojej teściowej czy teścia, wujka zza ściany, sąsiada ogrodnika. Notorycznie dostaję maile od znajomej z załącznikami, których nie może otworzyć. Mają ciekawe rozszerzenia - PDF, ODF, itd. Pewne aplikacje powinny być domyślnie dla takich ludzi zainstalowane. Ewentualnie system powinien pozwalać na łatwe i bezstresowe instalowanie takich aplikacji.

Zgadzam się natomiast co do przedstawionej praktyki ładowania "wszystkiego co się da" już na starcie przez dostawcę sprzętu (szczególnie tego markowego). Sęk w tym, że Vista - nawet odchudzona z tych "cudzych" aplikacji - jest z reguły tak skonfigurowana, że chodzi jak mucha w smole. Indeksowanie dysku? Po co to szaremu userowi? Miliard usług, które nie mają najmniejszego sensu istnienia na laptopie czy komputerze do zwykłej, biurowej pracy. Wkurzający i straszący wcześniej wspomniany typ użytkownika system UAC.

Nie wieszam jednak psów na Viscie do końca. Dlaczego? Bo miałem parę dni temu "przyjemność" skonfigurowania WinXP SP3 na komputerze z 800MHz Duronem i 256MB RAM. Proponuję posadzić każdego, kto chce uruchomić Vistę na lowendowym, wedlug dzisiejszych standardow, kompie przed taką konfiguracją i kazać mu popracować pod XP :)

Acha! Aplikacja Google do katalogowania zdjęc, to Picasa a nie Picasso.

  #8 06.01.2009 14:39

W tym artykule brakuje tylko jeszcze info ze wersje angielskie windowsow (wszystkich) chodza szybciej niz polskie ;) ale takto artykul spoko

  #9 06.01.2009 14:40

Brawo. Cała prawda o laptopach i Viscie zainstalowanej na nich.

  #10 06.01.2009 14:41

hmm...z artykułu wynika że winą są zainstalowane już programy. A jak mamy Core2Duo 2GHz/3GB RAM/ 320HDD i Vista (czysta instalaka z nowymi sterownikami) chodzi jak....nie powiem co bo ślimak jest szybszy....

  #11 06.01.2009 14:41

Odkrycie może nie jest najnowsze,ale jak najbardziej słuszne. Wydaje się pieniądzę na laptopa,a w sumie nie można dostać tego co się chce bo producenci dodają od siebie pełno śmieci. Żenada - w krótki sposób można napisać o tym co robią.

  #12 06.01.2009 14:41

"Jeśli już, obwini przecież i tak, jak wszyscy - Microsoft..." - bo do jasnej cho., to Microsoft ma podpisane umowy z producentami sprzętu na preinstalowany system Windows Vista, a nie użytkownicy, więc to Microsoft ODPOWIADA za taki stan rzeczy! Czyż nie?!

Skoro szanowny Pan Tomek Bryja skłania się do tego, żeby to sam użytkownik miał prawo WYBORU oprogramowania, więc czemu ten ów użytkownik nie ma prawa wyboru systemu, który chciałby używać, tylko dostaje jakiś system na siłę? Proszę o skomentowanie tego FAKTU.


Mądrości sobie i Wam życzę...

  #13 06.01.2009 14:42

A Ziemia nie jest płaska - o!

Od zawsze byłem bardzo zadowolony z Visty - u mnie chodzi jak burza i żadnych problemów z tym systemem nie miałem. A kiedy poznałem go dobrze i za pomocą vLite skonfigurowałem tak, jak potrzebuję, to jest o wiele szybszy i stabilniejszy od wszystkiego, co dotąd widziałem.

  #14 06.01.2009 14:43

skąd ja to znam :)

  #15 06.01.2009 14:44

teraz ciesze sie ze wybralem MSI.
oprocz programiku do obslugi klawiszy multimedialnych i obslugi kamerki netowej (bo bez tego nie ma sterownikow :D) nie dostaje nic wiecej. szkoda faktycznie plytki recovery, wolalbym sam ustanowic jak zainstalowac viste a nie sklaniac sie do automatyki, ale i tak jest niezle.
system chodzil sprawnie... do czasu az vista uznala ze zamkniecie systemu jest nieprawidlowym zamknieciem systemu i przy kazdym uruchomienia laptopa dostawalem dwa pola. RECOVERY i Przywroc komputer do poprzedniego stanu.
Na nic zdalo sie przywracanie, wiec po prostu jak juz stracilem system, ustawienia, prekonfiguracje , to wrocilem do XP :)
laptop dostal skrzydel

  #16 06.01.2009 14:44

Niestety to przykra prawda, rok temu kupiłem laptop LENOVO z Windows Vista (z tym że kupiłem z płytą oryginalną) i po samym starcie systemu było tyle syfu że odechciało mi się pracować, efekt? do dzisiaj pracuje na XP - płyta z Vistą sobie leży. Wiem że po instalacji czystej Visty nie byłoby syfu ale jakoś się zniechęciłem (poza tym dlaczego o polowe wiecej gry potrzebują ramu o.O)

  #17 06.01.2009 14:44

Ma Pan 100% rację, również irytuje mnie podejście producentów sprzętu, aplikujących nam w nowych komputerach tony oprogramowania, które dodatkowo zazwyczaj jest w wersji testowej. Nudne i niezrozumiałe dla mnie jest również wieczne opluwanie Microsoftu... Widocznie w kraju gdzie hasło "Balcerowicz musi odejść" staje się mantrą, społeczeństwo musi mieć jakiegoś kozła ofiarnego. Pozostaje tylko jedna kwestia, mianowicie instalowałem po formacie "czystą" wersję Visty na kilku komputerach (różnież nowych,szybkich) i cóź.... Vista jest wolna w porówananiu do XPka. pozdrawiam

  #18 06.01.2009 14:45

W acerku tez nie ma problemów... Po kupnie miałem czysta instalacje... Dobre spostrzeżenia..

  #19 06.01.2009 14:46

Myśle, że felieton nie miał być odkryciem tylko zwróceniem uwagi na problem oraz uświadomienie niezaawansowanemu użytkownikowi co jest jego źródłem. Przyznam, że po pierwszym uruchomieniu mojego nowego PCta z Vistą na pokładzie, tak właśnie upstrzoną, pomyślałam "Jezu, jaka Ona jest niepełnosprawna że potrzebuje tylu wspomagaczy..." Dopiero po skorzystaniu z usług fachowca zmieniłam zdanie o tej nieszczęsnej Viście i teraz jestem jak najbardziej zadowolona.

  #20 06.01.2009 14:48

no tak wiekszosc ludzi wie juz o tym co tu stoi napisane ale najlepsze jest to ze praktycznie nie ma mozliwosci odzyskania czystego systemu od sprzedawcy i to jest bardzo buba bo skoro juz musimy placic za system to dlaczego nie za czysty system????????


Jak odzyskac oryginalny nosnik od sprzedawcy notebooka czy jesli zainstaluje lewa viste na moim laptopie z 'oryginalna vista i smiec packiem i starymi sterami etc' to jes przestepstwo??? ja chce taki arytkuł o tym bym przeczytal z checia czy jestem skazany na 20 min recovery 1,5h odinstalowywania stargeo oprogramowania i 2h doinstalowywania nowych sterow i potrzebnych programow? zaplacilem za ten system a naprawde go nie mam BULWERS!!!!!!!!! jak sa jakies sposoby to prosze o kontakt gg 1111592

  #21 06.01.2009 14:48

Meszuge, do czasu... zobaczysz jak bardzo zatesknisz do XP, ktorego mozna podniesc na nogi nawet po powaznej awarii plikow systemowych.
Postaw z powrotem viste, nie formatujac jego partycji - powodzenia :(

  #22 06.01.2009 14:48

Kto wysyła zdjęcia w PDFie?!

  #23 06.01.2009 14:49

Dajecie takie komentarze... A jaki Microsoft miałby w tym udział, żeby producenci instalowali Adobe Readera, Norton 360?

  #24 06.01.2009 14:52

I co na to wszystko powiedziałby Cristoforo Colombo. Panie Adamie i Tomaszu darujcie sobie....

  #25 06.01.2009 14:53

"Prawda jest taka, że sam system potrzebuje sporych zasobów. Na niektórych komputerach różnica będzie pomiędzy "tragicznie" a "wciąż za wolno".

To tak jakby kupił pan Aflę Romeo i miał pretensje do producenta że pali o wiele więcej niż Panda którą jeździł dotychczas. Ktoś kazał panu się przesiadać?

  #26 06.01.2009 14:53

Tak ten "potrzebne" aplikacje wciskane przez producentów to koszmar jakiś !

Sam niedawno kupiłem laptopa Sony i nie mogłem uwierzyć że tak długo się może włączać komputer ale jak zobaczyłem ile aplikacji dostałem "gratis" to szczęka mi opadła...

Pierwsze co zrobiłem to pobrałem czystą Viste z torrentów, wersja HP czyli taka jaka była na dysku.
Zrobiłem format, zainstalowałem na swoim kluczu i pozbyłem się partycji Recovery z tymi śmieciami...
Różnica w działaniu i szybkości systemu przed i po formacie ogromna.

Bo nie dostałem płyty z samym systemem tylko miałem sobie sam utworzyć Recovery CD a co mi z tego Recovery jak te śmieci bym miał z powrotem na kompie...

  #27 06.01.2009 14:57

Dla tego, jak kupowałem laptopa to wolałem go kupić beż zainstalowanego Windowsa (zreszta mam oryginalną Viste w domku). Sam zainstalowałem Viste i to co chciałem i Asusik chodzi jak burza:-))))

  #28 06.01.2009 15:00

A dla mnie i tak vista to zasyfiały system który został opracowany na pokrycie jakiejś luki, zbudowany szybko za szybko. Testowałem 3 systemy XP, Viste Ultimate i 7 ultimate 7000. na Amilio 2540 i chyba najlepiej spisała się 7 choć to jeszcze beta, dalej był xp i na szarym końcu Vista.

  #29 06.01.2009 15:02

Przypomina mi to wypowiedź MS, że Windows jest niestabilny z powodu źle napisanych sterowników. Nigdy MS nie jest winny.
Jam mam na Linuksie zainstalowaną całą masę programów a system działa znimi równie szybko jak bez nich. Jak to jest?

  #30 06.01.2009 15:02

A propos felietonu. Mój znajomy kupił 3 dni temu we Włoszech laptopa Acera Aspire 5530. Przyjechał z nim wczoraj do mnie i mi mówi: "Michał, popatrz się, dlaczego system mi tak muli? Nic w nim nie ruszałem, nic nie instalowałem". No to wchodzę w taskmanagera, zakładka procesy, patrzę i... rany boskie! 89 aktywnych procesów (sic!). 3/4 tych procesów to jakieś programiki od Acera, które działają w tle. Na szczęście musiałem zrobić w nim format dysku i reinstalacje systemu, bo Vista była po włosku... ;) Po reinstalacji nawet nie instalowaliśmy tych wszelakich pierdół od Acera.

  #31 06.01.2009 15:02

grocal - ja mam w domku cały czas Durona 800 MHz i 384 MB z Win XP SP3, z pracującym non stop antywirem i biega całkiem miło. Fakt, że to maszyna do netu, poczty i prostych "prac biurowych", ale wcale nie zamula (fakt że wyłączona jest cała masa zbędnych usług i innego badziejewia ładującego się z systemem) :)

  #32 06.01.2009 15:03

1. "całą gamę oprogramowania z pakietu Google (Picasso, Desktop, toolbary...)"

A nie przypadkiem PICASA a nie Picasso?
... no chyba że coś mylę :-) ?

2. Artykuł w 100% zgodny z rzeczywistością. Ja na moim Tablecie PC - ASUS R2E też miałem taką "masakrę" z pre-instalowanym oprogramowaniem na Viscie.

Pozdrawiam!

  #33 06.01.2009 15:06

Vanshei - zamiast narzekać i ssać z torrentów cholera wie co, to wystarczyło zadzwonić do HP i przysłali by płytę z Vistą bez żadnych modyfikacji.

  #34 06.01.2009 15:06

moja siostra kupiła ponad rok temu laptopa hp z prockiem intel core duo 2.5 ghz i 1 gb ramu, dysk 80gb

miała preinstalowaną viste home basic od hp dostała chyba jednynie tapetę, wiem bo doinstalowywałem jej wiele programów tj. kodeki, winrara, odtwarzacz dvd i takie tam... ;p
na samym początku komputer działał ok :) ona jedyne co na nim robiła to słuchała muzyki i grała w pasjansa xD czasem obejrzała jakiś film no i co ciekawepo 2 tygodniach był koszmar xD przy przenoszeniu fotek (ok 500mb) komp się zwiesił xDDD płyta nie była uszkodzona!!! sprawdzałem u siebie!!! xDDD z czasem odtwarzaie filmów stało się udręką, odtworzenie mp3 na wmp = zwiecha itd itd.. aż siostra poprosiła mnie o instalację windowsa xp ;] ja oczywiście powiedziałem linux albo nic... nie chciała linuxa i się zezłościła i po jakimś czasie sprzedała tego laptopa razem z vistą xDDD teraz ma zwykłego blaszaczka z xp ;] a dla porównania (pan Tomasz wspomniał o niezbędnikach) ja gdy kupiłem blaszaczka ze znacznie słabszymi parametrami i z preinstalowaną mdv 2007 discovery miałem maaaaaaaase preinstalowanego oprogramowania xD kadu, testowa wersja cross over, skype, odtwarzacze jakieś... pulpit był deczko zawalony ;] i z tego blaszaczka pod mdv korzystałem przez pierwsze 3 dni.. jako że też miałem focha na pingwiny przesiadłem się na xp ale dostałęm płytę z mdv co spowodowało powrót i 2-miesięczny test tej wersji z pozytywnym skutkiem ;) vista to mół ~600mb ramu + 1,5 ghz z procka na sam system to jakaś pomyłka, a gdzie miejsce na jakiś program? moja płyta obsługuje max 8gb ramu więc proszę państwa jestem że tak to ujmę deczko ograniczony w rozbudowie xD wiele płyt z takim limitem jest w produkcji do dziś a jeśli wszystko będzie szło w tą stronę to niedługo sam OS będzie ciągnął 8gb ramu i z 3ghz procusia xD 7 pobierał mi na vboxie średnio 670mb ramu procek tak jak i na viście nie spadał poniżej 40% procka :)

Panie Tomku powinien pan jeszcze zwrócić na pewien problem uwagę, często zmuły sa winą kiepskiej obsługi jakiegoś sprzętu :)
u mnie gdy nie miałem sterów (zainstalowanych ze zgodnością z xp) od radeona 9250 to był koszmar, teraz gdy kupiłem kartę dźwiękową mimo sterownika (którego vista nie znalazła) odtwarzanie muzyki pod windowsem vista to koszmar...

  #35 06.01.2009 15:18

@klisza nie do HP tylko do Sony :P

1 skąd niby ten numer do Sony mam wytrzasnąć ?
2 jestem teraz w UK ale wracam za 3 tygodnie do Polski i co miałbym czekać tu na tą płytę o ile w ogóle Sony wysyła...?
3 nie znam na tyle angielskiego żeby się dogadać w sprawie tej płyty...

Prościej mi było zrobić jak zrobiłem...

  #36 06.01.2009 15:18

W wielu przypadkach faktycznie producenci preinstalowanym oprogramowaniem "dobijają" Vistę. Oznacza to, że dodatkowo spowalniają i tak wolny system -czego autor artykułu już nie napisał. Mam Asusa S96S C2D 1,8 GF 8600mGS, 4GB, HD 7200rpm i miałem zainstalowaną czystą Vistę 64bit, bez żadnych dodatków. Było mnóstwo różnych mniej lub bardziej uciążliwych problemów, dlatego przetestowałem sobie na XP Pro, który w bezpośrednim porównaniu okazał się o wiele szybszy w aplikacjach, które używałem i dlatego Vista poszła do kosza. Nie mówię, że to zły system, po prostu inne są lepsze.

  #37 06.01.2009 15:20

I w ogóle gdzie ja narzekałem wg Ciebie klisza? :P
Napisałem tylko to co zastałem na lapku i co z tym zrobiłem ;)

  #38 06.01.2009 15:22

Szkoda że ten artykuł jest mało rzetelny Vista sama z siebie ma "wysokie" wymagania i instalowanie jej na laptopach z dyskami 5400 PRM jest nieporozumieniem. Dodatkowo nie jest wolna od błędów tj. przy 1 uruchomieniu laptopa (Toshiba A-200) zaczęła jednocześnie ściągać aktualizację+instalować, skanować dysk w poszukiwani błędów, defragmentować dysk, budować indeks do szybkiego wyszukiwania, skanować dysk w poszukiwaniu wirusów. Nie rozumiem czemu przy takim "bałaganie" stara wersja Adobe Reader miała by wpłynąć na wydajność systemu. Rzeczywiście laptop zawierał dużo crapware'u, ale na szczęście można bez problemu to odinstalować. Po za tym większość aplikacji jak np. program do składania filmów dvd czy odtwarzania praktycznie w ogóle nie działał. Z tego co zauważyłem to producent nie przyłożył sie do stworzenia poprawnych sterowników (przejście w tryb uśpienia w 1 na 3 kończyło się niebieskim ekranem). Po za tym nie rozumiem dlaczego, system operacyjny wymagał 2 rdzeni procesora do działania. Rozumie do gier, ale do sprawdzania poczty przez Thunderbird'a ? I dlaczego z upływem czasu musi się uruchamiać coraz dłużej. Dlaczego explorer przy próbie odczytu katalogu musi najpierw sprawdzić wszystkie plik znajdujące się w nim i dlaczego ja muszę czekać 30 sec ? Wydaje mi się, że Vista to nie tylko ogromna ilość nie potrzebnego oprogramowania czynni ten system mało ciekawy, ale również błędy systemu jak i firm które nie przyłożyły się do pisania sterowników.

  #39 06.01.2009 15:27

Pan Tomek vel MicrosoftTom broni swego pana jak pies ogrodnika.
Ktoś tutaj napisał że pod innymi systemami np.Linuxem sterowniki i dodatkowe aplikacje nie przeszkadzają. Trzeba pomyśleć jak się coś pisze panie Tomku.

  #40 06.01.2009 15:30

mam wrażenie że portal dobreprogramy jst ciałem i duszą z Mikrosoftem i czasem przypomina koński łeb z klapkami po obu stronach.

  #41 06.01.2009 15:33

I tak ma być.
Roboty z tymi nowymi laptopami cała masa.
Dzięki wam producenci za ten kawałek chleba ;-)

  #42 06.01.2009 15:37

Dobry artykuł- więcej takich, może ludzie zmądrzeją..;)

  #43 06.01.2009 15:42

Bardzo dobry artykuł panie Tomku! Ciekawe porównanie co do Angeliny Jolie :)

  #44 06.01.2009 15:45

vista z czystego nośnika jest ok... rzadko używam już xp.. a miałem to samo na laptopie wytrzymałem 2 dni i poszedł format i czysta instalka visty... śmiga już pól roku i jak na razie nie mam zamiaru przywracać kopii czystej bo jest jak po instalacji.. nie jest taka zła ale czekam na 7 :D sporo rzeczy poprawiono jak widzę po becie1

  #45 06.01.2009 15:46

Więc może ktoś napisze, jakie naprawdę maja być zasoby komputera by chodził szybko pod Vista?

  #46 06.01.2009 15:49

Tak, to logiczne:
Vista jest wolna, bo używa się dodatkowo jakichś programów.
Używajcie Visty bez programów więc będzie działać szybko.

  #47 06.01.2009 15:49

Nic dodać, nic ując, czysta prawda ;)
Dlatego śmieszy mnie jak na forum linuksowym znajduję ludzi, którzy są sfrustrowani działaniem Visty i chcą czegoś innego.
Po prostu niech zainstalują windę na nowo i nie klikają tylko dalej, dalej, zakończ przy instalacji sterowników i innego software'u , bo wielu z nich nawet przy instalacji Winampa nie odznacza tych głupot typu winamp toolbar itd.

  #48 06.01.2009 15:51

zaraz zaraz, tona bzdurnych smieci nie tlumaczy dlaczego vista z ktorej wyrznie sie WSZYSTKO(dodatki innych o ktorych pisze autor i glupie uslugi MS typu indeksowanie), bierze co sekunde 40% zajetosci procesora.
Przepraszam, jak stoi system i nic nie robi, to dlaczego robi?
Vista-vio to szajs i tyle.

  #49 06.01.2009 15:52

Ja mam radę. Najlepiej kupić laptopa golca, dokupić Vistę i po problemie. Ja tak zrobiłem. Zakupiłem w ICOMIE Compala, dokupiłem Vistę i w tej chwili na pewno nie zamienię na XP. Osobiście uważam, że Vista jest bardzo dobrym systemem. Ludzie narzekają, bo inni narzekają, a jak sami spróbują to zmieniają zdanie. Owszem jest jeden minus. Potrzeba dobrej maszyny, aby włączyć wszystkie wodotryski i bajerki (w końcu po to jest ten system, żeby cieszyć gały), ale nie tylko o to chodzi. Robię ludziom kompy i na lepsze maszyny polecam Vistę. Nie ma żadnej różnicy w pracy między XP. Oczywiście na słabsze XP, który jest systemem idealnym do słabszej konfiguracji :)

  #50 06.01.2009 15:59

Dlatego najlepiej ściągnąć goły system z neta, zainstalować na orginalnym cd-keyu i wszystko będzie pięknie. (chodziarz u mnie Vista 64 działąła tragicznie Zara po instalacji, C2D e8500, GF 8500, 4GB ram 800mhz)

  #51 06.01.2009 15:59

Tak czytam ten dluuuuugasny post i zastanawiam sie kto mogl go napisac - gothmori, no oczywiscie :)

Nie karmic trolla!

  #52 06.01.2009 16:00

Witam

Tak czytam te komentarze i się nadziwić nie mogę... Co prawda artykuł porusza faktyczny problem zamulonego systemu, ale jeśli ktoś jest zaawansowany to kto komuś broni wziąć czystego XP czy Vistę, sformatować dysk, podzielić na partycje, zapuścić instalator i podać klucz ze spodu laptopa?

  #53 06.01.2009 16:05

Muszę mieć programy na komputerze bez nich komputer jest bezużyteczny, czasem nawet do jednej funkcji dwa, bo np. systemowy program do defragmentacji dysku w systemie Vista jest dla mnie wolny i nie wiem ile czasu mu zajmie defragmentacja.

  #54 06.01.2009 16:12

Toszyba pakuje połowę niemal tyle samo programów napisanych przez siebie, co innych firm. Medion też ma fajne rozwiązanie: pomimo preinstalowanych aplikacji dołącza nośnik z kluczem VLK, więc można zainstalować czysty system w każdym momencie i nie martwić się o aktywację.

  #55 06.01.2009 16:14

Vistę i soft dodany nalezy usunąć. Likwidacja partycji recovery. Kopia płytki instalacyjnej. Instalacja od nowa, sterowniki i tylko potrzebny soft. Znam z doświadczenia. Komp przyspieszył, zadowolenie wsród użytkowników. Problem z głowy.

  #56 06.01.2009 16:14

To i ja poproszę o pdf-a ze zdjęciami nagiej Angeliny Jolie ;)

  #57 06.01.2009 16:23

ludzie! kupuję lapka z systemem (choćby z Vistą) i mówię: "nie chcę żadnych wodotrysków ani frędzli, sam sobie wszystko zrobię."

nie rozumiem, jaki problem w tym problem. chyba, że ktoś nie ma świadomości, że może mieć śmietnik na dysku.

  #58 06.01.2009 16:23

do marson

tak "żem" zrobił i instalator nie chce ruszyć na tym kluczu

  #59 06.01.2009 16:23

Ja w laptopie Toshiby (3 lata temu) zainstalowałem sobie system z płyty oem (XP) i niezbędne sterowniki ze stron ich twórców, a także Office 2003. Później aktywacja, kopia ghostem na płytę (mam napęd dyskietek usb) i nie musiałem więcej niczego reinstalować ani aktywować.
Jak muszę odtworzyć system to kopiuję niezbędne instalki z internetu na pendriva i później idzie gładko, od razu wszystko w najnowszej wersji.

Te dodatki producenci nie dają charytatywnie, oni dostają kasę od ich twórców. Dlatego uważam, że dołączenie Windowsa właściwie nie podnosi ceny komputera - producentowi kwota zwraca się z datków od Symanteca, Adobe i Google. A antywirusa trudno usunąć bez śladu, większość klientów zdecyduje się na zakup licencji.

  #60 06.01.2009 16:36

@grocal- nie ma co się oszukiwać, ktoś kto nie wie czym otworzyć pdf raczej nie powinien używać komputera, dla swojego dobra i dobra innych użytkowników internetu. Musi się najpierw nauczyć obsługi, później używać, tak jak to jest z każdym wytworem zaawansowanej techniki.
Pomysł dodawania programów nie jest zły, ale powinny być raczej na dodatkowym nośniku z eleganckim instalatorem i stronami informacyjnymi (coś jak The OpenCD/ OpenDisc)- wielu użytkowników skorzysta z pełnej wersji gry czy odtwarzacza DVD. Niektórzy nadal nie mają internetu i sobie Adobe Readera nie ściągną.

  #61 06.01.2009 16:39

Jak zwykle trochę dużo racji i trochę ogólników jest ;) Vista nie jest tak wspaniała, nie obsługuje np. części starszego a mimo to pozostającego w użyciu sprzętu przykładowo mojej karty muzycznej AD1986 co przy braku sterowników od producenta równa się masa babrania i szukania rozwiązań po necie. Ogólnie nie będę krytykował bo faktycznie jeśli tylko są w systemie wszystkie sterowniki to system potrafi działać sprawnie na nieco nowszym sprzęcie.

Faktycznie najfajniejszą politykę ze znanych mi marek producentów laptopów ma FSC (chyba że coś się ostatnio zmieniło) czyli jak wspomniał aNtArCt płytka Drivers & Utilities. Stawiasz system jak Ci się podoba wrzucasz tą płytkę i jednym kliknięciem instalujesz wszystkie sterowniki.

  #62 06.01.2009 16:44

Czy ktoś napisze ile RAM, jaki procesor i dysk twardy, jaką kartę graficzną, by Vista działała szybko?

  #63 06.01.2009 16:48

Z jednej strony autor tematu ma rację, bo po co instalować dodatkowe programy spełniające różne funkcje, które sam system wykona domyślnie (wyszukiwanie WIFI, regulator głośności, itp.)
Natomiast jeśli chodzi o Adobe Readera, to uważam instalowanie go za pozytywne, bo Vista domyślnie PDF-ów nie otworzy. Brakuje natomiast programu do otwierania plików RAR, gdyż to też jeden z podstawowych formatów, a Vista obsługuje tylko ZIPy. Są programy freeware, które obsługują m.in. RARy.

Jeśli chcemy już obwiniać kogoś za wolno działający komputer, to trzeba być obiektywnym i złożyć winę na obie strony (Microsoft i firmy instalujące oprogramowanie w laptopach). Vista jest wolna sama w sobie, a dodatkowe niepotrzebne programy całkowicie obniżają wydajność komputera.

Producentów laptopów nie potępiajmy całkowicie, gdyż sami mamy (większość z nas ma) tendencje do instalowania różnych niepotrzebnych rzeczy. U ilu z Was jest zainstalowany Windows Vista ULTIMATE, Windows XP PROFESSIONAL czy Office 2007 ENTERPRISE, itd. ?? Tak naprawdę mało kto korzysta z tych dodatkowych funkcji lub nawet nie wie o ich istnieniu, a mimo to zwykle instalujemy "bogatszą" wersję

  #64 06.01.2009 16:53

Co nie zmienia faktu że Win XP z całym tym śmieciem chodzi szybciej niż Vista:P Może nawet szybciej niż "czysta" Vista!

  #65 06.01.2009 17:05

@spo "Vista jest wolna, bo używa się dodatkowo jakichś programów. Używajcie Visty bez programów więc będzie działać szybko."
Świetnie to ująłeś.

  #66 06.01.2009 17:10

Mam notka HP. Nie jest az tak przeladowany, chociaz centrum multimedialne jest troche przymulaste. Ale kiedy zobaczylem jakie cuda-wianki ma kolezanka na Acerze, to zaczalem doceniac "skromnosc" oprogramowania dorzucanego przez HP. Z HP jedynym nosnikiem jest mala partycja recovery.

  #67 06.01.2009 17:19

Ja winą obarczyłbym jednak producenta systemu operacyjnego. To oni zaprojektowali chory Rejestr Systemowy, strasznie fragmentujący się system plików. To przez nich kolejne aplikacje spowalniają komputer.

Tydzień użytkowania Visty przez niedoświadczonego użytkownika i system ledwo działał, zawieszał się (czysta Vista, sterowniki ze stron producentów), temu samemu użytkownikowi zostało zainstalowane Ubuntu. Nie dość, że instaluje masę programowania domyślnie to ma logiczniejszy defaultowy podział na partycje i chodzi po ludzku. Jest pozbawiony niespełniających roli wymysłów ludzi z MS. Sterowniki w większości pisane są przez hobbystów/amatorów a kamera internetowa, dźwięk i sieć chodzą lepiej. Nie trzeba używać specjalnych programów aby coś kopiowało się szybko, wystarczający jest Gnomeowski Nautilus. System, z odpalonym Gnome, Kadu, Firefoxem oraz z włączonym Composition na maksymalne ustawienia zjada mniej ramu i chodzi płynniej niż Vista po instalacji z Aero ustawionym minimalnie. Do tego spróbujmy porównać bezpieczeństwo domyślnych instalacji...
Użytkownikiem wyżej wymienionego jest mój Dziadek grubo po 70. Jedyna czynność którą musiałem wykonać po instalacji to instalacja Kadu. Ma wszystko czego potrzebuje - od czytnika PDF przez przeglądarkę po pakiet biurowy.... Nie dość, że estetycznie to mieści się w 700 MB.
Siostra poradziła sobie sama z instalacją.

W moim wywodzie nie wspomnę o systemach bardziej zaawansowanych takich jak FreeBSD i OpenBSD, czy świetnym MacOS X robionym pod dany sprzęt. Osobiście jestem użytkownikiem MacOS X, Windowsa (Visty i XP) oraz kilku systemów na maszynach wirtualnych/zdalnych (Linux, *BSD, OpenSolaris...)

  #68 06.01.2009 17:24

no to odkrywca ameryki kojeny (autor tematu) a Visty nie broncie..

moj brat na kompie 4 rdzeniowym, 4 GB RAMU i grafika 512MB nie wysiedzial na Viscie dluzej niz miesiac... teraz ma XP

  #69 06.01.2009 17:36

To ja też się wypowiem. Moja siostra dostała laptopa od ciotki kupionego w USA. Acer Extensa 5420 (Athlon 1.9Ghz dwurdzeniowy, 2GB ram i jakiś słaby radeon). Od razu po włączeniu miała zainstalowane oprogramowanie do kamerki, triala offica 2007 60dni, Acrobat readera i wielkie centrum dowodzenia od acera. W sumie nie tak źle. Myślałem, że mając taki sprzęt już vista chodzi super. Niestety dziwnie muli :/ Nawet siostra to zauważyła (ona używa tylko do słuchania muzyki, net, gg, office). W najbliższym czasie mam u niej odchudzić nieco tą vistę bo niestety tragedia... Po drugie jeśli chodzi o centrum dowodzenia to mam bezprzewodowy net w domu. Strasznie się darł net w laptopie. Co chwile rozłączał itp. Po wyłączeniu apletu internetowego z oprogramowania acera nareszcie zaczęło dobrze działać. Vista może nie jest złym systemem ale ma nawet po instalacji z płyty za dużo "napchane". W Windows7 pewnie to poprawią.

@Pierro Van Dam
Niestety pewnie to prawda.

  #70 06.01.2009 17:40

Rany miszczu cza było to napisać w 2006 roku jak nooby dostały viśte w swe noobowe łapki a po nich linuxy pojechały po tym systemie na wszym wspaniałym portalu

a teraz kiedy za pasem jest już 7 i większość nauczyło się tego OS piszesz taki felietonik?

Wszystkie bombki na choince?

  #71 06.01.2009 17:41

A ja się czepię słówek ;)
Panie Tomku. Jaka "tabliczka dotykowa"? Słowo "touchpad" jako zwrot techniczny przyjął się w Polsce na dobre. Jest nawet w słowniku języka polskiego:
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=touchpad

A nawet jeśli by już chcieć na siłę używać polsko brzmiącego odpowiednika, to jest takie dźwięcznie brzmiące słówko "gładzik"

źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Touchpad

  #72 06.01.2009 17:42

Prosze o publikacje linku do pdf'a ze zdjeciami nagiej Angeliny Jolie. Dziekuje.

  #73 06.01.2009 17:44

Sam dostałem laptopa z Vistą pełną niepotrzebnych mi dodatków oraz starych sterowników.

Ściągnąłem niedawno Vistę Home Premium, aby zainstalować ją "na czysto". Po instalacji zainstaluje sterowniki oraz potrzebne mi programy.

Oczywiście większość mniej zaawansowanych użytkowników nie dostrzeże, że to wina tego, co opisał Pan w tym felietonie.

Zgadzam się z Panem i pozdrawiam.

  #74 06.01.2009 17:45

A ja się pytam.... Gdzie byli w tym czasie rodzice?! No gdzie!?

;-)Fakt. Ja spotykam się prawie wyłącznie ze złymi opiniami o Viście... Sam jestem z niej BARDZO zadowolony i uważam, że narzekają ci, którzy się gubią i nie potrafią sobie odpowiednio skonfigurować. A jak nie umieją, do tego dostaną masę appsów do laptopa, to nie ma się co dziwić, że narzekają ;-) I kółko się zamyka!

  #75 06.01.2009 17:49

do "dzonasek":

kolego... To, że się ma wypasiony sprzęt, nie znaczy, że się potrafi go właściwie używać ;-) Jak się nie potrafi systemu skonfigurować to i 24 rdzenie i 300GB RAMu nie wystarczy!

Narzekają ci, którzy nie potrafią odpowiednio konfigurować. Ale nikt nie jest fachowcem... cóż.

Będzie zawsze masa narzekania na Vistę. Ale potem będzie to samo z "Windows 7". Następni "nie będą wytrzymywać dłużej niż miesiąc" i będą się przesiadać na........ VISTĘ! ;-)

  #76 06.01.2009 17:52

Widzę pewna analogie do Linuksa z tym wrzucaniem oprogramowania na początku... choć pewnie nie jest tu aż tak przegięte. A co do tego siłowego upychania systemy poprzez recovery disc. Nie lubię jak ktoś za mnie wie jak chce używać system, co chcę w nim mieć i jaki układ partycji chcę mieć. Czy nie mogli producenci zrobić coś dla bardziej zaawansowanych, że może sobie "wyptaszkować" co chce mieć zainstalowane na starcie?

  #77 06.01.2009 18:10

Ja w swojej firmie dostalem sprzet z zainstalowanym pakietem okolo 11 programow do nagrywania plyt, defragmentacji dyskow itd, z ktorych nie skorzystalem z ani jednego. A mowie tutaj o prostej stacji roboczej, pozdrawiam!

  #78 06.01.2009 18:11

dzonasek to wyjmij mu ramy bo xp nie obsługuje 4. bo teraz to ty marnujesz kompa a nie system

  #79 06.01.2009 18:12

Heh wyjaśniło się.
Pozatym że instaluje się to niepotrzebne badziwne oprogramowanie, to trzeba umieć system ustawić =] Pozdro dla expertów.

  #80 06.01.2009 18:14

@dzonasek - a to ciekawe bo ja mam Athlona z dwoma rdzeniami, 4 gb ramu i grafe 512 MB i siedze na Viscie od 1,5 roku i jeszcze dlugo jej na nic nie zmienie. System stabilny, komp chodzi tygodniami bez wylaczania, gram, ogladam filmy, serfuje po necie, programuje i jakos nie znalazlem zadnego powodu do narzekan. A Twoj brat co ?? - piewsza lamerska gierka mu nie poszla i sie rozbeczal, a Ty opisales jego jeki tutaj... zalosne !! Moim zdaniem 99% narzekajacych na Viste nie ma podstawowego pojecia o komputerach, a defragmentacja dysku przekracza ich mozliwosci administrowania systemem. Zenada !!

  #81 06.01.2009 18:42

To może w końcu niech zrobią to, co jest w linuxach od lat (tam gdzie używana do instalacji jest Anaconda) - profil instalacji dla szybkiej instalacji. Nie proponuję instalacji devel czy server dla Visty, bo wywołałbym śmiech na sali. Ale takie profile typowo windowsowe: muzyka i filmy, internet, zdjęcia etc. A wszystkim niezadowolonym z win, jak zwykle proponuję któregoś linuxa (na przesiadkę z win chociażby ubuntu).

  #82 06.01.2009 18:43

Czy ktoś napisze ile RAM, jaki procesor i dysk twardy, jaką kartę graficzną, by Vista działała szybko?

Jacks | IPHASH : HZ-QR-EQ-OV | 06.01.2009, 15:48

U mnie na laptopie 2,2 core duo 3 gb ram dysk 7200 Asus kupiłe gołego dodałem vistule i chodzi sympatycznie.

  #83 06.01.2009 18:44

@anonim | IPHASH : 9L-UX-QT-YI | 06.01.2009, 13:26
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; pl; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

Oj nie do końca, mam dwa laptopy w domu. Dell Inspiron 1525 i Studio jeden siostry drugi taty. Dell również dodaje kupę badziewia, oprócz swoich w większości śmiesznych usług również niedziałającego Nortona, google pierdoły, jakieś wtyczki, no masa śmiecia. Na szczęście firma daje płytkę z czystą Vistą i komplet sterowników i ich programów na oddzielnych płytach, więc instalujemy na nowo czystą Vistę odchudzamy jeszcze wyłączając zbędne usługi i procesy i chodzi tak średnio. Najśmieszniejsze jest to, że nawet 4 giga ramu to za mało by dostać w rankingu ocenę 5.

  #84 06.01.2009 18:45

Mam pytanie jeżeli kupię laptopa, z samą licencją (bez płytki) to będę mógł legalnie pobrać z netu Vistę bez żadnych dodatków producenta i reinstalować ją na swoim kluczu ??

  #85 06.01.2009 18:51

Siedzę w banży od 12 lat i nikt mi nie wmówi, że toporne działanie Visty to sprawa oprogramowania firm trzecich. Owszem każdy system oparty na rejestrach można zaśmiecić, ale Vista i bez tego demonem prędkości nie jest. System oceniam jako największy kmiot MS od czasów Win Millenium. Mam nadzieję, że Windows7 będzie tym czym kiedyś był XP.

  #86 06.01.2009 19:12

Po przeczytaniu artykułu oraz komentarzu, nasunęła mi się oto taka refleksja...

Myślę, żę jednym z powodów (może nawet jednym z podstawowych) tego całego biadolenia jest niechęć, a może też strach, przed nowym. Tyle słychać głosów narzekających na Vistę, że to, że tamto... Że XP jest taki super... A przypomnijcie sobie jak było po premierze XP (a nawet rok i dłużej po premierze) - dokładnie tak samo jak teraz. Czy Windows 7 coś pod tym względem zmieni? Śmiem twierdzić, że nic. Jak ktoś tu wyżej napisał, sporo osób zatęskni za vistą. Ja do tych osób nie należę - czekam na 7-kę, potem będę czekał na 8-kę, itd...

A co do samego artykułu - używam od kilku miesięc laptopa Asus X50VC. Fakt - dostałem od producenta (razem z Vistą Home Premium) sporo różnego oprogramowania, ale to, czego nie potrzebowałem, usunąłem. Wystarczyło poza tym wyłączyć to i owo i system działa mi szybko i sprawnie. Oczywiście, mógłbym zainstalować goły system i potem wszystko doinstalować, ale szybsze jest skorzystanie z Recovery, a potem usunięcie niepotrzebnych rzeczy (których nie ma aż tak wiele).

  #87 06.01.2009 19:21

Crapware.
Oni zarabiają instalując, my zarabiamy usuwając.
Wszyscy są szczęśliwi. Może poza użyszkodnikiem końcowym - ale ten w ogromnej liczbie wypadków należy do kategorii "migaczy" - wyświetlacze całej elektroniki w domu jednostajnie migają "00:00" (luźne tłumaczenie pewnego skeczu). Zachodzę czasami w głowę, po co tacy ludzie kupują komputer? Nie wykazują minimum zainteresowania przyswojeniem sobie elementarnej choćby wiedzy.
A że Vista demonem szybkości nie jest i nie będzie to inna sprawa.

  #88 06.01.2009 19:21

Z tego co widać część komentujących nie zauważyła, że ten felieton nie mówi w zasadzie o Viście, ale o tonach śmieci ładowanych przez producentów OEM. Zgadzam się z tym poglądem w zupełności. Po zakupie notebooka z Core 2 Duo 2,26 Ghz (Vista) i po pierwszym włączeniu komputer chodził wolniej niż stary notebook na Celeronie 1,4 oraz XP. Należy dodać, że zdecydowanie wolniej (tak na oko 3-4 razy).

W związku z tym, że jestem raczej zaawansowanym użytkownikiem to pierwsze co robiłem nie było czyszczeniem systemu ze śmieci, a od razu pełna reinstalacja na Viście dodatkowo odchudzonej ze zbędnych rzeczy za pomocą vLite'a.

Po takim zabiegu można spokojnie porównywać działanie obu wspomnianych komputerów. I dopiero po tej operacji można było zauważyć przewagę nowszej maszyny ze względu na lepszą konfigurację.

  #89 06.01.2009 19:25

Ja kupiłem Samsunga R510 i byłem bardzo mile zaskoczony, gdy okazało się, że do laptopa dali nośnik nazwany 'recovery disk' jednakże zawierał on pełnowartościową aktywowaną vistę sp1 ze zintegrowanym już serialem.

Czyli jak się okazuje, są wyjątki od reguły :)

  #90 06.01.2009 19:36

Oczywisce ze to M$ wina:)
Niech ta firma sama stworzy otwarte - badz udokumentowane oprogramowanie do pdf, cd i innych rzeczy... Gdy takie bedzie nikt nie bedzie zarzucal praktyk monopolistycznych. Uzytkownicy natomiast zyskaja szybki system - nie takie (moje wlasne zdanie) badziewie, ktore trzeba rozszerzyc dziesiatkami niewspolpracujacych miedzy soba aplikacji by wykonywac podstawowe prace zwiazane z komputerem.

  #91 06.01.2009 19:42

@Remek - po 12-stu latach w branzy wypowiadasz sie jak komplety lamer. Przytocz jakies przyklady to wtedy moze ludzie tutaj uznaja, ze masz cos do powiedzenia na ten temat. A moze nie masz zadnych przykladow i po prostu nie radzisz sobie z kompem.

@nowy - dla Visty potrzeba 2 Gb RAM (4 dla 64 bit), dwurdzeniowy procek (np. Athlon X2 5000+), grafa z obluga DirectX 9 (ja mam Radeon 1950, ale teraz mozesz kupic cos lepszego i tanszego - jak chcesz grac to kup sobie jakis wypas), oraz (wazne) 2 dyski twarde spiete w RAID 0 bo to daje niezlego kopa !!!

  #92 06.01.2009 19:45

Racja lapiki są starsznie przeładowane masą "potrzebnych aplikacji" ale i win ma w tym swją zasługe...

  #93 06.01.2009 19:50

Widzę, że ktoś w końcu prawdę napisał :) Jeden z lepszych tekstów, jaki czytałem. Napiszę jak było w moim przypadku. Za platformę mojego laptopa wybrałem Compal'a. Tutaj dobierasz wszystko do swoich potrzeb indywidualnie. Nie dostajesz też żadnego oprogramowania, jedynie płytki z driverami do XP\Vista. Markowy sprzęt kolegi o prawie identycznych parametrach działa zauważalnie wolniej. Norton AntiVirus 2k9, kilka programików kontrolujących różne pierdółki skutecznie konsumuje moc obliczeniową. Oczywiście producent zadbał, żeby jego programy były ładne i kolorowe, przez co zżerają potężną ilość RAM i cykli CPU. Bo ładne i kolorowe przyciąga noobów. Więc producent dokłada jeszcze więcej kolorowych rzeczy. A obecność softu firm 3cich to efekt potężnego lobby Symanteca, Microsoftu, Adobe i jemu podobnych. Jestem ciekaw, dlaczego nie zainstalują nigdy Firefoxa lub Opery bądź Avasta :D Jak myślicie? Nie bądźcie więc noobami i nie dajcie by firmy te zarabiały na kupowanym przez was sprzęcie! Tylko Compal!

A naprawdę podziwiam ludzi ciągle narzekających na wydajność Visty. W czasach gdy na 2GB DDR2 RAMu stać prawie każdego ich krytyka robi się komiczna.

  #94 06.01.2009 19:57

a porównywałeś do innych systemów (i tez out-of-box)? :-) chyba nieee ;-)

  #95 06.01.2009 20:21

Przed paroma dniami kupiłem laptopa HP. Lista z preinstalowanym softem zawierała kilkadziesiąt aplikacji - na poprzednim sprzęcie nie udało mi się jej tak zapełnić przez 3 lata :). 3/4 aplikacji trafiło do kosza.

  #96 06.01.2009 20:29

Kolega Ameryki nie odkrył, ale jeżeli już jesteśmy w temacie to muszę przyznać, że faktycznie początkujący użytkownik musi czuć się strasznie zagubiony w gąszczu niepotrzebnych nikomu aplikacji. Mojego ostatniego notebooka kupiłem we wrześniu ubiegłego roku (dell xps 1530). Muszę przyznać, że w tym wypadku na Viscie zainstalowany był tylko program do obsługi czytnika linii papilarnych, kamery i klawiszy specjalnych także dell spisał się tutaj w sumie nieźle.

  #97 06.01.2009 20:29

Po pierwsze - Chce skromnie zauważyć, że ja miałem Windowsa Millenium i nie narzekałem :) Nie można powiedzieć, żeby jego możliwości "pozostawiły w tyle" Win98 (Bo przecież WinMe to podrasowany Win98), ale ogólnie prezentował się - prze rzetelnym dbaniu o niego - całkiem przyjemnie. No ale jeśli ktoś używa systemu po to tylko, żeby ga zamulić tonami badziewia i nie potrafi tego wyczyścić, a potem i zwala winę na producenta... Takiego żaden system nie zadowoli. Smutną prawda jest, że większa ilość facetów umie prać swoje koszule, niż userów dbać o swój komputer. Pomyślmy o nim, jak o posprzątanym domu. Przecież nikt nie lubi żyć w syfie, a komputer się nim tez dławi.
Po drugie - Vista nadal będzie używana, czy się to koledze Remkowi podoba czy nie. Bo - mimo tego, co kolega mówi - w większości przypadków "toporne działanie Visty to sprawa oprogramowania firm trzecich". Nie sądzę, żeby czysty system, bez "usprawniaczy" tez tak mulił. Druga sprawą w tym przypadku jest też odpowiednia konfiguracją sprzętu. Jeśli BIOS "kuleje", to nawet czysta Vista mu nie pomoże. Po trzecie - istnieje Google i chwilka pracy wystarczy, żeby system chodził na świeżutkich sterownikach, co na pewno go przyspieszy.
Po czwarte - MS dodał kolejne "fontanny i wodotryski" w systemie, który miał po prostu działać lepiej niż XP. Jeśli trochę z nich wyłączymy, to system też zyska na rześkości.
Na koniec - Vista nie jest udanym systemem, o czym świadczy choćby znikomy udział w tym projekcie użytkowników korporacyjnych. Większość z nich nadal woli WinXP i sobie go chwalą (niektórzy może się zdziwią, ale nawet podwodne łodzie atomowe Royal Navy chodzą na XPku, co zresztą było na tym vortalu opisane). Nie można jednak się trzymać na silę starego systemu, kiedy nowy oferuje - mimo problemów - więcej. "Kto stoi w miejscu, ten się cofa", bo Świat - mimo, że na Viście - idzie dalej do przodu.

  #98 06.01.2009 20:32

Co do tych laptopów obładowanych zbędnymi aplikacjami to prawda. Sam kupiłem półroku temu lapka sony. Pierwsze uruchomienie chyba z 8 minut. Odinstalowanie wszystkich zbędnych programów zaję mi około 2 godzin. gdy musiałem przywrócić system z partycji recovery trwało to około 1.5 godziny. Więc poleciał format, następnie partycjonowanie dysków. Instalka czystej visty, potem sterowniki i oprogramowanie które uważam za niezbędne. Potem programik acronis true image 11, program ten stworzył ukrytą partycję recovery, następnie stworzyłem obraz mojego systemu już na gotowo. Teraz gdyby system odmówił posłószeństwa reset kompa klawisz F11 i przywracam system już ze sterownikami i wszystkimi programami, czyli mój idealnie skonfigurowany system w ciągu 20 minut. Gorąco polecam wszystkim zrobić to samo co ja, zamiac acronisa, może być northon ghost, chociaż niewiem czy ma możliwość tworzenia ukrytych partycjii.

  #99 06.01.2009 20:42

Zapytanie | IPHASH : TJ-XW-A2-FT | 06.01.2009, 17:45
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3
Mam pytanie jeżeli kupię laptopa, z samą licencją (bez płytki) to będę mógł legalnie pobrać z netu Vistę bez żadnych dodatków producenta i reinstalować ją na swoim kluczu ??

Podstawą do sprawdzenia licencji na Windowsa jest dowód zakupu takiej licencji oraz klucz licencji. Możesz wziąć płytkę z instalką od znajomego (warunkiem jest zainstalowanie tej wersji systemu na którą mamy nalepiony klucz na sprzęcie) zainstalować ją i podać swój klucz oraz aktywować system. Będzie to w pełni legalny system.

  #100 06.01.2009 21:18

Ciekawe jakie jeszcze argumenty wymyślą obrońcy Visty. Kiedyś bombardowali "narzekaczy" tym, że "psioczą na Vistę, a tak naprawdę nigdy jej nie używali lub nie widzieli na oczy", potem "Vista nie jest na takie muzealne graty jakie mają", teraz "narzekają ci, co nie potrafią (poprawnie lub w ogóle) skonfigurować Visty". Ludzie, żal cztery litery ściska czytając takie argumentacje.

Po pierwsze: system jest dla człowieka, nie na odwrót.
Po drugie: system ma być używalny i ma działać (wspólnie z dodatkowym oprogramowaniem).
Po trzecie: użytkownika nie powinno obchodzić co w systemie "piszczy" (czasy, w których do obsługi komputera, czy systemu, potrzebny był specjalista z doktoratem, już dawno minęły - nie używamy w domu przecież Odry czy Eniaca).
Po czwarte: to, że ktoś czegoś nie potrafi, nie oznacza że jest kimś zacofanym (jak już tacy spece z was są, to podzielcie się tą swoją wiedzą z mniej doświadczonymi, chyba że są to tylko przechwałki "fachowców").
Po za tym Vista w pewnych warunkach/sytuacjach przeczy definicji "System operacyjny" (poszukajcie w sieci jaka jest ta definicja) i robienie z tego typu programu molocha jest śmieszne (nie ważne jak wypasiony sprzęt się posiada, os to os, jest tym czym silnik dla samochodu, tyle że silnika nie montują w miejscu dla pasażerów, a pasażerowie nie wsiadają tam gdzie silnik powinien być, co nie?).
Każdy używa tego co mu bardziej pasuje lub tego, do czego został zmuszony (tak jest przy zakupie większości notebooków i bez wtajemniczenia nie ma możliwości przejścia na to do czego się przywykło lub bardziej się podoba), a to że więcej czy mniej osób ma problem lub nie potrafi czegoś wykonać, nie może być powodem by ich dyskredytować w bądź co bądź, dziecinny sposób. Jak nie chce się pomóc, to się nie pomaga, ale nie wtrąca się też "bzdetnych" wypowiedzi/podtekstów w stronę innych.
I tak, piszę to spod Visty, działa na notku przyzwoicie, po odprawieniu czarów konfiguracyjno-optymalizacyjnych, tylko szkoda że bez tego się nie obeszło (nawet dłużej niż przy XP).

  #101 06.01.2009 21:23

Tia, MS jak zwykle niewinny...
A jakim sposobem znalazły się te wszystkie aplikacje na RecoveryDisk? Napewno nie bez zgody samego MS...

  #102 06.01.2009 21:47

To ja zaczne tak:
"...natknąłem się dzisiaj na post Adama Halla, który pracuje w centrali Microsoft jako Account Technology Strategist "

Współczuje Adamowi.

Kontynuując wypowiedź - ogólnie mówiąc felieton ciekawy choć krótki, mam wrażenie że pisany troche na siłe i w pośpiechu. Z wieloma rzeczami się zgodze: mam ASUSa i też jest trial Offica, Nortona, Nero i pełno różnego ***. TomekB zapomniałeś dodać, że w TaskManagerze jest ustawionych kilka tysięcy niepotrzebnych zadań które co chwila próbują dostać się do internetu i spowalniają system. Oczywiście dysk Recovery z Vistą Home - raczej mnie to nie interesowało jaka wersja, bo chciałem kupić sam laptop bez systemu. No właśnie rozmowa odnośnie kupna wyglądała tak:
- Chce kupić tego laptopa ale bez systemu
- Absolutnie niemożliwe, musi być z systemem
Po co mi Viśta, której i tak nie chce używać? Hmm... Nie mam pojęcia, ale żeby nie denerwować sprzedawcy na wszelki wypadek kupiłem z systemem. Następna sprawa - kupiłem z systemem, ale nie akceptuje licencji (w przypadku dysku Recovery nie trzeba chyba nawet akceptować - M$ samoczynnie decyduje za nas że akceptujemy licencje - chyba dawno nie instalowałem), oddaje płyte, bo nie będe jej potrzebował chciałbym dostać zwrot pieniędzy - Absolutnie niemożliwe, no to żeby nie denerwować sprzedawcy wziąłem też płyte. Kolejna sprawa - wersja flagowego programu czyli Notatnika. Czy M$ rzeczywiście przez te kilka lat od wydania XP nie potrafi zmienić tak trywialnego programu jakim jest Notatnik? Płace za coś - choć nie chciałem - to wymagam - a tutaj po raz kolejny dostaje odgrzewane kotlety, przepraszam jest nowa gra Mahjong. M$ przez tyle lat nauczył sie, że jest tylko Wyndows i nic więcej - wszyscy muszą mieć Wyndowsa i już. A co za tym idzie - ludzie będą nam jedli z ręki co kolwiek im wciśniemy. Weźmiemy starego XP dodamy Aero, przybajerzymy dla niepoznaki i sprzedamy jako super nowoczesny system do zadań specjalnych. Z Viśty korzystam tylko dlatego, bo ucze się programować, Linuxa sie ucze obsługiwać - wiem jest prosty w obsłudze ale ja mam taki kaprys.

  #103 06.01.2009 21:54

Żeby dokończyć wypowiedź - dla mnie Windows skończył się na starym poczciwym 2000. Nie będe tłumaczył dlaczego - niech sie ludzie domyślają. Mam pirata a XP kupiłem - dałem za BOXa 1500 zł - bo byłem głupi.

  #104 06.01.2009 22:00

Vista chodzi szybko tylko trzeba ja dobrze skonfigurować !!!!!!!!!!!

  #105 06.01.2009 22:09

Aha co do niektórych wypowiedzi o Linuksie. Akurat tak się składa że posiadam Linuksa - Ubuntu 8.10 i tak też się składa że Mam Picasse i Cytnik dokumentów Adobe, Kadu, programów multum i zasobożerne efekty pulpitu jakich Viście się nie śniło` na Kompie AMD Semprom 3000+, 512MB ranu 400Mhz i dysku Segate 40GB. Nawet nie zwolni na moment... Spróbujcie na takim sprzęcie Vistę postawić ;]

  #106 06.01.2009 23:36

z acerem na windows xp media center partycje standardowo byly ustawiane na fat32. brak mi slow... nie zgodze sie co do tego ze garazowi skladacze daja gole systemy. Tutaj klient mowi co chce miec i instaluje sie wszystko pod niego, nawet wywala skroty na pulpit i inaczej opisuje zeby mial latwiej

  #107 07.01.2009 00:20

fakt, acer zainstalował w moim laptopie sporo oprogramowania, ale to co jest firmowane logiem acera nie zajmuje wiele zasobów, szczególnie podoba mi się acer deluxe, ktore moze startować również bez udziału visty, jest lepsze niż to co microsft daje jako media center,
za to niepotrzebnie instaluje office, antyvira, itd., po mi to jeśli jest w wersji na 60 dni, całkiem bez sensu

  #108 07.01.2009 00:28

@kamilo84l21
ja cię kręce, ja na pentium I 166MHz, 16MB RAM i karcie graficznej 4MB (oczywiście ez akceleracji 3D) mam freedosa zainstalowanego, i śmiga szybciej niż linux na twoim komputerze... chyba zainstaluje tam viste... a tobie polecam instalacje freedosa, też będzie ci chodził szybko komputer, a jak stabilnie :D

  #109 07.01.2009 00:57

Pewnie Vistę można skonfigurować tak żeby działała szybko i sprawnie, ale przeciętny użytkownik nie jest w stanie tego zrobić. Mnie do Visty zniechęciło nie tyle jej ślamazarność na nowym laptopie Asusa z fabrycznym systemem ale próba myślenia za użytkownika. Otóż podłączyłem do laptopa dysk przenośny 160GB. System uznał widocznie że istniejący tam system plików mu nie odpowiada i zrobił sobie nowy bez jakiegokolwiek komunikatu. Po czym potrafił wyświetlić jedynie foldery i pliki o zerowej z reguły wielkości z nazwami zapisanymi głównie z pomocą prostokątów i symboli $. Kosztowało mnie to tydzień pracy nad odzyskaniem tego co się jeszcze dało i jakieś 3 miesiące nad odtworzeniem tego czego odzyskać już nie można było. XP, Ubuntu czy nawet 98 nie zafundowały mi nigdy takich atrakcji. Dlatego Viście już podziękuję na dobre.

  #110 07.01.2009 01:19

Moja Mama jak kupiła sobie laptopa z Vistą i tymi wszystkimi śmieciami to strasznie mielił dyskiem aż uszy bolały. Zainstalowałem Obok Visty Debiana, dysk milczy a sam system chodzi jak błyskawica.

Co do płytek recovery, ja akurat musiałem wykonać ją sam, tzn. musiałem skorzystać z oprogramowania dostarczonego od producenta w celu wykonania kopii zapasowej, lecz jest tam również (w moim wypadku) opcja wykonania kopii zapasowej aktualnego stanu systemu. Dla tych, którzy po recovery znowu muszą usuwać śmieci od producenta. Wypalcie sobie płytkę systemu już po odinstalowaniu tych śmieci, jeśli macie taką opcję :)

Pozdrawiam!

  #111 07.01.2009 01:27

Nigdy nie wypowiadałem się na temat Visty, ale od kiedy miałem z nią do czynienia, to powiem tyle, że na laptopie mojej Mamy (Intel Pentium Dual Core 2x1,76GHz i 2048MB RAM) Vista chodzi tak samo jak XP na moim starym desktopie (AMD Sempron 2300+ 1,56GHz, 256MB RAM), czyli Vista na 4-krotnie szybszym kompie chodzi tak samo jak XP na tym wolnym, więc sama w sobie i tak jest ociężała.

Pozdrawiam!

  #112 07.01.2009 01:35

Nagle wszyscy nagadują na XP?
Chyba już WSZYSCY PANOWIE zapomnieli że Viśta Vio w zamyśle programistów to XP z fontanną fajerwerków graficznych + kilka nowych bajerów, które dopiero raczkują w umysłach ich twórców !!!
Wobec tego jaki będzie WINDOWS SEVEN ??? Kolejny niewypał ? a po 2 latach nagle się okaże, że lepszy od Viśty?
Pamiętam wypowiedź dziekana z katedry informatyki, który ujął temat krótko: Panowie na chwilę obecną maszyny przez Was posiadane i tak nie wykorzystacie 80% a nowe oznaczenia procków Quad nie Quad to tylko zabieg marketingu, który na siłę wmawia i wpycha wam rzekomo wam potrzebne najmocniejsze procki w historii od 10 lat ! A co będą nam wciskać za 20 lat? Quad Sixteen, Hex?
Pewne jest iż rozwój elektroniki przypomina raz wprawioną w ruch lawinę i nikt tego nie powstrzyma, a producent znanego wszystkim na świecie softu jest jeden i to on dyktuje warunki. Chcesz mieć kompa jak rakietę kup nowego procka firmy "X" jest szybszy od "Y" o 1000% i kup nasz najnowszy system "Z" to wtedy pograsz w najnowszą grę "XYZ"
Ble, ble, ble. Istnieją różne grupy użytkowników o rożnych wymaganiach, o różnych portfelach i różnych oczekiwaniach względem nabywanego komputera. Większość to laicy, ale żeby od razy nazywać takich debilami? Chyba jest "coś" nie tak z autorem. Istnieją inne systemy na których stare konfiguracje sprawują się o wiele lepiej na Viście, XP.
Powiem tylko tyle już dawno przestał mnie bawić "WIECZNY WYŚCIG ZBROJEŃ W KOMPUTERACH PC"

  #113 07.01.2009 01:39

Zgadzam się z autorem artykułu! Vista sama w sobie nie jest zła trzeba ja jednak do swoich potrzeb dostosować a będzie działać bardzo dobrze. To wymaga jednak pracy ze strony użytkownika samego sprzętu...

  #114 07.01.2009 02:11

a ja mam ubuntu 8.04 i nawet nie mam sterowników do mojej zintegrowanej grafiki (unichrome PRO 9). są spore problemy, żeby to znaleźć, co dopiero zainstalować.

jak tylko kupię sobie maszynę do giercowania, postawię sobie Vistę (a może już 7-kę?) i Ubuntu.

  #115 07.01.2009 08:24

Ok zgoda producenci instalują dużo niepotrzebnego softu. Ale nie macie wrażenie ten artykuł podlatuje przedszkolem i czymś takim, że to nie nasza winy tylko ich. My jesteśmy dobrzy i nasze produkty są super to producenci sprzętu rozwalają nasze doskonałe systemy

  #116 07.01.2009 08:30

Jeżeli dla tego pana Adobe Reader 8 albo Win XP
to starocie to niech się zastanowi co robi.Kupować noteboka z Vistą do obsługi WWW -to dopiero głupi pomysł.Pisanie,że XP nie obsłuży nowoczesnych programów - zapisz się na kurs obsługi komputera wtedy ci obsłuży.......

  #117 07.01.2009 09:30

"...a wszystko to na archaicznych Windows XP", a przecież to porzednie "Dziecko" Micro****.
To ze XP nie obsługuje w pełni Quad Core czy tez adresuje poprawnie tyko 2 GB pamieci operacyjnej, nie wystarcza żeby nazywać go archaicznym. Służył dobrze przez 6 lat - zobaczymy ile Viśta posłuzy...;)

  #118 07.01.2009 09:32

skoro jest taka dobra, to dlaczego zaliczałem po dwa trzy bluescreeny dziennie na viście?

  #119 07.01.2009 09:44

Co do automatycznej instalacji adobe readera to chyba dobry pomysł.Kiedyś do jednej firmy wysłałem CV w formacie .pdf.Jakie było moje zdziwienie kiedy dostałem mejla zwrotnego z prośbą o przesłanie CV w formacie .doc.bo nie mogą odczytać przesłanych przeze mnie plików. Jeśli chodzi o pakiet dostarczany na wstępie to faktycznie zwala z nóg.A jak to badziewie nagle zacznie się jeszcze aktualizować.Vista nie jest zła ale najlepiej pracuje oczyszczona z badziewia i przy 2GB RAM'u

  #120 07.01.2009 09:47

Ameryki to Ziomuś nie odkryłeś, po prostu prawdopodobnie po raz pierwszy w historii ktoś publicznie i głośno nazwał rzecz po imieniu: producenci OEMów zaśmiecają nam sprzęt mnóstwem niepotrzebnych bzdur.

BTW. czy komuś kiedykolwiek udało się połączyć z siecią bezprzewodową za pomocą aplikacji ASUSa? Na samym sterowniku śmiga bez problemu, ale po zainstalowaniu dodatkowej aplikacji mam wrażenie, że niezbędny jest tytuł doktora informatyki aby się połapać co i jak. Szkoda tylko, że brak niniejszej aplikacji dezaktywuje mi moduł bluetooth w laptopie. @#$%& OEMy i ich producenci :/

  #121 07.01.2009 10:51

Kupiłem Thinkpada Lenovo. System dali oczywiście tylko na dysku. Zaraz po uruchomieniu pozbyłem się Nortona, triala Office 2007 i kilku programów producenta lapka. Inne jednak pozostawiłem i chwalę sobie ich funkcjonalność oraz wygląd, np. Access Connections (do obsługi wi-fi), Active Protection System (ochrona dysku przed wstrząsami) czy Power Manager (ustawienia zasilania). Na drugiej partycji dysku oraz dodatkowo na płytach DVD zrobiłem pełną kopię odchudzonego systemu z programami i już kiedyś z niej skorzystałem. To szybsze i wygodniejsze niż instalacja Visty na czysto z płyty. Polecam.

  #122 07.01.2009 10:57

Kupiłem już jakiś czas temu komputer bez system operacyjnego. Asus S96S Core2Duo 2.2 Ghz 2GB Ram GF8600 GS HDD 7200 . Po zakupie tego laptopa pierwsze co zainstalowałem Windows XP pro sp2. System chodził w porządku ale co naszukałem się stabilnych sterowników do sprzętu to już męka pańska. Jako że lubię eksperymentować z moim komputerem zainstalowałem sobie później Vistę. Vista ( przypomnę że to było około 1 rok temu) chodziła dramatycznie - po prostu dosłownie chodziła w porównaniu ze sprintem XP-ka. Pozbyłem się tego "szmelcu" :). Minęło parę miesięcy podczas których eksperymentowałem z linuxem jako drugim systemem w komputerze. Dokładniej było to Ubuntu i powiem tylko że przy Ubuntu Windows to po prostu zamrożona w filmie klatka i niezależnie czy jest to porównanie z XP czy Vista.Dodam że oprócz zainstalowania sterowników grafiki(co jest banalnie proste) Ubuntu wykryło cały sprzęt i samo zainstalowało sterowniki. Między czasie do Visty wydano sporo aktualizacji które jak się okazuje w znacznym stopniu w przypadku mojego sprzętu poprawiło stabilność i nieznacznie szybkość. Wnioski: Jako że lubię sobie pograć w gry (co na linuxie jest dość trudne - choć nie jest niewykonalne) Obecnie mam na kompie Vistę która służy głównie do rozrywki - podczas której nie przeszkadza mi to że coś się wolno uruchamia bo jak już się uruchomi to działa. Do pracy zaś i wszelkich innych zajęć podczas wykonywania których wolna praca komputera jest bardzo irytująca gdy trzeba mieć uruchomionych kilka programów lub dokumentów jednocześnie korzystam z linux-a. Linux ma tą przewagę że niezależnie jak długo mam go zainstalowanego na komputerze to zawsze uruchamia się tak samo szybko i tak samo szybko pracuje, internet śmiga 2x szybciej (nie wiem dlaczego) a jak już jakaś aplikacja działa bezbłędnie to nie wykrzacza się po jakimś czasie bez przyczyny wyświetlając jakiś magiczny kod błędu.Kliknięcie = natychmiastowa reakcja. Idealna konfiguracja dla osoby grającej i pracującej na kompie to Ubuntu do pracy, filmów, muzyki i internetu + Vista spełniająca funkcję konsoli do gier.

  #123 07.01.2009 11:00

poproszę zdjęcia angeliny na k@o2.pl X) !!

Wiele mądrych spostrzeżeń można przeczytać bardziej w postach niż w samym artykule. Szkoda tylko, że miast wpierw sprawdzić czy się człowiek powtarza od razu "smaruje" swoje zaśmiecając tym samym komentarze.

M$ jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy i nie tylko on ale też producenci software'u i sprzętu.
Panowie z Redmond dbają o swoją politykę za pomocą patentów i gdyby uznali, iż tworzenie recovery os jest z nią sprzeczne mogliby skutecznie ukrócić ich instalacje.
Microsoft jako b.duża firma ma nieskończone możliwości rozwoju i pozyskiwania rynku problem w tym, że wybiera złe podejście do klienta. Za to często czasem z przesadą jest ganiony, obwiniany. Od sporego czasu z windowsami są instalowane niepotrzebne rzeczy i usługi, które spowalniają jego działanie. Ostatnio niestety jest tego coraz więcej.

Rozumiem dlaczego vista jest sprzedawana na siłe ale skąd pomysł dopakowywania gorszymi dodatkami skoro zwykły użytkownik ich nie potrzebuje do końca nie wiem i raczej mogę się tylko domyślać.
Vista skończy w moim przypadku jak niegdyś millenium. Poczekam sobie aż wyjdzie 7 jak ongiś czekałem na "sprawnego" xp.

  #124 07.01.2009 11:39

Skoro recovery są zapchane przez triale [np MS office - AV i FW] + masę innego softu - to niech mi powie ów "guru" skąd wsiąść czystą płytkę? [skoro mamy klucz więc wystarczy ściągnąć. z p2p? przecież MS ostrzega by nie instalować z niewiadomego źródła - no skąd może wsiąść laik czystą płytkę? - To wina MS że dopuszcza notki z pre instalowanym systemem /rozumiem to, chcą by na jak największej liczbie pc był ich oryginalny system, by user w razie błędów łatwiej i szybciej uzyskał dostęp do systemu - ale na Boga kto dopuścił do tego? Ja? czy MS na którym wieszam psy "bo nie daje wyboru"?
Po za tym MS dalej zarabia na Xpku - oczywiście więcej by zarobił gdyby część Xpkowców przesiadła się na Vistę ale do roku 2014 my Xpkowcy mamy zapewnioną aktualizację na łaty, siódemka tuż tuż i nie zamierzam rzucać się z motyką na system który z góry był skazany na porażkę, uczyć się go "jak tu zrobić by działał szybciej" i szkolić domowników w jego użytkowaniu - wg "guru" to wszyscy są winni ale nie MS!

  #125 07.01.2009 11:44

Nic nie przekona mnie do Visty. Przez okolo 3-mce walczylem z tym systemem. Blue screeny, brak lub nie prawidlowo dzialajace sterowniki, po klopoty z usuwaniem kilkunastogigabajtowych plikow z folderu System Volume, problem rozwiazalem polowicznie bo dostac sie do tego katalogu i tak nie moglem.
Vistom dzienkuje ;)

  #126 07.01.2009 11:46

Miałem podobnie z notebookiem HP, zainstalował mi na siłę jakiegoś antywirusa, który blokował połęczenia z sięcią, a żeby go wyłączyć wołał hasło administratora którego ja nigdy nie ustałem, w instrukcji oczywiście też nic takiego nie było.

Wszystko sie jednak dobrze skończyło, napisałem do HP, a oni przysłali mi dwie płytki - jedną z Windowsem XP, a drugą ze wszystkimi sterownikami. Przeinstalowałem sytem już bez tych wszystkich pierdół.

  #127 07.01.2009 12:03

@delissimo
jeden post i aż 2 bzdury:
Quad Core - co znaczy że XP w pełni nie obsługuje tego procesora? (pomijając błędną nazwę) Vista i XP tak samo obsługują procesory wielordzeniowe, bo obsługa wielordzeniowości nic się nie zmieniła od czasów Windows 2000.

XP 32bit adresuje poprawnie ok. 3,2GB RAM a nie jak chlapnąłeś 2GB RAM! "Tylko" max 3,2GB RAM adresuje też Vista w wersji 32bit.


Mądrości sobie i Wam życzę...

  #128 07.01.2009 12:07

Gdybym mógł coś zrobić w tej sprawie, to postarałbym się, by na dysk trafiały instalatory programów(a do nich krótki opis w pliku .txt), a nie programy preinstalowane. Produkt dotarłby do klienta, a jednak nie zaśmiecałby niepotrzebnie dysku. Wilk syty i owca cała. :)

  #129 07.01.2009 12:16

Witam, też mam laptopa hp z tym wszystkim,
Czy jest możliwość zainstalowania czystego systemu (Vista Home Premium)?, albo zdobycie płytki np. od hp ??

  #130 07.01.2009 12:50

Generalnie miałem na swoim lapku Viste 32bit i w sumie wydawało mi się że chidzi szybko (mój lapek T8100/4GB/250GB/7200/8600GT) jako że jednak Vista powoli zaczeła się sypać postanowiłem skorzystać z okazji i kupiłem sobie XP HE iiiiiiiiiiiiiiii okazało się że lapek potrafi chodzić szybciej! W samym 3Dmark 06 przyrost w prędkości 10% !! (a wgrywam zawsze najnowsze stery do grafy)

No ale fajnie to ujął Pan Tomasz Vista bez programów chodzi super.......... a ja dodam XP z programami też ;-)

  #131 07.01.2009 12:51

Sami jesteście sobie winni kupując laptopa z windowsem, trochę trudu i możan kupić z dosem czy linuksem i po problemie.

  #132 07.01.2009 13:35

To zatem Panie TomkuB jak się pozbyć w dysku recovery tych "dodatków" i czy jest możliwość otrzymania gołje płyty DVD z Vistą?

  #133 07.01.2009 13:44

a wracając do zdjęcia nagiej Angeliny ... kurde to po co ją wyciągać z PDF -a ?

  #134 07.01.2009 14:25

Ja mam to szczęście, że do mojego laptopa firmy Belinea dostałem dwie płyty DVD. Jedna z gołym systemem bez tych zbędnych ceregieli i drugą ze sterownikami do Visty. Ale cóż, nie każdy ma takie szczęście. A co do słów że to nie fenomenalne odkrycie że firmy produkujące laptopy robią to co robią od lat. Fakt faktem nikt tu ameryki nie odkrył, tyle że 80% userów nie zdaje sobie sprawy że system chodzi wolno przez to ze ma duzo śmieci wgranych "od ręki". Większoś użytkowników nie zdaje sobie sprawy że dzięki deinstalacji tych "śmieci" uzyskają o wiele stabilniejszy, szybszy i wydajniejszy system. Choc ja osobiście uwazam jednak ze Vista jest nieporozumieniem. Wymagania tego systemu sa kosmiczne. Ale dzieki temu że posiadam oryginalny system Windows Vista będę mógł dokona darmowej aktualizacji do Windows 7, który zapowiada się nader ciekawie :)

  #135 07.01.2009 14:55

Który jakiś "mądry" w Microsoft przez pomyłkę nazwał systemem operacyjnym.

Konkluzja jest jedna - pracując dla MS nie wolno się wychylać, więc wszyscy są winni oprócz .... MS (sic!)

Nie wierzę w to, że w końcu MS oficjalnie się przyzna do tego ilu ludzi nabili w Vistę.

Vista - wirus obsługiwany myszą.

  #136 07.01.2009 17:36

Wszystkim strapionym polecam darmowy program DriverMax do aktualizacji sterowników. Ostatnia wersja 4.8. Strona: http://www.drivermax.com. Automatycznie analizuje sterowniki w komputerze i wyszukuje w sieci dostępne aktualizacje.Od kiedy go używam nie mam problemów ze sprzętem i programami. Nadal pozostaję jednak przy XP. Czekam na Windows7.

  #137 07.01.2009 18:30

Ja natomiast, miesiąc temu zainstalowałem 64-bitową Vistę Home Premium z SP1 na swoim sprzęcie:
płyta główna: MSI P43NEO;
procesor: Intel Pentium Dual Core E2200 2.2GHz;
pamięć RAM: AData 4GB 400MHz Dual Channel DDR2;
karta graficzna: NVidia GeForce 9500GT 512MB DDR2;
dysk twardy: Samsung SP2504C 7200RPM 250GB
+ Adobe Reader 9, OFFICE 2007 Enterprise, paczka kodeków (K-Lite Mega Codec Pack v.4.4.5)...
...i system (pfu, 3x przez lewe ramię, żeby nie zapeszyć) śmiga znakomicie :D
...felieton naprawdę przydatny, jeśli komuś taki sposób nie pasuje, to niech poprosi o laptopy, bądź blaszaki bez systemu, przecież jest taka możliwość LUDZIE !!!!!!

  #138 07.01.2009 19:45

Mam komputer firmy Packard Bella, po pierwszym uruchomieniu systemu miałem takie same uczucie, komp mulił jak jakiś stary złom, tych dodatków miałem chyba 20 GB!!! Możecie sobie wyobrazić? Ten artykuł słabo obrazuje co się dzieje, czasami bywa gorzej. :D

Teraz wyłącznie kupuje komputery takich firm, które oferują części rożnych firm, bądź sam składam z pomocą specjalisty w owym sklepie. Pyzatym oryginalne komputery kosztują więcej, i lepiej tak na serio jest złożyć sobie samemu swój sprzęcik.

Artykuł całkiem zbędny, takie coś można już było zauważyć jak tylko Vista została wydana, gdy XP wyszedł, nie było tyle tych śmieci itp.

Ważne jest jeszcze, że gdy zacznie się odinstalowywać ów dodatki, komputer zwalnia jeszcze bardziej i jedne co można wtedy zrobić to format, ale co taki początkujący użytkownik o tym wie, będzie gadał, że system lipny a Microsoft to złodzieje.

Więc lepiej gdyby zabronione tego, każdy ma prawo do czystego OSu, lecz niekiedy sprzedawcy to tępaki, albo Ci co to projektują. Bezmózgi totalne, szczerze mówiąc. To logiczne.

  #139 07.01.2009 19:57

fakt, ms zarabia na tym podwójnie - raz sprzedają komputer z vista, a potemi tak wiele osób wraca do XP kupując system, za który płaci - więc kupuje się 2 systemy

  #140 07.01.2009 20:34

Mam zwykle ten sam problem, zwykle proponuję im Linuksa ;)
Z tymi 95% możliwości które Vista obsługuje na goło to gruba przesada, chyba, że mówisz o 5% komputerów ;)
Niestety, Vista nawet po czystej instalacji na moim lapku nie dorównywała pod względem wydajności Ubuntu, z którego aktualnie korzystam, nie wspomnę o Archu z, którego korzystałem wcześniej ;)
Pozdrawiam :)

  #141 07.01.2009 21:16

@Ponury | IPHASH : JB-P2-NP-AP | 07.01.2009, 10:39
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5
Skoro recovery są zapchane przez triale [np MS office - AV i FW] + masę innego softu - to niech mi powie ów "guru" skąd wsiąść czystą płytkę?

Jak pisałem parę komentarzy wyżej, w moim przypadku istnieje możliwość wykonania kopii zapasowej, czyli stworzenie płytki recovery z fabrycznymi ustawieniami, jak również mam opcję stworzenia kopii zapasowej aktualnego systemu, czyli usuwam wszelki badziew i wypalam taki "stan" systemu na płytę CD/DVD.

Poza tym taką kopię zapasową, jeśli się nie mylę można wykonać dowolnym programem do tworzenia kopii zapasowych oraz obrazów dysku, wykonujesz obraz dysku "czystego" systemu i wypalasz na płytę, wydaje mi się to legalne w przeciwieństwie do używania Windowsa z p2p pomimo, że ma się klucz i licencję, które są przypisane do konkretnego OEMa :) W ten sposób każdy windows jest przypisany fabrycznie do każdego modelu kompa :)

Pozdrawiam!

  #142 07.01.2009 21:55

Witam pół roku temu kupiłem asusa f5 windą xp home sp 2 i recouwer dyskiem pierwsze uruchomienie trwało 20 minut! procek turrion 64 x2 i 1 giga ramciu a programó! cały pulpit zawalony skrótami do aplikacji o których pojęcie niemam totalna porażka
pozdrawiam

  #143 07.01.2009 23:25

Vista chodzi wolno bo jest źle zrobiona! Ot cała filozofia.

Goła Vista też nie jest wydajna, a na pewno wolniejsza niż XP.
Ilość zainstalowanego oprogramowania to inna sprawa.

  #144 08.01.2009 00:15

A kto Wam broni jednorazowo wyczyścić oemowy system z niepotrzebnych dodatków, a następnie stworzyć z tego własne recovery?

  #145 08.01.2009 08:42

Nic nie przekona mnie do Visty. Przez okolo 3-mce walczylem z tym systemem. Blue screeny, brak lub nie prawidlowo dzialajace sterowniki, po klopoty z usuwaniem kilkunastogigabajtowych plikow z folderu System Volume, problem rozwiazalem polowicznie bo dostac sie do tego katalogu i tak nie moglem.
Vistom dzienkuje ;)

  #146 08.01.2009 10:41

hahaha!!
a dla odmiany od Appla dostajemy komputer wraz z systemem.. ktory po wyjeciu z pudelka ma wszstko czego potrzebuje zywkly uzytkownik.. i dziala od razu.. blyskawica!! ma wbudowana lekka przegladarke pdf'ow..
jedyne do czego musialem sie przywyczajac to brak przyciskow home pgup pgdn.. i skroty klawiaturowe..
aplikacje sa genialne.. system prawie nigdy sie nie zapycha chodzi nonstop 3-5 dni lekko jak na diecie.. mimmo ze mam zapchane 4 pulpity programami.. skype, ichat, iphoto, email, safari, rssreader netnewswire, itunes, zmieniajace sie tlo pulpitu, przezroczystosci i wszystkie cukierki jakie chcialbym miec przed oczami kiedy pracuje..
zapomnijcie o Viscie.. z programami czy bez bedzie sie windows sypal.. a jesli ktos chce korzystac z komputera w sposob wydajny i przyjemny.. to tylko Leopard!

  #147 08.01.2009 13:21

Niestety nie wiem jak wygląda sprawa stabilności visty po SP1 ale jestem pewien że przed zawierała mnóstwo błędów nawet po zoptymalizowaniu jej na maxa, jako programista wierny windowsowi liczę na przełom Windows 7, beta wydaje się być już stabilniejsza od visty bez SP, ale to się okaże po dogłębniejszym przetestowaniu nowego os:)

  #148 08.01.2009 18:17

Jestem zwykłym obsługiwaczem komputera. Nie
znam się na różnych niuansach komputerowych.
Rysuję w Paint-cie krzywą i po powiększeniu
widzę rozsiane wokół piksele o różnych odcieniach.
Po wyczyszczeniu gumką i po ponownym otworze-
niu programu z tą krzywą są wokół rozsiane
różne odcienie pikseli. system operacyjny:
Vista Home Premium.

  #149 08.01.2009 20:27

@MystiQ | IPHASH : 0Z-ZQ-3J-K2 | 08.01.2009, 07:42 :
Vistom dzienkuje ;)

My też Panu dziękujemy.


A u mnie biega już bez żadnych zarzutów i jestem zadowolony.

  #150 09.01.2009 03:10

Ja zakupiłam TuneUp Utlilies 2009 i dzięki temu programowi Vista stratuje i wyłącza się bardzo szybko. Po prostu system ma wiele włączonych niepotrzebnych programów startowych i ustawień - przez to tak wolno działa.

  #151 09.01.2009 11:59

Wraz z laptopem (Compaq Presario C500) otrzymalem Viste home Basic. W standardzie komputer posiadal 1G pamieci w dwoch kosciach po 512 Mb, ktora nastepnie wymienilem na dwie kosci Kingsntona po 1G. Przed zakupem nie mialem o Viscie najlepszego zdania - chyba sugerowalem sie opiniami uzytkownikow ktorzy nie mieli do czynienia z tym systemem.
Dzieki odpowiedniej konfiguracji - korzystalem z Revo Unistallera oraz a-squared Hi-Jack, wyrzucilem wszytkie niepotrzebne aplikacje, regularnie uzywam CCleanera oraz Defragglera i od poczatku sierpnia ubieglego roku nie mam najmniejszych problemow z Vista. Co najwazniejsze mimo uprzednich obaw moge uruchomic SysWin do pracy z PLC (program z 2004 roku). Uruchomienie komputera zajmuje 12 sekund. Wszystkie programy pracuja stabilnie. Jezeli chodzi o laptopa raczej nie wroce do XP, bo i w jakim celu?
Natomiast na desktopie mam zamiar zainstalowac jutro Viste 64bit Enterprise, dotychczas uzywalem zwyklego 32-bitowego XP Pofessional.

Czytalem wiele opinii o tym, iz Vista nie chce wspolpracowac z KIS2009 - pojawiaja sie blue screeny itp historie. I w tym przypadku musze temu zaprzeczyc - o momentu instalacji (wrzesien 2008) do teraz nie mam najmniejszych klopotow z ta aplikacja. Czy ja mam wyjatkowe szczescie, czy tez narzekajacy uzytkownicy wyjatkowego pecha?

  #152 09.01.2009 12:19

Jesli te uwagi negatywnie odnoszą się do Visty i Microsoftu to dlaczego Microsoft zawierał umowy z HP i innymi, że udostepni Viste ale firmy producenckie zajmą się obsługą techniczną tych komputerów i systemów. Microsoft , jako producent umywa rece od pomocy tym którzy kupili system z komputerami razem tych firm z umową. Jesli Microsoft umywa rece i nie chce pomagac w uzdatnieniu systemu Vista , moim zdaniem, zachowuje się arogancko wobec swoich klientow pozostawiając ich bezradnych wobec systemu który nie jest im znany a stwarza klopoty. Taka sytuacja ma także miejsce wobec tych którzy przeinstalowali na zakupionym np. w HP komputerze z Visty na HP gdyz uwazali Viste za niewygodną a nie mieli wiedzy jak sobie pomoc. Zla opinia Microsoft rosnie zasluzenie przy stosowaniu takiej polityki bo zawsze to nie jest system firmy HP (sorry HP ale też sie Wam należy za te umowe z M-tem) ale Microsoft. Ja chcialbym widziec wiecej zyczliwosci Microsoftu wobec np. takich jak ja (maluczkich) a ponieważ sie to oddala a nie przybliża czekam na wzrost konkurencji np. Mackintosh, Sun itp by im przytrzeć noska. Jedynie spadek sprzedaży i dochodu przy istnieniu konkurencji uruchomi kilka stanowisk kosultacji więcej i zlikwiduje zadufane w sobie (Microsoft) ograniczenia w obsludze swoich klientow.

  #153 09.01.2009 16:19

jasne :)

z tresci artykulu wynika ze:
Vista jest przymulona bo wgrano na nia programy jak adobe i office :D

No a ja zawsze myslalem ze komputer jest po to zeby byly na niego wgrane lub tez zainstalowane programy :P

Wniosek z tego rowniez jest oczywisty:
wykasowac i nie wgrywac juz nigdy zadnych programow zeby moc sie cieszyc szybkim systemem operacyjnym jakim jest Vista :D

Tylko po co komputer jezeli nie mozna na niego nic wgrywac i uzywac :D

btw
Chyba tworcy systemow zapedzili sie sami w kozi rog dokladajac do systemu wszystko co tylko mozliwe i jako rozwiazanie podajac jedynie wysrobowane procesory.
Sami na siebie kreca bata, a mnie nic nie jest w stanie przekonac do wydania pieniedzy na nowy system jezeli xp sprawuje sie dobrze.

  #154 09.01.2009 19:30

@fil.. | IPHASH : Q3-QZ-YP-PU | 08.01.2009, 09:41

wiem, że Apple ma w zanadrzu Mac'a OS X i inne systemy (np. Leopard, o którym wspomniałeś), ale powiedz nam, ile za taki sprzęt zapłaciłeś, bo w Polsce cena Macintosh'ów jest wyższa niż zwykłych komputerów przygotowanych pod Windowsy...
i jeszcze jeden aspekt, który przemawia na korzyść Microsoftu...
...czy zna może ktoś gry pod systemy Apple'a, które chociaż odrobinę przypominają te, które są produkowane pod Windowsy (fizyka, grafika, grywalność, całe to wykorzystanie mocy komputera) ??
...bo ja nie bardzo :|

  #155 09.01.2009 21:03

Zgadzam się z autorem felietonu, ale nie do końca. Pewnie była masa podobnych przykładów, ale cóż, podam też swój:) - siostra chciała kupić sobie notebooka, więc wybrałem jej całkiem przyzwoitą maszynkę: Core 2 duo T5800 2GHz, 4GB RAM, Geforce 9600 GT. Kupiliśmy go w sklepie (ICom) gdzie znajomy jest kierownikiem, więc miałem mega zniżkę;) i mogłem samemu zainstalować i skonfigurować Vistę (dlatego Vista bo laptop jest na Montevinie, Santa Rosy niestety nie mieli już w sprzedaży) . No i niestety nie jest to demon szybkości. Bez poinstalowanych śmieci, po ładnym wytuningowaniu, defragmentacji plików zwykłych jak i systemowych, powyłączaniu zbędnych usług, system wstaje jak kulawy z łóżka. Ładuje się dobrą minutę, a i to przy dobrym wietrze. Czysta Vista wstawała około 2 min. Dla porównania XP na moim starym desktopie (Athlon 2500+, 1GB RAM, Radeon 9800 Pro) wstawał ~ 30-40 sekund.

  #156 10.01.2009 12:30

Też miałem takie śmieci ale niestety Vista chodziła marnie również po ich odinstalowaniu. Laptop miał 1GB RAM. Wymieniłem więc ten 1GB na 2GB i... Różnica jest tak nieznaczna że aż niewarta wydania pieniędzy na dodatkowy RAM.

  #157 10.01.2009 14:05

Nic nie zmieni faktu, że produkty M$ to gnioty i zwalanie winy na producentów lapków jest typowym odwracaniem kota ogonem. I to wszystko na ten temat.

  #158 11.01.2009 01:27

widac ze wiekszosc tu sie wypowiadajacych osob nie miala nigdy okazji popracowac na komputerze "vista capable" a swoje wypowiedzi opieraja o historie ludzi ktorzy kupili 5 lat temu kompa z windowsem XP ktory smigal pieknie elegancko a jak zainstalowali viste to juz kicha. Jasne ze trzeba te 2giga ramow miec zeby sobie swobodnie pracowac ale dzis to mniej niz standard. Dla porownania na moim komputerze Core2Quad 2.4Ghz + 2Gb Ram Vista chodzi bardzo dobrze za to "praca" na Fedora 10 z KDE4 jest nie do zniesienia.

  #159 11.01.2009 20:25

@mitch
Naprawde nie wiem co z twojej wypowiedzi wynika oprucz tego ze masz core 2 quad turbo duo :)
Brawo pochwaliles sie !! Stac cie !!

Moze ludziom chodzi o to ze kiedys dawno temu jak byl np dos 6.2 to jak sie cos na kompie mialo to to nie spowalnialo, podobnie bylo z w95 czy z w98, xp tez sobie radzi a vista sobie nie radzi ..................i tyla. I zadne naciski specow od marketingu nie zmienia tego co kazdy widzi - ze "vista chodzi wolno" :)

  #160 13.01.2009 21:29

ja kopiłem swojego FSiemensa w grudniu 08 z zainstalowaną Vista ale że byłem totalny LAik to pół roku spędziłem nad tym co tak naprawdę jest teraz mu potrzebne a co nie 5 razy zepsułem systema i sam naprawiłem i teraz mój core duo2450 2GHz daje sobie świetnie rade w vistą i nie zamienił bym jej na xp za chiny ludowe....

  #161 16.01.2009 14:06

Co nie zmienia faktu ze Vista i tak jest systemem maxymalnie lipnym...

  #162 17.01.2009 22:26

Panowie, nierozumiem o co ten caly szum, przeciez zyjemy w wolnym kraju (przynajmniej teoretycznie) i kazdy moze wybrac sobie to co mu pasuje.Mialem okazje pobawic sie wieloma systemami i kazdy z nich mial swoje wady i zalety.Na chwile obecna niema systemu ktory spelnilby wymagania wszystkich uzytkownikow komputerow, bo nawet ferrari w rekach niedoswiadczonego kierowcy szybko zamieni sie w kupe zlomu.. pozdrawiam..

  #163 18.01.2009 23:43

Boro, to zrób lepszy.

Ja mam lapka z core2duo 7300 2GHz, 3GB RAM, Gforce 9600, 250hdd i vista śmiga aż miło.

  #164 24.01.2009 11:44

moja vista startuje przeszło 2 minuty powyłączałem usługi i wiele innych rzeczy zrobiłem żadnej poprawy to jest mułowaty system i tyle.

  #165 25.01.2009 02:02

Mam laptopa Toshibe i po instalacji systemu miałem dużo dodatkowego oprogramowania, google, antywiry itp. Komputer mulił niemiłosiernie, więc postanowiłem odinstalować dodatkowe programy. Czy to znaczy że vista będzie chodziła szybciej bez dodatkowego oprogramowania, a jak tak to w jaki sposób użytkować ten system aby działał sprawnie i można byłoby zainstalować oprogramowanie. Nie wyobrażam sobie systemu bez dodatkowego oprogramowania. Mniejsza z tym bo jak się okazało po deinstalacji oprogramowania, został sam system okazało się że i tak zamula - nie chodzi o to że wolno otwierają się okienka i menu. Np mam kartę telewizyjną pinnacle, która pod xp chodziła świetnie, obraz był ładny, nie zacinał - w viscie moge co najwyżej odłożyć tuner do torby. Zauważyłem że jak korzystam z internetu to nie mogę oglądać telewizji.
Następna sprawa do zabezpieczenia DRM. Vista tym chłamem jest naszpikowana do tego stopnia że pod media center często mam problemy z oglądaniem dvd bo pseudo-system
twierdzi że nie jest "legalna".
Czy ktoś z was korzystał z klienta poczty microsoft i próbował dodać użytkownika do listy zablokowanych nadawców. Mi np. po wykonaniu takiej operacji pojawia się monit że nadawcy nie można dodać do listy - problem w tym że ja wiem o tym iż został tam dodany.
Sprawa bardzo często chodzącego dysku, nie wiedzieć z jakiego powodu, bo indeksowanie jest wyłączone, defender również a antywir już dawno odinstalowany.
Mam z tym cały czas problem bo vista pochlania lwie zasoby sprzętowe a komputer wykorzystuję do pracy z, więc potrzebuję mieć wolny ram. Ale z 2 GB które posiadam, do pracy zostaje mi 48% - resztę potrzebuje lipniasty system vista - pomimo że jest na bieżąco aktualizowany. Znajomi dawno się o tym przekonali, ja nie mam zamiaru tracić kasy na licencję xp, chociaż to pewnie by mi na zdrowie wyszło ale nie dla portfela.
Jeśli chodzi o problemy z vista to lista nie ma końca, system jest syfiasty - i wiedzą o tym nawet w microsofcie o czym świadczą masowe zwolnienia. Doprowadziło do tego DRM, pseudo kontrola użytkownika, nieadekwatne obciążenie zasobów komputera systemem, problemy z obsługą sieci etc.
Tutaj cytuję odpowiedź jednego z autorów komentarza "Mialem okazje pobawic sie wieloma systemami i kazdy z nich mial swoje wady i zalety.Na chwile obecna niema systemu ktory spelnilby wymagania wszystkich uzytkownikow komputerow" - zgadzam się - tylko vista nie spełnia żadnych wymagań. Jest tak fajny że jeszcze mniej użyteczny, dla mnie denny i irytujący - zamiast uprościć skomplikowali. Polityka firmy doprowadziła to technologicznego załamania systemy, nie tylko visty ale i samej firmy. Teraz czeka nas vista 7, pewnie microsoft obdarzy nas kolejną beta wersją a po pół roku "prześle" pełną wersję w postaci servicepacka. Ale to już mnie pewnie nie będzie obchodziło, bo zmieniam system na maca lub któryś z linuksowych. Uważam że xp jest świetny, równie dobry był 2000, sukces visty porównuję do sukcesu windows millenium. Mnie nie stać na więcej eksperymentów z microsoftem za pieniądze które płacę.

  #166 27.01.2009 22:01

z ogólnie przyjętą poprawnością polityczną zainstalowałem xp uprzednio miałem vistę.
Po testach i próbach wynikły dwa problemy których nie miałem pod vistą teraz nie wykrywa mi myszki bezprzewodowej na bluetootha logitech v 270.
Pod vistą wentylator włączał się co 10 minut na parę minut i milczał teraz ciągle się kręci ustawiłem na maksymalne oszczędzanie power saver zainstalowałem nhc nic nie pomaga.

czas logowania systemu nic się nie skrócił pod xp tak jak pod vistą trwa to przeszło 2 minuty.Wyłącza się 25 sekund pod vistą 15 wystarczyło.

  #167 28.01.2009 21:43

A gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem.
Niestety jest ta smutna prawda, że vista działa wolno sama z siebie. To oprogramowanie jest zazwyczaj przydatne, ale pchają go za dużo.

  #168 29.01.2009 01:41

pierwsze co zrobiłem po zakupie laptopa to msconfig i powyłączałem to i owo. To bardzo pomogło. Po drugie odinstalowałem nortona bo i tak był tylko na 3 miesiące i zainstalowałem darmowego avasta.
Najlepszym rozwiązaniem jest kupić laptop bez systemu (niestety laptop bez systemu do rzadkość i często płacimy za coś czego nie chcemy)i mieć znajomego informatyka który postawi system jaki będziemy chcieli:D

  #169 29.01.2009 08:26

ten gostek nie ma pojecia o systemach ze vista jest sprawnym systemem to on chyba powinenn sie leczyc na głowe ile mają juz spraw sądowych w stanach tego juz nie skomentował ile chakerów sie wypowiedzało w tej kwesti jak chce sie zrobic gwiazdke to niech leci na ksiezyc razem microsoftem a co do widowsa 7 zamiast go usprawnic to nas kolorowymi bajerami chcą na ciągnoc banda złodzeji

  #170 31.01.2009 13:33

Witam wszystkich!

Rzeczywiście sprzedawcy komputerów (najczęściej wielkie sieci) dostarczają komputer z systemem z preinstalowanymi programami, które znacznie obniżają szybkość działania. Ostatnio zdziwił mnie fakt instalowania tak wielu niepotrzebnych i maksymalnie obciążających programów przez prawdopodobnie największą sieć salonów komputerowych w Polsce.
Moja znajoma kupiła sobie w tej sieci notebooka HP Pavilion dv5-1160ew (Intel Centrino 2 - Intel Core2 Duo P7350 2.0 GHz, 3 GB RAM, 320 GB HDD, NVIDIA GeForce Go 9600M GT 512 MB, Windows Vista Home Premium). Ogólnie konfiguracja świetna, ale strasznie się mulił. Przyszła do mnie po poradę. Ja jako doświadczony użytkownik od razu sprawdziłem zainstalowane już w nim oprogramowanie i odpalane z systemem procesy. I tu dotknął mnie szok - mnogość helperów, r`ów i innych gadżetów najbardziej obciążających aplikacji odpalających się razem z systemem! Koleżanka nic w nim jeszcze nie instalowała, ledwie co go rozpakowała, odpaliła, prawie co umarła z zdziwienia, że nowy komp mulił i przybiegła do mnie :) To był dla mnie szok!

Info dla tych co wpadli w taki shit i chcą koniecznie robić formata :) :
1. Jeśli nie dostałeś/aś płytki z Windowsem, w systemie jest ukryta partycja z obrazem płyty.
2. Nie formatuj zanim nie sprawdzisz czy takowa jest!
3. Jeśli już sformatowałeś/aś no to niestety nie wiadomo co z licencją na system. Jeśli masz naklejkę, kod lub boxa z Windowsem, nie ma problemu. Jeśli nie, pojawia się problem - czasem wystarczy udać się do salonu gdzie np. stworzyli przy kupnie na czas gwarancji kopię kodu licencyjnego, a czasem kupno nowego Windowsa lub Linuxa.
4. Jeśli chcesz zainstalować Linuxa, a warto choćby jako drugi system, wybierz interesującą Cię dystrybucję.
Opisy dystrybucji znajdziesz na:
http://www.jakilinux.org
a wiele z nich zamieszczone są (i będą dodawane nowe) na:
http://chomikuj.pl/piotr93w/Linux

  #171 05.02.2009 10:46

a czy ktoś się orientuje czy taką czystą płytkę instalacyjną można od tosziby wyciągnąć :] ? Z dwa miesiące temu kupiłem lapka z niezłą konfiguracją ;) z Win Vista Ultimate...

  #172 05.02.2009 18:42

Duże zainteresowanie tymi fotkami. W sumie sam bym chętnie zerknął. Do tematu. Nie twierdzę, że Vista jest zła, nie twierdzę też że jest dobra, po prostu uważam, że skoro komputer i system to dwa różne dobra, różnych firm, to powinny byc sprzedawane osobno i konsumenci powinni sami zadecydowac jaki system chcą kupic. Dlaczego nie mogłem kupic mojego laptopa bez systemu, tylko na siłę uszczęśliwiają mnie Vistą? Co jeśli kupiłem już Xp w sklepie? Chcąc kupic ten właśnie, a nie inny komputer jestem skazany na Vistę, a kiedy już ją mam nie mogę napisac zwykłego c'. Dla mnie to tak jak by sprzedawali bułki posmarowane margaryną. A dlaczego nie mogę kupic suchej bułki i posmarowac smalcem? Gdzieś słyszałem, że ktoś wywalczył zwrot pieniędzy za zakupiony z laptopem system. Czemu o tym jest tak cicho? Nie twierdzę, że komputery z systemem to zły pomysł, jeśli ktoś nie umie, albo nie chce instalowac, to takie rozwiązanie jest dobre. Ja preferuję Xp, ktoś inny Vistę, a jeszcze inni wolą linuxa czy inny jeszcze system. Mamy prawo do podejmowania własnych wyborów.

  #173 07.02.2009 00:24

A ja polecam kupno np "kadłubka" firmy Compal, ktora bierze udział w projekcie VBI (Verified By Intel) z czystym dyskiem, a więc bez systemu operacyjnego. Następnie ściągamy legalny system ze strony MSDN'u i problem z głowy hehehehehe :)

  #174 09.02.2009 17:53

bardzo mądry artykuł.
uważam że nie potrzeba praktycznie żadnych programów na początek. no, może najwyżej Adobe Reader, ale nowy! i po co więcej? zainstaluję sobie co będę chciał, wolę stawiać system od początku niż otrzymać taki śmietnik!

  #175 13.02.2009 05:05

A moze JEDNAK ta Ziemia JEST plaska? o.O ...

Tak czy owak, artykul probuje bronic system, ktory w swoim lapku przetestowalem "na czysto" a i tak mnie zawiodl :) Sorry, ale ogolnie art beznadzieja - propaganda jak Rydzyk - a'la "przeciez ja jestem dobry, nasza armia tez".

  #176 14.02.2009 05:42

skoro Vista jest taka dobra to dlaczego instalacja Net.Framework 3.5 na Win XP trwa tylko 5 minut a na Viscie ponad pół godziny?
nie wspomnę o kilku WODATRYSKACH MS które tylko denerwują człowieka,a niektóre funkcje z poprzednich systemów zostały poprostu usuniete
mnie szczególnie brakuje klawisza "w górę" w eksploratorze bo często go używałem
szkoda ,że MS nie pyta zwykłych użytkowników
co powinien mieć dobry i przyjazny system

  #177 14.02.2009 05:53

Do: piotr93w. W modelu dv5-1160ewjest ukryta partycja z instalka Visty, ale pozwala ona dokonac tylko jednej instalacji. Potem nalezy odtwarzac system z plyt z backupami, albo migawki systemu zapisywanej wlasnie na tej partycji.

  #178 17.02.2009 14:18

nawet wiem jak sie nazywa producent tego sprzetu i o ktory model chodzi bo go mam. tak duzo charakterystycznych typowych tylko dla tego sprzetu programow ze nie moze chodzic o inny. jak zglosilem ten balagan programowy do serwisu to mi powiedzieli ze oni za software nie odpowiadaja a na moje pytanie czemu jest 90 procesow w tle odpowiedzieli ze faktycznie za duzo i ze to moze byc przyczyna niestabilnosci. a przeciez to nie ja to instalowalem tylko to sa ustawienia fabryczne producenta. jeszcze lepiej ze jesli uzyc windows defendera do zablokowania programow albo msconfig to komp rzeczywiscie przyspiesza ale zaczyna sie przycinac. mozna instalowac gola viste z ukrytej partycji ale niektore programy od producenta sa niezbedne zeby komp dzialal wygodnie. jedynie antywira wywalilem ale dopiero jak sie skonczyla 90 dniowa licencja (mozliwe ze wczesniej trudno go usunac). podsumowanie: producenci maja gleboko w... nosie klientow - chodzi o biznes zeby upakowac jak najwiecej darmowych albo trialowych programikow bo to i reklama i moze ktos sie skusi. a to ze na takim kompie sie po odpaleniu nie da pracowac to nikogo nie obchodzi. wystarczy zapisac w gwarancji ze za software sie nie odpowiada. jesli kiedykolwiek ten stan ma sie zmienic to producent MUSI odpowiadac za software a dokladniej za to jak dziala komputer kiedy sie go wlaczy wg zalecen producenta i ma to byc zapisane w gwarancji - wtedy skonczy sie upakowywanie na max kompow i oszukiwanie klientow jakimis prawniczymi wybiegami. pomyslec ze kupilem markowy sprzet jednego z najbardziej cenionych na rynku producentow wlasnie po to ze wierzylem ze jest skonfigurowany na starcie jak nalezy.

  #179 17.02.2009 17:47

właśnie wczoraj zainstalowałem Vistę SP1-
chodzi szybciej niż goła Vista ,ale przy instalowaniu aplikacji to samo-koszmar
instalowanie naWin Xp gry Gears of War to jakieś 10 do 15 minut, na Viście SP1 to PÓŁTOREJ GODZINY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
panowie z MS-wsadźcie sobie ta Vistę .... wiecie gdzie...

  #180 17.02.2009 18:19

Dokładnie jak wspomniano powyżej, to wszystko to zagrania marketingowe, na które się skuszą ludzie kompletnie zieloni z komputera, czyli przeważnie ci co kupują pierwszy komputer dla siebie, lub dla kogoś(np dziadkowie wnuczkowi na komunię).
Dla nas wyszukanie programu do otwarcia PDFa nie stanowi problemu, ale jak usiądzie po raz pierwszy do kompa ośmioletni dzieciak, to będzie miał ciężki orzech do zgryzienia. Wg mnie to Windows powinien mieć fabrycznie wbudowane programy do otwierania takich formatów jak .pdf. Podobnie rozwiązano problem z .zip-ami.

  #181 18.02.2009 11:27

A najnowszy system Linuksowy, czy to Ubuntu, czy Fedora, czy Knoppix (i inne) w najbardziej "wypasionej" konfiguracji i tak będzie szybszy od "odchudzonej" Visty. O różnicy w bezpieczeństwie nawet nie wspomnę. Płaci się za taki MS Badziew, a tymczasem na świecie są o wiele lepsze systemy dostępne za darmo! Odkąd sam przesiadłem się na Linuksa nic mi się nie przecina, wszystko śmiga i wystarcza na to jakoś 1GB RAM-u. Na samą myśl o powrocie do systemów MS mam gęsią skórkę i robi mi się zimno. Microsoft jest dobry tylko w promowaniu swoich produktów. Reklamują go wszędzie gdzie się da. Pakują do niemal wszystkich nowych komputerów, a gdy chcesz kupić komputer bez systemu Windows, to oskarżą Cię, albo podejrzewają z góry o piractwo(!) ... absurd, bo ja nawet za darmo nie chcę już tego ich badziewia.
Mam w tej chwili Fedorę 10, uruchomiony Firefox z ok. 50-cioma(!) stronami Internetowymi w zakładkach, Thunderbird, Transmission, Pidgin, Odtwarzacz Rhytmbox i monitor systemu, który pokazuje mi zajętość pamięci na poziomie 550MB. ... I zrozum tu ludzi. OK, w sumie jest demokracja i to Wasz wybór, więc fascynujcie się dalej systemami z logo MS.
Pozdrawiam serdecznie.

  #182 20.02.2009 00:01

Ja kupilem Samsunga. Dostałem płytkę ze sterami i systemem. Preinstalowane były tylko McAfee i wersjaestowa Office. I tak zrobilem format, partycje przeznaczona na kopie zapasową przeznaczyłem na własne potrzeby i zmienilem McAfee na Avasta, a Office na OpenOffice :D Generalnie samsung RLZ!!! A Vista jak każdy windows. Tu dziura, tam dziura, ale zdecydowanie lepsza od XP.

  #183 21.02.2009 13:17

Odpowiedź: Vista chodzi wolno, bo została tak napisana :P

  #184 21.02.2009 15:20

kupilem siemensa po przyjsciu do domu format gdyz plytki dostalem z laptopem i jest oki zadnych smieci

  #185 27.02.2009 12:45

Pewnie autor za ten artykuł dostał "nagrodę" od polskiego oddziału mic....

  #186 27.02.2009 21:09

mam siemensa z intel core 2 duo 1,5 GHz i 2GB ram viste dostalem bez zadnych smieci i nie nazekam wczesniej mialem blaszaka z intel 1 GHz ,256MB ram z XP. moim zdaniem XP jest gorszy przynajmniej tamten komp gozej chodzil

  #187 02.03.2009 20:41

Fakt po zakupie laptopa HP z Vistą, już po pierwszym uruchomieniu przeklinałem Microsoft, jednak nie słusznie teraz przeklinam producentów laptopów, a Vista moim zdaniem jest lepsza od XP a teraz u mnie używam Visty na wszystkich kompach i jestem zadowolony są to kompy o różnych mocach od 1 GHz z 512 ram do 3 GHz z 4 giga ram no i wszystko śmiga.

  #188 05.03.2009 12:34

A po polsku o przyczynę jakiegoś stanu pytamy: DLACZEGO ( nie CZEMU....(bo nie ma dżemu) jest to typowy RUSYCYZM: POCZEMU =DLACZEGO!!!!

  #189 06.03.2009 18:35

Autor ma dużo racji ale ja i tak wiem swoje że Vista nawet ta goła dużo za dużo zjada ramu... mam 2 gb i vista home basic i denerwuje mnie wciąż uruchamiany menadżer zadań bo system się wiesza... tragedia i żadnych dodatków nie mam, i co mam sobie ram dokupić bo MS takie buble wypuszcza??

  #190 10.03.2009 04:19

Panowie pora zacząć myśleć logicznie tuning cepa to w tych czasach można tylko dyskami WD RAPTOR robić bo tylko dyski nie nadążają za całością.U mnie Vista śmiga aż miło ale 12000zł. na cepa poszło i to stykło tylko na C2D 8600 bo nie procek najważniejszy.Co do lapków to sobie ich używać można jako dobrej nawigacji w aucie lub zarąbistej maszyny do pisania a nie dusić grami itp.VISTA SKANSENOWI MÓWI NIE !!!

  #191 10.03.2009 18:51

Trochę śmiać mi się chce ze wszystkich "ekspertów", którzy prześcigają się w topieniu VISTY w szambie. Teraz, bo wcześniej się dziwiłem. Otóż mam do Was pytanie. Jak to jest, że VISTA na Waszych wypasionych sturdzeniowych kompach za megakase nie chce chodzić albo chodzi wolno z licznymi awariami, a na moim ACERZE za raptem 2 tysie (rok temu hehe ) hula i to nieźle. W ciągu roku komp zawiesił mi się może ze dwa razy. Bez problemu gram sobie na nim w takie starocie jak Starcraft, czy Gothic 1. Doprawdy nie rozumiem tych hektolitrów żółci. Mało tego. Powiem więcej. Dla mnie ten Wasz "superaśny" XP jest do .... Miałem przyjemność obcować z tym czymś, co się sie ciągle wiesza i wyznaje zasadę: albo Ci dam pograc w tę grę, albo Ci nie dam. Pozdrawiam Ł.

  #192 10.03.2009 20:25

Zgadzam się w stu procentach z autorem. Mam dwuletniego peceta z Prockiem C2D E6300 i 2GB RAMU i Vista śmiga aż miło, a na nowym lapku z szybszym procesorem i 4GB RAM-u muli okropnie. Ale za to na lapku mogę zrobić folder na hasło, logować się do systemu przy uzyciu systemu rozpoznawania twarzy, oraz wiele innych bardzo fascynujących rzeczy.. Co z tego, że wcale tego nie używam, a każdy taki bajer potrzebuje osobnego programu do obsługi..

  #193 13.03.2009 13:03

U mnie w lapku vista chodzi szybko i bardzo stabilnie, system nie zawiesil sie ani razu od, mam w miare szybkiego lapka z 4GB ramu , 2 rdzeniowy procek 64bity od AMD i miodzio matryca 17" :) do XP na pewno nie wroce,

  #194 15.03.2009 11:05

No dobrze, jestem użytkownikiem laptopa HP Cpmpaq 6720s, z Windows Vista basic, laptop służbowy jako narzędzie pracy mam od 4 miesięcy, i mam proste pytanie, jako osoba nieznająca się na tych wszystkich kruczkach związanych z zamulaniem kompa. co mam zrobić, że ten komputer wreście zaczął jakoś działać, bo nim ruszy do pracy, uruchomi jakąś aplikację to można iść "spoko wstawić wodę na kawę". Niestety nie ja decydowałem o tym że ma być komputer z Vistą, ale teraz moge zadecydować co z tym dodatkiem do Visty który został wpakowany przez sprzedawcę laptopa mam zrobić. Proszę doradzcie, co i jak zrobić - podkreślam jestem użytkownikiem komputera, ale chętnie spróbuję go "oczyscić z tych zbędnych aplikacji".

  #195 17.03.2009 15:36

Ja kupiłem lapka golasa bez OS. Producent dodał tylko płytki z driverami do XP (rzadkość) i Visty, Nero i Antyvirus. Z racji tego że mam dostęp do każdego możliwego windowsa za darmo i w pełni legalnie i tak zainstalowałem XP. Viste omijam szerokim łukiem i lada dzień wrzucam Wina 7. Betka chodzi szybciej i stabilniej od poprzednika przy takich samych wymaganiach.

  #196 07.04.2009 21:16

Wiesz co facet niechce byc stronniczy ale przeimaginowales z VISTA to jest chlam wszyscy o ty wiedza i wzioles gruba kase chyba za te wypowiedz to tyle!

  #197 08.04.2009 10:21

Całkowicie się zgadzam z Tomaszem.
Faktycznie, mój ojciec otrzymał też laptopa z różnymi "prezentami. Chociaż dostał instalkę XP Home SP2 + Recovery Disc + NTi CD - DVD maker i to wszystko, to za to plus.

  #198 08.04.2009 22:47

Hehe ja widzę, że XP'ekowcy i tak powiedzą swoje hah, tylko się śmiać z takich ludzi..

  #199 12.04.2009 11:15

wista jest okropna nic na nia nie chce wejść nawet gdy mam wszystkie sterowniki

  #200 13.04.2009 19:57

czytam i nie wiem czy się śmieć czy płakać. Faktycznie, przy zakupie wcisnęli mi Vistę! Próbowałem ją odchodzić ale w porównaniu z xp to nie to! Zainstalowałem SUSE gdzie jest tyle zbędnych rzeczy że idąc tokiem myślenia autora, system nie powinien działać. Z jednej strony podaje się przykład Visty i zwykłego "usera" a z drugiej pisze o problemach z bardziej rozbudowanymi programami. Jakimi bardziej? GG czy może przeglądarka IE7?! Może klient poczty? Chyba że emule. Może zamiast rozmiękczać lepiej powiedzieć prawdę o Viście a nie brać na przetrzymanie- za rok windows 7, ludzie czekajcie ale nie wywalajcie Visty! Żałosne.

  #201 15.04.2009 18:50

"wyposażony był w SQL Server 2005 Express (nie dało się ustalić, która aplikacja faktycznie go potrzebuje)" U mnie na Acerze był również do momentu odinstalowania Microsoft Business Contact Manager, który dołączony był przez producenta czyli potrzebował go MS Outlook w wersji trial

  #202 16.04.2009 20:12

Ameryki Sz.P. nie odkrył. Tak jest. Znacznie ciekawsza byłaby propozycja co zrobić, aby to zmienić.
Co do samej Visty - nie miałbym nic przeciwko miłym dla oka wodotryskom, ale wszędobylskie "zabezpieczenia" i życzenia autoryzacji po każdym kliknięciu zniechęciły mnie na tyle skutecznie, że mój dual core przesiadł się na xp. Wolę mniej wydajnie, ale wygodnie i bez upierdliwego klikania.

  #203 20.04.2009 19:35

Przecież Adobe Reader musi być zainstalowany fabrycznie bo manuale do lapków są w formacie PDF. Trial Offica dają bo na pudełkach komputerów jest duże logo Office i ludzie pomyślą że pełna wersja, poza tym programy producentów do zarządzanie machiną są zbędne bo obciążają rzeczywiście system- przy starcie ładuje się masa rezydentów, a wiele ludzi tego nawet nie używa
ale dodatki typu pakiet Googla czy pierdoły od MS to przesada, bo niezbędne to to nie jest jak ktoś potrzebuje to ze zainstaluje.

  #204 27.04.2009 19:54

Czemu? Bo nie ma dżemu... Po polsku pytamy DLACZEGO? Pytanie CZEMU - to rusycyzm czystej wody (paczemu')

  #205 03.05.2009 18:35

Tyle osób dziwi się, że na jego laptopie Vista chodzi wolno, a XP szybko. Trzeba wziąść pod uwagę, że XP miał premierę w czasach, gdy przeciętny komputer miał jednordzeniowy procek 1.5 GHz i 256 MB ramu. Wystarczy porównać sobie kompa z 2001 roku i z Windowsem XP, a kompem z 2007 r, z Vistą i będą podobnie szybkie.

  #206 08.05.2009 15:20

Vista nie jest taka zła. Z SP2 będzie całkiem przyjemna. Dostałem też XP do laptopa, ale nie mam zamiaru go instalować.

  #207 13.05.2009 12:01

Powiem szczerze że nie narzekam na vistę, z moim laptopem współpracuje całkiem dobrze (Asus seria F5) a co do poinstalowanych śmieci to się zgadzam, zmulający system norton 2006 w dodatku internet security - masakra, office i takie tam. Producenci sprzentu nie powinni narzucać na co mamy mieć zainstalowane na komputerze. Kupując laptopa powinniśmy go dostać jedynie z zainstalowanym systemem i niezbędbymi sterownikami, inne programy na płytce DVD które w razie potrzeby byśmy instalowali.

  #208 15.05.2009 22:13

Z Dell'em XPS M1530 rok temu dostałem również masę niepotrzebnego stuffu. Zainstalowałem sobie z MSDNAA Vista x64 EN i śmiga jak burza! XP zostaje daleko w tyle (marnuje dobry sprzęt)

  #209 22.05.2009 23:15

Moim zdaniem wina jest po obu stronach. Może i komputery są zaśmiecone różnymi niepotrzebnymi programami. Ale większość z nich można bez większego problemu odinstalować. A co do Visty to Microsoft mógłby lepiej się postarać. To, że Vista pożera zasoby ramu i grafiki to niedopuszczalne. Tym bardziej, że nie daje wiele w zamian. Jak dla mnie podobają mi się w Viście dwie rzeczy wizualny wygląd i co ważniejsze wbudowane sterowniki z programem do obsługi Wi-Fi(w XP były problemy). Vista moim zdaniem powinna być na tyle elastyczna by przystosowywała się do sprzętu na jakim jest zainstalowana, a nie wymagała więcej ramu itp. A poza tym komputer jest po to by instalować różne programy i ile nam się podoba. Vista nie powinna ograniczać nas w tym, lecz pomagać w zarządzaniu tymi programami. Trzeba pamiętać. To system operacyjny ma być dla nas a nie my dla systemu. I bardziej prosty i bezproblemowy system, tym większa wygoda użytkowania. I pozytywne opinie. Najlepszym przykładem jest XP do poprzednich wersji Windowsa. Moim zdaniem Windows 7 będzie czymś takim jak XP, a Vista jest jak Windows 98. Ja czekam na Windows 7 i dopiero wtedy zmienię swojego laptopa.

  #210 25.05.2009 18:43

Tak tak prawda jest taka że:

1. Do lapków są dodawane zbędne programy
2. Lapki są słabymi kompami.
3. Ludzie zawsze psiaczą na nowy system tak było z 95, 98, 2000, XP i teraz jest z Vista ba na pewno jak wyjdzie 7 tez znajdą się osoby które będą gadać że 7 to ***** jakich mało.

Smiać mi się chce z wasz dzieciaczki.

  #211 27.05.2009 09:17

U mnie w Asusie można w odpowiednim momencie przy instalacji z płytki recowery zrestartować i zostanie zainstalowany "goły" system.

  #212 02.06.2009 22:49

... ale z Was ... no nie powiem.

Wybór należy do CIEBIE.

Niech ktoś mi powie:

co w tym ****** systemie zajmuje aż 8 a za chwile 16 GB ???

to jak w samochodzie M$ "uszczęśliwia" na siłę, a linux to typowy wyczynowy sportowiec: szybko ale bez zbędnej wygody. Na chorobę komu to wszystko.

Coś co jest "do wszystkiego" jest do NICZEGO.

Widział ktoś telefon z faksem, budzikiem, kalendarzem, notatnikiem, lokówką do włosów, zamrażalką i pralką oraz puderniczką ??? nie ??? a przecież to wszystko potrzebne :)

Nie cierpię zwłaszcza Visty (PS. czy ktoś wie co ona robi cały czas z dyskiem? chyba sprawdza obecność danych na dysku i samego dysku ...)

Jak ktoś chce to mu instaluję, ale ostrzegam, że reklamacji nie przyjmuję.

Dokładniej, to wydaje mi się, że instalator systemu Vista jest na tyle przebiegły i bez problemu mógłby się na samym początku (jak to jest w distarch *nix) kulturalnie zapytać:

CO USER CHCE ładować do kompa - a nie "szufla i ognia" WSIO

M$ jako firma jest potrzeba na arenie - bo każda konkurencja wzmaga rozwój - czasem i dla nich się uda nie ukraść cudzych pomysłów i samemu coś wyklecić ...

Za swoją politykę monopolową :: PATENTY :: dla Microsoftu mówię stanowcze NIEEEEE !!!

Co by było gdy wszyscy patentowali ... koniec świata - wracać na drzewa.

Lubię linuksa i mam nadzieję że ludzie go tworzący pokażą M$ gdzie raki zimują.

W sumie to podobno Apple i Mac OS X jest bardzo dobrym systemem - podobno bo nie miałem możliwości popracować na nim.

Dodatkowo kontrola wszystkich maszyn - systematyczna przez Policję - ciekawe ile zwolenników Windowsa by pozostało przy swoim :) ... no i jeszcze reszty NIETANICH rozwiązań M$ haha

  #213 08.06.2009 19:25

hm, sory jesli sie powtarzam, ale nie będe czytać tych miliarda komentarzy :P

tak dostajemy bardzo duzo niechcianych programow, tylko pomyslcie ze oni i tak zarobią i tak - laptop bez syfu będzie np 500zł droższy :]
jak dla mnie przy zakupie kazdego lapcia powinna byc opcja kupienia go bez sys'a. ew upust na cos od M$.
Pozdrawiam

  #214 09.07.2009 14:28

ten cały adaś, nowy strategic command guru , nie odkrył nic nowego.. :(

  #215 21.10.2009 13:32

Nie zgadzam się z tym, że Vista to cud microsoftu który z powodzeniem zastąpi XP. By Vista chodziła równie dobrze jak "stary poczciwy XP" trzeba się trochę nagłowić. Kupując mojego HPeka dostałem Vistę Business, jednak dostałem również downgrade do XP Business. Vista ogranicza pole działania użytkownika do minimum, co dla normalnych użytkowników może jest ok. Jednak ja muszę mieć kontrolę nad systemem. Vista podpadła mi kiedy pewnego dnia na służbowym Fujitsu-Siemens siadł mi MBR i XP nie startował. Przesiadłem się więc na Vistę i szybko tego pożałowałem. Po każdej instalacji poprawek system sam bez pytania o zgodę restartował się. Moim narzędziem pracy był komputer więc takie zachowanie systemu mówiąc delikatnie: mnie denerwowało. Coprawda jak w końcu po tygodniu walk system dograł sobie wszystkie poprawki i zaczął chodzić... ale wyłączenie windows Defendera i innych chorych aplikacji zajęło mi trochę czasu. Skoro nawet szanowani profesorowie z mojej uczelni podważają przydatność Visty w zastosowaniach biznesowych, więc o czym my tu rozmawiamy. Czekam z niecierpliwością na windowsa 7. HP umożliwia przejście z Visty Business na Windows 7, bez dodatkowych kosztów, więc zobaczymy. Narazie nie mam czasu na zabawę w uczenie się nowego systemu. Vista miała być tak bezpieczna jak unix, ale niestety ktoś zapomniał, że głównym atutem windowsa była zawsze prostota obsługi... Moim zdaniem Vista jest tak samo nieudanym projektem jak Windows Milenium. Szczególnie, że nie jest to tylko moje zdanie. Poza tym dlaczego nagle taki pośpiech Microsoftu z wydaniem windowsa 7? Czy po premierze Milenium było inaczej?

  #216 04.11.2009 10:47

Pytanko ile "Vista" potrzebuje ramu żeby działała szybko i żeby sie nie Popier******????

  #217 05.11.2009 16:48

1.Vista jest okropna
2."Siódemka" też ale plus do "Siódemki" że są efekty 3D ale minus że można popsuć oczy
3.Wszystkie sterowniki na notebokach są nie potrzebne!!!
4.Dell dają tak zwany "Goły"!!!
5.Microsft prawdopodomnie przestanie istnieć!!!Cytat anonim

Z tego co wiem tylko firma Dell, przy zakupie ich sprzętu daje "goły" system ze sterownikami oraz możliwość dokupienia płytek Recovery.

Pozostałe Firmy tj: HP, LENOVO, ACER, TOSHIBA, inne dają obraz dyską wraz z masą śmieci.


6.To wszystko Prawda!!!!!!!!

  #218 20.01.2010 19:41

masz racje!!!!!!!

  #219 25.02.2010 19:52

Temat nieco leciwy, ale właśnie trafiła do mnie na warsztat nieszczęsna Toshiba A300. Właściciel powiedział:"chyba jest jakiś wirus bo uruchamia się 4 minuty..." Po przywróceniu systemu nadal był ten "wirus".
Czy nie można z tym jakoś walczyć? W końcu nie kupujemy nowego komputera za niemałą kasę aby startował nam 4 minuty!
W końcu problem rozwiązałem, ale w pewnym momencie chciałem powiedzieć mu aby oddał ten złom do serwisu.

pain3hp   5 #220 02.03.2010 21:51

"nie zaczyna się zdania od "no więc""

  #221 04.03.2010 18:07

Na kilometr śmierdzi ten artykuł współpracą z Microsoft, która akurat naprawdę ma miejsce :P
Prawda jest też taka, że Win Vista działa "tragicznie" wolno w porównaniu do XP lub Win7 i to nie z powodu śmieci zainstalowanych przez producentów sprzętu. Odczucie szybkości działania Visty jest całkowicie względne. Niestety są tacy którzy myślą wolniej niż Vista się włącza i stąd są podzielone opinie.

  #222 12.04.2010 19:16

jak macie do wyboru np xp,vista,7 jak masz slabego kompa to weź xp a jak masz lepszego a nie mozesz to viste ja polecam 7

  #223 12.04.2010 19:18

Vista jest do ***** jak dla mnie lepiej miec xp albo 7 ja niz viste nawet bym wolał ms dos

  #224 20.04.2010 08:25

mam della - vista śmiga aż miło

  #225 04.05.2010 13:48

korzystam z toshiba a300 i...visty-strasznie długo się uruchamia i ostatnio bardzo muli. Nie doczytałam o wspomnianych "śmieciach", które mulą komputer, czy ktoś może wskazać te programy, których mogę się pozbyć i przez to usprawnić pracę komputera.

  #226 19.05.2010 16:19

mam acera i mi przed tem dysk siadł a ja niewiem czemu?

  #227 19.05.2010 16:24

i mam model aspire 5710 i vista śmiga że aż miło! Acha i dodam że dysk mi musieli wymienic a karte graficzną mam ati radeon 2300 HD

  #228 13.06.2010 14:55

Artukul spoko, moze otworzy oczy niektorym uzytkownikom. System nie powinien byc obciazeniem dla kompa. Dluzszy czas jade na P3 500 Mhz i 256 Mb pamieci. Nie potrzebny mi do szczescia OS z pieknymi animowanymi menu i rozkosznymi ikonkami dlatego polecam okrojonego XP, bo w kazdym systemie zawsze znajdzie sie troche syfu.

  #229 15.10.2010 20:55

hm , ja mam inne obserwacje , mój lap z della xps m1530 był całkowicie wyposażony we wszystkie dodatki i programy które mam również na płytach i na początku system śmigał aż miło , teraz po 1 reinstalacji sa problemy ( jestemśmy w fazie szukania problemów ) .

  #230 30.11.2011 20:09

Witam jak myslicie czy po utracie oryginalnego windowsa firma DELL jest mi w stanie przyslac oryginalnom kopie

  #231 14.01.2012 12:48

mój lapotop ma już 3 latka to ASUS.
kupiłem go bez systemu bo stwierdziłem że tak będzie taniej. dostałem tylko stery i parę badziewnych prgoramów pod viste i xp
potem zakupiłem windows xp.
postawiłem i wrzuciłem stery... zapierniczało aż miło.
czyli czysty system wychodzi na dobre.
Teraz jak widzę reocovery to mnie targa na wymioty.
Można sobie samemu to zorbić a n-lite pomoże w tym.

plasmat   2 #232 15.01.2012 17:28

cytuję " Nic wyszukanego, typowe wykorzystanie komputera przez niezaawansowanych użytkowników, do czego starczy całkiem podstawowa maszyna i do czego nie trzeba kupować Quad-Core'a z czwórką RAMu."
Moje pytanie:
A zaawansowany użytkownik komputera co robi-np. naprawia nim pralkę?

  #233 19.01.2012 13:08

ja mam compaq-presario cq60(hp)-i totalnie nie trafione czesci -tak spoko sprzet ,ale trafiony feler produkcyjny 5razy w naprawie-szok -przegrzewanie procesora,potem system i przegrzewanie i tak w kółko...mnie wiecznie w grywają viste ,aż płakac sie chce ,że co serwis to od nowa....masakra ledwie jak ze sklepu a połowy jeszcze nie ma programów np.adobe i inne...szok!! tak wolny,że 5latek literki wyszuka na klawiaturze...
od nowosci nie mam ani PŁYTEK,ani strerowników-też szok...szukaj jak jedne aktualizacja trwa nawet do 4godzin-to też szok!!!
więc tylko podziękowania dla życzliwych kto stwarza takie bloki,stronki ze sterownikami:-)takim ludziom wielkie ukłony a kopa dla firm które psuja sobie renome-narzekaniem i brakiem przygotowania dla klientów własciwego uzytkowania sprzetu.
choc jestem laikiem i samouczkiem co do kompa...to wkurza mnie to ,że i z takich ludzi robi sie idotów:-(mówiąc,że tak ma byc...XP to super sprawa ,ale koszmar dla nowicjuszy którzy sami płacą za cos co powinno byc w kompie....czasem doba szukania sterowników do laptopa.czy tak powinno byc?czy jakies firmy markowe to kiedys zmienia?czy dla laików i "straszych ludzi"firmy muszą robic takie utrudnienia?czy ktos to zmieni?

  #234 05.07.2012 10:51

mam windowsa 7 oceniam go tak na 3gwiazdki a przy okazji strasznie mi żre mi dysku c jednego dnia mam 1gb a następnego 500mb co zrobić

  #235 17.07.2012 14:39

najlepszym oprogramowaniem w historii jest VISTA

  #236 17.08.2012 15:02

mam viste jest koszmarna-doradzcie na co zmien ic lub jakich pozbuc sie programów

knuxfanwin8   7 #237 14.09.2014 08:28

@anonim (niezalogowany): Wiem że odkopuję temat, nie chcę bana ale zgadzam się z tym komentarzem. Sam mam laptopa z Dell i gdy pierwszy raz go uruchomiłem śmigał jak nie wiem. Zero zbędnego syfu.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.