Desktopowy Linux lepszy niż Ubuntu? Mageia 5 właśnie została wydana

Desktopowy Linux lepszy niż Ubuntu? Mageia 5 właśnie została wydana

Desktopowy Linux lepszy niż Ubuntu? Mageia 5 właśnie została wydana
Piotr Maciejko
21.06.2015 17:37, aktualizacja: 21.06.2015 18:23

Po około roku intensywnych prac, społeczność ogłosiła wydanie dystrybucji Mageia 5. Nowa wersja wprowadza kilka istotnych nowości i poprawia większość zgłoszonych błędów. Twórcy zaktualizowali również wszystkie dostępne pakiety do nowszych wersji i dostarczyli długo wyczekiwaną integrację z bootloaderem GRUB2. Zespół deweloperów postanowił jednak wstrzymać się z migracją na najnowszą wersję KDE Plasmy, argumentując swoją decyzję chęcią zapewnienia możliwie wysokiej stabilności środowiska pracy.

Najnowsza wersja Magei jest pierwszym wydaniem tej dystrybucji, które w pełni wspiera komputery z UEFI. Według twórców, nie można było dłużej czekać z implementacją tego kluczowego mechanizmu. Większość dostępnych obecnie na rynku płyt głównych posiada UEFI jako system zarządzania sprzętem w trybie chronionym pracy procesora. Odkładając w czasie implementację mechanizmu obsługującego najnowsze sprzętowe rozwiązania, Mageia mogłaby stracić wielu użytkowników, którzy chcieliby z nich skorzystać. Kolejną istotną zmianą w instalatorze jest dostarczenie integracji z systemem rozruchu GRUB2. Krok ten był niejako konsekwencją wprowadzenia wsparcia dla systemu UEFI. Należy również wspomnieć o znacząco poprawionej obsłudze dysków połączonych przy użyciu macierzy RAID. Wszystkie opisane rozwiązania, łącznie z ostatnim, były testowane nawet na bardzo egzotycznym konfiguracjach sprzętowych.

Obraz

Proces aktualizacji pakietów w Mageia 5 został przeprowadzony za pomocą nowych narzędzi programistycznych. W celu potwierdzenia niezawodności utworzonych w ten sposób paczek, zespół zastosował szereg testów, które pomogły wyeliminować większość błędów. W nowym wydaniu można znaleźć:

  • jądro systemowe Linux 3.19.8,
  • podsystem grafiki X Window System 1.16.4,
  • zestaw bibliotek Qt 5.4.0 i GTK+ 3.14.8,
  • środowiska graficzne KDE 4.14.3, GNOME 3.14, Cinnamon 2.4.5, Mate 1.8.0, XFCE 4.12, LXQt 0.9.0 oraz opcjonalnie Plasma 5.1.2 (KDE 5),
  • aplikacje LibreOffice 4.4.2.2, Firefox ESR 31.7.0 (zostanie automatycznie zaktualizowany do wersji ESR 38.x).

Łącznie oficjalne repozytorium zawiera około 25 tysięcy pakietów i dwa tysiące aplikacji. Oczywiście możemy też instalować oprogramowanie spoza repozytorium, dostępne w paczkach RPM np. dla Fedory, jednak efekty tego mogą być różne.

Obraz

Mageia 5 to ciągle pogoń za konkurencją. Praktycznie wszystkie dodane w nowym wydaniu mechanizmy i funkcje można już znaleźć w innych dystrybucjach. Nie ma jednak czemu się dziwić. Zespół odpowiedzialny za Mageię jest stosunkowo mały i zapewne większa jego część skupia się na aktualizacji pokaźnej liczby pakietów do nowszych wersji. Wbrew pozorom jest to najbardziej czasochłonny proces, który wchodzi w skład prac prowadzonych nad nowym wydaniem każdej dystrybucji. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest spowolnienie bądź całkowite uniemożliwienia opracowywania nowych rozwiązań. Pozostaje mieć nadzieję, że nowe systemy dystrybucji oprogramowania typu Snappy pozwolą odmienić tą niekorzystną sytuację.

Z drugiej jednak strony mamy do czynienia z bardzo dopracowaną i stabilną dystrybucją, z jądrem kompilowanym z myślą o zastosowaniach desktopowych. Pracując z Mageią 5 można odczuć, że jest ona szybsza od np. domyślnie skonfigurowanego Ubuntu.

Obrazy instalacyjne tego ciekawego systemu dostępne są oczywiście na stronie Mageia.org.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)