Domowe IoT może zwijać manatki: powstało ransomware na termostaty

Domowe IoT może zwijać manatki: powstało ransomware na termostaty

Domowe IoT może zwijać manatki: powstało ransomware na termostaty
08.08.2016 17:43

Zagrożenia typu ransomware, które szyfrują dane na dysku użytkownika, a następnie żądają od niego okupu w zamian za przywrócenie dostępu do nich, na stałe wpisały się już w krajobraz cyberzagrożeń. O ile jesteśmy przyzwyczajeni do informacji o nowym ransomware szyfrującym dyski komputerów, tak niewątpliwą nowość stanowią ataki wymierzone w… termostaty.

Jedną z często poruszanych kwestii, w miarę popularyzacji automatyki domowej i Internetu Rzeczy, jest bezpieczeństwo naszpikowanego czujnikami i skomunikowanymi urządzeniami domu. Przebieg ataku na scentralizowany system automatyki domowej mieliśmy okazje zobaczyć w najnowszym sezonie serialu Mr Robot, jednak wydarzenia ze srebrnego ekranu mogą się wydawać dość odległe. Nieprzekonanych co do ryzyka ataku na domowe IoT pragniemy poinformować, że już dziś są one możliwe i realizowane.

Jak donosi Motherboard, dwóch brytyjskich ekspertów ds. bezpieczeństwa, Andrew Tierney i Ken Munro, są autorami nowego oprogramowania ransomware, które nie szyfruje danych na dyskach, lecz blokuje dostęp do termostatu. Zaprezentowany na Def Con scenariusz ataku ma, według Tierneya, zwrócić uwagę na fakt, że kupujesz nie tylko urządzenie IoT, ale także zapraszasz ludzi z Twojej sieci i nie masz pojęcia co się wydarzy.

Źródło: motherboard.vice.com
Źródło: motherboard.vice.com

O testowym termostacie wiadomo niewiele ponad fakt, że posiada wyświetlacz LCD oraz preinstalowaną, zapewne skrojoną na miarę zastosowań, dystrybucję Linuksa. Najważniejsze jednak, że urządzenie posiada także gniazdo na kartę SD, z której można uruchomić konfigurację termostatu lub obrazek, który zostanie użyty jako tapeta. Urządzenie w żaden sposób nie weryfikuje zawartości pliku, więc plik wykonywalny udało się przemycić właśnie jako obrazek.

Dotąd zagrożenia dotyczące automatyki domowej były omawiane przede wszystkim w kategoriach teoretycznych. Tymczasem nie doczekaliśmy jeszcze powszechnej dostępności domowych systemów IoT, a już stworzono na nie jedno z najbardziej zaawansowanych typów zagrożeń, jakim jest ransomware. Dziś możemy dywagować nad tym, czy warto zapłacić kilka bitcoinów za dostęp do danych, lecz jutro przebywanie w domu, którego zaszyfrowany termostat ustawił temperaturę na 40 stopni, z pewnością spowoduje dużo skuteczniejszą ściągalność okupów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)