Drugie Volvo XC90 – pierwsze seryjnie produkowane auto, będące częścią Internetu Rzeczy

Drugie Volvo XC90 – pierwsze seryjnie produkowane auto, będące częścią Internetu Rzeczy

Drugie Volvo XC90 – pierwsze seryjnie produkowane auto, będące częścią Internetu Rzeczy
02.09.2014 17:05, aktualizacja: 02.09.2014 17:34

Jutro rusza sprzedaż najnowszego Volvo, modelu XC90 (wersja 2).Piszemy o tym z dwóch powodów. To pierwsze masowo produkowane auto,które kupić można tylko w Internecie. To także pierwsze masowoprodukowane auto, które staje się częścią Internetu Rzeczy,czyniąc z pokładowej elektroniki coś więcej, niż tylkouprzyjemniacz czasu.

Premiera tego chińsko-szwedzkiego auta (tak, dziś Volvo CarCorporation należy w całości do chińskiego koncernu Geely)została uznana za przełomowy moment dla producenta, nowe otwarciemarki Volvo. Pierwsza wersja XC90, sprzedawana od 2002 roku, zyskaławielkie uznanie wśród nabywców SUV-ów, w pewnym momencie modelten był najbardziej dochodowym towarem eksportowym Szwecji. Wersjadruga, wyraźnie nawiązując do swojego poprzednika, wprowadza gojednak w erę radykalnej informatyzacji techniki motoryzacyjnej, októrej z takim upodobaniem w ostatnich latach mówią zarównoproducenci aut, jak i producenci sprzętu IT i oprogramowania.

Obraz

Nowy Volvo XC90 wykorzystuje dziś autonomiczne systemyinformatyczne wspomagania kierowcy (ADAS), by zwiększyćbezpieczeństwo ludzi. Gdy wykryją one jazdę terenową, zacieśniąpasy bezpieczeństwa by utrzymać kierowcę i pasażerów sztywno wmiejscu. By uchronić przed uszkodzeniami kręgosłupa, dynamicznieregulują poduszki w fotelach, amortyzujące pionowe siływystępujące podczas lądowania na kołach. Podczas jazdy po mieściezadbają zaś same o hamowanie, gdyby kierowca skręcił w stronęzbliżającego się auta, roweru czy pieszego, bez względu na porędnia czy warunki pogodowe.

W modelu tym wielki krok naprzód zrobiono w dziedzinieelektroniki pokładowej, sterowanej z centralnego panelu z dużymekranem dotykowym, na którym działa oprogramowanie Sensus. Niebawemzostanie ono uzupełnione o wsparcie strumieniowania aplikacji zurządzeń mobilnych z iOS-em (CarPlay) i Androidem (Android Auto),już jednak dziś pozwala na praktycznie wszystko, czego możnabyłoby chcieć na drodze. Dostajemy pełen dostęp do WWW, telefonui wiadomości tekstowych (oczywiście także przez interfejs głosowy,bez konieczności odrywania rąk od kierownicy), łączność zpomocą techniczną, aplikacje rozrywkowe, radia internetowe takiejak Pandora czy Rdio, współdzielenie lokalizacji przez Glympse,wyszukiwanie stacji benzynowych, moteli i restauracji przez Yelp czyWikilocation.

Nikogo chyba nie zdziwi, że auto zawiera zintegrowany systemnawigacyjny, z dożywotnią aktualizacją map, czy pozwala na zdalneśledzenie pojazdu w razie jego kradzieży. Bardziej za tointeresująca jest aplikacja Volvo on Call dla iOS-a i Androida,dzięki której można nie tylko sprawdzić parametry jazdy, zużyciapaliwa czy trasę ostatnich podróży, ale też zdalnie włączyćsilnik, klimatyzację, ogrzewanie czy oświetlenie auta.

Postęp w elektronice jak widać wielki, ale postęp w dziedziniesamych silników trochę mniejszy. Można wręcz powiedzieć, żenowe silniki, wszystkie czterocylindrowe i dwulitrowe – do wyborusą dwa modele wysokoprężne i dwa benzynowe – szału nie robią.Zadowoleni mogą za to być fani ochrony środowiska. Dlazamożniejszych przewidziano ciekawy, czterystukonny napędhybrydowy, w którym silnik benzynowy z kompresorem i turbosprężarkąnapędza koła przednie, a silnik elektryczny, z akumulatoramiładowanymi z sieci elektrycznej, napędza koła tylne. Ma to podobnoprzełożyć się na najniższą w tej klasie pojazdów emisjędwutlenku węgla.

Nowe Volvo XC90 będzie zapewne dla wielu najdroższym elementemInternetu Przedmiotów w ich posiadaniu. W Polsce najtańszy modelma kosztować ok. 240 tys. złotych. W tej sytuacji rozsądniejszymoże być import z USA, gdzie ceny zaczynają się od 50 tys.dolarów.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w wirtualnymsalonie Volvo – jedynym punkcie, w którym na początkuoficjalnie będzie można ten samochód nabyć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)