Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox 32 jeszcze szybszy niż dotychczas. Zadowoleni będą także webdeweloperzy

69
OPROGRAMOWANIE 01.09.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Pomimo, że jeden z deweloperów pracujących nad przeglądarką Firefox ostatnio nie popisał się nawołując do porzucenia Chrome, trudno odmówić całej Mozilli upartości w dążeniu do celu. Na serwerach fundacji właśnie pojawiła się stabilna wersja przeglądarki Firefox 32. Po sześciu tygodniach użytkownicy otrzymują do rąk kolejny zbiór poprawek, nowych funkcji, a także lepsze wsparcie technologii webowych. Zobaczmy co takiego znajdziemy w tej wersji, tak desktopowej jak i mobilnej. Najnowsza wersja Firefoksa nie wprowadza zmian, które można zauważyć na pierwszy rzut oka. Jest to raczej…

Mozilla wzywa do porzucenia Google Chrome na rzecz Firefoksa

80
OPROGRAMOWANIE 25.08.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Rywalizacja pomiędzy różnego typu oprogramowaniem czasami zamienia się w otwartą wojnę. Sytuację taką możemy zaobserwować właśnie teraz – Robert O’Callahan, jeden z głównych inżynierów pracujących nad przeglądarką Firefox na swoim blogu rzuca rękawice w stronę Google i apeluje do użytkowników, aby porzucili oni Chrome. Oczywiście wszystko to na rzecz produktu Mozilli. Choć argumenty którymi się posługuje są prawdziwe, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jest to nie tylko krzyk o pomoc, ale i krzyk rozpaczy w związku z utratą udziału na rynku. Programista w swoim wpisie wytacza przeciwko…

Recenzje użytkowników

szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1
wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0

Komentarze

Bogdan_G  01.09.2014 23:38 #7660

@adamfr: Da się. Pobrałem, używam. http://prntscr.com/4irko9

adamfr  01.09.2014 18:30 #7659

Nie da się pobrać z linków bezpośrednich

juta  01.09.2014 18:17 #7658

@CyckoNos: Nie tylko DP, na innych portalach też są newsy o pojawieniu się stabilnej wersji Firefoksa, zatem ciekawe skąd wzięli skoro na serwerach Mozilli jej niema. To z jakiego kanału lisa korzystamy można sprawdzić np. po przez about:config, w linijce app.uptade.channel powinno być release.

drylek  01.09.2014 17:47 #7657

@michal.d98: O pomstę do nieba to woła nowa odsłona wp.pl.

CyckoNos  01.09.2014 17:38 #7656

Chyba dobreprogramy.pl uczyniły falstart ;P
"Forbidden
You don't have permission to access /pub/mozilla.org/firefox/releases/32.0/win32/pl/Firefox Setup 32.0.exe on this server."
Nawet serwery Mozilli nie wspominają nic o stabilnej wersji Firefoxa 32.

stemil99  01.09.2014 17:28 #7655

Jestem na razie zadowolony ...w7x64

michal.d98  01.09.2014 17:03 #7654

Wszystko ładnie pięknie, ale renderowanie niektórych stron woła o pomstę do nieba. Np strona wp podczas przewijania wyraźnie zwalnia na Firefox 32, podczas gdy chrome v37 radzi sobie perfekcyjnie.

Pawelek  01.09.2014 16:17 #7653

@totti3ster: Dzięki bardzo!

totti3ster  01.09.2014 15:56 #7652

@Pawelek:


- Domyślnie właczono HTTP caching (v2) - nowa funkcja zawiera liczne udoskonalenia z zakresu wydajności, w tym optymalizacje z zakresu priorytetów dla żądań oraz szybsze wczytywanie dużych zawartości;

- Wsparcie dla Public Key Pinning - mechanizm odpowiada na stronach internetowych za weryfikowanie certyfikatów. Funkcja odpowiada również za przestrzeganie przed niepożądanymi atakami;

- Podgląd danych w menedżerze haseł - Firefox 32.0 pozwala na podgląd metadanych logowania bezpośrednio w menedżerze haseł;

- Nowa funkcja w pasku wyszukiwania - pasek wyszukiwania wyświetla teraz liczbę znalezionych, dla konkretnych zapytań, wyników;

- Połączenia z proxy HTTP odbywają się teraz poprzez HTTPS;

- Usprawnienia dla HTML5 - Firefox 32.0 debiutuje z wieloma usprawnieniami z zakresu HTML5, w tym dodano nowe Vibration API oraz domyślnie włączono tryb mix-blend-mode;

- Nowe rozwiązania dla deweloperów - w nowym lisku nie zabrakło usprawnień dla deweloperów. Z pewnością warto tu wymienić wsparcie dla HDPi w narzędziach i nowy Web Audio Editor.

Pawelek  01.09.2014 15:52 #7651

Jaki zmiany w wersji 32 z dnia 1 września 2014?

Anonim (niezalogowany) 31.08.2014 21:06 #7650

@andx (niezalogowany): witam mam pewien problem po win 8 zainstalowałem przeglądarkę mozilla , po jej uruchomieniu wiesza mi się komputer. nic nie mogę zrobić jedynie bezpośrednio go wyłaczyc dzięki i pozdrawiam

andx (niezalogowany) 31.08.2014 19:38 #7649

@maxel: Wyłącz adblock-a.

maxel  31.08.2014 12:42 #7648

Mam problem z ogłoszeniami na allegro wszystko normalnie się otwiera do momentu kiedy chcę zobaczyć konkretne ogłoszenie klikam i nic się nie dzieje nie otwiera się.I tak z karzdym.
Firefox 31

juta  29.08.2014 20:15 #7647

@Karol Kurczuk: OK, już mam, znalazłem na pewnej stronce, śmiga bardzo dobrze :) RC1 a app.uptade.channel w about:config pokazuje release :)

slavek12  29.08.2014 20:03 #7646

Mam problem ze stroną http://www.interia.pl. Strona się wyświetla ale brak jest aktywnych odnośników. CO mam pozmieniać w ustawieniach?

Karol Kurczuk  29.08.2014 13:01 #7645

@juta: powinna się zaktualizować z poziomu przeglądarki, ja tak mam

juta  29.08.2014 12:04 #7644

@Karol Kurczuk: A skąd można ją pobrać ? Na stronie Mozilli jest 32.0b9 ostatnia https://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/

Imperator Et Dominus (niezalogowany) 29.08.2014 08:32 #7643

@Piter432: Jak próbowałem zmienić Operę na FXa to do notatek używałem QuickNote 0.7.3 . Dość dobrze naśladują notatki Opery 12. Dodałbym jeszcze hide findbar do automatycznego chowania pasku wyszukiwania. Dość ciekawy dodatek to Unload Tabs - ma opcje umożliwiające hibernowanie nieużywanych kart. Pewnie niewiele osób o nim wie.
natomiast osobna kwestia to jak FX działa z tymi dodatkami. U mnie na kompie (core i5, 4 GB Ramu i dysk SSD), zdarzały się przycięcia interfejsu, więc z FX zrezygnowałem. Nie moge się jakoś przekonać do tej przeglądarki, chociaż w robocie na niej pracuje.
Znienawidzona przez Ciebie Opera 15+ u mnie natomiast sprawdza się bardzo dobrze ale są pewne rzeczy, które tak denerwują, że ręce opadają (np. brak pytania gdzie zapisać plik, czy tabs overflow). Jeżeli chodzi natomiast o wyświetlanie stron to wolę jednak nową Operę od starej.

Piter432  29.08.2014 03:08 #7642

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/collections/Piter432/firepera/

Moja kolekcja rozszerzeń, które zmieniają Firefoksa w Operę. Nie musicie instalować każdego, którego dałem (no chyba, że dane rozszerzenie już macie), ale większość z nich jest wysoce zalecana :)

Gdyby ktoś z was znalazł lepsze rozszerzenia np. dodające funkcję Notatek bądź coś innego, piszcie śmiało. Ja spróbuję je potestować, a potem... aaaaaa, po prostu się zobaczy ;)

MozilloFirefoxomaniak (niezalogowany) 28.08.2014 16:27 #7641

Mozilla w Firefoksie 32 lub 33 albo 34 lub 35 powinna wprowadzić wybór domyślnej wyszukiwarki tak że w strona startowa programu Mozilla Firefox nie powinno od razu być napisu Google obok paska wyszukiwania tylko w tym miejscu co napis Google powinno być wybierz swą domyślną wyszukiwarkę i pod tym napisem duża strzałka skierowana w dół przeglądarki tak że jak się w nią kliknie to pojawi się menu wyboru wyszukiwarek a w tym menu wyszukiwarek powinny znajdować się takie wyszukiwarki jak :
- https://ixquick.com/
- https://startpage.com/
- https://duckduckgo.com/
- http://www.bing.com/
- https://www.google.pl/
- i kilka lub kilkanaście innych wyszukiwarek do ustawienia jednej jako wyszukiwarki domyślnej
dodatkowo obok każdej z wyszukiwarek na liście powinna widnieć opcja ustaw tą wyszukiwarkę jako wyszukiwarkę domyślną dla programu Mozilla Firefox lub coś w tym stylu coś podobnego .
wtedy to wyszukiwarka Google nie była by tak nachalna jak jest teraz bo mielibyśmy wolny wybór wyszukiwarki do ustawienia w Strona startowa programu Mozilla Firefox .dodatkowo obok każdej z wymienionych wyszukiwarek powinna być opcja ,,ustaw tą wyszukiwarkę jako stronę startową programu Mozilla Firefox'' lub coś w tym stylu coś podobnego co by znacząco uprościło ustawienie wybranej przez siebie wyszukiwarki jako strony startowej i to wszystko bez restartowania przeglądarki .
Dodatkowo w przeglądarce Mozilla w Firefoksie 32 lub 33 albo 34 lub 35 powinny się pojawić nowe opcje dotyczące ustawień prywatności które jeszcze bardziej by tą prywatność zwiększały a także nowe funkcjonalności z zakresu ochrony prywatności oraz ochrony przed śledzeniem .
Dodatkowo Mozilla powinna wykupić dodatki do Firefoksa takie jak :
- Adblock Plus bloker od reklam
- Adblock Plus Pop-up Addon
- Element Hidding Helper dla Adblock Plusa
- Ghostery
- DoNotTrackME : Online Privacy Protection
- Webutation
- WOT Web Of Trust
- MaskME
-NoScript
-BetterPrivacy
- AnonymoX
- Self-Destructing Cookies
i kilkanaście innych dodatków (lub nawet kilkadziesiąt około 70-80 ) rozszerzeń zwiększających prywatność i anonimowość
te wszystkie wyżej wymienione i nie wymienione rozszerzenia powinny być zintegrowane z przeglądarką i przerobione na funkcje które by miały każdy z nich swe własne opcje ustawień konfiguracyjnych .
dodatkowo z przeglądarką Firefox powinno być zintegrowane rozszerzenie do pobierania plików DownThemAll! 3.0 które Mozilla powinna kupić i przerobić na funkcje Firefoksa które by miało swe własne opcje ustawień konfiguracyjnych .w opcjach ustawień dotyczących pobierania plików .
w Firefoksie powinien pojawić się także Shumway który by wyeliminował totalnie wtyczkę Adobe Flash Player i totalnie by zastąpił tego Adobe Flash Playera i byłby zintegrowany z Firefoksem dlatego że Flash to już gigantycznie gruba przesada i musi zniknąć z Firefoksa jak najprędzej .
Mozilla powinna postawić na prywatność ,anonimowość czyli na jak najmocniejsze zwiększenie prywatności oraz anonimowości .także Mozilla powinna postawić na jak najbardziej olbrzymie zwiększenie bezpieczeństwa czyli nowe opcje funkcje dotyczące prywatności ,anonimowości ,ochrony przed śledzeniem oraz bezpieczeństwa które powinno być jak najszybszym i najmocniejszym priorytetem w tej przeglądarce .
Mozilla powinna także postarać się na eliminację wyszukiwarki Google oraz wszystkich usług monopolisty Google i zbudować swe własne usługi zapewniające prywatność anonimowość i dużo wyższe bezpieczeństwo .
Obecnie Korporacja Google trzymie Mozille na krótkim sznurku czyli Mozilla jest totalnie zależna od korporacji Google i musi tak zatańczyć monopoliście Google jak skrzypce czyli Google zagrają .
a tak w Mozilli i jej przeglądarce Firefox absolutnie wcale być nie powinno bo obecnie pałeczkę dowodzenia mocno i twardo trzyma korporacja Google o czym świadczy Usage share of desktop browsers for June 2014 gdzie Firefox według źródła statcounter ma tylko 19,6 % na deskoptach a ten Google Chrome aż 48,7 %
więc halo coś tu jest nie tak z tym naszym wujkiem Google a Mozilla powinna wziąść się ostro do roboty żeby w jak najszybszym czasie mieć 48,6 % i iść łeb w łeb ramię w ramię z Google Chrome .
pełen artykuł na http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers .

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.