Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Chrome z bocznymi panelami? Tak, o ile powstaną odpowiednie rozszerzenia

57
OPROGRAMOWANIE 19.01.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Całkiem możliwe, że już niebawem przeglądarka Google Chrome nie będzie musiała oznaczać jedynie kompletnego minimalizmu, prostoty i braku możliwości personalizacji w kwestii interfejsu. W związku z licznymi zgłoszeniami producent zdecydował, że jest w stanie pomóc w implementacji paneli bocznych, które mogłyby być tworzone poprzez zewnętrzne dodatki. Kiedyś inaczej wyglądały monitory i rozdzielczości z jakimi mieliśmy do czynienia. Obecnie najpopularniejsze są panoramy o proporcjach 16:9, gdzie często nie sposób wykorzystać miejsca dostępnego po bokach. Strony internetowe mogą być co prawda…

Firefox 35 to pokoje czatowe w Hello i lepsza ochrona użytkownika

87
OPROGRAMOWANIE 13.01.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Na serwerach fundacji Mozilla pojawiła się już 35 wersja przeglądarki Firefox. Choć nie przynosi ona ogromnych zmian widocznych na pierwszy rzut oka, warto się nią zainteresować, choćby ze względu na rosnące możliwości wbudowanego weń komunikatora Hello. Poza tym zwiększono nie tylko bezpieczeństwo aplikacji, ale również zgodność z nowoczesnymi rozwiązaniami webowymi. Prace nad wbudowany w Firefoksa komunikatorem Hello rozpoczęły się już dawno temu, ale trafił on do stabilnej wersji przeglądarki dopiero na początku grudnia ubiegłego roku. Początkowo może się on wydawać nad wyraz prosty, ale…

Recenzje użytkowników

Stabilna, szybka, bezpieczna, bogate możliwości własnych ustawień przeglądarki
Przy otwarciu wielu kart znacząco wzrasta zużycie pamięci RAM co prowadzi do niestabliności, zawieszania się przeglądarki.
ocena użytkownika

Firefox jest moją ulubioną, podstawową przeglądarką w systemie. Nie mam z nią praktycznie żadnych problemów. Szybka, funkcjonalna, bogata w ustawienia pozwalające dostosować "Liska" wedle własnych potrzeb i oczekiwań. Zdarzają się problemy ze stabilnością, znaczącym zużyciem pamięci RAM, lecz dzieje się to zazwyczaj przy otwartych kilku kartach. Twórcy przeglądarki stawiają na prywatność, bezpieczeństwo użytkowników Firefox'a, co według mnie jest jednym z najważniejszych plusów tej przeglądarki.

26.01.2015 15:52 | Recenzja do wersji 35.0
żadnych
gmail - jako lista, na fb - buttony nie działają, twitter - nie działa
ocena użytkownika

Po updacie musiałem spędzić 90 minut konfigurując nową wersję, tak aby wszystkie funkcjonalności działały - bez skutku, dopiero po odinstalowaniu i powrocie do poprzedniej zainstalowanej wersji wszystko wróciło do normy. Cóż to za update, po którym połowa funkcjonalności nie działa, a żeby je jakoś powłączać trzeba się głowić godzinami i szperać po necie by dowiedzieć się o co chodzi? Firefox 34.0.5. - TOTALNA PORAŻKA jak dla mnie

24.12.2014 08:44 | Recenzja do wersji 34.0.5
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

semtex   12 #8550 30.01.2015 19:41

@jaro53: Mylisz się, Lis x64 wersja Win będzie dostępny w tym roku:

Proposed Timing: Recommend kick-off for Fx37. Fx37 will be trunk as of 11/25 and ships on 04/07/15.

https://wiki.mozilla.org/Firefox/win64

Projekt jest wznowiony, wydanie Nightly x64 ma status "Tier I" co oznacza, że jest w normalnym cyklu produkcyjnym....

sefranio   1 #8549 30.01.2015 19:28

@jaro53: Przedtem na pasku wyszukiwarki było napisane Google... Wystarczyło to kliknąć - mieliśmy dostęp do zawartości tegoż. Teraz muszę wejść na http://www.google.pl, żeby dopiero dostać się do tych rzeczy. Mnie to wq...

  #8548 30.01.2015 15:33

mam pytanie używam Mozilla Firefox portable i jak otwieram Mozillę Firefox to się pojawia to http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/44/FirfoxPortableTemp.PNG wie ktoś jak to usunę albo zamkną żeby tego już nie było

  #8547 30.01.2015 09:36

Bardzo ciekawy dodatek User Agent Overrider https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/user-agent-overrider

Może przyda się dla mniej zaawansowanych użytkowników Firefoxa
Polecenia "about:" działające w Mozilli i nie tylko http://pl.wikipedia.org/wiki/About:

Polska Baza Rozszerzeń http://mozillapl.org/forum

ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases

ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/candidates

Firefox Nightly Builds http://nightly.mozilla.org

Ranking; Przeglądarki http://www.ranking.pl/pl/rankings/web-browsers-groups.html

  #8546 30.01.2015 08:45

Czy dodatek Lightbeam do Firefoxa to nie jest przypadkiem taki cichy "SZPIEG" ??
Lightbeam for Firefox - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/lightbeam
Cytat: PRZEGLĄDANIE BAZY DANYCH. - "W bazie danych dodatku Lightbeam można będzie znaleźć informacje o połączeniach między witrynami odwiedzonymi bezpośrednio i pośrednio, przesłane przez użytkowników dodatku. Tworzymy taki spis, aby zachęcić użytkowników do zwizualizowania ogólnego stanu śledzenia i przyjrzenia się istniejącym w Sieci zależnościom."
Jak działa dodatek Lightbeam - https://www.mozilla.org/pl/lightbeam
Raczej polecam to: Proc Net Monitor - http://www.dobreprogramy.pl/Proc-Net-Monitor,Program,Windows,40082.html

adow2201   6 #8545 29.01.2015 17:30

@jaro53: Tyle śladów w internecie to tylko i****a zostawia,pełny adres zamieszkania i nie jesteś z Łodzi choć to mnie nie interesuje ucz się dzieciaku i nie zaczepiaj porządnych ludzi.

Sandra 1   5 #8544 29.01.2015 13:23

@jaro53: Przestań prowokować albo opuść tą stronkę,rzadko używam takich słów ale już przeginasz albo skup się na pomaganiu innym i przestań Trollować.

jaro53   3 #8543 29.01.2015 13:01

@jorg35x: Ja nikogo nie obrażam i nawet nie mam takiego zamiaru to raczej ty wywyższasz się pisząc tyle komentarzy na DP nie mając praktycznie żadnej wiedzy użytecznej. Powodzenia w Hejtowanu innych.

  #8542 29.01.2015 11:46

Ostatnio natknąłem się na bardzo ciekawy dodatek do Firefox dzięki, któremu czytanie artykułów, blogów i innych informacji stało się dużo przyjemniejsze.
Evernote Clearly
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/clearly

Evernote Web Clipper
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/evernote-web-clipper
Dzięki niemu w łatwy sposób można zapisać zdjęcia ze stron internetowych, linki, wycinki tekstu lub całe strony. Treści zapisywane są jako notatki w programie Evernote.
Polecam (sprawdźcie sobie) te rozszerzenia ;)

Sandra 1   5 #8541 29.01.2015 11:23

@jorg35x: He he no to mamy nowego "Trolla" trzeba go tępić bo to szkodniki.

jorg35x   4 #8540 29.01.2015 11:11

@jaro53: Nie ja obrażałem ludzi na tym forum,przeczytaj sobie co napisałeś i nie próbuj się wywyższać Głupoty pisać to każdy umie.

jaro53   3 #8539 29.01.2015 10:33

@jorg35x: Tak podejrzewałem że ciebie to przerośnie

jorg35x   4 #8538 29.01.2015 07:40

@jaro53: Daruj sobie te wykłady ja to wszystko od dawna wiem,możesz szkolić dzieci co dopiero zaczynają.

jaro53   3 #8537 29.01.2015 01:40

@Danieloo: W poprzednim numerku Firefoxa miałem dokładnie takie coś w tej nowej wersji chyba to poprawili bo nie występuje

jaro53   3 #8536 29.01.2015 01:28

@jorg35x: Niektórzy jednak się nie poddają. Z istotnych na rynku twórców przeglądarek, trzech zdecydowało się wydać ich 64-bitowe wersje. Pierwszy, przynajmniej biorąc pod uwagę finalne produkty a nie wersje rozwojowe, był Microsoft ze swoim Internet Explorerem. Druga była Opera. Mozilla, mimo iż prowadzi prace od bardzo dawna, wciąż nie zaprezentowała końcowego produktu. 64-bitowy Firefox, który powinien być wydajniejszy i sprawniejszy od obecnego 32-bitowego odpowiednika, wciąż jest w powijakach. I już zawsze będzie.

Mozilla, po cichu, ubiła cały projekt. Fundacja uznała, że dalsze prace nie mają sensu. Problemem nie okazała się sama aplikacja, a właśnie ekosystem wokół niej. Siłą Firefoxa są wtyczki i rozszerzenia. Dziesiątki tysięcy tego wszystkiego. A te, w znacznej większości, nie są gotowe na 64-bitowego Firefoxa. Różnice w wydajności? Są. Ale nie tak dramatyczne, jakby mogło się wydawać.


Nie będzie więc 64-bitowego Firefoxa. Czy mamy za czym płakać? Niezupełnie. Firefox to dobra i szybka przeglądarka. Ale to też rodzi inne pytanie: czy pęd ku wydajności ma sens dla Kowalskiego? Plotki krążą o 128-bitowym Windows dla procesorów nowej generacji. A my wciąż mamy problem z porzuceniem 32 bitów. Nie czujemy potrzeby posiadania więcej. Do tego stopnia, że coraz chętniej kupujemy mniej wydajne, ale ładniejsze i poręczniejsze urządzenia. Jesteśmy pragmatyczni. Tak jak Mozilla. Tylko co z rozwojem techniki? E tam, niech poczeka

  #8535 28.01.2015 18:05

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Danych Osobowych.
Mozilla radzi jak chronić swoją prywatność w internecie:
http://blog.mozilla.org/press-pl/mozilla-radzi-jak-chronic-swoja-prywatnosc-w-in...
Polecam poczytać sobie :)

Danieloo   5 #8534 28.01.2015 16:55

Zauważyłem pewien błąd, a dokladniej nie pokazuja sie zdjęcia na FB wchodząc np na jakas osobe, wybierajac zdjecia nie mozna wejsc w wybrana fotke na ktora się kliknie, ma tak ktoś?

  #8533 28.01.2015 12:52

Może ktoś wie czy da się zmienić w "about:config" to aby jak klikam PPM na stronę i wyświetla się menu są strzałki kółko(odśwież) i gwiazdka(zakładki) żeby to było po staremu czyli pisało Wstecz, Do przodu, Odśwież, Dodaj zakładkę do tej strony

Jeśli ktoś wie to nich napisze jak to zrobić.

  #8532 28.01.2015 11:12

Czemu nie ma żadnej przeglądarki płatnej? Może przez to obyłoby się bez szpiegowania użytkowników.

jorg35x   4 #8531 28.01.2015 09:36

@jaro53: Ja widzę że to ty się uważasz za wielkiego fachowca i piszesz takie bzdury,używam FFx64 od dawna i nie widzę żeby pobierał więcej ram od x32 trochę szacunku i pokory.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.