Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox 32 jeszcze szybszy niż dotychczas. Zadowoleni będą także webdeweloperzy

110
OPROGRAMOWANIE 01.09.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Pomimo, że jeden z deweloperów pracujących nad przeglądarką Firefox ostatnio nie popisał się nawołując do porzucenia Chrome, trudno odmówić całej Mozilli upartości w dążeniu do celu. Na serwerach fundacji właśnie pojawiła się stabilna wersja przeglądarki Firefox 32. Po sześciu tygodniach użytkownicy otrzymują do rąk kolejny zbiór poprawek, nowych funkcji, a także lepsze wsparcie technologii webowych. Zobaczmy co takiego znajdziemy w tej wersji, tak desktopowej jak i mobilnej. Najnowsza wersja Firefoksa nie wprowadza zmian, które można zauważyć na pierwszy rzut oka. Jest to raczej…

Mozilla wzywa do porzucenia Google Chrome na rzecz Firefoksa

80
OPROGRAMOWANIE 25.08.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Rywalizacja pomiędzy różnego typu oprogramowaniem czasami zamienia się w otwartą wojnę. Sytuację taką możemy zaobserwować właśnie teraz – Robert O’Callahan, jeden z głównych inżynierów pracujących nad przeglądarką Firefox na swoim blogu rzuca rękawice w stronę Google i apeluje do użytkowników, aby porzucili oni Chrome. Oczywiście wszystko to na rzecz produktu Mozilli. Choć argumenty którymi się posługuje są prawdziwe, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jest to nie tylko krzyk o pomoc, ale i krzyk rozpaczy w związku z utratą udziału na rynku. Programista w swoim wpisie wytacza przeciwko…

Recenzje użytkowników

szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1
wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0

Komentarze

Dżejek (niezalogowany) 17.09.2014 13:33 #7743

@gon (niezalogowany): mi też Australis bardziej pasuje niż stary interfejs .co do użytkownika @Sandra 1 no to rzeczywiście coś nie tak z tym użytkownikiem o tym nicku .

gon (niezalogowany) 17.09.2014 10:00 #7742

@Sandra 1, tak bardzo lubisz oceniać ludzi "przerośnięte ego" :) Tak bardzo byłaś przeciwna Australis w FF a naprawdę ten interfejs dużo bardziej mi pasuje niż stary.

V4C2 (niezalogowany) 16.09.2014 18:48 #7741

Czy znacie jakiejś przeglądarki na silniku Gecko które nie są dostępne na tym portalu

Sandra 1  16.09.2014 12:33 #7740

@drylek: No to się nie pomyliłam masz trochę przerośnięte ego bez urazy.Tak jak napisał @juta i bardzo trafnie - Za to lubię Firefoksa, wszystko w nim mogę ustawić/dostosować do własnych potrzeb, do tego jest szybki.

Co myślicie o tym? (niezalogowany) 16.09.2014 09:01 #7739

Dostęp do banku po godzinie bez hasła po awarii zasilania (brak prądu) w Firefox. Chyba obniżono poziom bezpieczeństwa w najnowszym Firefox w zakresie przechowywania informacji wymienianych, w połączeniu HTTPS po zakończeniu sesji. Parametrem bezpośrednio odpowiedzialnym za sposób działania mechanizmu przywracania sesji jest browser.sessionstore.privacy_level, który po instalacji przeglądarki przyjmuje wartość 0 (zero) - w about:config funkcja browser.sessionstore.privacy_level , co pozwala użytkownikowi na kontynuowanie przeglądania z którym zostało ono przerwane, jeśli przeglądarka restartuje. Ta preferencja kontroluje kiedy do przechowywania dodatkowych informacji o sesji: zawartość form, pozycji paska przewijania, pliki cookie i dane POST. Możliwe wartości i ich skutki: 0 (zero) - przechowywać dodatkowe dane sesji na każdym miejscu (domyślnie jest tak włączone!), 1 - przechowywać dodatkowe dane sesji dla niekodowanych (HTTPS) nie tylko witryn, 2 - nigdy nie przechowywać dodatkowych danych sesji. Ps. Ja zmieniłem na "2" dla bezpieczeństwa. Pozdrowił.

kuboludek100  15.09.2014 19:35 #7738

Zauważam od dłuższego czasu lagowanie przeglądarki w Mapach Google. Widzę, że mimo kolejnych wydań nadal problem występuje. Na Google Chrome chodzi to bardzo płynnie. Natomiast na Firefox, troszkę kiepsko to wygląda, zwłaszcza przy mocnym komputerze.

aragorn9  15.09.2014 18:19 #7737

@Małek łobuz szpieg (niezalogowany): Część opcji znikło ze względu na zmieniony interfejs

Małek łobuz szpieg (niezalogowany) 15.09.2014 18:06 #7736

W "about:config" jest coraz mniej funkcji, które kiedyś (pół roku temu) przestawiałem np. na "false" lub inaczej...

aragorn9  15.09.2014 17:47 #7735

W narzędziach dla deweloperów pojawiała się opcja robienia robienia zrzutów ekranu, ktoś może odkrył gdzie się zapisują? Bo po kliknięciu u mnie nic się nie dzieje, schowek również jest pusty.

juta  15.09.2014 15:08 #7734

@Karol Kurczuk: Za to lubię Firefoksa, wszystko w nim mogę ustawić/dostosować do własnych potrzeb, do tego jest szybki :)

drylek  15.09.2014 14:30 #7733

@Sandra 1: Tylko nie chłopiec jak juz coś to mężczyzna :(. A co do tematu to FX miewał humory, zwłaszcza po aktualizacjach, choć ze wszystkich najlepiej się sprawdza (problemy z flashem faktycznie się pojawiały w filmikach video czy to na youtubie czy też innych stronach zwierających adobe). Teraz w końcu stworzyli konkretną aktualizacje, czyli32.0.1. i chylę czoła programistom. Skok wydajnościowy na HDD ogromny [skąd możesz wiedzieć jak juz dawno masz SSD :) ] Szybszy i stabilniejszy zrobiono duzo poprawek.
Pozdrawiam cię dziewczynko!!!

Karol Kurczuk  15.09.2014 13:48 #7732

@juta: trochę dużo pamięci na dwie karty przydziela, ale da się żyć, mam tą przeglądarkę tylko dla tego,że jest mega konfigurowalna

juta  15.09.2014 07:50 #7731

@Karol Kurczuk: @drylek Też jestem bardzo zadowolony z obecnej wersji :)

Karol Kurczuk  15.09.2014 00:04 #7730

@juta: Wreszcie dobra wersja :)

irdeto (niezalogowany) 14.09.2014 20:43 #7729

Od wersji ff.32 coś się popsuło :(
Chodzi mi o to,że nie pokazuje tych obrazków-miniaturek przy nazwie danej strony.
Są wyjątki,że niektóre strony pozostały z tym,ale większość już nie ma.
Sprawdziłem na dwóch kompach i to samo :(
Musiałem odinstalować i wrócić do ff.31 i w ustawieniach zmienić,by nie pobierało aktualizacji.
Czy to się kiedyś zmieni, było po staremu..????

Sandra 1  14.09.2014 20:24 #7728

@drylek: Coś się z tobą dzieje nie tak jak ostatnio zemściłeś na FF z miesiąc temu może więcej jeszcze ci napisałam ze dla ciebie nie ma już przeglądarki,że nie wrócisz do FF a teraz robisz wielki szum i w niebo głosy zachwalasz FF z ciebie to kapryśny chłopiec.

leda79  14.09.2014 20:16 #7727

@Juradam:

Akurat ten dodatek to u mnie podstawa w każdej przeglądarce :) (Opera,Chrome,Firefox).Ale w lisku na youtube blokuje mi nadal filmiki,mimo że w opcjach mam odznaczone nie blokowanie filmów html 5.A samą stronę youtube mam dodaną do białej listy/

drylek  14.09.2014 19:36 #7726

@juta: Speeeeeeeeeeeeeeeed F-1 (-irefox) !!!

juta  14.09.2014 10:29 #7725

@Juradam: Dodatek dobry, można też np. w dodatkach ustawić ''pytaj o aktywacje'' i efekt będzie podobny, dopiero po kliknięciu odtworzy się filmik :)

@drylek U mnie też śmiga bardzo dobrze :)

Juradam  14.09.2014 08:12 #7724

Polecam przydatny dodatek Flashblock 1.5.17, który nie pozwala na autoodtwarzanie filmów na stronie co przy otwieraniu wielu okien znacząco spowalnia działanie przeglądarki. Zamiast filmu jest przycisk odtwarzania, ale po jego naciśnięciu można odtworzyć film :)

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.