r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Firefox 49.0.1

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Aplikacja świetnie radzi sobie z nowoczesnymi standardami internetowymi, zapewniając wsparcie dla HTML5 i CSS3, a także szybko renderując witryny. Jest to jednocześnie program, który dba o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, a także pozwala na znaczne rozszerzenie swojej funkcjonalności za pomocą darmowych dodatków. Firefox w przeciwieństwie do Chrome i Internet Explorera pozwala na znacznie większe dopasowanie programu do potrzeb użytkownika.

Galeria programu

Program po instalacji oferuje najważniejsze funkcje przydatne podczas codziennego korzystania z Internetu. Firefox, posiada intuicyjny interfejs, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku zerwania połączenia internetowego.

Firefox zapewnia wysoką zgodność z HTML5 i CSS3, wspiera także połączenia HTTP/2. Dzięki przesyłanym przez Mozillę informacją chroni użytkownika przed fałszywymi stronami internetowymi. Aplikacja integruje się z funkcjami interfejsu Windows (np. wskaźnik pobierania pliku), pozwala także na skorzystanie z wbudowanych, bogatych opcji przeznaczonych dla twórców stron internetowych. Dzięki Firefoksowi nie tylko przeglądniemy strony, ale także stworzymy zupełnie nowe.

Firefox posiada system izolacji procesów, dzięki któremu awaria dodatkowych wtyczek (np. Flash) nie powoduje utraty danych i zamknięcia całej przeglądarki. Skorzystać możemy także z funkcji zaawansowanego grupowania kart (Panorama) i wbudowanego komunikatora głosowego Hello. Od pewnego czasu użytkownicy Firefoksa mogą dodatkowo używać zintegrowanych usług internetowych jak choćby magazynu do przechowywania stron Pocket.

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu ogromna ilość rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników RSS czy akceleratory pobierania plików. Dzięki rozbudowanym rozszerzeniom użytkownik jest w stanie spersonalizować przeglądarkę, w stopniu nieosiągalnym dla osób korzystających z Google Chrome.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Nowa wersja przeglądarki Mozilla Firefox już dostępna: goodbye, Hello!

86
OPROGRAMOWANIE 20.09.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Przyzwyczailiśmy się już, że w zbliżonym terminie do użytkowników trafiają nowe wersje dwóch konkurujących ze sobą i popularnych przeglądarek. Pisaliśmy już dziś o dostępności nowej Opery z 40 z wbudowanym VPN-em, czas pochylić się nad zmianami w opublikowanej właśnie nowej wersji przeglądarki Mozilla Firefox, oznaczonej numerem 49. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Firefoksie 49 największej zmiany nie stanowi nowa funkcja, a brak dostępności jednej z dotychczasowych. Mozilla zdecydowała, że czas zakończyć nieudany eksperyment z implementacją Hello – programu wykorzystującego API…

Wkrótce nowość w Test Pilot Firefoksa. Mozilla nie zachwyca pomysłowością

41
OPROGRAMOWANIE 18.08.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Od momentu premiery drugiej odsłony programu Test Pilot dla Firefoksa, testowych rozszerzeń prezentujących funkcje, które mogą w przyszłości trafić do tej przeglądarki, pojawiło się niewiele. Oprócz inicjalnych trzech, w ostatnim czasie udostępniono sprytne narzędzie, które na stronach 404 umożliwia wyświetlanie starszych kopii z Internet Archive. Tym bardziej cieszy, że program nabiera rozpędu i wkrótce w ramach Test Pilot pojawi się nowe rozszerzenie. Według nieoficjalnych informacji, ma ono stanowić rozbudowane narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Uruchomiono już nawet stronę…

Recenzje użytkowników

Szybkość, znacznie lepsza płynność (włączona elektorliza)
Zużycie procesora przy oglądaniu video.
ocena użytkownika

Na początku włączyłem wersję prosto po aktualizacji i brak różnicy w szybkości i płynności. Elektroliza była wyłączona, więc kilka zmian w about:config i ponowiłem testy. Jestem więcej niż zadowolony, bo w końcu lisek działa tak jak powinien na początku. Nie mam mocnego laptopa. Dual-core 2GHz i 1GB Ramu, do tego Windows XP. Zmiany więc u mnie były dość mocno widoczne. Strony przeładowane flaszami zawsze zacinały przy przewijaniu, teraz bez problemu, mam otwartych takich stron kilka i wszystkie chodzą płynnie! Niestety nie ma róży bez kolców. Filmy w 720p lubią się lekko ścinać, choć nie tak bardzo jak we wcześniejszych wersjach przeglądarki, osiągając nawet 100% zużycia procesora. Na KmPlayer przy dobrym materiale 1080p mało kiedy przekracza 50%, a to spora różnica. Jak dopracują mniejsze zużycie procesora podczas oglądania video, będzie to przeglądarka idealna ;)

16.07.2016 22:23 | Recenzja do wersji 47.0.1
Wygodna, duża ilość dodatków. W miarę stabilna.
Nie pasują jej co niektórzy...
ocena użytkownika

"Nie pasują jej co niektórzy" Znalazłem takiego "kogoś" strona facebook.com Po otwarciu strona jest nie stabilna. Nie działa część funkcji. Przy próbie odtwarzania plików video następuje przerwanie i wygenerowanie komunikatu o błędzie.
Na innych stronach nie wychwyciłem nic tego rodzaju zakłóceń.
Mimo ostatnich niedociągnięć Mozilla moim zdaniem należy i tak do najlepszych przeglądarek.
Pójście na wyłączenie Adobe FlashPlayer-a nie było chyba do końca przez programistów Mozilli przemyślane.

16.06.2016 22:18 | Recenzja do wersji 47.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #11778 30.09.2016 12:42

Czy redakcja mogłaby dodać linki do pobrania wersji ESR?

wiktor25   1 #11777 29.09.2016 23:18

@adow2201: wolę być polaczkiem niż nie wiadomo kim

  #11776 29.09.2016 20:49

@adow2201: A kto to jest "Polaczek"? A o ile wzrośnie wydajność Firefoksa po zmianie dysku na SSD? Są jakieś pomiary ogólnodostępne? Robiłeś może takie? Bo jestem ciekawy czy warto wydawać kilkaset złotych.

adow2201   8 #11775 29.09.2016 20:15

@Anonim (niezalogowany): obowiązkowo SSD,nie tylko ci się przyda do Firefoxa ale przestaniesz katować system i komputer ale jak masz komputer z 20-wieku to wyrzuć ten komp na złom.Najwyższa pora wreszcie żeby Polaczki dodreptali do 21-wieku i nie płakali ciągle ze im Firefox muli.

  #11774 29.09.2016 16:38

@adow2201: Cześć adow. Ty tu jesteś taki obeznany, to widać. Co sądzisz o wymianie dysku na SSD? Firefox będzie działać lepiej? Była tu taka porada.

wiktor25   1 #11773 29.09.2016 10:34

a u mnie strasznie zamula po wejściu nowej aktualizacji .Wiktor25

adow2201   8 #11772 28.09.2016 19:07

No właśnie tak się dzieje jak się ma bajzel w systemie i w komputerze jak tu niektórzy piszą brak minimalnej wiedzy.

  #11771 28.09.2016 17:11

@biber (niezalogowany): W ten sposób właśnie działa odświeżenie, że przywraca przeglądarkę do stanu początkowego zostawiając tylko dane jak historii przeglądania i zakładek.
Może problem powoduje któreś rozszerzenie?

anonim (niezalogowany) 27.09.2016 10:27: CCleaner chyba nie czyści nic więcej poza tym co jest pod Ctrl+Shift+Del/ Jako rozwiązanie tymczasowe można odznaczyć Firefoksa z CCleanera i czyścić ręcznie w przeglądarce.

Inżynier programista (niezalogowany): Nie doświadczyłem takiego problemu. Jeśli chcesz mieć pewność by zgłoszenie zostało przyjęte to proponuję według poniższych instrukcji
http://dblohm7.ca/blog/2014/08/14/diffusion-of-responsibility/

WojtekX (niezalogowany): Warto zawsze spróbować odświeżenia Firefoksa na "about:support" (prawy góry róg). Nie zajmuje to dużo czasu.

Kto doświadcza problemów z nową wersją Fx-a, może rozważyć instalację wersji z rozszerzonym wsparciem (tzw. ESR) bazującej obecnie na funkcjach wersji 45
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/all/

  #11770 28.09.2016 13:04

wojtek,ccleanerm wyczysc cache dns,musisz zaznaczyc cc tą opcje może to pomoże

  #11769 28.09.2016 12:04

http://arewee10syet.com/ Strona, gdzie można sprawdzić czy rozszerzenia są kompatybilne z e10s. Hmm sprawdziłem, owszem mam wszystkie ok, a mimo to komunikat "okna wieloprocesorowe wyłączone przez dodatki". Czy ktoś coś wie na ten temat?

  #11768 28.09.2016 10:06

W tej wersji nie działa najważniejszy dodatek pocztowy X notifier. Kpina jakaś

  #11767 28.09.2016 10:03

U mnie nie otwierają się prawie żadne strony po zaktualizowaniu do wersji 49. Zainstalowałem wersję beta 50, to samo.
Powróciłem do wersji 48 i nadal to samo. You Tube też się nie otwiera.
Próbowałem już chyba wszystkich opcji udzielanych w internecie, nic nie pomaga, strony się nie otwierają.
Mam o tyle dobrze że mogę korzystać jeszcze z laptopa, system 8.1 x64, żeby coś poczytać, ja mam komputer stacjonarny z systemem windows 10 x64 bit. Przeczytałem również że ponowna reinstalacja również nie rozwiązuje problemu.
Komputer przeskanowany paroma skanerami, nie ma wirusów.
Może ktoś udzielić sensownych porad, zaleceń ?

  #11766 27.09.2016 21:18

Jeżeli ktoś ma możliwość kontaktu z twórcami tej przeglądarki (przeglądarki Firefox), to niechże ich poinformuje, żeby w końcu naprawili ten zrąbany moduł pobierania plików, który wprowadza w błąd użytkowników informacją o prawidłowo pobranym pliku przy zerwaniu połączenia z internetem. Dla mnie nie stanowi to problemu, bo od lat o tym wiem, z racji wykonywanego zawodu programisty, ale miliony osób musi mieć z tego powodu straszne problemy, których pewnie nawet nie wiążą z tą przeglądarką. Jak można przez tyle lat nie wykryć tak dziecinnego błędu? Chyba oni nie wiedzą, że jest coś takiego jak rozłączenie internetu w trakcie pobierania pliku. Skandal!. Niechże im ktoś to w końcu powie. Ja próbowałem się z nimi skontaktować, ale mi się nie udało. Niszczą światowe zasoby plików od wielu lat. I są w tym jedyni. Trzeba im to w końcu powiedzieć, żeby to naprawili. Nie każdy jest informatykiem i sprawdza dany plik po pobraniu, tylko przesyła go np. dalej na jakieś serwery udostępniające i potem są takie pouszkadzane (niekompletne). Myślałem, że w końcu sami to wykryją, a tu mila kolejny rok i absolutnie nic z tym nie robią. Kolejna wersja ich przeglądarki i cały czas ten sam straszny błąd.

  #11765 27.09.2016 20:43

Firefox cały czas, niezmiennie od lat, psuje światowe zasoby plików. Polega to na strasznym błędzie w module pobierania plików, który po zerwaniu połączenia internetowego często wprowadza użytkownika w błąd, jakoby plik został w całości (prawidłowo) pobrany, co jest oczywiście, w większości przypadków, nie prawdą. Żeby przez tyle lat jej twórcy nic z tym nie zrobili? To skandal! Kogo oni tam zatrudniają, żeby tak dziecinnego błędu przez tyle lat nie wychwycić? Skandaliczne działanie, niszczące zasoby światowych danych. Może ktoś by ich w końcu o tym błędzie poinformował? Widocznie oni mają internet, który nigdy się nie rozłącza i trzeba ich o tym poinformować.

  #11764 27.09.2016 20:25

Tylko mi przy ładowaniu jakiejkolwiek strony znikają na moment przyciski zamknij/minimalizuj itd.? :v + parę innych rzeczy mi się skopało, chociaż jedynie od strony wizualnej, to jednak denerwują.

  #11763 27.09.2016 13:38

@anonim (niezalogowany): U mnie ok na domyślnych ustawieniach.Wył. tylko monitoring.

  #11762 27.09.2016 10:27

@rjakrower: Tak w CCleanerze mam zaznaczone wszystko do czyszczenia i nie ma tego problemu z Firefoksem 48.02, którego miałem wcześniej, i którego na próbę znowu zainstalowałem.
Nie chciałbym rezygnować z CCleanera ale sytuacja jest wkurzająca bo po każdym czyszczeniu trzeba na nowo ustawiać Firefoksa (49.01)

  #11761 27.09.2016 10:12

Od aktualizacji do wersji 49 miejscami rozciąga stronę, tak że nie można nawet było dodać komentarza, na krótko pomaga odświeżenie programu, opcja dostępna przy włączonym shift podczas uruchamiania programu. Wywala wówczas dodatek od reklam uBlock Origin!
Aktualizacja z 1 nie pomogła. Jakaś sugestia panie i panowie?

  #11760 27.09.2016 06:41

Chamusie nie odpowiedzą niezalogowanym na posty o problemach z Flashem po ostatnich aktualizacjach. A co, my som takie mondre.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.