Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1
wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0

Komentarze

juta  01.08.2014 10:33 #7617

@Full-KingKong (niezalogowany): https://nightly.mozilla.org/

Full-KingKong (niezalogowany) 01.08.2014 07:59 #7616

skąd mogę pobrać Firefoksa 34.0 tego w wersji 32 bit po Polsku lub po angielsku ??.

PT (niezalogowany) 31.07.2014 19:55 #7615

@WSZR: Nie zaznaczyłem (w każdym razie nie pamiętam, a we wcześniejszych wersjach było OK). Ale rzeczywiście, ta opcja była zaznaczona. Po wyłączeniu jest tak jak chciałem :) Dzięki wielkie!!!

I.R.E.K  31.07.2014 17:42 #7614

@Iron112: Pewnie używasz Avascika dziurawego a Adware i PuP zabiły ci system .

WSZR  31.07.2014 08:51 #7613

@PT (niezalogowany): Pewnie zaznaczyłeś sobie w opcjach -> zaawansowane -> zawsze używaj klawiszy kursora do nawigacji po stronach.

PT (niezalogowany) 30.07.2014 23:06 #7612

Czy macie też problem z pojawianiem się wskaźnika w oknach do wpisywania tekstu (tej migającej pionowej kreseczki) w różnych dziwnych miejscach strony (np dół przedostatniego postu na forum, w środku włączonego w okienku filmu, w oknie wyszukiwarki google, ale jakby poniżej, bez możliwości rozpoczęcia wpisywania). W 30 to się zaczęło, nie mam tego w innych przeglądarkach.

1 (niezalogowany) 30.07.2014 11:34 #7611

dotych co sie zawiesza- a nie używają czasami zapory comodo - bo tam w hips - blokada zachowań trzeba wyłączyć viruscope, prznajmniej ja tak miałem, co chwila się zawieszała teraz mam spokój i nawet nowa wersja sie nie zawiesza ani raz.

Iron112  29.07.2014 12:39 #7610

Niestety, program zalicza co chwile jakieś zwiechy i nie można na to nic zaradzić, ani znaleźć przyczyny takiego zachowania. Było kilka miesięcy spokoju, a po aktualizacji znowu kicha, chyba trzeba będzie pożegnać się z Firefoxem i poszukać jakiejś alternatywy u konkurencji ...

WSZR  26.07.2014 09:02 #7609

W Aurorze domyślnie jest już HTML5 na Youtubie i nie można tego zmienić. Natomiast w becie, w dodatkach pojawiła się nowa opcja, jaką są "eksperymenty". Na razie dostępny jest tłumacz stron przez Microsofta, ale w Aurorze ta opcja jest wyłączona.

Arek 2014 (niezalogowany) 25.07.2014 13:53 #7608

@marek 2010 (niezalogowany): no wreszcie ktoś mądrze pan tu napisał na temat Linuksa Minta i Firefoksa .co do wyszukiwarki w firefoksie to polecam ustawić wyszukiwarkę https://www.ixquick.com/ jako stronę startową bo to najlepsza mym skromnym zdaniem wyszukiwarka po polsku .

marek 2010 (niezalogowany) 24.07.2014 19:27 #7607

Warto przyjrzeć się Firefox przez system operacyjny Linux Mint.do instalacji przez boot płytę jako start dwóch niezależnych systemów czyli główny na dysku -Windows i live Linux Mint. Firefox działa fantastycznie i pewnie Flesh pozostanie jako wybór.Dodatkowo są wgrane strony z współpracą Z Firefoksem jako bezpieczniejsze nieśledzące.Dobra alternatywa kiedy padnie XP-ek. Linux ma ciekawą alternatywę.Dużo wtyczek.A w ogóle warto poznać coś nowego,by utrzeć bezczelność korporacjom przykładem jak Google..You Tube jest odizolowany,jednak i tu bez problemu można ustawić jako startówkę.Oczywiście internet ma wiele cenniejszego do zaoferowania,

DanKar REDAKCJA 24.07.2014 00:26 #7606

@michalex1992: W tej sprawie skontaktuj się z redakcją portalu pod adresem e-mail: redakcja@dobreprogramy.pl

michalex1992  23.07.2014 22:29 #7605

@DanKar: Mam pytanie jak mogę usunąć moje komentarze na dobrych programach bo nie wiem jak to zrobić

Anonim (niezalogowany) 23.07.2014 20:00 #7604

U mnie się zawiesza a nowe wersje nie zmieniają tego,można coś z tym zrobić?

juta  23.07.2014 19:31 #7603

@marek 2010 (niezalogowany): W Firefoksie najprawdopodobniej od wersji 33.0 http://www.dobreprogramy.pl/Zmierzch-Flasha-do-konca-roku-odtwarzacz-HTML5-w-You...

1bzdyk (niezalogowany) 23.07.2014 19:31 #7602

@Mocny Full
Poczytałem komentarze na stronie dodatku 'Disconnect'. Czy dobrze rozumiem, że dubluje on funkcje Adblocka, Ghostery, No Script i czego jeszcze...? Czyli - oszczędzenie pamięci przy włączonym 'Disconnect', przez wyłączenie najbardziej chyba RAMożernego ze wszystkich Adblocka, jest realne? Czy 'Disconect' w ogóle nie gryzie się z innymi dodatkami o podobnym przeznaczeniu? Bo z tego co widzę po komentarzach, niektórzy używają równolegle z wyżej wymienionymi. ... A więc - które warto?

juta  23.07.2014 15:50 #7601

@Bogdan_G: Faktycznie masz racje, wszystko przez nową wersję dodatku, teraz gra gitara, dzięki !

Bogdan_G  23.07.2014 15:06 #7600

@juta: Bo dzisiaj wyszedł nowy adblock plus. Wejdź na dodatki, wpisz adblock, wyszukaj i pierwsza będzie dzisiejsza wersja. Dostosowana do Firefox 31. To zainstaluj. Rano jeszcze jej nie było...

juta  23.07.2014 07:30 #7599

Po zainstalowaniu najnowszej wersji u mnie pierwszym dodatkiem jest ABP, a tu takie coś ''nie udało się zainstalować dodatku ponieważ nie pasuje on do dodatku oczekiwanego przez program Firefox'', o co tu chodzi ? Nigdy wcześniej tak nie miałem.

marek 2010 (niezalogowany) 22.07.2014 23:02 #7598

Czyżby to była ta wersja na którą Google wymusza tylko HTML5 nie dając szansy użytkowania dla Flash.Wiem, wiem - dziwak,bo takiemu Flash potrzebny.Ma swoje minusy. Jest niebezpieczny,jak i auto dla drodze osiedlowej w rękach małolata.Ma też...nieliczne plusy,które innym niewidoczne.HTML5 najbardziej sprawdza się dla trendy dzieciaków mobilaków.Jako niereformowalny PC-towiec dbam bym ja rządził co wrzucić do plecaka kiedy wynoszę się poza dom.Dla użytkowników laptopa i smart gadżetów to jedyny argument przydatności tego HTML5.Nadal niedopracowany,pospiesznie siłowo wciskany.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.