Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox 33 to znacznie większa responsywność i szybszy JavaScript

152
OPROGRAMOWANIE 14.10.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

W ostatnich dniach użytkownicy Google Chrome mogli zapoznać się z nową wersją tej przeglądarki. Za ciosem idzie też konkurencja w postaci Firefoksa od Mozilli. Najnowsza edycja oznaczona numerkiem 33 wprowadza szereg istotnych zmian, w szczególności pod maską, a więc niewidocznych na pierwszy rzut oka, ale jednak odczuwalnych podczas pracy z aplikacją. To wydanie powinno zwiększyć wydajność liska, a także zgodność z nowoczesnymi technologiami webowymi. Mozilla postanowiła zająć się przede wszystkim niską responsywnością przy pomocy mechanizmu Off Main Thread Compositing (OMTC). Stosowane do…

Pale Moon Commander: Firefox niczym dobrze skrojony garnitur

15
OPROGRAMOWANIE 07.10.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Firefox to spośród wiodących na rynku przeglądarek aplikacja, którą możemy spersonalizować w największym stopniu. Ustawienia dają nam do dyspozycji wiele opcji, ale jeszcze więcej jest schowanych „pod maską” i dostępnych choćby za pomocą podstrony about:config. Niestety, nie każdy wie, co oznaczają wszystkie linie konfiguracyjne. Tutaj z pomocą przychodzi Pale Moon Commander. Jest to o dodatek do przeglądarki Firefox i jego pochodnych, który pozwala na łatwą konfigurację jej zaawansowanych ustawień. Dzięki niemu użytkownik będzie mógł dokładnie skonfigurować np. opcje związane z akceleracją…

Recenzje użytkowników

szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1
wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0

Komentarze

jorg35x  21.10.2014 14:48 #7950

Jest już darmowa wersja Ad Muncher tylko używać,ja się nie bawię w jakieś blokery do przeglądarki bo tylko obciąża : http://www.admuncher.com/

Kudłaty Młodzian z Toronto (niezalogowany) 21.10.2014 13:16 #7949

Dobre Rozszerzenie do Firefoxa na reklamy i pop-upy.
Adguard AdBlocker - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/adguard-adblocker
Co AdGuard AdBlocker robi:
1. Blokuje wszystkie ogłoszenia, w tym:
- Reklamy wideo (w tym reklamy wideo YouTube)
- Reklamy multimedialne jak reklamy wideo, reklamy pełnoekranowe i pływające
- Niechciane pop-upy
- Banery i reklamy tekstowe (w tym reklamy) Facebook
2. Przyspiesza ładowanie strony i przepustowość, dzięki brakującym reklamom i oknami pop-up
3. Blokuje wiele spyware, adware i dialer'y (opcjonalnie)
4. Ochrona prywatności poprzez blokowanie wspólnych systemów śledzenia innych firm (opcjonalnie)
5. Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i phishingiem (opcjonalnie).
Wystarczy włączyć filtr Spyware i śledzenia w ustawieniach AdGuard.

Enzo69  20.10.2014 23:42 #7948

@R i p l e y (niezalogowany): Pomocny poradnik. Podziękował.

Tylko takie info (niezalogowany) 20.10.2014 10:40 #7947

Moje "dodatkowe" ustawienia (sugestia) w about:config

accessibility.blockautorefresh *na true
browser.sessionstore.resume_from_crash *na false
browser.chrome.toolbar_tips *na false
browser.preferences.inContent *na true
browser.newtab.url *na "about:blank"
browser.sessionstore.privacy_level *na 2 [0]
dom.popup_maximum *na 0 [20]
dom.ipc.plugins *wszystko na false (liczby całkowite nie zmieniać)
geo.enabled *na false
extensions.blocklist.enabled *na false
extensions.getAddons.cache.enabled *na false
image.animation_mode *na "none" [normal]
images.dither *na false
network.prefetch-next *na false
network.http.sendRefererHeader *na 0 [2]
layout.css.visited_links_enabled *na false
privacy.popups.disable_from_plugins *na 3 [2]
security.tls.version.max *na 1 [3]
security.tls.version.min *na 2 [0]

(Antypodsłuch) też (niezalogowany) 20.10.2014 08:12 #7946

@Dżejek (niezalogowany): #7931
JAP / JonDo (freeware). Protection of Privacy on the Internet - http://anon.inf.tu-dresden.de/index_en.html

Anonymous-11191934 (niezalogowany) 20.10.2014 07:50 #7945

Rozszerzenie "CustomizeGoogle" już nie będzie wogóle działać w Firefoxie wyższym niż 33.0, czy jak?
Ktoś może wie coś na ten temat?
Link: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/customizegoogle

Tylko takie info (niezalogowany) 20.10.2014 06:10 #7944

@drylek:
* Secure Login - Secure Login is an extension for Firefox integrated password manager. - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/secure-login/?src=ss
* Saved Password Editor - Dodaje możliwość tworzenia i edytowania wpisów haseł w menadżerze haseł. - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/saved-password-editor
*MaskMe - Online Privacy Protection - Mask your email, phone, and credit card as you browse and shop on the web. - https://www.abine.com/maskme

R i p l e y (niezalogowany) 19.10.2014 20:51 #7943

@Enzo69: Polecam - BetterPrivacy -
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/betterprivacy
Ustaw BetterPrivacy tak: Otwórz menu / Dodatki / Opcje / Options & Help i zaznacz tylko to (bynajmniej ja tak mam): Delete Flash cookies Firefox exit, Delete Flash cookies on aplication start, Delete Flash cookies by timer, Time interval: ustaw 1 lub 2 seconds, Also delete Flashplayer default cookie. It stores.... , On cookie deletion also delete empty.... , Disable Ping Tracking, Prevent the Firefox 'Clear Recent History' functions from.... i zatwierdzasz ustawienia na OK. To wszystko.
Przydatne czasami - QuickNote - Proste Rozszerzenie do przesyłania do notatek tekstu pochodzącego ze stron internetowych oraz przechowywania tekstu wprowadzonego do notatki. Oczywiście przechowywany tekst wklejać też można np. do Komentarzy.
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/quicknote
Pozdrawiam.

W-www-W (niezalogowany) 19.10.2014 20:14 #7942

@Enzo69:
Np. tu: PRISM / BREAK https://prism-break.org/pl/categories/windows/
Po prawej stronie są Kategorie - można sobie poczytać etc... jak coś :)
Pozdrawiam.

Enzo69  19.10.2014 18:45 #7941

@Pablo79: Dzięki Pablo79 za info o darmowym Ad-muncherze. Zawsze był płatny.

Pablo79  19.10.2014 17:43 #7940

@W-www-W (niezalogowany): Owszem Ad Muncher jest już za free, ale jak na razie nie działa z IE11.

Oto link do pobrania: http://www.admuncher.com/download

testowo  19.10.2014 15:47 #7939

@Dżejek (niezalogowany): słabe rozszerzenie, po usunięciu FF33 stało się zagrożone mimo że przed usunięciem ustawiłem TLS 1.0

Bez już było tak jak pisze @aragorn9
Ja więc zalecam ostrożność…
(mnie się udało to naprawić z 3 próbą instalacji dodatku, ale lepiej od razu przez about:config
potem zmienić wpis security.tls.version.min ustawić na 1, 2 lub 3;
to odpowiednio nowsza wersja tls 1.0, 1.1, 1.2)

jorg35x  19.10.2014 15:42 #7938

@drylek: Lepiej już nic nie pisz.

Anonim (niezalogowany) 19.10.2014 15:38 #7937

@drylek: Ty już nie jesteś wiarygodny lepiej nic nie pisz na temat przeglądarek.
@Dżejek (niezalogowany) -@aragorn9 ma rację nie trzeba nic instalować

Enzo69  19.10.2014 14:31 #7936

Czy warto bawić się w program promowany przez promotora Dżejek "Tor Browser Bundle". Jak to się ma co do Windows 8.1, bo widzę kompatybilność tylko do wersjii okienkowej nr.7. Jak jest z prędkością przeglądania, w stosunku do oryginału (Firefox),tego programu do pełnej anonimowości w sieci? Proszę o wypowiedź osoby, które kiedykolwiek zasmakowały użytkowania programu Tor.

aragorn9  19.10.2014 14:30 #7935

@Dżejek (niezalogowany): firefox 33 nie jest na to podatny, nie trzeba doinstalowywać dodatków

Anonim (niezalogowany) 19.10.2014 11:57 #7934

@Dżejek: -udostępniam tylko newsa (niezalogowany):
** Cryptocat ** Chat with privacy - Wszystko jest szyfrowane przed opuszczeniem komputera. Nawet sama sieć Cryptocat nie może odczytać wiadomości. - https://crypto.cat
Pozdrowił.

:D (niezalogowany) 19.10.2014 11:50 #7933

Osoby, które chciałyby zablokować wyciek historii z przeglądarki Firefox mogą to uczynić za pomocą ustawień w " about:config " zmieniając to w " layout.css.visited_links_enabled " z true na false.
Tak zwany CSS History Hack stwarza sprzyjające okoliczności dla osób, które chciałyby uzyskać podgląd historii użytkownika, a przez to dostęp do jego prywatnych danych. Problem dotyczy połączenia selektora CSS z metodą getComputedStyle (?) dostępną w JavaScript. Funkcja w normalnym trybie m.in. pozwala nam dowiedzieć się, które strony WWW już odwiedziliśmy - ich linki wyświetlane są w innym, zwykle ciemniejszym kolorze. Jest to przydatna usługa, jednak ma swoją złą stronę. Za jej sprawą osoby niepowołane mogą poznać historię naszych wizyt w Internecie.

W-www-W (niezalogowany) 19.10.2014 11:46 #7932

@Dżejek (niezalogowany): [hu hu ha, hu hu ha, nasza sesja jest zła...] czyli: Jeśli chciałbyś ukryć coś przed innymi, może nie powieneś był tego w ogóle robić?
Test START PANIK - http://startpanic.com

INFO: Ad Muncher (Free!) program blokuje nie tylko reklamy, ale również pozwala użytkownikom blokować określone zbędne elementy o różnej treści znajdujących się na poszczególnych stronach internetowych. W tym między innymi likwiduje niechciane, wyskakujące okna we wszystkich przeglądarkach internetowych. Stanowi godną alternatywę dla popularnej wtyczki Adblock. Ponadto przyśpiesza ładowanie stron internetowych oraz blokuje złośliwe oprogramowania typu spyware, adware czy dialery.
http://www.admuncher.com/free

Dżejek (niezalogowany) 19.10.2014 09:54 #7931

SSL Version Control https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ssl-version-control/ ten dodatek koniecznie trzeba zainstalować i zmienić w opcjach szyfrowanie na jeden z wybranych TLS ( 1.0 LUB 1.1 A NAJLEPIEJ TO NA 1.2 )
Przed zainstalowaniem dodatku jednak naprawdę warto sprawdzić czy jesteście podatni na Poodle na tej stronce
https://www.poodletest.com/ Jeśli zobaczysz pudla, -skisłeś a obok niego napis w chmurce ,,Vulnerable!''
Jeżeli natomiast zobaczysz szczęśliwego ładnego pieska z chmurką obok z napisem ,,Not vulnerable'' NO TO MASZ POWÓD DO ZADOWOLENIA.
Ja zainstalowałem dodatek SSL Version Control 0.2 zmieniłem w opcjach na TLS 1.2 i odświeżyłem https://www.poodletest.com/ a następnie po odświeżeniu zobaczyłem tego zczęśliwego ładnego pieska z chmurką obok z napisem ,,Not vulnerable''
i mam spokój .
dodam jeszcze 3 interesujące artykuły na temat Poodle
- https://blog.mozilla.org/security/2014/10/14/the-poodle-attack-and-the-end-of-ss.../
- https://www.imperialviolet.org/2014/10/14/poodle.html
- http://blog.cryptographyengineering.com/2014/10/attack-of-week-poodle.html
niestety ale wszystkie wyżej wymienione 3 artykuły są po angielsku .
Historyczne tło dla ataków na SSL zostało też opisane na https://www.dfranke.us/posts/2014-10-14-how-poodle-happened.html a niech by to jasny szlak trafił ten artykuł też po angielsku .

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.