Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox 33 to znacznie większa responsywność i szybszy JavaScript

152
OPROGRAMOWANIE 14.10.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

W ostatnich dniach użytkownicy Google Chrome mogli zapoznać się z nową wersją tej przeglądarki. Za ciosem idzie też konkurencja w postaci Firefoksa od Mozilli. Najnowsza edycja oznaczona numerkiem 33 wprowadza szereg istotnych zmian, w szczególności pod maską, a więc niewidocznych na pierwszy rzut oka, ale jednak odczuwalnych podczas pracy z aplikacją. To wydanie powinno zwiększyć wydajność liska, a także zgodność z nowoczesnymi technologiami webowymi. Mozilla postanowiła zająć się przede wszystkim niską responsywnością przy pomocy mechanizmu Off Main Thread Compositing (OMTC). Stosowane do…

Pale Moon Commander: Firefox niczym dobrze skrojony garnitur

15
OPROGRAMOWANIE 07.10.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Firefox to spośród wiodących na rynku przeglądarek aplikacja, którą możemy spersonalizować w największym stopniu. Ustawienia dają nam do dyspozycji wiele opcji, ale jeszcze więcej jest schowanych „pod maską” i dostępnych choćby za pomocą podstrony about:config. Niestety, nie każdy wie, co oznaczają wszystkie linie konfiguracyjne. Tutaj z pomocą przychodzi Pale Moon Commander. Jest to o dodatek do przeglądarki Firefox i jego pochodnych, który pozwala na łatwą konfigurację jej zaawansowanych ustawień. Dzięki niemu użytkownik będzie mógł dokładnie skonfigurować np. opcje związane z akceleracją…

Recenzje użytkowników

szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1
wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0

Komentarze

Pablo79  30.10.2014 16:52 #8032

@NorthAngel: U mnie wygląda to tak http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image/6533-przechwytywanie/

Zaznaczam że użytkuje IE11 w systemie Windows 8.1 Update 1 x64

NorthAngel  30.10.2014 15:29 #8031

Pablo79: Ja tam mam ustawione na 20 dni ale mimo to, po tej ostatniej aktualizacji nie mam tak jak Ci pokazywałem na screenie w pasku adresu stron www tylko mam tak: http://www.northangel.is.net.pl/pasekk.png
Też masz tak jak ja ? czy może masz bardziej tak ?: http://www.northangel.is.net.pl/vgdg.png
Ostatnia aktualizacja mi coś pozmieniała i teraz nie mogę wrócić już do tego co miałem wcześniej ustawione w pasku adresu stron www. A u ciebie jak to wygląda ? Pokaż screena jeśli możesz. Może pomożesz mi to ustawić ? Zauważ proszę że na obu screenach jest inaczej ta historia zapamiętanych stron pokazywana.

Sandra 1  30.10.2014 15:23 #8030

@Up up up! (niezalogowany): Dzięki !

Pablo79  30.10.2014 09:44 #8029

@NorthAngel: Nie u mnie po ostatnich aktualizacjach, nie mam takiego problemu.
Skoro u ciebie IE nie pamięta adresów www, no to masz wyłączoną historię. Aby ją włączyć, wejdź w Opcje internetowe>Ogólne>kliknij przycisk Ustawienia. Wyświetli się okienko "Ustawienia danych witryny sieci Web" i będzie tam następujące polecenie
>> Liczba trzymania stron w historii>> jeżeli jest ona ustawiona na 0 to dlatego IE nie pamięta stron. Możesz ustawić tą wartość w granicach od 1 do 999 dni. Np. jeżeli ustawisz wartość 31, no to IE będzie trzymać te adresy w pamięci przez 31 dni.

Up up up! (niezalogowany) 30.10.2014 08:25 #8028

>>> HOW TO ANONYMIZE FIREFOX >> ( http://pastebin.com/BxMzQTXR ) <<<

NorthAngel  30.10.2014 00:03 #8027

@Pablo79: czy w nowej wersji IE 11 po ostatniej aktualizacji z dnia 15.10.2014 przeglądarki IE 11 też Ci się zmieniło w pasku wpisywania stron www, że już tam niema czegoś takiego jak tu na screenie ? http://www.northangel.is.net.pl/vgdg.png
Bo ja już tego nie mam i nie wiem jak do tego wrócić, Czy jest to wina wadliwej aktualizacji ? jeśli możesz to proszę pomóż mi jakoś. Przed tą aktualizacją miałem coś takiego, ale po tej aktualizacji nie mam. A ty masz ?

gracz89 (niezalogowany) 29.10.2014 23:15 #8026

@dzikiwiepsz: A mi, już od kilku ostatnich wydań Firefoxa wywala (ale od wersji 32 po poprawkach znacznie zmniejszyła się ich częstotliwość) do pulpitu aka program przestał działać. Co wkurza bo jak korzystam z trybu prywatnego to nie pamięta stron. Czy też piszę na gg poprzez przeglądarkę i ta nagle ci do pulpitu zamknie. Irytujące.

dzikiwiepsz  29.10.2014 22:03 #8025

Wydali już drugą poprawkę do firefoxa 33 a program nadal spamuje zgłoszeniami o awarii oczywiście tylko po wyłączeniu firefoxa ale nie pojawiają się one co chwilę.
Ps. czy da się te komunikaty wyłączyć? bo trochę wnerwiają.

ANONYMIZE FIREFOX (niezalogowany) 29.10.2014 21:15 #8024

Standardowo jest ustawienie że jesli wpiszemy coś w Search box to otwiera wyniki w bieżącej karcie.
Zmiana aby otworzyć wyniki wyszukiwania w nowej karcie (tylko jak klikniemy w podpowiedzi, nie w lupę!).
Wpisz about:config
W polu filtra: browser.search.open
Zmieniamy wartość: browser.search.openintab na true

Uruchomienie nowej karty w Firefoksie powoduje oczywiście wyświetlanie miniatur stron. Co jednak ciekawe, prezentowane są również zrzuty ekranowe z sesji szyfrowanych poprzez HTTPS. Firefox prezentuje w podglądzie wszystkie cenne informacje z jego poczty e-mail oraz konta bankowego, w tym wiadomości czy numery rachunków. Okazuje się, że Firefox przechwytuje ekrany stron, które są najczęściej uruchamianie. I nieważne czy jest to połączenie szyfrowane czy nie. Oczywiście skutki tego mogą być opłakane, zwłaszcza, gdy z jednej przeglądarki korzysta wiele osób. Aby się przed tym ustrzec i całkowicie wyłączyć w/g mnie ten zbędny bajer musimy zrobić co następuje:
browser.newtabpage.enabled - false
browser.newtab.url - about:blank (aby widzieć przebogatą w treść pusta stronę) lub about:home

A np. browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent - wartość true powoduje, że nowe karty otwierają się obok kart z których linków są otwierane. Wartość zmieniona na false powoduje, że nowe karty otwierane są na końcu listy.

=*=*=*= Ahaaa... @Meszuge masz Karachanowy Palec W Doopie® - czy jak? =*=*=*=

Madrala007 (niezalogowany) 29.10.2014 20:08 #8023

Mam pytanie i mam nadzieję, że znajdę kogoś kto mi na nie odpowie. Czy wie ktoś dlaczego IE cenzuruje wyniki wyszukiwania w Google? wpisuję coś w google, dodaję np. "chomikuj" i wyniki wyszukiwania na przeglądarkach wyglądają kompletnie inaczej. Na IE praktycznie nie ma linków do chomikuj, a na np. Firefox jest ich pełno?

Pablo79  29.10.2014 18:57 #8022

@Meszuge: Myślisz, że najnowsze stabilnie wydanie IE11 w chwili wydania było pozbawione błędów ?
Nie, bo praktycznie co miesiąc Microsoft poprzez usługę Windows Update wydaje poprawki stabilności i poprawki usuwające luki w zabezpieczeniach. Nawet MS to troszkę zrozumiał i wydaje praktycznie co miesiąc poprawki do IE. W przeszłości trzeba było czekać na to 6 miesięcy, albo i rok.

Skoro Mozilla robi to szybciej, to tylko cieszyć się z tak szybkiej reakcji. Gdyby wsadzili głowę w piasek i udawali że problemów nie ma, to zaraz by się odezwały głosy że Mozilla ignoruje wykryte problemy w swojej przeglądarce.

Znajdź mi oprogramowanie które jest w 100% pozbawione luk i błędów.

aragorn9  29.10.2014 17:28 #8021

@Meszuge: Bo nie ma czegoś takiego jak kod bez błędów i nie ma czegoś takiego jak aplikacja w 100% bezpieczna ;)

Sandra 1  29.10.2014 17:25 #8020

@Meszuge: Ty już piszesz bez sensu to chyba choroba .P. albo Troll-owanie.

Meszuge  29.10.2014 16:31 #8019

@blesst (niezalogowany): Program, w którym poprawiono błędy (a czemuż to zaoferowano go z błędami, niedorobiony?), to nie jest nowa wersja. EOT

rd (niezalogowany) 29.10.2014 15:15 #8018

SYF Nieprzeciętny nawet tego gó... nie moge sciągnąc na windowsa na stronie głównej

Sandra 1  29.10.2014 14:00 #8017

@Karol Kurczuk: To prawda.

*browser*download*manager* (niezalogowany) 29.10.2014 12:49 #8016

@aragorn9: OKi. Dzięki. Wcześniej pokombinowałem z tym pobieraniem... i w *about:config* też.
Znalazłem jeszcze niechcący takie coś: Glass Window Download
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/glass-window-download/?src=ss

aragorn9  29.10.2014 11:57 #8015

@Meszuge: W cyklu 6 tygodniowym są poprawki zwykłych błędów + nowości. W razie wykrycia krytycznego błędu narażającego bezpieczeństwo lub uniemożliwiającego pracę u niektórych osób jest wydawana szybka łatka co jest czymś bardzo dobrym. Nie wiem jak ty ale jeżeli ukazuje się 0-day i mozilla go łata w ciągu 3 dni a nie 3 tygodni to to jest wielki plus a nie minus.

*browser*download*manager* (niezalogowany): oczywiście, że się da dalej pobierać po zamknięciu głównego okna, jedyne co musisz zrobić to kliknąć "wyświetl wszystkie pobierane" żeby pojawiło się osobne okno z pobieraniem ;)

Karol Kurczuk  29.10.2014 10:59 #8014

@Sandra 1: Ciekawe dlaczego oni tak gonią, jedna wersja ok , druga nie. Co zauważyłem to zawsze wersje beta są lepsze niż finalne

Pablo79  29.10.2014 10:24 #8013

@Meszuge: Wiesz jakoś po za zwykłą informacją od Mozilli o wydaniu nowej wersji poprawkowej, to jakiegoś świętowania nie zauważyłem - nawet tu na Dobrych Programach. A na początku listy tego portalu zawsze gdy wyjdzie nowa wersja (aktualizacja) IE, Chroma, Opery itd., zawsze przez chwilę pojawia się na górze.
O robieniu wielkiego "halo" i święta to raczej można powiedzieć, że to robi Microsoft. Przypomnij sobie jak MS ogłaszało premierę Win 8 to prezes Balmer dosłownie skakał po scenie jak małpa w cyrku. Jeśli chodzi o obecne IE11 nic do niego nie mam - bo jest szybką, w miarę dobrze wspierająca standardy sieciowe przeglądarka. I korzystam z niej owszem na przemian z liskiem. Do pełni szczęścia IE11 brakuje w niej przypinania kart do paska kart, uruchamianie wtyczek na żądanie, oraz rozszerzenia.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.