Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Avast może niechcący usunąć wszystkie dodatki z Twojego Firefoksa

49
OPROGRAMOWANIE 17.11.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Mozilla w ostatnich dniach świętowała dziesiąte urodziny Firefoksa, tymczasem niektórzy użytkownicy tej przeglądarki natknęli się na nietypowy problem „znikających” rozszerzeń – przy jednym z wydawać by się mogło typowych uruchomień aplikacji okazuje się, że dodatków nie ma, nie został po nich nawet żaden ślad. Nie jest to jednak wina ani Mozilli, ani tworzonej przez nią przeglądarki. W tym przypadku winę za zaistniałą sytuację ponosi oprogramowanie antywirusowe Avast, które okazuje się zbyt wrażliwe i usuwa nie do końca to, co powinno. Niestety z nieznanych przyczyn, jeden z modułów…

Firefox obchodzi 10 urodziny!

88
OPROGRAMOWANIE 10.11.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Dziesięć lat temu miało miejsce wielkie wydarzenie, którego efekty widzimy i dzisiaj w bardzo dynamicznie rozwijającym się internecie. To właśnie w 2004 roku zadebiutowała pierwsza stabilna wersja Firefoksa – jednej z najpopularniejszych przeglądarek na świecie. Choć prace nad nim trwały już wcześniej, to jest ta szczególna data, nie tylko dla użytkowników ognistego lisa, ale wszystkich internautów. Z okazji urodzin Mozilla przygotowała dla nas kilka niespodzianek. Pierwszą z nich jest wydanie aktualizacji stabilnej wersji swojej przeglądarki, Firefoksa 33.1. Wprowadza ona kilka zmian…

Recenzje użytkowników

Szybkość, Nie zacina na serwisie youtube i innych tego typu,mniejsze zużycie pamięci ram, przycisk "wyczyść"
Absolutny brak minusów
ocena użytkownika

Najnowsza wersja przeglądarki Mozilla Firefox jest absolutnie bez wad, nowością jest przycisk "wyczyść", sprawia on,że jednym klikiem czyścimy dane przeglądarki, ponadto został naprawiony błąd z flashem. Do tego dochodzi bezawaryjność oraz szybkość wczytywania stron nawet przy aktualnie ściąganym pliku gdy łącze jest przeciążone.
Polecam!!

10.11.2014 18:08 | Recenzja do wersji 33.1
szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1

Komentarze

blesst (niezalogowany) 20.11.2014 18:09 #8149

@zartie (niezalogowany): Ja sobie bardzo cenię przywracanie sesji, działa w końcu jak należy. Korzystasz z tego - Menu -> Historia -> Przywróc poprzednią sesję ?

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/session-manager/ - dodatek przywracający sesję, ma multum opcji, używałem jakiś czas zanim wyszedł Fx 33 (usprawniający przywracanie sesji), polecam

kofciamy mozille (niezalogowany) 20.11.2014 15:06 #8148

Mozilla jest najlepszą przeglądarką dbającą o "dobro" użytkownika ostatnio nawet wprowadzili swoje certyfikaty których nie można wyłączyć co któraś strona komunikat "To połączenie jest niezaufane" o tak zabierz mozillo mnie stąd nieświadomego usera neta :) Bo jeszcze przez przypadek mógłbym otworzyć niecertyfikowaną przez ciebie stronę i "narazić się" na wielkie niebezpieczeństwo :) Ojeje mozillo, ale pobieraczek nadal nie potrzebuje certyfikatu i działa poprawnie :) Wszystkie zawirusowane strony też. Pytam wiec po co te certyfikaty??? A już wiem żeby po cichu blokować niewygodne strony albo takie które nie zapłacą w przyszłości "kapuchy" za waszą certyfikacje :) No coż a zapomniałbym wcześniej co wersje robiliście to addonami te niewygodne były niezgodne i wielki burdel dla dobra "tęczowo" bajkowej sielanki użykownika :) Co wersje mozilli twórcy addona musieli go dostosować do potrzeb mozilli :) Pamiętam czasy jak po wprowadzeniu tych zmian co wersja połowa addonów była niekompatybilna :) My użytkownicy rozumiemy że certyfikaty i blokowanie stron są dla "naszego dobra", a tworcy powinni poprawiać swojego addona z każdym kolejnym wydaniem mozilli :) W pocie czoła żeby przypadkiem nic nie wymyslili czego "wy nie chcecie" tylko mieli zadanie dostrojenia co pół miesiąca nawet dobrych i poprawnych dodatków :) Ojej mozillo spada wam liczba użykowników. Aaaa tak zapomniałbym nie jesteście monopolem i możecie sobie wprowadzać te ograniczenia połowa stron będzie z certyfikatami ale wy nie będziecie mieli żadnego usera ot taka szybka weryfikacja rynku przez "userów" których macie za idiotów. Dalej przez 33 cykle nie potraficie nawet zoptymalizować kodu żeby żarło poprawnie ram, żeby działał w środowisku x64 optymalniej. Dalej mozillo certyfikuj ile wlezie co wersje nie optymalizuj kodu a zajmuj się pierdołami.... A potem nie rób wielkich oczu czemu spada nam liczba użytkowników. Gratuluje polityki firmy pomagającej "nieswiadomym userom" :)

zartie (niezalogowany) 20.11.2014 08:59 #8147

Do wersji 32 otwieranie poprzedniej sesji działało jak należy, teraz to sknocili. Wersje 33.0.1 i 33.1.1 nie nadają się do użytku :-/

ildefons  20.11.2014 06:29 #8146

https://blog.mozilla.org/blog/2014/11/19/promoting-choice-and-innovation-on-the-web/

Hmm... Czy dobrze się doczytałem i Mozilla podpisała teraz pięcioletnią umowę nie z Google a z Yahoo?

lophes  19.11.2014 22:43 #8145

@Bogdan_G: Dodatki, które u mnie szły w kosmos to:
1.wikiwand / Better Wikipedia 3.3
2.Flagfox 5.0.9
3.Stratiform 3.0.1
4.Thumbnail Zoom Plus 3.1

Anonim (niezalogowany) 19.11.2014 06:33 #8144

@slavek12: Datę systemową i godz. w komputerze masz aktualną?
Może usunięcie całej historii przeglądania pomoże... a może jakaś "kontrolka" programu antywirusowego blokuje?
Inne... Opcje -> Zaawansowane -> Sieć -> Połączenie, Ustawienia -> Zaznaczyć "Bez serwera proxy" i OK.

anonim (niezalogowany) 19.11.2014 00:54 #8143

Co 2 połaczenie To połączenie jest niezaufane (blokada certyfikatów). a nie piszcie błagam że mam żle ustawioną date :) Wyłączyć tego g*wna nie można. Temu gniotowi już dziekujemy ciągle jakies afery najpierw z addonami teraz co wlasne certyfikatki :)

slavek12  18.11.2014 23:28 #8142

Proszę o pomoc. Logując się facebooka wywala mi się komunikat:To połączenie jest niezaufane

Program Firefox został poproszony o nawiązanie bezpiecznego połączenia z serwerem http://www.facebook.com, ale nie można potwierdzić bezpieczeństwa tego połączenia.
Szczegóły techniczne

http://www.facebook.com używa nieprawidłowego certyfikatu bezpieczeństwa. Certyfikat nie jest zaufany, ponieważ nie dostarczono łańcucha wystawców. (Kod błędu: sec_error_unknown_issuer).

Bogdan_G  18.11.2014 20:31 #8141

Używałem avasta. Używałem adwcleanera, który był też posądzany o usuwanie dodatków Firefoxa. Po skanowaniu antywirusem, miałem wybor, ktore pluginy są na czerwono. Do ie odznaczyłem BHO speckie, i parę wtyczek FF. Po czyszczeniu, avast ni niczego nie usunął. Mamy dzisiaj świetlany temat na głównej, że avast usuwa dodatki. Gdyby było konkretnie, które dodatki avast usuwa, ale nie było konkretów.
Mnie tam nic nie usuwał.
Pewnie na niektóre mądrości mam łaskotki...
Zacznijmy od pierwszego obrazka, jakie dodatki usuwa avast z Firefoxa... Ano, babilon ie plugin, alexa toolbar... babilon translator.
Smutne jest to, że junkware removal tool, adwcleaner, czy głupi avast usuwają szkodniki. Za smutne...
Jeszcze MBAM pousuwa i każdy szanujący się skaner av.

Anonim (niezalogowany) 18.11.2014 18:41 #8140

@blesst (niezalogowany) i @szymon1998 pewnie będzie do 5 dni po 1bulidzie lub 2bulidzie wersji candidate.

Enzo69  18.11.2014 15:24 #8139

@GediMaster: Wiesz no to spoko ziomek lubie takich co dbaja o ład. A swoją drogą zrezygnuj z Liska na rzecz Palemoon fajnie jest zooptymalizowana z klasycznym interfejsem jak w dawnym Firefoxie,a jak zależy ci na uniwersalnośc,i meega szybkości i bez takich humorów jakie pojawiają się Lisie to wypróbuj Cyberfoxa na Intel lub AMD . Pozdrawiam cię Majster. Używam obu i nie wiem nak tórej zostać bo obie są wypas. Ale raczej przestaw się na Cyberfox.

GediMaster  18.11.2014 15:03 #8138

@aragorn9: Mnie też to wszystko dziwi. Wszystko miałem ok aż do v. 33 w porządku ;/. Drażni mnie ten bug

aragorn9  18.11.2014 14:58 #8137

@GediMaster: To nie mam pojęcia. Ja na dwóch kompach mam liska na lapku i na pc na zupełnie różnych architekturach (lapek intelowski, pc amd + nvidia) i na żadnym nie mam problemów, na żadnym nie musiałem się bawić w jakieś wyłączenia akceleracji lub inne przestawienia opcji. Fakt czasem zdarza mi się zepsuć profil, ale wtedy klikam na reset firefox pobieram ponownie dodatki i dalej śmiga. Co więcej historię przeglądanych stron mam z kilku lat i dalej działa.

GediMaster  18.11.2014 14:36 #8136

@Anonim (niezalogowany): Problem w tym, że posiadam kartę Nvidia :). Instalowałem czystego FF i akcelerację też wyłączałem i nic. Problem nie rozwiązany [częściowo]. Dodam tylko, że błąd występuje zazwyczaj tam, gdzie są jakieś animacje JavaScript

PS. Sprawdziłem jeszcze raz z wyłączoną akceleracją. Na najnowszej wersji FF bug znika, czyli problem jest z akceleracją. Ale co dziwne, że w poprzednich wersjach FF 33 błąd występował nadal :).

GediMaster  18.11.2014 14:34 #8135

@Enzo69: To, że Ci się wyświetla prawidłowo, nie znaczy, ze mam burdel w systemie. O mój ład się nie przejmuj, bo akurat mam lekkiego świra na porządek w systemie, bo komputer służy mi do pracy i burdel w żadnym przypadku nie jest wskazany. Wina jest przeglądarki u mnie na pewno lub coś się sprzętowego z nią gryzie. Tylko co? Poprzednie wersje FF działają bez zarzutu.

GediMaster  18.11.2014 14:29 #8134

@aragorn9: Czysty FF bez dodatków i bez wtyczek też się buguje

aragorn9  18.11.2014 00:59 #8132

@jaro53: Masz avasta zainstalowanego? Jeżeli ktoś ma avasta to może mu gubić dodatki http://www.dobreprogramy.pl/Avast-moze-niechcacy-usunac-wszystkie-dodatki-z-Twoj...

blesst (niezalogowany) 17.11.2014 23:56 #8131

@szymon1998: 1 grudnia według oficjalnej strony https://wiki.mozilla.org/RapidRelease/Calendar

szymon1998  17.11.2014 22:01 #8130

Na niemieckiej stronie mozilli pisze ze firefox 34 pojawi sie albo 25.11.2014 albo w 3.12.2014

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.