Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox 36 to jeszcze lepsza synchronizacja i wygodniejsza obsługa na tabletach

74
OPROGRAMOWANIE 24.02.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Na serwerach fundacji Mozilla właśnie pojawiła się nowa odsłona przeglądarki Firefox. Wersja 36 to dosyć istotne wydanie, które wpływa zarówno na wygodę użytkowników, ich bezpieczeństwo, jak i zgodność aplikacji z nowymi rozwiązaniami webowymi. Tradycyjnie rozszerzono funkcje przeznaczone dla twórców stron internetowych, a wersja mobilna zyskała pewne poprawki interfejsu. Jedną z istotniejszych zmian wprowadzonych wraz z tą wersją jest rozszerzenie modułu synchronizacji o obsługę stron przypiętych do ekranu startowego. W dobie powszechnego niemal dostępu do Internetu synchronizacja odgrywa…

Chrome z bocznymi panelami? Tak, o ile powstaną odpowiednie rozszerzenia

57
OPROGRAMOWANIE 19.01.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Całkiem możliwe, że już niebawem przeglądarka Google Chrome nie będzie musiała oznaczać jedynie kompletnego minimalizmu, prostoty i braku możliwości personalizacji w kwestii interfejsu. W związku z licznymi zgłoszeniami producent zdecydował, że jest w stanie pomóc w implementacji paneli bocznych, które mogłyby być tworzone poprzez zewnętrzne dodatki. Kiedyś inaczej wyglądały monitory i rozdzielczości z jakimi mieliśmy do czynienia. Obecnie najpopularniejsze są panoramy o proporcjach 16:9, gdzie często nie sposób wykorzystać miejsca dostępnego po bokach. Strony internetowe mogą być co prawda…

Recenzje użytkowników

Stabilna, szybka, bezpieczna, bogate możliwości własnych ustawień przeglądarki
Przy otwarciu wielu kart znacząco wzrasta zużycie pamięci RAM co prowadzi do niestabliności, zawieszania się przeglądarki.
ocena użytkownika

Firefox jest moją ulubioną, podstawową przeglądarką w systemie. Nie mam z nią praktycznie żadnych problemów. Szybka, funkcjonalna, bogata w ustawienia pozwalające dostosować "Liska" wedle własnych potrzeb i oczekiwań. Zdarzają się problemy ze stabilnością, znaczącym zużyciem pamięci RAM, lecz dzieje się to zazwyczaj przy otwartych kilku kartach. Twórcy przeglądarki stawiają na prywatność, bezpieczeństwo użytkowników Firefox'a, co według mnie jest jednym z najważniejszych plusów tej przeglądarki.

26.01.2015 15:52 | Recenzja do wersji 35.0
żadnych
gmail - jako lista, na fb - buttony nie działają, twitter - nie działa
ocena użytkownika

Po updacie musiałem spędzić 90 minut konfigurując nową wersję, tak aby wszystkie funkcjonalności działały - bez skutku, dopiero po odinstalowaniu i powrocie do poprzedniej zainstalowanej wersji wszystko wróciło do normy. Cóż to za update, po którym połowa funkcjonalności nie działa, a żeby je jakoś powłączać trzeba się głowić godzinami i szperać po necie by dowiedzieć się o co chodzi? Firefox 34.0.5. - TOTALNA PORAŻKA jak dla mnie

24.12.2014 08:44 | Recenzja do wersji 34.0.5

Komentarze

  #8666 28.02.2015 20:00

64 bitowy Fx dla Windows wylądował w edycji developerskiej/aurora, więc pojawi się w stabilnej nie później niż w Fx 38.
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/developer/notes/

Zmiany dla 37 też już podane:
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/beta/notes/
Najciekawsze dla użytkowników będzie tutaj pewnie zaimplementowanie podzbioru MSE (https://en.wikipedia.org/wiki/Media_Source_Extensions), by umożliwić odtwarzanie YT natywnie w HTML5.

  #8664 28.02.2015 13:54
Bogdan_G   10 #8663 28.02.2015 12:38

@janusz5555: Forecastfox 2.2.2 - Not available for Firefox 37.0
A i na FF36 dodatek przestawał czasami odpowiadać. Był na żółto.

  #8662 28.02.2015 08:06

Po zainstalowaniu wersji 36 zaczęła mi krzyczec zapora systemowa "czy zezwolić firefoxowi". Pierwszy raz mam taki komunikta, podejrzewam, że chodzi o funkcję komunikatora Hello. Czy ktoś już rozmawiał przez niego ?

AuToR   6 #8661 27.02.2015 18:32

Mozilla Firefox Extended Support Release (ESR), to bardzo dobry wybór dla użytkowników, którzy nie są fanami pogoni za numerkami, a raczej powolnym dążeniu do doskonałości w działaniu przeglądarki. Sam korzystam ostatnio z Firefoksa w wersji ESR i jestem bardziej zadowolony z działania tej wersji od "numerologii".

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/

  #8660 27.02.2015 18:13

@leda79: flash block działa bez problemów.

leda79   2 #8659 27.02.2015 17:18

Co polecacie zamiast Flash blocka ? który już od pewnego czasu nie działa.

janusz5555   1 #8658 27.02.2015 13:53

Dla tych,co lubią mieć weather pod ręką, Mozilla nareszcie zweryfikowała dodatek forecastfox.Do zainstalowania na pasku stanu/the addon bar/ pod nazwą forecastfox/fix version/.

zynio   4 #8657 27.02.2015 11:01

najnowsza wersja Firefox Nighty( x64) (Firefox 39) informuje o stanie zainstalowanych wtyczek , która wtyczka spowalnia przeglądarkę - od razu są komunikaty czy ignoruj - przypomnij puźniej czy wyłącz. No i śmiga super przeglądarka.

  #8656 26.02.2015 21:33

@siggma + @macios4 lub prebake co jest w opcjach uBlock / http://prebake.eu

72325   2 #8655 26.02.2015 17:22

Polecam Firefox'a w wersji Extended Support Release. Używam od około pół roku bez jakichkolwiek problemów.
Pozdrawiam.

  #8654 26.02.2015 17:05

anonim--dzięki za odzew ...mam win 7-64 próbowałem czyścić w rejestrze i na nowo instalkę przeglądarki robić-nie pomogło
zastanawia sie nad stworzeniem nowego profilu dzięki za sugestie

ildefons   4 #8653 26.02.2015 14:59

Wie ktoś może czy są jakieś plany wprowadzenia dwuetapowej weryfikacji podczas logowania do mechanizmu synchronizacji?

  #8652 26.02.2015 07:03

@mkdante381: #8651
Z rozszerzeń mam tylko Adblock, Element Hiding Helper dla Adblocka, Disconnect, BetterPrivacy i QuickNote
To mi w zupełności wystarczy akurat na Firefoxie ale OK nie będę tego zmieniał (nawet nie wiem jak) hee he...
Skoro tak mówisz, że przeciągając na skrót Firefoxa można tak instalować dodatki... i to bezpieczeństwo...
Dzięki i pozdrowił.

mkdante381   3 #8651 25.02.2015 23:55

@Rozwiązanie (?) (niezalogowany): To jest dla bezpieczeństwa nic nie zmieniaj. Dodatki możesz w rzie czego ściągnąć na dysk i przeciągnąc na skrót FF. Wtedy włączy się FF z zapytaniem czy zainstalować dodatek,

mkdante381   3 #8650 25.02.2015 21:21

@kasia_r (niezalogowany): zainstaluj flashgot a nie jakieś badziewia. Dodatkowo go możesz użyć jako pośrednika do ściągania przez domyślny menedżer pobierania, a do tego pomaga w pobieraniu opornych plików które normalnie nie pobierają się przez najlepszy menedżer pobierania dla Firefoxa(DownthemAll) . Ikone slajdu dodajesz przez dostosuj i po kliknięciu wyświetla ci się lista do ściągania filmów

  #8649 25.02.2015 20:56

@zynio: To udało się m.in. dzięki projektowi "Electrolysis" i "Silk".

  #8648 25.02.2015 20:14

Zauważyłem, że w Opcje / Bezpieczeństwo / Wyjątki --> i w tym: "Uprawnione witryny - Instalacja dodatków" jest cały czas: addons.mozilla.com (Status - Zezwalaj) i marketplace.firefox.com (Status - Zezwalaj). Jak kliknę w "Usuń wszystkie witryny", to usuwa je, ale jak ponownie uruchomię Firefoxa to znów jest to samo. Jak to USUNĄĆ definitywnie, żeby tego nie było po usunięciu po ponownym uruchomieniu przeglądarki, ktoś może zna sposób? W Google nic takiego nie mogę znaleźć. Pozdrawiam.

zynio   4 #8647 25.02.2015 16:49

Najnowsza wersja Firefox Nighty( x64) ma wow szybką płynność przewijania , no napewno wiele szybsze od stabilki aż zaszkokowany jestem.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.