Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2011.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0
szybkość działania, szybsze ładowanie dodatków i spora ich liczba , aktualizacja bezpośrednio z pomocy, kompatybilność z wieloma programami
małe różnice w kolejnych wersjach
ocena użytkownika

Firefox w wersji 24 jest na pewno szybszą przeglądarką od swojej popzredniej wersji. Obserwując Liska od kilku już ostatnich aktualizacji można dostrzec że Mozilla stara się jeszcze wycisnąć z "Liska" trochę szybkości ale według mnie z każdą kolejną wersją trudno dostrzega się różnice w szybkości działania. Na pewno co da się zauważyć w wersji 24 to dodatki które wg mojej oceny już nie spowalniają w tak dużym stopniu przeglądarki.

Ogólnie można powiedzieć że wersja 24 Firefoxa nie wnosi jakichś rewolucyjnych zmian . Niemniej jednak Mozilla idzie w dobrym kierunku jeśli chodzi o udogodnienia i prostotę obsługi tej przeglądarki.

Pozdrawiam redakcję, czytelników oraz znajomych :)

15.10.2013 23:47 | Recenzja do wersji 24.0

Komentarze

... PL (niezalogowany) 18.04.2014 14:11 #7265

@Frizz: OK rozumiem. Ty podałeś tylko takie info.
Przecież Ja nic do Ciebie nie mówiłem i nic nie mam. Chodziło mi ogólnie o protest tych... tubisi, że Firefox traci użytkowników etc... blee blee blee... - Rozumiesz, prawda?
- Naprawdę biologiem jesteś hee he... ? Spoko i pozdrawiam.

juta  18.04.2014 14:08 #7264

Ja to wogóle, nie uznaje/nie toleruje/nie rozumiem homoseksualizmu, takich ''osób'' być nie powinno, wtedy by nie było żadnego problemu, normalność ponad wszystko, wiadomo że firmy takie jak Mozilla, Google oficjalnie ''muszą'' to coś popierać, żeby nie było, niestety ale tak już jest, bynajmniej ja Firefoksa nie porzucę tylko dla tego że w zespole które nad nim pracują jest paru innych, np. daną ulicą idzie dwóch gejów, co nie znaczy że tą ulicą już chodzić nie będę, chyba rozumiecie.

AuToR  18.04.2014 13:02 #7263

Mówicie o Mozilli, a Google wspiera i lobbuje homoseksualizm już od dawna.
http://antyweb.pl/google-swietuje-sukces-homoseksualistow-i-lobbuje-dalej/

Frizz  18.04.2014 10:42 #7262

@Szczery PL (niezalogowany): Ma, ponieważ traci użytkowników. Chodziło mi raczej o ciekawą migrację z Firefoxa na inne przeglądarki, gdzie można to zaobserwować. I... jako biolog, powiem CI, że istnieje homoseksualizm wśród zwierząt, np. pingwinów. :P Ależ ja nie mam nic przeciwko panu Eichowi. ;-)

Prywatność .Bezpieczeństwo oraz Anonimowość -to się liczy w bezpieczeństwie Firefoksa . (niezalogowany) 17.04.2014 22:12 #7261

@proo (niezalogowany): masz rację że Firefox 28.0 jest to bezpieczna przeglądarka ALE pod kilkoma warunkami 1 warunek jest taki że się zainstaluje co najmniej kilkanaście rozszerzeń zwiększających bezpieczeństwo .
2 warunek jest taki że zainstaluje się i odpowiednio skonfiguruje minimum 20 rozszerzeń zwiększających prywatność
3 warunek jest taki że zainstaluje się co najmniej kilkanaście rozszerzeń zwiększających anonimowość
4 warunek jest taki że ZMIENI się wyszukiwarkę z Google na jedną z tych
-https://www.startpage.com/pol/
- https://ixquick.com/
- https://startpage.com/ -lepsza nowsza ulepszona wersja wyszukiwarki
ja polecam z własnego doświadczenia wyszukiwarkę ixquick.com dlatego że to najlepsza wyszukiwarka i najbezpieczniejsza chroniąca prywatność i anonimowość
Chcecie więcej warunków bezpieczeństwa Firefoksa 28.0 poznać to pisać w komentarzach tutaj lub odpowiadać w komentarzach na mój komentarz
jeżeli chcecie także poznać wszystkie rozszerzenia z 1 trzech mych warunków to również isać w komentarzach tutaj lub odpowiadać w komentarzach na mój komentarz to wtedy wszystkie je wam wymienię ,opiszę i dam linki bezpośrednie do instalatorów .
bez tych wszystkich spełnionych warunków i tych wszystkich zainstalowanych rozszerzeń Firefox 28.0 absolutnie wcale nie jest bezpieczną przeglądarką . tyle napisałem bo to tyle miałem do napisania w tym komentarzu .

gon (niezalogowany) 17.04.2014 16:37 #7260

Czekam na wersję 29.0 z Australis który mi przypadł do gustu:)

Sandra 1  17.04.2014 15:51 #7259

@Szczery PL (niezalogowany): Odważnie napisane he he.

Szczery PL (niezalogowany) 17.04.2014 13:50 #7258

@Frizz: A co ma dyrektor Mozilli, jego jakiś tam gest...... do piernika, tzn. do użytkowników Firefox'a? Kogo to interesuje wogóle? Czy wśród zwierząt występuje jakiś homoseksualizm? Biblia też mówi o Adamie i Ewie. Prostując w tym co zrobił pan Eich B. - nie widzę niczego złego. Ps. Do środowisk homoseksualnych: swoje oburzenie wsadźcie sobie w dooooopę. Może być razem z członkiem kolegi. - Alleluja :o)

proo (niezalogowany) 16.04.2014 23:07 #7257

Bardzo bezpieczna przeglądarka w przeciwieństwie do szpiega Chrome

Frizz  14.04.2014 18:45 #7256

Ciekawa sytuacja. Sądzę, że dużo Mozilla ucierpi na swojej wypowiedzi dotyczącej wspierania osób homoseksualnych, co już się widzi u użytkowników przechodzących na produkty konkurencji. https://input.mozilla.org/en-US/

Anonim (niezalogowany) 14.04.2014 15:52 #7255

przycisk cofania - dlaczego trzeba klikać dwa razy żeby cofnąć strony a nie raz jak to ma we wszystkich innych przeglądarkach ? Może da się to zmienić ?

Miszkurka2000  14.04.2014 14:20 #7254

Ktoś wie kiedy będzie obsługa NACL pod Androidem?

bartzz2k  12.04.2014 14:22 #7253

@Anonim (niezalogowany): tylko szkoda, ze wywala sie na yt, 500px i wielu innych stronach

CIEKAWOSTKA (niezalogowany) 12.04.2014 12:38 #7252

W * about:config * szukamy * browser.preferences.inContent * i zmieniamy z "false" na "true". Ustawienia Firefox'a (Firefox / Opcje / Ogólne / itd...) otworzą się w nowej karcie w przeglądarce, tak jak Dodatki, a nie w osobnym oknie, jak jest dotychczas.
Jak ustawić własną stronę w nowej karcie w Firefox'ie.
Szukamy zmienną * browser.newtab.url * Następnie PPM (prawy przycisk myszy) Modyfikuj. Podajemy właściwy adres internetowy zaczynając zawsze od * http:// * lub np. * https://www.google.pl *, a jak ma być pusta strona to wpisz * about:blank *.
Wiele stron startowych w Firefox:
Możliwe jest ustawienie kilku stron startowych. NARZĘDZIA >> OPCJE. Zakładka o nazwie OGÓLNE.
W pole STRONA STARTOWA wpisz adresy stron rozdzielając je znakiem >> | << (pionowa kreska).
Przykładowo: https://www.google.pl/|http://www.dobreprogramy.pl/
Może to kogoś zaciekawi, np. można coś wyłączyć lub zostawić...
https://support.mozilla.org/pl/kb/firefox-wykonuje-niepozadane-polaczenia

Anonim (niezalogowany) 11.04.2014 22:53 #7251

Beta 29.7 chodzi jak rakieta, Dodatki i wtyczki współdziałają bez problemu.

andrzej3232  11.04.2014 10:49 #7250

Wersja beta 29(australis) jest ok ale trzeba się od nowa uczyć gdzie np zainstalować a potem znależć np dodatek foxclocks--a tak pozatym hula dobrze.

Starszy gościu (niezalogowany) 10.04.2014 19:41 #7249

może ktoś tutaj wymienić wszystkie klony i modyfikacje Firefoksa 28.0 -32 bitowe wersje nie dostępne w tym portalu. w naszym języku lecz nie po angielsku .chodzi mi dokładniej o ulepszone wersje Firefoksa 28.0 z jakimiś modyfikacjami lub ulepszeniami .
Proszę mi tutaj je wymienić .

zerojedynkowy  09.04.2014 17:29 #7248

@ziom888: polecam http://www.chromeactions.com/ Magic Actions for YouTube najlepsze rozszerzenie dla YT ;)

AuToR  08.04.2014 23:18 #7247

Stabilny Firefox 29.0 wyjdzie 29 kwietnia 2014 r.

Blezzt (niezalogowany) 08.04.2014 21:49 #7246

@1 (niezalogowany): Jest to znany błąd w Firefoksie. Być może wprowadzenie wieloprocesorowości rozwiąże ten problem (dalsze wydania).