Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Mozilla wzywa do porzucenia Google Chrome na rzecz Firefoksa

80
OPROGRAMOWANIE 25.08.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Rywalizacja pomiędzy różnego typu oprogramowaniem czasami zamienia się w otwartą wojnę. Sytuację taką możemy zaobserwować właśnie teraz – Robert O’Callahan, jeden z głównych inżynierów pracujących nad przeglądarką Firefox na swoim blogu rzuca rękawice w stronę Google i apeluje do użytkowników, aby porzucili oni Chrome. Oczywiście wszystko to na rzecz produktu Mozilli. Choć argumenty którymi się posługuje są prawdziwe, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jest to nie tylko krzyk o pomoc, ale i krzyk rozpaczy w związku z utratą udziału na rynku. Programista w swoim wpisie wytacza przeciwko…

Firefox z panelem udostępniania, Opera doczekała się managera zakładek

32
OPROGRAMOWANIE 20.08.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Jeżeli interesujemy się rozwojem oprogramowania z którego korzystamy, warto czasami sięgnąć po jego wersje testowe. Ostatnie wersje nocne przeglądarki Mozilla Firefox pokazują, że fundacja postanowiła nie tylko intensywnie rozwijać swój otwarty komunikator, ale również stara się ułatwić użytkownikom korzystanie z sieci społecznościowych. Zmiany notuje również norweska Opera, w której niebawem zobaczymy manager zakładek z prawdziwego zdarzenia. Nowy przycisk w Firefoksie pozwala na szybkie udostępnienie obecnie przeglądanej witryny. Zamiast szukać go na stronie w dowolnej formie umieszczonej…

Recenzje użytkowników

szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1
wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0

Komentarze

Piter432  29.08.2014 03:08 #7642

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/collections/Piter432/firepera/

Moja kolekcja rozszerzeń, które zmieniają Firefoksa w Operę. Nie musicie instalować każdego, którego dałem (no chyba, że dane rozszerzenie już macie), ale większość z nich jest wysoce zalecana :)

Gdyby ktoś z was znalazł lepsze rozszerzenia np. dodające funkcję Notatek bądź coś innego, piszcie śmiało. Ja spróbuję je potestować, a potem... aaaaaa, po prostu się zobaczy ;)

MozilloFirefoxomaniak (niezalogowany) 28.08.2014 16:27 #7641

Mozilla w Firefoksie 32 lub 33 albo 34 lub 35 powinna wprowadzić wybór domyślnej wyszukiwarki tak że w strona startowa programu Mozilla Firefox nie powinno od razu być napisu Google obok paska wyszukiwania tylko w tym miejscu co napis Google powinno być wybierz swą domyślną wyszukiwarkę i pod tym napisem duża strzałka skierowana w dół przeglądarki tak że jak się w nią kliknie to pojawi się menu wyboru wyszukiwarek a w tym menu wyszukiwarek powinny znajdować się takie wyszukiwarki jak :
- https://ixquick.com/
- https://startpage.com/
- https://duckduckgo.com/
- http://www.bing.com/
- https://www.google.pl/
- i kilka lub kilkanaście innych wyszukiwarek do ustawienia jednej jako wyszukiwarki domyślnej
dodatkowo obok każdej z wyszukiwarek na liście powinna widnieć opcja ustaw tą wyszukiwarkę jako wyszukiwarkę domyślną dla programu Mozilla Firefox lub coś w tym stylu coś podobnego .
wtedy to wyszukiwarka Google nie była by tak nachalna jak jest teraz bo mielibyśmy wolny wybór wyszukiwarki do ustawienia w Strona startowa programu Mozilla Firefox .dodatkowo obok każdej z wymienionych wyszukiwarek powinna być opcja ,,ustaw tą wyszukiwarkę jako stronę startową programu Mozilla Firefox'' lub coś w tym stylu coś podobnego co by znacząco uprościło ustawienie wybranej przez siebie wyszukiwarki jako strony startowej i to wszystko bez restartowania przeglądarki .
Dodatkowo w przeglądarce Mozilla w Firefoksie 32 lub 33 albo 34 lub 35 powinny się pojawić nowe opcje dotyczące ustawień prywatności które jeszcze bardziej by tą prywatność zwiększały a także nowe funkcjonalności z zakresu ochrony prywatności oraz ochrony przed śledzeniem .
Dodatkowo Mozilla powinna wykupić dodatki do Firefoksa takie jak :
- Adblock Plus bloker od reklam
- Adblock Plus Pop-up Addon
- Element Hidding Helper dla Adblock Plusa
- Ghostery
- DoNotTrackME : Online Privacy Protection
- Webutation
- WOT Web Of Trust
- MaskME
-NoScript
-BetterPrivacy
- AnonymoX
- Self-Destructing Cookies
i kilkanaście innych dodatków (lub nawet kilkadziesiąt około 70-80 ) rozszerzeń zwiększających prywatność i anonimowość
te wszystkie wyżej wymienione i nie wymienione rozszerzenia powinny być zintegrowane z przeglądarką i przerobione na funkcje które by miały każdy z nich swe własne opcje ustawień konfiguracyjnych .
dodatkowo z przeglądarką Firefox powinno być zintegrowane rozszerzenie do pobierania plików DownThemAll! 3.0 które Mozilla powinna kupić i przerobić na funkcje Firefoksa które by miało swe własne opcje ustawień konfiguracyjnych .w opcjach ustawień dotyczących pobierania plików .
w Firefoksie powinien pojawić się także Shumway który by wyeliminował totalnie wtyczkę Adobe Flash Player i totalnie by zastąpił tego Adobe Flash Playera i byłby zintegrowany z Firefoksem dlatego że Flash to już gigantycznie gruba przesada i musi zniknąć z Firefoksa jak najprędzej .
Mozilla powinna postawić na prywatność ,anonimowość czyli na jak najmocniejsze zwiększenie prywatności oraz anonimowości .także Mozilla powinna postawić na jak najbardziej olbrzymie zwiększenie bezpieczeństwa czyli nowe opcje funkcje dotyczące prywatności ,anonimowości ,ochrony przed śledzeniem oraz bezpieczeństwa które powinno być jak najszybszym i najmocniejszym priorytetem w tej przeglądarce .
Mozilla powinna także postarać się na eliminację wyszukiwarki Google oraz wszystkich usług monopolisty Google i zbudować swe własne usługi zapewniające prywatność anonimowość i dużo wyższe bezpieczeństwo .
Obecnie Korporacja Google trzymie Mozille na krótkim sznurku czyli Mozilla jest totalnie zależna od korporacji Google i musi tak zatańczyć monopoliście Google jak skrzypce czyli Google zagrają .
a tak w Mozilli i jej przeglądarce Firefox absolutnie wcale być nie powinno bo obecnie pałeczkę dowodzenia mocno i twardo trzyma korporacja Google o czym świadczy Usage share of desktop browsers for June 2014 gdzie Firefox według źródła statcounter ma tylko 19,6 % na deskoptach a ten Google Chrome aż 48,7 %
więc halo coś tu jest nie tak z tym naszym wujkiem Google a Mozilla powinna wziąść się ostro do roboty żeby w jak najszybszym czasie mieć 48,6 % i iść łeb w łeb ramię w ramię z Google Chrome .
pełen artykuł na http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers .

Karol Kurczuk  28.08.2014 03:13 #7640

Wyszła RC 32 :)

Tak sobie piszę (niezalogowany) 25.08.2014 18:32 #7639

Np. Ghostery jest wtyczką własnościową. Zastąp ją bezobsługowym Disconnectem.
Disconnect - https://disconnect.me/disconnect
lub tak
Dodatki do Firefox: * Disconnect * https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/disconnect/?src=external-home-icon ____ oraz * CS Lite Mod * https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/cslite-mod/ ____ oraz * BetterPrivacy * https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/betterprivacy/
Ustaw BetterPrivacy tak: Otwórz menu / Dodatki / Opcje / Options & Help i zaznacz tylko to (bynajmniej ja tak mam): Delete Flash cookies Firefox exit, Delete Flash cookies on aplication start, Delete Flash cookies by timer, Time interval: ustaw 1 lub 2 seconds, Also delete Flashplayer default cookie. It stores.... , On cookie deletion also delete empty.... , Disable Ping Tracking, Prevent the Firefox 'Clear Recent History' functions from.... i zatwierdzasz ustawienia na OK. To wszystko.

drylek  25.08.2014 16:36 #7638

@juta://Dzięki juz mam polecony dodatek. Przesiadłem sie na Aurora-e. Czasami trzeba robić refresh strony bo ma humory z poprawnym wyswietlaniem (wiadomo niestabilna), ale zdecydowanie chodzi lepiej od stabilnej, jest szybsza w ciul.

mrugal76  25.08.2014 15:07 #7637

Mam Firefoxa 31. Niestety strona WP zawsze po cofnięciu wraca mi na samą górę a nie do miejsca w którym była wcześniej... Znacie jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?

Iron112  25.08.2014 10:29 #7635

@I.R.E.K: Wróżkarstwem to lepiej się nie zajmuj ,bo mizerne tego efekty , i klawiatury szkoda na taki komentarz. Napisałem co się dzieje z Firefoxem, liczyłem na jakąś poradę (ale rzeczową ) ,a używam NIS 2014.

Pablo79  24.08.2014 18:55 #7634

Dodam swoją konfigurację którą nie raz stosowałem w przeglądarce Firefox w poleceniu about:config:

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrennt z true na false
browser.bookmarks.max_backups - domyślnie jest 15 ja ustawiam na 0
extensions.adblockplus.patterbackups - domyślnie jest 5 ja ustawiam n 0
network.http.max-persistent-connections-per-server - domyślnie jest 6 ja ustawiam na 8
network.http.pipelining - z false na true
network.http.pipelining marquests - pozostawiam domyślnie 32
network.http.piplining.proxy - z false na true.
geo.enabled - z true na false ( wyłącza geolokalizację)

drylek  24.08.2014 18:38 #7633

Przydałoby się coś takiego zamiast adblock plusa coś lżejszego jak to
https://github.com/gorhill/uBlock/wiki/%C2%B5Block-vs.-ABP:-efficiency-compared
ale to na blinkowe browsery.

Pawelek  24.08.2014 10:04 #7632

@Anonim (niezalogowany): Ten dodatek, na Windows 8/8.1 jest bezużyteczny. Zapewne na W7 też. Z myślą o starszych systemach, jak Windows XP, pewnie był robiony ten dodatek.

Taka ciekawostka, odnoście prędkości popularnych przeglądarek; https://www.mozilla.org/pl/firefox/desktop/fast/

Anonim (niezalogowany) 23.08.2014 19:17 #7631

Chyba trochę szybszy start Firefoxa po włączeniu komputera.
Dodatek: MinimizeToTray revived
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/minimizetotray-revived

drylek  20.08.2014 23:42 #7630

@Ala i Ola mają kota :P (niezalogowany): na co mi te proxy dajesz?

Ala i Ola mają kota :P (niezalogowany) 20.08.2014 18:44 #7629

@drylek: A tak próbowałeś "drylek'owski" ?
FoxyProxy Standard
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/foxyproxy-standard/
lub coż z tego...
Open Proxy List
http://www.xroxy.com/proxylist.htm

drylek  15.08.2014 17:04 #7628

@AuToR: akurat FX lepiej mi smiga od szpiega chroma kolego.Złom to za mocne słowo średniak odpowiednie.

Kolejny minus dla tego bubla od googla = blokada rozszerzeń od Kasperskiego. W Firefox wszystko oki.

AuToR  15.08.2014 16:36 #7627

@drylek: Po co piszesz, że Chrome jest niestabilny, jak prawda wygląda zupełnie różnie na maszynach poszczególnych użytkowników. Sam piszesz, że masz złoma w domu. Chrome chodzi znakomicie, a za to Firefox potrafi zamulić ostro na doooobrej specyfikacji. Czy widziałeś Firefoxa na netbooku i Chroma? To znaczy że co, że mam teraz psioczyć na Firefoxa, że na małych ekranach to totalna kupa? A no tak właśnie jest, a Chrome wypada doskonale. Punt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pozdrawiam i życzę więcej obiektywności.

drylek  14.08.2014 12:50 #7626

Dla zainteresowanych artykuł "przyspieszamy chrome i firefox"
http://game4fun.pl/Thread-Poradnik-Przy%C5%9Bpieszamy-Chrome-i-Firefoksa


Faktycznie Firefox dostał kopa pierwsze opcje znałem te niżej nie. Poprawa na plus jest w użytkowaniu Firefoxa.
A niestabilnego szybkiego Chrome'a od dawna chromole :).

Moze i na chrome bym sie skusił (jakis czas temu byłem wiernym fanem ale już w życiu do niego nie wrócę),ale co mnie irytuje to dodatki chrome = bieda aż piszczy.
Firefox Auto hd youtube = najwyzsza rozdzielczosc
Chrome Auto HD = do wyboru albo 720 lub 1080
Zwycieza Firefox.

Pliki pobierane z youtube dodatki tylko na firefox. A chrome. Zablokował/ wycofał takie dodatki potrzebna zewn jak np.aplikacja Freemake Youtube Mp3 Converter.

Youtube : winner Firefox.

Przęglądanie w firefox porównywalne jak w chrome u mnie zapiernicza jak need for speed.

Firefox jest bardziej przyjazny użytkownikowi a chrome sam wciska coś co nam nie pasuje pod siebie dyktuje warunki jak Microsoft.
Zrobili Metro ui ale dla kogo? Miliadowe straty na Windows8/8.1. Bravo Microsoft.

Kwestia bezp. podobna dla jednej i drugiej strony ale od bezpieczeństwa mam pakiet Internet Security, który spełnia moje oczekiwania jako strażnik www. i nie tylko.

Ahmes65  09.08.2014 13:09 #7625

Zainstalowałem Windows 8.1 dopiero za szóstym razem. Sprawiał wiele problemów i tworzą je nadal super hakerzy, którzy nie dopuścili do tego aby Firefox.pl w wersji 31.0 działał na moim komputerze prawidłowo. Poprzednio zainstalowałem Firefoxa i działał prawidłowo wraz z wszystkimi zakładkami. Teraz kiedy z trudem pobrałem wszystkie aktualizacje z Witryny Microsft jakaś bestia powoduje to, że nie mogę dodać zakładek np. http://store.apple.com/pl, http://chip.pl itp. Dlaczego, ktoś robi to z premedytacją i wielką satysfakcją niczym nieokiełzany "Rumcajs rozbójnik" Nic dodać nic ująć.!!!

ildefons  06.08.2014 13:24 #7624

Nadal jest dostępny nightly 64bit dla windows ale tylko w wersji eng: http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-mozilla-central/fi...

WSZR  06.08.2014 12:03 #7623

Pracowali już jakiś czas temu nad 64-robitową wersją, były dostępne do pobrania w kanale Nightly.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.