Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox 32 jeszcze szybszy niż dotychczas. Zadowoleni będą także webdeweloperzy

110
OPROGRAMOWANIE 01.09.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Pomimo, że jeden z deweloperów pracujących nad przeglądarką Firefox ostatnio nie popisał się nawołując do porzucenia Chrome, trudno odmówić całej Mozilli upartości w dążeniu do celu. Na serwerach fundacji właśnie pojawiła się stabilna wersja przeglądarki Firefox 32. Po sześciu tygodniach użytkownicy otrzymują do rąk kolejny zbiór poprawek, nowych funkcji, a także lepsze wsparcie technologii webowych. Zobaczmy co takiego znajdziemy w tej wersji, tak desktopowej jak i mobilnej. Najnowsza wersja Firefoksa nie wprowadza zmian, które można zauważyć na pierwszy rzut oka. Jest to raczej…

Mozilla wzywa do porzucenia Google Chrome na rzecz Firefoksa

80
OPROGRAMOWANIE 25.08.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Rywalizacja pomiędzy różnego typu oprogramowaniem czasami zamienia się w otwartą wojnę. Sytuację taką możemy zaobserwować właśnie teraz – Robert O’Callahan, jeden z głównych inżynierów pracujących nad przeglądarką Firefox na swoim blogu rzuca rękawice w stronę Google i apeluje do użytkowników, aby porzucili oni Chrome. Oczywiście wszystko to na rzecz produktu Mozilli. Choć argumenty którymi się posługuje są prawdziwe, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jest to nie tylko krzyk o pomoc, ale i krzyk rozpaczy w związku z utratą udziału na rynku. Programista w swoim wpisie wytacza przeciwko…

Recenzje użytkowników

szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1
wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0

Komentarze

drylek  01.10.2014 19:08 #7824

Goodbye Firefox (jesteś świetny ale mam coś lepszego) . Teraz siedzę jakiś czas na Slimjet i to jest meegaa przęglądarka pod użytkownika. Jedyna, która wprowadza elementy takie jak oczekuje użytkownik (flash zamiast html 5, auto-uzupełniane haseł choć wolę lass pass, zakładki pod paskiem adresu w postaci ikon coś jak dodatek roomy bookmark w firefox, wbudowany tłumacz, czyszczenie historii itd. ) . Nie prowadzi słabej utopijnej polityki jak Google, Microsoft, denna Opera, które to same dyktują warunki.
Slimjet czyli klient nasz pan. Precz z marketingiem wielkich korporacji. No i bazuje na najnowszym 37ym silniku blinka czyli od teraz na bieżąco. Naprawdę godna polecenia. Tym bardziej ze posiada wersje x64 i instaluje się w Program Files, a nie jak w Google Chrome x64 w Program Files (x86).

jorg35x  01.10.2014 18:19 #7823

@Tiwi (niezalogowany): Człowieku to ty jesteś żałosny człowiek i nie wkurzaj mnie bo jesteś 0 jak dla mnie i wypad z tego forum trollu.

Taka prawda (niezalogowany) 01.10.2014 16:48 #7822

@aragorn9: Ja dziękuję bardzo... Nie wpadaj w euforię. OKi? Pzdr.

Anonim (niezalogowany) 01.10.2014 13:04 #7821

32.03 i jest masakra, bardzo wzrosło zużycie RAMu co na roboczym kompie absolutnie przeszkadza, a filmiki na you tubie po prostu co chwila łapią freeze.
Jak to się szybko nie zmieni to chyba po używaniu Firefox przez całe internetowe życie będzie trzeba się rozstać. 3.6 na zawsze w naszej pamięci! ;)

aragorn9  01.10.2014 12:01 #7820

@magg (niezalogowany): Co oczywiście spowoduje wielkiego crasha ;) Jeżeli nie znasz człowieka to nie sądź go, jestem już ładnych pare lat po gimnazjum a od 2 lat pracuje jak webdeveloper ;)

Blezzt (niezalogowany) 01.10.2014 11:49 #7819

A oto ważniejsze ze zmian w 33 Fx:

- rozbudowane kafelki na "nowej karcie"
http://techdows.com/2014/07/mozilla-tests-enhanced-tiles-for-the-new-tab-page-in...
https://support.mozilla.org/en-US/kb/how-do-tiles-work-firefox
- ciąg dalszy testowania WebRTC
http://pl.wikipedia.org/wiki/WebRTC
- wsparcie OpenH264 w piaskownicy
- szczuplejszy i szybszy JavaScript
https://blog.mozilla.org/javascript/2014/07/21/slimmer-and-faster-javascript-str.../
- sprawniejszy mechanizm przywracania sesji
https://dutherenverseauborddelatable.wordpress.com/2014/06/26/firefox-the-browse.../
- nowy standard zabezpieczeń CSP (Content Security Policy)
- usprawnione wyszukiwanie z paska adresu
http://msujaws.wordpress.com/2014/08/01/faster-and-snappier-searches-now-in-fire.../
- sugestie do wpisywanych zapytań wyszukiwania na stronie startowej
https://oneanddone.mozilla.org/en-US/tasks/62/
- implementacja interfejsu HTML5 DOMMatrix

żródła:
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/33.0beta/releasenotes/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Firefox

Blezzt (niezalogowany) 01.10.2014 11:29 #7818

@Gapski (niezalogowany): 14 października

magg (niezalogowany) 01.10.2014 00:36 #7817

@WSZR: Zgadza się. U mnie użycie HTML5 na YT powoduje nieznośne rwanie dźwięku.

magg (niezalogowany) 01.10.2014 00:34 #7816

@aragorn9: Panie kolego, Pan jak zwykle się myli. plugin-container.exe znajduje się w katalogu Mozilla Firefox i można go albo usunąć albo zmienić nazwę na chociażby 1plugin-container.exe. A te śmiechy hihy to chyba pozostałość po gimbazjalnej traumie.

Gapski (niezalogowany) 30.09.2014 20:18 #7815

Kiedy zostanie wydany Firefox 33 ?

Tiwi (niezalogowany) 30.09.2014 17:53 #7814

@jorg35x: Żal. Co Ty tu wypisujesz za bzdury z tego Google ??? Komenda - "net config server /hidden:YES" ???
Przecież to nie działa człowieku na Windows 7 !!! Ma być tak - "net config server /hidden: yes".
To pierwsze też nie wiem, czy jest dobrze (w polu "dane wartości" wpisujemy : 1). Sorry ale...
Pozdrowił :P

jorg35x  30.09.2014 16:34 #7813

@Tiwi (niezalogowany): Jeszcze można tak - Przechodzimy do menu start -> uruchom i wpisujemy polecenie : regedit
Będąc w rejstrze odnajdujemy klucz o lokalizacji : HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ lanmanserver \ parameters.
W oknie po prawej stronie powinien być wpis o nazwie "hidden" - jeżeli takiego nie ma, należy go utworzyć (klikamy PPM i wybieramy Utwórz -> Nowy, wartość typu DWORD).
Klikamy dwukrotnie na wpis "hidden" i w polu "dane wartości" wpisujemy : 1. Ponowne uruchomienie systemu spowoduje, że nasz komputer przestanie być widoczny w otoczeniu sieciowym.
______________________________________________________________________________________________
Drugi sposób - Możemy skorzystać z konsoli systemowej i odpowiednio skonfigurować widoczność naszego komputera w sieci lokalnej - a więc klikamy odpowiednio Start >> Uruchom i wpisujemy CMD.
Pojawi nam się konsola systemu Windows, w której należy wydać komendę :
net config server /hidden:YES
W przypadku, gdybyśmy chcieli komuś coś udostępnić i ponownie sprawić by nasz komputer był widoczny w sieci lokalnej, wystarczy wpisać komendę :
net config server /hidden:NO

Te sposoby to żadna nowość jest znana od dawna wystarczy wpisać w Google.

aragorn9  30.09.2014 16:04 #7812

@magg (niezalogowany): hahahaha plugin container to nie dodatek do firefoxa tylko pewien sandbox, pewne wydzielenie procesów flasha poza działanie firefoxa ;) Więc nie nie usuniesz go w ten sposób bo go tam nie ma to integralna część firefoxa :p

Tiwi (niezalogowany) 30.09.2014 14:37 #7811

@Is it safe?:
Dobrym rozwiązaniem pozwalającym ukryć komputer w otoczeniu sieciowym jest wpisanie polecenia:
"net config server /hidden: yes" w oknie uruchom (menu Start -> Uruchom... -> "net config server /hidden: yes" -> OK). Spowoduje to ukrycie komputera w otoczeniu sieciowym, aż do ponownego uruchomienia systemu.

WSZR  30.09.2014 12:45 #7810

Wymuszenie HTML5 na YT zostało przesunięte na 34. I osobiście nie jestem zadowolony z działania YT z wymuszonym HTML5, może to kwestia tego, że nadal dostępne to jest tylko na Aurorach, ale wystarczy kilka kart z YT i Firefox nie nadaje się do dalszego użycia. Można powiedzieć, że mam odwrotnie niż większość, czyli większość narzeka na działanie Flasha, a ja jestem z niego zadowolony.

magg (niezalogowany) 30.09.2014 05:21 #7809

@jorg35x: A nie lepiej usunąć owy plugin z katalogu mozilla firefox? Ewentualnie zmienić nazwę wskazanego pluginu?
dom.ipc.plugins.enabled + usuniecie/zmiana nazwy pluginu i efekt ten sam.

Gapski (niezalogowany) 28.09.2014 21:32 #7808

@Marek@ (niezalogowany): a kogo to obchodzi że używasz przeglądarki Internet Explorer ?? .a w UA masz przecież Firefox 32.0 -to dlaczego niby piszesz z pod Firefoksa 32.0 ten komentarz ??.
ja używam pod mym staruszkiem który ma już 6 lat przeglądarkę Mozilla Firefox 32.0.3 i sobie bardzo cenię tą przeglądarkę a dodam jeszcze te że z Firefoksa 32.0.3 korzystam na dziadku Windowsie XP SP3

aragorn9  28.09.2014 19:25 #7807

Od wersji 33 na yt będzie wymuszenie odtwarzania filmów w html zamiast flasha więc większość problemów powinna zniknąć. Flash już dawno powinien wylecieć ze stron. Od 2 lat zawodowo robię strony i jeszcze nie było czegoś takiego co mnie by zmusiło do użycia flasha. Niektórzy się powołują że "na IE8 inaczej nie ruszy". A na co wspierać tego starocia? Im więcej stron an nim nie ruszy tym szybciej ludzie zrezygnują z niego.

jorg35x  28.09.2014 13:31 #7806

@Marek@ (niezalogowany): Ja też miałem lekkie kłopoty z oglądaniem filmów w internecie,i zrobiłem to co napisała @Sandra 1 >>> Sandra 1 16.06.2014 13:14 #7554
@bazbaz (niezalogowany): Przecież plugin container można skutecznie wyłączyć.Pierwszy sposób był ale już nie skuteczny w nowych wersjach FF.
1. Wpisz about:config w pasek adresu.
2. Kliknij Zachowam ostrożność, obiecuję!, gdy ukaże się poniższe ostrzeżenie:
3. W okienko filtra wpisz dom.ipc.plugins.enabled a następnie wykonaj prawo-klik na wpisach zaznaczonych na screenie (czyli zmień ich wartość na false.
U mnie zadziałał drugi sposób.
Aby dodać zmienną: kliknij prawym przyciskiem myszy na Mój komputer > Właściwości > Karta Zaawansowane > Zmienne środowiskowe. Wybierz Nowy w dolnym okienku (na samym dole) (Zmienne systemowe, które są globalne) i wprowadź MOZ_DISABLE_OOP_PLUGINS w polu Nazwa i 1 w polu wartości. Kliknij dwa razy przycisk OK, aby zapisać i wyjść.

System32\ lub SysWOW64 \ Macromed\Flash\mms.cfg dodać w nowej linii ProtectedMode=0
Tu jeszcze stronkę i tam też jest o tym napisane. http://mozillapl.org/forum/viewtopic.php?f=15&t=44021
I jak na razie mam święty spokój i mogę spokojnie oglądać filmy w internecie.

Anonim (niezalogowany) 28.09.2014 11:17 #7805

Nie mam pojęcia co się dzieję z tą przeglądarką - co prawda jest szybsza i moduł HTTP caching v2 rzeczywiście działa ale za to nadal są jakieś dziwne problemy z flashem i akceleracją sprzętową - pojawiają się artefakty, brak płynności odtwarzanych filmów, ograniczenie używania HTML5 i wymuszanie Flasha - po wyłączeniu akceleracji we wtyczce flash problem znika ale co z tego jak wtedy wszystko obciąża procesor CPU zamiast równomiernie rozkładać obliczenia na CPU i GPU - bez sensu, może to wina AMD i ich sterowników ale problem występuje losowo i uporczywie jeszcze przed wersją 30, warto dodać że tego typu problemów na Chrome 32-64bit NIE MA i to jest zaskakujące - broń Boże nie próbuję hejtować czy wywyższać przeglądarek jak idiotycznie robi to kolega @drylek tylko opisuję jak to wygląda w moim przypadku...

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.