Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox 36 to jeszcze lepsza synchronizacja i wygodniejsza obsługa na tabletach

77
OPROGRAMOWANIE 24.02.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Na serwerach fundacji Mozilla właśnie pojawiła się nowa odsłona przeglądarki Firefox. Wersja 36 to dosyć istotne wydanie, które wpływa zarówno na wygodę użytkowników, ich bezpieczeństwo, jak i zgodność aplikacji z nowymi rozwiązaniami webowymi. Tradycyjnie rozszerzono funkcje przeznaczone dla twórców stron internetowych, a wersja mobilna zyskała pewne poprawki interfejsu. Jedną z istotniejszych zmian wprowadzonych wraz z tą wersją jest rozszerzenie modułu synchronizacji o obsługę stron przypiętych do ekranu startowego. W dobie powszechnego niemal dostępu do Internetu synchronizacja odgrywa…

Chrome z bocznymi panelami? Tak, o ile powstaną odpowiednie rozszerzenia

57
OPROGRAMOWANIE 19.01.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Całkiem możliwe, że już niebawem przeglądarka Google Chrome nie będzie musiała oznaczać jedynie kompletnego minimalizmu, prostoty i braku możliwości personalizacji w kwestii interfejsu. W związku z licznymi zgłoszeniami producent zdecydował, że jest w stanie pomóc w implementacji paneli bocznych, które mogłyby być tworzone poprzez zewnętrzne dodatki. Kiedyś inaczej wyglądały monitory i rozdzielczości z jakimi mieliśmy do czynienia. Obecnie najpopularniejsze są panoramy o proporcjach 16:9, gdzie często nie sposób wykorzystać miejsca dostępnego po bokach. Strony internetowe mogą być co prawda…

Recenzje użytkowników

Stabilna, szybka, bezpieczna, bogate możliwości własnych ustawień przeglądarki
Przy otwarciu wielu kart znacząco wzrasta zużycie pamięci RAM co prowadzi do niestabliności, zawieszania się przeglądarki.
ocena użytkownika

Firefox jest moją ulubioną, podstawową przeglądarką w systemie. Nie mam z nią praktycznie żadnych problemów. Szybka, funkcjonalna, bogata w ustawienia pozwalające dostosować "Liska" wedle własnych potrzeb i oczekiwań. Zdarzają się problemy ze stabilnością, znaczącym zużyciem pamięci RAM, lecz dzieje się to zazwyczaj przy otwartych kilku kartach. Twórcy przeglądarki stawiają na prywatność, bezpieczeństwo użytkowników Firefox'a, co według mnie jest jednym z najważniejszych plusów tej przeglądarki.

26.01.2015 15:52 | Recenzja do wersji 35.0
żadnych
gmail - jako lista, na fb - buttony nie działają, twitter - nie działa
ocena użytkownika

Po updacie musiałem spędzić 90 minut konfigurując nową wersję, tak aby wszystkie funkcjonalności działały - bez skutku, dopiero po odinstalowaniu i powrocie do poprzedniej zainstalowanej wersji wszystko wróciło do normy. Cóż to za update, po którym połowa funkcjonalności nie działa, a żeby je jakoś powłączać trzeba się głowić godzinami i szperać po necie by dowiedzieć się o co chodzi? Firefox 34.0.5. - TOTALNA PORAŻKA jak dla mnie

24.12.2014 08:44 | Recenzja do wersji 34.0.5

Komentarze

korkodyl   4 #8840 30.03.2015 22:45

@szymon1998: Zacytuję użytkownika: mam tajne informacje na temat 64 bitowego Firefoksa (niezalogowany),
Firefoksa 37.0 w wersji 64 bitowej NIE BĘDZIE ! 64 Bitowy Firefox pojawi się dopiero w wydaniu oznaczonym numerem 40.0 ! . Informacje posiadam od znajomego pracującego w Mozilli nad 64 bitowym Firefoksem dla Windowsa.
Rozumiesz? Napewno nie będzie to 37, ale czy dopiero 40 to się okaże.
edit: Poza tym fx 64 był obiecany od wersji ?, no właśnie.

Pablo79   8 #8839 30.03.2015 22:37

@szymon1998: Właśnie na serwerach ftp mozilli pojawiła się stabilna wersja Firefox ver. 37.0 ale tylko w wersji 32 bitowej - czyli pewnie wersja 64-bitowa została przesunięta do kolejnych wydań. ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/37.0/

szymon1998   2 #8838 30.03.2015 21:20

mozilla firefox 37 (64 bit) pojawi sie jutro (31.03.2015r)

NorthAngel   6 #8837 30.03.2015 20:10

@jorg35x: i tylko go włączyć i tyle ? czy trzeba ten Ram Kontroler jakoś skonfigurować ? nie popsuje mi komputera ?

mkdante381   3 #8836 30.03.2015 09:15

@Półprawda :D (niezalogowany): Bo to zwyczajnie złom. Ledwo ci Wxp śmiga a ty o przeglądarce mowisz

jorg35x   5 #8835 30.03.2015 06:06

@NorthAngel: Ram Booster 2.0 -http://rambooster.softonic.pl/download#downloading RAM Kontroler jest po Polsku.

MrBeckham666   15 #8834 29.03.2015 23:29

@NorthAngel: przy takiej ilosci ramu i 1 rdzeniowym procku raczej nic od seamonkey nie bedzie działać lepiej.
programy zwalniające pamiec rewelacji nie zrobią bo część pracy przełoży sie na cpu który też jest słaby.
taki sprzet ma już swoje lata jak seamonkey bedzie działał kiepsko to jest jeszcze takie coś jak slimboat ale to już jest taka przeglądarka na której wszystko może nie działać dobrze.
I proszę nie narzucaj mi że czytać nie umiem sam już wałkujesz ten sam temat ciągle gdzie odp już dostałeś. czego ty oczekujesz?

wise memory optimizer możesz sb zobaczyć.

NorthAngel   6 #8833 29.03.2015 20:35

@jorg35x: a czy ten program Mz Ram Booster jest po polsku ? i w wersji 2.0 ? Dałbyś mi linka do takiego ?

NorthAngel   6 #8832 29.03.2015 20:24

@MrBeckham666: Czytać nie umiesz ? już przecież pisałem jaki mam komputer: http://www.dobreprogramy.pl/Firefox,Komentarze,Windows,13108,3.html#komentarz-15...

  #8831 29.03.2015 16:43

64-bit poprawi stabilność, bezpieczeństwo i szybkość. Co do tego ostatniego, nie należy spodziewać się ogromnych różnic, więc może z tego powodu taka opieszałość Mozilli, że 64-bit nie jest takie priorytetowe i pracują intensywniej, przeznaczają większe zasoby "ludzkie" na inne projekty.
Do tych co najbardziej narzekają na brak 64-bit - nic nie stoi na przeszkodzie dołączenia się to projektu! Bo sporo krytykujecie to znaczy, że postrzegacie wdrożenie 64-bit za banalnie proste. Jeślie nie, prosto oznacza, że w życiu nigdy nie stworzyliście nic kreatywnego.

jorg35x   5 #8830 29.03.2015 15:54

@Półprawda :D (niezalogowany): Ja myślałem że jest 21-wiek byłem w błędzie 20-wiek jeszcze trwa,zacofanie totalne.

  #8829 29.03.2015 12:46

Firefoksa 37.0 w wersji 64 bitowej NIE BĘDZIE ! 64 Bitowy Firefox pojawi się dopiero w wydaniu oznaczonym numerem 40.0 ! . Informacje posiadam od znajomego pracującego w Mozilli nad 64 bitowym Firefoksem dla Windowsa .

  #8828 29.03.2015 10:09

@NorthAngel:
"Czy na moim komputerze z Windows XP gdzie mam dysk C: o pojemności 19,5 GB i dysk D: o pojemności 17,5 GB oraz 447 MB pamięci RAM najnowsza wersja FireFox będzie śmigać bez zawieszania i zacinania się przy takich parametrach jak ja mam ?"

A jaki procesor - pewnie jednordzeniowy? Też masz chyba pamięci RAM DDR2.
- Nie ma już takiej przeglądarki internetowej na ten sprzęt :(

jorg35x   5 #8827 29.03.2015 06:13

@NorthAngel: Przy 447 MB Ramu możesz mieć problem żeby ci dobrze chodziło szybko wszystkie filmy vod i youtube,wtedy albo dołożyć Ramu lub programowo jakiś program do zwalniania pamięci ram na przykład darmowy RAM Kontroler- http://www.programosy.pl/program,ram-kontroler.html lub http://www.dobreprogramy.pl/Mz-RAM-Booster,Program,Windows,57471.html to już nie te czasy.

MrBeckham666   15 #8826 29.03.2015 03:26

@NorthAngel: najpierw to podaj jaki ty masz sprzet dokładnie i system?:) myśle że seamonkey bedzie działał najlepiej jeżeli masz mało ramu lecz możesz zawsze spróbować też slimjeta sprawdz co ci przypadnie do gustu.

NorthAngel   6 #8825 29.03.2015 00:25

@MrBeckham666: to co mam zainstalować, żeby mi dobrze chodziło i szybko i wszystkie filmy vod i youtube i inne otwierało ?

jorg35x   5 #8824 28.03.2015 16:49

@Cycero67: Zająć się lepiej ogrodnictwem a nie internetem to jest dla myślących a nie głosić teorie spiskowe.

Cloud76   2 #8823 28.03.2015 15:33

@Cycero67: No faktycznie,cały świat jest przeciwko "Panu", nawet przeglądarka.Ludzie chcą pomóc,a "Pan" jeszcze ironizuje i słowo Pan umieszcza w cudzysłowie.Ja podejrzewam tu jakiś większy spisek, wręcz na skalę światową, na pewno twórcy tej przeglądarki robią "Panu" na złość,ewidentnie złośliwie, faktycznie widać,że ktoś nie chce aby "Pan" korzystał z tej przeglądarki,podejrzana sprawa, ja bym to zgłosił do powiedzmy,NIK-u,ew. do Urzędu Antymonopolowego,a jak to nie pomoże to nawet do Strassburga bym poszedł. Ja tu podejrzewam problemy innej natury, a nie z przeglądarką. I nie musi nas "Pan" prosić o pozwolenie na korzystanie z tej przeglądarki.Wybór jest duży,każdy znajdzie coś dla siebie.Nie podoba się to korzystam z innych rozwiązań, a nie trolluje.Skoro tylu użytkowników mówi,że przynajmniej na stronie tej miejscowości nie ma problemu,z zakładkami też,ciężko doradzać komuś kto uważa,że wszyscy się na niego uwzięli.

Cycero67   2 #8822 28.03.2015 15:04

Nieszczęścia chodzą parami a mnie z tą przeglądarką Firefox zdarza się coraz częściej. Ostatnio to jest dzisiaj 28 marca 2015 roku po zainstalowaniu w systemie Windows 8.1 Firefoksa 32 bitowego w wersji 36.0.4 zniknęła opcja "dodaj zakładkę" Nie ma jej i jest to celowe działanie, aby uniemożliwić mi w ogóle korzystanie z niej. Ja swoje błędy zawsze naprawiam, czego nie mogę powiedzieć o panach informatykach, którzy stworzyli tę przeglądarkę. Może też być to dziełem tych, którzy stale mi dokuczają. Nie jestem już młodym człowiekiem, raczej tym ,któremu śmierć patrzy już w oczy. Nie będę Was szanowni "PANOWIE" prosił o to, abyście pozwolili mi korzystać z tej właśnie przeglądarki. "Bóg Wam Zapłać"

andx   3 #8821 28.03.2015 12:23

@Cycero67: W Cyberfox-ie, a wiadomo że to prawie Firefox podana strona normalnie się otwiera i można dodać ją do zakładek.

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.