Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Przeglądarka oparta została o silnik Gecko, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C, również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox 33 to znacznie większa responsywność i szybszy JavaScript

153
OPROGRAMOWANIE 14.10.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

W ostatnich dniach użytkownicy Google Chrome mogli zapoznać się z nową wersją tej przeglądarki. Za ciosem idzie też konkurencja w postaci Firefoksa od Mozilli. Najnowsza edycja oznaczona numerkiem 33 wprowadza szereg istotnych zmian, w szczególności pod maską, a więc niewidocznych na pierwszy rzut oka, ale jednak odczuwalnych podczas pracy z aplikacją. To wydanie powinno zwiększyć wydajność liska, a także zgodność z nowoczesnymi technologiami webowymi. Mozilla postanowiła zająć się przede wszystkim niską responsywnością przy pomocy mechanizmu Off Main Thread Compositing (OMTC). Stosowane do…

Pale Moon Commander: Firefox niczym dobrze skrojony garnitur

15
OPROGRAMOWANIE 07.10.2014 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Firefox to spośród wiodących na rynku przeglądarek aplikacja, którą możemy spersonalizować w największym stopniu. Ustawienia dają nam do dyspozycji wiele opcji, ale jeszcze więcej jest schowanych „pod maską” i dostępnych choćby za pomocą podstrony about:config. Niestety, nie każdy wie, co oznaczają wszystkie linie konfiguracyjne. Tutaj z pomocą przychodzi Pale Moon Commander. Jest to o dodatek do przeglądarki Firefox i jego pochodnych, który pozwala na łatwą konfigurację jej zaawansowanych ustawień. Dzięki niemu użytkownik będzie mógł dokładnie skonfigurować np. opcje związane z akceleracją…

Recenzje użytkowników

szybkość, stabilność, poprawiona (chyba) problemy z flash, nowy interface
niektóre formaty video nadal słabo obsługiwane, brak wersji x64
ocena użytkownika

Od jakiegoś czasu szukałem alternatywy dla mojego Chrome, korzystałem z Maxthona, ale ostatnio zauważyłem że nowa wersja Firefox ma wreszcie zmieniony interface. Poprzedni dosyć łatwo mnie odstraszał od tej przeglądarki, może dla niektórych to nic nie znaczy, ale minimalizm taki jaki był w Chrome bardzo mi się podoba i cieszę się że w Firefoxie też postawiono na minimalizm. Poprzednie wersje FF irytowały mnie też przez problemy z wtyczką flash, jak na razie w nowej wersji jeszcze nie dane mi było zobaczyć błędu z nim związanego. Może to też złudzenie, ale nowsza wersja jest chyba lekko szybsza (z 28 korzystałem, ale tylko przy problemach z wyświetlaniem w Maxthonie) Jedyne na co teraz czekam to natywna wersja x64 i lepsze wsparcie dla niektórych formatów np. MPEG-4. Daję stabilną czwórkę i czekam na dalszy rozwój przeglądarki, której nie doceniałem.

09.05.2014 17:10 | Recenzja do wersji 29.0.1
wygląd, bezpieczeństwo
awarie wtyczki flash np. YT, brak płynnego odtwarzania filmów
ocena użytkownika

Daje 4 gwiazdki. Wygląd przeglądarki jest naprawdę dobry. Szybkość wczytywania stron, również stoi na wysokim poziomie. Jednym słowem - przeglądarka jest dobra od dłuższego czasu. Denerwujące natomiast jest to, że flash dość często nie odtwarza płynnie filmów np. na YouTube. Dodatkowo flash potrafi się wysypać, bądź zawiesić stronę na moment. Gdyby nie flash, przeglądarka by była bardzo dobra, tak to niestety jest dobra. Ja w dalszym ciągu czekam na poprawę wtyczki flash, dla FF.

09.01.2014 10:10 | Recenzja do wersji 26.0

Komentarze

jorg35x  25.10.2014 11:09 #7965

Pale Moon 25.0.2 jest odporny na ataki.

stemil99  25.10.2014 10:43 #7964

@Eleks: nie wszyscy są fachowcami i opcje w "about:config" powinny być dla dobra wszystkich objaśniane czemu służą to prośba....pozdro

Mark7 (niezalogowany) 25.10.2014 07:25 #7963

W dalszym ciągu (25.10.2014) Firefox (33.0.1) jest podatny na atak z wykorzystaniem luki w SSL v. 3.0. Wystarczy wejść na stronę testową https://www.poodletest.com aby się przekonać. Nawet stara Opera 12.17 jest odporna. Skandal!

Eleks  25.10.2014 00:54 #7962

Jedna zmiana, ale jakże istotna:
FIXED 33.0.1: Firefox displays a black screen at start-up with certain graphics drivers

Wersja 33.0.1 do pobrania tutaj, jeśli ktoś chce szybciej -> ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/33.0.1/win32/

X-Ray1970  24.10.2014 22:36 #7961

Dostępna aktualizacja -> 33.0.1

Eleks  23.10.2014 21:21 #7960

Mam prośbę, jak już dajecie jakieś ciekawe opcje do przestawienia w about:config, to napiszcie mniej więcej, czemu służą (jaki jest efekt). Z góry dzięki. Sam niedługo pochwalę się swoimi, których używam w nightly.

Pawelek  23.10.2014 19:27 #7959

@Easy and works! (niezalogowany): Hej! Dzięki za rozszerzenie.

Win 7 (niezalogowany) 23.10.2014 17:25 #7958

@Pawelek: Może to zrób:
Wyłączenie piaskownicy Flash Player w Firefoksie (proces Plugin-container.exe). Start --> Wyszukaj programy i pliki --> wpisz: " %WINDIR%\System32\Macromed\Flash" lub " %WINDIR%\SysWOW64\Macromed\Flash ". Czytaj dalej - http://techdows.com/2012/06/disable-flash-players-protected-mode-for-firefox.html

Easy and works! (niezalogowany) 23.10.2014 16:30 #7957

@ Pawełek
U mnie też sypie błędami ( już 3-4 razy od ostatniej aktualizacji ). Ahaa... np. polecam takie rozszerzenie " QuickJava " umożliwia szybkie włączanie i wyłączanie... Java, JavaScript, plików cookie, animacji Flash, Silverlight, obrazy, arkusze stylów itd... - czytaj dalej ( https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/quickjava ). Dobre dla zwiększenia bezpieczeństwa... itp. Hej!

Pawelek  23.10.2014 16:18 #7956

Nowa wersja FF sypie mi błędem co jakiś czas. Mianowicie wychodzi informacja o zgłoszeniu awarii.

jorg35x  23.10.2014 14:53 #7955

@Anonim (niezalogowany): Bardzo mile widziane porady czy info tego typu a nie jak część bywalców na tej stronce tylko trollować dzięki niewidzialny.

Anonim (niezalogowany) 23.10.2014 09:30 #7954

Polecam rozszerzenie Context Search X zwiększa menu kontekstowe z listą wyszukiwarek i określonych silników umieszczonych poza menu. Zawiera element wyszukiwania dla zaznaczonego tekstu na bieżącej stronie etc...
Context Search X - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/context-search-x/

Dość często zdarza się, że Firefox zużywa za dużo pamięci - normalnością niemal jest zużycie na poziomie 800MB, a nierzadko jest to nawet ponad 1GB RAMu. Opis tylko do tych co mają "mało" RAMu na leciwym sprzęcie. W pasku adresu wpisać " about:config ". Szukamy klucza " browser.cache.memory.capacity " (pewnie nie ma go). Jeżeli takiego klucza nie ma, to trzeba go dodać klikając na panelu PPM (prawym przyciskiem myszki) i wybrać: "Dodaj ustawienie typu --> Liczba całkowita". Jeżeli jako wartość podamy np. liczbę 512 będzie to oznaczało, że Firefox może zużywać maksymalnie 512 MB pamięci. I okazuje się, że w zupełności mu to wystarczy. Firefox działa płynnie, nie przycina się, a zabiera zdecydowanie mniej pamięci.
Z innych przydatnych parametrów można ustawić:
browser.sessionhistory.max_entries (określa, ile pozycji jest pamiętanych w historii. Domyślna wartość to 50, ja zmieniłem ją na 10 - ponoć to również poprawia wydajność Firefoxa)
dom.event.clipboardevents.enabled (na false - wyłańczamy schowek DOM w Firefoxie).

Enzo69  23.10.2014 00:12 #7953

Chciałbym, aby ktoś sprawdził czy na youtube ma komentarze. Bo niestety u mnie wczytuje i wczytuje i wczytuje i jeszcze raz wczytuje i wyświetlić nie może.

Zik (niezalogowany) 22.10.2014 17:37 #7952

Przy ostatniej aktualizacji firefoxa 33 zauważyłem że została mi dodana wtyczka do przeglądarki , / Open H264 video codec / widocznie to już jest przygotowanie do następnej aktualizacji po której ma być video rozmowy.

Pablo79  21.10.2014 22:03 #7951

@jorg35x: Ja używam w Firefoxie zamiast Adblocka Plus - Adblock Edge i nie narzekam na razie na spowolnienie przeglądarki ani też zbyt nadmierny apetyt na zasoby komputera.

jorg35x  21.10.2014 14:48 #7950

Jest już darmowa wersja Ad Muncher tylko używać,ja się nie bawię w jakieś blokery do przeglądarki bo tylko obciąża : http://www.admuncher.com/

Kudłaty Młodzian z Toronto (niezalogowany) 21.10.2014 13:16 #7949

Dobre Rozszerzenie do Firefoxa na reklamy i pop-upy.
Adguard AdBlocker - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/adguard-adblocker
Co AdGuard AdBlocker robi:
1. Blokuje wszystkie ogłoszenia, w tym:
- Reklamy wideo (w tym reklamy wideo YouTube)
- Reklamy multimedialne jak reklamy wideo, reklamy pełnoekranowe i pływające
- Niechciane pop-upy
- Banery i reklamy tekstowe (w tym reklamy) Facebook
2. Przyspiesza ładowanie strony i przepustowość, dzięki brakującym reklamom i oknami pop-up
3. Blokuje wiele spyware, adware i dialer'y (opcjonalnie)
4. Ochrona prywatności poprzez blokowanie wspólnych systemów śledzenia innych firm (opcjonalnie)
5. Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i phishingiem (opcjonalnie).
Wystarczy włączyć filtr Spyware i śledzenia w ustawieniach AdGuard.

Enzo69  20.10.2014 23:42 #7948

@R i p l e y (niezalogowany): Pomocny poradnik. Podziękował.

Tylko takie info (niezalogowany) 20.10.2014 10:40 #7947

Moje "dodatkowe" ustawienia (sugestia) w about:config

accessibility.blockautorefresh *na true
browser.sessionstore.resume_from_crash *na false
browser.chrome.toolbar_tips *na false
browser.preferences.inContent *na true
browser.newtab.url *na "about:blank"
browser.sessionstore.privacy_level *na 2 [0]
dom.popup_maximum *na 0 [20]
dom.ipc.plugins *wszystko na false (liczby całkowite nie zmieniać)
geo.enabled *na false
extensions.blocklist.enabled *na false
extensions.getAddons.cache.enabled *na false
image.animation_mode *na "none" [normal]
images.dither *na false
network.prefetch-next *na false
network.http.sendRefererHeader *na 0 [2]
layout.css.visited_links_enabled *na false
privacy.popups.disable_from_plugins *na 3 [2]
security.tls.version.max *na 1 [3]
security.tls.version.min *na 2 [0]

(Antypodsłuch) też (niezalogowany) 20.10.2014 08:12 #7946

@Dżejek (niezalogowany): #7931
JAP / JonDo (freeware). Protection of Privacy on the Internet - http://anon.inf.tu-dresden.de/index_en.html

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.