Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Aplikacja świetnie radzi sobie z nowoczesnymi standardami internetowymi, zapewniając wsparcie dla HTML5 i CSS3, a także szybko renderując witryny. Jest to jednocześnie program, który dba o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, a także pozwala na znaczne rozszerzenie swojej funkcjonalności za pomocą darmowych dodatków. Firefox w przeciwieństwie do Chrome i Internet Explorera pozwala na znacznie większe dopasowanie programu do potrzeb użytkownika.

Galeria programu

Program po instalacji oferuje najważniejsze funkcje przydatne podczas codziennego korzystania z Internetu. Firefox, posiada intuicyjny interfejs, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku zerwania połączenia internetowego.

Firefox zapewnia wysoką zgodność z HTML5 i CSS3, wspiera także połączenia HTTP/2. Dzięki przesyłanym przez Mozillę informacją chroni użytkownika przed fałszywymi stronami internetowymi. Aplikacja integruje się z funkcjami interfejsu Windows (np. wskaźnik pobierania pliku), pozwala także na skorzystanie z wbudowanych, bogatych opcji przeznaczonych dla twórców stron internetowych. Dzięki Firefoksowi nie tylko przeglądniemy strony, ale także stworzymy zupełnie nowe.

Firefox posiada system izolacji procesów, dzięki któremu awaria dodatkowych wtyczek (np. Flash) nie powoduje utraty danych i zamknięcia całej przeglądarki. Skorzystać możemy także z funkcji zaawansowanego grupowania kart (Panorama) i wbudowanego komunikatora głosowego Hello. Od pewnego czasu użytkownicy Firefoksa mogą dodatkowo używać zintegrowanych usług internetowych jak choćby magazynu do przechowywania stron Pocket.

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu ogromna ilość rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników RSS czy akceleratory pobierania plików. Dzięki rozbudowanym rozszerzeniom użytkownik jest w stanie spersonalizować przeglądarkę, w stopniu nieosiągalnym dla osób korzystających z Google Chrome.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Rozwój według Mozilli: Firefoksowi ubędzie mało popularnych funkcji

89
OPROGRAMOWANIE 09.11.2015 | Maciej Olanicki (b.munro)

Znane są już pierwsze rezultaty wprowadzenia przez Mozillę inicjatywy Great or Dead. Program, który miał w ogólnym zarysie uczynić Firefoksa po prostu lepszą przeglądarką, wydaje się jak dotąd jedynie przynosić ograniczenia w zakresie konfiguracji programu, który lwią część swojej popularności zawdzięcza pokaźnej bazie rozszerzeń. Na pierwszy ogień poszły motywy graficzne modyfikujące interfejs programu. Nie chodzi jednak o motywy Personas, w przypadku których zmiany wprowadzane do wyglądu przeglądarki ograniczają się do podmiany obrazka w tle pasków narzędziowych. Mowa o rozbudowanych…

Firefox 42 zadba o prywatność użytkowników lepiej niż inne przeglądarki

119
OPROGRAMOWANIE 03.11.2015 | Adam Golański (eimi)

Wydanie programu oznaczonego numerem 42 nie może zostać lekko potraktowane – ze słynnego przewodnika „Autostopem przez Galaktykę” o sens życia i wszechświata chodzi. Firefox 42 jest jednak od udzielania takich odpowiedzi, a wręcz przeciwnie. To najbardziej dyskretna przeglądarka spośród tych popularnych, która wnosi zabezpieczenia przed śledzeniem użytkowników na nowy poziom. Zacznijmy więc od mechanizmu prywatnego przeglądania z ochroną przed śledzeniem. To właśnie flagowa funkcja tej wersji, na tyle ważna, że Mozilla przysłała nam wczoraj (ku pewnej konsternacji) maskotkę zamaskowanego…

Recenzje użytkowników

Szybkość
brak
ocena użytkownika

Kolejna wersja przeglądarki Firefox,jak dla mnie jest bardzo dobra, cechuje ją szybkość wczytywania stron, elegancko obsługuje HTML5 nie ma q zasadzie się do czego czepić

03.11.2015 21:05 | Recenzja do wersji 42.0
Szybkość, stabilność, niskie zapotrzebowanie na RAM, b. dobra zgodność ze standardami, baza rozszerzeń, szanuje prywatność, otwarty kod, jest fair
Brak
ocena użytkownika

Firefox był pierwszą przeglądarką, na jaką przesiadłem się z niesławnego IE 6.0 i jak dotąd jedyną przeglądarką, jaką używam. Największe zalety - szybkość, stabilność i ograniczony apetyt na RAM - z czym problem ma Chrome. Przeglądarkę instalowałem na dziesiątkach maszyn od starych rzęchów po gamingowe PCty. Jeżeli w systemie nie ma śmietnika w postaci nainstalowanego malware'u\niechcianych aplikacji czy magicznych wtyczek niewiadomego pochodzenia to aplikacja nie ma szans źle działać. Jeżeli ktoś wpuszcza malware do swojego kompa i narzeka na przeglądarkę, to powinien się doedukować zamiast pisać bezsensowne hejty.

Kolejna gigantyczna zaleta to możliwości konfiguracyjne i personalizacyjne. Strona about:config po prostu miażdży a dla osób niechcących samodzielnie modyfikować zaawansowanych ustawień jest niezliczona ilość rozszerzeń zwiększających możliwości przeglądarki. Limitem jest zazwyczaj tylko wyobraźnia ;).

Przeglądarka jest zgodna z nowymi standardami HTML5, youtuby i inne tego typu strony działają bez dodatkowych wtyczek flash i java. Fundacja Mozilla aktywnie walczy z tymi wtyczkami (nie mylić z rozszerzeniami!!!), by raz na zawsze posłać je na śmietnik historii, aby już nie nękały internautów i webdevów.

Skoro już przy Fundacji jesteśmy - Firefox to jedyna "duża" przeglądarka, której twórcy to nie korporacja. A w korporacji najważniejszy jest zysk. Monetyzowanie przeglądarki nie jest trudne, przeglądarka to kopalnia odkrywkowa informacji o użytkownikach. A informacja to pieniądze.

02.11.2015 19:10 | Recenzja do wersji 42.0

Komentarze

  #10255 27.11.2015 14:28

@mix4: Potwierdzam, Flash Control ze wszystkich dostępnych rozszerzeń działa najlepiej (Firefox 64 bit) choć do doskonałości mu daleko. :)

jorg35x   6 #10254 27.11.2015 13:28

@mix4: ja używam przeglądarki cxFirefox x64 portable jest też x32 już prawie rok i uważam że nie ma lepszej - https://pcxfirefox.wordpress.com/

mix4   1 #10253 27.11.2015 12:26

@jorg35x: jorg35x:
Dzięki za chęć pomocy btw.
Flashblock raz działa raz nie, co z tego, że na YT mam w playerze ciemny ekran z jego logiem jak film i tak się odtwarza, tyle, że bez obrazu.
Flashstopper - działa na pierwszym filmie w jaki wejde na YT, w każdym kolejnym już nie spełnia swojego zadania.
Za to przykładowo na filmwebie całkiem zabija ich player, czarny ekran bez możliwości kliknięcia by odtworzyć materiał co umożliwia prawidłowo działający Flashblock.
A Click to play per element to już w ogóle nie działa (stosowna wartość w about:config ustawiona).

A wszystko próbowałem od nowa na świeżo zainstalowanym lisie.
Poprzedniego wywaliłem iObit Uninstaller wraz z dogłębnym skanowaniem + CCleaner.
Co ciekawe na Pale Moon nie mam żadnych problemów, wszystko działa prawidłowo...

Co do "skopanego profilu" - nic z profilami nie zmieniałem, wszystko na domyślnych ustawieniach fabrycznych.
Spróbuję na Firefox Beta.. to samo.
//
Flash Control działa sprawnie póki co, miła niespodzianka.
Potestuję trochę lisa.

jorg35x   6 #10252 26.11.2015 15:35

@mix4: instalowałem na Firefox 42, cxFirefox i Cyberfox, Waterfox i działa bez żadnego problemy tylko u ciebie nie działa ,na pewno masz skopany profil.Spróbuj jeszcze tego - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/flashstopper/versions/

  #10251 26.11.2015 14:18
mix4   1 #10250 26.11.2015 13:32

@jorg35x: No widzisz, a u mnie nie działa. Tak juz bywa. :)

jorg35x   6 #10249 26.11.2015 11:37

@mix4: Flashblock to nie jest wtyczka tylko rozszerzenie,a po drugie to działa nie wprowadzaj ludzi w błąd wypada się trochę podszkolić - https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/flashblock/?src=search

mix4   1 #10248 25.11.2015 22:07

Gdyby nie nieprawidłowo działające wtyczki Flashblock i Click to play per element CE Firefox byłby moją główną przeglądarką.
Przynajmniej dla mnie są bardzo użyteczne i nie wyobrażam sobie bez nich swojej przeglądarki. Dlatego też lisek jest tylko rezerwą, a numer jeden należy do Pale Moon, choć ma bardziej toporny interfejs, ale wspomniane dodatki działają bez zarzutu ułatwiając korzystanie z sieci.

  #10247 24.11.2015 09:53
joaS13   6 #10245 22.11.2015 22:16

Firefox przestał mi dobrze działać, jak się okazało z powodu infekcji i przesiadłam się na Cyberfox i uważam że jest o wiele lepszy bo można w nim wyłączyć blokadę używania flash. Nie wiem czy warto instalować 64-bitowy, stabilny Firefox, czy pozostać przy 32-bitowym. Aha, od niedawna McAfee Web Advisor, dawne McAfee Site Advisor jest kompatybilne z 64-bitowymi wersjami Firefox, jednak w starszych wersjach go wyłącza, ponoć z powodu braku kompatybilności, itp.

  #10244 22.11.2015 21:27

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Pozdrawiam i poustawiam co i jak

  #10243 21.11.2015 22:05

Firefox and Security Add-Ons for Windows - Secure Web Browser - https://securityinabox.org/en/guide/firefox/windows

  #10242 21.11.2015 22:03

Firefox and Security Add-Ons for Windows - Secure Web Browser.
Polecam - https://securityinabox.org/en/guide/firefox/windows#812

Bojio   2 #10241 21.11.2015 21:32

Trzeba przyznać, że ta 42 znacznie mniej pożera zasobów. Miło zauważyć, że już na You Toobe nie pożera CPU jak wcześniejsze. Ja jednak i tak pozostaję na Pale Moon Version: 25.8.0 (Atom/WinXP). Dodam, że i mniej pożera prądu tj 3 Volt.

QS3   5 #10240 21.11.2015 18:39

@aragorn9: Myślisz że docelowy Hacker zanim spróbuje się włamać to szuka info w necie czy może jakaś luka została odkryta czy też załatana ? uwierz mi na słowo że włamie się tak samo łatwo do nowej przeglądarki jak i do starej bo wszystkie mają duże luki tylko poczekaj chwilę zaraz wyjdzie wersja 43 i powiedzą że zalecają instalację bo 42 ma duże luki i tak dalej w koło macieju , według twojej tezy te starsze wersje u których pojawiło się info o jakiejś tam luce są bardziej niebezpieczne , a co w takim razie z innymi wersjami o których jest cisza i nie ma żadnego info o lukach ?
Powtarzam wszystkie mają luki i zawsze będzie można się włamać na stare jak i na nowe wersję.
PZDR.

aragorn9   5 #10239 21.11.2015 18:18

@QS3: Luka w oprogramowaniu jest niebezpieczna wtedy gdy ktoś ją odkryje. Jeżeli coś wyszło rok temu i od wtedy jest znana luka bo jest info, że została załatana jest 100x bardziej niebezpieczne niż korzystanie z aktualnej wersji z lukami oczywiście ale takimi które się pojawiły możliwie niedawno i jest dużo więcej szans, że nikt jej nie odkrył i nie wykorzystał :)

QS3   5 #10238 21.11.2015 17:43

@Poradny Fachowy Wioskowy Informatyk (niezalogowany): Co prawda nie używam wersji 32 , ale dawno już nie słyszałem takich farmazonów , to znaczy że jak zaraz wyjdzie wersja 43,44,45 itd. to powiesz to samo o wersji 42 ? to proponuję nie używać już teraz wersji 42 bo za chwilę będzie tak samo niebezpieczna jak 32 , a tak po za tym to sam Windows jest 100x bardziej niebezpieczny niż sama przeglądarka. A z koro Mozilla z każdą wersją firefox-a łata jakieś luki , to oznacza że każda wersja jest jak to nazwałeś niebezpieczna do czasu wydania kolejnej wersji i tak w nieskończoność zgadza się ? Pomyśl logicznie.
PZDR.

80mentor   13 #10237 21.11.2015 17:41

@Poradny Fachowy Wioskowy Informatyk (niezalogowany): Z najnowszej wersji korzystam na laptopie. Uważam że jest całkiem dobra. A na PC 32.0.3 ponieważ jak dla mnie jest wygodniejsza w użytkowaniu i bardziej wydajna co jest bardzo ważne, w codziennej pracy. Jak już pisałem używam jej korzystając z trybu prywatnego, w połączeniu z AV ESET jest gwarantem dużego bezpieczeństwa dla systemu.

  #10236 21.11.2015 16:56

@kris. (niezalogowany): Co dziennie wchodzę na pocztę o2 i ani razu nic takiego mi się nie przytrafiło , więc czy to wada firefoxa ?

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.