Pobierz program Asystent pobierania włączony

Firefox to jedna najpopularniejsza przeglądarek internetowych w Polsce. Aplikacja oparta została o silnik Gecko, który świetnie radzi sobie z nowoczesnymi standardami internetowymi, zapewniając wsparcie dla HTML5 i CSS3. Jest to jednocześnie program, który dba o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, a także pozwala na znaczne rozszerzenie swojej funkcjonalności za pomocą darmowych dodatków – Firefox w przeciwieństwie do Chrome i Internet Explorera pozwala na znacznie większe dopasowanie programu do potrzeb użytkownika.

Galeria programu

Funkcjonalność

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Firefox zapewnia wsparcie dla HTTP/2, a także odtwarzania mediów za pomocą HTML5. Dzięki przesyłanym przez Mozille informacją chroni użytkownika przed fałszywymi stronami internetowymi. Od wersji 3.6 przeglądarka obsługuje minimotywy wizualne, które można zastosować bez resetowania przeglądarki. Od czwartej wersji użytkownik może również wygodnie ukryć górny pasek menu. Firefox integruje się z niektórymi elementami interfejsu Aero, które pojawiły się wraz z premierą Windows 7: Aero Shake, Jumplist oraz wskaźnika postępu pobierania na pasku zadań.

Firefox posiada izolację procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jej proces bez szkody dla samego Firefoksa.

Rozszerzenia

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Cykl szybkich wydań

Po wydaniu czwartej wersji Mozilla postanowiła skrócić cykl rozwojowy przeglądarki tak, aby kolejne stabilne wydanie było wydawane co 6 tygodni. Zaletą takiego rozwiązania jest szybsze oddawanie w ręce użytkowników nowych funkcji przeglądarki, które w normalnym cyklu musiałby czekać na kolejne "duże" wydanie. Razem z wprowadzeniem szybkich wydań pojawiły się 4 kanały aktualizacji: stabilny, beta, aurora oraz nightly. W kanale stabilnym pojawiają się kompilacje oficjalnie uznane za dojrzałe, w kanale beta utrzymywane są kompilacje nadchodzącej wersji Firefoksa. Kanał Aurora zarezerwowany został dla niestabilnych kompilacji, aktualizowanych codziennie, które trafią do wszystkich użytkowników maksymalnie za 12 tygodni. Ostatni kanał, nightly to miejsce dla najmniej stabilnych wydań przeglądarki. Jest on przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Firefox w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2014.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Chrome ze wsparciem dla Windows XP przynajmniej do końca roku

120
OPROGRAMOWANIE 17.04.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Rok temu Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie techniczne dla Windows XP, odcinając ten system także od aktualizacji dla przeglądarki Internet Explorer. Wiele firm postanowiło wspierać go nadal, czego przykładem jest Google i jego przeglądarka Chrome. Firma właśnie przedłużyła wsparcie dla starego systemu, będzie dostarczać aktualizacje przynajmniej do końca tego roku. Brak poprawek bezpieczeństwa dla przeglądarki internetowej to w dzisiejszych czasach ogromny problem. Windows XP jest natomiast narażony na ataki również za sprawą biuletynów zabezpieczeń, które go nie obejmują, a które…

Mobilnego Firefoksa pobrano już 100 mln razy. Kto tak naprawdę go używa?

82
OPROGRAMOWANIE 10.04.2015 | Łukasz Tkacz (lukasamd)

Mozilla chwali się, że mobilna wersja przeglądarki Firefox dla Androida została już pobrana ponad 100 milionów razy. Wynik jest godny pogratulowania, tym bardziej, że aplikacja uzyskuje jednocześnie dobre noty od użytkowników. Warto jednak zapytać, kto tak naprawdę używa mobilnego Firefoksa. Piękny wynik nijak się bowiem nie przekłada na rynkowy udział. Warto zaznaczyć, że pięknie wyglądająca liczba 100 milionów pobrań nie musi oznaczać 100 milionów aktywnych użytkowników. Tak dobrze na pewno nie jest, co pokazują globalne statystyki. Według NetMarketShare z mobilnego Firefoksa korzysta…

Recenzje użytkowników

Szybkość
Przy większej ilości dodatków -chwilowy brak odpowiedzi
ocena użytkownika

W swojej recenzji twierdziłem iż jest to ostatnia wersja Firefoxa jaką zainstaluję na swojej maszynie, niestety jednak mam sentyment do tejże przeglądarki.
Cóż mogę powiedzieć o tej wersji?
Lepsza od innych, płynnie odtwarza filmy w wysokiej rozdzielczości,szybko wczytuję strony, nie ma już problemów z chwilowym brakiem odpowiedzi- zamieniłem adblock plus na ublock i wydajność przeglądarki wzrosła. Jednakże przy większej ilości dodatków przeglądarka niestety ale wariuje. Jednakże ja polecam tę wersję

24.04.2015 17:58 | Recenzja do wersji 37.0.2
Bezpieczna, popularna, nowoczesna, przyjemny interfejs
Wolniejsze działanie od Google Chrome
ocena użytkownika

Firefox według mnie jest najlepszą przeglądarką na rynku.
Dlaczego? Ponieważ jest prosta w obsłudze, bezpieczna i doskonale nadaje się do użytku
domowego lub codziennego. Jednak już tak szybko nie ładują się strony jak w Google Chrome, więc
to jedyny minus ode mnie.

22.04.2015 14:12 | Recenzja do wersji 37.0.2

Komentarze

  #9064 27.04.2015 15:35

@Emmanuel (niezalogowany): Ja tam wyraźnie widzę "Top 5 Desktop, Tablet & Console Browsers in the United States..."

  #9063 27.04.2015 13:05

Wcześniejsza wersja była lepsza,nie zacinała się,a ta wersja zużywa dużo więcej ramu.W tamtej przy otwartych 8 kartach nic się nie wieszało a w tej przy 6 kartach kółko się kręci do ładowania i nagle przestaje,i wyświetla się chwilowy brak odpowiedzi czy tak jakoś...

Gary58   5 #9062 26.04.2015 18:42

@Emmanuel (niezalogowany): o ile pamiętam globalnie zawsze zawsze tak było, jedynie m.in w Polsce firefox miał lepsze notowania.Fakt faktem,że firefox chyba już nigdy nie osiągnie tego co miał wcześniej ( ...a może po zmianie silnika) Teraz wydaje mi się będzie rządzić google chrome i pochodne oparte na chromium są bardziej wydajne i bardziej e-commerce jak ktoś tu pisał. Jednakże nie każdemu będzie to pasować i chyba jeszcze długo będziemy korzystać z firefoxa.
Piszesz o problemach z jawą, flaschem ja tego dziadostwa wogóle nie używam a czy używanie firefoxa to wiocha czy nie to dla mnie nie ma kompletnego znaczenia, może to sentyment. Wybór wśród przeglądarek jest duży.

Kiedyś firefox był przebojem bo oferował przebojowe rozwiązania w stosunku do dobijanego wiecznie IE. Teraz jedynie chyba slimjet oferuje stosunkowo dużo możliwości konfiguracyjnych i szybkość ale czy to przyszłość wg mnie nie , przyszłością może być przeglądarka z min konfiguracji a zarazem wbudowanymi najpotrzebniejszymi dodatkami oferująca odpowiednią szybkość (również na urządzenia mobilne)

  #9061 26.04.2015 15:52

@Gary58: Porównaj globalny status przeglądarek na Świecie.
http://gallery.dpcdn.pl/imgc/News/62402/g_-_-x-_-_-_62402x20150417113414_0.png

  #9060 26.04.2015 15:47

@Gary58: Chyba tylko Polacy używają w nadmiarze tego badziewia jakim jest Firefox.Pamiętam kiedyś przed laty był tzw.dzień pobierania jak tylko wyszła nowa wersja.Słychać było ochy i achy jakie to cudo.Tyle dodatków,tyle rozszerzeń i innego mniej lub bardziej niefunkcjonalnego ale zachwalanego chłamu daje podstawę stwierdzić,że to tandeta.Tandeta! Ocierająca się o poziom marginesy w Świecie.Opensuce'owy charakter nic nie daje tylko nazwę dziwoląg.Wracałem do niej kilka razy i zawsze uninstaller miał co robić.Bo mimo prawidłowej konfiguracji,a to flesh napier_dla,a to Java nie ta wkur_...nie totalne.Takie fajne strony jak KADAZA sprytne i ułatwiające życie IT nie działały albo działały wadliwie.Powiedziałem pass.Firefox to obciach i wiocha nic i nikt nie poprawi tej tandety.Passe!

  #9059 26.04.2015 15:15

@Gary58: "...jedna wersja dobrze chodzi kolejna do kitu - przyczyny są różne nie zawsze wina leży po stronie przeglądarki."
Ja uzupełnię tę wypowiedź, że wina najczęściej leży po stronie systemu. Z moich doświadczeń:
lubuntu, xubuntu, windows xp - ok
windows 8/8.1, android (choć to już stara opinia, nie wiem jak aktualnie) - słabo, odnośnie pierwszego szczególnie niska responsywność

Gary58   5 #9058 26.04.2015 13:53

Z tymi przeglądarkami to często tak jest, że zachowują się jak chorągiewki na wietrze - jedna wersja dobrze chodzi kolejna do kitu - przyczyny są różne nie zawsze wina leży po stronie przeglądarki.Często też kląłem na firefoxa ale coś mnie ciągnie spowrotem. Obecnie używam wersją firefoxa 38 beta 6/64 ,bez flascha z jedynie zainstalowną wtyczką PDF XChange. O jawie i adobe zapomniałem całkowice. U mnie działa w miarę szybko i bez awarii, ma ładny wygląd, prosta i przejrzysta w obsłudze oraz w miarę bezpieczna wg mnie znaczna poprawa .Przy stu "rybkach" bez spadku wydajności. Nie otwieram wielu stron w oknach więc to dla mnie nie stanowi problemu, natomiast przy zwykłym przeglądaniu internetu jest szybka chociaż minimalnie ustępuje google chrome i slimjet, które także używam oczywiście mówię o wersjach 64bitowych. Bardzo trudno się zdecydować na jedną a te są u mnie podstawowe.
Nic więcej ciekawego w innych przeglądarkach nie znalazłem co by mnie skusiło do ich używania na dłuższą metę.
Jedno jest pewne, że jak coś mi nie działało w przeglądarkach zawsze wracałem do google chrome i firefoxa i tu nie było większego problemu.

jorg35x   5 #9057 26.04.2015 07:17

@Karol Kurczuk ty jesteś jak chorągiewka na wietrze już nie wieżę w żadne twoje słowo,niedawno wieszałeś psy na Firefox a teraz co ho ho.

rradek   6 #9056 25.04.2015 22:26

@Anonim (niezalogowany): Bo Google płaci jakieś śmieszne sumki DP.
MS także więc się nie dziw.

rradek   6 #9055 25.04.2015 22:25

@szymon1998: to sobie wróć do 4.0 jak była o wiele lepsza.

  #9054 25.04.2015 16:32

@zynio: A do czego ci ta Java potrzebna ? od 4 lat nie mam javy i jakoś wszystko hula.

  #9053 25.04.2015 15:21

@zynio: Nie leć na beta :). Wieszają się nawet rzekomo stabilne wydania.

  #9052 25.04.2015 13:01

@zynio: Zalecane Version 8 Update 45 (rozmiar pliku: 35.6 MB) z tej strony instaluj ( http://www.java.com/pl/download/windows_offline.jsp ).
Aha... Java jre-8u45-windows (64-bitowa) ???
Pobieranie oprogramowania Java dla wszystkich systemów operacyjnych ( http://www.java.com/pl/download/manual.jsp ).

zynio   4 #9051 25.04.2015 11:09

Witam , mam pytanko czy macie taki sam problem - posiadam Firefox 38 beta 6 , wszystko super działało i wyszła aktualizacja Java jre-8u45-windows-x64( jak widać lecę na beta x64 - Firefox 38) i przy instalacji aktualizacji cały czas Firefox też wam się zawiesza?
..JAVA ...update 45

  #9050 25.04.2015 09:33

@Anonim (niezalogowany): Bo szpiega Chrome muszą wszędzie reklamować.

  #9049 24.04.2015 19:46

Publikacje powiązane: "Chrome ze wsparciem dla Windows XP przynajmniej do końca roku"
Dlaczego ten artykuł o Google Chrome i Windows XP jest powązany z przeglądarką Firefox?

szymon1998   2 #9048 24.04.2015 19:39

Juz wersja 4.0 firefoxa dziala o wiele szybciej od 37.0.2 teraz pytanie CO SIE KU*WA DZIEJE Z TYM FIREFOXEM.??

  #9047 22.04.2015 08:31

@marek 2010 (niezalogowany): raczej wątpię, że Putin; skoro mnie działa Adobe Reader 11.0.10.32 PL - Firefox 37.0.2 go akceptuje jako bezpieczną wtyczkę.

  #9046 22.04.2015 08:28

@michalex1992: wersja 11.0.10.32 (czyli nie DC) jest akceptowana przez Firefox 37.0.2.

michalex1992   5 #9045 22.04.2015 00:02

@marek 2010 (niezalogowany): teraz to jest już adobe acrobat reader DC najnowszy program a nie adobe reader xi 11.0.10
https://get.adobe.com/reader/?loc=pl

r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.